Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Finanțatorul FC Botoșani, Valeriu Iftime, m-a confirmat indirect că voia să scape de Martinus și găsise fraierul pe Becali.

"Sunt supărat pe Martinus, dar nu pentru că n-a semnat cu Steaua. El nu trăiește in prezent, ci doar din amintiri și din viitor. Cred că se crede mai bun decât e și e ușor influențabil. Impresarii ii spun ceva și altceva e când ne uităm la realizările lui.

Îl vom aduce cu picioarele pe pământ și sunt convins că va fi un jucător util pentru noi, cel puțin in acest tur de campionat.

Și cred totuși că va prinde un transfer important. Cred că negocierile s-au blocat in momentul in care i-au oferit un salariu liniar pe cei 5 ani de contract. Asta inseamnă că nu cred deloc in jucător. Nici mie nu mi se pare normal", a mai declarat Valeriu Iftime

E amuzant cum tot iti repeti ca ai dreptate in zeci de postari absolut inutile.

Nu am postat-o pentru amuzamentul tău, ci pentru că e o stire de azi, exact cum scrie topicul, in care patronul clubului explică oficial de ce a căzut transferul lui Mertinus și cine este de fapt jucătorul. Nu presa "pe surse" sau alții.

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/europa-league/botosani-tskhinvali-in-turul-1-europa-league-iftime-ne-costa-mai-mult-deplasarea-de-ce-a-picat-transferul-lui-martinus-14485500

Poți sări știrea dacă te gâdilă prea tare, deși nu ai inteles nici tu din prima "de ce".

Edited by xray

Steaua Bulgariei retrogradata in al treilea esalon

CSKA Sofia, cea mai titrata echipa din fotbalul bulgaresc, a fost retrogradata din cauza datoriilor financiare acumulate.

Datoriile celor de la CSKA Sofia insumeaza aproximativ 15 milioane de euro.

Cu 31 de titluri in palmares, CSKA Sofia nu a primit licenta de club profesionist din partea Federatiei Bulgare de Fotbal.

Astfel, fosta echipa a Armatei bulgare va fi nevoita sa-si reia activitatea din Liga a treia.

Sursa:onlinesport

Edited by xray

Aici manipulare de presă(sport.ro-Pro TV): pe baner promo al Supercupei, la "AS Ardealul", care are siglă proprie, pune sigla cu "AS Armata"

screenshot_www_sport_ro_2015_06_23_17_04

http://www.sport.ro/stiri/Radoi-fata-in-fata-cu-Dan-Petrescu-in-meciul-verii-supercupa-e-live-la-pro-TV-miercuri-8-iulie.html?utm_medium=display&utm_content=300x250&utm_campaign=supercupa_romaniei&utm_source=IBU+Pro TV-yoda

Nu că aș avea ceva cu asta, dar așa ca idee.

"Miercuri, 24 iunie 2015, ora 13.00, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, din strada Alexandru Vitzu nr. 2A, sector 5, București, va avea loc tragerea la sorți pentru sezonul competițional al Campionatului Național Liga 1 și al Cupei Ligii Adeplast, ediția 2015-2016."

http://www.LPF.ro/presa/miercuri-24-iunie-ora-1300-tragerea-sori-sezonului-2015-2016-19-06-2015.html

Tot azi, 24 iunie, va fi și la primul amical din Austria, Steaua - SK Austria Klagenfurt (Liga a doua), de la ora 18:00.

Edited by xray

E televizat amicalul?

Si in alta ordine de idei, e o mizerie si o penibilitate ce face Rednic la dinam0. A inceput sa recruteze mercenari de mana a doua pe banda rulanta, in loc sa promoveze 3-4 juniori si sa aiba rabdare cu ei. Daca nici clubul cu cei mai tari juniori din tara nu-si promoveaza propria marfa....

Se pare ca nu e televizat. :(

Si ora vad ca au schimbat-o. Pe site la Steaua e pus 16:00 (era 18:00), iar Digi a pus 17:00. Doar daca 16 e ora locala din Austria, atunci e bine 17, ora Romaniei.

E televizat amicalul?

Si in alta ordine de idei, e o mizerie si o penibilitate ce face Rednic la dinam0. A inceput sa recruteze mercenari de mana a doua pe banda rulanta, in loc sa promoveze 3-4 juniori si sa aiba rabdare cu ei. Daca nici clubul cu cei mai tari juniori din tara nu-si promoveaza propria marfa....

Eeeeee si tu acum ....

E dovada de profesionalism maxim la dinamu ..... ei fac ziua si 3 transferuri ....... ei are antrenor cu diploma .... are conducatoooorrr .... are patron care nu se urca pe maibach ...... are emblemaaa .....ei nu s-au facut de rusine in UCL  ( nu au participat niciodata) .....

Dinamu are galerieeeee ..... de partid ...... jucatoriii le arunca fulare cu torte si petarde din teren pe ici colo pe la vreun meci .....

Intr-un cuvant .... ei e ECHIPA LIBERA si ADEVARATA .....

dUIE Minamo aleee alee aleee

Nu s-a apucat nimeni sa vorbeasca despre asta, dar ma gandesc ca o vor face in curand. O noua "transa" de stelisti intra in ultimul an de contract, iar din decembrie (cand intra in ultimele 6 luni) sunt liberi sa negocieze cu cine vor. Este vorba despre : 

Cojocaru, Varela, Ripa, Tamas, Luchin, Breeveld, Filip, Chipciu si Tucudean.

Andrei Prepeliță este noul jucător al lui Ludogoreț.

Fostul stelist s-a ințeles cu formația de la sud de Dunăre și va primi 450.000 de euro pentru următorii doi ani de contract, anunță Dolce Sport. Bulgarii i-au oferit lui "Prepe" 225.000 de euro pe sezon, un contract pe doi ani și opțiunea de prelungire pentru incă o stagiune. La Ludogoreț, va fi coechipier cu Cosmin Moți.

Sursa: Dolce Sport

Florin Prunea, managerul sportiv al echipei CSMS Iași, a fost sancționat de Comisia de disciplină a FRF pentru comportare jignitoare, calomnioasă și declarații la adresa Stelei la finalul meciului CSMS Iasi-Steaua 0-0 cand a strigat in direct la TV suporterilor stelisti "M**e Steaua".

"În temeiul art. 52 al. 2 lit. a din RD sancționarea pârâtului Florin Prunea cu măsura suspendării pentru 5 (cinci) jocuri și penalitate sportivă de 11.300 lei. "

În această speță Reclamant a fost chiar Federația Română de Fotbal, care s-a autosesizat.

Îi transmitem și noi acestui câine tradiționala urare:  :finger: , javră!

Daca se doreste o atmosfera de fair play pe stadioane,atunci ar trebui ca absolut toti oficialii si chiar jucatorii care fac aceste gesturi obscene la adresa unui adversar sa fie penalizati drastic.Nimeni nu ne obliga sa ne admiram adversarii dar de aici si pina la acest gen de gesturi e cale lunga ; este suficient ca suporterii se manifesta cum ii taie capul,macar oficialii si jucatorii sa dea dovada de putina decenta si sa nu incite spiritele la sf meciurilor,atunci cind nervii sunt oricum intinsi la maxim de efort si/sau de un rezultat nefavorabil.

Sincer, singurul meci al Gazului pe care l-am urmarit cap-coada sezonul trecut a fost cel cu ASA. Atunci parca a avut 3-4 incursiuni curajoase in jumatatea muresenilor. In orice caz, dupa cum se vede in filmulet, este peste Filip, Breeveld sau Neagu.

Cel mai titrat club de fotbal al Bulgariei, TSKA Sofia, va juca in sezonul 2015/2016 in Liga a treia, considerata primul esalon al fotbalului amator din tara vecina.

TSKA Sofia, cu 31 de titluri nationale in palmares si trei semifinale in cupele europene, a pierdut in luna mai statutul de club profesionist si nu a primit licenta din cauza datoriilor de 15 milioane euro. 

Au existat speculatii ca TSKA va primi acceptul de a evolua in divizia secunda, dar Federatia Bulgara de Fotbal a precizat ca procedura de acordare a licentelor nu poate fi modificata si multipla campioana poate evolua doar in Liga a treia. 

Plamen Markov, fost selectioner al Bulgariei, noul director sportiv al lui TSKA, a declarat intr-o conferinta de presa ca echipa trebuie sa revina rapid in prima Liga: "Va fi sfarsitul lui TSKA, daca nu vom reusi promovarea". 

Meciurile lui TSKA atrageau de obicei multi fani, care au promis ca vor sustine echipa si in Liga a treia. 

TSKA Sofia, care l-a vandut in iarna pe atacantul roman Sergiu Bus la Sheffield Wednesday, are nevoie de cel putin doi ani pentru a reveni in prima Liga, care va fi vaduvita de "eternul derby" cu Levski Sofia, castigatoare a 26 de titluri. Clubul s-a despartit de mai multi jucatori in vara, fundasul Apostol Popov semnand pentru CS Universitatea Craiova. 

TSKA avea dificultati financiare de circa zece ani. In 2008, UEFA i-a retras licenta pentru a disputa turul trei preliminar al Ligii Campionilor, din cauza unei datorii de un milion de euro. Suporterii au atacat atunci cu pietre sediul federatiei. In iunie 2013, TSKA a fost din nou amenintata de faliment, dar o intelegere de ultima ora cu Fiscul a dus la evitarea retrogradarii.

Sursa: sport.ro

Edited by xray

CSA a dat ultimatum o saptamana pentru ca Steaua sa plece din Ghencea!?

Da. Au inceput sa care, zice presa.

Sport.ro:

Marius Lacatus asteapta "o explicatie solida" din partea conducerii CSA, dupa decizia care o face pe Steaua sa se mute in celalalt capat al Bucurestiului pentru antrenamentele zilnice.

"Nu este un lucru placut, imi pare tare rau ca nu au ajuns la o intelegere. Cum poti sa dai afara cea mai titrata echipa din Romania?!"

"Cei din conducerea Ministerului Apararii trebuie sa dea o explicatie solida opiniei publice, fiindca ceva mai rau de atat nu se putea intampla cu stadionul din Ghencea. In felul asta o sa ajunga doar o ruina."

"Nu inteleg deloc ce au in minte cei de la Clubul Sportiv, adica, de fapt, cei de la minister. Uite-asa, incet, incet se pierde identitatea echipei. Stadionul, suporterii, dispar incet, incet. Orgoliile si incapatanarea unora au dus la situatia asta", a declarat Marius Lacatus

http://www.sport.ro/Liga-1/Lacatus-revoltat-dupa-ultima-decizie-csa-cum-s-o-dai-afara-pe-Steaua-din-Ghencea-generalii-sa-ne-dea-o.html

Edited by xray

Ce stadion și baza și-a tras Hagi! Bravo lui!

" data-width="500">
">Posted by Academia de fotbal Gheorghe Hagi on 3 Iulie 2015 Edited by xray

Breaking news

1) Toate conturile clubului ASA Targu Mures sunt sub sechestrul DNA.

2) Dan Petrescu a acceptat oferta chinezilor de la Jiangsu Guoxin Sainty si pleaca de la Targu Mures dupa Supercupa cu Steaua.

3) DolceSport anunta ca plecarea lui Dan Petrescu ar putea provoca o avalansa fatala la club. Banel Nicolita, Vasile Maftei, dar si Pablo Brandan vor se se desparta de ASA dupa Supercupa cu Steaua.

4) Mara confirmă: "Cred că rămânem cu acest lot in proporție de 90%"

Update:

"Am primit vestea ca o suma e blocata de DNA. Ni s-a propus un alt contract. Voiau sa ne plateasca 30% si restul de 70% sa ni-l dea la sfarsitul campionatului, daca se vor primi bani din drepturile TV sau daca ne calificam in grupele Europa League. Mai era acolo o clauza ca puteam pleca oricand. Eu am decis sa plec. Avand in vedere ca Dan Petrescu va pleca dupa Supercupa, am ales sa plec. Nu cred ca se mai poate in conditiile astea. Ne-am despartit amiabil.

Dan Petrescu a contat foarte mult pentru mine cand am venit la ASA. Si clubul a fost luat prin surprindere de tot ce s-a intamplat, au vrut sa faca niste plati si au gasit conturile blocate de DNA.Majoritatea jucatorilor va ramane. Nu au alternativa imediata. Se bazeaza pe clauza asta de reziliere ca pot pleca oricand, asa am inteles. Ieri am fost anuntati, pana la pranz, de conducere, ca trebuie sa ne hotaram pana azi dimineata, ca sa stie pe cine se pot baza", a spus Maftei pentru Dolce Sport.

Edited by xray

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/Liga-1/start-pentru-proiectul-Steaua-Bucuresti-se-cauta-investitori-pentru-echipa-care-va-fi-inscrisa-in-Liga-a-iv-a-amfb-confirma-14551541

Gata,a sosit momentul mult asteptat ! Armata isi face echipa impreuna cu grupul de Ultrasi.Deja m-am intristat cind am citit ca multinationalele - banuiesc ca lista este deja f lunga si se dau bani grei sa mai prinzi un loc - fac coada sa prinda o bucatica pe tricourile ce vor fi purtate cu mindrie prin Liga a 4.Ce inca nu am inteles este daca acest articol este o fumigena menita sa mai scoata din uitare acest proiect celebru sau efectiv acesti oameni traiesc in lumea reala ori lumile paralele sunt intr-adevar o realitate palpabila.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/Liga-1/start-pentru-proiectul-Steaua-Bucuresti-se-cauta-investitori-pentru-echipa-care-va-fi-inscrisa-in-Liga-a-iv-a-amfb-confirma-14551541

Gata,a sosit momentul mult asteptat ! Armata isi face echipa impreuna cu grupul de Ultrasi.Deja m-am intristat cind am citit ca multinationalele - banuiesc ca lista este deja f lunga si se dau bani grei sa mai prinzi un loc - fac coada sa prinda o bucatica pe tricourile ce vor fi purtate cu mindrie prin Liga a 4.Ce inca nu am inteles este daca acest articol este o fumigena menita sa mai scoata din uitare acest proiect celebru sau efectiv acesti oameni traiesc in lumea reala ori lumile paralele sunt intr-adevar o realitate palpabila.

Dupa ce am batut nicovala pe aici cu Certificatul de Identitate Sportiva, in ciuda imbecililor care o trageau cu marca, uite omul de la AMFB cum cere CIS-ul... bine, daca cei de la ProSport erau profesionisti, l-ar fi intrebat de marca si ar fi aflat ca nu inscrie echipe pe baza marcii.

Oricum, articolul e o blanda speculatie.Un investitor care preia marca de la Armata trebuie sa ceara si un CIS propriu (conform UEFA nu ai putinta sa folosesti CIS-ul unui club de drept public in campionatul national). In mod sigur cei de la FC Steaua Bucuresti ar contesta cererea. E cam tarziu ca sa inscrii o echipa in actualul sezon competitional si nu cred ca ar fi indicat - graba strica treaba.

Nu am stiut ca Mazilu este finul lui Boroi .Acum se explica motivul pt care acesta este antrenor la noi desi mai avea putin si ne baga in B iar Mihaila,fostul antrenor a fost mazilit dupa citve etape iar acum este antrenorul nationalei de tineret si secund la CSM,unde a ajuns in finala cu Baia Mare.Trai pe vatrai nea Boroi pe banii contribuabililor.Tu si cu Zisu ar trebui sa va luati de mina si sa mergeti la Dna Lipa de la Dinamo si sa luati lectii de ce trebuie facut pt a construi un bazin de inot nou,care acum poate sa organizeze competitii internationale,o sala de jocuri sportive,un bazin de inot vechi,in aer liber,modernizat si acesta, plus o sala de gimnastica in lucru.Vedeti si cum arata un site ce se actualizeaza zilnic,in timp ce al nostru este inchis de peste 6 luni.Sa nu uit - sa-l luati cu voi si pe celebrul Cirlan ,mare organizator de meciuri de hochei,preferabil in Las Vegas,daca se poate si cu majorete,preferabil puisori pina la 18 ani.Panarame obisnuite sa traiasca in puf din bani publici,poate ajunge DNA si pe la voi.

tinand cont de grupa de posibili adversari (5) trasa de dimineata, partizan este al 2lea adversar ca valoare din cei 5, doar Lech fiind peste ei. dar tinand cont de toti adversarii, in cealalta grupa erau adversari si mai grei (maccabi tel aviv, malmo, campioana Danemercei midlyyland aia poate chiar si molde).

E o tragere medie, poate f putin ghinionista tinand cont de nivelul competitiei.

Singurii jucatori de care am auzit de la ei sunt Bandalovski (fundas dreapta juca la TSKA Sofia in 2011 cand i-am scos) , Valeri Bojinov (a jucat pe la diferite echipe din Italia, unele chiar de prima mana, in tinerete era considerat o mare speranta acum a ajuns deja la 29 de ani) si Sasha Ilic un veteran sarb de 37 de ani.

Sunt o echipa cu experienta destul de mare in Europa, avand 4 participari in grupele cupelor europene in ultimele 6 sezoane. Par o echipa care scoate rezultate bune in principal acasa (e drept anul trecut au iesit tot in turul3 de champions dupa 0-0 in deplasare si 2-2 acasa cu Ludogorets). Va fi un dezavantaj clar ca jucam mansa secunda in deplasare.

Evident se putea mai bine dar si mai rau spun eu. Daca iti doresti sa intrii in Champions League nu prea ai voie sa te impiedici de Partizan. Acum sa vedem ce vor face si in Georgia, poate nu se califica, dar imi este cam greu sa cred. Au castigat ei doar cu 1-0 si gol venit f tarziu, min 83, dar conform statisticii au avut 21 de faze periculoase de poarta dintre care 9 suturi pe poarta, in timp ce georgienii o singura faza de poarta, un sut pe langa poarta.