Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Ne-am pricopsit cu un antrenor extraordinar de slab. Nu primeste si el o oferta de la arabi precum Piturca? Cu Galma sunt sanse sa pierdem campionatul in fata unei echipe aflate in insolventa. Nu mai zic ca o sa iesim din Europa dintr-o grupa jenant de slaba valoric. Rusine Galca!

Edited by Joga Bonito
1 person likes this

Steaua a jucat foarte bine de-a lungul si de-a latul terenului, cu zero eficienta in atac, un fel de pipi-caca. Antrenor modest, asa cum am mai spus-o. Acum a venit vremea sa culegem ce-am semanat. Steaua paraseste competitia, in ciuda unui lot suficient de valoros, dintr-o grupa cu adversari slabi.

Edited by Empyro

Cum spuneam, treaba se impute :

"Pe langa faptul ca Steaua a devenit outsidera in lupta pentru calificarea in primavara Europa League, infrangerea campioanei din meciul cu Aalborg, scor 0-1, poate avea consecinte grave si in ceea ce priveste pozitia Ligii 1 in clasamentul coeficientilor UEFA.
Dupa un inceput de sezon peste media ultimilor ani, Romania a urcat pana pe locul 15 in top-ul coeficientilor de tara, loc ce garanteaza prezenta campioanei si a vicecampioanei in preliminariile Champions League si a trei echipe in Europa League incepand cu sezonul 2016-2017.

Pozitia Romaniei in clasament e insa pusa in pericol de parcursul aproape fara greseala al austriecilor de la Salzburg, care au strans patru victorii si o remiza in grupa D a Europa League, din care face parte si Astra Giurgiu. Austria e in acest moment pe locul 16 in clasament, cu 25.175 puncte, cu doar 1.124 puncte mai putin decat Romania. Austriecii sunt deja calificati in saisprezecimile Europa League si, daca isi vor continua parcursul excelent si in primavara, sunt sanse mari ca Romania sa fie devansata. Este motivul pentru care o calificare a Stelei in faza urmatoare a competitiei devine vitala, ros-albastrii avand sansa sa obtina puncte suplimentare, care sa mentina Liga 1 pe locul actual.
Miza locului 15 - o echipa in plus in cupele europene, vicecampioana in preliminariile Ligii Campionilor
Practic, diferenta dintre locul ocupat in acest moment de Romania (15) si urmatoarea pozitie din clasamentul coeficientilor e imensa. Clasarea pe locul 15 s-ar traduce prin doua echipe (campioana si vicecampioana) in preliminariile Champions League si trei (castigatoarea Cupei, locul 3 si locul 4) in cele ale Europa League, in timp ce locul 16 trimite doar campioana in preliminariile Ligii si trei formatii in Europa League.
Salzburg - Astra, in ultima etapă
Chiar daca Astra nu mai are nicio sansa sa se califice in fazele eliminatorii ale EL, giurgiuvenii au sansa să obtina o victorie extrem de importanta pentru Liga 1. Oamenii lui Protasov intalnesc chiar reprezentanta Austriei in ultima etapa din faza grupelor, iar orice punct obtinut ar reprezenta o dubla lovitura: puncte in plus pentru Romania si mentinerea sau cresterea distantei fata de Austria. La fel de importanta a fost si victoria Astrei obtinuta joi seara in fata lui Dinamo Zagreb, scor 1-0, chiar daca pentru giurgiuveni a fost doar una de palmares."
- prosport

daca am termina pe 15 si vom avea 2 echipe in preliminariile cl trebuie sa intelegem ca

:

. campioana va merge pe traseul campioanelor (cum am fost noi in ultimii 2 ani)

. vicecampioana va merge in traseul locurilor 2-3-4 din primele 15 campionate (cum a fost Vaslui de 2 ori).

cu alte cuvinte miza este pentru o echipa in plus in .. europa league (vicecampioana odata eliminata trece in europa league). asadar nu e chiar atat de important acest loc15 (important ar fi un loc 12-13 care asigura campioana sa mearga direct in Liga). ba chiar in situatia actuala a fotbalului romanesc 5 echipe ar fi mult prea mult (cred ca si 4 sunt :)) ). sa nu mai spun ca daca incepi sezonul cu 5 echipe punctele se impart la 5. deci sanse mari sa repetam figura din 2008-2009 cand am avut chiar si 7 echipe dar competitive au fost maxim 2 pe sezon ceea ce a dus la un mom dat sa ajungem pe locul 22-23.

mai important in privinta coeficientilor ar fi coeficientul nostru de echipa. era bine sezonul asta sa facem ceva mai mult. sincer pt mine personal daca nu ne calificam in primavara desi este putin rusinos din asemenea grupa, nu ar fi o mare drama mai ales in ideea in care echipa nu e competitiva sa faca fata in primavara. ne calificam ca sa ce? sa luam o infrangere ca in 2012 de la twente de nici nu am mirosit cum ne-au scos aia.

asadar m-as bucura enorm sa batem Dinamo Kiev in special pt coeficient si abia apoi pt o posibila calificare.

Modernizează Ghencea » Au inceput lucrările la arena Stelei pentru Euro 2020 - http://www.gsp.ro/fotbal/Liga-1/modernizeaza-Ghencea-au-inceput-lucrarile-la-arena-Stelei-pentru-euro-2020-439106.html

PS: la ei "modernizarea" consta in indepartarea vechii zugraveli, a izola si a da cu var.

Da, multumim conducerii steliste pentru un asemenea act de binefacere. Din pacate, Oierul si pupinc*ristul sau Argaseala nu isi dau seama ca Steaua e probabil singura echipa MARE care nu are un stadion nou si performant, si e nevoita sa joace meciurile de acasa din cupele europene, IN DEPLASARE pe National Arena.

In alta ordine de idei, Galca Out ! Si sa mai ia dupa el cativa : Breeveld, Tanase, Stanciu, Rapa, Tosca, Iancu, Nita, Neagu, Filip, Matei, Valceanu.

@France98, depinde cu cine pici si in ce forma esti. Da, probabil ca la felul in care ne prezentam nu am fi avut nicio sansa in 16-imi, dar sa nu uitam cum bine ai mentionat de coeficientul nostru, Personal, nu ma intereseaza catusi de putin ceea ce se intampla vizavi de locurile din cupele europene, locuri pe care nici macar nu le "meritam", cu 2/3 echipe (initiale) eliminate din EL si cealalta (plus campiona) eliminata din faza grupelor, situatie care subzista de cativa ani, daca facem abstractie de calificarile Stelei (si CFR in 2012-2013).

Temerea mea se refera in principal la pierderea statului de cap de serie, statut pe care riscam sa-l pierdem daca o tinem tot asa (peste 1-2 ani).

@TiEMPO, s-au purtat nenumarate discutii pe tema stadionului. Oricat ne-am dori ca suporteri sa avem o "casa noua", adevarul e ca un astfel de proiect nu ar fi fezabil. De altfel, in Romania si in general prin zona asta a Europei, niciun "miliardar de carton", nu si-a asumat construirea unui stadion. Tot ce s-a facut, s-a facut cu bani publici si , pe ici pe colo, s-au mai facut arene private low-budget (Astra, CFR, Ludogorets), dar de capacitati reduse si apartinand unor cluburi mici, fara istorie si fara risc de specula (imobiliara si nu numai).

CIobanul si-a dat seama de ceva vreme ca ar fi mult mai convenabil pentru un club de talia Stelei sa aiba o arena proprie/moderna, dar in acelasi timp a realizat si ca nu are cum sa construiasca asa ceva, cel putin nu fara sa-si asume riscuri (costuri) uriase. Construirea National Arena a pus pecetea oricarui astfel de proiect si in definitiv sa nu uitam ca si pe la case mai mari se joaca meciurile europene, pe alte stadioane decat cele proprii (a se vedea Kiev in trecut si nu numai), cu atat mai mult in conditiile actuale cand nu se mai strang nici 10.000 de spectatori la un meci de campionat, fie el pe NA sau Ghencea !

Pretul biletelor pt meciul cu Dinamo Kiev. Se va deschide doar inelul1.

PELUZE

INELUL 1 25 LEI

TRIBUNA A II-A

INELUL 1 - PERIFERIC 50 LEI
INELUL 1 - MEDIAN 90 LEI
INELUL 1 - CENTRAL 90 LEI

VIP 3 150 LEI
VIP 2 200 LEI
VIP 1 250 LEI

LOJA 500 LEI

RUSINE pentru preturile astea. Dupa ce ca si asa nu mai vin oamenii la stadion in general, dupa ce ca si asa sansele de calificare sunt mici, dupa ce ca si asa meciul este la ora 22.05 pe data de 11 Decembrie ei baga preturile astea?

In loc sa  bage 5 lei, 10 lei, 15 lei, 20 lei si aveai o sansa buna sa aduci 25-30.000 de oameni (poate si mai bine daca se facea o campanie de genull... noi credem... secvente de la meciul cu larnaca cand situatia era asemanatoare etc etc) tu bagi preturile astea si o sa vina 5000-7000 de oameni. Nu pot sa uit la meciul cu Larnaca cum am stat in frig vreo 2-3 ore sa prind un bilet. si am prins pe un loc de era sa cad din stadion (antepenultimul rand de pe inelul 3).

incredibil !!!!!!! nu stiu cine este responsabil de pretul biletelor (Argaseala?) dar incepand cu sezonul trecut a facut un mare rahat. am crezut ca rusinea pe care am trait-o sezonul trecut cand am jucat toate meciurile din grupele Champions League cu stadionul nepermis de gol ii va trezi la realitate. dar si anul asta au continuat la fel.

propun sa redactam un text in care noi supoterii sa ne exprimam dezacordul fata de politica asta de pret a biletelor de pe national arena. daca suntem multi putem face si un "spam" sa trimitem cateva sute acelasi mail pe la gsp, prosport si evident la o adresa a clubului. cu siguranta parerea noastra va fi auzita daca cateva sute de oameni trimit toti acelasi mail.

Edited by France98

De ce nu e deschis tot stadionul ? Ma refer la celelalte inele de la peluze, tribuna 2, etc.

Domnul Valeriu Lăbăreală ar trebui dat afara in suturi, si sters tot trecutul lui la echipa ca sa nu stie nimeni ca un asemenea escroc a facut parte din staff-ul unei asemenea echipe. Pretul e exagerat, dar el probabil crede ca salariile romanilor sunt la fel de mari cu cuantumul de bani furati zilnic de el din club. DE-MI-SI-A !

Im alta ordine de idei, ce credeti de suspendarea de 1 an pe care o risca Steaua ? Credeti in aceasta ipoteza ? Daca chiar e adevarat, trebuie sa iesim in strada in primul rand, si in al doilea rand sa mergem si sa facem ravagii intre minoritatile care cer autonomie si sunt anti-romani.

1 person likes this

@Empyro,

Te inteleg perfect, si subscriu spuselor tale, DAR : sunt 140% convins ca lunea ar veni intru-un numar mult mai mare la stadion daca s-ar investi intr-unul nou si ultra-modern, si acoperit ca National Arena. Ghencea este casa Stelei (imi cer scuze pentru cacofonia "sa-ste"), si lumea ar veni intr-un Ghencea nou. Sa nu vorbim ca ar fi o sursa foarte importanta de venit (bani) ulterior construirii, bani care ar putea fi apoi investiti in jucatori pentru performanta. Bineinteles, banii ar veni in urma umplerii stadionului, care, la randul ei ar fi posibila doar daca s-ar pune niste preturi umane, si romanesti la bilete.

Steaua TREBUIE sa revina la performantele de odinioara, performante care au facut din Steaua o echipa de temut, si oricine venea in Ghencea juca numai cu coada intre picioare uitandu-se la istoria Stelei. Eu mi-as dori din tot sufletul un nou stadion, dar, cred eu, ca sa vedem asa ceva, trebuie sa mearga fiecare intrus si sa isi vada de treaba lui. (Ciobanul la oi, pupinc*ristul oriunde in afara de Steaua)

Imi cer scuze pentru double-post, dar nu am putut da edit de pe telefon. O zi buna !

Inainte sa il acuzam pe patron de neconstruirea unui stadion hai sa vedem real problema. Cum sa faca el ceva in Ghencea? Aia de la Armata nu ar lasa niciodata stadionul + baza sportiva* din mana. Acum multi ani stim cu toti ca patronul a vrut sa faca ceva, modernizari care se impuneau la momentul ala, dar Armata nu l-a vrut.

Totusi si eu sunt circumspect ca in Ghencea lumea ar veni mai mult decat la Arena Nationala. Arena Nationala este mult mai central plasata, mult mai aproape de centrul Bucurestiului decat Ghencea, e conectata mult mai bine la reteaua de transport in comun etc.. Istoria, casa noastra astea sunt valabile pentru cateva zeci de mii de fanatici ca noi, nu si pentru marea masa a suporterilor. Eu cand vin pe Ghencea am o gramada de batai de cap cu locul de parcare (parchez pe la Tricodava si o iau printre blocuri), la plecare se face o aglomeratie infernala din cauza ca exista o singura iesire din stadion si nu iesire la 3-4 bulevarde cum e pe Arena Nationala.

Istoria e una dar chiar si daca cunosti si apreciezi istoria nu inseamna ca poti trece mai usor si peste alte inconveniente. Chiar daca apreciez Ghencea nu inseamna ca nu pot sa vad ca pe Arena Nationala imi e mai bine. Asa simt eu, per total. Acum nu stiu totusi daca ar fi vorba de o Ghencea moderna, total acoperita, cu baie normala, scaune in stare buna care sa nu fie rupte, sa nu scartaie tot stadionul cand sare galeria etc.

Pentru mine solutia ideala este o Ghencea moderna cu 15.000-17.000 de locuri la care sa jucam doar meciurile mai mici. Cine naiba investeste spre o suta de milioane sa construiasca un stadion care sa "ne faca" sa uitam complet de AN ? Adica un stadion de minim 35.000 si de dotari comparabile cu AN.

Hai sa vedem intotdeauna realitatea. Suporterul roman nu are acea traditie sa vina meci de meci. Sunt perioade si perioade. Si cu ocazia asta iti raspund si de ce s-a deschis doar primul inel cu Dinamo Kiev. Ce rost avea sa se deschida si al 2lea tinand cont de circumstantele meciului precum si de preturile la bilete? La preturile astea daca vom avea peste 10.000 ma voi mira !

Edited by France98

Uite, eu cred ca ar veni mai multa lume decat ne asteptam noi la meciul cu Kiev. Daca ar pune niste preturi maj mici, macar putin, chiar s-ar umple. Sanse inca sunt. Rio Ave a pus mari probleme Stelei in bele meciuri, iar Steaua i-a rupt practic pe Aalborg in al doilea meci (chiar daca scorul nu reflecta afcest lucru), dar si in primul, zic eu ca am fost peste ei. Kiev-ul nu cred ca va veni suficient de motivat in Romania, deci, sanse de calificare inca sunt. Eu cred intr-o minune, sincer !

Sunt de acord, sa vedem totdeauna realitatea, dar adevarul e ca ar veni lume multa daca Ghencea ar fi de nivelul Arenei Nationale. Ar fi bine un stadion la fel de mare ca si AN, cu parcare mai mare, si performante in Europa.

Fecali, pardon, Be-e-e-cali a vrut doar o simpla modernizare, nu un stadion mai frumos. Crezi ca daca voia asta Armata continua sa se opuna ?! Nu prea cred... A fost mare Europarlamentar, de ce nu a inaintat un proiect european de modernizare al stadionului ? Ca nu a vrut. A incercat sa se faca iubit in Ghencea. Daca imi amintesc bine, a vrut sa fie iubit si in Stefan cel Mare cand a purtat fularul lui Dinamo. Sincer, inca nu am vazut vreodata o poza sau filmare cu el purtand fularul Stelei. Ba mai mult, cand a fost egalata de Napoli el radea. Nu mai vorbim de bataia de joc la adresa fostelor glorii ros-albastre, dar incetez cu asta ca dam in alt subiect.

Uite, eu cred ca ar veni mai multa lume decat ne asteptam noi la meciul cu Kiev. Daca ar pune niste preturi maj mici, macar putin, chiar s-ar umple. Sanse inca sunt. Rio Ave a pus mari probleme Stelei in bele meciuri, iar Steaua i-a rupt practic pe Aalborg in al doilea meci (chiar daca scorul nu reflecta afcest lucru), dar si in primul, zic eu ca am fost peste ei. Kiev-ul nu cred ca va veni suficient de motivat in Romania, deci, sanse de calificare inca sunt. Eu cred intr-o minune, sincer !

Sunt de acord, sa vedem totdeauna realitatea, dar adevarul e ca ar veni lume multa daca Ghencea ar fi de nivelul Arenei Nationale. Ar fi bine un stadion la fel de mare ca si AN, cu parcare mai mare, si performante in Europa.

Fecali, pardon, Be-e-e-cali a vrut doar o simpla modernizare, nu un stadion mai frumos. Crezi ca daca voia asta Armata continua sa se opuna ?! Nu prea cred... A fost mare Europarlamentar, de ce nu a inaintat un proiect european de modernizare al stadionului ? Ca nu a vrut. A incercat sa se faca iubit in Ghencea. Daca imi amintesc bine, a vrut sa fie iubit si in Stefan cel Mare cand a purtat fularul lui Dinamo. Sincer, inca nu am vazut vreodata o poza sau filmare cu el purtand fularul Stelei. Ba mai mult, cand a fost egalata de Napoli el radea. Nu mai vorbim de bataia de joc la adresa fostelor glorii ros-albastre, dar incetez cu asta ca dam in alt subiect.

Stai sa ne intelegem.

Vrei bilete super ieftine. Vrei stadion de nivelul National Arena. Si crezi ca s-ar imbogati Steaua cu noul stadion, de ar incepe sa cumpere jucatori super valorosi.

Si acum sa vedem realitatea.

Liga I e in colaps. Nu stim daca vor veni banii din drepturile TV, de care depind cele mai multe echipe. Nu stim daca compania care a cumparat drepturile va rezista, in conditiile unor pierderi de 10 milioane de euro in primul an. Pe Ghencea iti vin 5.000 de oameni. Nu e nimeni dement sa investeasca banii pentru un stadion nou (eu inteleg ca un om care vrea bilet de 5 lei nu intelege cat costa un stadion nou). Nu ar fi nici macar al lui, daca e cladit pe vechiul amplasament, ca doar nu e proasta Armata sa cedeze terenul. Ar fi la mama dracului daca s-ar construi in alta locatie (adica prin suburbiile bucurestene, desi la ce costuri implica doar achizitionarea terenului ma indoiesc). Banii aia trebuie dati inapoi. Nu ii dai inapoi "cumparand jucatori super valorosi", ii dai inapoi economisind fiecare leut in fiecare sezon. Si nici asa nu ai siguranta ca vei reusi - pentru ca nu am zis inca pretul National Arena. Care a fost de 234 de milioane de euro.

Da, da, stiu, stadionul Stelei ar fi facut mai ieftin. Ca doar nu suntem in Romania, sa umfle baietii preturile cu pompa... aaah.... wait... ba chiar aici suntem. Cine e in stare sa ne imprumute cu 234 de milioane de euro? Da, sa ne imprumute, doar nu te astepti sa vina cineva sa ne dea cadou un sfert de miliard de euro. Hmmm, cine oare? O banca? Sa zicem ca o banca. Altcineva nu ar fi. Aia ne-ar impune dobanzi, collateral - sa-mi zica cineva ce bunuri imobile are Steaua de le-am putea pune gaj? Ah, nimic. Naspa. Dar sa zicem ca li se face alora mila. 234 de milioane de euro. Nu ma apuc sa calculez dobanzile, ca mi s-ar face rau. In cat timp crezi ca am putea returna doar imprumutul initial? Sa zicem ca putem sa dam inapoi 2 milioane de euro pe an. Si sunt generos ca asta ar implica o stare de bine. In 117 ani? Ah, ba nu, zici dumneata. Ar veni multi oameni la stadion si s-ar imbogati Steaua.

Oare? Bine atunci. Sa presupunem ca se ingramadesc zeci de mii de stelisti la meciurile Steaua-Chiajna si Steaua-Sageata. Cu preturi mici la bilete, desigur. Si dam inapoi 5 milioane de euro pe an. Ca suntem bastani. Returnam imprumutul initial in 46 de ani. Dobanda probabil in vreo 15 de ani suplimentari... Deci ne iese vreo 60 de ani. 60 de ani in care nu putem face niciun fel de investitie serioasa, caci nu avem de unde. Banii se duc pe stadion si atat.

Iar dupa toata dementa asta financiara veniti voi sa povestiti despre lacomia lui Argaseala si cum biletele ar trebui sa fie super ieftine. Daca voi credeti ca asta e reteta de stabilitate financiara, traiti intr-o tara paralela. 5 lei mai puteti plati pe Ghencea actuala; o Ghencea a viitorului ar fi MULT mai scumpa, exact ca National Arena. Ca de asta se face stadion modern, cu scaune intregi si coada la hot-dogs... ca sa platiti pentru aceste extra-servicii.

PS. Ar trebui sa ma refer si la celelalte aspecte dar m-ar pufni rasul de prea multe ori. Niciun stadion de fotbal al unei echipe profesioniste nu se face cu "bani europeni". Banii au tinte precise, care tin de egalizarea conditiilor pe tot teritoriul european, nu se duc nici la gale de box (asa cum a descoperit Udrea), nici in conturile lui Becali pentru constructia de stadioane personale. Armata se opune cum te-ai fi opus si tu: ca e terenul ei si nu poate sa-l instraineze. Becali nu ar fi investit bani fara sa primeasca arena pentru vreo 50 de ani, Armata nu a putut sa-i satisfaca pretentiile.

De ce nu e deschis tot stadionul ? Ma refer la celelalte inele de la peluze, tribuna 2, etc.

Pentru ca pana si Argaseala si-a dat seama ca o astfel de cheltuiala nu se justifica - suporterii mai vin in numar mare doar la meciuri unde se mai percepe o "rivalitate" gen MI&Secu, "dizidentii" de sub pod, samd. In rest ... de ce ar mai veni ? De cel putin 7-8 ani incoace li se demonstreaza de zeci de ori pe an ca echipa pe care o iubeau a ajuns o simpla jucarie privata. S-a pus pe club o eticheta gigantica : "proprietatea lui Gigi - NU a voastra". Exista o parte de loialisti/nostalgici care inca se agata de amintirile lor placute din urma cu ani  si ani. Ei formeaza "nucleul dur", care continua sa mai vina pe stadion. Ceilalti insa ... au dat un raspuns normal arogantelor becaliste : daca e jucaria ta si nu o imparti cu nimeni, joaca-te singur.

Stadionul Petrolului si al Craiovei ? Dar al UTA-ei ? din ce stiu eu, din asemenea bani se fac. Suntem o tara saraca, si garantez ca, Consiliile Locale sau Judetene nu ar avea de unde sa sustina asemenea proiecte, (care nu costa nici pe departe cat National Arena), decat prin U.E.

TiEMPO, se pot gasi solutii, despre cateva am scris si eu aici http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=36644. Ma refer in special la ceea ce s-a intamplat in Polonia cu stadionul Legiei. Desigur, acolo in toata tara a fost demarata o campanie pro-infrastructura sportiva in a doua jumatate a anilor '00, dar asta gratie faptului ca absortia de fonduri europene a fost aproape totala si ca la nivel de tara oamenii chiar si-au permis sa investeasca si in sport. 

Daca se poate (si aici nu bag mana-n foc), oare e deontologic sa te prezinti la europeni ca vrei bani sa faci stadioane, cand tu n-ai drumuri, cai ferate si spitale ? SI chiar si asa, nu vad sa dea bine in contextul in care Bucurestiul are deja un stadion modern..

In fine, discutia e mult mai ampla si in definitiv orice e realizabil cand exista oameni binevoitori ; dar nu cred ca se poate pune problema acum de asa ceva si nici macar in viitorul apropiat...

Edited by Empyro

Ma rog, mi-as dori enorm de mult pentru Steaua un stadion mare, modern si frumos.

Stadionul Petrolului si al Craiovei ? Dar al UTA-ei ? din ce stiu eu, din asemenea bani se fac. Suntem o tara saraca, si garantez ca, Consiliile Locale sau Judetene nu ar avea de unde sa sustina asemenea proiecte, (care nu costa nici pe departe cat National Arena), decat prin U.E.

La Petrolul 100% stadionul a fost creat exclusiv din banii primariei. Nu stiu la UTA sau Craiova ce va fi dar si acolo ma indoiesc extrem de tare ca se face prin finantare europeana.

In fotbalul nostru vin 5000 de oameni la meciuri, echipele daca nu primesc banii de la TV 70% din ele se desfiinteaza maine si noi vrem ca Steaua sa "ingroape" cam 75-100 de milioane de euro intr-un stadion nou.

Eu as prefera de aia 75-100 mil patronul sa ii bage in echipa si sa avem performante jucand pe National Arena decat sa bage banii intr-un stadion care oricum va fi pustiu in muuulte meciuri.

Voi daca ati fi in locul patronului ati baga de acasa atatia bani sa faceti un stadion? Eu cu siguranta nu as face asta !

Repet, varianta ideala pt mine este un Ghencea modernizat (sau construit de la 0 nu stiu exact)sa coste 10-15 milioane toata lucrarea, cu o capacitate de 15-17.000. Meciurile mari le jucam intotdeauna pe National Arena si la revedere.

Nu este nici o problema cu National Arena, avem si pe stadionul asta sau pe vechiul Lia Manoliu/23 august o gramada de istorie si meciuri importante. De fapt cred ca la meciuri mari, rezultate importante pe plan european nu este foarte departe de Ghencea.

Societatea actuala pe care functioneaza clubul nostru se pare ca a pierdut marca Steaua.

Deci in primele 2 instante judecatorii i-au dat dreptate clubului actual in timp ce ultima instanta da dreptate Armatei.

Care sunt consecintele acestei sentinte definitive? Poate societatea sa isi puna numele Steaua 2014 ? Sau Doamne Fereste (!!) este obligat sa puna orice alt nume care nu are legatura cu "Steaua Bucuresti"?

Banuiesc ca si sigla va trebui schimbata?

Palmaresul banuiesc ca nu este cu nimic afectat.

Ca parere personala cred ca Armata o sa ceara niste bani ca sa lase clubul sa foloseasca marca in continuare. :(.

Edited by France98

Totul depinde de Armata si de generalii aia retardati.

Ii cred in stare sa ii ceara o gramada de bani lui Fecali ca sa utilizeze in continuare numele si marca, dar stim cu totii ca de cativa ani incoace Ciobanul nu mai are bani iar ca singura sa sursa de venit este Steaua.

Daca mai pierdem si palmaresul, aia suntem. Adica daca se face scindarea, Ciobanul ia palmaresul din 2003 (inclusiv) incoace, tot ce e inainte de asta revine la MApN.

Edited by eMagic

Generalii nu fac altceva decat sa distruga acest club. Tot ce se intampla in Romania este doar pe distrus.

Ar fi bine ca Armata sa ceara o suma corecta pt folosirea marcii (sper sa nu fie vorba si de palmares, inclin sa cred ca e vorba doar de marca si sigla). Adica o suma pe care o poti plati nu una aberanta. Posibil sa ceara si procent din vanzarea materialelor.

Spun ca ar fi bine pentru ca exista varianta generalii sa cesioneze spre folosinta marca alora de la Chiajna, Berceni sau Voluntari.

Inca odata spun ca nu (cred) ca e vorba de nici un palmares. E vorba doar de marca.

Edited by France98

O alta problema care ar putea apare este urmatoarea:

Armata sa conditioneze continuarea ramanerii in Ghencea (pt meciuri si pt  baza de antrenamente) de incheierea unui contract si pt marca.

Adica bai daca nu ne platiti si pt marca X euro pe an atunci nu va mai dam nici stadionul.

Infiintarea unei echipe proprii eu spun ca este doar o varianta teoretica.. Nu are Armata bani sa tina un club de fotbal. Singura posibilitate in acest sens este sa dea marca la altul sa o foloseasca. Adica de maine Chiajna are marca si numele Steaua Bucuresti, ceva de genu.

Imi este greu sa ma abtin si sa nu injur pe cei de la CSA Steaua, dar trebuie sa asteptam sa vedem reactia lor. Poate doar au vrut sa "securizeze" marca, sa fie la ei. Sa vedem. Dar momentan au adus ceva noroi pe imaginea clubului, mai ales in contextul in care avem atatea exemple cu marci pierdute si echipe false in campionatul nostru.

Edited by France98

Inca odata spun ca nu (cred) ca e vorba de nici un palmares. E vorba doar de marca.

Ar fi bine sa ai dreptate, dar daca ma gandesc mai bine nu are cum.

Sunt 2 solutii in momentul de fata:

1. Armata ii cere ciobanului o gramada de bani ca sa foloseasca marca si sigla in continuare (situatie in care sunt ferm convins ca or sa-l jupoaie de bani iar el o sa-i refuze - stim cu totii ca Steaua il finanteaza pe cioban, nu invers).

2. Armata isi face clona prin Liga a V-a iar noi ramanem in Liga I cu alta sigla si alt nume, DAR FARA PALMARES! @France98: nu ai cum sa ai 2 echipe care au castigat aceleasi trofee in aceiasi ani (e ca si cum eu imi fac maine un cont pe acest site cu numele France98 - cum distribui postarile?). De aceea daca isi face Armata clona, vom avea palmaresul din 2003 incoa`.

Edited by eMagic

Eu cred ca Armata a castigat doar numele. nu are treaba numele cu palmaresul.

Daca Armata isi face maine echipa ei au doar numele nu si palmaresul. Nu sunt legate una de alta. Eu asa cred. O sa vedem exact zilele urmatoare.

Cea mai usoara scapare din situatia asta de kkt este sa ceara o suma acceptabila Armata pt folosirea in continuare a marcii. Daca se arunca cu banii, Gigi 100% nu va plati ceea ce inseamna consecinte extrem de grave.

Si sincer cum toate merg in tara asta prost ma astept sa apara aplaudaci care tot pe Gigi sa il injure dupa toate manevrele astea facute de Armata. Adica tot ce e mai grav pentru echipa asta care este absolut singura din toata tara asta care e demna de activitatea pe care o desfasoara: Echipa de fotbal. restul lovite si ele de probleme extrafotbalistice au ajuns niste glume de echipe. Fix asta ne trebuia acum ! multumim armatei!

Edited by France98

Palmaresul nu este un bun patrimonial si nu se fractioneaza. Daca am putea sa-l fractionam, atunci as fi si eu interesat sa-l achizitionez pe cel dintre 1 ian 1986 - 1 ian 1990 :).

Cea mai buna analogie o putem face cu un corp omenesc. Daca pana acum avem corpul intreg, acum ne-am cam pierdut chipul. Ramane de vazut ce se va intampla, din mult prea multe puncte de vedere chestii de genul asta se pot intampla doar in Romania.