Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Lugano 2-5 (0-3)

19 posts in this topic

Al doilea meci de pregatire al Stelei, va avea loc pe 25 iunie, de la ora 20:00, in compania celor de la FC Lugano.

Lugano participa in campionatul ligii secunde a Elvetiei.

Scurt istoric

Football Club Lugano a fost infiintat la 28 iulie 1908 sub conducerea presedintelui de atunci, Ernesto Corsini. Promovarea in Super Liga elvetiana a venit pentru prima dată in 1922, și după mai mulți ani de mers in sus și in jos, echipa a câștigat prima sa Cupă a Elvetiei in 1931. Deceniul urmator, FC Lugano a fost capabil să câștige trei titluri naționale (1938 , 1941 și 1949).

În timpul primilor cincizeci de ani, Lugano a jucat pe terenul de la Campo Marzio - care sa deschis pe 13 septembrie 1908 - dar succesul sau a determinat orașul sa construiasca un nou stadion. Si astfel la 26 august 1951, a fost inaugurat stadionul Cornaredo, cu o capacitate de 15.000 de locuri.

În 1968, Lugano a câștigat Cupa Elveției și, prin urmare, echipa a participat in Cupa Cupelor. Doi ani mai tarziu, echipa a luat parte la Cupa UEFA.

În 1993, Lugano a câștigat cea de a treia Cupa impotriva lacustelor (Grasshopers Zurich). În sezonul 1995-1996, Lugano a participat in Cupa UEFA eliminand Jeunesse Hautcharage in primul tur și in cel de al doilea, Inter Milano.

După declarația de faliment din 2003, la 30 iunie 2004, Lugano a fuzionat cu Malcantone Agno și s-a decis ca de la Lugano ar reintra pe scena elvețiana de fotbal in Challenge League elvețian, ca AC Lugano. Morotti Iosif, președintele Malcantone Agno, a fost insarcinat cu conducerea noul club.

În 2007, compania a fost cumparata de un grup condus de Giambattista Pastorello. Luid Bernasconi a devenit noul președinte. La 4 iunie 2008, adunarea generală a acționarilor a votat cu privire la schimbarea numelui clubului - care a revenit la numele istoric al Football Club Lugano, in anul centenarului sau.

sursa: wikipedia

Edited by Virgil

Steaua pierde rusinos al doilea meci. Lugano-Steaua 5-2!

Ceva nu merge.

Edited by Virgil

FC LUGANO 5 - 1 Steaua Bucuresti

4 CORNERE 4

0 SHOTS ON TARGET 2

2 SHOTS WIDE 3

Cum dracu? 5 goluri din 5 suturi pe poarta(banuiesc ca golurile nu le-a mai numarat la suturi pe poarta). Inseamna ca Arlauskis e praf. El le-a luat pe toate 5. N-a prins nimic. Au tras aia ca la poarta goala. :) Cred ca de asta l-a si schimbat dupa al 5-lea gol.

Edited by xray

Steaua pierde rusinos al doilea meci. Lugano-Steaua 5-1!

Ceva nu merge.

Nu s-a terminat inca. S-a facut de 5-2. Dubla Keseru.

FC LUGANO 5 - 2 Steaua Bucuresti

4 CORNERE 6

0 SHOTS ON TARGET 7

2 SHOTS WIDE 6

11 FAULT 18

0 OFFSIDE-URI 3

43 POSESIE 57

Concluzii din fuga:

- portar praf(5 suturi 5 goluri),

- aparare varza, in special in flancuri

- mijloc bunicel a permis doar 7 suturi (5 gol si 2 pe langa)

- atac relativ eficient 15 suturi, 9 suturi pe poarta, 2 goluri, 2 bare.

- multe faulturi pentru o echipa considerata mai tehnica si in compania unei echipe mai slab cotate.

S-a spus ca nu i s-a acordat un penalty si 2 goluri au fost din ofside.

sport.ro:

Min 57: 5-0 pentru gazde. Schmidt inscrie dintr-o pozitie in afara jocului, la fel ca si Dubajic, insa fanionul asistentului ramane jos si golul este validat

Min 54: 4-0 pentru Lugano. Dubajic inscrie cu capul de langa Tosca, dupa o centrare de pe partea stanga

Digi:

Min. 66 - Steaua A CERUT PENALTY. Iancu a centrat de pe dreapta, Keșeru a reluat din șase metri, dar portarul a scos mingea. Aceasta a ajuns la Chipciu, care a fost faultat in careu. Arbitrul a lasat insă jocul să continue.

In fine, sa speram ca nu asta e valoarea reala a echipei. :)

Edited by xray

mai mereu in ultima vreme am avut rezultate slabe in amicale. nu e motiv de ingrijorare dar orice s-ar spune nu putem sa nu fim circumspecti avand in vedere schimbarea de la nivelul bancii tehnice.

sper ca Galca sa realizeze ca lotul are nevoie de intarire si sa ceara tranferuri. asta cat mai repede.

mai mereu in ultima vreme am avut rezultate slabe in amicale. nu e motiv de ingrijorare dar orice s-ar spune nu putem sa nu fim circumspecti avand in vedere schimbarea de la nivelul bancii tehnice.

sper ca Galca sa realizeze ca lotul are nevoie de intarire si sa ceara tranferuri. asta cat mai repede.

E problema lui Galca ce face, dar in opinia mea a forta acum 4-3-3, cu un lot obosit in antrenament de incarcare si pestrit ca relatii de joc anterioare, nu poate duce decat la desincronizari. Mai ales defensive, ca acolo se vede si pe tabela. Am mai luat noi un 5-1 tot pe un sistem de asta minune , dar 3-4-3 si cu lot rodat si in plina vana fizica. :)

Vine meciul din calificari si nu mai e timp de implemantare 4-3-3 in conditiile in care trebuie sa rulezi tot lotul si sa-ti gasesti si titulari in locul celor plecati. Trebuie exersati pe posturile in care ii vezi ca pot evolua la capacitatea lor fotbalistica, pana isi intra-n ghete.

Pe langa bulversarea din lot, debut de pregatire, daca mai vine si cu cea de sistem nu cred ca e chiar o idee buna. Sistemul ala trebuie sa-l inveti cand esti 100%, nu cand poate te duce capul, dar nu te duc picioarele.

Nu infrangerile ma ingrijoreaza sau scorul, ci perspectiva de a nu acumula mai nimic in pregatiri. Dimpotriva, a cadea sub valoarea din finalul campionatului, care nici aia nu era una ...

Singur, eu sunt novice fata de el, dar flerul asa imi spune.

Dar in primul rand esti Steaua. Nu castigi, ok, dar tu campioana si "echipa de CL" sa iei 5 de la Liga a 2-a elvetiana e jenant pe blazon!

Edited by xray

Nu am mai avut de multa vreme rezultate atat de proaste in amicale cu echipe atat de slabe.

Despre Galca nu avem ce impresie sa ne facem in momentul asta, un singur lucru fiind cert. Nu are experienta si nu are niciun fel de realizare ca antrenor. Chiar daca multi au cautat similitudini cu Reghecampf, situatiile nu sunt deloc similare.

Pe de alta parte, asa cum se zice, "pe antrenor il face mare echipa" si asta pe buna dreptate. In momentul de fata avem un lot subtire si aici ma refer in special la lipsa de motivatie a unor jucatori.

Din pacate la cum decurg lucrurile imi vine foarte greu sa cred vom termina sezonul viitor din postura de campioni, la fel cum nu vad nici prezenta in grupele C1, daca intalnim un adversar de calibrul bulgarilor de la Ludogorets sau Dinamo Zagreb.

Edited by Empyro

Este doar primul cantonament ... Antrenor nou, idei noi, incercari de jucatori, sistem, posturi etc ....

Banuiesc ca mai mult s-a tinut cont de pregatirea fizica .... sper ...

In cantonamentul din Anglia sper ca sa se puna accent si pe meciuri si rezultate , avand in vedere ca pe 11 iulie este primul meci oficial al sezonului 2014-2015 ....

In Anglia vor fi amicale mai puternice .....Ludogorets (1 iulie), Anderlecht (3 iulie), Oldham (5 iulie), AEL Limassol (7 iulie) .... Abia dupa aceste amicale eu zic sa ne pronuntam asupra conducerii, asupra formulei de joc etc ....

Inca trebuie acordat credit total conducerii tehnice .... desi cineva trebuie sa ceara niste explicatii si sa bata putin cu pumnul in masa ....

Steaua pierde rusinos al doilea meci. Lugano-Steaua 5-2!

Ceva nu merge.

Steaua pleaca glont in amicale,aia nu merge.

Daca a distrus tot ciobanu intr-o luna de zile ce sa mai mearga?

Hai ne vedem la SUD sa ne mai distram,sezonul viitor :D

Dar in primul rand esti Steaua. Nu castigi, ok, dar tu campioana si "echipa de CL" sa iei 5 de la Liga a 2-a elvetiana e jenant pe blazon!

E si o consecinta a campaniei de transferuri : vindem ce putem , antrenorul sa se descurce cu ce mai are in lot .

Mie personal mi se pare interesanta ideea cu 4-3-3,cred ca o sa fie ceva promitator.Nu inteleg de ce ne grabim sa ne dam cu parerea,cand inca nu am vazut echipa cum joaca intr-un amical,dar mai ales cum joaca intr-un meci oficial.Se experimenteaza,se incearca,iar raspunsul final o sa il aflam in meciu cu Astra,pana atunci,nu are niciun sens sa ne alarmam.:D

Mie personal mi se pare interesanta ideea cu 4-3-3,cred ca o sa fie ceva promitator.Nu inteleg de ce ne grabim sa ne dam cu parerea,cand inca nu am vazut echipa cum joaca intr-un amical,dar mai ales cum joaca intr-un meci oficial.Se experimenteaza,se incearca,iar raspunsul final o sa il aflam in meciu cu Astra,pana atunci,nu are niciun sens sa ne alarmam.:D

De la Romania U-17 la Steaua, e prea de tot. Iar pentru a juca 4-3-3, ai nevoie de jucatori capabili sa iti tina un asemenea sistem, iar noi nu prea avem.

Era mai interesant un 4-5-1 care, la nevoie, s-ar fi schimbat imediat la 4-3-3 in timpul meciului (pe faza ofensiva). Dar cum Chipciu nu e Messi sau Schweinsteiger....

E si o consecinta a campaniei de transferuri : vindem ce putem , antrenorul sa se descurce cu ce mai are in lot .

Ai dreptate, dar cand ma uit in urma ma m-ai linistesc un pic. : )

Cu Bourceanu si Pintilii...etc. a mai furat-o urat de la Liga a 2-a tot anul asta.

In 2014, Reghe a inceput dezastruos seria amicalelor din:

Steaua-Nurnberg 1-5.

Echipa de start:

Tatarușanu - Rapa G. Matei, Varela, Pirvulescu - Prepeliță, Bourceanu - Adi Popa, Keșeru, Tanase - Piovaccari.

Scor la pauza 0-3

În repriza secundă au intrat:

Niță - Neagu, Szukala, Aldea, Latovlevici - Raduț, Pintilii - Chipciu, Stanciu, Iancu - Kapetanos. Au mai jucat: Valceanu, Gradinaru, Tarnovan

Scor final 1-5

Dupa pregatirile alea de pomina, in 20 de meciuri a avut doar o infrangere cu Vasluiul.

Am urmarit rezumatul meciului amical cu Lugano de pe digisport, iar concluziile mele ar fi urmatoarele:

- 5 goluri primite fara ca Arlauskis sa aiba vreo vina, goluri luate din lipsa de marcaj a fundasilor de conjunctura, primul gol Aldea, al doilea - fundasi centrali erau G. Matei si Neagu bineinteles faca ca unul din ei sa faca marcaj la jucatorul ce avea sa inscrie, golul al treilea - faza de contraatac centrare de pe dreapta Radut era in careu in marcaj dar a carui reactie a fost de balerin si bineinteles 0-3 la pauza

Dupa pauza:

- golul patru si cinci - bineinteles fundas central de conjunctura de data asta Tosca care isi pierde de fiecare data jucatorul din marcaj

Din punctul meu de vedere G. Matei, Radut, Aldea, Gradinaru nu sunt de Steaua, Radut desi are calitati nu e un jucator de sacrificiu cu care sa faci performanta, in 3 ani la Steaua nu stiu sa fi facut vreun meci bun atunci cand a fost folosit, ... ( Neagu, Tarnovan - cu ? - inca nu mi-am facut o idee clara despre ei)

Da nu vor transfera macar un inchizator + un atacant - jucatori de nationala, oricum anu asta va fi infinit mai greu si in campionat si in preliminariile UCL

xray, ai amintit de amicalul cu Nurnberg din iarna, insa atunci Nurnberg era la finalul pregatirilor iar Steaua in primul cantonament cred ca meciul s-a jucat in a doua sau a treia zi de cantonament a Stelei

Rezultatele cu Chiasso si Lugano sunt rusinoase si chiar umilitoare pentru un club cu pretenti ca si Steaua

Edited by cdtppn

xray, ai amintit de amicalul cu Nurnberg din iarna, insa atunci Nurnberg era la finalul pregatirilor iar Steaua in primul cantonament cred ca meciul s-a jucat in a doua sau a treia zi de cantonament a Stelei

Rezultatele cu Chiasso si Lugano sunt rusinoase si chiar umilitoare pentru un club cu pretenti ca si Steaua

Da, cu Nurnberg a fost primul meci din cantonament. Totusi in 10 mecuri a avut 4 infrangeri, 5 egaluri, 1 victorie. Dar ... au fost si meciuri echipe tari. Va avea si acum.

Abia ieri am vazut si eu golurile cu Lugano, cand am pus si link-ul. Nu toate au fost in contul lui Arla, cum am fost tentat sa cred la cald si in relatari de presa.

In rest, undeva mai sus, am spus si eu ca tine:"... in primul rand esti Steaua. Nu castigi, ok, dar tu campioana si "echipa de CL" sa iei 5 de la Liga a 2-a elvetiana e jenant pe blazon!"

http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?s=&...st&p=682494

In 2014, Reghe a inceput dezastruos seria amicalelor din:

Steaua-Nurnberg 1-5.

Nu ma incanta comparatii de genul asta .

Ceea ce este problematic e ca axul central s-a dus ( Tatatusanu - Chiriches - Bourceanu+Pintilii - Rusescu ) si ce avem in loc ?

-Un portar care nu a aparat la Rubin ( categoria portari care nu apara , atacanti care nu inscriu si fundasi care nu fac marcaj )

-un fundas acceptabil care insa e pus sa joaca fundas dreapta datorita altei gauri in aparare generate de marele manager

-la mijloc Bourceanu+Pintilii nu au fost inlocuiti

-in atac reprofilarea lui Chipciu ?!

Edited by colonelu voiculescu

Nu ma incanta comparatii de genul asta .

Ceea ce este problematic e ca axul central s-a dus ( Tatatusanu - Chiriches - Bourceanu+Pintilii - Rusescu ) si ce avem in loc ?

-Un portar care nu a aparat la Rubin ( categoria portari care nu apara , atacanti care nu inscriu si fundasi care nu fac marcaj )

-un fundas acceptabil care insa e pus sa joaca fundas dreapta datorita altei gauri in aparare generate de marele manager

-la mijloc Bourceanu+Pintilii nu au fost inlocuiti

-in atac reprofilarea lui Chipciu ?!

Chiar in debutul replicii, ti-am spus ca ai dreptate in privinta lotului.

Nici eu nu sunt incantat de faptul ca a adus ... mai nimic in loc, mai ales ca erau posturi cu "bube".

Dar despre asta am scris luna asta la topicul "Transferuri zvonuri (2014)" , ce cred eu ca trebuia adus urgent si nu mai reiau placa la fiecare meci. Vezi comentariul meu aici:

http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?s=&...st&p=682020

Aici m-am axat on topic pe evolutia lotului asta ( bun-prost, cum o fi) in meciul cu Lugano.

Ce pot sigur spune ca lotul e peste 2-5 cu Lugano! De fapt asta era dilema mea si problema lui Galca exprimata la TV!

Faptul ca 80% din ei au fost si cei de la 1-5 cu Nurnberg, m-a determinat sa fac comparatia. In plus, in acele amicale din iarna lui 2014 aveau axul central de care zici: Tata, Bourceanu, Pintili, Pio, Kape ... Mai exact, 20 dintre cei 25 care au evoluat cu Nurnberg(1-5) au jucat si cu Lugano(2-5). Deci acum au lipsit doar cei citati mai sus, axul central. Cu ei sau fara ei, tot aia a fost.

Deci nu doar lotul a contat in aceste meciuri amicale ci si altceva.

Edited by xray

Sign in to follow this  
Followers 0