Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

@kramer

esti pe dinafara...daca si Reghe e un antrenor limitat, frate daca Reghecampf va castiga campionatul + cupa va intra intr-un grup de antrenori selecti din istoria Stelei...daca ai timp poate ne vedem la o bere si vedem noi care are dreptate.

1. Sunt de acord ca presa romana e de kkt dar pana acum nu a dezmintit nimeni stirea respectiva. Nici macar Valceanu Sr.

2. Faptul ca antrenorul echipei e insurat cu un impresar nu e o inventie a presei. Intotdeauna va exista un dubiu cand va fi luat un jucator: "a fost luat ca e ceea ce ne trebuie sau pentru ca...?" E o problema, sa recunoastem.

1. Nu ai urmarit. A dezmintit Reghe, in direct la Fotbal club pe Digi, chiar in ziua in care a aparut stirea.

2. Nu este nicio problema.

Il crezi pe cioban asa de fraier sa-l faca Prodanca si Reghe de bani, asa cum inventeaza presa? Aminteste-ti ce s-a zis de Varela, ca e mare teapa trasa de Prodanca, desi nici teapa nu e si nici Prodanca nu e impresarul lui. Mai mult, a fost adus cu acordul lui Becali.

Faptul ca Reghe e insurat cu o impresara nu are nicio legatura cu statutul lui de antrenor si manager general la Steaua. Fiecare cu meseria si interesul lui. Au jucat impotriva tata-fiu, nas-fin, frate-frate, si in Liga 1 si in UEFA. Care a fost problema? Doar ca presa, pt rating, speculeaza vrute si nevrute si impotriva evidentelor mentionate si de mine in comentaruiul anterior.

Reghe a dovedit prin joc si rezultate ca a folosit numai jucatori care erau in forma si nu functie de cine ii impresariaza, doar din analiza si instinctul lui de antrenor. Asa a si facut performanta in Liga 1 si EL.

Daca ar fi ceva adevarat si nu minciuni, cel indreptatit sa faca scandal este Becali, nu presa, ca doar nu sunt bani publici! Nici macar verii lui nu impuneau nimic la Steaua, darmai Prodanca!

Pe Iancu, ciobanul l-a mazilit si la bani si la lot, pt faza de la nationala. Si asta impotriva lui Reghe, care ar fi vrut o pedeapsa mai blanda, desi nu era impresariat de Prodanca.

Daca numai ar mirosi ceva, ciobanul l-ar zbura pe Reghe in secunda 2.

Edited by xray

Uite si dezmintirea:

"Nu s-a pus niciodata problema ca Valceanu sa fie fortat sa semneze cu Anamaria. Nu a fost nicio discutie in acest sens, nu-l forteaza nimeni. Eu am vorbit cu tatal baiatului si nu am adus asa ceva in discutie. El trebuie sa semneze un contract de prelungire cu Steaua, iar acest lucru se va intampla cand se va intoarce din cantonamentul nationalei", a spus Reghecampf la Digisport.

http://www.sport.ro/Liga-1/Steaua-isi-asig...minune-din.html

PS- up date

Am gasit si la Digi declaratia text si video a lui Reghe:

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Compe...actul+cu+Steaua

Edited by xray

Scuzati-ma, probabil ca sunt inca aburit de amintirea unei echipe care vreo cativa ani a fost intre primele 5 din Europa. Banuiesc ca d'aia mi se par banale marile performante ale lui Reghecampf din Liga 1. Eu nu ma pot multumi doar cu atat, tinand cont si de potentialul economic al clubului, care, din pacate, nu este valorificat. Mi-as dori ca si altii sa aiba pretentii mai mari, nu castigarea Cupei Campionilor, sa fim realisti, dar macar cat face FC Basel, care si anul asta respira aerul primavaratec din cupele europene. Evident, nu e responsabil Reghecampf pentru toate astea, dar vad ca unii incep sa scrie despre cat de tare e Becali si cum nu se lasa el fraierit si ar mirosi orice manarie. Sa ne amintim cati jucatori de 3 lei au fost adusi la Steaua in ultimii 10 ani pentru ca aratau bine pe DVD-uri? Sper sa n-aiba DVD playere la Poarta Alba. Nu m-ar mira sa zica unii ca suntem mai tari ca Bayern, ca noi avem si patronu' la bulau.

La Steaua trebuie schimbari fundamentale la nivelul clubului, trebuie valorificat la maxim potentialul economic, alta mentalitate, constanta in deciziile manageriale, viziune pe termen lung, respect pentru suporteri, mult bun simt si cat mai putzina aroganta (sper ca asta i-a iesit acum pe nas lu' MM). Si multe altele. Steaua e Mare, nu trebuie sa se dea mare. Sa stiti ca o critica constructiva e intotdeauna buna. Fiti vigilenti, nu va imbatati cu apa rece dar visati intotdeauna la mai mult.

Azi la Sport.ro, Laurentiu Reghecampf a raspuns la toate curiozitatile presei!

Aici sunt toate raspunsurile date de Reghe:

http://www.sport.ro/evenimente-live/reghec...-intrebare.html

Auzi kramer1270, matale ce faci pentru Steaua, in mod deosebit ?!

Aduci in discutie performantele lui FC Basel, din Elvetia, unde oamenii platesc zeci de euro pe bilete si abonament.

Te prezinti aici si vorbesti de schimbari, dar pun si eu intrebarea, tu ce faci exact pentru aceste schimbari ?!

Iei avionul din Toronto sa participi la meciurile Stelei, sa protestezi cand e de protestat, sa marsaluiesti cand e de marsaluit ? Sau esti un alt idealist din "Diaspora", care intra in contact cu realitatea romaneasca doar prin intermediul Antenei3 si al Realitatii.

Multumesc, dar nu multumesc ! Mi s-a luat efectiv de invatatori pe internet care stau la mii de km distanta de aceasta echipa si contribuie cu fix pix.

Nu poti, foarte bine, dar daca tot vrei sa contribui la "educarea suporterului stelist", macar scrie un articol cu lucrurile care te deranjeaza !

Edited by Empyro

Hahahaha, asta ar mai lipsi acum, sa dau socoteala cuiva despre ce fac/am facut eu pentru Steaua. Un lucru e sigur: cred ca nu va fi niciodata destul si ca nu se compara cu ceea ce a facut Steaua pentru mine.

Realitatea romaneasca nu ma intereseaza in mod deosebit, ma intereseaza doar Steaua si cand vor ajunge rusii pe Prut.

E o diferenta mare intre Steaua si FC Basel: Steaua e cel mai cunoscut brand din Romania, FC Basel e doar o echipa de fotbal, intre multe alte chestii frumoase pe care le au elvetienii. Potentialul Stelei e imens, pacat ca nu e pus in valoare. S-ar putea face multi bani, care sa fie investiti in dezvoltarea echipei. Trebuie sa ne dam seama ca e o prapastie intre potentialul clubului Steaua si ceea ce ni se pune pe masa la momentul actual.

Auzi kramer1270, matale ce faci pentru Steaua, in mod deosebit ?!

Aduci in discutie performantele lui FC Basel, din Elvetia, unde oamenii platesc zeci de euro pe bilete si abonament.

Te prezinti aici si vorbesti de schimbari, dar pun si eu intrebarea, tu ce faci exact pentru aceste schimbari ?!

Iei avionul din Toronto sa participi la meciurile Stelei, sa protestezi cand e de protestat, sa marsaluiesti cand e de marsaluit ? Sau esti un alt idealist din "Diaspora", care intra in contact cu realitatea romaneasca doar prin intermediul Antenei3 si al Realitatii.

Multumesc, dar nu multumesc ! Mi s-a luat efectiv de invatatori pe internet care stau la mii de km distanta de aceasta echipa si contribuie cu fix pix.

Nu poti, foarte bine, dar daca tot vrei sa contribui la "educarea suporterului stelist", macar scrie un articol cu lucrurile care te deranjeaza !

@Kramaer

1. Tu privesti degajat in viitor cu ochii la trecut, nu la posibilitatile prezentului. Steaua de care vorbesti tu a trait in alt sistem social. Era o echipa "de stat" si alimentata cu valori selectate din toata tara. Idem Dinamo. Erau de fapt nationale ale Romaniei. Pana si varfurile de generatie din "Craiova maxima" au ajuns tot acolo. Asa ceva nu mai este posibil!

2. Tepe la transferuri au luat toti din Liga 1: Becali, Paszkany, Porumboiu, Borcea&Co, Copos etc. Pana si cluburile mari din lume: Real Madrid, Chelsea etc. cu toata "flotila" lor de scouteri si manageri sportivi de top. Sfetnicii de incredere ai lui Becalii la transferuri au fost Piturca, Iordanescu, Hagi si antrenorii. Nu DVD-urile. Foarte putini a adus de capul lui.

Dar nu despre asta era vorba cand am spus ca Becali nu e atat de fraier sa-l faca Reghe si Prodanca de bani. Un jucator, tranferat la Steaua de Becali, fie ca moft al lui, fie recomandat de cei citati mai sus, daca nu a confirmat l-a zburat.

Machado, de exemplu. "Ilie Stan mi-a zis ca va face un mare jucator din el. Aveam nevoie si de tehnica in fata, nu doar de forta, cum are Nikolici", a spus Ciobanul la Sport.ro. Nu a confirmat: out!

Lista e foarte luunga, din pacate.

Crezi ca daca Reghe folosea numai jucatori impresariati de Ana Prodan si nu performa, mai statea Reghe la Steaua? Il datea afara la pachet cu jucatorii. La Steaua, daca a avut vreo preferinta, numai Becali a impus pe unul sau pe altul, dar cand ala era tot trompeta in joc (vezi recent fratii Costea, Tibi Balan etc.) tot el il scotea din lot, nu doar din echipa.

Rocha, de exemplu, desi a dat la Steaua 12 goluri, era adus si garantat de Reghe si impresariat de Prodanca, daca a vrut ciobanul sa-l dea afara ca nu-l vedea "de Steaua" l-a dat! Idem Bratu!

3. In fotbal unii mai viseaza ca in 1945 sau '89, cand se spera ca vin americanii cu "lapte si miere". Vise!!!

Vorbesti de Basel si o compari cu Steaua, dar omiti sa vezi ca pe fond e Elvetia vs Romania. Sa faci performanta in fotbal iti trebuie si oameni, dar si bani. In Romania e saracie. Fotbalul nu poate fi altfel.

- Pana si Nicolae, unul dintre cei mai bogati, nu se arunca cu banii. ASTRA e praf.

- Porumboiu a investit ceva, dar degeaba. Vaslui e praf.

- Paszkany, desi a luat peste 80 de mil din 3 grupe de CL a ajuns la fundul sacului si vrea sa vanda actiunile. CFR-ul e praf.

- Adamescu, doar ce a cumparat Otelu si l-a scos la vanzare. Otelu tot praf.

- Idem Cristescu si Zamfir la Rapid.

- Negoita a spus ca pt a se bate Dinamo la titlu are nevoie de co-actionari, ca financiar nu face fata singur ... etc.

Citeste articol din link-ul de mai jos. si poate ai o imagine mai clara despre situatia cluburilor si cum a reusit Steaua, cu un cioban in frunte, sa supravietuiasca financiar si an de an in grupe EL/Cl si altii nu.

"Cum poate salva plafonul salarial un club in mijlocul crizei. Exemplul Steaua."

http://www.prosport.ro/sportbiz/cum-poate-...Steaua-12311303

Raportat la buget si la criza, ce a facut Steaua in Europa (grupe consecutive EL/CL, semi-finala, optimi ... UEFA/EL), este o MARE performanta sportiva si manageriala! Unica in Europa! Mai mult, nu s-a calificat niciodata direct(moka). Am spus si manageriala pt ca a adus an de an bani de la UEFA.

In momentul de fata brandul Steaua este mai putin cunoscut si mai putin interesant decat FC Basel. Orice discontinuitate in performanta duce automat scaderea notorietatii internationale. Cei de la Basel au scos capul in lumea dupa anul 2000 (inainte elvetienii fiind reprezentati cu precadere de Grasshopper, BSC si Servette), dar de atunci au jucat aproape constant in grupele C1 si s-au bucurat de o oarecare constanta in Europa.

Potentialul Stelei este in stransa legatura cu potentialul tarii, iar aceasta legatura este indisolubila. Ca sa faci performanta ai nevoie de bani, iar ca sa ai bani trebuie :

- sa-ti permiti sa impui niste preturi europene la bilete si abonamente

- sa ai constant o medie ridicata de spectatori (10.000 este una foarte mica !! )

- sa ai o Liga nationala interesanta atat pe plan intern cat si international. Pe nimeni din exterior nu poate interesa achizitionarea drepturilor TV, intr-un campionat cu stadioane goale, infrastrucutra depasira si fotbal mimat.

- sa ai sponsori. Ma si amuzam la un moment dat cum "brandul nostru national, Dacia" sponsorizeaza Udinese si nicio echipa din Liga 1.

Si lista e mult mai lunga, acestea fiind doar cateva idei spuse in graba. Da, intr-adevar pe plan intern Steaua trebuie sa subordoneze competitiile interne, iar daca ar pune piciorul in prag, financiar i s-ar cuveni din drepturi TV cat toate celelalte echipe la un loc, dar de aici pana la comparatii cu FC Basel e cale lunga si cu toate astea, strict fotbalistic i-am tinut in sah in meciul direct :).

P.S. :

Media de spectatori a lui FC Basel in sezonul trecut (12-13) a fost de 29.036 (din capacitatea totala de 38.512 a stadionului St. Jakobs Park grad de ocupare 78%).

Pana in clipa de fata noi avem o medie de 10.694 si un grad mediu de ocupare de 33% (patetic !!).

Anul trecut am avut o medie de 20.896 si asta (aviz amatorilor cu "Mall Arena") gratie varfurilor inregistrate cu Brasov, Dinamo, Petrolul, CFR si Rapid disputate pe "National", iar gradul mediu de ocupare a fost de 45%.

36 CHF (132 RON) costa un bilet la peluza elvetienilor in sezonul actual. 5 lei am dat pe biletu la meciul Steaua - Gaz Metan. Trage tu singur concluziile :)

Edited by Empyro

Eu am spus ca Steaua e cel mai cunoscut brand din Romania. Orice baba din cel mai amarat sat din Romania stie de Steaua. Asta e un punct de plecare foarte important daca se vrea construirea unei strategii de marketing la nivel national menita sa aduca venituri mult mai mari clubului. E posibil, nu sunt fantezii.

Eu zic ca potentialul Stelei e peste potentialul tzarii: Steaua s-a remarcat cu ceva pe lumea asta in ultimii 30 de ani, Romania doar cu rromii.

Cunosc destui stelisti care nu au fost afectati de criza dar pe care Steaua nu a reusit sa-i aduca la stadion. Exista o categorie de suporteri pasivi, stelisti sadea, dar care sunt mai greu de adus la stadion, trebuie imbiati cumva. Dar cum sa vina oamenii astia, cand pe TV aparea tot timpul imbecilul de Becali si ii oripila cu idiotzeniile lui? In plus isi batea joc de tot ce e mai drag stelistilor: palmaresul glorios, monstrii sacrii (Boloni, Hagi, Ilie Dumitrescu, etc.) Numai pentru asta merita sa crape acolo unde este. Suporterii astia nu vor sa-i bage bani lui in buzunar si stau acasa.

Faptul ca Steaua are un grad de ocupare al stadionului mult prea mic raportat la pretul biletelor inseamna ca e o problema cu fidelizarea fanilor si aducerea lor la stadion, nu neaparat o problema a nivelului economic al tzarii. Crezi ca daca biletele ar fi gratis la Steaua, stadionul ar fi plin la meciurile de campionat (derby-urile se exclud)?

Chiar, de ce a jucat Steaua luni de zile fara sponsor pe tricou? Aveau prea multi bani si nu le trebuia?

Intr-adevar, nivelul din Liga I e dezastruos, ne trage in jos si probabil ca va fi o mare problema in curand.

In momentul de fata brandul Steaua este mai putin cunoscut si mai putin interesant decat FC Basel. Orice discontinuitate in performanta duce automat scaderea notorietatii internationale. Cei de la Basel au scos capul in lumea dupa anul 2000 (inainte elvetienii fiind reprezentati cu precadere de Grasshopper, BSC si Servette), dar de atunci au jucat aproape constant in grupele C1 si s-au bucurat de o oarecare constanta in Europa.

Potentialul Stelei este in stransa legatura cu potentialul tarii, iar aceasta legatura este indisolubila. Ca sa faci performanta ai nevoie de bani, iar ca sa ai bani trebuie :

- sa-ti permiti sa impui niste preturi europene la bilete si abonamente

- sa ai constant o medie ridicata de spectatori (10.000 este una foarte mica !! )

- sa ai o Liga nationala interesanta atat pe plan intern cat si international. Pe nimeni din exterior nu poate interesa achizitionarea drepturilor TV, intr-un campionat cu stadioane goale, infrastrucutra depasira si fotbal mimat.

- sa ai sponsori. Ma si amuzam la un moment dat cum "brandul nostru national, Dacia" sponsorizeaza Udinese si nicio echipa din Liga 1.

Si lista e mult mai lunga, acestea fiind doar cateva idei spuse in graba. Da, intr-adevar pe plan intern Steaua trebuie sa subordoneze competitiile interne, iar daca ar pune piciorul in prag, financiar i s-ar cuveni din drepturi TV cat toate celelalte echipe la un loc, dar de aici pana la comparatii cu FC Basel e cale lunga si cu toate astea, strict fotbalistic i-am tinut in sah in meciul direct :).

P.S. :

Media de spectatori a lui FC Basel in sezonul trecut (12-13) a fost de 29.036 (din capacitatea totala de 38.512 a stadionului St. Jakobs Park grad de ocupare 78%).

Pana in clipa de fata noi avem o medie de 10.694 si un grad mediu de ocupare de 33% (patetic !!).

Anul trecut am avut o medie de 20.896 si asta (aviz amatorilor cu "Mall Arena") gratie varfurilor inregistrate cu Brasov, Dinamo, Petrolul, CFR si Rapid disputate pe "National", iar gradul mediu de ocupare a fost de 45%.

36 CHF (132 RON) costa un bilet la peluza elvetienilor in sezonul actual. 5 lei am dat pe biletu la meciul Steaua - Gaz Metan. Trage tu singur concluziile :)

Gest incredibil al lui Dinu Vama!

Vezi cum i-a pus piedică unui jucator de la Oțelul in minutul 90, sa intarzie repunerea de la margine si atacul Otelului! Le tremura chilotii sa nu piarda!

Asta vorbea de chilotii Chiajnei, fair play, alea, alea? Nesimtitul!

Presa si deontologii anti Steaua tac malc!

Daca era MM, Reghe sau altcineva de la Steaua era catastrofa nationala pe care se tocau articole virulente o luna de zile.

In schimb a aparut in editia online de a ziarului, Gazzetta dello Sport: "Nebunie in Romania! Presedintele ii pune piedica unui adversar"

http://video.gazzetta.it/follia-Romania-pr...22-c9e919454f4d

Dolce sport(ei au dat meciul):

"Președintele clubului Astra, Dinu Gheorghe, a facut un gest cum rar se vede. În minutul 90 al partidei de la Giurgiu, i-a pus piedică galățeanului Armando Cooper. Scorul era in acel moment 1-1.

În imaginile filmate de cameramanul Dolce Sport se vede cum fotbalistul galățean alerga după minge, iar Dinu Gheorghe i-a pus o piedica in tentativa de a-l opri. "-

Video:

http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal-in...nutul-90-31301/

Sunt curios daca se autosesizeaza comisiile lui peste!

"Invictus Arena.

Steaua nu a pierdut niciodată in fata echipelor din Romania pe cel mai mare stadion din tară"

"De la inaugurarea National Arena, Steaua Bucuresti, liderul Ligii 1, nu a pierdut niciun meci disputat in competitiile interne pe stadionul care a organizat finala Europa League pe 9 mai 2012.

Stelistii au disputat 16 meciuri de campionat, un meci de Cupă si o Supercupă a Romaniei, inregistrand 15 victorii, 3 egaluri si nicio infrangere.

46-13 este golaverajul la capatul celor 18 meciuri disputate de Steaua pe Arena Natională in competitiile interne

10 este numarul de goluri, inscrise de Raul Rusescu, cel mai prolific jucator al Stelei in meciurile de pe National Arena, disputate impotriva echipelor din campionatul intern. Tanase e al doilea marcator, cu 5 goluri "

Meciurile Stelei in EUROPA pe NAȚIONAL ARENA

Meciuri: 15

Victorie: 7 (Chesea, Ajax, Copenhaga, Molde etc.)

Egal: 4 (Schalke, Basel ...)

Infrangeri: 4 ( In EL: Twente Enschede, Spartak Trnava, Stuttgart. In CL: Chesea)

Golaveraj: 20-17

Detalii la sursa:

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/Liga-...n-tara-12357772

Meciurile cu Vaslui si Brasov se vor juca fara spectatori in PELUZE! In tribune avem voie.

No problem ! Nu mai cantam de-a latul, ci de-a lungul ! :D

da o sa se mute peluzele la tribuna ;)

Edited by SteauaToronto

"Steaua este peste Milan și Manchester United in clasamentul mondial al cluburilor!

Steaua se află pe locul 32, cu 187 de puncte, in clasamentul mondial al cluburilor, informează Mediafax. Steaua a coborat sase pozitii față de ierarhia anuntată la inceputul lunii martie. In schimb, ros-albastrii au depasit echipe precum Manchester United (locul 39) si AC Milan (locul 49)."

Sursa:

http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal-in...uburilor-31803/

Clasamentul "Top 200" integral la IFFHS :

http://www.iffhs.de/cwr-march-2014/

Print:

Loc 1-15

http://prntscr.com/370s9x

Loc 17- ... 32 Steaua ...

http://prntscr.com/370sul

Edited by xray

Sa nu ne precipitam. Astea sunt niste statistici artificiale. Manchester United e in sferturile UEFA Champions League si a facut egal cu Bayern in prima mansa, nu avem cum sa fim peste ei. Asta e doar un exemplu.

Sa nu ne precipitam. Astea sunt niste statistici artificiale. Manchester United e in sferturile UEFA Champions League si a facut egal cu Bayern in prima mansa, nu avem cum sa fim peste ei. Asta e doar un exemplu.

Acest clasament nu este facut de un "stelist" sau "anti stelist", ci de International Federation of Football History & Statistic (IFFHS) in baza unor criterii si punctaje clare, functie de care este analizata fiecare echipa.

Vezi aici cum se face punctarea.

http://www.iffhs.de/explanations-cwr/

Sunt luate in calcul numai victoriile si egalurile din toate competitiile interne si externe.

De ex.

- UEFA Champions League punctaj: 14 la victorie, 7 la egal si 0 la infrangere

- In campionatul intern, punctajul e functie de taria campionatului (nivel 1...4)

Anglia, Germania ... nivel 4, Romania nivel 3

De exemplu la victorie in campionat nivel 4 da 12 puncte, in nivel 3 da doar 8.

Deci este o chestie cat se poate de masurabila si echilibrata valoric, mai ales ca evolutie.

In fine ...

Daca Steaua e peste Man U in acest clasament, nu inseamna ca Steaua e mai buna decat Man U, ci ca in baza criterilor enuntate mai sus, in perioada 1 Martie 2013 “ 28 Februarie 2014, Steaua a acumulat un punctaj mai mare decat Man U in toate competitiile la care a participat.

Mai concret, a avut mult mai multe victorii si egaluri de Man U.

Daca primele pozitii in clasamentul IFFHS sunt ocupate de urmatoarele echipe:

1. Bayern Munchen (Germania) 383 puncte

2. Real Madrid (Spania) 301

3. FC Barcelona (Spania) 277

4. Chelsea Londra (Anglia) 268

5. Atletico Madrid (Spania) 267

6. FC Basel (Elvetia) 250

7. Paris Saint-Germain (Franta) 247

8. Atletico Nacional (Columbia) 239,50

9. Fiorentina (Italia) 238

... si chiar asa cam este, de ce sa consideram statistica "artificiala" doar cand ne referim la Steaua?

Probabil ca ne-am obisnuit sa ne tot dam in freza singuri, nu doar altii. :)

Edited by xray

@xray: man, hai sa fim realisti. Liga I la nivelul ei actual este (probabil) putin mai sus de Liga a II-a din Anglia. Un punctaj corect ar fi ca la o victorie la noi sa aiba vreo 3 puncte, nu 8.

Compara primul loc de la ei cu primul loc de la noi, locurile 2 intre ele si asa mai departe. City, Chelsea si Arsenal vs Petrolul, Astra si Vaslui.

Pe scurt: clasamentul ala nu reflecta sub nicio forma valoarea echipelor, e mai mult de statistica.

Dar de asta ce mai zici: http://www.gsp.ro/fotbal/Liga-1/au-mai-ram...opa-423231.html ? :))

Edited by eMagic

@xray: man, hai sa fim realisti. Liga I la nivelul ei actual este (probabil) putin mai sus de Liga a II-a din Anglia. Un punctaj corect ar fi ca la o victorie la noi sa aiba vreo 3 puncte, nu 8.

E opinia ta si o respect, chiar daca nu sunt de acord cu ea.

Si specialistii in fotbal la nivel european si mondial au alta parere. Ai vazut-o.

Nu cred ca aia ca sunt "blat" cu ciobanul sau "nasul". Kidding! :)

Poate nu stiai.

Conform punctajului acumultat de echipele romanesti de club in UEFA (UEFA Country Coefficients 2013/2014) Romania este pe locul 12 in Europa, peste Turcia, Belgia, Grecia, Olanda etc.

http://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/UEFA/d.../ccoef2014.html

Deci nivelul 3 la "taria campionatului" mi se pare rezonabil ales.

Pe baza UEFA Country Coefficients(care e tot "doar statistica" cum spui tu) se stabilesc cate echipe da fiecare tara in UEFA(EL si CL). Deci se imparte accesul la bani si glorie!

Ca si intr-un meci de fotbal, rezultatul vorbeste. Important e scorul de pe tabela, nu bugetul, posesia, barele etc ... Taria unui campionat este data si de ce fac acele echipe in Europa(puncte acumulate). Cum altfel ai putea compara masurabil 2 campionate, decat prin confruntari directe in teren in cupele europene?

In aproape toate tarile exista in campionat 2-4 echipe si restul lumii!!

Se spune peiorativ "Botosani, Sageata, Corona, Chiajna etc." uitand ce jucatori evolueaza pe acolo. Unii cu vechi state in Liga 1 si unii chiar cu meciuri prin Europa. Asta pentru ca se judeca imaginistic doar brand-ul si bugetul.

Prea usor cadem in capcana ca daca nu mai e Rapid, Dinamo, Craiova etc in lupta pentru titlu ... Campionatul e nashpa, uitand ca un "noname" ca Urziceni a facut 8 puncte in CL, iar CFR alt "peste noapte" a facut 10 ... iar "brandul" Dinamo o rusine in Europa si cand se batea la titlu.

Nu o mai lungesc cu exemple.

PS

In clasament IFFHS, Basel este mult peste Steaua, desi in meciuri directe nu a fost.

Elvetia este nivel 3 ca si Romania, desi Basel a fost si sub CFR si sub Steaua in meciurile directe. Dar Basel, in 2013-2014, a avut un parcurs excelent si in EL si in CL.

Mai mult, a dat acum un 3-0 sec Valeciei din nivel 4 si 2 batai in CL lui Chelsea, tot nivel 4.

Dar in clasamentul IFFHS/UEFA au contat victoriile in CL/EL, nu pe cine a batut!

Edited by xray

PS

Cu exceptia noilor veniti: Sanmartean, Varela, Stanciu ... aproape toate vedetele de azi ale Stelei au venit/fost de la echipe "de pluton", unele retrogradate: Chiajna, Brasov, Arges, Bistrita, Craiova, Gaz Metan etc. Chiar Pandurii, a fost "de pluton" pana anul trecut.

Idem Keseru si Pio!