Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Ai dreptate, dar de ce te miri? E vreun club privat din lume care face altfel?

Mai toti sunt ipocriti si mimeaza "pe primul loc fanul", dar din ochii numara "banul".

De exemplu, ce bla, bla, bla e la Rapid acum, te apuca greata. Totul se reduce la bani, nu la vorbe rostite pentru prostime, de jucatori, staff si de pacalicii aia numiti patronii! La fel si suporterii. De la intelectuali, oameni de afaceri...pana la someri si elevi. Zmei in vorbe, dar cand e vorba sa ajute cu bani iesirea din impas ... fac si ei greva foamei. :)

Logica e simpla. Ai echipa buna, rezultate ... vine fanul si da banul. Nu ai, iei praful de pe toba. Si 1 ban sa pui biletul, nu vine nimeni. Exceptand un grup de ultrasi.

Pretul e functie de estimarea interesului pt meci, nu dupa buzunarul fanului sau punga ciobanului.

Deci, toti privatii fac echipe bune sa castige imagine, notorietate, influenta etc. ... si bani cu ele, nu pe primul loc fanii. Altfel ar fi intrarea gratis!

impecabil raspuns, simplu clar si concis:

"Quod Erat Demonstrandum!"

Scuze pentru offtopic, si eu ii admiram desi eram copil (puteam vedea meciurile lor la sarbi), dar sunt fan Crvena Zvezda, iar de la croati daca era sa aleg imi placea Jugoplastica...in sfarsit, alte si frumoase vremuri...

Da, Zalgiris erau tari... sa castigi atunci intern in fata CSKA era cu adevarat ceva special...

O adevarata lupta intre fostele forte URSS si Jugoslavia a fost in finala euro 95, intre Arvidas Marciulionis si Sasha Djordjevic...dupa mine, unul dintre cele mai frumoase meciuri din istoria basketului.

Putem purta discutii despre aceste subiecte in locuri speciale alocate, depinde de tine.

am vazut tska prima oara la Bucuresti, parca prin 1973 sau 1974, intr-un meci cu Dinamo....atunci m-am "indragostit" instant de cel mai "mare" baschetbalist pe care l-am vazut pe viu (probabil impactul primului contact): alsan zarmuhamedov

vitto, e admirabila si de apreciat, "modestia" ta. Cand am citit prima data am crezut ca erai auto-ironic ...

Legat de opinia mea, cu care din unele motive, diverse, nu poti fi de acord, ce pot sa zic ... sunt multumit ca sunt destui de acord cu mine, e o dovada ca nu am pierdut timpul degeaba sa scriu aici, pentru ca daca scriam doar pentru tine, era pierdere de timp din start.

Despre "Tase" nu are rost sa mai discutam, inteleg ca e favoritul tau si esti subiectiv, asta bineinteles daca intelegi cat de cat fotbalul ... Totusi, acum obiectiv vorbind, cred ca nici Reghe, nu poate fi de acord cu afirmatia respectiva, asta indiferent daca raportam sau nu la situatia fotbalului romanesc.

Si inca o treaba, ca vad ca ai dezvoltat un pic subiectul cu preturile la bilete, de acord ca distractia costa, dar vezi tu, daca o iei cu distractia, numai distractie nu a fost la meciul cu Chelsea ... si mare distractie nu a fost nici la celelalte doua meciuri. Si daca tot ai enumerat, toate cheltuielile romanului de rand, ar trebui sa-ti dai seama ca din bugetul ramas, putini isi mai permit sa aloce banii aia pe bilete ... Daca nu ma insel, cele mai ieftine bilete la toate cele 3 meciuri ale Stelei din grupele UCL, ar fi costat 210 lei, raporteaza asta la salariul minim si vezi cat da si dupa ce faci asta, fa calculul si pentru tarile vestice si vezi care e raportul ... Inca o data o spun, a fost pus pe primul loc banul si pe locul doi fanul!

Acum cat se poate de serios, de cand a aparut acest "enigmatic" vitto pe aici, a existat macar o decizie a conducerii clubului, pe care el a criticat-o?

inca o critica:

m-am saturat de efuziunile pe care le tot lansam la adresa lui sanmartean, cum ca ni-l dorim in echipa..... o tampenie monumentala, caci respectivul nu este decat un fost jucator mofturos si lipsit de forta, actualmente o epava cu doua viteze: incet si incetisor!

a-l tot pune pe sanmartean in fruntea prioritatilor de transfer mi se pare o idiotenie ..... daca pe unu' ca Gigi, care are criterii mai speciale in evaluare il pot intelege (el vorbeste mai mult ca suporter), reghe si MM ma surprind neplacut prin aceasta fixatie tampita!

inca o critica:

m-am saturat de efuziunile pe care le tot lansam la adresa lui sanmartean, cum ca ni-l dorim in echipa..... o tampenie monumentala, caci respectivul nu este decat un fost jucator mofturos si lipsit de forta, actualmente o epava cu doua viteze: incet si incetisor!

a-l tot pune pe sanmartean in fruntea prioritatilor de transfer mi se pare o idiotenie ..... daca pe unu' ca Gigi, care are criterii mai speciale in evaluare il pot intelege (el vorbeste mai mult ca suporter), reghe si MM ma surprind neplacut prin aceasta fixatie tampita!

Sanmartean este probabil cel mai jucator din campionatul intern. e cu +10 clase peste tanase si venirea lui nu ar fi decat un urias + la capitolul viziune in joc si ultima pasa. Capitole la care Steaua este inca corijenta.

inca o critica:

Ai dreptate.

La varsta lui iti sta gandul NUMAI la bani pt familie, nu la performanta si CV pentru a face cariera.

Vaslui nu-i va prelungi contractul la aceeasi valoare, deci Steaua e numai buna de muls inca un an.

El nu poate fi nici macar un Mutu pentru Petrolul, pt ca Mutu nu s-a dus acolo pentru bani, ci pentru a arata ca mai poate si poate mai prinde nationala sa-l intreaca pe Hagi la goluri. Are motivatie fotbalistica, nu financiara.

Deci, Sanmartean nu mai poate reprezenta nici macar prezentul la Steaua, dar viitorul.

Pana se integreaza in jocul Stelei, se termina campionatul ... sau contractul.

Daca vine, va avea soarta lui Cristea, adus si ala tot din "pohta" lui Becali, si tot pentru viziune de joc si ultima pasa. In afara de pasa proasta prin care trece in dragoste, alte pase nu prea am vazut la el. :D

PS

Welsley, dupa ce a luat titlu de cel mai bun fotbalist strain ... se zbate pe la arabi ... fara echipa.

Sanmartean este probabil cel mai jucator din campionatul intern. e cu +10 clase peste tanase si venirea lui nu ar fi decat un urias + la capitolul viziune in joc si ultima pasa. Capitole la care Steaua este inca corijenta.

sanmartean este un oarecare de la o echipa de provincie si toata cariera lui s-a desfasurat la "periferia" fotbalului serios! inclusiv interludiul grecesc a fost o confirmare a neputintei respectivului.

spune-mi si cam cat fuge intr-un meci nea sanmartean asta ....in fotbalul modern premisele primare ca sa faci performanta sunt: sa vrei sa alergi, apoi sa poti alerga si chiar sa alergi efectiv! pentru sanmartean aceste trei pre-conditii nu exista. ca sa nu mai spun ca este si un jucator fara forta si fara nici o perspectiva dpdv al varstei. un mercenar puturos la sfarsit de cariera, care este interesat prea putin de joc si mai mult de salariu.....daca nu-ti place fotbalul, jocul in sine, nu existi! pentru Steaua un astfel de specimen nu ar fi decat un balast, o problema in plus!

sanmartean este un oarecare de la o echipa de provincie si toata cariera lui s-a desfasurat la "periferia" fotbalului serios! inclusiv interludiul grecesc a fost o confirmare a neputintei respectivului.

spune-mi si cam cat fuge intr-un meci nea sanmartean asta ....in fotbalul modern premisele primare ca sa faci performanta sunt: sa vrei sa alergi, apoi sa poti alerga si chiar sa alergi efectiv! pentru sanmartean aceste trei pre-conditii nu exista. ca sa nu mai spun ca este si un jucator fara forta si fara nici o perspectiva dpdv al varstei. un mercenar puturos la sfarsit de cariera, care este interesat prea putin de joc si mai mult de salariu.....daca nu-ti place fotbalul, jocul in sine, nu existi! pentru Steaua un astfel de specimen nu ar fi decat un balast, o problema in plus!

hahahahahahahahha

it's a joke?

dle, avem viziuni diferite despre fotbal. Cat fugea Hagi? mult mai putin decat Dorinel Munteanu (doar un ex). care era aportul lui Hagi in echipa chiar daca nu fugea la fel de mult? mai mare decat a lui Dorinel.

Pe mine nu ma incalzeste sa fugi ca bezmeticul pe teren, vezi cazul tanase. La ce sa fugi ca tampitu si apoi sa nu fi in stare sa faci o preluare..?

Steaua nu are nevoie de jucatori de travaliu deoarece sunt toti...noi avem nevoie de un jucator care cu o sclipire pe meci sa-ti aduca 3 puncte. Asta este sanmartean.

Mutu? este o relicva in comparatie cu sanmartean.

Personal mi-l doresc pe sanmartean enorm la echipa, ar aduce un plus de viziune si claritate in joc enorma.

Alexandru

Atunci cand esti bun, ai pretentii. de asta jucatorii buni primesc salarii babane. deoarece fac diferenta in majoritatea cazurilor

Sper ca timpul sa-mi dea dreptate!

hahahahahahahahha

it's a joke?

dle, avem viziuni diferite despre fotbal. Cat fugea Hagi? mult mai putin decat Dorinel Munteanu (doar un ex). care era aportul lui Hagi in echipa chiar daca nu fugea la fel de mult? mai mare decat a lui Dorinel.

Pe mine nu ma incalzeste sa fugi ca bezmeticul pe teren, vezi cazul tanase. La ce sa fugi ca tampitu si apoi sa nu fi in stare sa faci o preluare..?

Steaua nu are nevoie de jucatori de travaliu deoarece sunt toti...noi avem nevoie de un jucator care cu o sclipire pe meci sa-ti aduca 3 puncte. Asta este sanmartean.

Mutu? este o relicva in comparatie cu sanmartean.

Personal mi-l doresc pe sanmartean enorm la echipa, ar aduce un plus de viziune si claritate in joc enorma.

Alexandru

Atunci cand esti bun, ai pretentii. de asta jucatorii buni primesc salarii babane. deoarece fac diferenta in majoritatea cazurilor

Sper ca timpul sa-mi dea dreptate!

m-am lamurit...... tu de fapt nu vorbesti de fotbal de performanta ci de miuta! sigur, pentru jonglerii si miute pe o bere nea sanmartin e foarte competitiv. pentru altceva....nu exista! un jucator absolut inutil, de aceea si-a facut veacul pe la echipe mici........ un individ care a pacalit fotbalul! pe gustul lu' nea mitica gura bogata!

m-am lamurit...... tu de fapt nu vorbesti de fotbal de performanta ci de miuta! sigur, pentru jonglerii si miute pe o bere nea sanmartin e foarte competitiv. pentru altceva....nu exista! un jucator absolut inutil, de aceea si-a facut veacul pe la echipe mici........ un individ care a pacalit fotbalul! pe gustul lu' nea mitica gura bogata!

daca doar atat poti...sincer ma asteptam la un raspuns mai elaborat

:steag_cruce_invers:

Choli, ti-am spus parerea mea. Sinmartean nu stiu unde ar avea loc. M-am uitat, la FC Vaslui a jucat pe stanga. Sa zicem ca ar putea fi o solutie pentru inlocuirea lui Tanase, dar iti spun clar ca din punctul meu de vedere n-as oferi un salariu mai mare de 10.000 pe luna la 34 de ani.

Si nu uita, Steaua joaca in primul rand fizic si mai apoi tehnic. De la venirea lui Reghe asta este principala noastra arma. Sinmartean daca aude de exercitiile lui Neubert, fuge mancand pamantul.

Mi-ai spus ca face treaba la Vaslui, de acord. Dar, nu uita ca Vaslui nu e Steaua, cel putin nu cea actuala si aici nu e loc de indolenta si artificii. Despre faptul ca ar fi confirmat la Vasluiul in acea participare a lor in grupele Europa League, nu pot sa-mi dau cu parerea, fiindca pe langa el mai erau si Adailton si Wesley. La ora actuala cu siguranta as investi bani in transferul lui Antal, iar nu al lui Sinmartean. Dorinel a venit la noi la 35 de ani, dar era cu totul alt tip de jucator : serios, disponibilitate de efort si profesionist desavarsit (234 de meciuri jucate in Bundesliga).

Iarta-ma, dar Sinmartean este o loaza si nu degeaba isi primeste critici de la Porumboiu cand are partide in care nu joaca nimic, in ciuda faptului e platit regeste acolo (400 k/an)

Edited by Empyro

:steag_cruce_invers:

sanmartean nu merita mai mult decat am comentat! este o impietate sa-l compari cu Hagi!

lasati-ma cu comentariile pertinente! nu face "nimic" virgil stanescu la echipa de baschet! este un sport la care practic nici nu existam .... in fapt la jocuri Steaua traieste doar prin fotbal si asta ar trebui sa dea de gandit celor care viseaza experiente fantasmagorice!

baschetul stelist a murit demult si asta o spune unu' care a vazut pe viu bataliile epice cu estudiantes-ul lui ron taylor si a lui gonzalo sagi-vela, cu forst birra cantu a lui marzoratti - recalcatti - robert wingo - Carlos lienhardt - fabrizio dalla fiori (cel mai spectaculos "5" care a venit vreodata la Bucuresti), cu Barcelona lui sibillyo, cu cibona lui petrovici, cu juventud badalona a fratilor margall, a lui buscato, santillana si estrada, sau cu cel mai puternic maccabi din toate timpurile, cel al lui miki berkovich, aulcie perry, earl williams, lou silver, kevin magee, lee johnson, motti aroesti, jack zimmerman, condusi de pe banca de magicienii ralph klein si tal brody! sa discut acum de realizarile lui virgil stanescu imi pare ca ma trezesc intr-un vis urat!

vorbiti mai cu sfiala si contraziceti-va cu masura! pasiti pe un teren nesigur......

ehhhh.... nu face nimic.... dar a inceput sa faca ceva..... nu e usor... e greu ce vrea sa faca.... dar sa ii dam cativa ani.... poate o sa vedem Steaua BC jucand meci de meci la Polivalenta... cu casa inchisa.... Steaua este Steaua indiferent de sport

Probabil s-au razgandit si cluburile care il doreau, din cauza evolutiilor oscilante pe care acesta le-a avut in a doua jumatate a turului.

"DNA l-a audiat, luni, aproape o ora, pe primarul Ploiestiului, Iulian Badescu, intr-un dosar in care procurorii ancheteaza modul in care s-au alocat trei milioane de euro de la bugetul local drept premii pentru echipa Petrolul Ploiesti, DNA cerand noi documente in urma audierii primarului. Primarul municipiului Ploiesti, Iulian Badescu, a dat, luni, declaratii in fata procurorilor DNA, la sediul Serviciului teritorial Ploiesti, intr-un dosar ce vizeaza relatia de colaborare dintre autoritatile locale si Asociatia Lupii Galbeni, se arata intr-un comunicat dat publicitatii de Primaria Ploiesti [...]

"In 20 decembrie 2012, Consiliul Local Ploiesti a aprobat hotararea nr. 466, privind "cooperarea municipiului Ploiesti cu Asociatia comunitara Lupii Galbeni 2012, in vederea finantarii si realizarii in comun a unor actiuni, servicii si proiecte de interes public local, avand ca obiectiv principal sustinerea si promovarea echipei de fotbal FC Petrolul Ploiesti". Prin aceasta hotarare, autoritatile locale au incheiat un contract intre municipiul Ploiesti si Asociatia "Lupii Galbeni", prin care autoritatile locale isi asuma obligatia de a asigura sume in cuantum de milioane de euro, in functie de rezultatele echipei de fotbal, banii urmand a fi asigurati de la bugetul local si achitati jucatorilor echipei si staff-ului (antrenor, masor, medic, asistent, kinetoterapeut, preparator fizic, manager sportiv) cu titlu de salarii, rate contractuale, premii sau sponsorizari." - prosport

Precum spuneam, daca dosarul ajunge pe masa UEFA, "lupii" nu vor juca in nicio competitie europeana.

Vlad Chiriches, prima dezamagire din anul 2014

Nu e chiar asa. Daca il vedeai in fiecare saptamana prin tabloide beat mort si la lautari era alta chestie. Omul se vede ca nu e un bautor inrait, o fi baut si el cateva pahare de whiskey si a cedat. Ce, i-ai vazut vreodata pe Tamas sau Mutu sa pice?:))

Multi au tendinta de "a sanctifica" fotbalistii in viata si a avea pretentia sa fie Maica Tereza.

Chiar si asa, Stefan cel Mare a fost sanctificat, desi era un curvar notoriu si aprig la manie si degrab varsatoriu de sange nevinovatu. Dar a fost facut "sfant" post mortem. :D

Fotbalistii nu au nicio prerogrativa sa fie modele sociale. Nu sunt nici elite, nici conducatori, nici educatori si nici formatori de opinie. E pot fi modele profesionale si atat!

In showbiz sunt actori, cantareti etc. care au zeci de milioane de fani. Sunt adulati pentru ceea ce sunt ei pe scena, ecran ... nu prin ce trag pe nas, pe gat si in pat. :D

Fotbalul a devenit si el un showbiz.

Edited by xray

PS

Stefan cel Mare a fost facut "sfant" pentru faptele lui ca conducator in interesul neamului.

A fost unul dintre cei mai mari conducatori romani din toate timpurile.

Si Chiriches, va ramane in istoria fotbalului daca va avea prestatii foarte bune si succese cu echipa nationala, nu ca fotbalistul care a baut toata viata numai apa minerala.

mdionis, de ce vrei tu sa ma plictisesti acum? nu vreau sa va precizez nimic, doar sa constat: tatu a venit ca un profesionist si a plecat in acelasi mod.... discret, fara scandal, un jucator serios, fara ifose, fara idei preconcepute..... [...]

Eu vreau in primul rand un singur lucru esential: discursul dumitale sa nu contina afirmatii false. Tin sa iti reamintesc ca dumneata ai afirmat textual "tatu si-a gasit un angajament de nivel comparabil". Aceasta afirmatie se poate interpreta intr-un singur mod: angajamentul (de nivel "comparabil") era deja perfectat/incheiat in momentul in care ai scris-o (14 ianuarie). De vreme ce ai schimbat discursul, e clar ca ai admis in mod implicit falsitatea afirmatiei respective. De fapt, din cate spun ziaristii, abia in aceste zile Tatu pare sa isi fi gasit un angajament (nu comentez nivelul acestuia).

Chestiunea poate parea minora, insa ea este indicativa asupra usuratatii cu care dumneata tratezi colportarea de informatie aici: nivelul dumitale de credibilitate este in profunda suferinta.

Eu vreau in primul rand un singur lucru esential: discursul dumitale sa nu contina afirmatii false. Tin sa iti reamintesc ca dumneata ai afirmat textual "tatu si-a gasit un angajament de nivel comparabil". Aceasta afirmatie se poate interpreta intr-un singur mod: angajamentul (de nivel "comparabil") era deja perfectat/incheiat in momentul in care ai scris-o (14 ianuarie). De vreme ce ai schimbat discursul, e clar ca ai admis in mod implicit falsitatea afirmatiei respective. De fapt, din cate spun ziaristii, abia in aceste zile Tatu pare sa isi fi gasit un angajament (nu comentez nivelul acestuia).

Chestiunea poate parea minora, insa ea este indicativa asupra usuratatii cu care dumneata tratezi colportarea de informatie aici: nivelul dumitale de credibilitate este in profunda suferinta.

Se pare ca singurii care inteleg fotbalul sunt thailandezii si Mihai Stoica.

Edited by Alexandru H.

Ete-l si pe Messi muci. :alcoholic:

http://vimeo.com/47383149

pai in mod normal, orice fotbalist adevarat care se respecta, dintr-o bere dupa meci bauta este praf. in cazul lui Messi a fost sampanie. Probleme incep cand bei cate o sticla de whisky si nu ai nimic si o ceri pe a 2-a (vezi tamas)