armanovici

Ilie Dumitrescu

121 posts in this topic

Echipele lui aveau un joc defensiv foarte bun, contraatacul fiind arma preferata.

Protasov a fost demis, in Grecia, dupa un meci contra AEK-ului lui Iliuta, oamenii lui Oleg calarindu-si rau adversarii, care au dat gol dupa un contraatac...

Pai da.Se spune despre el ca este fan mare al Cattenacio-ului.Si cica si de aia ar fi plecat de la PAOK , fanii fiind furiosi pe stilul de joc defensiv al echipei.

Dimpotriva, dupa cum ambii au marturisit, relatiile dintre Gigi si Ilie s-au racit din cauza ca primul era in relatii foarte bune cu Ion (asa il cheama) Becali, in perioada aia in care ciobanul si var-su nu se inghiteau.

Relatia Becali - Dumitrescu incepe pe la mijlocul anilor 80 . Cum ciobanul isi facea veacul prin jurul echipei si Ilie abia ajungea in curtea Stelei , a fost si imposibil ca acestia sa nu interactioneze . Prin intermediul lui Gica Hagi s-au cunosc , iar usor , usor au devenit prieteni buni . Evident ca dupa Revolutie ,varul lui Gigi , Giovanni a fost cel ce s-a ocupat de viitorul lui Ilie . A reusit sa ii faca un lobby sa ajunga la Tottenham , insa prima mare cearta a intervenit cand Francis a preluat echipa engleza si a spus clar ca Ilie nu intra in planurile sale , Giovanni uitand sa ii spuna asta . Iie a plecat in Mexic , la America (daca nu ma insel) , fara sa il anunte pe Giovanni ca nu o sa mai continue cu West Ham.

A terminat prin a avea relatii la fel de reci cu ambii , Ilie nefiind in grupul celor din Generatia de Aur care umblau in cercul bisnitarului .

Edited by I.N.Money

Ilie Dumitrescu a semnat cu Panthrakikos

Ilie Dumitrescu revine în antrenorat. Dupã o pauzã de doi ani și jumãtate, fostul antrenor al granzilor AEK și PAOK s-a întors în Grecia, unde a semnat cu Panthrakikos, o echipã de jumãtatea clasamentului. Cu douã etape înainte de încheierea campionatului în Grecia, e pe locul 12, într-un campionat de 16 echipe, însã e salvatã de la retrogradare. Are nouã puncte peste OFI, prima echipã sub linie.

Înțelegerea lui Dumitrescu cu gruparea elenã este valabilã timp de doi ani.

sursa: psp

"Nu pot lucra cu un patron ca Gigi Becali, deci nu voi veni la Steaua. Si ar fi o greseala sa il schimbe pe Mihai Stoichita din functia de antrenor".

Prima declaratie serioasa la adresa Jegului, ca pana acum tot umbla cu limba pe la curu' lui.

Sincer, la cum a vorbit despre b.ecali pana acum, nu ma asteptam sa refuze. Imi pare rau ca e asa bun prieten cu unul din verii aia mafioti. E una din legendele Stelei care ar fi putut sa ne ajute sa scapam de cancer.

Edited by Juggernaut

Dumitrescu este prea stilat si inteligent pentru a lucra cu un incompetent in ale fotbalului,asa cum este patronul.

de data asta Ilie are sansa sa dea lovitura cu echipa pe care a format-o Piturca.

Totu depinde de el daca o da in bara cu lotul pe care il are acum inseamna ca nu are stofa de antrenor.

Edited by steaua_radu

Becali l-a "uns" pe banca tehnică pe Ilie Dumitrescu, jucator reprezentativ pentru Steaua, mai mult pentru a incerca să amortizeze furia suporterilor decat pentru că ar avea incredere in capacitățile lui profesionale.

N-a facut prea multi purici

Steaua este cea de-a 13-a echipă din cariera de nouă ani pe care Ilie Dumitrescu o are ca antrenor. El a debutat pe "banca suspinelor" in 2001, la Otelul Galati, la varsta de 32 de ani, după ce a incercat fară succes să urmeze o carieră de impresar. Debutul a fost nefericit, Ilie plecand din pricina rezultatelor slabe.

Unul dintre fostii jucatori ai Otelului spune că Dumitrescu a fost "cel mai slab antrenor pe care l-a avut Otelul". "La primul antrenament ne-a rupt fizic! Fară nicio logica Veteranii din lot au vrut să se retragă! Ne punea muzică in vestiar inainte de meciuri. Era haos. A venit Rapidul la Galati si ne-a dat 4-0. După meci, a venit la noi si ne-a zis că etapa viitoare, in Ghencea, vom juca ofensiv. Știti cate ne-a dat Steaua? Cinci «bucăți»! Noi nu ne intalneam pe teren, incasam goluri pe bandă rulanta iar Ilie facea oleuri cu galeria Stelei", a povestit pentru EVZ un fost elev de-al lui Ilie Dumitrescu.

În acel sezon, Otelul abia s-a salvat de la retrogradare. De atunci si pană acum nu se poate spune că "ucigasul" Argentinei a progresat in cariera

Tot in 2001, antrenorul a ajuns la FC Brasov si a fost dat afară de patronul Ioan Neculaie după două luni. Apoi, Ilie a ajuns in Liga a doua cipriota la Alki Larnaca, cu care a reusit să promoveze in prima divizie.

Acuzat că este ultradefensiv

A revenit in Romania in 2002, a preluat nationala de tineret, dar a demisionat după trei luni, alegand să semneze un contract cu FCM Bacau. De-aici s-a retras in 2003, cu o etapă inaintea finalului de campionat.

Fară Dumitrescu pe banca moldovenii au batut in ultima rundă la Brasov si au evitat retrogradarea. A mai avut o aventură timp de sase luni, in Cipru, la Apollon Limassol, apoi a ajuns in ianuarie 2004 in Grecia, la AEK Atena.

A rezistat pe bancă doar pană in luna mai. Au urmat prezente meteorice la echipele Aigaleo (ianuarie-mai 2005), Akratitos (iunie-octombie 2005), Kalithea (octombrie 2005-februarie 2006), PAOK Salonic (februarie- octombire 2006), Panthrakikos (mai-august 2009). În Grecia a fost acuzat că evoluează ultradefensiv.

EVZ

Nu m-a sunat Gigi ******, dar să fie clar: nu pot lucra cu el! Nu mă interesează si nu vin antrenor la Steaua!

Remember.

Probabil ca prezenta sa la Steaua va eclipsa "aparitiile meteorice" pe la diverse echipe cvasinecunoscute.

Prin durata,si anume una extrem de scurta...

Ca si jucator, Ilie a fost foarte bun. Insa, ca si antrenor a antrenat multe echipe dar nu a adus niciun trofeu. Desteptul de Becali a adus un antrenor prea comod!

21908.gif

Tehnicianul Stelei, Ilie Dumitrescu, s-a declarat multumit de prestatiile elevilor sai de pană acum, grabindu-se totusi să adauge că echipa din Ghencea nu a realizat nicio performanță pană in prezent.

"Încet, incet cred că se observă o schimbare ca sistem, ca exprimare, am reusit să subordonam orice adversar, muncim, sintem pe un drum bun. Am primit foarte multe mesaje de la suporteri care mi-au multumit că au vazut la actuala echipă lucruri de la Steaua din trecut. E un inceput foarte bun, nu am realizat incă nimic, eu pregatesc fiecare meci să-l cîștig. Avem o primă foarte mare dacă ne calificam, trebuie să avem ambitia si concentrarea de care au dat dovadă in această saptamină cu 3 jocuri elevii mei. E important să intram in elita 90 de minute cu o evolutie bună pot schimba totul pentru un jucator. Nu sunt un antrenor care se pricepe la partea fizica Am avut sansa să-l am pe Michele, care a lucrat cu Dan Petrescu, am avut o sedință cu el după ultimul meci si mi-a explicat că două jocuri pe saptamină reduc din forță, am avut incredere in el, in experienta lui ca preparator fizic, echipa a reactionat foarte bine la Vaslui. Steaua a fost si va fi unică in fotbalul romanesc, cind a facut performanță a subordonat mereu adversarul", a spus antrenorul Stelei.

Dumitrescu a vorbit si despre sansele ca Marius Bilasco, George Galamaz si Pablo Brandan să se transfere in Ghencea.

"Am zis că vreau un virf de atac, un numar 9, un mijlocaș central si un fundaș central. Trebuie să intarim axul central. Dacă mi-ar placea să vină Bilasco, Brandan si Galamaz? E un trio excelent, sună frumos", a adaugat tehnicianul.

Nu in ultimul rand, Ilie Dumitrescu a vorbit pe larg si despre noul capitan al echipei.

"Ce puteam face? Să pastram banderola undeva la vestiar si să nu o mai poarte nimeni? Din punctul meu de vedere a fost o dilemă pe cine să pun capitan: am avut doi jucatori Tanase si Stancu, am avut o discutie cu ei, am inclinat să ofer banderola unui numar 10. Meritau amindoi. I-am intrebat cum vor să decidem, iar Bogdan Stancu a spus că Tanase trebuie să poarte banderola. Banderola va ramine la Tanase, e decizia mea. Surdu e un jucator foarte important pentru mine, il apreciez foarte mult, e un caracter deosebit, dar banderola ramine la Tanase, care e un copil deosebit, un suflet curat", a mai spus Dumitrescu.

Acesta a mai afirmat că a refuzat numeroase oferte ale unor rivale ale roș-albastrilor, din dragoste pentru clubul care l-a lansat in fotbalul mare.

"Eu nu am acceptat niciodată să merg la o rivală a Stelei, desi am avut foarte multe oferte din Liga 1, in momente in care imi doream foarte mult să antrenez. Pentru mine a existat doar Steaua! Atit!", a spus tehnicianul.

de data asta Ilie are sansa sa dea lovitura cu echipa pe care a format-o Piturca.

Totu depinde de el daca o da in bara cu lotul pe care il are acum inseamna ca nu are stofa de antrenor.

e clar ca numai pentru a-si face in sfarsit un Cv de antrenor a acceptat Ilie sa fie antrenor, de fapt sa fie partas la marsavia ce i s-a pregatit lui Piturca. cu o echipa gandita de Piturca in cateva luni de zile, - pentru ca hai sa fim seriosi cine dadea doi bani pe vreunul din jucatorii adusi de Piturca inainte de a veni la Steaua?, Ilie are sansa sa para ca a devenit si el antrenor. ca un adevarat tigan ce e, sunt convins ca va face tot ce poate pentru a profita de aceasta sansa uriasa ce i s-a oferit.

eu unul astept sa il vad daca va fi tot asa de arogant la interviuri si la primele rezultate negative. atunci il vom cunoaste, atunci vom vedea ce om e de fapt.

victoria cu vasluiul a dovedit ca se poate (golul 2 marcat de Stancu este un gol demn de Steaua 86, credeti-ma!), dar Ilie sa nu uite ca victoria cu branestiul a fost nemeritata. penalty-ul ala a fost caraghios rau. nu degeaba e coltescu arbitrul favorit al maimutei.

asa ca, Ilie, ciocul mic si vezi-ti de treaba. eu unul nu cred ca rezisti mai mult de cateva saptamani langa Becali. nu uita ca roata se invarte! iar aroganta a ingropat pe multi!

slugarnicia fata de Becali nu poate fi pusa la indoiala, atata timp cat Banel si tanase sunt titulari, si capitani de echipa pe deasupra!

Edited by mountytoma

Ilie a devenit foarte obraznic si foarte tupeist. Dezgustator si jenant...

Cineva si-a luat nas in ultima vreme.

"Fotbalul total" o fi de vina.

Tupeul sau este dat de rezultatele de pana acum.

Chiar ma gandeam ca face Iliuta conferinte de presa cam des.Cred ca a facut vreo 6-7 intr-un timp extrem de scurt!

Nu-i de mirare ca-l place presa...

Ilie a devenit foarte obraznic si foarte tupeist. Dezgustator si jenant...

Efectul de moment Jiji...

Sună telefonul. Ilie raspunde: "Da, Gigi! Sigur! Bine... OK. Am pe cineva la mine. Vorbim după". Convorbirea se incheie si incepe interviul cu un antrenor care e pe zero la rubricile egalurilor si infrangerilor.

Ilie, a recucerit Capitala Liga I?

E prematur să spun că echipele din Bucuresti duc trena. Va fi un campionat lung, dar este foarte important pentru traditie faptul că Steaua si Dinamo au inceput campionatul cu dreptul.

Care e modulul tau tactic favorit?

4-2-3-1. Nu stiu dacă ati vazut, dar după Campionatul Mondial s-au facut multe analize. Ce-a reiesit de acolo? Că 4-2-3-1 si 4-3-3 sunt la modă in fotbalul international, pentru că acoperi cel mai bine terenul. Ati vazut: Germania a jucat 4-2-3-1, Spania tot un 4-2-3-1, cu Alonso si Busquets la inchidere si Xavi, Navas sau Pedro si Iniesta sau David Silva in față. Olanda a jucat si ea la fel, cu Van Persie in față si Kuyt, Sneijder si Robben in spatele lui.

A fost greu să treci de la acel 4-1-4-1 lasat de Piturcă la 4-2-3-1?

Nu. Am jucatori foarte inteligenti. Am lucrat tactic in fiecare zi. Chiar si cand am avut recuperare. Am schimbat din mers.

Jucatorii par descatusati si din punct de vedere psihic. Îi inhiba Piturca

Nu vreau să vorbesc despre Piti. Eu stiu doar că am vorbit foarte mult cu fiecare dintre ei de cand am venit.

Care e cel mai important mesaj pe care l-ai transmis elevilor tai pană acum?

Le-am spus clar, cum v-am spus si voua că locul 2 este un esec. În plus, am incercat să-i conving că noi trebuie să jucam absolut toate meciurile la victorie si ca pe terenul oricui am merge, noi trebuie să dominam din primul minut.

De ce nu i-ai cerut nicio garantie financiară lui Gigi Becali?

Noi avem un gentleman agreement prin care am convenit că trebuie să ne respectam. Am incredere in această intelegere, suntem doi seniori. În plus, am stabilit că nu trebuie să dam declaratii la cald, in noaptea de după meci, ci să ne intalnim a doua zi după partida să ne privim barbateste in ochi si să facem analiza impreuna Asa mi se pare mie normal.

Se poate lucra cu Gigi Becali fară să ceri ca garantii terenuri sau jucatori?

Da. Se poate avea cu Gigi Becali un gentleman agreement. Vreau să arat că se poate lucra cu Gigi Becali pe baza cuvantului dat.

La ce nivel se află implicarea lui la echipa

El vrea să stie totul, lucru care mi se pare normal. O colaborare intre antrenor si patron e fireasca Gigi e genul de om care, dacă nu-i iese o afacere de 100 de milioane de euro, nu conteaza dar dacă nu stie ce se intamplă in viata echipei, e trist. Noi oricum avem dialoguri normale.

ProSport

Cand o sa vina primele rezultate negative o sa vada cum fotbalul lui total se va transforma in dementa totala si va cadea atat de repede de pe cal incat nici nu isi va da seama ce l-a lovit.

hahaha

gentlemans agreement intre seniorii Becali si iliuta

Asta a fost duma zilei

gentlemans agreement intre seniorii Becali si iliuta

Asta a fost duma zilei

Si marmota... :)

Pe cine cred ca pot prosti cu asemenea vorbe?Mai vorbim cand o fi sa piarda um meci-doua Ilie...

Să-l numesti pe antrenorul Stelei "Ilie Fantezie", facand referiri la presupuse origini ale acestuia, e o mojicie. De parcă tu, suporterul emancipat, te-oi fi nascut in tara lui John Lennon si asculti doar Wagner si Bach. Na, că "Ilie Fantezie" a câștigat trei meciuri din tot atatea jucate!

Că Ilie Dumitrescu nu are incă dreptul, după doar trei partide câștigate, să pretindă că a inventat fotbalul in Ghencea e insă o altă poveste. Dorind să le raspundă celor care sustineau că Steaua merge pe echipa construită de Victor Piturcă in această vara Dumitrescu a preluat din zbor o idee tampă de la Mitică Dragomir. A facut o analogie ilară si fară temei intre echipa lui Ienei din a doua jumatate a anilor '80, o adevarată selectionată nationala cu formatia incropită de Piturcă din maruntisul ramas in buzunarul lui Gigi.

Ilie Dumitrescu avea dreptul să le raspundă contestatarilor sai cu argumente subtirele abia după ce va fi câștigat macar titlul de campion cu Steaua. După trei partide, riscă să cadă in derizoriu dacă va compara campania echipei lui Ienei (sau a lui Halagian, putin contează) cu izbanzile din meciurile cu Victoria Branesti, Grasshopper Zürich sau chiar FC Vaslui.

Mai mult, atacurile ce se doresc a fi subtile la adresa predecesorului sau la capitolul "stelism" nu cadrează deloc cu tinuta elegantă a lui Ilie Dumitrescu si vorbele atent alese. "Stelismul" cantarit la kil, ca-n piață, si pus pe tarabă seamană din ce in ce mai mult cu "rapidismul sumudician".

Prea repede ajung antrenorii să pupe steagul. Mai ales in conditiile in care fantezia e posibil să tină doar pană cand se supară musteriul că n-ai cantat după cum ti-a dictat el.

Adrian Tone (Mediafax)

"E important să intram in "creme de la creme", in grupele Europa League."

Crema pulii mele.

Din ciclul Ilie grandomanul continuam cu...

1261279713iliepiti.jpg

"Cred că e o poză facută acum, de curind... A, nu, nu e adevarat, e mai veche pentru că vad că nu e ceasul pe care il am acum. Oricum, e o fotografie realizată la loja in Ghencea, alaturi de Piti"

Una dintre schimbarile majore priveste si masa pe care jucatorii o manincă inainte de a pleca spre stadion. Programată cu 3 ore si ceva inainte de startul jocului, aceasta era una foarte usoară pină acum si includea un sandwich sau un corn cu ciocolata Ilie le dă elevilor paste. De unde a preluat ideea? "M-am dus intr-o după-amiază la Radisson, in Bucuresti, să maninc acolo si am dat peste cei de la Liverpool, care jucau cu Urziceni. Mincau paste si orez, iar antrenorul lor, Rafa Benitez, mi-a zis că e cea mai bună metodă".