Grinch

Marius Lacatus

162 posts in this topic

Intr-o zi din iarna anului 1981, generalul Diaconescu, presedintele lui Dinamo, impreuna cu 2 delegati si cu Cornel Dinu, au organizat in Brasov un meci amical pentru a il vedea pe Marius Lacatus, un tanar de 17 ani despre care se auzeau numai lucruri bune.

Tanarul brasovean stia ca va fi urmarit de cei de la Dinamo, echipa cu care tinuse in copilarie. Nici nu incepe bine meciul si Laca incepe cu puna osul cum stie el cel mai bine, intrari hotarate, alunecari ce ii trimit pe jucatorii adversi la pamant. A reusit sa ii enerveze pe toti, chiar si pe cei ce venisera sa il vada, Dinu si Diaconescu tipand la el amenintandu-l ca joaca cu Dinamo, nu cu orice echipa de pluton.

Atat i-a trebuit lui Marius, care s-a dus glont la marginea terenului de i-a umplut de respect pe cei de la Dinamo, desi stia foarte bine cine sunt si ce functii au.

Meciul s-a oprit brusc, cei din Stefan cel Mare erau hotarati ca si-au pierdut timpul, chiar l-au luat pe Mitica Dragomir (pe acea vreme presedintele celor din Brasov) si l-au anuntat ca Lacatus nu o sa ajunga nicodata ceva in viata.

Insa printre muncitorii de la fabrica Steagu Rosu care vazusera acel meci, era si "Sfinxul",care a observat viteza si rautatea "Fiarei", calitati de care Steaua avea mare nevoie.

Alecsandrescu a urmat apoi tratative intense cu Dragomir pentru a il aduce pe Laca in Ghencea, chiar au ajuns la un moment dat la un acord, insa Mitica cand a facut actele a scris in dreptul datei transferului: 1.07.1988, in loc de 1.07.1983!

Dupa ce a fost amenintat cu destituirea seful Ligii de azi a renuntat si l-a trimis pe Lacatus la Steaua.

Asa a ajuns in curtea Stelei cel mai important si iubit jucator al clubului nostru, un jucator care va fi respectat mereu!

Poate imi explica cineva motivul pentru care Marius Lacatus alias FIARA, cel mai reprezentativ jucator al Stelei din toate timpurile isi face retragerea oficiala intr-un meci UTA - Poli.

Ce s-a intamplat cu ideea organizarii unei festivitati de retragere cum se cuvine pentru acest jucator minunat? Oare nu poate clubul Steaua sa-si rasplateasca unul din oamenii care au scris istorie in Ghencea?

Pacat. Lacatus ar trebui sa-si puna echipamentul in cui, dar un echipament ros-albastru.

@cristian014

Sunt perfect de acord cu tine, dar adu-ti aminte ca se vorbea de un meci de retragere a lui Laca cand era la Steaua, dar acest proiect a cazut o data cu cearta dintre el si MM.

Il consider pe Marius Lacatus cel mai bun jucator roman. Si asta din multiple motive.

- Nu a ratat vreun 11m in meciurile oficiale ale nationalei sau echipei de club.

- Daca dadeai in el pe teren, tot tu cadeai jos.

MUREA CU TOTI ADVERSARII DE GAT

True.

- Daca nu-l faultai nu aveai cum sa-i iei mingea.

- Stia sa joace foarte bine in ehipa (va amintiti sigur de combinatiile exceptionale pe care le facea).

- Genera un moral extraordinar de ridicat cand era in teren, pentru toata echipa si mai ales pentru atac.

Stiu povestea cum a ajuns la Steaua si este adevarata. Stiu ca in copilarie era dinamist si este adevarat recunoscand-o singur, si TOTUSI cariera el a facut la Steaua. Parca nici nu s-ar fi potrivit pentru el sa faca cariera la hamhami, ceva n-ar fi mers va spun eu !! Lacatus este pe departe cel mai mare jucator al Stelei si totodata cel mai galonat. Este o legenda vie! Pentru mine el este si cel mai mare jucator care a jucat vreodata in Divizia A , o dovada in acest sens sunt si titlurile interminabile daca le-am numarat pe care le-a cucerit cu Steaua in campionat si in Europa. De altfel el a participat cam la jumatate din toate trofeele castigate vreodata de sectia de fotbal a clubului nostru = UNIC! Lacatus este dupa mine si primul care prin atitudinea sa a dat curaj si incredere fotbalistului roman ca se poate masura cot la cot cu orice vedeta sau fotbalist strain de valoare. Nu degeaba i se spune "Fiara" si sunt convins ca ar merita o statuie in fata stadionului nostru. Sper sa nu ramane mereu copilul "pierdut" al Stelei si sa revina candva deoarece ar face oricand cinste clubului nostru !

Era in vara lui 2003, pe 28 august mai exact, cand fiind la Poiana Brasov la gradina hotelului lui Adrian Ilie (Ruia) era 1 dupa-amiaza insorita iar statiunea era cam "moarta" doar era vara... Stiam ca in Poiana urcase si FC Brasov al carui antrenor era Laca participand la un tringhiular cu Bursaspor (unde tocmai incepuse treaba regele) si parca Sportul lui Petrescu. La un moment dat il vad pe Adrian Ilie intrand in gradina, langa el Hagi, Balint si ... Marius. Mi s-au inmuiat picioarele vazand atatea glorii steliste una langa alta si ma prinsesera in cel mai prost moment ne avand cu mine nici macar o revista, poze vreun tricou sau fular :(((. M-am dus la ei si i-am rugat sa-mi dea autografe pe o hartie imensa cu inscriptiile hotelului ce era pe masa in fata fiecarui turist. Lacatus a stat cu mine scurt de vorba spunandu-i ca ma cheama tot Marius si sunt un vechi suporter de-al lui de departe si urandu-i succes la noua sa echipa FC Brasov. Mi-a semnat cu dedicatie in mijlocul celorlalte semnaturi facundu-ma realmente fericit. Ajuns acasa mi-am lipit fotografii cu fiecare dintre jucatori si daca tot aveam loc toate emblemele Stelei pe care le-a avut deasupra semnaturilor si asa mi-am aranjat totul intr-un tablou care probabil este unicat in materie !!

La Multi ani, legendo!

Old number 7. Vei ramane mereu in inimile noastre...

Parerea mea e ca meriti mai multe urari, dar baietii de pe-aici au alte treburi: Fifa, CS si alte-alea!

Bietul Lacatus, da rau a ajuns, credeam si eu ca o sa ajunga antrenor la Steaua, dar se pare ca nu si-a dat seama cum e cu functia de antrenor, macar a fost in jucator foarte bun. In locul lui nu ma mai faceam antrenor.

Marius Lacatus, cand auzim de numele asta ar trebui sa ni se faca parul de gaina. Daca Becali era stelist adevarat, acum stadionul se numea M. Lacatus, dupa cate a facut Laca pentru Steaua.

VORBELE N-AU VALOARE, FAPTELE CONTEAZA, STELISTII SE NASC, NU SE INVENTEAZA...

STELISTII SE NASC, NU SE INVENTEAZA... cum au facut unii(Jiji sau Oli)

Oli vezi ca e stelist adevarat... Citeste-i biografia!

Sufletul si spiritul Stelei dintotdeauna coagulate intr-un jucator - Lacatus, un jucator de poveste.

Fiara, aratand calea catre victorie!

13286_lacatus.jpg

Lacatus e unic!

([...] As fi fost ca dracula fara sange/ Ca MAESTRUL Lacatus fara minge [...])

Mi se ridica parul in cap cand ascult aceste versuri...

O legenda, un mit si implicit istoria noastra!

Cel mai galonat jucator ros-albastru al tuturor timpurilor si cel mai adevarat capitan...

Lacatus a fost fara doar si poate un jucator care a facut istorie cu Steaua si pentru Steaua... chiar daca a fost antrenor la UTA, inima lui ramane tot ros-albastra... fularsteau2 fularsteaua2

Edited by Bogdan4Steaua
Invaþã sã scrii!

"Ordin de la Hrebenciuc: Lãcãtuș antrenor la Steaua!"

Marius Lãcãtuș s-a înțeles în aceastã dimineațã cu Steaua!De la ora 14:00, TVR 1 va difuza amãnunte despre instalarea lui Lãcãtuș la Steaua!

"Ordin de la Hrebenciuc: Lãcãtuș antrenor la Steaua!"

A venit Lacatus la Steaua... il va face praf si pe Lacatus...

Sper ca a invatat ceva de la "episodul Hagi" si si-a facut un contract "beton"!

Eu sper ca Laca a pus conditia care trebuie cand a preluat Steaua!

Fara declaratii in presa despre echipa si interferente ale oierului, daca nu, nu a rezolvat nimic si va sfarsi ca si Hagi!