Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Piccolo nu mi-l aduc aminte sa fi jucat niciiodata fundas stanga, doar central. cred ca asta cu piccolo este o inventie a presei ca sa ii creasca cota lui piccolo sa prinda si el un transfer seara asta, sau sa isi traga mai mult la bani.

Sau poate vine Piccolo dar pleaca seara asta un fundas central in speta Szukala. Ca daca nu pleaca nimeni este un numar incredibil de mare de fundasi centrali. Am mai avut noi prin 2011-2012 tot asa un numar enorm de fundasi (geraldo, gardos, galamaz, martinovic, iliev).

Ar fi senzational daca Bokila ar ajunge la noi dar singurii care spun despre el sunt doar dolce. Restul nu pomenesc nimic. Din experienta transferurilor anterioare chiar daca sunt cei mai slabi, aia de la Fanatik au fost cam primii cu informatiile. Seara asta este termenul limita pt Europa League.

Edited by France98

Ar fi bunicel Piccolo desi pe partea de fundasi centrali echipa este acoperita destul de bine odata cu venirile lui Paul Papp si Luchin.

Bokila nu cred ca va veni, este mult prea scump la 1,5 milioane(cam cat a bagat Steaua in aceasta perioada de transferuri).

Cand esti angrenat in 4 competitii 5 fundasi centrali nu sunt multi. Mai ales ca 3 pot juca si laterali.

La inceputul sezonului avea 3. A fost suficient sa se accidenteze Gardos in pregatiri si sa fie optiuni pentru centrali Aldea, Filip, Rapa ... O sa vina meciuri din 3 in 3 zile, galbene etc.

Kapetan0s se referea la fundasi de relativa valoare. Asa, nici in mandatul lui Reghe n-am avut putini pe-acolo (a se vedea Bratu, Matei, s.a.m.d.), dar ne bazam pe trei Chiriches, Szukala si Gardos.

In situatia de fata am avea multi fundasi buni, exact cum a descris si France98 si cum s-a intamplat in urma cu trei sezoane.

In legatura cu folosirea lui Papp pe lateral, nu stiu cat de buna ar fi ideea respectiva. Am inteles ca n-ar fi jucat niciodata acolo.

Recent la TV(Digisport) a spus Papp ca a jucat pe dreapta si pe stanga doar in amicale la Chievo. Dar a recunoscut ca a jucat slab si nu-i place pe stanga.

Da, erau 3 pe vremea lui Reghe, dar nu erau suficienti. S-a mizat ca "rezerve" de centrali pe Bratu, Pintilii, Filip si apoi Rapa. Dupa ce a plecat Chiriches l-a dat si pe Bratu.

Iti amintesti experimentele cu Rapa, Filip ... si rezultatele din amicalele lui Reghe si egalurile in extremis din campionat cu o asa aparare. :)

Georgievski, Matei, Ripa Pirvulescu - Steaua 2-2 Pandurii

Matei, Rapa, Georgievski, Parvulescu - Steaua 2-2 Otelul

...

Reghe a riscat mult ca nu a mai adus unul in iarna lui 2014. A avut noroc ca nu s-a accidentat unul din cei 3(Szukala, Gardos, Varela) si ca s-a incurcat Astra in retur, altfel platea scump ca a avut doar 3 fundasi centrali si mai si juca simultan cu ei expunandu-i pe toti.

Daca le mai pun si pe cele cu Galca:

Pham, Aldea, Filip, Tosca- Rapid 1-2 Steaua in Cupa Ligii

Rapa, Luchin, L. Filip, Tosca- Steaua 0-1 Ceahlaul

unde Filip a fost central, plus Luchin ...

Apoi, daca Szukala pleaca la vara(sau la iarna), ar ramane iar 3. Luchin inca nu inspira siguranta lui Varela, de exemplu, nici central, nici pe dreapta. Mai are de acomodat. Papp va fi la fel. Plus ca e posibil sa nu-l cumpere la vara daca cere Chievo mult.

De asta ar mai fi bun unul. Piccolo, de exemplu.

Edited by xray

http://www.UEFA.org/disciplinary/index.html#

ce naiba comportament rasist a fost la meciul cu bulgarii?!?! rusine UEFA ca inchizi stadioanele asa usor.

Si bulgarii am vazut ca au luat. Ceva mai bland. Doar o sectiune a stationului suspendat plus amenda. Se pare ca ei au cantat despre tigani facand referire la noi, iar galeria noastra a arborat semne neo-naziste si reprezentative pentru extrema dreapta, plus niste cantece discriminatorii impotriva bulgarilor.

bulgarii au iesit mai bland ca noi pt ca nu au fost recidivisti, noi fiind deja dupa meciul de acasa cu stromgodset.

asta e, nasol, imi doream enorm sa fiu alaturi de echipa pe 18 cu aalborg.

bulgarii au iesit mai bland ca noi pt ca nu au fost recidivisti, noi fiind deja dupa meciul de acasa cu stromgodset.

Asta e. Tragem concluzii. Mergem mai departe

Noi sintem in atentia UEFA de cind s-au plins mizeriile tuciurii din giulesti ca sunt discriminate. Din pacate ipocrizia asta penibila numita corectitudine politica produce tot felul de avortoni; eu cred ca principala problema a UEFA e uriasa coruptie din randurile ei, nu faptul ca intr-un colt al Europei niste cetateni mai indraznesc sa le spuna cioroilor pe nume.

Noi sintem in atentia UEFA de cind s-au plins mizeriile tuciurii din giulesti ca sunt discriminate. Din pacate ipocrizia asta penibila numita corectitudine politica produce tot felul de avortoni; eu cred ca principala problema a UEFA e uriasa coruptie din randurile ei, nu faptul ca intr-un colt al Europei niste cetateni mai indraznesc sa le spuna cioroilor pe nume.

Sunt de acord cu ce zici legat de coruptie. Dar o observatie amuzanta este ca acelasi argument i-ar indreptati si pe bulgari sa ne faca ciori.

Sunt de acord cu ce zici legat de coruptie. Dar o observatie amuzanta este ca acelasi argument i-ar indreptati si pe bulgari sa ne faca ciori.

Depinde la cine se refera; exista tigani si printre suporterii stelisti, dar giulestiul este epicentrul tiganiei interlope din Romania. Tara noastra va mai avea o sansa in momentul in care un Auschwitz 2 va face sapun din toata rasa asta jegoasa.

Edited by edmond_dantes

Depinde la cine se refera; exista tigani si printre suporterii stelisti, dar giulestiul este epicentrul tiganiei interlope din Romania. Tara noastra va mai avea o sansa in momentul in care un Auschwitz 2 va face sapun din toata rasa asta jegoasa.

Pai atunci inseamna ca trebuie sa scapam si de suporterii Stelei, nu?

Pai atunci inseamna ca trebuie sa scapam si de suporterii Stelei, nu?

In momentul in care un tigan pute, zbiara in tramvai, cerseste, asculta manele cu volumul la maxim, sparge seminte, te agreseaza in trafic, te fura/bate/omoara, iti violeaza mama/sora/prietena/sotia, te consoleaza cu ceva faptul ca tine (declarativ) cu Steaua?

Edited by edmond_dantes

In momentul in care un tigan pute, zbiara in tramvai, cerseste, asculta manele cu volumul la maxim, sparge seminte, te agreseaza in trafic, te fura/bate/omoara, iti violeaza mama/sora/prietena/sotia, te consoleaza cu ceva faptul ca tine (declarativ) cu Steaua?

Corect! Dar sa zici ca toti sunt la fel e ca si cum ar zice europenii ca toti romanii sunt muncitori in constructii. Da, consecintele nu sunt aceleasi, dar la baza e aceeasi teorie. Pana la urma toata lumea e capabila cel putin in Romania sa distinga intre cei buni si rai.

Pe tema asta cu tiganii putem sa vorbim pana maine cu cine e de vina si pentru ce. Nu are rost sa dezvoltam mai departe. Ideea e, nu generaliza. E usor sa afirmi chestii cand esti de partea cealalta a gardului.

Nu doar la Steaua si in Romania e valabila acum:" producem bani ca sa putem cheltui"

Era miliardelor la Chelsea s-a terminat.

Timp de 11 ani(tot 11!), Abramovic a investit peste un miliard de euro la Chelsea, a adus zeci de jucatori, a platit salarii fantastice, dar totul s-a incheiat acum.

Dupa 11 ani sub politica "fara limita" a lui Abramovic, Jose Mourinho anunta intr-un interviu pentru Eurosport ca politica marilor transferuri la Chelsea s-a incheiat odata cu aceasta vara. Cu Diego Costa si Fabregas adusi in aceasta vara, Chelsea a decis sa si vanda. David Luiz a plecat pe 50 de milioane la PSG, Lukaku pe 36 la Everton, Demba Ba pe 6 milioane la Besiktas, iar van Aanholt pe 2 milioane la Sunderland.

"Acum producem bani ca sa putem cheltui. In fiecare fereastra de transferuri Chelsea pierde jucatori, vinde jucatori. Chelsea, in acest moment, nu mai este un club care sa arunce cu banii. Acum reusim sa obtinem profit din transferuri. De aceea, Real Madrid, Barcelona, Bayern, Manchester United, cluburi uriase, au un avantaj.", a spus Mourinho.

Sursa: sport.ro

Edited by xray

Site-ul oficial al Stelei a anuntat:

"FC Steaua Bucuresti anunta ca jucatorul Valentin Lemnaru a fost transferat definitiv la Universitatea Cluj, echipa de la care fusese adus in Ghencea in luna iulie.

Marti 09 Sep 2014 13:50

In contul mutarii lui Valentin la Universitatea, FC Steaua Bucuresti va detine coproprietatea jucatorului Andreas Calcan, de la trupa ardeleana.

De asemenea, jucatorii Razvan Gradinaru si Alexandru Aldea au fost imprumutati, pana la sfarsitul acestui sezon, la Otelul Galati, respectiv la AFC Fortuna Poiana Campina.

Clubul nostru le multumeste celor trei si le ureaza mult succes in perioada urmatoare!

In alta ordine de idei, antrenorul Constantin Galca va sustine miercuri, incepand cu ora 13:00, o conferinta de presa inaintea partidei cu Gaz Metan Medias. Intalnirea cu mass-media va avea loc la Sala de Conferinte a Stadionului Steaua."

Reactii:

"Cred ca Lemnaru nu facea fata la Steaua. Nu s-a incadrat in echipa si asta a contat. A plecat la echipa unde a jucat bine. El era departe de ce se intampla la Steaua. Am vazut un jucator foarte interesant la Astra, Enache, care a mers la nationala si a aratat ceva, are forta si viteza. De jucatori ca Enache ar avea Steaua nevoie, nu de Lemnaru", a spus Viorel Paunescu la Ora Exacta in Sport, IN DIRECT la Sport.ro

Edited by xray

O mutare stupida ! De ce sa ai concurenta cu trei varfuri (Keseru , Rusescu si Lemnaru), mai bine ne bazam pe Iancu, daca ceilalti doi patesc ceva. ;)

Si asta in schimbul a jumatate din drepturile federative ale unui jucator mediocru (acest Calcan), jucato de care clujenii nu stiu cum sa scape...

O mutare stupida ! De ce sa ai concurenta cu trei varfuri (Keseru , Rusescu si Lemnaru), mai bine ne bazam pe Iancu, daca ceilalti doi patesc ceva. ;)

Si asta in schimbul a jumatate din drepturile federative ale unui jucator mediocru (acest Calcan), jucato de care clujenii nu stiu cum sa scape...

Este un zvon, ca Galca nu a fost multumit de el si nu-l mai vrea, in consecinta Steaua se pare ca nu a mai platit decat 100.000(avansul) din cei 400.000, plus 10.000 salariu. Deci cam cu 100.000 a cumparat acele 50%, decat nimic, plus nu-i mai plateste salariu degeaba (Costea 2).

Va lamuri miercuri Galca in conferinta, ca sigur va fi intrebat. Oricum, ceva a fost. Ori ala e varza fizic, ori tehnico-tactic(ca pozitionare etc.), ori a facut scandal la Galca rtc.

Edited by xray

Daca nu s-au platit cei 400.000 , atunci e cat de cat ok. Decizia imi pare totusi ciudata, caci in ciuda varstei mai inaintate Lemnaru a fost vicegolgheterul ligii 1 anul trecut si deocamdata nu a primit sansa de a juca. Nu stiu ce a facut pe la antrenamente si nu cred ca vom afla prea curand.

Asteptam cum ai zis si tu sa vedem ce are de spus la conferinta de presa Costelinho. Dar, per general consider ca trebuia tinut macar 6 luni, sa ne formam o parere despre el. In definitiv Rocha, Nikolic sau fratii Costea au primit sanse peste sanse.

Rusescu nu stim in ce forma e, iar Keseru se poate accidenta/poate fi suspendat si iar ramanem ca solutii in Iancu sau Chipciu pe "false 9".

"E o greseala ca am venit la Steaua, mi-am dat seama ca o sa am probleme dupa ce am vorbit o singura data cu Galca, cand ne-am vazut prima data. Mi-a zis in fata ca dinsul nu m-a vrut la Steaua, dar ca imi ofera sanse egale. Fara sa se interpreteze, il respect pe domnul Galca si chiar ii urez bafta pe viitor.

Baietii m-au primit bine, nu am nimic de reprosat. Chiar nu ma asteptam sa iasa asa prost pentru mine. Am vrut sa rup colaborarea cand nu am fost trecut pe lista UEFA, nu mi-a cazut deloc bine.

Apoi, am vazut ca Steaua a luat un alt atacant si mi-am dat seama ca e bine sa ne strangem mainile. Daca ma oferteaza iar, clar zic pas. Imi inchei cariera la Cluj. Nici nu m-as mai gandi daca ar veni o cerere pe adresa mea.

Oricum ar fi, Steaua are campionatul asigurat. Nimeni nu le pune probleme. Au adus jucatori valorosi, pot ajunge in fazele superioare ale Europa League. Nu doar in primavara europeana, ci chiar in sferturi sau in semifinale", a spus Lemnaru pentru Fanatik.

Costelinho din gafa-n gafa si o atitudine ultra-hiper profesionista, cum il laudau Tata Puiu si toti ceilalati. Nu ca ar fi fost baiatul asta vreun talent in stare pura, dar am vazut si sansele care i s-au acordat. Si uite cum incet-incet se elucideaza si misterul jocului prost al Stelei :) Spatiul din teren si banca tehnica e gol.

Edited by Empyro

Costelinho din gafa-n gafa si o atitudine ultra-hiper profesionista, cum il laudau Tata Puiu si toti ceilalati. Nu ca ar fi fost baiatul asta vreun talent in stare pura, dar am vazut si sansele care i s-au acordat. Si uite cum incet-incet se elucideaza si misterul jocului prost al Stelei :) Spatiul din teren si banca tehnica e gol.

Sincer, nu-l vad pe Galca atat de inchistat incat sa i se puna pata "din senin" pe un jucator. Sa ne amintim cum a gestionat bine faza cu Sanmrtean si apoi cu Keseru, lasat pe banca dupa 6 goluri. A urmat planul tactic pe care l-a crezut oportun si nu pe cel emotional.

Daca intr-adevar Lemnaru nu se incadra in ce vrea Costel la Steaua, atunci nu-i ceva nou. Si golgheterul Raul Rusescu a patit la Sevilla ceva asemanator, tot din partea antrenorului.

Sper sa ne lamureasca Galca miercuri, altfel toata tevatura asta va ramane ca o alta pata pe conducere si staff. Nu arunci cu prox. juma' de milion si apoi esti "razgandac" fara explicatii.

Edited by xray

Costel Galca cred ca mai are de invatat la capitolul relatii interumane. Socializare, gestionarea unui grup, declaratii in media etc.

Din pacate face niste gafe impardonabile la nivelul asta :(.

Totusi mie imi las impresia de o calitate umana cum rar mai intalnesti in vremurile astea si il voi sustine mereu.

A lamurit la conferinta de presa:

"Lemnaru ... ce a aparut in ziar e real, am vorbit cu el, sunt un om direct, cautam al tip de atacant dar i-am zis ca daca a venit are aceleasi sanse ca si ceilalti colegi. Trebuia sa vina un alt tip de atacant, nimic mai mult, ne trebuia ceva cu mai multa viteza, cu alt tip de joc. Lemnaru mi-a zis ca vrea sa plece in ziua in care s-a accidentat.

S-au adus jucatori, nu neaparat jucatorii pe care ii voiam eu, eu nu am adus jucatori, din toti jucatorii veniti la Steaua doar Breeveld e ce am vrut, din trei jucatori pusi pe lista. Rusescu nu intra in discutii initial dar nu am zis ca nu il doresc, apoi mi-au zis ca vine Rusescu, foarte bine, a lucrat in Spania si Portugalia doi ani si acolo sunt alte metode", a mai spus antrenorul Stelei.