Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Aktobe 2-1 (2-0)

58 posts in this topic

Miercuri, 6 august 2014, de la ora 20:30, pe Arena Nationala,

Steaua - Aktobe

Meci transmis de Pro TV.

Dupa suferintele pe care le-au indurat in micuta arena din Aktobe, putem fi siguri ca atitudinea jucatorilor Stelei va fi una complet schimbata in bine.

In meciul de miercuri ros-albastrii vor fi impinsi de la spate puternica noastra galerie.

Daca acolo stelistii au marcat doua goluri in conditii vitrege, aici, pe National Arena, condusi de un Sanmartean redivivus in meciul cu Craiova, vor dori sa-si demonstreze adevarata valoare.

Daca in atac stelistii nu au proleme de lot, in aparare si la mijlocul terenului, accidentarea lui Gardos si plecarea lui Pintilii ii dau mari batai de cap lui Galca. Bravul Latovlevici este in vizibila scadere de forma sau de ambitie de a se ridica la nivelul marilor meciuri pe care le-a facut cu Ajax si Dinamo in special. Arlauskis e un portar si foarte bun uneori, dar si unul care greseste copilareste, samd.

Partida de miercuri va fi arbitrata de o brigada de arbitri din Cehia, lucru cel putin ciudat, cehii fiind adversarii nostri in lupta pentru coeficientii care pot aduce Romaniei sau Cehiei a doua echipe in C.L.

Speram ca Steaua sa lupte mai mult si cu curaj, sa joace cu mintea si cu inima si sa-i "calce in picioare" pe kazahi, atat ca joc cat si ca scor.

Pentru calificarea in play-off,

Steaua, succes!

Edited by Virgil

Program Steaua:

Marti, 5 august

- 10:15 - antrenament oficial FC Steaua - Stadionul Steaua - deschis presei in primele 15 minute

- 11:30 - conferinta de presa FC Steaua - Stadionul Steaua

- 13:00 - sosirea delegatiei FK Aktobe - Aeroportul International Henri Coanda

- 18:30 - conferinta de presa FK Aktobe - National Arena

- 19:00 - antrenament oficial FK Aktobe - National Arena - deschis presei in primele 15 minute

Miercuri, 6 august

- 20:30 - FC Steaua - FK Aktobe

- 00:00 - decolarea delegatiei FK Aktobe - Aeroportul International Henri Coanda

FOARTE IMPORTANT!

Sectoare suspendate in peluze la meciul cu FK Aktobe!

FC Steaua Bucuresti anunta ca, in urma unei decizii a Comisiei de Disciplina a UEFA, mai multe sectoare de la peluze vor fi inchise la partida cu FK Aktobe.

Astfel, sectoarele 102, 103 si 104 de la Peluza 2 (inel 1) si 121, 122, 123 si 124 de la Peluza 1 (inel 1) nu vor putea fi ocupate de spectatori.

Suporterii care si-au procurat deja bilete in aceste sectoare sunt asteptati, incepand de marti, ora 10:00, la casele de bilete de pe Bulevardul Pierre de Coubertin (zona Electroaparataj), pentru a-si schimba biletele cu unele similare, insa in sectoare care nu se afla in stare de suspendare.

Va multumim!

Motivul: la meciul cu norvegienii am cantat "am avut si vom avea mereu....". Terminati rau astia de la UEFA.

Edited by eMagic

Eu zic sa aruncati cu petarde in teren, ca sa le aratati ca nu va pasa de UEFA...

Atentie, instigare! In afara de mistoul de proasta calitate. Pasibil de a fi banat. Tu cu cine tii H?

Edited by Virgil

Pe site-ul UEFA nu a aparut aceasta sanctiune ...

http://www.UEFA.org/disciplinary/index.html

Din pacate, ea este adevarata, fiind confirmata de Steaua pe site-ul oficial.

"FC Steaua Bucuresti anunta ca, in urma unei decizii a Comisiei de Disciplina a UEFA, mai multe sectoare de la peluze vor fi inchise la partida cu FK Aktobe."

Update:

Intre timp a postat-o si UEFA:

"Competition: 2014/15 UEFA Champions League second qualifying round second leg

Match: FC Steaua Bucureşti v Strømsgodset IF (2-0) played on 23 July in Romania

Incident: Racist behaviour – Article 14 UEFA Disciplinary Regulations

Sanction: The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body has ordered the partial closure of Steaua Bucureşti's stadium for the next (one) UEFA competition match which they will play as host club, and, in particular, sectors B and G of the arena."

Edited by xray

Cam drastica sanctiunea. Pana la urma de unde a stiut observatorul sau arbitrul ce se canta? S-a cantat cumva in limba engleza?

Foarte ciudat. Ori ne-a reclamat din nou Rapidul ca pe vremea lui Zotta?

Eu zic sa aruncati cu petarde in teren, ca sa le aratati ca nu va pasa de UEFA...

Atentie, instigare! In afara de mistoul de proasta calitate. Pasibil de a fi banat. Tu cu cine tii H?

Tin cu oamenii de calitate, ce respecta regulile unei competitii. Real Madrid va avea la urmatorul meci din CL cateva sectoare inchise, PSG la fel... tot pentru cantece de astea cu substrat rasist. Daca nu va convin regulile astea, retrageti-va din competitiile organizate de UEFA si exercitati-va talentele in campionatul romanesc.

Si mai usor cu apelativele, domnu' redactor, ca din cate stiu doar moderatorii pot da sanctiuni. Sau l-ati pierdut pe domnu' Choli si v-ati gandit sa preluati acest job dumneavoastra?

Cam drastica sanctiunea. Pana la urma de unde a stiut observatorul sau arbitrul ce se canta? S-a cantat cumva in limba engleza?

Foarte ciudat. Ori ne-a reclamat din nou Rapidul ca pe vremea lui Zotta?

E drastica si e ciudat cum a ajuns la UEFA. Nici comentatorii, nici presa nu au semnalat ceva atunci. Nici la TV eu nu am auzit nimic.

Totusi, nu strica mai multa prudenta si retinere. Astia de la UEFA nu se joaca. Aplica regulamentul ad litteram si "la sange".

Nici macar nu era un meci cu Rapidul, sa zici ca era duel verbal intre galerii si "tigan" sa fie asimilat cu "rapidist". Era un joc in CL cu norvegieni si cred ca UEFA a interpretat "boala pe tigani" ca atac rasist la etnia rroma, nu o ironie la suporterii rapidisti, pentru ca nu erau in tribune.

Edited by xray

Tin cu oamenii de calitate, ce respecta regulile unei competitii. Real Madrid va avea la urmatorul meci din CL cateva sectoare inchise, PSG la fel... tot pentru cantece de astea cu substrat rasist. Daca nu va convin regulile astea, retrageti-va din competitiile organizate de UEFA si exercitati-va talentele in campionatul romanesc.

Si mai usor cu apelativele, domnu' redactor, ca din cate stiu doar moderatorii pot da sanctiuni. Sau l-ati pierdut pe domnu' Choli si v-ati gandit sa preluati acest job dumneavoastra?

Te inseli amarnic, domnu' H. Sunt si moderator pe 17 sectiuni ale forumului, inclusiv pe "Meciurile Stelei". Ca atare am permisiunea sa sanctionez.

http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?act...mp;CODE=leaders

Pe viitor te rog sa te abtii de la comentariile arogante, mistocaresti, pretentioase.

am mai avut noi probleme la cantecul asta.nu inteleg de ce nu se canta .. am avut si vom avea mereu .. boala pe rapid...............

am mai avut noi probleme la cantecul asta.nu inteleg de ce nu se canta .. am avut si vom avea mereu .. boala pe rapid...............

Pentru ca nu are atat de mult parfum.

Cine-i Rapid? Nimeni. Dar cand spui tigani, totul capata amploare. Ne paste riscul cand pronuntam acest etnonim. Amenzile plutesc in aer si nu e departe vremea cand spunandu-i unui romm tigan, vei risca poate puscaria. Noua ne place riscul si oricum amenzile le plateste clubul.

Eu ma intreb cine (si de ce) drq traduce pt UEFA scandarile dintr-un colt al Europei la un meci amarit din preliminariile unei competitii.

Valerii Gazaev, antrenorul echipei kazahe, ne ameninta ca va da de pamant cu Steaua. Ca Steaua e mai puternica pe hartie, dar in fapt ei sunt mai puternici.

Vom trai si vom vedea. Sper ca Steaua sa le dea o lectie si sa le bage mintile in cap. Au tupeu, nu gluma.

Din pacate BATE a intors calificarea cu Debrecen si astfel nu vom scapa cel putin de Dinamo Zagreb la tragerea la sorti! Sper ca Legia sa nu pateasca la fel la Celtic in aceasta seara si sa scapam macar de Sparta Praga!

In alta ordine de idei, am inteles ca a semnat Luchin si se pregateste Hamza, ceea ce e foarte bine. Nu cred ca vom avea probleme in aceastea seara cu khazahi.

Insa vineri, la tragerea la sorti, ne va trebui si un pic de sansa. Sper ca de ca de acesta data sa avem returul playoff-ului la Bucuresti!

Un lucru e cert: Steaua e peste Aktobe, s-a vazut in meciul trecut asta.

Problema noastra sta la mentalitate, deoarece meciul trecut am fost dominati categoric in prima repriza si nu am atacat deloc. Ba mai mult: aia erau si mai agresivi in faulturi si contacte fizice.

Daca se trezesc jucatorii Stelei la realitate, ii batem lejer pe asiatici. Daca nu, sar pe teren si mananc din gazon.

Si eu sper ca increderea alor nostri in propriile forte si in potentialul lor sa fie mai buna in meciul de astazi. La asta poate contribui si atmosfera de diseara.

Pacat de sectoarele inchise. Probabil insa ca baietii se vor organiza compact in celelalte sectoare disponibile si vor oferi echipei impulsul de care are nevoie pentru a demonstra superioritatea valorica.

Off topic: E prima mea postare ca membru, dupa multi ani in care am urmarit site-ul si formulul adiacent ca simplu utilizator. Sper sa am prilejul sa impartasesc din cand in cand cate o opinie alaturi de comunitatea de aici.

Mult succes Stelei si sa ne auzim cu bine!

Valerii Gazaev, antrenorul echipei kazahe, ne ameninta ca va da de pamant cu Steaua.

O sa dea cu botu' de pamant :)

PS (fiindca am o banuiala :bananadance: ) Harald, cum ai traduce in engleza urmatorul cintecel?

AM AVUT SI VOM AVEA MEREU

BOALA PE TIGANI

NE PISHAM PE EI LA INFINIT

**** RAPID

vedeti ca Sparta Praga pierde in Suedia minutul 70, 2-0 pentru aia :))

am scapat, cel mai probabil, si de partizan, ludogorets a deschis scorul in deplasare (min. 19)

am scapat, cel mai probabil, si de partizan, ludogorets a deschis scorul in deplasare (min. 19)

asta nu stiu daca e bine.

Felicitari galeriei care le-a dat la mumu cetatenilor, avem cei mai samantari suporteri de tribuna.

Se vede ca Steaua nu a fortat, victorie muncita...

Sparta Praga e afara, acuma vad ca Dinamo Zagreb e conduca acasa de AAB si Partizan Belgrad a egalat 2-2...meciuri tari.

Al 8 lea meci cu acelasi stil incurcat de joc. Urat meci, daca prima repriza a fost cat de cat decenta, a 2 a repriza, cu un om in plus am avut mai putine ocazii, ba mai mult, am fost dominati, pe teren propriu. Tiki-Taka cica, halal posesie.

In alta ordine de idei, Filip nu reuseste sa ma uimeasca, in prima repriza nici nu l-am vazut jucand, insa in a 2 a s-a facut remarcat cu cateva balbaieli specifice, cred ca baiatu asta nu isi stapaneste bine picioarele, altfel nu-mi explic modul haotic in care manevreaza balonul.

Felicitari echipei, in special lui Chipciu, Popa, Varela si Szukala.

Daca Dinamo Zagreb iese cred ca Legia o sa urce la capi de serie deci scapam si de astia, daca zagreb revine si se califica o sa avem emotii la tragere, eu zic ca scoatem pe oricine din lista aia in afara de Legia.

Sign in to follow this  
Followers 0