Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Pandurii 2-2 (2-0)

20 posts in this topic

120px-Liga_I_logo.png

Luni, 12 mai 2014, de la ora 21:00, pe Stadionul Steaua:

Steaua - Pandurii

Meci transmis de Digi Sport 1.

Campionii vor evolua din pacate in acest meci, fara sustinerea suporterilor. Situatie nemai intalnita pana in prezent, dupa ce Steaua si-a asigurat matematic titlul. Este a doua etapa pe care Steaua o joaca fara suporteri, dintr-o sanctiune dictata de comisiile FRF si nu este deloc OK.

Am vrea cu totii sa-i sarbatorim pe campioni.

Dupa victoria de la Cluj, probabil ca Steaua va aborda acest meci mai lejer, si ma refer aici la compozitia echipei. Personal mizez pe faptul ca Reghecampf nu il va mai introduce pe Tatarusanu in meciurile de campionat ramase, dar il va folosi in finala Cupei, cu Astra. E doar un exemplu, dar vor mai fi desigur si altele.

Pandurii e tipul de echipa care la sfarsitul campionatului a cazut in depresie. Explicatia consta in plecarea omului care asigura bugetul si tinea in frau cu mana de fier echipa, Marin Condescu, dar si prin plecarea lui Grigoras, venirea lui Pustai si apoi revenirea lui Grigoras. Ori aceste schimbari bulverseaza. De asemenea vanzarea celor mai valorosi jucatori ai echipei a constituit un factor de debusolare.

Pandurii, ocupa dupa ultima etapa un loc care nu te bucura, dar nici nu te ingrijoreaza. Dupa ce anul trecut a rivalizat mult timp cu Steaua la castigarea campionatului, acum ocupa locul 7.

Nici Steaua nu mai e cea de anul trecut. A pierdut si ea jucatori precum Chiriches, Rusescu, Bourceanu.

Jucatori valorosi care aduceau Stelei un plus de stralucire. Nu ca fara ei nu ar mai straluci.

Spre deosebire de Pandurii, Steaua s-a prezentat bine si in acest an si a reusit sa castige cu trei etape inainte de finis, consecutiv, al doilea titlu de campioana a Romaniei din era Reghecampf. Un rezultat rasunator care a fost posibil datorita felului in care acest club a conlucrat. Conducerea a fost discreta, echipa tehnica si-a facut treaba cu brio, iar jucatorii au fost la inaltime. Aducerea in iarna a catorva jucatori care si-au pus amprenta pe jocul echipei a fost cat se poate de inspirata. Sanmartean a dat o alta culoare jocului, Keseru a marcat goluri care au contribuit la victoriile Stelei, etc.

Intalnirea de luni va fi pentru Steaua, de ce nu si pentru Pandurii, una de vacanta. Una in care totusi Steaua nu va ceda puncte.

Campionii, campionii, ole, ole, ole!

steaua_campioana_la_cluj.jpg

Edited by Virgil

Sper sa il vad mai mult pe Valceanu, pe Keseru titular (cred ca a jucat titular in extrem de putine meciuri), pe Rapa, pe Tarnovan, pe Neagu (nu cred ca a jucat nici un min in retur)

Pandurii va juca deschis deci cred ca va fi un meci frumos. Pacat ca si asta va fi fara spectatori :(. Urmatoarea intalnire cu echipa noastra este tocmai peste 11 zile cu Otelul cand vom sarbatori titlul.

incredibil. am fost suspendati si la meciul cu Otelul, in urma incidentelor de aseara cand galeria noastra a aprins la u torte etc.

nu se poate asa ceva. sper sa ni se ia suspendarea daca vom face apel. si inca odata nu pot sa nu ii injur pe "suporterii" care fac rau echipei.

edit; se pare ca pedepsele se contopesc :)) deci ramanem cu 1 etapa de suspendare care oricum o aveam de ispasit, meciul asta cu Pandurii.

Sancţiunea nu se adaugă, ci se contopeşte cu cea primită de FC Steaua pentru incidentele de la meciul cu FC Braşov. Atunci, Steaua a fost sancţionată cu disputarea a două etape cu porţile închise, una dintre acestea fiind ispăşită în meciul cu Corona Braşov.

Astfel, FC Steaua va disputa fără spectatori doar meciul cu Pandurii Tîrgu Jiu, programat la 12 mai, în cadrul etapei a XXXII-a. În schimb, formaţia roş-albastră, care a cucerit la Cluj al 25-lea titlu din istorie, va juca în faţa propriilor suporteri ultimul meci din actuala ediţie de campionat, cel cu Oţelul Galaţi

Edited by France98

Vin moderatorii sa-ti bage calusul in gura daca ii vorbesti de rau pe suporterii cu torte...

Edited by Alexandru H.

Vin moderatorii sa-ti bage calusul in gura daca ii vorbesti de rau pe suporterii cu torte...

:ce_oameni:

Cum ar putea arata Steaua la meciul cu Pandurii:

Niță - Ripa Varela, Aldea, Pirvulescu - Prepeliță, Filip - Gradinaru, Radut Iancu - Piovaccari

Rezerve: Bogatinov, Stanciu, Georgievski, Neagu, Tirnovan, Keseru, Vilceanu

Posibili absenti: Tatarusanu, Gardos Szukala, Pintilii, Chipciu, Tanase, Sinmartean, Latovlevici, Stanciu, Adi Popa

Indisponibili: Matei, Kapetanos (accidentati), M. Costea (exclus din lot)

via GSP

incredibil. am fost suspendati si la meciul cu Otelul, in urma incidentelor de aseara cand galeria noastra a aprins la u torte etc.

nu se poate asa ceva. sper sa ni se ia suspendarea daca vom face apel. si inca odata nu pot sa nu ii injur pe "suporterii" care fac rau echipei.

edit; se pare ca pedepsele se contopesc :)) deci ramanem cu 1 etapa de suspendare care oricum o aveam de ispasit, meciul asta cu Pandurii.

Sanctiunea nu se adauga ci se contopeste cu cea primită de FC Steaua pentru incidentele de la meciul cu FC Brasov. Atunci, Steaua a fost sanctionată cu disputarea a două etape cu portile �nchise, una dintre acestea fiind ispășită �n meciul cu Corona Brasov.

Astfel, FC Steaua va disputa fară spectatori doar meciul cu Pandurii T�rgu Jiu, programat la 12 mai, �n cadrul etapei a XXXII-a. �n schimb, formatia roș-albastra care a cucerit la Cluj al 25-lea titlu din istorie, va juca �n fata propriilor suporteri ultimul meci din actuala editie de campionat, cel cu Otelul Galati

Scuza-ma dar cred ca e o gluma proasta. Am citit in ziare ca U ar fi primit o amenda de 30.000 de lei pentru comportamentul suporterilor in meciul cu Steaua. Atat si nimic mai mult.

Daca vrei sa fii credibil posteaza un link care face referire la ceea ce ai postat.

(moderator)

"Intrunita vineri, 09.05.2014, Comisia de Disciplina din cadrul FRF a luat urmatoarele decizii:

[...]

4. FC U Cluj “ FC Steaua “ eliminare, incidente spectatori “ In baza art. 63.1.b + 63.2.4.a se sanctioneaza jucatorul Tirnacop Ionut cu suspendare pentru doua etape si o penalitate de 3.000 lei.

In baza art. 82.1, coroborat cu art.83, Alin.2, lit.b,c, raportat la art.54.2, cu aplicarea art. 44.1 si art. 45 se sanctioneaza clubul FC U Cluj cu masura disputarii unui joc fara spectatori in peluzele stadionului si o penalitate sportiva de 30.000 lei.

In baza art. 82.1. si 2, Alin.3, lit.c, coroborat cu art.83.2, lit.b, cu aplicarea art. 44.1 si 45 se sanctioneaza clubul FC Steaua cu masura desfasurarii unui joc fara spectatori pe propriul stadion si o penalitate sportiva de 30.000 lei.

Sanctiunea se va executa incepand cu primul joc care va fi disputat pe teren propriu."

Sursa:

http://www.LPF.ro/presa/hotararile-comisie...09-05-2014.html

Adica au bagat galeria numeroasa a Clujului, cu o activitate antiregulament imensa, la acelasi nivel de sanctionare cu galeria noastra, noua aplicandu-ne si disputarea unui meci cu portile inchise? Ma intreb daca oamenii astia sunt normali. Cum sa amendezi clubul Steaua cu 30.000 de lei cand organizator a fost U Cluj?

Adica au bagat galeria numeroasa a Clujului, cu o activitate antiregulament imensa, la acelasi nivel de sanctionare cu galeria noastra, noua aplicandu-ne si disputarea unui meci cu portile inchise? Ma intreb daca oamenii astia sunt normali. Cum sa amendezi clubul Steaua cu 30.000 de lei cand organizator a fost U Cluj?

Deci daca eu vin la tine in casa si te bat,tot tu faci puscarie ca e la tine in casa :O

In altra ordine de idei,meciul va fi foarte urat de privit fara spectatori in tribune,asteptam sa ne luptam pe bilete pentru finala cupei si apoi cu Otelul acasa pentru sarbatorirea titlului :)

Deci daca eu vin la tine in casa si te bat,tot tu faci puscarie ca e la tine in casa :O

Nu, daca eu organizez un party acasa si invitatii fac scandal, galagie si deranjeaza vecinii si nu-i potolesc, o incasez si eu. :)

Strict la fotbal. Am scris in comm anterior: Steaua a luat-o in baza art. 82.1. si 2, Alin.3, lit.c. Idem art 83.2 lit b(introducere si aprinderea...)

"Articolul 82 “ Responsabilitatea pentru comportarea spectatorilor

1 Clubul gazdă raspunde pentru comportarea neregulamentară a spectatorilor si, in functie de

situatie, poate fi sanctionat cu penalitate sportivă sau cu interzicerea organizarii de jocuri pe

propriul stadion ori masura programarii jocurilor fară spectatori de la 1 la 10 jocuri. Masura programarii jocurilor fară spectatori se va aplica gradual, in funcție de circumstanțe, prin

interzicerea ocuparii unui anumit sector de tribună de la unul la 10 meciuri.

2 Clubul vizitator raspunde pentru comportarea neregulamentară a propriilor grupuri de suporteri si, in functie de situatie, poate fi sanctionat in mod similar cu clubul gazda Suporterii care ocupă in stadion sectorul destinat oaspetilor sunt considerati a fi suporterii echipei oaspete, cu exceptia cazului in care se probează contrariul.

3 Comportamentul neregulamentar cuprinde:

a) introducerea in locurile de desfășurare a jocurilor de bauturi alcoolice, obiecte si

materiale explozive, incendiare si fumigene, substante toxice, halucinogene si iritante,

alte obiecte ce au fost folosite de spectatori la actiuni de tulburare a ordinii publice

sau care pot contribui la producerea unor acte de violență;

b) afisarea sub orice formă de inscriptii rasiste, xenofobe si jignitoare, scandarea de

cuvinte/expresii jignitoare si obscene ori emiterea de sunete in scop jignitor;

c) aprinderea ori aruncarea cu obiectele prevazute la Alin. 3, lit. a), spre alti spectatori

sau spre/in terenul de joc;

d) distrugerea obiectelor/bunurilor aflate in incinta stadionului si escaladarea gardurilor

ce inconjoară terenul de joc;

...."

Sursa: FRF-Regulamentul disciplinar

http://www.FRF.ro/sites/default/files/REG....001.11.2013.pdf

Edited by xray

Tehnicianul gorjenilor, Petre Grigoras, a jucat pină acum de nu mai putin de 8 ori pe stadionul Stelei si nu numai că n-a reusit să scoată vreun punct, pierzind totul pe linie, dar a fost aproape de fiecare dată umilit.

Golaverajul general al confruntarilor Steaua - Grigoras disputate exclusiv in Ghencea, e de 24-3, echipele lui Grig incasind fix o medie de 3 goluri pe joc. În plus, in 5 jocuri, echipele antrenate de Grigoraș n-au reusit să inscrie in poarta Stelei.

Disputele Steaua - Grigoras in Ghencea

noiembrie 2001: Steaua - Farul 3-0

septembrie 2004: Steaua - Farul 3-1

aprilie 2007: Steaua - Otelul 3-0

octombrie 2007: Steaua - Otelul 3-1

mai 2009: Steaua - Otelul 5-0

aprilie 2010: Steaua - Poli Iasi 2-1

octombrie 2010: Steaua - Pandurii 2-0

august 2013: Steaua - CFR 3-0

sursa: gsp.ro

Edited by Virgil

Brigada de arbitri din aceasta seara:

A: Cojocaru Adrian Viorel (Galati - Galati)

A1: Artene Ovidiu (Vaslui - Vaslui)

A2: Ciocanea Ioan Daniel (Sibiu - Sibiu)

Add1: Bocaneală Marius (Galati - Galati)

Add2: Anghelinei Bogdan Ionuț (Galati - Galati)

R: Gheorghioiu Bogdan (Timisoara - Timiș)

Adrian%20Cojocaru-200x195.jpg

Cojocaru Adrian Viorel

Echipa: Nita - Matei, Georgievski, Rapa, Pirvulescu (cpt) - Neagu, Filip - Iancu, Keseru, Radut - Piovaccari.

Rezerve: Cojocaru - Sanmartean, Gradinaru, Tarnovan, Aldea, Varela, Valceanu.

Cartonase galbene luate degeaba. Devine interesant meciul, acum ca avem un om eliminat.

Rezultat la pauza 2-0 pentru Steaua.

Da, asa parea. :))

Edited by xray

Pacat de cartonasul rosu. Jucand in 10 si cu echipa asta slabuta, a 2a repriza nu am putut face altceva decat sa stam cu curul in poarta. Nu de asta aveam nevoie la un meci ca asta unde trebuia sa vedem la lucru jucatorii mai putin utilizati.

Imi pare rau de Radut, orice ar face parca nu se poate integra in sistemul echipei. Stiu ca are si un salariu mare (i-a crescut de la an la an) si cred ca din vara va pleca. La alta echipa, cu alt moral, cred ca va fi alt jucator. Nu vreun star dar un jucator bun.

Cred ca nici la Ploiesti nu vom folosi echipa de baza dar cred ca vom folosi una ceva mai calitativa decat cea de azi. Nu ar fi rau sa ii lasam pe gazari pe 3, ne-am putea asigura o supercupa cu astra (care cred ca ar putea fi mai usoara decat cu petrolul - desi si astra si petrolul sunt imprevizibile, cine stie ce se alege din vara cu ele).

Incepand cu urmatorul meci trebuie sa avem grija si la cartonase, daca un jucator ia rosu suspendarea va conta si in finala cupei.

Meciul asta cred ca a fost si un ultima sansa-test pentru unii, altfel mai bine juca cu pustimea: Gradinaru, Al. Tarnovan, Aldea si Valceanu.

E drept ca nu le poti cere lui Rapa si Georgievski sa joace brici ca fundasi centrali, dar balba aia succesiva de la golul 1 al Pandurilor a fost de ABC-ul oricarui post: "nu pasa la adversar!":)

Sign in to follow this  
Followers 0