armanovici

Ilie Dumitrescu

121 posts in this topic

Ilie Dumitrescu s-a nãscut la 6 ianuarie 1969, în București, va ramane pentru eternitate in istoria clublui nostru si in inimile suporterilor ca unul din jucatorii emblematici ai perioadei de glorie Steaua,perioada finalelor CCE.

Încã de la vârsta de 8 ani a ajuns în curtea Stelei, avându-l ca antrenor pe Petre Mihai, "unul dintre cei mai mari antrenori de juniori din fotbalul românesc", dupã cum însuși Ilie avea sã-l caracterizeze peste ani. Tânãrul și talentalul Ilie Dumitrescu ajunge sã debuteze în echipa mare a Stelei în aprilie 1987, la un meci jucat la Râmnicu Vâlcea, împotriva Chimiei, în care Steaua s-a impus cu 4-0. În același sezon mai prinde un singur meci, cu Universitatea Craiova, în care evolueazã integral.

Urmeazã un moment delicat al carierei sale, Ilie fiind împrumutat la FC Olt Scornicești, pentru a cumula experiențã, acolo având șanse evidente de a evolua titular. Ilie rememoreazã acele clipe, afirmând: "Când domnul Iordãnescu mi-a spus cã mã trimite la FC Olt, dar cã mã va rechema la momentul potrivit, am crezut cã, de fapt, nu sunt de Steaua. S-a ținut însã de cuvânt... Îi voi fi recunoscãtor tot restul vieții!"

La Scornicești, Ilie a jucat în 32 din cele 34 etape ale campionatului pe postul de fundaș stânga, reușind totodatã sã marcheze și un gol. În pofida profilului defensiv pe care antrenorul lui FC Olt i l-a distribuit, Dumitrescu rãmânea totuși un jucãtor de creație, tehnic și rapid. Regretatul maestru Ioan Chirilã povestea cã, la unul dintre meciurile disputate în acel sezon de FC Olt, l-a zãrit în tribunã pe Mircea Lucescu, întrebându-l apoi pe cine a remarcat. Lucescu, foarte ferm, i-a destãinuit maestrului impresia de ansamblu, punctând apoi cã "Ilie Dumitrescu, extrema stângã, mi-a plãcut foarte mult. Va ajunge departe!" Se pare cã vorbele tehnicianului aveau sã se adevereascã în scurt timp.

Tineretea

Revenit la Steaua pentru sezonul 1988 - 1989, Ilie va confirma încrederea acordatã de Anghel Iordãnescu, devenind titular de drept într-o formație care pãstra încã nucleul de la Sevilla, din 1986. Integrarea lui Ilie în primul "11" a devenit cu atât mai concludentã cu cât el reușește sã salveze Steaua de la o înfrângere chiar la debutul noului sezon competițional, în august, marcând 2 goluri în partida cu FC Brașov (3-2 pentru "militari"). Talentul și ambiția lui Ilie îl propulseazã drept unul dintre oamenii de bazã ai Stelei, prin titularizarea lui fiind exilat pe banca de rezerve un alt mare jucãtor, Gabi Balint, care va prinde echipa de start din ce in ce mai sporadic.

Pe 7 septembrie 1988, Ilie debuteazã și în Cupa Campionilor, în runda I a competiției, jucând 72 de minute în meciul de la Praga, cu Sparta (5-1 pentru Steaua), pentru ca în faza urmãtoare sã înscrie și un gol în poarta celor de la Spartak Moscova (3-0 la București, pe 26 octombrie). Pânã la finalul întrecerii, Ilie va izbuti sã mai înscrie încã 3 goluri, împotriva celor de la IFK Goteborg (5-1 la București, pe 15 martie 1989) și Galatasaray (1 gol, la București, pe 9 aprilie 1989, 4-0 scor final; 1 gol, la Istanbul, pe 19 aprilie, 1-1). Partida retur a semifinalelor marcheazã un alt moment important al carierei lui Ilie, el primind un cartonaș galben, pentru o presupusã tragere de timp (în primele 30 de minute ale disputei!). ªtiind cã prezența lui la marea finalã era astfel anulatã (Ilie mai având un cartonaș primit într-una din partidele antrioare), Dumitrescu vrea sã-și ia revanșa fațã de aceastã nedreptate a hazardului încã de acum, reușind, în minutul 39, un gol superb, egalând la 1 situația de pe tabelã.

Astfel, finala de la care Ilie lipsește se încheie trist pentru campioni, ei pierzând cu 0-4 în fața lui AC Milan, condus de tandemul olandez Van Basten - Gullit. S-a spus atunci cã absența lui Dumitrescu a cântãrit enorm, locul sãu neputând fi suplinit. Ilie a fost atunci al treilea marcator al Stelei, cu 4 reușite, dupã Lãcãtuș cu 7 goluri și Hagi cu 6.

La naționalã, Ilie a debutat la 26 aprilie 1989, într-o partidã din preliminariile CM Italia 90, contra Greciei, 0-0 la Atena, înlocuindu-l pe Lupescu în minutul 78. Dupã meciul cu Bulgaria, din mai 1989, în care mai prinde 8 minute înlocuindu-l pe Sabãu, a urmat amicalul cu Portugalia, 0-0 la Setubal, în care, pentru prima datã titular Ilie a avut o evoluție remarcabilã, doar șutul în barã din prima reprizã privându-l de marcarea primului sãu gol la naționalã.

A urmat "Coppa del mondo", apoi consacrarea la Steaua

Dupã calificarea la turneul final al Campionatului Mondial, ediția Italia 1990, Ilie Dumitrescu prinde tot mai des echipa, jucând în meciurile amicale premergãtoare marii competiții, dar concurența pentru titularizare era imensã, în condițiile prezenței la lot a jucãtorilor celor mai reprezentative echipe de club, Steaua și Dinamo.

La CM, Ilie joacã 4 minute cu URSS, partidã în care Marius Lãcãtuș înscrie 2 goluri, și încã 38 minute în partida contra Camerunului, pierdutã cu 1-2, în care, înlocuindu-l pe Hagi, dã pasa de gol pentru Gabi Balint. În pofida acestui fapt, Ilie privește de pe bancã urmãtoarele confruntãri ale naționalei: 1-1 cu Argentina și 4-5 cu Irlanda, la penalty-uri, în optimile de finalã.

Revenind la întrecerea internã, Ilie reușește în decursul anilor 1990-1994 sã devinã "prințul din Ghencea", dupã cum îl numea Ovidiu Ioanițoaia în revista "Clubul Tricolorilor", ascensiunea la echipa Stelei propulsându-l drept unul dintre componenții de bazã ai naționalei. Astfel, în campionat, Ilie va înregistra urmãtoarele performanțe: în sezonul 1990-1991, el marcheazã 6 goluri în 25 de partide, în ediția 1991-1992, Ilie puncteazã de 9 ori în 30 de jocuri, pentru ca în sezonul 1992-1993 sã obținã titlul de golgeter al României cu 24 de goluri înscrise în 29 de meciuri. Foarte aproape de a reedita succesul,în 1993-1994, la ultima întrecere internã la care ia parte înainte de transferul în strãinãtate, Ilie se claseazã al doilea în același clasament, cu 17 reușite, fiind devansat doar de Gheorghe Craioveanu, cu 22 de goluri.

Presa

Cu putina vreme înainte de plecarea la primul lui contract în strainatate, la Tottenham, în vara lui 1994, Ilie a marturisit ca visul lui este ca devina impresar sportiv. Sa-si faca studiile în liniste si sa stea lânga fotbal. "Când eram la Steaua, mai pe vremuri, ne-au propus tuturor sa intram la Academia Militara. Zau, ma vedea pe mine cineva inginer"?

Ilie Dumitrescu a reusit rara performanta de a fi adoratul ziaristilor. Si e greu de multumit breasla asta! Cel mai mult l-au iubit gazetarii din audio-vizual. Interviurile lui Ilie nu trebuie niciodata "lucrate" la montaj, nu trebuie scoase cu truda bâlbele si "aaa"-urile prelungite.

În ciuda originii sale modeste, pe care nu s-a ferit niciodata s-o declare, Ilie a reusit sa devina în toate un gentleman. Îmbracat cu gust, cu o vorbire coerenta si aleasa, cu o atitudine degajata si fair-play, starul Stelei de odinioara nu mai este de multa vreme "baiat de cartier". Gustul sau pentru hainele Armani, care-i vin turnate, nu lasa impresia "ca în cazul altora " , ca ar fi doar un mijloc de a-si etala bunastarea.

Desigur, ca orice om, Ilie Dumitrescu are si el pacatele sale. Vor ramâne de pomina bârfele din presa britanica despre aventurile sale galante din Insula. Dar si asta, chiar daca îi strepezeste nitel pe moralisti, face parte din farmecul sau.

"Apusul"

Ilie Dumitrescu s-a retras la 33 de ani, Ilie mai putea sa joace mult si bine, mai ales ca Steaua , care a vândut masiv tinerii jucatori ,avea nevoie de el. Numai ca Ilie e din alta stofa. Si-a dat seama ca nu va mai putea repeta în veci clipele de gratie din SUA, când a dat cele doua goluri istorice cu care Romania a învins Argentina la World Cup 1994. Dovada cea mai buna a fost în Franta, la Coupe du Monde, când din Ilie a ramas doar umbra celui din alte vremuri.

Nationala :

62 prezente

Debut : Aug 1988

Goluri pt Nationala : 20

Alte cluburi :

Tottenham Hotspur (England)

FC Sevilla (Spain)

West Ham United (England)

FC America (Mexic)

FC Atlante (Mexic)

Premier League 41 meciuri - 5 goluri

Primera División 13 meciuri - 1 gol

Golgheter Divizia A 1993

Palmares Steaua:

* 5 titluri de campion al Romaniei

* 4 Cupe ale Romaniei

Divizia A 172 meciuri - 74 goluri

Cupe Europene: 31 meciuri 11 goluri

Ilie Dumitrescu are site personal:

sport1.gif

Care este foarte slabut si pe deasupra galeria foto nu functioneaza!

Alaturi de Adi Ilie, va ramane in inima mea ca fiind unu' din cei mai buni atacanti din fotbalul romanesc!

Multumim pentru tot ce ai facut pentru Steaua!

iliesport.gif

La multi ani, Ilie Dumitrescu!

Suflarea stelista nu te-a uitat!

LA MULTI ANI, Iliutza! Sa ne dea Dumnezeu in conducere Stelisti precum esti tu!

Multumim pentru tot ce ai facut pentru noi! :worthy:

TOT CE-TI DORESTI!

Daca as fi patron la Steaua, ar fi primul pe care l-as suna sa-i propun postul de antrenor.Are mult bun simt,e destept si niciodata nu loveste acolo unde a mancat o paine si nu-si critica fostii colegi,precum a facut-o Balint.

La multi ani!

"Ilie Dumitrescu nu a fost niciodatã pe lista mea. Eu nu îl vãd pe el antrenor. E prea comod, iar ca antrenor trebuie sã muncești mult. Pe el îl vãd în altã parte. Ilie nu are C.V, el nu are performanțe ca antrenor. El nu se comparã cu ei ca antrenor, cu oamenii care au fost la Steaua. Eu nu am cunoștințe de campionatul Greciei, poate el acolo a avut performanțe. Pe vremea când Dumitrescu era în antrenorat, nu l-am luat cã era prieten cu Giovanni și eu eram certat cu el. Din aceastã cauzã nu l-am luat nici pe Dan Petrescu, care e finul lui Giovanni. Ilie sã ia o echipã din România și sã demonstreze", a spus Gigi Becali la sport.ro

Raspunsul lui Ilie Dumitrescu:

"Sunt doi sau trei jucãtori de bazã la echipã. Ghionea, Goian și Ovidiu Petre, iar de aici încolo Steaua duce lipsã de jucãtori de valoare. Steaua suferã foarte mult pe pãrțile laterale. Nicolițã îmi aduce aminte de Angelo Di Livio. El alerga douã zile, dar nu aducea nimic echipei, nu fãcea diferența. Bãnel nu are capacitatea sã dribleze, sã centreze. Nici în stânga Szekely sau Semedo nu pot face diferența. Kapetanos este un jucãtor bun de careu, el este un pivot excelent, dar nu poate dribla sau aduce mingea în careu", a spus Ilie Dumitrescu la sport.ro

Edited by Lari

De fapt, a fost cam invers. Invitat la sport.ro, Ilie a fost intrebat daca ar antrena Steaua. El a raspuns ca e stelist de mic si normal ca ar raspunde afirmativ unei oferte venite din Ghencea.

Apoi a analizat lotul Stelei, unul caracterizat ca fiind lipsit de valoare. Abia apoi aia de sport.ro l-au sunat pe cioban, care a spus ce a spus. Fie vorba intre noi, dupa ce Jiji a decretat ca Ilie nu are CV, Dumitrescu l-a contrat serios, spunandu-i ca niciunul din cei adusi dupa Piturca la Steaua nu avea CV-ul lui si multe altele.

Pe de alta parte, Dumitrescu a recunoscut ca se intelege cu Becali, caruia ii spune "Gigi" si multe altele. Oricum, din cat l-am vazut eu pe Becali live la TV, nu cred ca a fost vreodata contrat asa puternic. la un momendat, Dumitrescu efectiv nu l-a lasat sa vorbeasca :)

Emisiunea de la sport.ro cu Ilie Dumitrescu a fost una foarte buna pentru ca m-am regasit in vorbele lui Dumitrescu,care a cam spus tot ce era de spus despre echipa noastra. Cel mai mult mi-a placut cand s-a luat in gura cu gibon,care se dadea mare expert vorbind despre 4-1-4-1 si cv-uri de antrenori insa Ilie i-a cam dat peste bot. A fost prea tare cand l-a intrebat,asa la misto,pe Jiji ce inseamna acest sistem si a inceput Jiji sa scoata prostioare pe gura.

Iar la faza cu cv-ul are dreptate fostul jucator al Stelei,ce cv-uri aveau Zenga,Protasov,Olaroiu,Munteanu,Lacatus cand au venit la Steaua? Doar Hagi avea un trofeu castigat cu galata. Iar argumentul cu Olaroiu cum ca "a facut din rahat bici la FC National" este absolut imbecil. Adica mai degraba ar prefera unul care aproape a castigat titlul in Romania cu national decat unul care a antrenat a 3-a sau a 4-a echipa din Grecia(aeK),campionat mai puternic decat al nostru(anul acesta de ex,panathinaikos mai aveau putin si-i eliminau pe villareal). De fapt,ce analizez eu,omul asta e in stare sa ia orice panarama de antrenor atat timp cat il asculta iar Ilie nu prea imi pare slugarnic.

Toti fostii jucatori ai Stelei ii se adreseaza cu Jiji pentru ca se stiu cu el de mai demult cand era in anturajul echipei si au un oarecare respect pentru el,desi sunt sigur ca acel respect s-a diminuat foarte mult vazand ce face cu blazonul echipei la care ei au muncit.

Sper sa nu vina Ilie la Steaua cat va fi gibonul la echipa.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Ilie a antrenat AEK-ul,l care e in top 3 al Greciei (putem spune ca Olympiakos e no.1, dar Panathinaikos si AEK sunt apropiate valoric) si PAOK-ul, care e a patra echipa din Grecia. :)

mult mai mult decat Zenga, spre exemplu

de curiozitate, care au fost echipele antrenate de Iliuta si parcusul lor cu el la timona?

Si nu o spun ironic, chiar nu stiu..

Edited by bodanelu

Ilie se stie de mult timp cu Gigi , de pe vremea cand erau foarte tineri . Au fost foarte buni amici inainte de 89 , dar apoi au rupt relatiile mai ales din cauza "exilului" lui Ilie in strainatate . Au avut afaceri impreuna , insa Giovanni a fost cel care nu prea l-a inghitit pe Ilie de mic si astfel relatia lui cu familia Becali s-a racit .

Nu are niciun trofeu , doar titlul de ce cel mai bun antrenor din Cipru in 2004 si a reusit performanta de a readuce Paok-ul in Cupa UEFA .

Edited by I.N.Money

@bodanelu

2000-01 Otelul Galati - a scapat-o de retrogradare

2001-02 -idem mai sus

2002-03 FC Brasov

2003 Romania U21

2003 Apollon Limassol - locul 11 cu o nou promovata - declarat cel mai bun antrenor din Cipru

2004 AEK Atena -locul 4 -Cupa UEFA

2005 Egaleo locul 6

2005 Akratitos

2005-06 - Kalithea FC - locul 15 -retrogradata

2006 PAOK Salonic - Cupa UEFA

Astea sunt echipele la care a antrenat.Nu are mari performante in afara de cateva calificari in cupele europene.Din vara sa va intoarce la o echipa din Grecia,desi se zvonea ca va prelua conducerea echipei Brighton And Hove Albion din Liga a 3a engleza.

insa Giovanni a fost cel care nu prea l-a inghitit pe Ilie de mic si astfel relatia lui cu familia Becali s-a racit .

Dimpotriva, dupa cum ambii au marturisit, relatiile dintre Gigi si Ilie s-au racit din cauza ca primul era in relatii foarte bune cu Ion (asa il cheama) Becali, in perioada aia in care ciobanul si var-su nu se inghiteau.