Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

sunt convins ca daca l-ai vedea pe strada pe Mustata i-ai da si vreo 2 palme pentru faradelegile pe care le-a savirsit.

///EDIT: Trebuie sa-ti reamintesc ca aici nu esti pe insula Monte Cristo? Te indemn inca o data sa pastrezi un limbaj civilizat pe acest forum. Multumesc.

Edited by eMagic

CSMS Iasi - Steaua in optimile competitiei!

Ros-albastrii si-au aflat adversarii in urma tragerii la sorti organizate joi la sediul FRF. Campionii Romaniei se vor deplasa la Iasi pe 28 octombrie, acolo unde o vor intalni pe CSMS, intr-o partida contand pentru "optimile" de finala ale Cupei Romaniei Timisoreana.

Celelalte partide din aceasta faza a competitiei sunt urmatoarele:

CS Mioveni - FC Dinamo

Rapid CFR Suceava - Petrolul

FC Rapid - CFR Cluj

Otelul Galati - Pandurii Targu-Jiu

ASA Targu Mures - Ceahlaul

FC Viitorul - CSU Craiova

FC Brasov - Universitatea Cluj

Ce bine ca am batut azi laTimisoara la baschet! :X Am cativa prieteni din facultate mari fani ai echipei locale de baschet. Toata saptamana m-au innebunit pe facebook cu ce echipa si-au facut si cate o sa ne dea. Nu sunt fan al baschetului, insa aceasta victorie ma bucura mult!

Aurolaci, onanisti sau pensionari? din asta e compus cel mai scirbavnic public de baschet din tara, blestemate fie-le familiile si zilele pe care le mai au

Nu, oamenii sunt ok, doar ca "mandria banateana" specifica locului ma irita la culme. Nu iti poti inchipui ce inseamna sa fii stelist si student intr-un oras gen Timisoara sau Craiova unde toata lumea trebuie sa incurajeze "echipa fanion" a orasului.

Cand ma trezeam dimineata sa merg la curs si vedeam tramvaiele, autobuzele si chiar unele taxiuri colorate in alb-violet si cu insemne "Poli" ma "lua cu aiurea"instant.

Dupa episoadele din 2006 cand stelistii care au sarbatorit calificarea cu Betis in Piata Operei au fost bruscati de "brigazile" locale si mai apoi s-a sarbatorit infrangerea cu Middlesbrough in aceeasi piata, am ajuns sa urasc atat de tare publicul timisorean si clubul Poli incat la meciurile cu Dinamo si Rapid tineam cu oaspetii doar ca sa nu ii vad ca au ocazia sa se bucure si sa sarbatoreasca in tot orasul. Cand i-a batut Urziceni in 2009 la ei acasa si le-a suflat titlul imi venea sa intru pe gazon de fericire! :P

Chiar si dupa terminarea studentiei, Timisoara imi ramane cea mai antipatica echipa la toate sporturile.

PS: Ca sa nu mai spun ca aceeasi prieteni ai mei au facut deplasarea la Bucuresti la finala campionatului de rugby de anul trecut castigat de Timisoara. Sa vezi si atunci laude si smecherie! :)))

TRANSFERURI :)))

"" Steaua a scapat de griji importante. Cel mai bun fundas Szukala, si starul Sinmartean vor juca in Ghencea si peste un an. Contractele amindurora ar fi expirat in vara anului urmator si exista pericolul să-i fi pierdut gratis.

Ofertat din Țările Arabe, Szukala a ales să ramină la Steaua. A semnat pentru incă doi ani, pină in 2017, si va cîștiga 25.000 de euro lunar. Fundasul de 30 de ani are si posibilitatea să spere in continuare la participarea cu "nationala" Poloniei la Euro 2016, o sansă pe care ar fi pierdut-o dacă ar fi mers in Țările Arabe.

Un milion pentru Sinmartean!

Mai usor de convins a fost Sinmartean. Pentru el nu mai exista sansa unui transfer important, intrucit are deja 34 de ani si jumatate. Lucian a mai semnat pentru un an, pină la 30 iunie 2016. Clubul are dreptul să extindă intelegerea pentru alte 12 luni, pină in vara anului 2017, dacă randamentul mijlocasului va ramine unul multumitor. Play-maker-ul e mai bine platit decit Szukala, el va incasa in continuare 30.000 de euro lunar.

Dacă iși va pastra forma bună si il va determina pe Becali să-l pastreze doi ani si jumatate de acum inainte, Lucian va cîștiga in jur de un milion de euro pină in iunie 2017. Numai din salariu, exceptind prime de meciuri si alte bonusuri!

Arlauskis ramine problema

Singurul pe care stelistii nu l-au asigurat e Arlauskis. Goalkeeperul pare mai greu de tinut. La 26 de ani, el e incă tinar pentru un portar si ar putea să obtină un transfer "mare" la finalul acestui sezon, cind devine liber. Agentul sau deja a anuntat că balticul e urmarit de un club din Premier League si că a primit chiar o ofertă din Turcia, valabilă de la 1 iulie 2017.

Premiu pentru Adi Popa

Pe lingă contractele "urgente", Steaua a mai prelungit unul. Lui Adi Popa i-ar fi expirat intelegerea cu "militarii" in iunie 2017. A semnat un act nou, a carui scadență e vara lui 2018. Și va cîștiga 20.000 de euro pe luna dublu față de cit incasa potrivit vechiului acord. Mijlocasul dreapta a fost titular de bază in mandatul lui Reghecampf si a ramas important si in echipa lui Galca ""

............................................................dupa GSP.ro

Speram sa-l asigure si pe ARLA ...

Astra 0 - 1 Viitorul. Hai ca e bine. Sper sa se impiedice si CFR maine la Tg. Mures.

8 stelisti convocati la Nationala pentru dubla cu bozgorii si Finlanda

Lotul convocat de Victor Piturca:

Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland), Silviu Lung Jr. (Astra)

Fundasi: Vlad Chiriches (Tottenham), Dorin Goian (Asteras), Florin Gardos (Southampton), Dragos Grigore (Toulouse), Cosmin Moti (Ludogoreț), Razvan Rat (PAOK Salonic), Srgian Luchin (Steaua), Iasmin Latovlevici (Steaua)

Mijlocasi: Ovidiu Hoban (Hapoel Beer Sheva), Mihai Pintilii (Al Hilal), Andrei Prepelita (Steaua) Gabriel Torje (Konyaspor), Gabriel Enache (Astra) Alexandru Maxim (Stuttgart), Alexandru Chipciu (Steaua), Cristi Tanase (Steaua), Lucian Sinmartean (Steaua)

Atacanti: Ciprian Marica (Konyaspor), Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Claudiu Keseru (Steaua), Raul Rusescu (Steaua)

PS: eu as zice ca vom vedea echipa Stelei de acum 1 an pe teren (+/- 2 jucatori).

Edited by eMagic

Steaua nationala! :)

Printre jucatorii convocati de Victor Piturcă pentru "dubla" cu bozgorii si Finlanda sunt si 8(opt) stelisti:

Fundasi: Srgian Luchin, Iasmin Latovlevici

Mijlocasi: Andrei Prepeliță, Cristian Tanase, Alexandru Chipciu , Lucian Sanmartean

Atacanti: Claudiu Keseru, Raul Rusescu

fularsteaua2:steagro:

PS

Mai sunt si 5 fosti stelisti. ;)

Edited by eMagic

Uite echipa: Tatarusanu - Luchin, Chiriches, Gardos, Latovlevici - Prepelita,Sanmartean, Chipciu, Tanase - Rusescu, Keseru

Si problema Stelei e si a Nationalei, a descoperit-o un nene pe forumul jeGSP:

Piturca asta nu e sanatos la cap. Asta nu vede ca n-avem FUNDAS DREAPTA?! Cum sa nu-l iei pe Manea de la Viitorul? E f bun, mult peste Luchin pe postul ala. Parca vad ca joaca cu Luchin, care e REZERVA la Steaua si asa va ramane. Daca Dzsudzsak e pe partea lui si Luchin e titular, spun de acum raspicat: NU castigam!

Astra 0 - 1 Viitorul. Hai ca e bine. Sper sa se impiedice si CFR maine la Tg. Mures.

Cu CFR o sa avem de furca. Daca reusesc sa ne stea in spate, in retur se va umbla masiv la "butoane". Totodata chiar si pozitia lui Keseru (10 goluri) e amenintata de Tade (9 goluri), in conditia in care anul trecut golgheterul (Antal) a marcat doar 15 goluri in tot campionatul.

Stie cineva ce se intampla cu Parvulescu? este accidentat? ca nu prea l-am mai vazut nici rezerva in ultima vreme, de exemplu azi am avut un singur om de atac pe toata lista de rezerve,

M-as fi asteptat sa il ia pe Papp inaintea lui Luchin. Papp putea fi o solutie chiar si pt postul de titular el a jucat ultimele 4-5 meciuri titular fundas dreapta, post pe care nu exista solutie la nationala in timp ce Luchin a stat foarte mult pe bara.

Edited by France98

Cu CFR o sa avem de furca. Daca reusesc sa ne stea in spate, in retur se va umbla masiv la "butoane".

Nu ma fa sa rad ca am buzele crapate! :))) Vorbim de o echipa care a fost invinsa in dubla mansa de Dinamo Minsk, echipa care ia 6-1 in EL la PAOK.

Cine crezi ca lasa "franele" sa mearga in preliminariile UCL?! Cand au luat titlurile, era multa lume "cu ei", de la arbitrii, la adversari si pana la comisii (a se vedea suspendarea lui Goian in 2008 ca sa nu joace la Dinamo). Echipa de acum e la ani lumina de cele din 2008 sau 2012.

Macar daca aveau lotul de anul trecut cu Maah, Gabioneta, Cadu sau Rui Pedro in teren, dar cu Susic, Larie, Djokovic, Jakolis, Negrut sau Guima sa iei titlul chiar si in Romania mi se pare utopic. In afara de portarul Felgueiras si flancul stang Camora-Deac care mi se pare cel mai bun din campionat, nu vad nimic interesant la ei. Valoric sunt intre Petrolul si Dinamo, dar in nici un caz de speriat. Nu pot sa compar tridentul ofensiv al gazarilor Texeira-Albin-Tamuz cu ce se gaseste in Gruia.

Si pana la urma, i-am invins la ei acasa, nu?!

Si pana la urma, i-am invins la ei acasa, nu?!

D-aia am tremurat in a 2-a repriza de vreo 3-4 ori desi am avut un om in plus?

Bine, cele 3 puncte le-am luat, asta a fost cel mai important...dar nu am aratat un joc superior. Ca sa nu mai zic de golul marcat de Tanase: aia de la CFR nu stiau ca din aut nu se pune offside-ul. :D

Chiar daca valoric CFR-ul e departe de o echipa cu pretentii de titlu, problema este ca din 18 echipe vreo 12-13 sunt mult sub CFR chiar si asa slabut cum este CFR-ul. Deci daca se concentreaza meci de meci pot invinge fara probleme. Alta problema este ca au tot transferat de la inceputul sezonului si pana acum(chiar si valoric au adus jucatori buni, nu doar numeric) si dintr-un lot de rahat la inceputul campionatului au ajuns sa aiba un lot decent.

Si in final au reusit sa bata consecutiv Petrolul si Astra, ceea ce noi nu am reusit.

A sintetizat foarte bine colegul Empyro, daca raman pe langa noi in clasament in iarna din primavara sigur nu se vor da inapoi de la binecunoscutele lor manevre. Ca nu a existat campionat din cele 3 castigate pe care sa il castige fara suspiciuni mari de tot !

Poi daca asa se pune problema si in Anglia sunt vreo 13-14 echipe sub Arsenal, dar asta nu inseamna ca acestia se pot bate la titlu! :D

Tg. Mures 2 - 0 CFR Cluj

Pana acum e bine. Noi avem etapa viitoare acasa cu U Cluj iar ei au acasa cu Dinamo, poate fac si acolo un egal. Evident ca noi ar trebui sa castigam. :steag_sah_mic:

Tg. Mures 2 - 0 CFR Cluj

Pana acum e bine. Noi avem etapa viitoare acasa cu U Cluj iar ei au acasa cu Dinamo, poate fac si acolo un egal. Evident ca noi ar trebui sa castigam. :steag_sah_mic:

Ne asteptam candva să vină si esecul asta. Am jucat cu o echipă foarte buna Nu am ce să le reprosez baietilor, a fost poate un pic de oboseala Pauza asta e binevenitaNoi nu suntem favoriti la titlu, vrem primele patru, cinci locuri. Ne dorim să ramanem acolo si vom reusi", a declarat Miriuță la Look TV.

Deci revin la problema anterioara: Noi de echipa asta ne temem in lupta pt titlu?!

Singura problema a Stelei in a obtine titlul 26, este ea insasi. Daca nu vom pierde puncte aiurea cu echipele slabe asa cum s-a intamplat cu Ceahlaul, nu vom avea emotii in a ne desprinde de oricine. De acum pana dupa etapa 18 putem face 7 victorii in 8 meciuri daca ne concentram, doar la Mures si la Botosani cred ca o sa fie meciuri grele.

Trebuie doar sa nu tratam adversarii superficial si sa ne trezim prea tarziu in meci.

Cat priveste CFR Cluj, daca termina in primele 3 anul asta va fi sarbatoare in Gruia!

Myrypy, nu ne temem de ei ca echipa. Valoarea lor s-a vazut in meciurile cu amaratii din Minsk. Dar, victoriile aduc victorii, pe calea corecta sau pe cea "neoficiala". Legat de forta lor in materia butoanelor, eu nu i-as desconsidera, dat fiind ca in ciuda faptului ca ungurul bulan nu mai "pastoreste" clubul, ramane omul din umbra, omul care in definitiv a achizitionat drepturile de televizare ale Ligii 1.

Sigur ca singurul impediment al Stelei in lupta pentru titlu este propriul joc, dar nu trebuie neglijata nicio echipa care sta la "cotitura", indiferent de valoarea pe care o are sau nu o are. Stim cu totii ce se intampla in ultimele zece etape ale unui sezon.

Cum bine a zis cineva mai sus, daca astia se vor clasa la finalul turului pe locul doi la o diferenta mica de puncte de noi (2-3), cu siguranta vor pistona. Totodata inca nu s-a aflat ce va face campioana Romaniei anul urmator, daca va mai juca preliminarii. Daca coeficientul ne va ajuta, sunt ferm convins ca o sa vina si presiunile la butoane din partea celorlalte echipe.

Edited by Empyro

. Totodata inca nu s-a aflat ce va face campioana Romaniei anul urmator, daca va mai juca preliminarii. Daca coeficientul ne va ajuta, sunt ferm convins ca o sa vina si presiunile la butoane din partea celorlalte echipe.

Mai sus de locul 15 nu putem urca. Asta inseamna 5 echipe in cupele europene din sezonul 2016-2017 . Pentru loc direct in UCL trebuie minim loc 13 (anul trecut a mers Danemarca cu FC Copenhaga, anul acesta Elvetia cu FC Basel). In cel mai bun caz se poate obtine asta din sezonul 2017-2018, avand in vedere ca si la anul mergem tot cu 4 echipe si e mai usor de urcat in clasmentul coeficientilor. Evident, insa nu cu astfel de rezultate ca cele obtinute anul acesta de echipele romanesti in Europa!

Asadar, cel putin inca 2 ani de tururi preliminare!