Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Aktobe 2-1 (2-0)

58 posts in this topic

Am scapat de Dinamo Zagreb.Ei sunt ultimul cap de serie in acest moment cu coeficient de 23.925. Daca iese Dinamo cap de serie va fi Ludogorets cu coeficient 18.125.

4 capi de serie se stiu: Salzbur, Steaua,APOEL, BATE, necapi vor fi Maribor, Slovan. Malmo, Legia. Repet, daca Dinamo se califica intra la capi de serie, daca se califica Aalborg Ludogorets va fi cap de serie.

pai stai ca Ludogoret nu e calificata inca, deci in concluzie sa ne facem rugaciunile sa nu picam cu legia.

Joc decent pe contraatac, mediocru spre slab in defensiva(noroc, cu interventiile lui Arlauskis) in fata unei echipe inferioare din punct de vedere valoric.

Verdictul meu este unul sumbru: cu lotul actual Steaua nu face niciun punct in grupele UCL(asta cu conditia sa se califice).

edmond, nu stiu cum se traduce, dar as fi crezut ca un suporter conectat intens la fenomenul Steaua sa fie pe stadion, nu pe forum.

Edited by Harald

Salzburg, Steaua, Ludogorets, APOEL, BATE - capi, Legia, Aalborg, Malmo, Maribor, Slovan - outsideri.

pai stai ca Ludogoret nu e calificata inca, deci in concluzie sa ne facem rugaciunile sa nu picam cu legia.

sa fi scapat de legia trebuia sa nu se califice nici ludogorets si sa mai pice inca una. salzburg sau apoel, sau ieri bate. legia este sub maribor la coeficient, deci maribor urcau inaintea lor.

chiar daca nu mi-a placut in mod deosebit jocul nu pot sa nu uit ca ambele goluri au venit dupa niste combinatii extrem de frumoase ale echipei. asta e un lucru extrem de pozitiv. din pacate inca nu avem consistenta si inca suferim extrem de clar la mijlocul terenului.

nu pot sa nu remarc nici echipa extrem de rudimentara a celor din kazahstan. o echipa care dupa mine sunt clar mai slabi decat cei de la stromgodset. foarte interesant este ca ei desi sunt limitati tehnic, tactic au jucat ofensiv si acolo si ai. mai rar asa ceva.

latovlevici inca nu se regaseste, azi probabil ca a fost cel mai slab. varela e senzational in centru, din pacate unul din putinii jucatori pe care poti sa ii remarci meci de meci la echipa noastra.

Edited by France98

Cand iei pe goluri aproape meci de meci si de la desculti (Rapid, Craiova) e clar ca in aparare cuplul Szukala- Varela au sincope in sincronizare si momente de visare la toata apararea. Intr-un fel, nesincronizarile ar fi explicabile pentru ca Varela a jucat peste 90% in dreapta, plus scaderea valorica pe "inchidere" la mijloc. Speram ca Breeveld va fi solutia ok. Pana acum a inchis ... Arla. :)

Individual, toti fundasii au fost ok!!!

Golurile Stelei au fost de pus in rama. Al 2-lea dupa 10 pase consecutive! Asta este un semn bun!

forzateaua

Edited by xray

Cand iei pe goluri aproape meci de meci si de la desculti (Rapid, Craiova) e clar ca in aparare cuplul Szukala- Varela au sincope in sincronizare si momente de visare la toata apararea. Intr-un fel, nesincronizarile ar fi explicabile pentru ca Varela a jucat peste 90% in dreapta, plus scaderea valorica pe "inchidere" la mijloc. Speram ca Breeveld va fi solutia ok. Pana acum a inchis ... Arla. :)

Individual, toti fundasii au fost ok!!!

Singura sincopa pare a fi pe banca tehnica. Si nu o spun cu nicio rautate. Valoric fundasii centrali sunt buni - a se vedea executiile individuale - iar Varela sincer, in momentul de fata pare unul dintre cei mai buni jucatori din tara pe acest post.

Poate intr-adevar sa conteze si lipsa unor inchizatori de calibru, insa "gafele" sunt mai degraba desprinse din lipsa pregatirii tactice...

Edited by Empyro

Singura sincopa pare a fi pe banca tehnica. Si nu o spun cu nicio rautate. Valoric fundasii centrali sunt buni - a se vedea executiile individuale - iar Varela sincer, in momentul de fata pare unul dintre cei mai buni jucatori din tara pe acest post.

Poate intr-adevar sa conteze si lipsa unor inchizatori de calibru, insa "gafele" sunt mai degraba desprinse din lipsa pregatirii tactice...

Asta am spus si eu. Toti sunt buni, doar la organizare in faze fixe suferim un pic. Ca si la golul de azi.

Da, Varela asta e bun-bun!! Si cand ma gandesc ce carcoteala dracu' a fost cand l-a adus. Ca-i prea scump, ca e "pe interes" ca aia, ca ailalta ... :)

Despre Galca nu stiu ce sa spun ... inca, decat ca are si noroc. :)

Uneori, conteaza si asta. Norocul lui s-a numit pana acum Arla.

Edited by xray

11 calificari consecutive in grupele unei competitii europene. Not fucking bad.

Si ca tot suntem aici, o spun sincer: prefer sa fim eliminati in play-off si sa ne ducem in Europa League, unde avem sanse sa trecem de grupe, decat sa ne ducem in Champions League, sa ne luam bataie cu 5-0 acasa de la colosii din primele urne valorice. Tot 6 meciuri vom avea in Europa, asa ca...de ce sa ne facem de ras?

Nu ma intereseaza Real, Barca, Bayern, Manchester, Milan, etc. Vreau sa vad Steaua in primavara europeana. Sunt sigur ca nu sunt singurul care aceeasi parere.

Edited by eMagic

Nu ma intereseaza Real, Barca, Bayern, Manchester, Milan, etc. Vreau sa vad Steaua in primavara europeana. Sunt sigur ca nu sunt singurul care aceeasi parere.

Si eu vreau sa o vad in primavara EL, dar...din grupele UCL. Sa vedem ce miscari de trupe se vor mai face si sper sa tragem niste concluzii fericite in decembrie.

11 calificari consecutive in grupele unei competitii europene. Not fucking bad.

Si ca tot suntem aici, o spun sincer: prefer sa fim eliminati in play-off si sa ne ducem in Europa League.

penibil, mentalitate de satean.

edmond, nu stiu cum se traduce, dar as fi crezut ca un suporter conectat intens la fenomenul Steaua sa fie pe stadion, nu pe forum.

bre hharald, unii mai si muncesc, spre deosebire de matale, care traiesti si-acu' din premiul cistigat aici la concursul de pronosticuri :)

Steaua a inceput meciul in tromba si a punctat decisiv in minutul 3 prin Chipciu, dupa o cursa frumoasa pe banda a lui Adi Popa si o pasa perfecta.

Ne asteptam cu totii sa vina imediat golurile doi si trei. Din pacate dupa iesirea lui Sanmartean, Stelei i-a disparut mentalitatea de marcator. Totusi dupa o dominare copioasa in care i-a pus in inferioritate pe aktobisti, pentru ca numai kazahi nu erau pe teren, Steaua a mai marcat odata prin Stanciu. Un gol de exceptie pentru care avea sa plateasca cu accidentarea.

Steaua mi-a placut, luptatorii K1 ai echipei kazahe s-au remarcat doar prin procedee de scoatere a adversarilor din joc. Am vazut multe meciuri la viata mea, dar niciodata o echipa de "criminali" ca Aktobe.

Desi kazahii au ramas la un moment dat in 10, mi-a fost teama ca vor intoarce scorul. Asta si din cauza ca ai nostri nu au mai jucat cu aceeasi seriozitate si dorinta de a marca. E bine si asa. Nu stiu ce alta echipa din tara ar fi reusit sa-i faca fata.

Am o dorinta si anume aceea ca jucatorii nostri sa fie mai cainosi si sa marcheze cate goluri pot. Nu de alta, dat ocaziile se razbuna si am vazut si aseara ca Aktobe ne-a suflat in ceafa dupa golul marcat.

Ce-am remarcat. O echipa de o valoare incontestabila, Steaua, si o echipa de ciomagari.

Multumesc Steaua pentru seara frumoasa pe care mi-ai oferit-o.

Multumesc Costel Galca, pentru minunea pe care ai facut-o. Dintr-o echipa care a pierdut majoritatea meciurilor din pregatire, ai transformat-o intr-o echipa care a trecut de doua tururi in UEFA CL si care a castigat primele doua etape din campionat.

Tine-o tot asa!

Sunt fericit si culmea... ma simt si bine!

Edited by Virgil

Sau sa iti stii limitele. Ne facem sperante si scenarii de parca astazi am inceput sa tinem cu aceasta echipa. Stim politica de transferuri si nivelul campionatului nostru. Prefer sa jucam in Europa League unde avem sanse si putem strange mult mai bine puncte pentru coeficient decat sa ne ducem in Champions League si....sa luam bataie de la cei care ne sunt superiori. Ca daca luam bataie la scor de la ei parca durerea e mai mica, nu? Putem lua 5-1, DAR SA NE CALIFICAM!!! Asta e mentalitate proasta. E frumos sa crezi ca cei mici vor razbate in lupta cu puterile mari. Doar ca asta se intampla extrem de rar si neprevazut.

Cand o sa fim capabili sa luam locul 2 intr-o grupa, da, as dori sa ne calificam in grupe. Parerea mea e ca daca te duci in Champions League si stii ca maxim poti locul 3, tot ceea ce faci e sa iti expui jucatorii ca la piata cu speranta de a vinde ceva.

Multumesc, apreciez.

Din cate observ, tu uiti ca avem 20+ meciuri FARA VICTORIE in grupele UCL si sincer sa fiu m-am cam saturat de "performanta" asta. In spumele marii!!!! Detinem recordul pentru cea mai lunga serie de meciuri fara victorie in grupe, daca deschizi cartea UCL la capitolul "Asa nu!", Steaua e acolo!

Sau pentru tine conteaza mai mult alea 15 secunde de erectie cand asculti imnul UEFA Champions League pe National Arena decat alea 90 de minute cand ne umilesc echipe de sute de milioane de euro?

Noi ne-am chinuit sa trecem de echipe "celebre" precum Stromgodset sau Aktobe, ce sanse crezi ca vom avea in grupe sa facem mai mult de 6 puncte?

In fine, lasa-ma cu UCL-ul tau, m-am saturat sa fim umiliti.

PS: data viitoare ai putea sa imi dai un reply cu niste argumente, nu cu niste jigniri scoase de la tine de pe ulita.

Edited by eMagic

Steaua a castigat meritat, dar fara glorie vin fata lui Aktobe. Golurile au fost frumoase, in special al doilea, insa jocul de pase a fost minat de executii aproximative si de lipsa de concentrare.

In eventualitatea in care sortii ii vor aduce fata in fata pe stelisti cu Slovan Bratislava sau Maribor, sansele de calificare sunt de peste 70%; nu sunt echipe f.f. slabe, totusi nu au anvergura europeana si au beneficiat fie de adversari comozi (Slovan a trecut de Sheriff), fie de conjuncturi favorabile (Maribor a disputat returul cu Maccabi Tel Aviv in Cipru, din motive bine stiute).

Un dublu meci cu Malmo n-ar fi tocmai rau, cred ca Steaua ar avea CCA. 60% sanse de izbanda. Malmo s-a calificat cu Ventspils (turul II preliminar) si Sparta Praga (turul III preliminar) din postura de outsider. Din cate stiu, va rog sa ma corectati daca gresesc, nicio echipa n-a reusit pana in prezent sa survoleze trei tururi preliminare in CL din postura de echipa necotata (BATE, Artmedia, Apoel si, desigur, Steaua au fost, macar intr-un tur prelimar, capi de serie).

O intalnire cu Aalborg ar fi dificila; totusi, Steaua s-a descurcat bine cu danezii in Europa (Vejle, Aarhus, Copenhaga), iar team-ul danez ne arata la randu-i evolutii oscilante, drept urmare ar avea peste 50% sanse de calificare;

In fine, impotriva Legiei, Steaua ar avea sansa a doua dat fiind felul in care evolueaza cele doua echipe in acest moment - undeva la 40% procent de reusita pentru campionii nostri.

Asadar, ordinea preferintelor pentru playoff ar fi: 1. Slovan Bratislava; 2. Maribor; 3. Malmo; 4. Aalborg; 5. Legia.

P.S.: Altfel, echipele necotate isi doresc sa evolueze cu BATE Borisov; campiona din Belarus s-a calificat dupa meciuri pe muchie de cutit in tururile anterioare (si cu albanezii, si cu ungurii).

@Kekea

Dorinta noastra este una si a jucatorilor este alta. Daca sunt convergente e ok. Daca nu, e tot ok. :)

De fapt, numai dorinta lor conteaza.

In ea sunt aspiratiile si emulatia de fotbalist care viseaza sa joace in CL, impotriva marilor echipe si a marilor jucatori. E visul lor de o viata. Viata aia scurta de fotbalist. Din peste 500 de fotbalisti din Liga 1 peste 80% nu au jucat niciodata in CL si tot peste 80% nu vor reusi sa joace vreodata.

Noi de dorinele noastre vorbim p'aci din taste sa ne treaca timpul, dar ei cu dorintele lor joaca pe gazon pentru nume, glorie, cariera si bani.

echipa noastra este una de nivelul europa league, asta e clar.

dar nu sunt de acord ca e mai bine in el decat in cl. unul din argumentele invocate de cineva acum ceva timp pe aici era ca intra la patron multi bani. eu gandesc ca daca intra 20 de milioane la patron avem sanse mai mari sa bage 2-3-4 mil in echipa decat daca ar intra 5-6 din europa league. si banuiesc ca toti ne dorim investitii cat mai mari, nu??

eu nu ma gandesc la cat isi trage patronul pe dreapta dar ma gandesc la ceea ce afecteaza direct echipa noastra.

eu anul trecut nu cred ca ne-am facut deloc de ras, dar e adevarat echipa de anul asta nu are f multe in comun cu cea de anul trecut. anul trecut din 3 meciuri am avut 3 meciuri incheiate la egalitate. din astea 3 egaluri cel putin 2 am fi meritat sa le castigam. la basel si cu schalke acasa cand am fost peste ei ca nivel de joc si am avut un 11m neacordat prin min 70-75.

singurul aspect pozitiv privind europa league este coeficientul care daca jucam an de an in champions fara sa facem macar 4-5 puncte in fiecare an va avea de suferit. e posibil sa ajungem peste 2-3 ani sa nu mai fim cap de serie in play offul CL. cel mai bun exemplu este Dinamo zagreb care a avut vreo 3 ani de champions la rand in care au facut 0-1 puncte.

si inca ceva, nu se stie in Champions League ce conjunctura prinzi. sa fim seriosi si Unirea si CFR-ul au prins niste conjuncturi favorabile coroborate cu ceva noroc de au ajuns ei sa lupte pana la ultimul meci pt calificarea in primavara UCL.

ca si comparatie, oare voi nu ati fi preferat sa ne fi calificat la mondiale si sa ne dea toti pe acolo cate 2,3-0 decat sa fi pierdut barajul cu grecia?

Foarte bine punctat !

singurul aspect pozitiv privind europa league este coeficientul care daca jucam an de an in champions fara sa facem macar 4-5 puncte in fiecare an va avea de suferit. e posibil sa ajungem peste 2-3 ani sa nu mai fim cap de serie in play offul CL. cel mai bun exemplu este Dinamo zagreb care a avut vreo 3 ani de champions la rand in care au facut 0-1 puncte.

Mai trebuie mentionat ca in fata de EL, in UCL egalul sau victoria se puncteaza mai consistent. Dinamo Zagreb sunt in cadere fiindca au fost zero barat, in afara de cele doua calificari in grupele UCL au fost spulberati si prin Europa League. Uite cum sta situatia la noi pe ultimii ani :

'11-'12 Europa League - 6.866

'12-'13 Europa League - 13.360

'13-'14 Champions League - 8.375

si inca ceva, nu se stie in Champions League ce conjunctura prinzi. sa fim seriosi si Unirea si CFR-ul au prins niste conjuncturi favorabile coroborate cu ceva noroc de au ajuns ei sa lupte pana la ultimul meci pt calificarea in primavara UCL.

Poti sa ai sansa. In toate cazurile, nu tot timpul prinzi o grupa cu trei reprezentante ale "fotbalului mare" (cum am avut-o noi pe cea cu Lyon, Bayern si Fiorentina sau cum a prins OM anul trecut). Cum am mai zis si eu anterior, campioana Romaniei trebuie sa-si fixeze mereu ca obiectiv locul 3, caci echipe precum Slavia, Basel sau Braga (intalnite de campioanele noastre) pot fi surclasate.

ca si comparatie, oare voi nu ati fi preferat sa ne fi calificat la mondiale si sa ne dea toti pe acolo cate 2,3-0 decat sa fi pierdut barajul cu grecia?

Unii zic ca nu. Dar stii cum e...vulpea cand n-ajunge la struguri..

Iar legat de Champions League...ma doare capul. Am mai scris pe tema asta si revin cu intrebarea : cum ar fi ca o echipa care promoveaza dintr-o Liga secunda, sa nu joace pe "prima scena", pe motiv ca o sa "o ia pe cocoasa" ?!

Mi-aduc aminte in urma cu cativa ani, cand incepusera importurile de sud-americani. Pe toti ii auzeai, da, am auzit de Steaua, joaca in Liga Campionilor. Niciunul nu vorbea de semifinala Cupei UEFA si evident, niciunul nu stia ca ros-albastrii au castigat CCE in '86 si au mai jucat o finala in '89. De asta "Liga" e atat de importanta. Aici iti consolidezi brandul, aici iti "forjezi" jucatorii si le conferi experienta, aici ai vizibilitate.

Scrie cineva mai sus, "targ de jucatori". Pai unde traim oameni buni ? Avem granitele inchise si nu stiam eu ? Jucatorii romani sunt sortiti sa plece la "mai bine". Voi ca romani preferati sa exportam jucatori pe la arabi, rusi, azeri, kazahi sau mai stiu eu ce natie exotica sau in "fotbalul mare" ? Ca daca vreti in fotbalul mare, UCL este calea !

Edited by Empyro

Mai trebuie mentionat ca in fata de EL, in UCL egalul sau victoria se puncteaza mai consistent.

Scrie cineva mai sus, "targ de jucatori". [..]

O mica corectare. punctele din grupele el conteaza la fel ca si cele din grupele cl. o mare diferenta este intr-adevar acea ca simplul fapt ca intri in grupele cl iti acorda 4 puncte.este un bonus care se acorda ca ai atins faza grupelor acordandu-se tuturor celor 32 de echipe care ajung in grupe. avand in vedere ca o victorie in grupe (cum am spus se recompenseaza la fel in cl si el) aduce 2 puncte asta inseamna ca o participare in grupele cl cu 0 puncte este egala cu o participare in el in care faci 2 victorii.

Despre treaba cu targul de jucatori lumea trebuie sa inteleaga ca asta e cursul firesc la o echipa de fotbal. jucatorii pleaca si vin. este foarte important sa le dai drumul la momentul oportun si sa fi de asemenea inspirat si la veniri. o plecare a unui jucator nu este nimic rau atat timp cat acel jucator si-a facut treaba la echipa.

vorbind acum de plecarile de la noi eu chiar nu cred ca in ultima vreme s-au vandut jucatori aiurea. daca era vandut un jucator dupa doar 6 luni - 1 an de stat la echipa (cum procedau Dinamo, rapid in trecut) atunci era o problema dar nu cred ca s-a intamplat asa ceva la echipa noastra in tot mandatul actualului patron.

Edited by France98

@France98

100% corect cu CL si transferurile!

In general, primenirea loturilor este obligatorie pentru a preveni plafonarea, scaderea motivatiei, dar si a face un salt calitativ fata de starea anterioara. Uneori si din ratiuni de marketing, pentru a capta interesul suporterilor, poate plictisiti cu aceleasi fete si joc sau a echilibra bugetul.

off topic

Prezenta ta pe forum cu comentarii echilibrate, neconflictuale, de bun simt, obiective si documentate este un castig pentru toti!

Desi esti pe site doar de cateva luni, poti fi deja un exemplu de urmat si de cei vechi si de cei noi! Felicitari!

va anunt ca daca maine nu picam cu legia vom juca in Liga Campionilor asa ca eu zic toti astia care nu va place sa mergeti de acuma si sa va aruncati de pe un pod.

va anunt ca daca maine nu picam cu legia vom juca in Liga Campionilor asa ca eu zic toti astia care nu va place sa mergeti de acuma si sa va aruncati de pe un pod.

Eu zic ca picam cu Legia....

In general, primenirea loturilor este obligatorie pentru a preveni plafonarea, scaderea motivatiei, dar si a face un salt calitativ fata de starea anterioara. Uneori si din ratiuni de marketing, pentru a capta interesul suporterilor, poate plictisiti cu aceleasi fete si joc sau a echilibra bugetul.

Teoretic suna bine , insa sa mutam discutia intr-o zona a concretului : care e saltul calitativ cand sunt vanduti Bourceanu si Pintilie , dar nu vine nimeni in loc ?

Edited by colonelu voiculescu

Sign in to follow this  
Followers 0