Sign in to follow this  
Followers 0
I.N.Money

Ion "Top" Voinescu

7 posts in this topic

Ion Voinescu-considerat drept unul dintre cei mai buni portari din istoria Stelei si ai nationalei noastre.

Portar de legenda, Ion Voinescu a fost poreclit "Top" din cauza neastâmparului din poarta, fiind într-o permanenta "topaiala".

Eroii: Toate profilele

Este considerat unul dintre cei mai buni portari ai fotbalului nostru din toate timpurile datorita exceptionalelor sale calitati fizice, detenta si elasticitate, dar si prizei excelente a balonului. A fost selectionat de 22 de ori în prima reprezentativa a tarii si a participat la Jocurile Olimpice de la Helsinki 1952.

A câstigat sase titluri de campion (1951, 1952, 1953, 1956, 1960 si 1961) si cinci editii ale Cupei României (1950, 1951, 1952, 1955 si 1962).

Nascut la 18 aprilie 1929, în localitatea Valea Dragului, judetul Giurgiu, Ion Voinescu a început sa practice fotbalul de la zece ani, legitimându-se la Olimpia Bucuresti. A început ca mijlocas, dar printr-o întâmplare fericita ajunge în poarta echipei de pitici, post pe care nu-l mai paraseste.

A aparat pe rând poarta unor echipe din diferite categorii, ca A.S.P.I.M. Bucuresti (1943-1946), Salvay Uioara (1946-1947), R.A.T.A. Târgul Mures (1947-1948), Metalochimic Bucuresti (1948-1950). În 1950 este transferat de CCA Bucuresti, actuala Steaua, echipa la care joaca pâna în 1964, când îsi încheie cariera.

A fost solicitat pentru un transfer la Arsenal Londra în 1956 si de brazilienii de la Vasco da Gama, cu ocazia unui turneu la Bucuresti, în care a facut un meci memorabil, ziarele titrând: "Vasco-Voinescu 1-1!", aluzie la paradele senzationale ce au facut ca meciul sa nu poata fi câstigat de echipa braziliana.

Dupa încheierea carierei, a ramas fidel clubului care l-a consacrat, antrenând la copiii si juniorii Stelei, dar si echipa de seniori, fiind antrenor cu portarii. Prin mâna lui au trecut o pleiada de portari deosebiti: Iordache, Gherasim, Stângaciu, Blid si Duckdam.

Ion Voinescu 1,74m, 65Kg P

N:18.04.1929 Valea Dragului-Giurgiu

1A: 7.03.48 Libertatea Or.-RATA 1-0

185A: 9.06.63 Steaua-Minerul Lup. 3-2

39-43 Olimpia Bucure[ti

43-45 ASPIM Bucure[ti

45-46 p Carmen Bucure[ti 1d 1 0

46-47 Solvay Uioara

47-48 p RATA Tg.Mure[ 7A 5 0

48-49 Metalul Bucure[ti 13A 23 0

1950 Metalul Bucure[ti 2B

1950 t C.C.A. Bucure[ti

1951 C.C.A. Bucure[ti 1A 22 0

1952 C.C.A. Bucure[ti 1A 10 0

1953 C.C.A. Bucure[ti 1A 8 0

1954 C.C.A. Bucure[ti 2A 6 0

1955 C.C.A. Bucure[ti 6A 8 0

1956 C.C.A. Bucure[ti 1A 12 0

1957 C.C.A. Bucure[ti 2cp 5 0

57-58 C.C.A. Bucure[ti 2A 12 0

58-59 C.C.A. Bucure[ti 3A 9 0

59-60 C.C.A. Bucure[ti 1A 16 0

60-61 C.C.A. Bucure[ti 1A 19 0

61-62 Steaua Bucure[ti 9A 26 0

62-63 Steaua Bucure[ti 2A 9 0

Total div.A 185 0

Cupa României: 1950,1951,1962

România A Metalul Bucure[ti 2 0

C.C.A. Bucure[ti 20 0

Total România A 22 0

Total România B 5 0

57-58 Cupa Campionilor E. 2 0

61-62 Cupa Campionilor E. 2 0

Total cupele europene 4 0

Sursa:http://www.onlinesport.ro/Html/eroi/Voinescu.shtm

Asta se baga cam mult in seama, critica si arunca cu vorbe in stanga si dreapta!

Dar mai nou legendele critica echipa, dar ei nu-si dau seama ca fac rau echipei si atmosfera.

Mai nou si Nea Imi critica pe siteul acesta tactica lui Oli!

Da, mesajul lui no_problem cred ca era totusi on_topic. Si il rezum eu, nu de alta, da' ca sa-i pot raspunde :P : el zice ca nu se cade sa fie criticate glorii precum Ienei si Voinescu, de dragul de a apara actualii jucatori ai Stelei.

Si ai dreptate, pana la un punct. Ienei are tot dreptul sa-l critice pe Olaroiu, mai ales ca criticile aduse erau intemeiate si echilibrate. Atat Ienei si Voinescu sunt foste mari glorii ale Stelei, iar acest lucru trebuie tinut minte. Totusi:

Ion Voinescu: "Nu pot sã spun cã m-a dat pe spate. Singura calitate pe care i-am vãzut-o e cã e foarte înalt. În rest, aceeași meteahnã, n-are prizã la minge, parcã îl frigea mingea. I-a sãrit o datã din piept și numai imprecizia atacantului a fãcut ca Steaua sã nu ia gol"

O fosta glorie a Stelei nu avea dreptul sa dea o declaratie atat de rautacioasa. De ce sa spui un cuvant de critica (si fals, pe deasupra), cand ai putea sa lauzi?

In toata lumea fostele glorii critica, dupa cum si lauda dupa mari victorii. De ce critica? De ce sunt parerile lor tiparite in ziare? Tocmai pentru ca sunt mari glorii si asta le da autoritatea sa comenteze. E clar ca mai si gresesc uneori, dar sunt oameni si oamenii asta fac: mai gresesc. Oricum nu sunt de acord cu afirmatii de genul: cine e Ienei sa-l critice pe Oli sau cine e Tudorel Stoica sa-l critice pe Radoi? Pana una-alta T.Stoica, Lacatus, Boloni sau Majearu sunt LEGENDELE Stelei si cei de acum mai au de luptat pana sa ajunga sa fie la fel.

"În 1956, m-a vrut Arsenal, dar ei nu stiau că de la noi se pleacă foarte greu. Îmi oferea 2 milioane de lire sterline pentru un contract pe trei ani. Cind am auzit suma, nici nu mai puteam să merg.

Cind mergeam pe stradă in Bucuresti, cu impresarul trimis de Arsenal, care m-a vrut acolo, chiar el mi-a spus că nu o să merg in Anglia. Nedumerit, l-am intrebat de ce. Nu te lasă lumea! Te-au salutat 20 de oameni in cinci minute, cit am mers pe stradă".

Voinescu a fost denumit de un ziar britanic, după Olimpiada de la Helsinki 1952, cel mai bun portar din lume! Ziarul i-a fost confiscat la v-amă de regimul comunist.

"Ca om care l-am avut adversar pe Baratky si i-am vazut pe Dobrin, Hagi si Mutu, dar consider că peste toti, cel mai bun a fost Hagi. Hagi a avut cele mai multe meciuri grele si importante pe care le-a rezolvat singur. Problema lui Mutu, care e un mare talent, e că nu s-a tinut doar de fotbal", a mai spus Ion Voinescu.

Primul meci in cupele europene pentru cel alinat de fani "Țop" a consemnat si prima victorie din istoria "roș-albastrilor" in Europa. Pe 8 decembrie 1957, Steaua lui Ion Voinescu invingea Borussia Dortmund, scor 3-1, ceea ce este si acum singura victorie a Stelei in fata unei echipe nemtesti.

gsp