Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Nu e nimeni vinovat ca pleaca de la Steaua, pleci pentru ca vrei si nu pleci pentru ca nu vrei. Daca nu voia sa plece, refuza transferul si totul se termina acolo; a vrut sa plece pentru un salariu mai mare, intr-un fotbal mai mare si la o echipa "cu nume". A crezut ca se va impune; nu a reusit. Destinul e in mainile sale.

Eu vad lucrurile astfel :

Esti jucator si esti golgeterul echipei, fanii te respecta, ai castigat campionat, faci parte dintr-o echipa bunicica , ai colegi buni , urmeaza calificari in UCL si probabil o toamna UCL... si evident te gandesti la mai bine dpdv financiar ....

Limitele ti le cunosti : nu esti Neymar , nu esti Messi, nu esti David Villa ... dar ai un impresar .... pe care il consulti ... si il intrebi ... cum e mai bine sa faci ca sa performezi financiar ...

Si impresarul daca ar fi fost de partea ta trebuia sa-ti spuna :

1. pai vorbesc cu GB sa-ti mareasca contractul

2. pai ramai pana in toamna sa apuci sa joci in UCL si apoi sigur gasim ceva ...

ASA AR FI FOST NORMAL!!!

Dar el ii spune .... aaaa pai perfect ... am eu un amic la Sevilla si poti merge acolo imediat ... pe triplu salariu ca la Steaua ... imi iau si eu un comision .... iau si de la cioban ca ii aduc 2 mil euro in cont .... banutu la buzunar .... ce sa mai ....

Dar nu-i spune ... bai baiete vezi ca acolo e greu ... uite la Torje a plecat pe mult mai multi bani ... cam ca tine asa era de valoare .... si uite-l fara echipa .... bla bla ...

Un impresar trebuie sa-si ajute clientul ... si sa-l sfatuiasca ...

Dar mizerabilii nu o prea fac ...

Pentru Sevilla, 3,5 mil de euro cat ii costa Rusescu transfer + salariu pe 2 sau 3 ani este maruntis .... asa cum ar fi pentru Steaua sa ia un jucator cu 50k euro ... si sa-i dea 5 k salariu lunar ...

Cam asa sta treaba !

Rusescu nu are fata de Sevilla. Asta e. S-a scris suficient pe aici despre asta. A plecat pentru ca a primit oferta buna iar Steaua a obtinut o suma corecta pentru el. Dar nu ai cum sa te impui acolo, pe un post atat de dificil. Sa stranga din dinti si sa munceasca de doua ori mai mult; o revenire acasa ar fi un esec penibil. Sunt suficiente echipe bune in Spania la care sa-si gaseasca locul.

Posibil sa ai dreptate, poate nu e de nivelul Seviliei, dar trebuie sa ii acorde o sansa daca tot l-au cumparat . Ca e plinut stiau dinainte sa-l cumpere. De ce au facut acest transfer daca n-au nevoie de el ? In fine, cel mai probabil va ajunge la vreo nou promovata in Primera, lucru ce n-ar fi rau.

xray, daca pt conducerea mareata a Stelei, e destul ca au ajuns acolo, in grupe...uite ca pt noi nu e.

ne dorim mai mult, stim ca se poate, cu minte si cativa bani investiti din cei castigati...

daca ei - jucatorii astia, au ajuns in CL asta nu inseamna ca si pot face fata acolo. te satisface pe tine, stelist, lucrul asta? e destul ca suntem la masa bogatilor?

Nu ma satisface, dar din bun simt nu pot cere imperativ unei echipe de 27 milioane euro sa bata pe cele de sute de milioane! Noi il dam pe Chiriches cu 9,5 mil, cel mai mare transfer in Romania, all time si Schalke il aduce pe Boateng cu vreo 13 milioane.

Ne dam golgheterul cu 2,5 milioane si sta in tribuna la Sevilla, ca tot s-a vorbit de asta. Trebuie sa ne vedem si lungul nasului. Suntem ceea ce suntem, nu ce vrem sa parem ca suntem. Pe teren joaca valoarea jucatorilor, care costa, nu entuziasmul nostru din tribuna sau forum.

Edited by xray

de acord cu tine. atunci sa vina marele manager si ne sa zica umil: "nu avem sanse, bani nu sunt, incercam pt locul 3, poate cu noroc, etc"

toti din jurul Stelei au spus ca ne batem la locul 2, avem sanse mari. cu lotul actual, ai sanse doar la locul 4, sa fim realisti, ce naiba.

Posibil sa ai dreptate, poate nu e de nivelul Seviliei, dar trebuie sa ii acorde o sansa daca tot l-au cumparat . Ca e plinut stiau dinainte sa-l cumpere. De ce au facut acest transfer daca n-au nevoie de el ? In fine, cel mai probabil va ajunge la vreo nou promovata in Primera, lucru ce n-ar fi rau.

Au facut-o pentru ca au cumparat golgheterul Romaniei pe o suma decenta. A fost un risc calculat: daca functioneaza, e ok; daca nu, am pierdut putini bani. Contrar aberatiilor ce se mai spun pe aici, echipele occidentale nu au scouteri in Romania, se bazeaza tot pe impresari, niste DVD-uri si niste cifre reci.

@ADRIAN0808

Daca maine ti se ofera un salariu de 4-5 ori mai mare, la un job mai civilizat, intr-o tara occidentala, ce ai face? Ti-ai spune ca esti slab pregatit si ai refuza oportunitatea aia? Sa fim seriosi... fotbalistii sunt oameni pentru care banii reprezinta o tinta predilecta. Voi traiti inainte de 89... parca nu ati fost martori la explozia transferurilor post-Bosman: Romania nu are capacitatea de a pastra fotbalisti de valoare. Poti sa le dai temporar salarii uriase dar nu o vei putea face mult timp...

de acord cu tine. atunci sa vina marele manager si ne sa zica umil: "nu avem sanse, bani nu sunt, incercam pt locul 3, poate cu noroc, etc"

toti din jurul Stelei au spus ca ne batem la locul 2, avem sanse mari. cu lotul actual, ai sanse doar la locul 4, sa fim realisti, ce naiba.

Am mai spus. Realistic este posibil un loc 3. O mare surpriza ar fi locul 2.

Presa si cei din jur umfla. Nu neaparat rau intentionat. De sperat trebuie sa speri mereu, dar nici sa nu-ti tai venele daca iei bataie. Atat timp cat echipa arata daruire si atitudine in teren va castiga respectul adversarului si daca este infranta.

PS

CFR a facut 10 puncte, cand Braga a facut istorie cu ei, A dat 23 de suturi pe poarta si nu a inscris. CFR doar 4 si 2 goluri.

Edited by xray

Scurt si la obiect Romania este o tara saraca,iar nivelul din Liga 1 este jenant,dar asta nu inseamna ca nu putea sa ii cumpere pe Maxim,Bokila,Celeban si sa ii tine macar 1 sezon cu salarii de 600k(banii ii scotea lejer din bilete).Asa poate mai miscam si noi ceva pe plan european...

L.E:Si nu ma luati ca strica vestiarul, voi chiar credeti ca jucatorii primesc doar 120k pe an,atata e trecut in contract, in mana sigur primesc mai mult.

Edited by Kapetan0s

Nu ma satisface, dar din bun simt nu pot cere imperativ unei echipe de 27 milioane euro sa bata pe cele de sute de milioane! Noi il dam pe Chiriches cu 9,5 mil, cel mai mare transfer in Romania, all time si Schalke il aduce pe Boateng cu vreo 13 milioane.

Mie mi se pare ca regula bunului simt zice ca nu trebuie doar sa iei ci sa dai si inapoi. Ori astia doar iau, inapoi dau doar firimituri. Mai arunca cate-o bombita dinasta gen Wesley la Steaua si suporterul stelist e multumit.

Au facut-o pentru ca au cumparat golgheterul Romaniei pe o suma decenta. A fost un risc calculat: daca functioneaza, e ok; daca nu, am pierdut putini bani. Contrar aberatiilor ce se mai spun pe aici, echipele occidentale nu au scouteri in Romania, se bazeaza tot pe impresari, niste DVD-uri si niste cifre reci.

@ADRIAN0808

Daca maine ti se ofera un salariu de 4-5 ori mai mare, la un job mai civilizat, intr-o tara occidentala, ce ai face? Ti-ai spune ca esti slab pregatit si ai refuza oportunitatea aia? Sa fim seriosi... fotbalistii sunt oameni pentru care banii reprezinta o tinta predilecta. Voi traiti inainte de 89... parca nu ati fost martori la explozia transferurilor post-Bosman: Romania nu are capacitatea de a pastra fotbalisti de valoare. Poti sa le dai temporar salarii uriase dar nu o vei putea face mult timp...

Cand mi s-a acrit de conditiile de munca , de una sau de alta, nu intru in amanunte ( desi aveam posibilitate si inca am sa las totul balta si sa plec in vest) mi-am facut propria firma si de atunci "joc" dupa valoarea care o am .... si in Liga 1 ... am mai si retrogadat .... am revenit .... am jucat si cateva tururi in europa .... ceva de genul ... cum s-a putut in anii astia de criza .... sper si sigur va fi mult mai bine in viitor ...

Mie mi se pare ca regula bunului simt zice ca nu trebuie doar sa iei ci sa dai si inapoi. Ori astia doar iau, inapoi dau doar firimituri. Mai arunca cate-o bombita dinasta gen Wesley la Steaua si suporterul stelist e multumit.

Chiar tu ai spus: Becali vrea doar bani, dar sa vina bani trebuie performanta(grupe CL/EL).

Sincer, pt mine este inexplicabila prestatia Stelei in Europa in ultimii 10 ani, cu bugete de 2 lei, in comparatie cu competitoarele.

Alt obiectiv realistic, decat grupele EL/CL, nu va fi pentru nicio echipa din Romania in urmatorii 20-30 de ani. La fel pentru echipe din tarile din est, cu economie sub cea din vest. Cat s-au zabatut miliardarii in Rusia, Ucraina, Turcia ... degeaba! Doar cate-o surpriza in CL; EL/ex-UEFA. Atat! Si pentru ei e acelasi obiectiv realistic, nu o iesire, an de an, din grupele CL.

o fi adevarat ?

Ne-am inteles cu Steaua pentru Kapetanos. Alte amanunte nu pot da in acest moment, a declarat Iuliu Muresan pentru Fanatik.

Oare daca baiatu asta Neagu ar fi fost impresariat de Anamaria s-ar mai fi suparat Reghe?Eu unu asa vad situatia Reghe ar vrea ca transferurile sa se faca prin intermediul nevestei,sper sa n-am dreptate.

Oare daca baiatu asta Neagu ar fi fost impresariat de Anamaria s-ar mai fi suparat Reghe?Eu unu asa vad situatia Reghe ar vrea ca transferurile sa se faca prin intermediul nevestei,sper sa n-am dreptate.

pai sigur si asta este un motiv de scandal ... si raca ... cred ...

cica acum 10/15 zile Neagu si Iorga nu erau impresariati de veri becali ....

asa cum Mihai Costea ... a trecut ... la Ana Maria .... asa probabil au trecut si cei 2 la becalioti ....

Daca esti ANTRENOR ... pierzi si mergi inainte... castigi si iar mergi inainte ....

Asa e in fotbal ...

Edited by ADRIAN0808

Varela, Kapetanos si Neagu sunt dati si pe transfermarket in echipa Steaua:

Fernando Varela Vaslui 5.137.500 RON

Ionut Neagu Otelul Galati 2.466.000 RON

Pantelis Kapetanos CFR Cluj 822.000 RON

http://www.transfermarkt.ro/ro/FC-Steaua-b...verein_301.html

http://www.transfermarkt.ro/ro/FC-Steaua-b...verein_301.html

Edited by xray

@ADRIAN0808

Pana la urma exista o nemultumire fondata din partea lui Reghe! Nu era normal sa se completeze lotul dupa plecarea lui Chirichesi si sa se aduca un atacant de careu? Varela era dorit de Steaua si aici te intreb Fernando Varela este impresariat de Prodanca? Kapetanos este? Hai sa ne legam de lucruri pertinente si sa nu dam intr-o persoana (Reghe) prin asfel de speculatii!

ps: Sper din tot sufletul sa fie adevarata stirea cu Kapetanos!

Edited by besliud

daca s-a intors Kapetanos inseamna ca ciobanului ii prieste inchisoarea iar la garari rahatul se impute tot mai tare. din opozitie pdlul nu ii mai poate oferi contracte lui paszkany, ce sa-i faci...

sper ca varela sa fie ca Szukala: a venit ca un anonim si joaca aproape perfect!

Varela, Kapetanos si Neagu sunt dati si pe transfermarket in echipa Steaua:

Tot transfermarkt il dadea si pe Uesli la Steaua si stim toti ce s-a intamplat. Hai sa anunte baietii oficializarea transferurilor si discutam, nu stiu de ce am asa un filing ca vine doar Neagu.

Apropo, ca tot vorbim de comparatii Steaua - echipemaibogatedinVest, oare pe unde se mai intampla ca un oficial al clubului sa iasa in presa anuntand un transfer pentru ca dupa 3-4 ore sa apara si sa spuna ca nu se mai face?

Scenariu:

Reghecampf are oferta de la Hamburg pe masa. Transmite aluia ca el pleaca la mai bine.

Ala baga la cap si zice: "ce rost mai are sa cheltui ceva daca asta tot pleaca?". Asa ca procedeaza in consecinta. Il ia pe Neagu (jucatorul verilor) ca sa scoata niste bani din club si merge pe principiul aduc un antrenor care oricum va fi fericit ca antreneaza in C.L. asa ca sa se descurce cu ce are in lot.

Aia de la Hamburg par sa dea inapoi cu oferta pentru Reghe. Asta se panicheaza si incepe cu demisii si altele, cum ca nu i se fac transferurile dorite iar cele care se fac, se fac peste capul lui.

In criza de timp memelu si Argaseala o fac romaneste si transfera si ei cu "cutitul la os" ce se mai poate.

Sa fie bine!

US 25, Primavara Europeana, Cupa Romaniei!

Reghe n-are oferta de la niciun Hamburg. Sau are, daca mai nou oferta inseamna discutie intre oficialii clubului daca ar putea fi o optiune.

Reghe si nevasta-sa tot incearca sa isi faca o cota pe-afara, fara mare succes. Nici macar rusii nu prea ii mai baga in seama.

reghe ar fi baiat simpatic el asa, de n`ar fi maimuta de nevasta`sa...

tare imi e ca aia il trage inapoi si ii baga in cap tot felul de prostii.

iar daca zvonurile astea cu "cine e impresariat de ea e bun" sunt adevarate, e grav de tot.

Eu nu cred in nici o oferta de la Hamburg ...

Pai in Germany e cultura fotbalistica .... adica din zeci de jucatori campioni mondiali si europeni .... cu experienta in meciuri de CM si CE si care au fost antrenati de super antrenori ....tu HAMBURG SV sa vii sa le dai flit si sa aduci un antrenor de 38 ani care ,ok, a castigat un campionat in Romania si a eliminat pe Ajax si a invins cu 1 -0 pe Chelsea cu gol din penalty ...

( Nu minimalizez meritele lui Reghe si stiinta si metodele lui Neubert si nici valoarea lotului Stelei fata de restul echipelor din campionatul trecut))

E prea slabut ....

Poate vreun club din Zweite Bundesliga .... dar si acolo bataia e mare pe posturile de antrenori ...

Cati antrenori romani activeaza acum in spania/anglia/franta/germania/olanda .... haideti trezirea la realitate ... Golful si fostele state sovietice .... sunt pentru antrenorii romani ... Cam asta este valoarea lor recunoscuta.

Dan Petrescu ... in rusia .... a castigat campionat cu Urziceni ....

Dorinel Munteanu .... in rusia .... a castigat campionat cu Otelul ...

Andone .......... a castigat cu CFR-ul ... cine stie pe unde o arde ?

Nu mai vorbim de Oli si Zenga care se invart in desert .... pe super bani e adevarat .... acolo e petrol din belsug

Edited by ADRIAN0808

singurul roman care are un nume cat de cat in vest e Boloni. in rest, nada, niente, zero.

situatia antrenorilor e la fel ca si a jucatorilor romani...buni la rusi si la arabi, inexistenti aproape in vest