Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Comentator zelos.

Directiva CNA: mass-media nu mai are voie sa foloseasca doar numele Steaua cand se refera la echipa lui Becali, ci denumirea societatii comerciale a acestuia, care a folosit ilegal marca in toti acesti ani, adica FC Steaua SA. 

Asadar, pentru fanii FCSB, in seara asta joaca Astra cu FC Steaua SA.

Steaua Bucuresti ≠ FC Steaua SA

Rationamente clocite bine in putul gandirii. Inca asteptam alta echipa de fotbal care sa poarte numele "Steaua".

Directiva CNA: mass-media nu mai are voie sa foloseasca doar numele Steaua cand se refera la echipa lui Becali, ci denumirea societatii comerciale a acestuia, care a folosit ilegal marca in toti acesti ani, adica FC Steaua SA. 

Asadar, pentru fanii FCSB, in seara asta joaca Astra cu FC Steaua SA.

Consiliul National al Audiovizualului a explicat, intr-un comunicat, ca nu a luat o decizie de interzice folosirea in programele audiovizuale a denumirii "Steaua Bucuresti" in transmisiunile sportive radio/TV ale meciurilor de fotbal, asa cum a relatat presa, fiind vorba doar de o "corespondenta" in acest sens. 

Comunicatul CNA:

"Referitor la informatiile aparute in presa astazi, 12.03.2015, cu privire la o "decizie" a CNA legata de folosirea in programele audiovizuale a denumirii "Steaua Bucuresti" in transmisiunile sportive radio/TV ale meciurilor de fotbal, membrii CNA dezmint categoric ca s-ar fi emis vreo decizie, recomandare sau instructiune din partea Consiliului cu privire la acest subiect.

Mentionam ca, in cazul in care, ca urmare a sesizarilor primite la CNA, s-a purtat corespondenta din partea institutiei noastre cu petentii sau radiodifuzorii reclamati, acest fapt nu are nicidecum caracterul unei decizii, recomandari sau instructiuni, acestea adoptandu-se de catre Consiliu exclusiv in sedinte publice.

Potrivit art. 15 Alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, "In indeplinirea functiilor si a atributiilor ce ii revin potrivit prezentei legi, Consiliul emite decizii, instructiuni si recomandari, in prezenta a cel putin 8 membri si cu votul a cel putin 6 membri". "

GSP a relatat miercuri ca CNA a trimis o notificare catre televiziunile care transmit meciurile din Romania, prin care le interzice foloseasca numele "Steaua Bucuresti", cind se face referire la echipa de fotbal patronata de Gigi Becali. CNA le-a recomandat televiziunilor sa foloseasca numele de "FC Steaua SA", numele cu care echipa este inregistrata.

Televiziunile s-au conformat acestei deciziei, iar in timpul meciului din semifinala Cupei Ligii, dintre Astra si Steaua, comentatorii de la posturile LookTV si DigiSport au folosit numele de "FC Steaua SA".

Instanta suprema a anulat, la 3 decembrie 2014, printr-o decizie irevocabila, marca Steaua Bucuresti inregistrata de clubul de fotbal al lui Gigi Becali, in procesul intentat acestuia de Clubul Sportiv al Armatei.

Sunteti varza, MAPN-istilor!

1 person likes this

Eh, daca trage Gazeta sau trustul Pro vreo basinica care sa le sustina "nobila cauza", baietii sunt cu gura la fundul lor sa haleasca tot.

In caz contrar, le ofera carne si ii considera presa "vanduta ciobanului si LPF-ului".

Edited by Empyro

Am vrut sa comentez aseara, ca ma uitasem pe lista de sedinte CNA din ultima luna si nu vazusem nimic. Singura treaba legata de Steaua era o problema legata de echipa de handbal - daca e voie sa i se zica numele la TV. Dar am zis ca poate gresesc si altii stiu mai bine.

Ah si inca niste detalii suplimentare, ca sa fie educati un pic MAPN-istii:

Mai multe televiziuni si institutii de presa au fost instiintate ca nu mai pot pronunta numele echipei de fotbal Steaua, iar acest lucru a fost pus in aplicare incepand de miercuri, odata cu partida disputata de campioana la Giurgiu.

Postul de televiziune Digi Sport a folosit astfel denumirea de "FC Steaua SA" atat in timpul meciului cu Astra cat si pe durata emisiunilor de specialitate, invocand o notificare venita din partea Consiliului National al Audivizualului (CNA).

Totusi, intr-o declaratie acordata Ziare.com, Valentin-Alexandru Jucan, membru al CNA, a afirmat ca forul pe care il reprezinta nu a luat niciodata o asemenea decizie.

Cum s-a ajuns insa ca numele Stelei sa fie interzis la TV? Potrivit spuselor lui Jucan, presedintele CNA, Laura Georgescu, a notificat televiziunile de la sine putere, fara sa aduca acest subiect in discutie in timpul unei sedinte oficiale.

"Nu exista o astfel de decizie. Si eu, si colegii mei am ramas surprinsi cand am citit informatiile din presa. Cu claritate subliniez ca nu este vorba de o decizie CNA. Nu am avut niciodata pe ordinea de zi acest subiect. Fara stirea noastra, doamna Laura Georgescu, dupa ce a avut o corespondenta cu mai multi petitionari care au ridicat aceasta problema, a notificat televiziunile, folosind semnatura si antetul CNA", a explicat Jucan pentru Ziare.com.

Totusi, acesta a subliniat ca notificarea trimisa de presedintele CNA nu trebuie luata in seama.

"Nu este treaba noastra, nu putem sa facem politica editoriala a televiziunilor. Ceea ce a facut Laura Georgescu este ingerinta in audiovizual. Singurele decizii care trebuie luate in seama sunt cele care au 6 voturi pentru in plen. Televiziunile nu risca nimic", a precizat Jucan.

De asta nici nu am preluat-o ca stire articol. La CNA nu exista!

Nu vi se pare dubios ca Steaua a pierdut categoric cu Pandurii in deplasare dupa un meci decis de erorile personale, iar cateva zile mai tarziu, Viitorul a dezmembrat pe Pandurii? Au inceput omeniile pentru Regele Analfabetilor?

La asta ma gandeam si eu dar mi se pare ca nu e prima oara cand se intampla asta.Si anii trecuti au fost situatii de genul din ce tin minte. Or sa mai urmeze etape consecutive in care fcsb si viitorul joaca cu aceeasi echipa cum a fost cazul asta.Posibil sa mai avem parte de "surprize" de genul asta. 

Edited by Arsenal1886Steaua1947
1 person likes this

Ar trebui sa jucam la pariuri!:D

2 people like this

Ar trebui sa jucam la pariuri! :D

Si etapa asta e Steaua-Viitorul... cum sa nu se dea Regele la o parte sa fim seriosi!

"Lăcătuș a vorbit și despre scandalul dintre Steaua și MApN și lipsa suporterilor de la stadion.

Chiar dacă se numește FCSB, eu le voi ține pumnii și voi susține tot această echipă. Eu consider că FCSB are culorile, palmaresul și sigla, așa că eu țin cu ei in continuare. Problemele dintre club și Armată trebuiau rezolvate pînă acum.

Echipa se află in cărți pentru cîștigarea celor trei trofee și cred că suporterii ar trebui să fie alături de jucători. Dacă fanii erau lîngă echipă, in retur erau rezultate mai bune", a adăugat Lăcătuș." - Gazeta Sporturilor

Pe principul romanesc "sa moara capra vecinului":

"Sandu nu mai e membru in Comitetul Executiv de la UEFA! Platini a fost reales, nu si Mircea Sandu. Un ungur i-a luat locul lui Sandu in Comitetul Executiv."

B(o)urleanu asta imi parea in tip cu vorbele si neuronii  la el. A facut rahatul praf. Daca nu e el sa nu mai fie nimeni! Nu am nimic cu Sandu, dar macar aveam si noi pe acolo un cuvant de spus. Le-am dat ungurilor pana si locul la UEFA ... Ne meritam soarta! Mancatoria, mandria tarii! Si ne mai miram de Steaua terfelita de aceeasi mancatorie.

Vad ca a aparut in presa o declaratie facuta de Duckadam in care acesta spune ca suporterii au un plan pentru destabilizarea clubului.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce contine fisa postului de presedinte de imagine.De imagine inseamna ceva simbolic,de decor sau are anumite sarcini precise in organigrama clubului?

http://www.onlinesport.ro/fotbal/Liga-1/Steaua/Gabi-Balint-Armata-sa-faca-o-alta-echipa-o-antrenez-gratis-nid-113144/

Balint spune ca nu se regaseste in actuala formula de sigla si denumire, dupa ce clubul de fotbal a pierdut procesul cu Ministerul Apararii Nationale si nu mai are permisiunea de a folosi numele si emblema adevarata.

"Sa faca Armata echipa si sa intre in Liga a 4-a. Pai atunci ce fac cu sigla si cu palmaresul? Sponsori se gasesc, iar eu, uite, ma ofer sa o antrenez gratis", a declarat Balint la Digi Sport.

"Aceasta din prezent nu este Steaua. Eu nu ma regasesc in aceasta echipa. Nu pune o emblema cu sute de mii de colturi", a completat Balint.

Balint a glumit prin telefon cu fostul sau coleg Marius Lacatus: "Hai ca in Liga a 4-a tu poti sa joci".

La aceasta Lacatus a replicat: "Daca joci tu (n.r. - Balint), atunci joc si eu".

Cine vede video-ul isi da seama instant, ca era vorba de o ironie la adresa situatiei actuale. 

Se strange latul "Fair play-ului financiar" si pentru banii publici sifonati in fotbal!

DNA pe fir. Primarul din Targu Mures este URMARIT PENAL pentru sumele de bani date sportului din oras! ASA Tg. Mures este vizata!

"Concret, suspectul a initiat un proiect de hotarare de Consiliu Local, care a stat la baza adoptarii, la data de 25 iulie 2013, a hotararii Consiliului Local Municipal privind "aprobarea alocarii, de la bugetul local, a sumei de 4.000.000 lei pentru sezonul competitional 2013-2014, in vederea continuarii asocierii dintre municipiul Tg. Mures si Fotbal Club Municipal Tg. Mures.

Ulterior, suspectul Dorin Florea a incheiat si semnat in conditii ilegale, ca reprezentant al municipiului Tirgu Mures, alaturi de suspecta Kiss Imola, in calitate de director economic, un contract de asociere cu Asociatia Sportiva Fotbal Club Municipal Tirgu Mures, contract vizat de suspectul Macesanu Virgil in calitate de jurist, prin care s-a alocat acestei asociatii sportive, de la bugetul local, suma de bani respectiva", se arata in comunicatul DNA.
Edited by xray
1 person likes this

O stire despre proprietarii marcii...

Site-ul CaleaEuropeana.ro a semnalat faptul ca Ministerul Apararii Nationale a publicat duminica, pe pagina sa de Facebook, o fotografie cu militarii Diviziei "Tudor Vladimirescu" din 29 martie 1944, pe care a sters-o dupa cateva ore. Postarea a aparut dupa ce  Agerpres a publicat amplul interviu cu ambasadorul rus la Bucuresti, in care acesta spune, printre altele, ca autoritatile romane evita sa mentioneze ca romanii si rusii au fost impreuna in ultima etapa a celui de-al doilea Razboi Mondial. 

"Am fost surprins ca in ultimul an autoritatile de aici au incercat sa evite sa mentioneze ca am fost impreuna in ultima etapa a celui de-al doilea Razboi Mondial", a spus in interviu ambasadorul rus.

Mesajul care insotea fotografia este urmatorul: Militarii Diviziei "Tudor Vladimirescu" depun juramant fata de poporul roman, cu o zi inaintea plecarii in zona frontului, Pe drapelele de lupta ale diviziei scria: "Pentru o Romanie libera si independenta." Aceasta postare a primit mai multe comentarii critice. 

La cateva ore dupa, postarea a fost stearsa.

Probabil vor sa o completeze cu pozele Diviziei "Horea, Closca si Crisan"...

Ioan Niculae - 2 ani si jumatate de inchisoare cu executare!

"Ce-ar fi dacă v-aș da eu acum in judecată pentru nu știu ce motiv? Mai putem ajunge noi la o ințelegere, dacă eu am acțiune in instanță impotriva dumneavoastră? Eu zic că nu. Este foarte urît din partea lor. Avînd in vedere faptul că ei ne atacă in procese, nu poate fi vorba de o ințelegere.

Retrag toate acțiunile care sînt și poate ajungem la o negociere de zece la sută sau cît se va stabili in urma acelei evaluări. Nu poți ca tu să ceri anularea mărcii notorii, cea cu care s-a cîștigat CCE in 1986, pe care a purtat-o Gheorghe Hagi in 1987 la Supercupa Europei, sub care s-au cîștigat atîtea medalii olimpice de către sportivii de la celelalte secții. Oamenii aceștia au făcut acest brand notoriu in intreaga lume. Ne tot șicanăm din punct de vedere juridic pentru ca acest brand să scadă in valoare", a spus Talpan pentru Mediafax.

Florin Talpan consideră că Fotbal Club Steaua București nu va avea nici o șansă să cîștige procesul: 

"În opinia mea, nu au șanse de cîștig și o să depun toate eforturile posibile in acest sens. Eu nu am nimic nici cu cei de la FCSB, cum se cheamă acum. Eu vreau doar să-mi fac datoria la Steaua. Sînt de 12 ani aici, cunosc foarte bine activitatea clubului, de 10 ani mă ocup de inregistrarea tuturor mărcilor Clubului Sportiv al Armatei Steaua din cei 68 de ani de existență și sper să aduc satisfacție suporterilor și sportivilor care au scris istorie pentru acest club.

Eu nu doresc altceva decît ca acest brand să aducă venituri suplimentare Clubului Sportiv al Armatei Steaua București, pentru modernizarea bazelor sportive existente și pentru a asigura condiții cît mai bune sportivilor", a conchis Talpan.

Ooops... dar cum ramane cu echipa de fotbal CSA MAPN Clona pe care ne-ati promis-o, nenea Talpan?

1 person likes this

Nuuuuuuuuuu.... A iesit ciobanul din inchisoare. Ziua asta merge din ce in ce mai rau.