Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Daca va intereseaza ce zice nea Boroi, va citez din Gazeta digitala de astazi:

1. E nemultumit ca in noua lege a sportului cluburile departamentale gen Steaua, Dinamo sau Rapid nu vor beneficia de finantari din partea autoritatilor locale.

2. Surse de venit ale CSA-ului: transferuri de la bugetul de stat prin intermediul MAPN (34 milioane de lei anul trecut) si venituri proprii (1 milion de euro).

3. Echipa de fotbal platea 24.000 de euro + TVA pentru fiecare meci jucat pe Ghencea. CSA se mai finanta si prin inchirierea altor spatii, de genul bazinului de inot.

4. CSA are aproximativ 1000 de sportivi legitimati, din care 200 sunt angajati in cadrul clubului. "Un sportiv angajat militar la Steaua castiga mai bine decat un sportiv civil angajat la un club civil". Veniturile superioare se datoreaza, in principal, gradului militar "care se plateste".

5. Asupra jocurilor Europene de la Baku - "Au fost si cateva rateuri. Au fost lucruri ok insa au fost si rezultate sub asteptari". Sportivii s-au plans ca valoarea premiilor primite de la CSA a fost cam mica.

6. E nemultumit de sectiile de jocuri de echipa. Bugetul unei sectii CSA e de 300-400.000 de euro. La polo da vina pe bugetul mai mare al echipei oradene.

7. I-ar aduce pe hocheisti inapoi in capitala dar nu are unde. Se bazeaza pe promisiunea referitoare la noul patinoar.

8. Vorbeste despre realizarile din ultimii 12 ani, de cand e sef la CSA - construirea bazinului de inot, refacerea salii de gimnastica, proiectul "Tara, tara, cautam campioane!", refacerea salii de scrima. Isi reproseaza rezultatele de la echipe, unde nu a mai luat de multisor un titlu national, doar Cupe ale Romaniei.

9. Proiecte de viitor - "ne-am intarit la Marketing - Relatii Publice" / "ne-am inscris in Euroliga la baschet" / "vom juca in cupele europene la polo pe apa".

10. Pronostic pentru JO de la Rio - "vom aduce 4-6 medalii". In primul rand de la scrima, spada individual si echipe, judo. Putem avea contributii la canotaj, kaiac-canoe, il avem pe Marius Berbecar [...] la atletism avem sportivi buni la 400 m si lungime fete"

------------------------

Despre problema cu FC Steaua

11. "Cea mai mare problema a mea este gestionarea relatiei cu fotbalul"

fgnEKY4.png

Ce teapa si-a luat Prepe ducandu-se la bulgari. In momentul de fata venea ca uns in centru langa Tahar. Asta-i viata. Pacat ca nu au picat cu noi sa ne luam revansa. Asadar, in play-off scapam de APOEL si s-ar putea sa scapam si de Dinamo Zagreb deoarece au facut si ei 1-1 acasa cu niste desculti de prin Luxemburg. Intr-adevar, misiune imposibila.

In plus, in urma tragerii se pare ca au rezultat in turul III niste meciuri care ne avantajeaza direct:

FC Basel - Lech Poznan (scapam de polonezi)

APOEL - Midyjlland (scapam de o echipa puternica, probabil danezii)

Viktoria Plzen - Maccabi Tel Aviv (probabil cel mai tare duel, ideal pentru noi ar fi sa scapam de evrei)

Salzburg - Malmo (daca calculele hartiei se pastreaza, cel mai probabil scapam de muedezi)

Daca se pastreaza calculele hartiei si echipele cu coeficientul superior vor trece mai departe, urnele pt play-off ar putea sa arate astfel:

Capi de serie:

Basel

Salzburg

V. Plzen

Steaua

Celtic

posibili adversari ai Stelei:

APOEL

BATE

Dinamo Zagreb/Molde

Maribor

Milsami Orhei

Tind sa-i dau dreptate ciobanului. Cred ca vom defila spre grupele CL.

Edited by Joga Bonito

odata cu iesirea lui maribor, daca vom ajunge in play off, adversarii vor fi:

Apoel

Bate

Dinamo Zagreb

Skenderbeu/Milsami Orhei (invingatoarea)

HJK Helskinki - FC Astana (invingatoarea)

situatia se poate "imbunatati"  si mai tare pt ca spun eu vor mai fi surprize in turul3 si chiar seara asta, Dinamo Zagreb si BATE avand inca emotii serioase pt calificare.

In conditiile astea, cu o tragere favorabila (Dinamo Zagreb ar fi o tragere de cosmar) se poate ca play offul nostru sa fie cu Partizan.

Edited by France98

Cum sa fie Dinamo Zagreb o echipa de cosmar cand a facut 1-1 acasa cu niste LUXEMBURGHEZI?

1) Ce teapa si-a luat Prepe ducandu-se la bulgari. In momentul de fata venea ca uns in centru langa Tahar. Asta-i viata. Pacat ca nu au picat cu noi sa ne luam revansa. Asadar, in play-off scapam de APOEL si s-ar putea sa scapam si de Dinamo Zagreb deoarece au facut si ei 1-1 acasa cu niste desculti de prin Luxemburg.

2) Intr-adevar, misiune imposibila.

1) De acord

2) Cam e ... Din păcate ...

Il Luce, sa .... de ziua ta, da, da!

Il Luce, sa .... de ziua ta, da, da!

Mizerabila campania fituicilor asa-zise de sport care il ridica in slavi pe cel mai complexat gitan din istoria contemporana a Romaniei.

Ii dedic un jet lipicios si-i doresc sa crape cit mai curind impreuna cu ioanitzoaia, Daniel nanu si, bineinteles, cu toata familia lui spurcata, in frunte cu puradelul swinger Razvan.

Edited by edmond_dantes

Referitor la omagiile aduse lui Mircea Lucescu cu prilejul implinirii a 70 de ani imi ingadui cateva observatii:

(1). Posturile/emisiunile TV care l-au sarbatorit pe actualul antrenor de la Donetsk au trecut nonsalant peste cele patru retrogradari din Serie A (Brescia - 2, Pisa, Reggiana), care au fost mult comentate in anii 1990 [sigur, Lucescu nu recunoaste decat o singura retrogradare cu Brescia; pentru domnia sa retrogradarea este consemnata ca atare doar atunci cand te afli un sezon intreg pe banca unei echipe care nu se mentine intr-un  anume esalon];

(2). Infrangerile cu mediocra echipa a Irlandei de Nord din preliminariile Cupei Mondiale 1986 (am folosit corect pluralul fiindca Romania a cedat de doua ori in fata selectionatei respective, cu 2-3 in toamna lui 1984, in deplasare, si cu 0-1 in toamna lui 1985) sunt socotite de laudatorii domnului Lucescu drept ghinion pur. Doar Belodedici a incercat o replica intr-un registru elegant, citez, era sa debutez in nationala in partida contra Irlandei de Nord - trimitere evidenta la carpeala Iovan-Iorgulescu din centrul defensivei la meciul doi (Stefanescu era suspendat, actualul sef LFP iesit din forma, Iovan juca fundas dreapta la Steaua);

(3). Ghetele de aur adjudecate fraudulos de Camataru si Mateut au fost uitate cu desavarsire; in comparatie cu aceste ispravi, valiza lui Becali e o gluma nevinovata;

(4). Marile rezultate ale antrenorului Lucescu au fost realizate in campionate in care lupta la varf s-a purtat intre doua sau trei team-uri; jocul indirectelor, exersat la finele anilor 1980 cu Victoria, Flacara Moreni etc., a fost bine interpretat atat in Turcia, cat si in Ucraina;

(5). In calitate de antrenor la Galatasaray nu i-a invins de fiecare data pe Fenerbahce (dupa un titlu pierdut nu i s-a mai prelungit contractul), iar in calitate de antrenor la Besiktas n-a dominat ani in sir SuperLiga turca; perioada patrecuta in Turcia a insemnat o alternanta de succese si de infrangeri, nicidecum un mars triumfal;

Desigur, domnul Lucescu are un palmares bornat cu multe succese, nu insa un palmares bornat numai cu succese. Dar, in media romanesca actuala, e mai comod sa fii apologet decat observator cu simt critic. Daca am gresit cu apreciere mele, prezint scuze ... 

1 person likes this

FC Steaua și ASA Tîrgu-Mureș sunt calificate direct in sferturile de finală ale Cupei Ligii Adeplast.

A doua jucătoare a lumii, stelista  Simona Halepimplinește astăzi 24 de ani!  

fcsteaua.ro ii urează 

La mulți ani Simona Halep! 

Edited by xray
1 person likes this

Pare o gluma, insa nu este. Cel putin asa anunta directorul sportiv al gruparii galatene, Cristi Munteanu, cel care anunta ca Otelul a primit o notificare din partea Barcelonei.

"Daca ati vazut pe actuala emblema apare si Galati, asta a fost problema suporterilor, am trecut pe ea FC Otelul Galati. Va trebui sa renuntam insa la aceasta emblema, cu siguranta vom reveni la cea cu care Otelul a luat titlul si Supercupa, cu care a jucat in Liga Campionilor. Am primit somatie de la FC Barcelona, probabil ne-au actionat si in judecata. Trebuie sa ne schimbam sigla, pentru ca seamana foarte mult cu cea a Barcelonei. Cineva de la Barcelona a vazut sigla si ne-a trimis somatie sau ne-a dat in judecata", a spus Munteanu, potrivit site-ului galatean dunareabatrana.ro

otelul-galati_1.jpg

Să vezi că le ia și palmaresul!? :)))))

PS

A fost confirmată de Cristi  Munteanu in direct și la sport.ro TV.

Edited by xray

Marica liber de contract!

Eu daca as fi Becali l-as da afara in iarna pe Tade, Breeveld si Alcenat si cu banii economisiti i-as face o oferta lui Marica.

Edited by Joga Bonito

A spus la digi ca e exclus sa vina in Romania sau in est. Tinta lui este vestul.

Din păcate fratele nostru Choli s-a stins din viață. Pentru cine l-a cunoscut și dorește să aprindă o lumânare, incepând de marți, trupul neînsuflețit al fratelui nostru va fi depus la capela bisericii zona Faur poarta 4. Pentru o informație mai exactă cu privire la locația capelei, puteți să mă sunați marți 0760743716.

Am un proces cu CSA, ca cer ei... au scris ei acolo ca sunt infractor, detinut, puscarias, ca le-am stricat imaginea. L-am rugat pe Argaseala sa faca o hartie cu toate echipele din 2002-2003, unde au ajuns. Singura echipa care mai e in Liga I, Dinamo, dar si ea a trecut prin insolventa. O sa dau la judecator cu ce am facut eu. De fapt nu am facut eu, a fost minune dumnezeiasca, sa aduci tu 200 de milioane de euro, din cele 11 calificari la rand si din vanzari de jucatori.", a declarat Gigi Becali la Sport.ro eu ce sa inteleg de aici?

Astra - decapitata! Lupta in doi pt titlu - noi si javrele.

Mai are apelul, unde ii poate scurta pedeapsa până la o lună.

Cam penibil dream team-ul Regelui. Cred ca era mai bine sa se califice in play-off CFR, Craiova sau Iasiul. Viitorul Romaniei o sa se faca de ras in cupele europene.

Edited by Joga Bonito

Cum am scris in avancronică, regele și martelat echipa incepând din iarnă, când a dat trei piese de bază, dar voia să se bată la titlu. Exact ca Becali cu Szukala, Sânmărtean și Keseru. Noroc ca erau 13 puncte avans față de ASA ...

Edited by xray