Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Tbilisi sau Aktobe. Aktobe, din Kazakhstan castigand cu 1-0 in Georgia.

O tragere normala, se putea mai rau dar si mai bine. Dupa o tragere grea, a urmat o tragere normala iar tragerea usoara o pastram pt play off.

O calificare cu Stromgodset urmata de o calificare cu Aktobe/Dinamo Tbilisi ne-ar garanta minimum o calificare in grupele EL.

Edited by France98

Da, o tragere decenta, ce prezinta avantajul ca ne va tine in priza pentru play-off. Echipele din fostul spatiu sovietic practica un joc in forta; va trebui ca angajamentul nostru fizic sa fie la acelasi nivel, renuntind la iluziile traditionale ca sintem "brazilienii estului Europei" si ca-i "facem din glezna".

Citind articolele despre meciul tur Dinamo Tbilisi - Aktobe, se pare ca georgienii au dominat destul de categoric, ratind citeva ocazii importante; Aktobe a inscris unicul gol prin atacantul brazilian Danilo Neco, la unul din rarele atacuri pozitionale. Mi-e greu sa ma pronunt privind echipa ce se va califica, fiindca n-am vazut meciul; totusi, avind in vedere conditiile in care se disputa meciuri in Kazahstan (terenuri, spectatori, arbitri) cred ca Aktobe e favorita.

In mod normal n-ar trebui sa avem probleme cu nici una dintre aceste echipe; mi se pare o mansa mai usoara decit cea cu Stromsgodset, daca o vom trata cu seriozitate.

Din ce gasesc pe net Aktobe are teren cu iarba naturala. De asemenea nu e foarte departe geografic de Romania (Kazahstanul este mare).

Ca stiu ca erau aia de laSahtior Karagandy care sunt mult spre Asia si deja se putea vorbi de o problema de distanta si poate chiar fus orar cred ca sunt 3-4 ore diferenta.

Edited by France98

E oficial, Lemnaru a semnat cu Steaua astazi. Am vazut pe site-ul oficial al LPF asta.

Mi se pare un atacant de un profil asemanator lui Vali Badea. viteza buna simt bun in fata portii. sa speram ca el va marca golurile calificarii in grupe la fel cum a facut si Vali Badea acum 8 ani.

Acum ca parere personala eu cred ca aveam nevoie de un atacant mai bun. Sa nu mai spun ca de fapt la mijloc este locul unde ne arde cel mai rau, in atac cu Keseru eu cred ca o mai dregem dar aici se poate face alta discutie. De ce nu a jucat Keseru deloc cu norvegienii?

mai are realizari notabile Vali Badea cu exceptia meciului de calificare in CL?

sper sa-l depaseasca pe Badea...dar am indoieli

Mi se pare un atacant de un profil asemanator lui Vali Badea. viteza buna simt bun in fata portii. sa speram ca el va marca golurile calificarii in grupe la fel cum a facut si Vali Badea acum 8 ani.

Acum ca parere personala eu cred ca aveam nevoie de un atacant mai bun. Sa nu mai spun ca de fapt la mijloc este locul unde ne arde cel mai rau, in atac cu Keseru eu cred ca o mai dregem dar aici se poate face alta discutie. De ce nu a jucat Keseru deloc cu norvegienii?

mai are realizari notabile Vali Badea cu exceptia meciului de calificare in CL?

Vali Badea a marcat si in grupele CL, cu Dinamo Kiev(4-1), la scorul de 1-1, si cu Real Madrid (1-4), la scorul de 0-3.

Edited by xray

"Nu m-am gandit niciodata sa ma retrag. A fost acea problema cu Steaua, care nu m-a lasat sa joc in Israel. Am stat 6 luni, nu am jucat, acum imi caut echipa O sa joc cat voi putea! Iau in calcul orice oferta in situatia mea orice oferta e de luat in calcul", a recunoscut Adrian Cristea.

"Steaua e un club mare din toate punctele de vedere, tot ceea ce ii lipseste este o conducere profesionista nu au oameni in conducere profesionisti, cum sunt la cluburile de afara "

Steaua nu are conducere profesionista, dar tu prietene esti cea mai mare gluma de fotbalist din ultimul deceniu ! Bine ca s-au desteptat alde Reghe si cine se mai ocupau de conducerea acestui club, ca tu ii nenoroceai pe toti de la Iancu la Tanase (iertati-ma asta saracu' e nenorocit deja de soarta), deci Chipciu !

Du-te in mortii ma-tii si sa nu ai auzim de tine, "printule" !!!

Edited by xray
Caractere

A declarat asta la o lansare de moda proprie. Acum "Croitorasul cel viteaz" ... la boarfe. :))))

PS

Are dreptate cand zice ca e neprofesionista. S-a mirat si el cum dracu' de i-au dat sute de mii euro pe 1 gol si 2 out-uri la Steaua. :))

Dupa ce ciobanul nu i-a mai dat si 200.000 prima de CL, a dat Steaua in judecata.

Evident, prin asta conducerea a devenit in ochii lui si mai neprofesionista. :)

Edited by xray

Pe mine ma amuza totusi treaba cu conducerea profesionista ; mai ales atunci cand tu n-ai jucat fotbal profesionist in Occident. Da, e haios, intr-adevar Steaua chiar nu are niciun fel de conducere, insa, dumnealui sa ceara prime la Liege pentru cele opt meciuri jucate. Mmmmda, uitasem aia nu-s la fel de prosti ca ciobanul !!

Bleagh ! Preferam stirile de la Polo !!

P.S. : Ciobanul sa le plateasca primele promise tuturor jucatorilor carora li s-a incheiat un astfel de contract. Daca parnaia nu-l schimba, macar "tzepele" sa o faca ori sa-l determine sa renunte definitiv...

Edited by Empyro

P.S. : Ciobanul sa le plateasca primele promise tuturor jucatorilor carora li s-a incheiat un astfel de contract. Daca parnaia nu-l schimba, macar "tzepele" sa o faca ori sa-l determine sa renunte definitiv...

Nu m-am documentat, dar parca litigiul consta in marimea primei.

El o vrea toata, desi toti primesc functie de cate minute au jucat. Adica, cel care a sta numai in tribuna primeste o suma(x% din toata prima), cel care a stat rezerva pe banca alta(y%), cel care a jucat doar "n" minute z% ... Cei care au jucat integral si cei care considera conducerea ca au avut contributii majore, o primesc toata primal. De regula, din cei 30, vreo 10-15 o primesc integral.

Oricum 200.000 euro era prima campionat+grupa CL. Chiar daca e trecuta in contractul cadru, nu inseamna ca o primesti toata. Asta e valabil la orice club din lume si specificata in clauze.

Nu sunt "tzepe". Se practica la transferuri.

De exemplu, tu vrei sa pleci la bani mai multi. Eu club iti dau hartie ca te poti transfera pe min. 300.000 euro, plus iti cer sa renunti la ce datorii mai are clubul la tine. Cu acea hartie de 300.000 euro, impresarul tau pleaca sa-ti caute club. Cum aceste intelegeri se fac cu impresarii, de multe ori jucatorii fie nu stiu, fie ignora gentleman's agreement club-impresar si apoi reclama.

Edited by xray

xray , sa se plateasca primele conform contractului si indiferent de faptul ca x sau y care se transfera pe nu stiu unde. Acum, ca jucatoru dublu-t sau dublu-jm, n-aa contribuit suficient la o performanta si cat timp contractul e contract, nu are nimeni din conducere dreptul sa se opuna ori sa-i "sara din schema".

Niciun jucatoir dorit sau nedorit de galerie, apreciat sau neapreciat de suporterii, nu are vreo vine prin faptul ca afla sub contract cu Steaua.

Empyro, in nici un contract de munca nu specifica marimea primelor. E logic, pentru ca ele sunt functie de marimea profitului si numai la latitudinea managementului, ca si sanctiunile. Sunt facultative si nu obligatorii.

Pe chestia asta, de exemplu, Balint a pierdut cand la fost la Poli. Dupa ce l-a dat afara, a reclamat ca nu a primit salariu pe ultimele 3 luni, iar Iancu a facut dovada platii salariului cu un OP prin care platise de fapt o prima, dar hotul a scris "plati salariale". Ura si la gara!

Primele sunt stabilite de club, in valoare absoluta si distribuite proportional pe contributia fiecaruia.

Sunt stimulente si nu drepturi salariale contractuale. In nicio lege nu sunt trecute in regim obligatoriu. In orice firma este asa, nu doar la un club de fotbal.

"Acordarea bonusurilor constituie un adaos la salariul de baza. Conform art. 160 din Codul muncii , salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri.

Adaosul la salariul de baza, cum este cazul bonusurilor, reprezinta un element accesoriu si variabil al salariului care se poate acorda in functie de performantele individuale daca partile contractului individual de munca au stabilit astfel. Deci, "se poate" acorda, nu este "obligatoriu".

Salariul de baza si celelalte elemente constitutive ale veniturilor salariale constituie una dintre clauzele contractului individual de munca, conform art. 17 Alin. (3) lit. k) si art. 17 Alin. (4) din Codul muncii .

Fisa postului constituie, distinct de salariu de baza, element al contractului individual de munca conform art. 17 Alin. (3) lit. b) si art. 17 Alin. (4) din Codul muncii .

Asadar, adaosul la salariu de baza se stabileste in chiar continutul contractului individual de munca la lit. J Salariu dupa cum urmeaza:

J. Salariul

1. Salariul de baza lunar brut: xxxx lei

2. Alte elemente constitutive:

a) sporuri ..............................................;

b) indemnizatii .........................................;

b1) prestatii suplimentare in bani........................;

b2) modalitatea prestatiilor suplimentare in natura.......;

c) alte adaosuri: bonusuri dupa cum urmeaza : ........................... ;

Angajatorul emite o decizie prin care stabileste conditiile acordarii bonusurilor."

Deci el poate spune si "pas" la bonusuri, chiar daca sunt trecute in contract la litera c).

Anual, prima asta la Steaua a crescut. De la vreo 50.000 in 2006 la 200.000 in 2014. Ca asa a vrut Becali. Tot el a luat decizia de a conditiona prima de titlu de calificarea in CL.

Pe Cristea l-a adus AnaMaria si Reghe, iar Becali la parnaie. Nu stiu cine a semnat si ce a semnat ...

Sigur nu ciobanul. In Fanatik chiar aparuse o reactie a lui cand a plecat Cristea: " Vali, daca voi i-ati promis prima, atunci voi sa o platiti! Eu nu dau niciun ban!" :)

Edited by xray

Vreau sa atrag atentia ca echipele din Kazahstan sunt pana acum revelatia cupelor europene.Evident vorbim de tururile 1 si 2 preliminare europa league si Champions League.

cele 4 echipe din kazahstan au jucate pana acum 14 meciuri din care au castigat 9, 2 egaluri si doar 2 infrangeri.

pe langa dubla victorie a lui FC aktobe cu Dinamo tbilisi echipele din kazahstan au mai inregistrat urmatoarele rezultate:

Europa League turul1

Pyunik Yerevan Arm - FK Astana Kaz 1-4 0-2

Shirak Gyumri Arm - Shakhtyor Karaganda Kaz 1-2 0-4

Kairat Almaty Kaz FK Kukësi Alb 1-0 0-0

Europa League turul2:

Kairat Almaty Kaz Esbjerg fB Den 1-1 0-1

FK Astana Kaz Hapoel Tel-Aviv Isr 3-0 0-1

Atlantas Klaipeda Lit Shakhtyor Karaganda Kaz 0-0 0-3

De subliniat victoria celor de la Astana impotriva lui Hapoel Tel Aviv si chiar infrangerea la limita a celor de la Kairat Almaty cu Esbjerg. Esbjerg pt cine nu stie anul trecut a iesit din grupele Europa League in primavara europeana.

Atmosfera de la Aktobe - Dinamo Tbilisi a fost una destul de frumoasa, este un stadion de aprox 15.000 (cu tribunele extrem de aproape - ca in anglia!) dar care a fost umplut pana la refuz de niste fani galagiosi care se manifesta la fiecare faza, fluiera, huiduie, se ridica in picioare.

In concluzie eu cred ca ne va astepta un meci greu acolo, trebuie atentie maxima.

Edited by France98

Steaua S-A INTELES cu un fundas de nationala! Srdjan Luchin si-a dat acordul pentru a juca in Ghencea.

Luchin (28 de ani) poate juca si pe postul de fundas dreapta, acolo unde a fost folosit si de selectionerul Victor Piturca in cateva randuri.

"Actualmente sub contract cu Botev Plovdiv, Luchin a fost contactat de oficialii Stelei, care i-au facut o propunere. Desi ceruse timp de gandire pană la data de 1 august, jucatorul s-a hotarat mai repede si a dat un raspuns afirmativ, scrie Gazeta Sporturilor. Fundasul le-a transmis sefilor campioanei că acceptă oferta si va fi prezentat in zilele urmatoare. Luchin va semna un contract pe 2 ani si va avea acelasi salariu ca si in Bulgaria: 12.000 de euro pe luna"

Sursa: Digisport, Prosport, sport.ro

Dupa portar si atacant, se pare ca Steaua a rezolvat si problema fundasului dreapta/central.

Mai ramane ca urgenta, mijlocasul la inchidere.

probabil cea mai buna varianta la ora actuala din cele interne sau ma rog, jucatori care au cochetat cu fotbalul nostru.

totusi cum ai spus si tu ramane problema mijlocasului la inchidere care cred eu era prima care trebuia rezolvata. nu as fi foarte fericit cu breveeld cum nu prea sunt nici cu lemnaru. dar e bine ca se misca ceva si oricum un aport mare in randamentul jucatorilor il are antrenorul. intr-un fel juca bourceanu pana sa vina reghe si altfel a jucat dupa ce a venit reghe.

Mi-ar fi placut Matel, dar nu-i da drumul Astra pana la vara, chiar daca isi vor bate joc de el 1 an ... Poate il ia de la vara.

Ca mijlocas la inchidere, nu vad o solutie interna care sa-l suplineasca pe Pintilii sau Bourceanu.

Apropo de mijlocasi, mare papagal si MM-ul ala. Daca nu era el, Filipe Teixeira era astazi la Steaua. MM-ul i-a facut capul mare ciobanului sa nu-l ia ...

"Spartak incearca sa-l cumpere pe inaltul fundas central (1,94 m.) al echipei Steaua Bucuresti, Florin Gardos. Alb-rosii ofera 5 mil. de euro pentru internationalul roman de 25 de ani, insa Steaua solicita 7 mil., conform ziarului Puterea. Potrivit sursei citate, Steaua a respins anterior oferte venite din partea lui Dnepr (5 mil.) si Dinamo Kiev (6 mil.). Este remarcat faptul ca toamna trecuta Borussia Dortmund a incercat sa-l imprumute pe jucator."

Aceasta este traducerea stirii postate pe www.sport.ru pe 29 iulie, orele 09.03 (08.03 la Bucuresti).

BILETE PENTRU MECIUL RETUR CU AKTOBE - DISPONIBILE ONLINE

Tichetele pot fi cumparate de pe site-ul www.biletesteaua.ro pină duminica 3 august, iar incepind de luni vor putea fi gasite la casele de bilete de la National Arena, după urmatorul program:

LUNI - 10:00 - 19:00

MARȚI - 10:00 - 19:00

MIERCURI - incepind cu ora 10:00

Preturile biletelor snt urmatoarele:

PELUZE

INELUL 3 - 10 LEI

INELUL 2 - 15 LEI

INELUL 1 - 15 LEI

TRIBUNA A II-A

INELUL 3 - 20 LEI

INELUL 2 - 40 LEI

INELUL 1 - PERIFERIC - 30 LEI

INELUL 1 - MEDIAN - 40 LEI

INELUL 1 - CENTRAL - 60 LEI

TRIBUNA I

INELUL 3 - 20 LEI

INELUL 2 - 40 LEI

VIP 3 - 50 LEI

VIP 2 - 100 LEI

VIP 1 - 150 LEI

Sursa: jegsp

Am zabovit putin si am facut calculele pentru play-off, evident, in cazul in care trecem, cum este firesc, de Aktobe.

Zece echipe din turul III merg in play-off (pe "ruta campioanelor") si vor juca intre ele.

In ordinea coeficientilor (la zi de pe site-ul UEFA) avem :

1) Steaua 34,234

2) Salzburg - 31,310

3) Celtic - 31,280

4) Apoel 29.800

5) Bate - 28,050

6) Sparta - 23,050

7) Zagreb - 19,325

8) Ludogorets - 17,500

9) Maccabi Tel Aviv - 16,425.

Primele cinci in frunte cu Steaua vor fi capi de serie si nu se pot intalni intre ele. Asadar ca vesti bune am scapat de Salzburg si Apoel. Bate Borisov a luat bataie aseara in Ungaria (scor 1-0) si pot pierde calificarea. In acest caz Sparta Praga va urca in urna capilor de serie.

Astazi se joaca si meciurile Zagreb - Aalborg (campioana Danemarcai), Ludogorets - Partizan si Legia - Celtic. O urna ideala pentru noi ar arata cam asa : Steaua, Salzburg, Celtic , Apoel, Sparta Praga (cu conditia ca BATE sa fie eliminata).

Personal nu cred ca D. Zagreb va trece de danezii de la Aalborg, ceea ce ne lasa cu posibili adversari de genul : Aalborg, Debrecen (daca elimina BATE), Slovan Bratislava , Maccabi Tel Aviv si Ludogorets. Dintre acestia periculosi ar putea fi bulgarii, danezii si israelienii.

Edited by Empyro

pentru sezonul actual se iau in calcul coeficientii de la finalul sezonului trecut. deci nu stiu ce ai calculat dar nu este ok.

ai mai jos lista cu capii de serie din play off. evident astea vor fi urnele in situatia in care in turul3 toate echipele cap de serie se vor califica.

Salzburg Aut1 46.185

Steaua Rom1 39.451

APOEL Cyp1 37.650

Celtic Sco1 36.813

BATE Blr1 33.725

Sparta Cze1 28.870

Dinamo Z Cro1 23.925

LudogoretsBul1 18.125

Maccabi Isr1 17.875

Sheriff Mol1 17.075

Sunt aceleasi echipe, ordinea difera usor. Aceeasi situatie in definitiv, Sparta Praga urca in urna daca BATE nu trece de Debrecen.

Coeficientii mei au fost de pe site-ul UEFA, fiindca nu stiam care se iau in considerare. Oricum, echipele sunt aceleasi, cu mici diferente in top. E bine ca avem aceste informatii acum, fiindca singura stire de pe internet e veche din vara si vorbeste de echipe ca RB Salzburg, echipe pe care le voiam evitate si uite ca asa si este.

Sparta Praga ar fi de departe cel mai important adversar. Dar fiind primii sub linie sunt sanse maricele sa ii evitam.

Realist vorbind sa ne calificam in grupe probabil ca vom avea nevoie in play off de o tragere extrem de favorabila. adica vom avea sanse reale doar cu 1-2 echipe din cele 5(depinde si ce surprize or fi)

Evident sanse vom avea cu toate, dar valoric sigur nu am fi favoriti si probabil ca am avea nevoie de ff multa sansa in meci.

Edited by France98

FT Aktobe 2 - 2 Steaua Bucuresti

FT FK Karabakh 2 - 1 Salzburg

FT AEL Limassol 1 - 0 Zenit St. Petersburg

FT Dnipro 0 - 0 FC Koebenhavn

FT HJK 2 - 2 APOEL Nicosia

FT Grasshoppers 0 - 2 Lille

FT Feyenoord 1 - 2 Besiktas

FT PFC Ludogorets Razgrad 0 - 0 Partizan Beograd

FT Standard Liege 0 - 0 Panathinaikos

FT AaB 0 - 1 Dinamo Zagreb

FT Maribor 1 - 0 Maccabi Tel Aviv