Virgil

Miodrag Belodedici

58 posts in this topic

Uitati-va pe UEFA.com la cine e ambasadorul Europa League de anul acesta.

A ridicat el de doua ori un trofeu mult mai mare decat asta.

Belodedici revine in fotbal si bate tot la 48 de ani!

În secret, mai multi fotbalisti, printre care Belodedici si Iftodi, si-au infiintat o echipă cu care joacă in Liga a 4-a din Bucuresti. Ei bat tot!

La 11 ani de la retragerea din 2001, Miodrag Belodedici (48 ani) s-a relegitimat in fotbalul romanesc, in Liga a 4-a, la GVD, echipa scolii de fotbal a fostului dinamovist Vasile Ghiță

Detinator a două Cupe ale Campionilor Europeni ('86, '91), cu Steaua si Steaua Rosie Belgrad, cel supranumit pe vremuri Caprioara face parte dintr-o echipa alaturi de Daniel Iftodi, Adrian Oprisan, Ciprian Mozacu, Tom Cristea si alti prieteni, care joacă oficial in Liga bucuresteana Iar Belo, neschimbat, arată ca in timpurile de glorie!

Au tinut totul top secret. Au facut vizita medicală si s-au inscris in Liga a 4-a, Seria a II-a, din acest retur. Numele echipei nu tradează nici el nimic. În scriptele de la AMF Bucuresti e trecută GVD. Cind descompui initialele, afli că e vorba despre scoala de fotbal a fostului jucator de la Dinamo, Vasile Dan Ghiță, campion cu "ciinii" in 1977. Acum baietii ii spun "Patroane". Cine sunt "baietii"? Miodrag Belodedici, Daniel Iftodi, Adrian Oprisan, Ciprian Mozacu, Tom Cristea si alti prieteni sau fotbalisti care au jucat pe la ligi inferioare.

Elegant si fară nici un pic de burtă

Toti joacă fotbal impreuna pe rupte, de mai multi ani. Pe unde apuca nu conteaza fotbal să fie! "Zici că am innebunit, jucam mai mult decit pe vremea cind eram fotbalisti", face haz Iftodi. Evoluează mai mult pe teren mic. Deh! Anii! La unii kilogramele, spatele, crampele!

Senzatia maximă o produce insă Belodedici: e neschimbat, tricoul stă pe el perfect, ca pe vremurile in care era unul dintre fundasii de top ai lumii, nu are nici un pic de burta iar miscarile de pe gazon sunt la fel fine si elegante. Joacă doar cu capul sus, nu se precipită nici o secundă si ai jura că e capabil să intre si miine pe gazon la orice meci din Liga 1. Macar un sfert de ceas!

De curind, acesti tipi "nebuni" s-au inscris si in campionatul de minifotbal, acolo unde li s-a alaturat si fostul capitan al Stelei in campania din '86, Tudorel Stoica. Gabriel Zeciu, un impatimit al fotbalului, a avut ideea să facă echipă si pentru Liga a 4-a. Se cunostea bine cu "patronul" Ghiță si asa au trecut la fapte. Adrian Oprisan, fost jucator al Sportului, acum proprietarul restaurantului "Vatra", a devenit si un fel de sponsor. A facut echipamentul si, după meciuri, din cind in cind, baietii merg la el si sarbatoresc victoriile. Au pus toti bani, mină de la mina pentru baremurile de arbitraj si din retur au intrat in competitie. Deocamdată nu joacă pe puncte, dar sezonul viitor se gindesc să tragă la promovare! Bineinteles, cu Belo in frunte!

Pazea, vin fotbalistii!

Trupa lui Belo, Iftodi, Oprisan, Mozacu si Tom Cristea face spectacol in campionatul Capitalei, unde adversarii ramin mască in fata jocului fostilor internationali.

După două partide in Liga a 4-a, unde joacă din acest retur, dar fară să conteze ca punctaj in clasament, echipa lui Belodedici si compania au adunat două victorii si un golaveraj de 11-1.

Belodedici si colegii sai au redebutat in forță ca fotbalisti legitimati. În prima etapa in urmă cu două saptamini, au batut cu 6-1 pe Coresi, locul 6 in serie. Belo a lipsit, motivat. Era la Timisoara, cu un lot de juniori. Dar vinerea trecuta după 11 ani de la retragerea din 2001, a reaparut pe gazon, in partida cu Inter Voluntari, locul 13 in Seria a II-a.

Cu exceptia lui Belo, Iftodi si Mozacu, ceilalti din teren sunt mai mult sau mai putin rotunjori. Adi Oprisan, alias "Balauru'" (45 ani), e si el in parametrii de concurs, un Gulliver pe lingă pustanii de la Voluntari. Mozacu a luat "decarul" si banderola de capitan. Belo a pus mina pe numarul 13: "Cu asta am inceput si la Steaua". Arată aproape la fel ca atunci cind incinta publicul, care l-a numit "Caprioara". Și peste două luni face 48 de ani!

Iftodi a ramas si el neschimbat. Numai "muschi", zici că manincă de două ori pe saptamină! Doar griul din par povesteste că a trecut si el de 44 de ani. "Balauru'" dă ultimele indicatii. Parcă ar fi o scenă din "Gladiator": "Stam aici, la mijlocul terenului, aproape unii de altii, să nu alergam mult. Jucam simplu, tinem mingea la noi".

Stilul cohorta cu Belo si Iftodi la pian

Încă o surpriza Belo e la mijloc, coordonator. Iar Mozacu e "iepurele" din față. El e tinerel, nu are decit 36 de ani si arată incă perfect. "Batrinii" se miscă precum o cohorta avanseaza se retrag, pasează scurt, disciplinat, nu lasă spatii.

Pustii de la Voluntari sunt dominati. De pe margine, rezervele fac misto:"Gata, bai, noi plecam, că voi jucati tiki-taka, ce să mai stam!". Se joacă pe terenul mare, sintetic, de la Centrul National din Buftea. Tribunele sunt goale, n-a aflat nimeni că greii s-au apucat iar de fotbal. Belo preia elegant pe piept, capul sus, distribuie baloane pe flancuri, cu stingul, cu dreptul. "Caprioara" s-a intors! Iftodi e aceeasi sfirlează ca pe vremuri. O ghidonează cu stingul, pune frine, ii pierde pe drum pe copii si il lansează pe Mozacu sau pe Zeciu. Cei de la Voluntari se uită ca la televizor. "Haide, bai, intrati la ei, atacati-i!", incearcă să-i trezească antrenorul Gheorghe Diță. Degeaba, adversarii pasează aproape ireal.

"Patroane, luam niste tuburi de oxigen?"

Iar Belo iși continuă recitalul cu un exterior de efect spre dreapta. Dominique, prietenul de pe extrema nu mai ajunge. Belo stringe pumnii, se enerveaza "Balauru'" il calmează: "Foarte bine! Nu-i nimic, n-a plecat el la timp!". Doar la deposedari parcă nu-i mai iese lui Belo ca pe vremuri. Se retrage mai greu. Dar alearga aleargă! Pină la pauza Zeciu si Iftodi fac 2-0. "Hai că sintem in grafic!", se aude de pe margine.

Belo se prabuseste pe banca de rezerve. "Patroane, să luam niste tuburi de oxigen!", vine propunerea lui Zeciu. Rid toti. Își fac poze. Cineva intreabă de prime. "De la foarte mult in sus", anunță Vasile Ghiță. Belo are genunchii zdreliti. L-au cam tavalit pustii, dar zimbeste: "Bai, e cam mare terenul asta mare pentru noi!". Trece un sfert de ora "Stai că nu mai vin adversarii. Or fi fugit?!", se amuză si Oprisan.

Show: torpilă in vinclu de la 30 de metri!

Curios, desi sunt mai batrini, fotbalistii domină si mai tare după pauza Cenușă face 3-0 repede din serviciul lui Iftodi. Mai departe, baietii schimbă pase intre ei ca la carte. "Am numarat, au fost 34 consecutive" e gata să jure Zeciu de pe margine.

Apoi o fază de pus in ramă: după un schimb cu Belo, Iftodi taie mingea cu stingul, de la 30 m, iar bășica zboară teleghidată si se cuibareste in vinclu. N-o scotea nici Casillas! E 4-0 si tot mai intuneric. "Bai, nu mai avem voie să facem schimbari?", intreabă Belo, care se tine tot mai des de coapse. N-are ce face, ramine in teren si il deschide perfect pe Mozacu pentru 5-0. Final!

La cabine, Oprisan ii asteaptă pe baieti gata imbracat: "m-ama avem 6 puncte din două meciuri si golaveraj 11-1. Putem să ne desființăm, că acum vin meciurile grele!". Belo se alintă: "Nu m-au durut niciodată picioarele ca acum. Trebuie să facem si recuperare". Apoi se scuză: "Etapa viitoare nu pot să vin, plec in Spania! Mă duc la ziua fiicei mele, Zandalee, face 15 ani. Asa că aveti grijă ce faceti!".

Bere si mici după victorii

Cum se intimplă de obicei, după meci, baietii se string la "Vatra", restaurantul lui Oprisan. Jumari, salată de vinete, mici, bere, vin alb. La masă se comentează fotbalul de altadata "Mai aduceti niste mici! Să fie aici, vorba lui Tomiță Cristea, «unde e belsug vin si rezultate»", comandă patronul Oprisan. Se gindesc ca la anul să joace pe bune, pe puncte, si in Liga a IV-a. "Poate tragem si la promovare. Dar să ne pună si punctele pe care le facem anul asta", glumeste "Balauru'". Gluma gluma dar dacă baietii ăștia chiar o iau in serios, zau că devin mult mai interesanti decit plictiselile ingrozitoare de pe la Liga 1!

"Am facut echipa asta de distractie. Noi oricum jucam de atîția ani impreuna Nu avem antrenor, noi facem tactica, noi dam banii, noi ne premiem" (Adrian Oprisan "Balauru'", fost jucator Sportul)

"A fost o glumă la inceput. Dar a devenit o treabă serioasa Îmi place, desi nevastă-mea mă tot ceartă că joc fotbal in fiecare zi" (Daneil Iftodi, fost jucator Bistrita, Steaua, Rapid, Dinamo)

"A fost o experiență unica Să joci cu Belodedici, Iftodi si ceilalti! N-am avut nici o sansa incă stiu jocul, nici nu zici că s-au lasat de atîția ani. M-am ciocnit o dată de Belo si parcă nici nu s-a clintit" (Marin Teodor (23 ani), capitan Inter Voluntari)

"Mi-era dor să mă doară genunchii juliti"

Belo spune că nu-l lasă inima să se lase de fotbal, chiar dacă se apropie de jumatate de secol de viață.

La 48 de ani, Miodrag Belodedici face cea mai frumoasă declaratie de dragoste primei sale iubiri, fotbalul. Și spune ca la Liga a patra, se simte la fel de bine ca pe orice mare stadion al lumii: Contează doar bucuria jocului!

- Belo, ce-i cu revenirea asta pe gazon, după 11 ani?

- Nu e nimic senzational. sunt ani buni de cind am facut echipa asta. Jucam apoape in fiecare zi, ba pe la terenul lui Tom Cristea, ba la mini-fotbal. Nu pot să mă las! E greu să te desparti de drogul asta după ce te-a prins. Toată iarna, cind era ger si zapada cit casa, noi am jucat aproape zilnic la balon.

"Îmi place să am cit mai mult mingea"

-Te-ai reprofilat, joci coordonator?

- Asta mi-a placut mereu, să joc acolo unde pot să am mingea la picior cit mai mult timp. Ca libero sau in aparare, n-am prea avut parte de asta. Macar acum să mă scot si eu. Îmi place să simt mingea, să mai driblez, să mai dau o pasă printre fundasii adversi.

- Apropo, vad că n-ai uitat cum e cu mingea.

- Asta nu poti să uiti niciodata Problema nu e cu mingea, tehnica nu se pierde. Necazul e cu anii, cu alergatura. Începe să mai scirtie pe acolo, pe dincolo, parcă terenul e din ce mai mare. Nu stiu ce m-a apucat si pe mine să mă bag si la echipa asta pe teren normal. (Ride)

- Cum de arăți aproape la fel ca pe vremea cind erai jucator in activitate?

- Nu e nici un secret. Fac sport. sunt atent la ce maninc. Eu nu le am cu friptanele, cu micii. Mai mult peste, ciorbe. Mai iau si cite un medicament cind mă mai doare spatele sau capul, dar nu fac exces.

- N-ai nici un fir de par alb, desi implinesti in curind 48 de ani.

- Asa de mult? Mai bine nu-mi mai aminti! Asa sunt eu, mai masliniu! Cind mă duc pe acasa la Moldova Noua mă mai tachinează prietenii, mă suspectează că mă vopsesc. Nici vorba

"Și durerea poate să-ți provoace amintiri placute!"

- Te-au cam tavalit pustii de la Voluntari, ai genunchii juliti.

- Asa e la fotbal. Vrei să-ți spun ceva. Mă dor genunchii, dar mi-era dor să mă doară de la juliturile de după un meci de fotbal. E o durere placuta Îmi place si cind mi-o mai pune unul pe glezna să simt că traiesc iar fotbalul. Îmi aduce aminte de toate momentele senzationale pe care le-am trait pe teren. Pentru mine, fotbalul e la fel de frumos dacă il joci pe un teren de Liga a IV-a sau pe una dintre marile arene ale lumii.

- Pe Tudorel Stoica nu-l poti convinge să vină la Liga a IV-a?

- Tudorel joacă deja cu noi, dar la mini-fotbal. Nu stiu dacă se bagă si pe teren mare. Deocamdată ne-a refuzat. Să vedem, nu se stie, poate se razgindeste.

- Și tu cit o să mai joci, Belo?

- Cit o să mă mai ducă picioarele. Deocamdată merge, chiar dacă tot mai greu. Nici nu fac recuperare, nu fac masaj după meciuri. Noroc că mă mentin cu silueta si asta e mare lucru. Asa că joc, nu am de gind să mă opresc. Nu mă lasă inima să mă despart incă de fotbal!

CV: Miodrag Belodedici

- Nascut pe 20 mai 1964, la Socol (Caraș-Severin)

- Debut in Liga 1: 05.03.1983, Steaua - Poli Iasi 1-0

- A jucat la: Steaua ('83-'88, '98-'01), Steaua Rosie Belgrad ('90-'92), Valencia ('92-'94), Valladolid ('94-'95), Villarreal ('95-'96), Atlante Ciudad de Mexico ('96-'98)

Meciuri/goluri

- Liga 1: 235-21 / campionatul Iugoslaviei: 49-2 / campionatul Spaniei: 80-0 / cupele europene: 53-1

- Debut in echipa natională: 31.07.1984, Romania - China 1-0

- Meciuri/goluri in echipa natională: 55-5

Palmares: 6 ori campion Romania ('85, '86, '87, '88, '89, '01 cu Steaua), douș ori campion Iugoslavia ('91, '92 cu Steaua Rosie Belgrad), o dată campion Mexic ('98 cu Atlante), 3 Cupa Romaniei ('85, '87, '99 cu Steaua), 2 CCE ('86 cu Steaua, '91 cu Steaua Rosie Belgrad), Supercupa Europei ('87 cu Steaua), Cupa Intercontinentală ('91 cu Steaua Rosie Belgrad)

A participat cu echipa natională la CM 1994 si la două CE ('96, '00)

Sursa: GSP

aaa.JPG

sadas.JPG

egitimmatie.JPG

Sambata 13 octombrie 2012, Belodedici a participat la un meci demonstrativ, cu ocazia lansarii oficiale a proiectului Academiei de fotbal "Gheorghe Voroneanu" la Campia Turzii, in cadrul proiectului "Sarma se intoarce acasă".

Din echipa lui Belodedici au facut parte: Marius Popescu, Radu Szabo, Alin Banceu, Ovidiu Maier, Alpar Meszaros, Marius Predatu, Gică Barbu, Costică Olariu, Dan Popa, Vali Șandru, Adi Cocan, Cosmin Tilinca Lucian Perde, carora li s-au mai alaturat Florin Filip (in poartă) si Valer Moldovan (șeful Politiei din localitate). Antrenori au fost Remus Vlad si Zoli Iasko.

De partea cealalta tricourile fostilor fotbalisti de la ISCT au fost imbracate de: Emeric Komives, Dorin Rosu, Ovidiu Pop, Florin Marginean, Ioan Cosas Aurel Mâțiu, Levi Fodor, Sabin Kerestes Ioan Kallai, Aurel Timar, Vali Bogatean, Ovidiu Stoica, Adrian Anca, Lazaruc Morar, Iosif Mateas

Rezultatul final a fost 3-3, la pauză fiind 2-1 pentru "Prietenii lui Belodedici". Pentru ISCT au marcat Mâțiu si Adi Anca (2), duo-ul din atacul ISCT care facea furori in Liga 2, in timp ce pentru "Prietenii lui Belodedici" au punctat Radu Szabo (2) si Miodrag Belodedici.

Picture_046.jpg

Picture_056.jpg

Picture_065.jpg

Picture_095.jpg