Virgil

Miodrag Belodedici

58 posts in this topic

La Multi Ani, Belo! Nu te vom uita niciodata! Voi ne-ati facut sa fim intotdeauna superiori!

La multi ani, Belo! Sa ne traiesti multi ani de-acum incolo!

LA MULTI, MULTI, MULTI ANI, BELO!

Unul dintre cei mai tehnici fundasi pe care i-a vazut vreodata fotbalul mondial!

Cand se va naste un nou "BELLO", voi putea sa mor fericit pentru ca vor vedea si copiii mei un libero de geniu!

Mi-e greu sa cred ca se va mai naste un fotbalist care sa aiba tehnica, deposedarile, caracterul si rafinamentul lui Belo...

La multi ani, Belo!

Sincer, nu stiam ca azi e ziua lui Belo. Oricum, La Multi Ani Belo!

Vad ca si mai sus de pe 20 mai sunt mesaje cu La Multi Ani. O fi ziua de nume, sau s-a nascut de 2 ori!

Belodedici a fost o mare glorie a Stelei... nu cred ca vom putea vreo data sa uitam ce am facut acest jucator pentru Steaua!

La multi ani si din partea mea si din partea sefului meu din serbia care e fan RED Star.

Miodrag Belodedici ne-a aratat din nou la seara campionilor ca a fost unul dintre cei mai buni fundasi pe care i-a cunoscut fotbalul mondial. daca ar vrea, ar putea sa joace lejer inca in Liga I, desi este de varsta multor tati de jucatori din Liga lu' mitica... cata siguranta, cata eleganta, cata stiinta a jocului, cata ambitie desi jocul era unul caritabil!

Jos palaria in fata acestui om, sa ramana palaria acolo pana se va naste unul care sa joace ca el! Nu cred ca mai exista in toata lumea un fundas care sa fi primit atat de putine cartonase in toata cariera ca Belo! Nu cred ca se va mai putea naste un nou Belo, a fost pur si simplu prea bun!

stiati ca in copilarie juca fotbal pana se insera, si chiar si dupa? fiecare din copiii cu care juca avea propria lanterna in mana, pentru a lumina mingea! asta da dragoste de fotbal!

unul dintre cei mai buni fundasi din istoria Stelei.era poreclit caprioara datorita aliurii sale,dar era un fundas de fier,era foarte greu sa treci de el

Robert Procinecki despre Belo: Numai un profesionist sutã la sutã ca Belo era capabil sã cîștige marele trofeu european cu douã cluburi diferite. Iar povestea cu fuga lui de Ceaușescu e dovada unui curaj nebun. Un bãiat care a fãcut artã din meseria de fundaș. Am ținut legãtura și dupã ce a plecat la Valencia, avem prieteni comuni în Spania și ne vedem de cîte ori se ivește ocazia

La multi ani, Belo! Sa ne traiesti 1000 de ani!

La multi ani belodedici !!! te asteptam la Steaua in locul lui argaTseala

Un Adevarat Stelist!

La multi ani Belo!

Edited by maye

Înaintea meciului Serbia ? România, programat sâmbãtã de la ora 21.30, Belo dezvãluie pentru ?Adevãrul? de ce a ales Iugoslavia. În 1988, Belodedici ?dezerta?, dupã cum spuneau comuniștii. Ajuns la Belgrad, ?Belo? s-a dus la Steaua Roșie. ?Nu aveți nevoie de un libero??, le-a spus el.

Cum e sã ridici de douã ori deasupra capului Cupa Campionilor?

Miodrag Belodedici: Eu gândesc simplu. Ușor-ușor, cu multã dãruire și muncã ajungi sã reușești ce-ți propui. Fiecare fotbalist vrea sã cucereascã trofee, este un lucru extraordinar sã câștigi Liga Campionilor. O bucurie imensã, o cireașã pe tort. Sã câștigi campionate, sã joci într-o astfel de competiție îți trebuie multã ambiție. Totul se câștigã cu eforturi grele, iar dragostea de a juca fotbal nu se stinge niciodatã. Poate doar la final de carierã, nu mai simți aceeași pasiune.

Dacã te uiți în trecut, ai câștigat mulți bani, sau puțini?

Erau bani frumoși și-atunci, mii de lei, diurne, pentru timpurile alea era bine. Când am câștigat Cupa Campionilor cu Steaua, ne-a primit Ceaușescu, ne-a oferit o distincție, și ca primã ni s-a dat un ARO. Acum, lucrurile s-au schimbat, UEFA și FIFA oferã milioane de euro. Nici nu vreau sã mã gândesc cât câștigã un jucãtor care cucerește un astfel de trofeu. De altfel, cred cã nici clubul Steaua nu a vãzut banii de la UEFA, nu se știa nimic ce bani s-au încasat... pentru cã era vorba de valutã. Au intrat direct în vistieria statului.

Dacã ar trebui sã-i mulțumești cuiva pentru întreaga ta carierã, cui ar trebui?

Omul care m-a lansat pe mine, primul meu antrenor, Olimp Mateescu. Eu jucam fotbal pe maidan, la mine în sat, la Socol. Mai aveam și niște campionate între școlile de la sat, acolo m-a vãzut Mateescu. A vorbit cu directorul școlii și m-a luat la fotbal. Trei ani a avut grijã de mine, ce bãtaie mi-a mai dat sã mã facã fotbalist!

Mai erau și alți jucãtori talentați la Socol?

Era un fotbal de nivel bun, cred cã se puteau face de-acolo douã echipe, atât de talentați erau copiii din sat. Dar atunci erau alte timpuri, de sãrãcie toți au fugit în strãinãtate.

Mai vizitezi satul tãu natal?

Mã mai duc acolo, mã antrenez, joc un fotbal cu prietenii pe stadionul comunal. Mã gândesc ca pe viitor sã fac ceva acolo. O școalã, niște terenuri de fotbal. Îl felicit pe Hagi pentru ceea ce face la Constanța. Rostul nostru, al foștilor jucãtori, nu este sã stãm în birou și sã dãm indicații, ci sã mergem pe teren și sã construim centre de fotbal, sã investim în viitor.

Înainte de Revoluție de ce ai decis sã pleci?

Comunismul te limita, nu aveai voie sã ai bani, sã ai și tu ceva privat al tãu. Nu voiam sã câștig sute de milioane, ci sã am și eu un lucru al meu. Când eram copil, mergeam cu mama la rude, în Belgrad. Acolo era liniște, erau condiții. Așa am decis sã plec.

Ce s-a întâmplat când ai ajuns la Belgrad?

Când am sosit, am cerut azil politic. Mi-am zis cã trebuie sã joc la marea mea iubire. Iar dupã un meci Steaua Roșie ? Partizan Belgrad m-am dus direct la directorul clubului. Era Dragan Dzajic, un fost jucãtor, cunoscut la vremea aceea. I?am spus direct cã vreau sã joc la Steaua Roșie. S-a uitat la mine... Pãrea cam surprins. ªi așa am ajuns eu sã joc la Belgrad.

ªi totuși nu a fost numai lapte și miere, ai jucat și în Liga a 3-a...

Pentru cã am plecat din țarã am fost suspendat un an de zile, și jucam la echipa a doua. A fost un moment greu pentru mine, nu știam ce va fi mâine. Putea sã fie bine sau sã se sfârșeascã totul. În cele din urmã am început sã joc, am câștigat campionate și am ajuns sã câștig iar Cupa Campionilor.

La un an dupã ce ai plecat, te-ai vãzut cu Valentin Ceaușescu. Ce ți-a spus?

M-am întâlnit cu el. Era prieten cu Marius Lãcãtuș. M-a întrebat de ce am fugit și mi-a mãrturisit cã oricum se gândiserã ei mai bine și ajunseserã la concluzia cã ar trebui sã dea drumul la fotbaliști sã plece în strãinãtate. De unde era sã știu eu asta? La un an a venit Revoluția. Dacã mi-ar fi spus cineva ce va urma, cred cã nu mai plecam în Serbia.

Crezi cã va mai apãrea vreun nou Belodedici la naționalã?

Lucrez cu copii la Federație, vãd talente, dar nu știm sã-i creștem, sã-i învãțãm. Au dispãrut jucãtorii de mare valoare, iar asta înseamnã cã nu suntem capabili sã avem grijã de acești tineri de viitor. Noi creșteam altfel. Exista respect. Ne respectam colegii de echipã, erau reguli stricte. Cãrai gențile colegilor, antrenorilor, fãrã sã crâcnești. Dacã nu o fãceai, îți mai luai și o m-amã de bãtaie.

Apropo, cui i-ai dus bagajele?

La Steaua, când am intrat în vestiar mã uitam la Sameș ca la un sfânt. Era idol pentru mine. Îi ceream voie sã mã lase sã-i car geanta. Stãteam lângã el sã-i pun apã în pahar. Dacã nu o fãceam, dãdeam de dracu, mã și pocneau în vestiar.

Revenind la reprezentativa lui Rãzvan Lucescu, cum ți se pare?

Îmi plac Roman de la Brașov și Apostol. Sunt doi jucãtori care au demonstrat cã meritã sã joace la naționalã. De ei îmi place cel mai mult.

Jucãtori de viitor, poți sã numești câțiva?

Frații Costea. Sunt doi jucãtori talentați. Acum este important și cum sunt crescuți, cum sunt lãudați sau cum sunt criticați. Trebuie sã fie un echilibru în toate. Au fost și alții talente, care nu au fost protejați, și s-au rispit în accidentãri lungi și au pierdut contactul cu fotbalul mare.

Miodrag Belodedici e nãscut în satul Socol, din Caraș ? Severin, unde majoritatea locuitorilor sunt de etnie sârbã.

?Cu cine voi ține sâmbãtã? E dificil. Dacã spun Serbia, îi deranjez pe cei de aici. În schimb, dacã aleg România, se vor supãra cei din satul meu natal?, a spus Belo.

Acesta a prefațat meciul de sâmbãtã. ?România nu are nimic de pierdut, va veni sã dea totul și sã facã un meci cât mai bun. Stadionul va fi plin, știu cã la meci sunt așteptați peste 50.000 de suporteri, bãieții își cunosc adversarul și atmosfera de pe Maracana?, a avertizat Belodedici. ?Se întoarce Mutu, iar asta dã calitate unei echipe care are mare nevoie de el. Serbia trebuie sã fie pregãtitã ca pentru un meci cu Franța?, a conchis Belodedici.

Miodrag Belodedici

Nãscut: 20.05.1964 (Socol, Caraș-Severin)

A jucat la: Minerul Moldova Nouã (1980-1983), Steaua București (1983-1988), Steaua Roșie Belgrad (1989-1992), Valencia (1992-1994), Real Valladolid (1994-1995), Villareal (1995-1996), Atalante (Mexic, 1996-1998), Steaua București (1998-2001)

A cucerit: 7 titluri și 3 cupe ale României, 3 titluri și o cupã a Iugoslaviei, 2 Cupe al Campionilor Europeni, o Supercupã a Europei, o Cupã Intercontinentalã

În echipa naționalã

Total: 55 de jocuri, 5 goluri

A jucat la turneele finale ale CM 1994, CE 1996 și CE 2000

În cupele europene

Total: 53 de jocuri, 1 gol

Adevarul

Edited by Lari

mai baieti, ce sa va spun eu despre Belo?

din anumite motive va invidiez ca voi aveti 20 de ani, iar eu mult mai multi. dar pentru bucuriile traite de mine in anii de glorie ai Stelei, cred ca multi ar fi in stare sa ucida! e doar o metafora...

Belodedici a fost cel mai bun libero care a existat pe planeta asta. argumente: cautati in statistica sa vedeti ca desi era ultimul aparator in fata portarului, el lua foarte rar cartonase galbene, aproape deloc cartonase rosii, ca echipa lui lua mereu cele mai putine goluri, etc

era o incantare sa il vezi jucand.

asa ceva, imi pare rau pentru voi, nu veti mai vedea vreodata. s-au dus vremurile alea. acum, daca se naste vreunul cu talentul lui Belo, pana la maturitatea sportiva deplina il omoara fitzele, impresarii, patronii etc

multumesc Belo pentru bucuria imensa de a juca fotbal aratata pe teren!

Am fost la acel meci cu Rapid, cand si-a incheiat cariera din cauza unui tackling dur. Am auzit cum i-a troznit piciorul (se afla pe partea noastra stanga, la vreo 10 metri de linia de fund)... Tin si acum minte senzatia pe care am avut-o cand l-am vazut parasind terenul pe targa...

Intr-adevar, Mounty, era incredibil: statea pe teren senzational (Doamne, ce simt al anticipatiei avea!), lovea mingea cu o acuratete incredibila (daca am avea macar trei jucatori in lot care sa dea cu sutu'n basica asa, cred ca "ar valora 30 de milioane"), coordona jocul defensiv al echipei ca pe calculator...

FANTASTIC!

Fecalul a spus ca va lua legatura cu el sa-l aduca la Steaua. Ar stii cineva daca s-ar duce? Toate fostele glorii trebuie contactate si discutata treaba asta. Fiecare din ei trebuie sa ia atitudinea lui Boloni sau Piturca.

Directorul sectorului de copii si juniori de la FRF, Miodrag Belodedici, explică de ce n-a acceptat oferta lui Gigi Becali de a deveni director sportiv la Steaua. Belo a pus ghetele in cui in 2001, după 21 de ani de cariera La 9 ani de la retragerea din activitate, a ramas la fel cum il stiam. Nici n-ai zice că are 46 de ani, varstă la care unii iși poartă burtile aruncate deasupra pantalonilor.

Nu vedeti ce suplu sunt? De cand m-am lasat, nu am pus pe mine decat un kilogram! Mai joc si acum fotbal. Cu Lupescu, Prodan, Balint iesim din cand in cand. La mine in sat, la Socol, sunt capitan de echipa Cand am fost acum acasa in vara au venit bietii din sat si mi-au pus banderola pe brat Într-un meci oficial nu mai pot să duc. Mă doare spatele, articulatiile, gleznele...", dezvaluie Belodedici.

Fostul component al nationalei spune că-i place la Federatie, unde ocupă postul de director al centrelor de juniori. Lupescu este numaru 1, Prodan este numarul 1, eu sunt numarul 1. Fiecare pe sectorul lui. Cu totii incercam să facem ceva bun pentru fotbalul romanesc", zice el zambind.

Și acum sapte ani eram tot fostă glorie"

În premiera Belodedici a explicat si de ce a refuzat să meargă in Ghencea, unde a fost ofertat de curand de Gigi Becali pentru postul de director sportiv. De ce am refuzat Steaua? Pai am primit un telefon din partea lor si ce mi-a venit in minte? Că Adrian Ilie nu a stat decat un an, Hagi si Lacatuș au plecat tot la fel de repede si că au nevoie de mine doar pentru imagine. Și le-am zis din start nu. E o modă asta să aduci la club cate un jucator cu istorie in spate si să te folosesti de el, să le inchizi gura suporterilor. Eu nu am vrut să fiu marioneta De ce nu m-a vrut Steaua acum doi-trei- cinci sau sapte ani? Că tot fostă glorie eram si atunci. Pe viitor nu stiu ce va fi, dar acum sunt la Federatie si atat. Îmi fac treaba aici", a spus Belo ferm.

Piturcă e mai bun decat Ilie Dumitrescu!"

Belodedici are increde in Ilie Dumitrescu, dar spune că-i va fi greu să ducă la bun sfarsit munca lui Victor Piturca Dacă ne asezam la masă si facem o analiză despre cariera lui Dumitrescu, din start acesta este mai slab decat Piti. El are totusi avantajul că dispune de jucatori buni. Dacă va avea liniste de sus, din lojă nu are de ce să nu facă treaba E foarte ambitios", crede Belodedici.

Vrea să fie depășit de Chivu

Belo apreciază la Chivu eleganta si constanta din evolutii.

Miodrag Belodedici e singurul jucator roman care a câștigat de două ori Cupa Campionilor Europeni, in 1986 cu Steaua, si in 1991, cu Steaua Rosie Belgrad. Sunt mandru de acest record, dar sper să fiu depășit. Mă amenință Chivu si mă bucur pentru asta. Cristi e din Caraș ca si mine si mi-a placut intodeuna de el. E elegant si constant in evolutii", spune Belodedici.

N-a uitat ratarea penalty-ului din SUA

El crede că fundasul lui Inter poate fi un model pentru orice copil care vrea să meargă la fotbal. Pustii trebuie să aibă idoli, ca să facă fotbal cu pasiune. Să-și dorească să ajungă ca unul sau ca altul, să viseze să joace la echipe cu nume. Astea ne lipsesc noua in ultimii ani, modelele. Tot timpul vorbim de Generatia de Aur si nu e normal. Noi am fost, gata, e randul altora", crede fostul fotbalist.

Belo recunoaste că si după 16 ani de la Campionatul Mondial din America e bantuit de pierderea meciului cu Suedia.

E cel mai mare regret al carierei mele. Și nu neaparat că am ratat eu penalty-ul, ci mai ales pentru că după ce am revenit de la 0-1 si am facut 2-1 eram convins că vom juca semifinala. Îmi vine să urlu si acum cand imi amintesc de faza golului lui Andersson", rememorează Belo.

Nevoia de modele

Belodedici crede că pustii din ziua de azi au nevoie de mai multi idoli pentru a-și dori să ajungă să evolueze la echipe cu nume din fotbalul

european.

Juniorii nostri stau foarte rau fizic!"

Adevarul": Legat de loturile nationale, cluburile mari alimentează serios reprezentativele ?

Miodrag Belodedici: Aici e o mare problema Antrenorii nostri fac muncă multă de teren, trebuie să urmarească peste tot copiii. Motivul ? Cluburile mari din Romania nu ne ajută cu aproape nimic. CFR Cluj e zero la juniori, Urziceni la fel, Vaslui la fel. Mai talentati sunt fotbalistii care vin de la scolile sportive sau private, decat cei de la Dinamo sau Steaua. E si asta cu strainii o mare problema În loc să se investească in viitorul nostru, in copii, sunt luati tot felul de jucatori de-afară care ne slabesc.

Să punem in Balanță cum erai tu la 17 ani si cum stau acum fizic jucatorii la lot...

Nici genetic nu suntem foarte puternici. Suntem doar talentati. În zona asta europeana sarbii, croatii, bulgarii, rusii stau mult mai bine fizic decat romanii. Acum 10 ani sau 20 de ani, noi iubeam fotbalul. Copiilor de acum le lipseste si preocuparea. Eu cand mă gandeam că am de dat teste fizice, nu mă lua somnul cu o seară inainte. Fotbalistii de 16-17 ani care vin la lot au o pregatire fizică extrem de slaba Trebuie să lucram cu ei cu saptamanile pentru a-i pune la punct. Le asiguram o alimentatie foarte buna le dam sustinatoare de efort, iar apoi după 12 zile de antrenamente si odihna se pot vedea si rezultatele.

Dacă ati pus jucatori pe picioare, care ar fi ultimul exemplu ?

Cu Liviu Ganea am avut mult de tras. Nu era foarte bine pregatit cand venea la nationala Era foarte slab. Pregatirea pe care o fac cu noi jucatorii, ar trebui să o efectueze de regulă la echipele de club, dar in conditiile in care vin ei, nu putem să ne prezentam nici la turneele din Balcani.

Ce ne lipseste pentru a avea performanță la juniori ?

În primul rand terenurile de fotbal, unde copiii să se poată antrena. Nu trebuie ca Federatia să investească aici, ci politic trebuie să existe o implicare. Fiecare Consiliu Local să aloce un buget pentru baze sportive. De exemplu, in Spania, in orice satuc este cate un complex mare cu cateva terenuri.

Și Hagi s-a implicat in cresterea de talente...

Ne-ar trebui cat mai multe Academii de fotbal. Îl felicit pe Hagi pentru ceea ce face la Constanta. La fel si pe Gică Popescu. Rostul nostru, al fostilor jucatori, nu este să stam in birou si să dam indicatii, ci să mergem pe teren si să construim centre de fotbal, să investim in copiii.

"Ne-ar trebui mai multe academii de fotbal, precum cea a lui Hagi si a lui Gică Popescu. Astept si alte initiative."

Conditii mai bune pentru copiii de la lot

Miodrag Belodedici e multumit de munca pe care o duce la FRF si spune că in mandatul lui s-au schimbat multe lucruri. În primul rand la Buftea mai facem patru terenuri bune pentru loturile nationale. Aveam la Mogosoaia, dar nu erau suficiente... Să nu mai zic, că atunci cand am venit la FRF, loturile nationale plecau cu autobuzul in Olanda la meciuri, si ce să mai joace ei cand ajungeau acolo ? Acum, se merge cu avionul. Sunt alte conditii. Cazarea pentru copii este mai buna nutritia, medicamentatia. Mă ocup să le fie copiilor bine", dezvaluie Belo.

Belodedici despre

Antrenorat: În 2001 cand m-am intors in Spania am antrenat copii la o scoală particulara E posibil să devin si eu antrenor. Dacă o să fac asta, o să o iau de jos.

Atacanti: Cei mai buni pe care i-am avut in față in Romania au fost Raducioiu, Camataru si Cartu.

Idol: Cand am venit la Steaua mă uitam la Sameș ca la Dumnezeu. Mă rugam de el să-i car bagajul. I-aș fi pus si apă in pahar.

Fuga din tară: Dacă stiam că vine Revolutia, nu mai plecam in Iugoslavia. Asa insă mi-am asumat un risc. Am avut de pierdut, dar parcă mai mult de câștigat.

Natională: La natională se vine din tot sufletul si cu Dorinta de a da totul pe teren, fară fite si impresii.

Fotbalisti de viitor: Alibec mi se pare cel mai promițător. Astept mult de la el, mai ales că sezonul acesta poate debuta in Il Calcio.

Conditiile din Romania: Față de Occident suntem la distanță mare. Nu stiu exact cat de mare, 20-30, poate chiar 50 de ani.

adevarul.ro

Și acum sapte ani eram tot fostă glorie"

În premiera Belodedici a explicat si de ce a refuzat să meargă in Ghencea, unde a fost ofertat de curand de Gigi Becali pentru postul de director sportiv. De ce am refuzat Steaua? Pai am primit un telefon din partea lor si ce mi-a venit in minte? Că Adrian Ilie nu a stat decat un an, Hagi si Lacatuș au plecat tot la fel de repede si că au nevoie de mine doar pentru imagine. Și le-am zis din start nu. E o modă asta să aduci la club cate un jucator cu istorie in spate si să te folosesti de el, să le inchizi gura suporterilor. Eu nu am vrut să fiu marioneta De ce nu m-a vrut Steaua acum doi-trei- cinci sau sapte ani? Că tot fostă glorie eram si atunci. Pe viitor nu stiu ce va fi, dar acum sunt la Federatie si atat. Îmi fac treaba aici", a spus Belo ferm.

adevarul.ro

Poate il vedem in cateva luni pe banca sau cu o functie in club.Au mai fost altii care au spus NU si de fapt era ca NU pot refuza.