Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Astra 4-6 (1-0) (1-1) (1-1) (1-1) 3-5 ld

28 posts in this topic

SRT.png

Vineri, 11 iulie 2014, de la ora 21:00, pe National Arena,

Steaua - Astra

Meci transmis de Pro TV.

Sezonul trecut s-a incheiat cu finala Cupei Romaniei. Sezonul 2014/2015 se deschide cu Supercupa Romaniei. In ambele competitii protagoniste au fost si vor fi Steaua si Astra.

Fata de perioada in care la Steaua a antrenat Reghecampf, s-au schimbat multe. In primul rand au plecat doi dintre cei mai eficienti jucatori, Tatarusanu si Pintilii. In alta ordine de idei, pe langa venirea lui Galca si a stafului sau, s-a schimbat sau ma rog se spune ca s-a schimat si asezarea in teren si in mod sigur s-a schimbat stilul de antrenamant. Altfel la Steaua a venit doar Arlauskis, un portar care pe timpul transferului la Rubin Kazan nu a prea jucat, fiind rezerva. Tarnovan a fost imprumutat la Gaz Metan pentru a se acomoda cu campionatul, iar Mihai Radut a plecat definitiv La Pandurii.

Steaua a facut o pregatire sportiva optima, rezultatele meciurilor amicale fiind insa, cel putin ciudate spre ingrijoratoare. Sanmartean afirma vis a vis de acest subiect ca echipa se afla la aproximativ 70% din forma pe care ar trebui sa o aiba la inceput de campionat si ca fiecare meci jucat va creste procentajul.

Personal am incredere in echipa, care a ramas cu un nucleu de cel putin 8-10 jucatori de baza.

La Astra nu s-a schimbat nimic. Antrenorului Isaila i s-a dat credit pentru un nou sezon, jucatorii sunt aproximativ aceiasi, iar Budescu si Matel care nu au vrut sa-si reinoiasca contractele au fost trasi pe linie moarta. Pana cand va decide patronul. Apropo, patronul se afla sub atenta monitorizare a DNA pentru fapte penale. Vreau sa spun ca inoata in ape tulburi. Si ca daca el conducatorul nu are liniste, poate afecta si linistea celorlalti.

Pentru meciul de vineri sansele ar fi aproximativ egale pentru castigarea trofeului. Sa vedem insa cu ce noutati va veni Costel Galca.

De marți, ora 10:00, și pană vineri, la ora meciului, 21:00, vor fi deschise casele de bilete de la Arena Națională pentru fanii ce doresc să urmarească din tribune prima partidă a noului sezon competițional, Steaua - Astra.

Zilnic, de marți pană joi, intre orele 10:00 și 19:00, vor fi deschise casele de bilete de la intrarile din bulevardele Basarabia și Maior Coravu. Aceleași case, vineri, vor fi deschise de la ora 10:00 pană la ora de start a jocului.

La case, suporterii iși pot achiziționa tichete la prețuri incepand de la 20 de lei, la peluze, și pană la 300 de lei, zona VIP 1. Fiecare persoană poate cumpara maximum 4 (patru) bilete cu actul de identitate.

Fanii din galeria Stelei iși pot procura tichete de acces in peluza 2 Sud de la casa de bilete de pe bulevardul Basarabia.

Edited by Virgil

Fanii din galeria Stelei iși pot procura tichete de acces in peluza 2 Sud de la casa de bilete de pe bulevardul Basarabia.

Isi pot cumpara si la Peluza 1 Inel 1 acolo,nu numai la 2!

Gardos, accidentat in meciul de pregatire cu AEL Limassol, va rata supercupa si se pare ca si meciurile cu Stromsgodset.

Adi Popa se pare ca nu va juca, fiind si el accidentat.

Sanmartean e eliminat pentru acest meci.

Trei absente notabile.

Edited by Virgil

Nici Astra nu sta pe roze. Se spune ca nu au reusit sa-si faca pregatirea pentru ca au fost prea putini jucatori.

Unul dintre primele examene a lu Galca la Steaua este in meciul asta cu trofeul pe masa,daca reuseste are o sansa sa fie sustinut si de peluze....vedem....vedem...

Brigada de arbitri:

A: Tudor Alexandru (Bucuresti - Bucuresti)

A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucuresti - Bucuresti)

A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca - Cluj)

Add1: Dumitru Robert George (Sfantu Gheorghe - Covasna)

Add2: Birsan Marcel (Bucuresti - Bucuresti)

Un arbitru ca Tudor nu ar fi avut ce cauta la CM din Brazilia. Fragmenteaza prea des jocul si da prea multe cartonase.

Edited by Virgil

Cel mai probabil Galca va folosi urmatoarea formula de echipa:

Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Stanciu, Tanase, Chipciu, Iancu - Keseru.

Asa miscare a jucatorilor in teren n-am vazut nici macar in era lui Reghe. Excelenta prima repriza pt debutul sezonului,Astra nu exista.

Echipa manageriala s-a pisat pe ea de pozitie de fundas dreapta. Se pare ca e optionala si l-au lasat pe Rapa acolo ca aparent nu prea conteaza in economia jocului

Asa miscare a jucatorilor in teren n-am vazut nici macar in era lui Reghe. Excelenta prima repriza pt debutul sezonului,Astra nu exista.

Mie mi se pare haotic cel putin.

Asta e.

Steaua lui Galca nu are moral.

Steaua lui Galca nu are valoare.

Mijloc inexistent, portar slab, atacanti neinspirati. Imi pare foarte rau sa spun, dar echipa chiar a incercat sa joace ceva, insa, asta este lotul nostru acum. Nu ai cum sa faci performanta cu Filip, Prepelita sau Iancu ; lucru previzibil dat fiind rezultatele remarcabile pe care le scoteam in sezoanele trecute, atunci cand jucau "rezervele".

Arlauskis a fost chiar simpatic, din cinci lovituri n-a sarit nici macar o data in directia corecta.

Si era sa uit, mare preparator fizic, acel Jimenez. Echipa a cazut din min. 70, Astra s-a tinut la un nivel decent.

Un pas inainte, doi inapoi c-asa-i Steaua lui Gigel.

Edited by Empyro

Nu stiu cum s-a vazut de la TV dar astazi am jucat 70 min fara varf. Iancu mi s-a parut total inexistent. Nu inteleg de ce se insista cu acest baiat, mai ales pe postul de varf impins unde nu ajuta echipa cu absolut nimic. cand mai joaca in spate macar mai alearga, mai face un presing.

Schimbarea trebuia facuta ceva mai devreme, cum poate trebuia schimbat si Stanciu care in a2a repriza nu l-a ajutat mai deloc pe Rapa de altfel de acolo a venit si golul precum si 1-2 faze periculoase pe partea aia care au anuntat cumva golul.

Mie imi place foarte mult Varela ca fundas dreapta, nu cred ca un fundas dreapta ne-ar fi trebuit ci un fundas central si astfel Varela putea juca pe dreapta.

La mijloc exista iar o problema. Prepelita chiar imi place, nici Filip nu e un jucator rau dar nu poti avea un mijloc format din ei in tandem. Daca ai pe Bourceanu sau Pintilii cu unul din Filip/Prepelita atunci esti ok dar cand ii ai pe amandoi atunci exista o problema. Sincer tandemul asta mi s-ar parea neconvingator si pt meciurile cu echipe mai medii din campionatul romanesc, ce sa mai vb de cupe europene?

A 3a problema ramane postul de atacant. O problema care inca nu imi vine sa cred ca s-a ajuns la momentul asta si ea nu este rezolvata.

Ar mai putea exista o mica problema cu Arlauskis nu ma leg de penalty-uri dar mie si golul din ce vad pe reluari nu mi pare chiar imparabil. In rest a mai iesit aiurea la un corner si un sut pe poarta (singurul oare in afara de gol?) l-a retinut cam cu emotii.

Spunea cineva ca echipa a parut extrem de buna in prima repriza, mie nu prea mi-a lasat impresia asta dar de pe stadion te poti insela usor. Nu cunosc nivelul celor de la Stromgodset dar bazandu-ma pe impresia lasata azi de echipa si pe faptul ca sunt totusi campionii Norvegiei eu cred ca suntem doar putin favoriti in fata lor. Iar gandidu-ma la o eventuala calificare in UCL desi e mult prea devreme sa vorbim, sincer cred ca o putem obtine doar cu mult noroc atat in joc cat si la tragerile la sorti.

Pentru mine ramane de efect inceputul din vara trecuta. In ce forma fizica si sportiva putea sa fie echipa in iulie/august. Desi apoi asta probabil ca a costat pe final de an dar macar echipa a fost pregatita sa aiba forma maxima in iulie/august.

Asta e, si perioadele mai proaste fac parte din viata unei echipe. Cu Steaua tot inainte.

Steaua a pasat frumos, dar a mers in gol. Singurul gol inscris a fost un moment de geniu al lui Chipciu. Echipa mi se pare subtire, parca lipsita de vlaga. Arla a aparat bine in timpul meciului, dar a fost loaza la penaltyuri. Daca ar fi fost inspirat, Galca ar fi trebuit sa-l bage in poarta pe Nita la loteria loviturilor de departajare. Inspiratia vine insa incetul cu incetul, sau nu vine deloc.

Probabil ca daca ar fi jucat si cei trei absenti, Steaua ar mai fi marcat macar un gol in timpul meciului, sau n-ar mai fi primit golul prin care Astra a egalat.

Sincer, am avut o deziluzie, Steaua lui Galca nu mai e Steaua noastra.

Steaua - Astra 4-6 (1-0, 1-1, 1-1), iar giurgiuvenii castiga un nou trofeu in dauna stelistilor.

Steaua:

Arlauskis 6 - a avut cateva interventii bune, a iesit relativ bine pe centrari, a aratat un jocv de picior mediocru, iar la loviturile de departajare parca juca "ratele si vanatorii" - s-a ferit de suturile adversarilor!;

Rapa 4 - timid in duelurile directe, plasament aproximativ in aparare, neinspirat la constructie, aport ofensiv neinsemnat;

Varela 6 - puternic, dar rudimentar; a avut destule interventii utile, a iesit de cateva ori din apare cu mingea la picior, n-a reusit prea multe in careul advers, desi jocul l-a adus de vreo doua ori in situatii de gol;

Szukala 6 - important in jocul echipei, bun la mingile pe sus, prea nervos (vezi cartonasul galben incasat prosteste);

Latovlevici 4 - dezordonat, neatent la transmisia paselor, imprudent in jocul unu la unu cu adversarul direct (Enache), fara inspiratie in preajma careului Astrei;

Prepelita 4 - rudimentar, fara vocatie de constructor la mijlocul terenului, a gresit grav la golul egalizator;

Filip 5 - limitat structural, tehnica aproximativa, departe de forma aratata in returul cu Legia;

Tanase 5 - assist la golul lui Chipciu, a disparut multe momente din joc, a pierdut o multime de mingi in flanc, a tinut sa se lupte cu un fundas care i-a citit fenta;

Stanciu 5 - putine actiuni notabile, a jucat putine gbaloane in preajma portii adverse, n-a reusit sa dezechilibreze serios defensiva astralilor;

Chipciu 7 - gol frumos si inca vreo doua suturi care i-au pus probleme lui Lung jr., a avut insa momente in care a trebuit sa joace de unul singur, lipsit fiind de sustinerea coechipierilor;

Iancu 5 - a reusit cateva intrari in careul advers, n-a avut insa claritate in executii;

Keseru 6 - suteaza bine de la distanta, tine bine de minge, executa decent fazele fixe; in actuala echipa a Stelei ar merita sa fie titular;

Parvulescu 5 - si bune, si rele in evolutia sa; are un dribling bun, stie sa se demarce, se intorce relativ repede cu fata la poarta, numai ca nu gaseste continuarea optima a fazei in cele mai multe momente (sa nu uit nici de stopul ratat in pozitie de singur cu portarul!).

Fata de echipa aliniata cu Astra, in jocurile cu norvegienii Galca va putea conta pe Sanmartean, poate si pe Gardos si Popa.

Steaua lui Galca nu are valoare.

Mijloc inexistent, portar slab, atacanti neinspirati. Imi pare foarte rau sa spun, dar echipa chiar a incercat sa joace ceva, insa, asta este lotul nostru acum. Nu ai cum sa faci performanta cu Filip, Prepelita sau Iancu ; lucru previzibil dat fiind rezultatele remarcabile pe care le scoteam in sezoanele trecute, atunci cand jucau "rezervele".

Arlauskis a fost chiar simpatic, din cinci lovituri n-a sarit nici macar o data in directia corecta.

Si era sa uit, mare preparator fizic, acel Jimenez. Echipa a cazut din min. 70, Astra s-a tinut la un nivel decent.

Un pas inainte, doi inapoi c-asa-i Steaua lui Gigel.

Portar slab pe ce argument? ca nu sare din bara in bara la loviturile de departajare? Jasper Cillessen nu a aparat un penalty in viata lui si tot e preferat in fata lui Krul la nationala Olandei. Dincolo de faptul ca giurgiuvenii n-au existat 70 de minute pe teren,echipa ar fi fost complet schimbata cu Gardos in centru,Varela pe dreapta si Sanmartean la mijloc,astfel Rapa nu ar mai fi fost sodomizat de jucatorii Astrei,iar bineinteles lui Sanmartean nu i-ar fi trebuit 3-4 atingeri ca sa filtreze baloanele la mijloc. Din pacate asta e, nu ne putem permite luxul de a juca fara Szukala,Gardos,Varela,Lato,Sanmartean,Chipciu,Stanciu sau Tanase.

Edited by MadFroG

Portar slab pe ce argument? ca nu sare din bara in bara la loviturile de departajare? Jasper Cillessen nu a aparat un penalty in viata lui si tot e preferat in fata lui Krul la nationala Olandei. Dincolo de faptul ca giurgiuvenii n-au existat 70 de minute pe teren,echipa ar fi fost complet schimbata cu Gardos in centru,Varela pe dreapta si Sanmartean la mijloc,astfel Rapa nu ar mai fi fost sodomizat de jucatorii Astrei,iar bineinteles lui Sanmartean nu i-ar fi trebuit 3-4 atingeri ca sa filtreze baloanele la mijloc. Din pacate asta e, nu ne putem permite luxul de a juca fara Szukala,Gardos,Varela,Lato,Sanmartean,Chipciu,Stanciu sau Tanase.

Cillessen este un portar foarte slab. Te rog sa nu vorbesti despre fotbalul olandez daca nu-l cunosti. Titularizarea lui l-a costat pe Van Gaal posibila calificare in finala. Iti recomand sa urmaresti meciul RB Salzburg - Ajax din Europa League sa vezi ce portar bun este tanarul olandez (asta doar ca o prima impresie, daca vrei mai mult uita-te la highlights-urile Eredivisie).

Sanmartean nu e Sneijder, cred ca si-a aratat si el limitele in partida din finala Cupei si sa nu uitam ca e unul singur.

Varela este fundas central PUNCT. Ca poate sa joace si pe banda e altceva, dar nu cred ca trebuie neglijat faptul ca e inalt, destul de mobil pentru centrul apararii, dar nu suficient de rapid pentru a face fata pe benzi in fata unor adversari de calibru.

Rapa nu a fost aseara "mana moarta" de pe teren, ci Iancu. Filip a fost de asemenea inexistent in repriza secunda.

In atac niciunul dintre jucatorii din lot nu are cu adevarat acel "simt al portii" si acel "sange rece" pe care il vedeai la "Pufulete".

Tanase este o cauza pierduta, in fiecare perioada de transferuri ma rog sa reusim sa prostim niste broscari sau turci si sa-l vindem. Atat il duce capul, nu are de unde sa ofere mai mult !

Mai nou, a (re)devenit si capitan, cu toate ca aseara un singur jucator a incercat sa-si "mobilizeze" coechipierii : Chipciu.

Arlauskis a aratat aproape la fiecare faza pe poarta reflexe intarziate, iar la golul egalizator are si el partea lui de vina. Din penaltiurile transformate de catre giurgiuveni, cel putin doua erau parabile.

Timpul va demonstra ca am dreptate. Si nu, nu am facut niciodata parte din categoria "eternilor nemultumiti", insa acum se observa cat se poate de clar ca suntem "subtiri". Cine nu admite chestia asta nu o poate face decat din doua motive :

1) nu are "ochi" la fotbalisti si asteapta sa vada o serie de rezultate proaste ca sa confirme un joc slab ori lipsa de valoare ;

2) face propaganda conducerii ;

Si revin cu o chestie pe care am mai spus-o : Iancu, Filip, Popa sau Tanase nu vor fi niciodata fotalisti buni (a nu se intelege exceptionali sau world class, ci raportat la fotbalul romanesc).

Ca un singur aspect pozitiv pot sa remarc jocul de pase frumos, elegant, in viteza, la "firul ierbii". Ca o apreciere negativa la adresa conducerii tehnice, am fost nemultumit de caderea fizica din repriza secunda, cadere care in Europa te poate costa pierderea meciului la scor.

Edited by Empyro

Cillessen este un portar foarte slab. Te rog sa nu vorbesti despre fotbalul olandez daca nu-l cunosti. Titularizarea lui l-a costat pe Van Gaal posibila calificare in finala. Iti recomand sa urmaresti meciul RB Salzburg - Ajax din Europa League sa vezi ce portar bun este tanarul olandez (asta doar ca o prima impresie, daca vrei mai mult uita-te la highlights-urile Eredivisie).

Sanmartean nu e Sneijder, cred ca si-a aratat si el limitele in partida din finala Cupei si sa nu uitam ca e unul singur.

Varela este fundas central PUNCT. Ca poate sa joace si pe banda e altceva, dar nu cred ca trebuie neglijat faptul ca e inalt, destul de mobil pentru centrul apararii, dar nu suficient de rapid pentru a face fata pe benzi in fata unor adversari de calibru.

Rapa nu a fost aseara "mana moarta" de pe teren, ci Iancu. Filip a fost de asemenea inexistent in repriza secunda.

In atac niciunul dintre jucatorii din lot nu are cu adevarat acel "simt al portii" si acel "sange rece" pe care il vedeai la "Pufulete".

Tanase este o cauza pierduta, in fiecare perioada de transferuri ma rog sa reusim sa prostim niste broscari sau turci si sa-l vindem. Atat il duce capul, nu are de unde sa ofere mai mult !

Mai nou, a (re)devenit si capitan, cu toate ca aseara un singur jucator a incercat sa-si "mobilizeze" coechipierii : Chipciu.

Arlauskis a aratat aproape la fiecare faza pe poarta reflexe intarziate, iar la golul egalizator are si el partea lui de vina. Din penaltiurile transformate de catre giurgiuveni, cel putin doua erau parabile.

Timpul va demonstra ca am dreptate. Si nu, nu am facut niciodata parte din categoria "eternilor nemultumiti", insa acum se observa cat se poate de clar ca suntem "subtiri". Cine nu admite chestia asta nu o poate face decat din doua motive :

1) nu are "ochi" la fotbalisti si asteapta sa vada o serie de rezultate proaste ca sa confirme un joc slab ori lipsa de valoare ;

Si revin cu o chestie pe care am mai spus-o : Iancu, Filip, Popa sau Tanase nu vor fi niciodata fotalisti buni (a nu se intelege exceptionali sau world class, ci raportat la fotbalul romanesc).

Ca un singur aspect pozitiv pot sa remarc jocul de pase frumos, elegant, in viteza, la "firul ierbii". Ca o apreciere negativa la adresa conducerii tehnice, am fost nemultumit de caderea fizica din repriza secunda, cadere care in Europa te poate costa pierderea meciului la scor.

Ai incercat sa iti depui cv-ul pentru antrenor secund?

Ai incercat sa iti depui cv-ul pentru antrenor secund?

Vrei sa mi-l depui tu ? Sau te bagi ca musca pe cacao in seama ?

Empyro, de acord cu tine, in tot ce ai scris in comm.

Din ce am citat, scapi din vedere urmatoarele:

1) Nu atat valoarea, cat motivarea lipseste! 80% din echipa actuala este "epuizata" de provocari: Szukala, Gardos, Lato, Tanase etc, ca si toti care au plecat. Nu mai aveau motivatia de a mai demonstra ceea ce au demonstrat 2 campionate. Toti vor alta provocare pe bani multi! E ceva omenesc. Daca ii ti dau in blazare.

Unii pe care s-a pus baza si-au aratat limitele: Costea, Radut, Matei, Iancu etc. si cred ca vor muri sperante. De primii 3 trebuia scapat din iarna si adusi altii.

In mod normal, lotul trebuia pregatit de primenire inca din iarna lui 2014. Scapat de balast si adus altii noi. De o parte s-a scapat, dar nu s-a adus nici macar "post pe post" !

Plecari: Alexandru Bourceanu (Trabzonspor), Doru Bratu (Pandurii), Nikolici (FC Incheon United), Tatu (Bangkok United), Adrian Cristea si Mihai Costea (liberi)

Veniri: Sanmartean/Cristea, Alexandru Tarnovan/Nikolici, Claudiu Keseru/Tatu si Martin Bogatinov sa fie.

Nu s-a adus si un fundas central(in locul lui Bratu), un atacant(Costea), un mijlocas la inchidere(Bourceanu), Neagu nefiind o varianta confirmata. La vremea respectiva am scris despre asta.

Colac peste pupaza, din cei 4 adusi, 2 au plecat acum (Tarnovan si Martin Bogatinov). Deci nu au crescut valoarea lotului.

Era altceva daca aveai din retur jucatorii care ii inlocuiau in vara pe cei plecati si e alta sa cauti, sa negociezi si sa aduci intr-o saptamana(de vacanta) si antrenor si "n" jucatori si sa mai si faci echipa de echipa cu ei! Acum vara mai aducea 2-3, nu o intreaga echipa, cam cat ar trebui pentru a readuce foamea de performanta care a motivat echipa intre 2012-2013.

Pana si Reghe a recunoscut ca nici el nu mai avea motivatie si facuse si o lista a "nemotivatilor", care trebuiau transferati pentru ca nu mai dateau randament din cauza moralului.

2) Asta cu propaganda pe site e o copilarie si ma surprinde ca o vehiculezi si tu. :)

Un club isi face propaganda numai prin rezultate si performanta. Nu sunt alegeri sa vrajeasca lumea in virtual pentru voturi.

Lumea vine la meciuri numai daca echipa joaca bine si performeaza. Daca nu, pe stadion sunt doar ultrasii si tone de injuraturi si contestari meritate. Poate sa fie, 24 din 24 ore, pe toate posturile TV si site-urile Planetei numai osanale conducerii! Degeaba! Asa a fost de cand lumea si pamantul!

Edited by xray

Vrei sa mi-l depui tu ? Sau te bagi ca musca pe cacao in seama ?

Pot sa iti pun altceva daca vrei. Hai mars.

E plin de antrenori, numai viteji.

S-a vazut ca stilul de joc impus de Galca seama mult cu cel spaniol..Dar daca nu ai jucatori care sa joace fotbal, n-ai nici performante..A spus-o chiar el in interviu ca lotul trebuie intarit..Si acum daca staff-ul din conducere are impresia ca solicitarea unui varf este o pretentie, ce se mai poate spune de acest bufon simpatic Arlauskis, care si-a aratat valoarea inca din amicale cand se arunca mereu dupa ce mingea intra in poarta :)))eu, ca stelist pur sange,va spun...de prima data de cand l-am vazut in interviul de la digi, m-a luat rasu si am avut o presimtire f proasta...CE FACEM CU EL ??? e cea mai proasta gluma pe care am vazut la Steaua :))

Pot sa iti pun altceva daca vrei. Hai mars.

E plin de antrenori, numai viteji.

Fratica, daca n-ai ceva de spus, abtine-te. Eu mi-am spus o parere, tu nu stiu ce vrei. Habar nu ai tu de cate ori am aparat eu pe aici echipa asta, fiindca aveam de ce. Nu mai nega ceea ce este evident si se observa cu ochiul liber. Eu n-am lovit nici in antrenor (si nici nu o voi face vreodata) si nici in jucatori, dar faptul ca unii dintre ei nu au valoare de Steaua, deja e un lucru de netagaduit. Responsabilitatea absoluta cade pe conducerea/patronatul acestui club !

@xray, asta cu motivarea ar fi cea mai mare problema a lotului, pe de alta parte valoric nu poti juca cu indivizi care la trecerea din postura de eterna rezerva la cea de titular jucau penibil (Iancu, Filip, Prepelita) ca si echipa. De fiecare data cand Reghe a schimbat randurile si i-a folosit pe toti in acelasi timp, Steaua a jucat catastrofal.

Practic, pana acum s-a facut un singur transfer in aceasta vara : Arlauskis. Tic-tac, tic-tac, timpul trece si iti bate maine la usa Ludogorets, Zagreb sau Red Bull Salzburg.

In legatura cu propaganda, da , exista si persoane care se ocupa cu astfel de activitati si nu ma refeream la acest site stricto sensu. Eu n-am zis nici ca-i lucru bun, nici ca-i lucru rau, fiindca sincer chiar nu-mi pasa. Cine vrea sa vada lucrurile asa cum sunt, foarte bine, cine vrea sa le vada indulcite, la fel de bine.

Acelasi lucru se potriveste si pentru cei care momentan sunt in etapa negarii si inca trag sperante ca lucrurile astea se rezolva. Pai sigur ca se rezolva, dar cu noi investitii si cu rabdare. Daca am reusi sa schimbam liniile din mers si sa castigam si campionatul anul acesta ar fi ceva exceptional. Nu m-ar fi deranjat lipsa de rezultate datorata unei astfel de schimbari, caci face parte din viata oricarei echipe si anume sa vad ca vin 5-6 jucatori de calibrul celor care au venit prin 2011 si 2012.

O sa ma deranjeze insa profund lipsa de rezultate (care urmeaza sa vina) nu datorata schimbarii, ci lipsei de investitii.

@SufletDeInvingator, Arlauskis este mediocru, dar nu petarda. Din ciclul glume proaste, ne aducem aminte cu drag de Carlos sau Andrey.

@xray, asta cu motivarea ar fi cea mai mare problema a lotului, pe de alta parte valoric nu poti juca cu indivizi care la trecerea din postura de eterna rezerva la cea de titular jucau penibil (Iancu, Filip, Prepelita) ca si echipa. De fiecare data cand Reghe a schimbat randurile si i-a folosit pe toti in acelasi timp, Steaua a jucat catastrofal.

Practic, pana acum s-a facut un singur transfer in aceasta vara : Arlauskis. Tic-tac, tic-tac, timpul trece si iti bate maine la usa Ludogorets, Zagreb sau Red Bull Salzburg.

In legatura cu propaganda, da , exista si persoane care se ocupa cu astfel de activitati si nu ma refeream la acest site stricto sensu. Acelasi lucru se potriveste si pentru cei care momentan sunt in etapa negarii si inca trag sperante ca lucrurile astea se rezolva. Pai sigur ca se rezolva, dar cu noi investitii si cu rabdare. Daca am reusi sa schimbam liniile din mers si sa castigam si campionatul anul acesta ar fi ceva exceptional. Nu m-ar fi deranjat lipsa de rezultate datorata unei astfel de schimbari, caci face parte din viata oricarei echipe si anume sa vad ca vin 5-6 jucatori de calibrul celor care au venit prin 2011 si 2012.

O sa ma deranjeze insa profund lipsa de rezultate (care urmeaza sa vina) nu datorata schimbarii, ci lipsei de investitii.

Empyro, asa a fost mereu si va fi si la Steaua si in viata sociala! Prezentul mai negru decat trecutul si viitorul varza. :D

Citeste, te rog, comentariile de pe forum cand a fost anuntat Reghe la Steaua.

Link: Reghecampf: "Voi demonstra in 2 luni ce pot!"

Redau aici 5 comentarii, luate la intamplare:

1. "Avand in vedere ca la Steaua nu exista un mediu propice performantei (interne sau/si externe), nu cred ca ne vom putea pronunta asupra valorii lui Reghecampf."

2." Ce mai vream sa fi stiut, Anamaria Prodan ce rol are? Doar cu ridicatul moralului?... In rest, o sa mai vorbim mai repede de 2 luni de la inceperea sezonului. Cu siguranta! O sa vada niste chestii dragute pe la gsp sau sport.ro ! Gigi stie"

3. "Aceleasi baliverne pe care le auzim la fiecare antrenor nou care vine,doar exprimarea e alta...Reghe viseaza frumos,deja mi-e mila de el pe cand se va trezi!..."

4. "Asta ii intrece pe toti cu laudarosenia. O sa faca rahatul bici."

5. "Pe asta nu-l apuca picatul frunzei din copac ... la cum se lauda e clara treaba pentru mine ... chiar nu pot sa-mi dau seama cine va veni dupa Reche !!!"

===========

Alt articol si acelelasi ton la comentarii.

Link: Laurentiu Reghecampf, noua Carpa a "Aluia"

Alte 5 comentarii apocaliptice de la acest articol:

1. "Deci noua componenta a conducerii tehnice

- Selectioner, antrenor principal si antrenor secund : Gee-Gee

- Bagator de seama responsabil cu prezenta pe banca la meciuri : Laurentiu Reghecampf

Primul superjucator care va fi dat afara dupa 3 meciuri : Adi Rocha

Bun asa ! Spre 24 !"

2. "eeeeeesteeeeee...super tare ...anul ce vine vom ocupa un venerabil loc 7...dar ce daca ...vom lua cupa Romaniei ...si vom salva din nou un campioanat...jucand in europa league...vai de noi"

3. "Neh ... la anu' incepe hegemonia. Ii batem pe toti si evitam retrogradarea .. pardon, castigam Europa League. Deja avem un asigurat loc in finala, ca aduce n-ea Gee Gee jucatori de 100 de milioane. Adica d-aia liberi si ieftini, normal, da' noi tre' sa credem ca a dat 100 de milioane pe ei."

4."Privesc cu incredere spre noul sezon:

-ratarea grupelor Europa League

-fara trofeu

-in functie de programul etapelor, vom putea estima cat dureaza pana se intorc Stoichita, Cartu sau Ilie Stan.

-revenire incredibila de forma pe final de retur."

5. "Si acum ce urmeaza? vin iar o gramada de la Chiajna la Steaua si se mira iar de ce nu pot castiga cu jucatori de Liga 2 care nu au castigat nimic in viata lor? Astia nici principii simple nu inteleg, daca ii consideri tinere sperante ii iei sa creasca pe langa un lot solid de campion, asa are sens dar la Steaua ii lipseste chiar lotul solid de campion ! Pe langa cine sa creasca jucatorii tineri "

========

Deci, atunci in 2012, cu lotul ala foarte bun, pe forum se vedea asa:

- lipsa investitii si de conditii pentru performanta, bani in buzunar ... etc.

- lotul 2012 era de rahat si se vor aduce numai panarame ....

- Steaua va lua locul 7 si va fi ciuca batailor ... etc.

- Reghe va fi Papusa/Carpa ciobanului si nu va apuca 2 luni.

Asta era nivelul de obiectivitate, pertinenta si expertiza cand se analiza situatia lot-antrenor-performanta.

Daca ar fi indraznit cineva sa scrie altceva, sareau "atotstiutorii" si il tavaleau: ca ori e tembel, ori e vandut ciobanului, platit de MM, propagandist al conducerii, comunist, agent KGB sau ... mai direct "behehe"!0 :D

Ce a urmat se stie.

Steaua cu lotul ala "de rahat" a maturat pe jos cu Liga 1 si grupa EL, a batut Ajax si Chelsea ...

Crezi ca si-a pus vreunul cenusa-n cap dupa aia? N-ai sa vezi. Unii din ei au, invariabil, acelasi discurs si acum. :)

Trebuie putin realism si sa admitem ca nu se poate peste noapte sa se aduca jucatori, daca ala care trebuia sa-i aduca si-a pus picioarele la spinare cu lista cu tot si a lasat Steaua balta! E clar vina ciobanului. S-a bazat numai pe Reghe si nu a pus manager sportiv cand a intrat MM in puscarie. Dar mortul de la groapa ...

Noi putem injura la greu, dar asta nu va rezolva problema. Doar ei pot!

Inteleg ca sunt tratative pentru atacant, inchizator ...si pentru alti jucatori. Asta au confirmat public Galca si Parvulescu(Pandurii). Sa vedem si sa speram. Am spus ca si eu sunt sceptic, dar am fost sceptic si cand a venit Reghe! Nici eu nu am crezut in el. Ma rog, nu la nivelul comentariilor de mai sus. Eu nu am crezut in el ca antrenor, nu in lotul existent in 2012! M-am inselat cu Reghe si ma bucur! Bravo lui, rusine mie!

Revenind ...

Lotul actual trebuie sa faca fata acestui tur de CL, desi va fi o dubla foarte grea.

Valoric(bani) este cel mai bun lot din Liga1. Sunt si aia bani investiti, ca nu au venit gratis.

Frate, astia au batut Ajaxul. Lipsesc doar Tata, Chiriches si Rusescu, dar e Arla, Szukala si Keseru. Raul nici nu a marcat atunci, decat din 11m la departajare. Nu mai spun ca atunci erau pe teren Tatu si Nikolici. :D

Steaua - Ajax 2-0

Echipa: Tatarusanu : Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Prepelita(min. 46 Filip), Cristi Tanase(min 66 Nikolici) - Adi Popa, Tatu(min 78 Parvulescu), Chipciu - Rusescu.

Rezerve: Stanca, Szukala, Pirvulescu, Filip, Mihai Costea, Adi Rocha, Nikolic.

Ce mijloc a avut meciul ala? Prepelita/Filip-Tanase, apoi l-a trecut pe Raul si pe Nikolici varf. Si s-au descurcat.

Acum va fi:

Arlauskis - Varela(Rapa), Szukala, Gardos, Latovlevici - Sanmartean, Prepelita(Filip) - Adi Popa, Stanciu, Tanase - Chipciu (Keseru)

Sincer, Galca nu are scuza daca nu trece de turul asta. Chiar ar fi jenant sa invoce "lotul". Sunt si rodati, nu adunati acum cu arcanul.

Ok, am mai spus, nu are cu ce sa lupte pe 4 fronturi, daca apar accidentari, suspendari etc.

Asta e problema care trebuie sa o rezolve urgent ciobanul, iar Galca sa-i antreneze si sa-i motiveze! Evident, e doar o opinie! Nu un adevar absolut!

:beer2:

PS

Supercupa nu a pierdut-o din lipsa investitiilor. Filip a marcat cu Ajax, dar a ratat cu Astra. Shit happens!

Si daca veneau "intarituri" acum 1-2 saptamani, nici nu se dezmeticeau cu ce se mananca Steaua, dar sa joace finala.

Edited by xray

Sign in to follow this  
Followers 0