Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Becali nu este nici finantator, nici creditor, nici investitor.

Este proprietar.

Nu cred. In ce act de proprietate relativ la Steaua FC apare numele George Becali? De fapt: in ce act legat de Steaua FC apare numele lui George Becali, cel al carui statut ambiguu inca nu a fost lamurit in mod clar (cu toate ca o suma de persoane angajati ai clubului il gratuleaza cu apelativul abuziv de "patron")?

Din cate stiu eu, oierul nu este in mod oficial nimic la club. In mod abuziv, da, este ceea ce vrea el (acum mai putin fiindca din parnaie e mai greu). Aceasta mizerie fundamentala genereaza nerespectabilitatea apriorica a clubului Steaua FC si imposibilitatea de schimbare in sensul decentei.

Am sa fac un scurt rezumat romanului domnului raze x, in caz ca e cineva caruia ii e lene sa citeasca.

1. Tot ce inseamna performanta, deci bani incasati, faima si onoare, i se datoreaza ilustrului nostru comandant, Gigi.

2. Ciobanul e proprietarul Stelei.

Ca de obicei, stilul tau e inconfundabil. Scrii mult si prost. Nu am rabdare acum sa comentez punctul 1 pt ca as vorbi pana maine dimineata, ma opresc doar la urmatoarea ta aberatie.

Draga x-man, George Becali nu este proprietarul Stelei. El pana acum 4 luni nu detinea nicio functie oficiala la club. A fost pus presedintele Stelei printr-o incercare mai mult decat jenanta (marca Gigi&Vali) de a scapa de inchisoare.

Inteleg ca ii deplangi soarta idolului tau, dar baga si tu de seama ca ai ajuns penibil. Cu toate bisericutele si taberele de pe acest site, lumea a inceput sa isi dea seama cine esti tu cu adevarat.

lumea a inceput sa isi dea seama cine esti tu cu adevarat.

si tu cine esti ? un pusti...atat esti...care stie doar 3 litere "VPM"

@mdionis

Sa inteleg, ca in opinia ta, Steaua e a nimanui si ciobanul behaie si el pe acolo? :)

Pai daca este asa, atunci ce rost mai are VPM si notiunea de antibecalist, din moment ce tu ne spui ca nu mai are nici o treaba cu Steaua?

E ca si cum i-ai spune lui acum Paunescu acum VPM sau pleaca din Ghencea. :)))

Hai, mai, chiar asa??? Ce naiba!? Iar mai (re)facem istoria asta de n ori??

A fost spusa si raspusa aici pe site, cu scanari de documente etc.

1. Gheorghe Becali apare in actul constitutiv al SC FC Steaua Bucuresti SA, din 2003.

2. In 2003 SC FC Steaua Bucuresti SA a preluat activele de la AFC Steaua Bucuresti, in contul datoriei catre Becali, si cesiunea pe marca Steaua. De fapt a fost o asociere in participatiune. Apoi AFC Steaua s-a dizolvat si radiat, iar SC FC Steaua Bucuresti SA a ramas forever si cu dreptul de folosire marca.

3. Ciobanul si-a cesionat actiunile in familie, dar e clar si pt copii de mingi ca Becali detine Steaua cu acte in regula, pentru ca SC FC Steaua Bucuresti SA el a infiintat-o si este a lui, chiar daca acum posesorii de actiuni sunt membrii familie.

E ca si cum tu ai trece casa pe numele copiilor si vecini ti-ar spune ca tu nu mai ai nicio treaba cu casa, ce mai cauti pe acolo. :))

@Ivanski

Ai dreptate pana la un punct.

Dar ... Steaua nu poate fi o notiune abstracta, nepopulata de proprietar(statul sau privatul) si angajatii lui, care se poate autofinanta din aer.

Echipa care aduce bani Stelei nu are jucatorii desenati pe sigla Steaua si joaca cu aia.

Tot timpul a fost un proprietar(statul sau privatul), care a angajat conducerea, staff-ul si jucatorii.

Chiar daca Steaua nu ar mai avea nevoi sa imprumute bani(finantare), tot nu ar putea functiona fara cei enumerati mai sus.

Repet, Becali nu este la Steaua doar sa bage bani cu nemiluita in ea, cum gresit interpreteaza unii, ci sa o conduca ca afacerea lui pt ca din 2003 a preluat-o cu acte legale.

Referitor la trecut.

Steaua s-a autofinantat doar cand a vandut jucatorii, in rest, incasarile din bilete erau insuficiente. Pe vremea aia nu erau drepturi TV si nici bani ca acum de la UEFA. Toate cluburile erau tinute de stat si cotizatii. Nici unul nu era pe profit!

Pe atunci si participarea in Cupa UEFA te costa. De asta nu a fost atractiva pt cluburi. Abia cand a aparut formatul cu grupe mai ieseai pe plus.

Dupa '99, cand devenise AFC Steaua, statul nu a mai dat bani si AFC Steaua a intrat repede in datorii mari, in special la stat, dar si la privati. Printre care si la Becali.

O parte din datorii le-a preluat direct de la sectia de fotbal CSA, care nu mai primea nici ea dupa '89 ce primea inainte:

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/24428/

Ai dreptate ca s-au sifonat la greu bani din Steaua(din transferuri). Dupa '89 si pana in 2003, cand a preluat-o Becali.

Diferenta este ca ei sifonau ilegal profitul din bani publici, Steaua fiind proprietate de stat pana in '99, iar Becali si-a luat profitul legal din proprietatea si afacerea lui.

In cazul de pana in '99, profitul trebuia sa-l ia statul(proprietarul), nu X sau Y angajatul statului.

@rtj

Citeste atent ce am scris mai sus, ia notite si invata! Altfel nu o sa mai stii nici macar tu cine mai esti cu adevarat, dar sa mai stii si despre mine.

Succes!

Edited by xray

Sa inteleg, ca in opinia ta, Steaua e a nimanui si ciobanul behaie si el pe acolo? :)

Nu, in opinia mea situatia de fapt si de drept de la club este perfect anormala.

3. Ciobanul si-a cesionat actiunile in familie, dar e clar si pt copii de mingi ca Becali detine Steaua cu acte in regula, pentru ca SC FC Steaua Bucuresti SA el a infiintat-o si este a lui, chiar daca acum posesorii de actiuni sunt membrii familie.

... iar aceasta este marca stampilata a anormalitatii fundamentale. In toata lumea civilizata, proprietarul real este trecut in niste acte oficiale. In lumea lui "merge si-asa" sa fentam autoritatile, un individ cu zero atributii oficiale face si desface.

E ca si cum tu ai trece casa pe numele copiilor si vecini ti-ar spune ca tu nu mai ai nicio treaba cu casa, ce mai cauti pe acolo. :))

Daca treci casa pe numele copiilor, din punct de vedere scriptic si oficial, casa este a copiilor tai, nu este a ta: nu poti sa o vinzi (fara procura), nu poti sa o pui ipoteca, etc. Ce spun ipotetic vecinii este perfect irelevant, daca vrei sa ii vizitezi pe urmasi sau sa locuiesti la ei, n-ai decat, insa asta nu schimba situatia legala a casei. Din punct de vedere oficial si legal, oierul nu este nimic la club, subiect inchis.

Mda, curioasa fractura asa in logica, functie de scaunul de pe care se aseaza unii sa judece:

1. Asezati pe scaunul "Becali e proprietarul clubului?"

Raspuns: "NUUU! Becali nu mai are nicio legatura cu clubul. Nu mai este al lui."

2. Asezati pe scaunul "Cine e vinovat ca nu s-au facut transferuri de "jde meloane", de managementul prost etc.?"

Raspuns la unison: "Becali, pentru ca mulge Steaua si baga banii in buzunar si nu in jucatori, ca-l tine pe MM la Steaua, ca nu-l da afara pe Reghe, Argaseala etc."

Mai, sa fie!?!

Conduce si mulge ce nu-i mai apartine, trebuie sa vanda ce se zice ca nu mai are si sa plece de unde se spune ca nu mai este ...(VPM)

Parca suntem in Kafka, frate!. :))

PS

Dionisos,sunt n parinti care au donat casa copiilor, preventiv, dar ei stau tot acolo.

Unii pun si clauze, exact cum au si cei la care Becali a cesionat actiunile. Nu pot sa faca nimic cu ele(sa le vanda etc.) cat timp traieste el.

Mai mult, Becali le poate lua inapoi actiunile, pe acte, cand vrea muchiul lui. Retine asta!

Sunt n parinti care au donat afacerile copiilor, dar tot ei detin controlul(cu sau fara clauze). Iti pot da n exemple celebre, incepand cu trustul Intact, unde Voiculescu a facut ca Becali, dar din umbra el dirijeaza totul. Becali nu din umbra. Pe fata.

Ambii perfect legal! Nu fenteaza nicio autoritate.

Pe o proprietate privata comanda cine vrea muschiul proprietarului din acte(in cazul Stelei, nepotii lui Becali). Intelegi? Raspunderea pentru ce se intampla ilegal cade pe capul proprietarului si/sau a executantului. Dar ce parinte si-ar baga copii la puscarie? Nu zic ca nu ar fi, dar exceptii.

In fine ... Ma mir ca te vad surprins.

Apropo, daca tot nu mai este nimic "oficial" la club de ce mai e pomenit aproape la fiecare comentariu cand e vorba de Steaua?

Ca de aici a plecat replica mea data lui ivanski. Ne arata ca Steaua nu mai are nevoie de Becali.

E o intrebare retorica.

Edited by xray

Imi cer scuze. Dionis, nu Dionisos.

A fost o scapare, nu o ironie sau rea intentie.

Multumesc pt intelegere!

Unii pun si clauze, exact cum au si cei la care Becali a cesionat actiunile.

Asa, si?! Clauzele nu schimba situatia juridica a proprietatii.

Mai mult, Becali le poate lua inapoi actiunile, pe acte, cand vrea muchiul lui. Retine asta!

Nu am de unde sa stiu. Dumneata de unde stii?! ai vazut clauzele scrise oficiale care stipuleaza explicit ca oierului i se poate pune pata ca vrea sa fie din nou proprietar in acte iar actualii proprietari sunt legal obligati sa ii indeplineasca pohta mintenas?! sau e asa, presupunerea dumitale pe baza de autoritatea oierului in fata actualilor proprietari, un concept fara temei legal/juridic?!

In primul caz, am stabili o noua si originala definitie a notiunii de "proprietar".

Ambii perfect legal! Nu fenteaza nicio autoritate.

E mai complicata povestea, insa nu vreau sa extind discutia in aceasta directie, si-asa e OT.

Apropo, daca tot nu mai este nimic "oficial" la club de ce mai e pomenit aproape la fiecare comentariu cand e vorba de Steaua?

Pentru ca situatia clubului este una anormala, in sensul ca persoana care ia decizii efective nu are legatura oficiala cu clubul insa isi aroga in mod repetat tot felul de calitati oficiale pe care nu le poseda.

Ca de aici a plecat replica mea data lui ivanski. Ne arata ca Steaua nu mai are nevoie de Becali.

E o intrebare retorica.

Eu doream sa clarific o singura chestiune: oierul nu este proprietar si nu are nicio calitate oficiala la club.

@x-ray:

Mai citeste tu o data ce am spus si eu si mdionis. Una e sa fii proprietarul in acte si alta e sa o conduci neoficial. Proprietarii clubului sunt Teia Sponte si Geambazi, singurii care au actiuni. Si ti-am mai spus, singura calitate oficiala a lui George Becali in prezent este de presedinte al clubului Steaua Bucuresti, functie pe care a luat-o in primire prin luna august sau septembrie, deci el este angajat al celor de mai sus, asa cum sunt Stoica, Argaseala sau Duckadam. Daca vrei, iti si desenez, in caz ca nu ai inteles.

@Canada:

Draga toronto, nu stiu care dintre noi e pustanul, dar te-as ruga sa nu mai latri ca un catelus pe aici. Pana la urma si tu esti la fel ca noi, revolutionarii astia virtuali si tristi, marai din fata unui monitor. Ti-au dat astia atatea sanse, dar tot degeaba. Ma opresc aici, ca mi-e sa nu primesc vreun ban ca mi-am permis sa te jignesc.

Indiferent daca ciobanu nu este proprietar in acte, tot el face "legea". Si oricum mie mi se pare ca Steaua ca orice alt club, dar mai ales Steaua, trebuie sa fie a suporterilor. Eu ma declar anti Gigi si compania lui de lachei, pentru ca ei reprezinta ceva rau pentru club, si este siteul plin de dovezile ilegalitatilor si magariilor lor. In tara asta pana se face dreptate dispar multe lucruri...

Indiferent daca ciobanu nu este proprietar in acte, tot el face "legea".

Mi-ai luat vorba din gura. Practic nu are importanta cine este sef in acte atata vreme cat el face legea. Nepotii sau rudele trecute in acte depind de el din toate punctele de vedere, de la trafic de influenta, bani lichizi etc.

Deja ajungem penibili cand vorbim de faptul ca este o situatie anormala....nu ca n-am avea dreptate, numai ca acest Stat roman a ajuns probabil in cea mai grea situatie financiara din istorie...auzim pe stiri "l-au inhatat si pe ala"...numai ca e imposibil sa-i bagi pe toti la racoare, pentru ca ar trebui inlocuite de la 0 absolut toate structurile statului...sa dai un asemenea reset, poate ca ar fi el sanatos, dar ne duce acum in evul mediu.

Banii statului, banii unora dintre noi s-au dus la toti smecherii care stau printre noi la tot pasul. Care dintre noi nu cunoaste vreunul care face bani dintr-o cosmelie, pravalie sau mai multe dar face "ca merge si la negru" adica evaziune, ca altfel "cu ce ar mai ramane si el saracu"... saracu' semianalfabet cu 5-6 clase... Numai ca banii aia pe care ii fura ala sunt tot ai statului si plateste prostul de bugetar din toate punctele de vedere.

Asta este tata...stam la coada ca am fost fraierii care au respectat regulile...

Edited by Lorimer

Ma baieti migrati dintr-un articol in altu si asa o sa ajungem sa citim aceste discutii in toate articolele!

@rti

Ma frate ciobanul a trecut clubul pe numele familiei pentru ca toate declaratiile lui si toate faptele lui aduceau sanctiuni clubului avand o pozitie oficiala! Ciobanul ii pica precum o manusa sa se poata destrabala si sa jihneasca pe oricine in calitate de suporter scriptic, dar faptic el era aceias Marie dar cu alta palarie!

Fratele x-ray nu ai obosit sa te lupti cu morile de vant? Pune tata odata punct la pomelnicele despre cioban si hai sa traim fericiti pana la adanci batraneti, pentru ca asta este solutia castigatoare! :hooray:

@rtj

Mai citeste tu o data ce am spus si eu si mdionis. Una e sa fii proprietarul in acte si alta e sa o conduci neoficial. Proprietarii clubului sunt Teia Sponte si Geambazi, singurii care au actiuni. Si ti-am mai spus, singura calitate oficiala a lui George Becali in prezent este de presedinte al clubului Steaua Bucuresti, functie pe care a luat-o in primire prin luna august sau septembrie, deci el este angajat al celor de mai sus, asa cum sunt Stoica, Argaseala sau Duckadam. Daca vrei, iti si desenez, in caz ca nu ai inteles.

Hai sa-ti raspund, totusi.

Tu dai replici doar sa te afli in treaba, altfel repeti ce tot am spus pe site-ul asta.

Ce ai scris mai sus este un adevar, dar n-are legatura cu fondul problemei dezbatut cu Ivansky, unde te-ai bagat si tu in seama ca nuca-n perete.

Tu esti din categoria celor cu fundul pe 2 scaune, descrisa de mine undeva mai sus, cand judeca situatia de la Steaua. Adica, e dual-core: proprietar care nu conduce si angajat care conduce proprietarul, dar unicul vinovat, care mulge Steaua de bani si nu face transferuri este proaspatul angajat, cand oficial, vorba ta si a lui Dionis, banii si profitul sunt ai proprietarului cu acte, nu ai angajatului Becali. Nu? :)))

Iar la faza cu desenatul ... ar fi tragic daca nu ar fi comic. Desenul presupune si simtul masurii! La tine doar presupune.

Deseneaza-ti tie, care strigi VPM, ce sa mai Vanda Becali, cand cu gura ta spui ca nu mai are nimic la Steaua, iar de Plecat e pe vreo 3 la mititica.

La multi ani cu stanatate!

Edited by xray

O cauza buna nu trebuie abandonata niciodata, si pentru ceva bun trebuie luptat fara incetare, trebuie obtinut lucru ala bun. La multi ani si sa auzim numai de bine. Doamne Ajuta !

@ivansky

Ai foarte mare dreptate! O cauza buna nu trebuie abandonata niciodata!

Problema nu consta in faptul ca este contestat, PE BUNA DREPTATE, Becali.

O merita pe deplin!

Problema este ca unii exaltati cred ca pot dicta ei pe destinul unor bani privati.

Un fel de Comitet al anonimilor care au pretentia sa dirijeaze din virtual o proprietate privata, doar ca si-au atarnat un fular de gat.

Asa ceva nu s-a putut si nu se va putea NICIODATA indiferent daca este sau nu Becali la Steaua.

Indiferent de numele si moralitatea celui care a detinut, detine sau va detine Steaua in veacul vecilor!

Si asta nu e valabil numai la Steaua, ci la toate cluburile private din lume si la toate proprietatiile private de pe planeta!

De fapt, polemica mea cu Comitetul anonimilor nu este legata de Becali, ci NUMAI de ce am scris mai sus!

La fel spuneam si sutineam si daca se numea Fecali si daca se numea Abramovici, de exemplu.

-Nu poti eluda un drept fundamental si sa te pretinzi justitiar, doar ca nu-ti place de caracterul sau moaca unuia.

- Nu poti clama o normalitate, utilizand mijloace anormale prin care crezi ca iti vei atinge scopul. Asta e o ipocrizie crasa! E ca si cum ai vrea sa faci o democratie si un "stat de drept" prin mijloacele specifice unei dictaturi.

Edited by xray

Sambata 11.01.2014 incepand cu orele 12 : 00 va puteti intalni cu echipa Campioanei Romaniei , Steaua Bucuresti , la magazinul suporterilor stelisti din incinta Grand Arena Mall Berceni . Va asteptam pentru prima intalnire din 2014 cu echipa noastra !

Peluza Nord (Facebook)

Keșeru va incasa un milion de euro in doi ani. La Steaua va purta tricoul cu numarul 28, cel care i-a adus noroc lui Bogdan Stancu.

Adus pentru a indeplini rolul de golgheter in angrenajul lui Laurențiu Reghecampf, Claudiu Keșeru (27 de ani) a dat o importantă lovitură financiară prin revenirea in Romania. Actele nu au fost incă semnate intre cele două parți.

Atacantul sosit de la Bastia va semna cu roș-albaștrii pană in iunie 2016, adică pe două sezoane și jumatate. El va câștiga in jur de un milion de euro pe durata șederii in Ghencea, suma fară bonusuri, salariul sau fiind cifrat la aproximativ 250.000 de euro stagional.

De altfel, pentru a-l tenta pe Keșeru, Steaua va fi nevoită să ii achite acestuia o sumă consistentă pentru instalare. La Steaua, bihoreanul va purta tricoul cu numarul 28, după ce in Corsica ii fusese repartizat cel cu numarul 11. În trecut, Bogdan Stancu și-a ales același numar (data sa de naștere) la Steaua, "Motanul" reușind ulterior un transfer in Turcia, la Galatasaray, din postura de golgheter al Romaniei.

Cele 6 milioane de euro platite in 2011 de turci pentru Stancu au reprezentat un record la acea vreme, in materie de transferuri din Liga 1. Internaționalul roman joacă și acum in prima ligă turca la Genclerbirligi. În 2013, Keșeru a fost ales in echipa ideală a sezonului in eșalonul secund din Franța, unde a reprezentat-o pe Angers. El a jucat alaturi de Stancu in echipa națională a Romaniei, la victoria cu 4-0 obținută in fața Andorrei, in preliminariile CM 2014.

Joi, 9 ianuarie, Keșeru se va antrena pentru prima dată sub comanda lui Laurențiu Reghecampf, după reunirea lotului roș-albastru.

Campioana revine la pregatiri! Lista celor 28 de jucatori prezenți la vizita medicală a Stelei.

Chiar dacă n-a semnat incă angajamentul cu Steaua, Claudiu Keșeru (27 de ani) a facut joi dimineață vizita medicală alaturi de ceilalți jucatori din lotul roș-albaștrilor.

Elevii lui Laurențiu Reghecampf, care au fost anunțați că mai fac parte din lot, au ajuns incă de la primele ore ale dimineții la Insitutul Național de Medicină Sportiva din București, pentru a efectua vizita medicala

La reunire, așa cum și-a dorit antrenorul campionilor, au fost prezente toate achizițiile roș-albaștrilor, inclusiv Keșeru, chiar dacă acesta n-a semnat incă angajamentul cu Steaua.

Încă nu s-a perfectat transferul lui Keșeru. Sunt niște probleme confidențiale, dar care in niciun caz nu sunt legate de o eventuală ezitare a jucatorului. Cred că vom reuși să finalizam mutarea , a spus Mihai Stoica la Digi Sport.

Nikolic, Cristea, Mihai Costea și Tatu au lipsit

Keșeru a ajuns printre primii la INMS și a evitat să stea de vorbă cu reprezentanții mass-media, la fel ca și noii sai colegi, dar in schimb a acordat autografe celor câțiva fani care și-au așteptat idolii la intrare. Fix la ora 09:00 a ajuns și Parvulescu, ultimul dintre roș-albaștrii chemați la teste.

După ce vor fi terminat exercițiile medicale, steliștii vor avea parte de cateva ore libere, după care la ora 15:00 se vor prezenta in Ghencea pentru primul antrenament al anului.

La vizita medicală n-a ajuns Leandro Tatu. Brazilianul se pare că are o ofertă din Portugalia, pe care vrea s-o onoreze. Nici Adrian Cristea, Nikolic și Mihai Costea n-au fost prezenți. Primului i s-a reziliat deja contractul, in timp ce ultimii doi au fost inștiințați să-și caute alte echipe.

Lotul prezent la vizita medicală

Portari: Tatarușanu, Florin Niță, Cojocaru

Fundași: Rapa Georgievski, Gabi Matei, Varela, Gardoș, Szukala, Latovlevici, Parvulescu

Mijlocași: Bourceanu (FOTO), Pintilii, Chipciu, Nicolae Stanciu, Gabi Iancu, Adi Popa, Tanase, Raduț, Prepeliță, Tarnovan, Ionuț Neagu, Gradinaru, Aldea, Valceanu

Atacanți: Keșeru, Piovaccari, Kapetanos

În cele două stagii de pregatire, deținatoarea titlului din Liga 1 va juca 8 partide amicale, iar acestea vor fi transmise in direct și ÎN EXCLUSIVITATE de Digi Sport.

Programul amicalelor Stelei, in direct la Digi Sport

Steaua “ Nurnberg (14 ianuarie) ora 19:00

Steaua “ Werder Bremen (16 ianuarie) 19:00

Steaua “ FC Luzern (18 ianuarie)

Steaua “ Dinamo Kiev (28 ianuarie)

Steaua “ Goteborg (30 ianuarie)

Steaua - Lokomotiv Plovdiv (1 februarie)

Steaua - adversar neconfirmat (3 februarie)

Steaua - adversar neconfirmat (5 februarie)

sursa: rcs-rds.ro

Edited by Virgil

Bucurie mare pentru suporterii Stelei: Tatu și-a reziliat contractul cu Steaua pentru a reveni langă familie: "Nu a fost ințeles in Romania"

Agentul lui Tatu, Jorge Teixeira, a oferit mai multe detalii despre desparțirea dintre sudamerican și clubul Steaua, motivand că și mijlocașul ofensiv iși dorea mult să plece.

"Ne-am ințeles cu Steaua pe cale amiabila Vom rezilia contractul de comun acord și va pleca gratis. Tatu iși dorea foarte mult să plece din Romania, pentru că familia lui este in Portugalia și vrea să fie mai aproape de ea. Nu a fost ințeles in Romania, el nu este un marcator, ci un jucator de echipa care construiește pentru alții. Suporterii nu l-au ințeles. Are trei oferte din Portugalia, inclusiv de la Arouca și Gil Vicente. A ramas in relații foarte bune cu Steaua, la intalnire au participat și MM, și Reghecampf", a declarat in exclusivitate pentru Digi Sport impresarul fotbalistului brazilian, Jorge Teixeira.

Brazilianul mai avea un an de contract cu gruparea din Ghencea, dar a aflat că nu mai intră in planurile lui Laurențiu Reghecampf.

Leandro Tatu (31 de ani) n-a fost prezent la vizita medicală a roș-albaștrilor, care a avut loc joi dimineață, după ce a aflat că trebuie să-și caute altă echipa

La puțin timp după pranz, impresarul atacantului a ajuns la un numitor comun cu oficialii din Ghencea și astfel contractul lui Tatu cu Steaua s-a incheiat.

Fotbalistul, care mai avea un an de contract cu Steaua, a marcat două goluri pentru roș-albaștri in actualul sezon. Unul in campionat, in victoria cu Viitorul, scor 4-0, și unul cu FC Basel, in remiza de pe Arena Națională , scor 1-1 (VIDEO).

Tatu are șanse de a evolua in Portugalia, fiind in negocieri cu cei de la Arouka, echipă aflată pe locul 14 din 16 clasate in prima Liga

Brazilianul a devenit astfel al cincilea fotbalist care se desparte de Steaua in acest moment. Ceilalți patru sunt Adrian Cristea, al carui contract a fost reziliat unilateral de Steaua, Doru Bratu, care a fost transferat la Pandurii, Mihai Costea și Nikolic, care au fost excluși din lot.

sursa: digisport.ro

Bucurie mare pentru suporterii Stelei: Tatu și-a reziliat contractul cu Steaua pentru a reveni langă familie: "Nu a fost ințeles in Romania"

Agentul lui Tatu, Jorge Teixeira, a oferit mai multe detalii despre desparțirea dintre sudamerican și clubul Steaua, motivand că și mijlocașul ofensiv iși dorea mult să plece.

"Ne-am ințeles cu Steaua pe cale amiabila Vom rezilia contractul de comun acord și va pleca gratis. Tatu iși dorea foarte mult să plece din Romania, pentru că familia lui este in Portugalia și vrea să fie mai aproape de ea. Nu a fost ințeles in Romania, el nu este un marcator, ci un jucator de echipa care construiește pentru alții. Suporterii nu l-au ințeles. Are trei oferte din Portugalia, inclusiv de la Arouca și Gil Vicente. A ramas in relații foarte bune cu Steaua, la intalnire au participat și MM, și Reghecampf", a declarat in exclusivitate pentru Digi Sport impresarul fotbalistului brazilian, Jorge Teixeira.

Brazilianul mai avea un an de contract cu gruparea din Ghencea, dar a aflat că nu mai intră in planurile lui Laurențiu Reghecampf.

Leandro Tatu (31 de ani) n-a fost prezent la vizita medicală a roș-albaștrilor, care a avut loc joi dimineață, după ce a aflat că trebuie să-și caute altă echipa

La puțin timp după pranz, impresarul atacantului a ajuns la un numitor comun cu oficialii din Ghencea și astfel contractul lui Tatu cu Steaua s-a incheiat.

Fotbalistul, care mai avea un an de contract cu Steaua, a marcat două goluri pentru roș-albaștri in actualul sezon. Unul in campionat, in victoria cu Viitorul, scor 4-0, și unul cu FC Basel, in remiza de pe Arena Națională , scor 1-1 (VIDEO).

Tatu are șanse de a evolua in Portugalia, fiind in negocieri cu cei de la Arouka, echipă aflată pe locul 14 din 16 clasate in prima Liga

Brazilianul a devenit astfel al cincilea fotbalist care se desparte de Steaua in acest moment. Ceilalți patru sunt Adrian Cristea, al carui contract a fost reziliat unilateral de Steaua, Doru Bratu, care a fost transferat la Pandurii, Mihai Costea și Nikolic, care au fost excluși din lot.

sursa: digisport.ro

La vara se intoarce la Steaua. :happy:

behaila s-a dus la spital pentru investigatii medicale. fac pariu ca are fisuri ananale :-) ca galci de la prea multe interviuri nu prea mai are cum sa faca...

Braga - Guimaraes 3-0 (min.80) in prima Liga din Portugalia. Doua din golurile lui Braga au fost reusite de RAUL RUSESCU!

In minutul 88, in aplauzele spectatorilor, RUSESCU a fost substituit cu Edinho. In continuare, Braga - Guimaraes 3-0.

tatu nu doar ca "si-a reziliat Contratul cu Steaua"..... dar si-a si gasit imediat un alt angajament. ma rog, nu stiu cat de relevant este asta pentru marii specialisti care il tot injurau! valoarea de piata a unui jucator este dovedita si de rapiditatea cu care isi gaseste angajament! gloabele se antreneaza prin parcuri cu lunile si astepta pe langa tel., sau mai rau, atarna dupa salariu pe la echipele unde au ajuns indezirabili!