Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

"Steaua a primit 4.366.707 de euro pentru participarea in editia trecuta a Ligii Europa, unde a ajuns pana in optimile de finala, dupa ce in sezonul 2011-2012 a incasat 3.136.783 de euro, informeaza UEFA.com.

Steaua a ajuns pană in optimile de finala faza in care a fost eliminata de Chelsea. Suma primita de echipa din Bulevardul Ghencea este formata din 1.300.000 de euro bonus pentru calificarea in grupe (acelasi pentru toate echipele), 800.000 de euro bonus pentru rezultatele obtinute in Grupa E, 400.000 de euro bonus pentru accederea in 16-imi de pe primul loc al grupei, alt bonus de 200.000 de euro pentru calificarea 16-imi, 1.316.707 de euro "market-pool" si 350.000 de euro pentru calificarea in optimi." - prosport

Foarte ciudat ! Parca era vorba doar de 600.000 EUR. Devine din ce in ce mai interesant cum o echipa care are in cont 4.4 mil EUR + 2.5/3.3 mil EUR (din transferul lui Rusescu), adica 6.9/7.7 mil EUR si care pe deasupra are in fata grupele CL (de unde se incaseaza minim 15 mil), nu gaseste fonduri pentru transferuri.

Adica un buget de minim 23 de mil. EUR nu este suficient pentru a cumpara un atacant (om de gol, poate chiar doi), un fundas dreapta, fundas central (nu poti sta doar in Chiriches, Gardos si Szukala, pe Bratu nu-l pun la socoteala) si un mijlocas de creatie (un playmaker, un jucator cu viziune si calitati ofensive).

Ioi, da' suma ta e grav de tot gresita. Ai uitat sa pui acolo banii din televizari, din bilete si abonamente, banii primiti pentru castigarea campionatului(tot vreo 4 milioane si ceva).

Fara nici un daca, Steaua are sau ar trebui sa aiba in cont cel putin 15 milioane de euro. Bineinteles, suma e mai mare, pentru ca Steaua nu a platit salarii, are datorii la furnizori pe care le plateste foarte greu, daca le mai plateste, etc. Adica cheltuieli 0, venituri la greu.

Lumea a crezut ca am vorbit prostii atunci cand am zis ca echipa trebuia sa faca raiduri pe la celelalte echipe din Liga 1 ca sa le cumpere cei mai buni jucatori. Asa ceva e foarte posibil pentru Steaua. Echipa si-ar fi permis usor sa ofere 2 milioane de euro pe Bokila. Sau chiar 3 milioane. Ca sa nu mai vorbim de alti jucatori buni in atac, Budescu de exemplu, care costa mult mai putin. Bokila, Budescu, Hamza, Grozav, Matulevicius, Alexe - astia erau considerati cei mai buni din tara. Alegeti pe oricare 2 dintre ei, ca Steaua i-ar fi putut lua in sezonul asta fara probleme.

V-am mai zis. Pe vremuri jucatorii se inghesuiau sa vina la Steaua, se calcau in picioare, faceau greva. Acum nu mai e asa. Acum se trezeste Bokila nimeni in drum sa zica ca el nu vrea la Steaua. El, o cioara necunoscuta si cu valoare indoielnica, nu vrea la Steaua! Asa ceva era o gluma proasta acum 7-8 ani. Dar acum e ceva normal. Din moment ce Steaua e cunoscuta ca o echipa rasista, zgarcita, care nu plateste salariile, etc., e normal ca toti sa o refuze.

Nu mai faceti calcule si nu mai incercati sa vedeti cati bani are Steaua. Steaua n-are bani. Toti s-au dus in buzunarele albaneze.

si asta e suma din sezonul trecut! cand li se explica unora ca Steaua nu ia bani, da bani ciobanetelui, se ofuscheaza! multi, da' multi rau!

În urmă cu trei zile, George Ogararu si-a anuntat retragerea din cariera de fotbalist. La 33 de ani, unul dintre cei mai iubiti stelisti a anuntat că vrea să se apuce de antrenorat. Ogararu vrea să facă scoala in Olanda, după ce a fost ramas impresionat de ce a gasit la Ajax Amsterdam, cat timp a stat acolo.

"Am decis că este mult mai convenabil să-mi incep o carieră in antrenorat. Vreau să patrund in tainele meseriei de antrenor si voi studia in Olanda. Cred că am invățat multe cat am fost la Ajax", a declarat George Ogararu, potrivit site-ului vi.nl.

În inchiere, jurnalistii olandezi nu exclud varianta ca Ajax să-i ofere lui Ogararu o grupă de juniori, după ce se va apuca de antrenorat.

Baiat destept! Ma bucur ca nu a facut la fel ca "marii antrenori romani" care au studiat sub Mircea Radulescu.

Sper ca atunci cand va termina studiile sa vina sa antreneze la Steaua. Ori echipa principala, ori ceva echipe de juniori. Daca reuseste sa aduca aici scoala de fotbal olandeza.... atunci chiar vom fi cei mai tari dintre cei mai tari. :)

Pana la anu' scapam de jeg. Deci sper sa reuseasca si el sa isi ia licenta cat mai repede:)

Sa aiba succes in viitoarea meserie George si sa il vedem antrenor la Steaua fara guie :steag_cruce_invers:

Edited by Arsenal1886Steaua1947

Steaua s-a impus la pas in dubla cu Vardar Skopje și deja se gandește la urmatorul adversar in calea calificarii in grupele UEFA Champions League: Dinamo Tbilisi.

Cu toate că partida cu macedonenii a fost lasată in urmă de formația roș-albastra Comitetul European nu a facut același lucru. UEFA a deschis o anchetă impotriva campioanei Romaniei, iar in cadrul acesteia vor fi judecate două fapte.

Este vorba de aruncarea petardelor in teren de catre suporterii Stelei, dar și de decizia care a dus la un scandal imens in presa romană: interzicerea accesului presei pentru 15 minute la antrenamentul oficial și neacordarea interviurilor de la finalul jocului câștigat marți seara cu 2-1, in fața lui Vardar.

Cele două proceduri vor fi analizate la urmatoarea ședință a Comisiei de Control și Disciplină din cadrul UEFA, pe 22 august. În cazul in care Steaua va fi gasită vinovata trupa din Ghencea riscă amenzi substanțiale.

Sursa: Digi

Acuma devine un plic complicat. Steaua e deja sub amenintarea UEFA cu condamnarea aia de 5 ani suspendata. Daca din cauza memeului s-ar activa, ar fi de rasul curcilor. Il taie gigica pe memeu, de-acolo din inchisoare.

Iar daca asta ar duce la vinderea Stelei, ei bine, ar fi cel mai mare auto sabotaj neintentionat din istoria fotbalului.

Este vorba de aruncarea petardelor in teren de catre suporterii Stelei [/i]

A, si-ar mai fi ceva de ras, cand am adus in discutie ideea autosabotarii de catre suporteri mi s-a spus ca n-am toate tiglele pe casa. Multumesc celor care au aruncat petarde (sper sa fie de la nord, ca sa fie comedia perfecta) ca mi-au demonstrat ca se poate.

Axl

Echipa nu poate fi scoasa din cupele europene pentru acele petarde. Poate doar sa fie amendata. Mai ales ca nu a organizat meciul.

Eu cred ca Vali Argaseala este cel care ar trebui sa conduca. Este cel care ar trebui sa puna la punct anumite personaje care ies in decor.", a declarat Piturca.

Memita strikes again!

"Imi doresc o competitie mai echilibrata si intre manageri. Deocamdata, cu tot respectul, singurul conducator de club cu care imi face placere sa-mi masor fortele este Dinu Gheorghe. Putem vorbi ore intregi de jucatori cvasinecunoscuti. Altii cred ca ar adormi la masa cu noi".

Dupa cum v-am zis, asta joaca football manager. El n-are treaba cu fotbalul profesionist ci cu cel fantasy. Am putea enumera jucatorii cvasinecunoscuti adusi de memita in Romania dar... glumesc, nu am putea. Ca nu isi mai aduce nimeni aminte de ei, atat au fost de slabi.

- E capabilă Steaua să se menţină la nivelul din prezent în cazul în care ar rata calificarea în grupele Champions League sau ar fi necesară reducerea cheltuielilor din pricina situaţiei în care se găseşte Ciobanul?

- Dacă vom merge în Europa League, vom fi la limită. Dacă ne va elimina Tbilisi din Ligă şi pierdem şi play-off-ul de EL, situaţia poate deveni dramatică. Deci trebuie să fim în urne cînd se trag grupele!

Trebuie sa fii cea mai mare jigodie ca sa iti doresti in aceste conditii ca Steaua sa se califice in CL!

Interviu cu curva de Meme.

Suntem atat de aproape sa scapam de jegul albanez. Sper sa ne elimine Dinamo Tbilisi!

Acum chiar pot sa spun cu mana pe inima ca cel care nu vrea ca Steaua sa fie eliminata chiar nu e stelist!

Mai aproape decat suntem acum nu am fost niciodata ca sa scapam de jeg.

Edited by Adrian

Realist vorbind, nu prea vad cum ar putea sa ne elimine Dinamo tibilisi. Poate in play-off sa dam de un adversar mai dificil dar si acolo sunt slabe sperante. Steaua o sa se califice in grupe, fanii o sa jubileze pentru ca au alte 3 posibilitati de check-in pe facebook si Jiji va primi banii sa tina echipa vreo 2 ani, daca nu chiar 3 cat sta la puscarie.

Sunt de acord ca mai aproape sa scapam de jeg nu am fost niciodata. Dar n-avem ce-i face daca pentru majoritatea conteaza mai mult un sezon european decat indentitatea Stelei...

Edited by MoWeed

Eu cred ca Steaua nu ar fi trebuit sa castige CCE in 1986 pentru ca astfel a prelungit viata regimului Ceausescu.

VPM Nicu! Rusine suporterilor ce-si dadeau check-in pe Pizjuan si share la pozele cu bogatasii ce cerseau pe strazile din Sevilla! Remember Sighet!

Edited by Alexandru H.

Pentru postarea de mai sus meriti ban direct. Asta e de fapt o cocalareala tipica becalistilor care stau toata ziua si sparg seminte rugandu-se la cioban sa le mai dea un euro.

Da' ne-am obisnuit deja cu tine. Cand nu esti redactor sef, esti sef de campanie, tester de jocuri, istoric, etc. O persoana atat de talentata ca tine ar trebui sa stie sa faca o ironie. Ca asta de mai sus e cam proasta.

Eu cred ca Steaua nu ar fi trebuit sa castige CCE in 1986 pentru ca astfel a prelungit viata regimului Ceausescu.

Prin fraza asta dai dovada ca esti un monument al prostiei. Ce legatura a avut Steaua cu comunismul?!

Bine ca puneti botul la toate rahaturile lucesciene. Da' asta nu ma mira. Ca doar cel mai mare dusman al Stelei a fost aplaudat chiar pe Ghencea... un alt moment rusinos provocat de suporterii de rezultat.

Am dat report la postarea de mai sus. Ar trebui macar stearsa desi eu unul i-as da becalistului de mai sus ban permanent fara nici o remuscare. Cine spune asa ceva, nu are cum sa fie numit stelist.

Adrian, relax. Ne-am adunat si noi becalistii pe la carciuma asta sa ne cheltuim leafa primita de la Jilava. Bem bere la pet si dam check-in-uri ca sa ne vada mama cat suntem de oieri... pardon boieri. Singurul ban pe care il degust in seara asta e euroiul stapanilor mei, reptilienii. Valar Morghulis!

Adrian, relax. Ne-am adunat si noi becalistii pe la carciuma asta sa ne cheltuim leafa primita de la Jilava. Bem bere la pet si dam check-in-uri ca sa ne vada mama cat suntem de oieri... pardon boieri. Singurul ban pe care il degust in seara asta e euroiul stapanilor mei, reptilienii. Valar Morghulis!

Mai monumentule de prostie carele esti, dar nu ti-e asa putin rusine ! Ar trebui sa te ardem pe rug, sa se faca dom'le justiei a la catunul din Alba. Acolo gasesti specia de pseudo-intelectual cu cel mai pur sange ros-albastru !

Sa-ti fie rusine becalistule, bei bere la pet si te-apuci sa faci "scandal" ! Rusine ! :bananadance:

Eu as vrea sa-l vad pe Adrian la portile NA, inaintea meciului cu Tbilisi, spunandu-le alora care intra pe stadion ca sunt becalisti si antistelisti pentru ca participa la "mascarada" si vor ca Steaua sa se califica in grupele CL. Ultima oara cand am fost acolo am stat intre niste matahale de imi era jena sa-i intreb daca ma aflu in zona pentru femeile insarcinate. Sunt sigur ca ar asculta de argumentele "adevaratilor" si si-ar rupe biletul instantaneu.

Ca sa-l parafrazez pe Dinica: "Rusine nu e sa protestezi. Rusine e sa protestezi si sa nu te bage nimeni in seama". Sau, mai pe romaneste, - "Revolutie cat mai avem curent si cablu de internet!".

Suntem atat de aproape sa scapam de jegul albanez. Sper sa ne elimine Dinamo Tbilisi!

Acum chiar pot sa spun cu mana pe inima ca cel care nu vrea ca Steaua sa fie eliminata chiar nu e stelist!

Am o veste proasta pentru tine...CFR e prea slaba ca sa devina campioana. Deci, se prea poate sa fie din nou Steaua! Iar in ceea ce priveste dorinta ta...e cam aiurea, serios acum...asta pe langa faptul ca nu e deloc realista. Dinamo Tbilisi n-a reusit sa elimine in Europa nicio echipa mai de Doamne-ajuta de cand URSS-ul s-a destramat...iar Steaua lui Reghecampf chiar joaca un fotbal de calitate.

,,...Există o infinitate de moduri prin care poti dovedi că esti prost. E greu să le eviti pe toate.'' - Mark Twain

Nu pot sa nu observ cum voi trei apareti pe site in exact acelasi timp. Sunteti cei 3 muschetari? :D

In alta ordine de idei, Lorimer, parca ziceai ca stii fotbal. Si deci automat presupun ca stii si fotbalul romanesc. Nu? Daca vrea cefereul sa fure campionatul, il fura si n-avem noi ce sa facem.

Cat despre fotbalul de calitate jucat de Steaua, vedem. Ceahlaul era sa le dea cu fotbalul de calitate in cap si doar un arbitru a facut ca meciul ala sa nu se termine macar la egalitate. Ca exista si posibilitatea ca Steaua sa o ia.

Alexandru h

Rusine esti tu, ca cica esti om. Cu oameni ca tine...

Ce valori ai tu, ma? N-ai nici macar una. Te dai mare intelectual pe aici dar esti doar un cocalar. Eu nu trebuie sa ma duc sa le spun cocalarilor ca tine sa nu mearga la meciuri. N-au decat sa mearga. Aia merg doar cand Steaua castiga. La primul meci pierdut, o sa fie toti plecati la mare. De ce sa imi racesc eu gura cu voi?!

Pe voi oricum va intereseaza albanezul ala. Ca fara el nu puteti trai. Daca pleca ala de la Steaua, voi la ce o sa va mai uitati? Ca doar iubiti showurile lui. Cand rahatul ala facea ceva sau cand maimutele din jurul lui fac ceva spectacole gretoase prin presa, voi sunteti prezenti acolo cu caciulile de mari intelectuali pe cap ca sa le luati apararea si imediat bagati scuze penibile, asa cum a bagat si xray in postarea aia publicata de lorimer, ca sa ii scoateti basma curata.

Cine il compara pe Meme cu Ion Alecsandrescu e un bou. In primul rand pentru ca Ion Alecsandrescu nu s-a dus niciodata sa bata femei. In al doilea rand, nu a injurat presa. Si chiar daca a injurat, ca doar e normal sa injuri, asa fac oamenii, nu a facut-o in calitate de reprezentant al Stelei. Nu purta tricoul Stelei pe el, nu avea batengarzii angajati de Steaua langa el, nu era pe stadion, nu era la un antrenament al Stelei.

Da' voi chiar credeti ca astea sunt argumente. Voi nu aveti nici macar o valoare. Credeti ca daca a facut unul un rahat, e ok sa faca toata lumea rahaturi. Asta intelegeti voi, romani adevarati, mari intelectuali.

Va dati mari patroni, mari intelectuali, mari conducatori de armate si sefi de trib. Toata lumea poate sa vada ce mentalitati de rahat aveti.

Empyro imi zice ca e ok sa dai sume colosale de bani rivalelor. Ok, ba. Ai zis ca esti avocat. Du-te si da-i procurorului bani la urmatorul tau caz si spune-i ca e premiu. Sa vedem ce se intampla.

Alexandru h ma ia cu faptul ca suporterilor nu le pasa. Pai alora nu le pasa in general, ma. Ii doare-n cot de Steaua, merg la stadion pentru ei insisi. Ce legatura au aia cu Steaua?!

Astia sunt suporterii moderni ai Stelei, moderatii. Ca ei iubesc Steaua moderat. Ei il apreciaza pe luceascu, considera ca jegul de albanez da bani la echipa desi salariile sunt neplatite de un an, iubesc simplele participari si trateaza Steaua ca pe o papusa gonflabila pe care o freaca 10 minute pe saptamana si apoi o arunca in colt pana data viitoare cand li se scoala.

Se pare ca suntem singuri impotriva tuturor.Noi, nu giulestenii sau cainii.Noi!Succesele Stelei au starnit multe invidii.Pe langa asta, din pacate, dusmanii lui Gigi(si sunt multi) au devenit si dusmanii Stelei.Suntem singuri.Noi , 62% din romani impotriva restului.

In legatura cu acest 62%.

Am o satisfactie diabolica cu acest 62%.gazeta a incercat pe siteul ei sa arate ca nu sunt 62% din romani stelisti.din pacate au dat gres.M-am uitat aseara pe acel sondaj.Intrebarea era:"credeti ca 62% din romani sunt stelisti?"raspunurile erau asa "DA"-61,9% :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol:

sa moara de ciuda toti! :lol: :lol: :lol:

chiar si singuri suntem mult mai puternici decat restul! FORZA Steaua! spre cl SI 24!

Dau un premiu celui care ghiceste cine a scris aceste cuvinte. :D

Adriene, tu esti?

Edited by Alexandru H.

Nu prea stiu eu ce arbitrii poate cumpara CFR-ul avand in vedere ca ieri au fost chiar ei facuti pilaf la acest capitol.

Chestia e ca Becali a avut noroc cu Reghecampf. Habar nu avea ca asta chiar e in stare sa-i faca o echipa. Daca si sezonul trecut schimba de asemenea vreo 2-3 antrenori, se poate sa se fi ajuns si la ce spui tu.

In momentul acesta tu esti un profesor intr-un sat si predai la toti copiii de acolo, sa zicem vreo 30. 27 sunt prosti ca noaptea, 2 sunt exceptionali si unul mediocru. Incercand sa le explici alora 27 cate ceva, aia scot limba la tine si nu te baga-n seama, alora 2 nu are rost sa le explici pentru ca oricum stiu, si deci toci si iarasi toci la singurul ramas. Acum, daca faci "om" din ala inseamna ca ai salvat viitorul satului?

In acest moment dovedesti ca nu cunosti absolut deloc profilul microbistului roman. Uite un ex. clar la Galati. Visau ei vreodata la un titlu cand vreme de vreo 15 ani lumea se obisnuise sa fie doar o afacere bucuresteana in 3? Ziceau (ca de altfel toti de prin provincie) "domne sa luam noi un titlu si vom umple stadionul mereu"...asa l-au mai umplut ca ieri ma uitam si nu vedeam mai mult de 2-3000 in tribune. Pe scurt ideea e ca oamenii vin la performanta si daca le mai pui si un stadion modern la dispozitie cu atat mai mult ii faci sa iasa din case.

Practic, initial afirmi ca se poate, apoi concluzionezi tot tu dezamagit ca nu se poate...

Vlad, te intreb si eu ceva pentru ca locuiesti in Anglia....de ce aia de acolo nu protesteaza impotriva conducerii prin lipsa totala de la stadion?

Edited by Lorimer

Da' de ce nu dai tot textul? :)

Puteai la fel de bine sa inventezi tu ceva si sa pui Adrian acolo.

Asta ziceam eu in Iunie 2006, totusi, inainte ca ciobanul sa o ia razna rau de tot, inainte sa aflam ca nenorocitul asta poate sa faca chiar atat de mult rau.

Nelocuind in Bucuresti imi este foarte greusa aflu informatii despre Steaua.De fapt, sngurele surse de informatii sunt internetul si televizorul.As putea chiar sa spun ca programul meu este facut in jurul stirilor sportive.Indiferent ce fac si oricat ar fi de important de la 8 fara un sfert si pana la 8:30 intrerup orice activitate si imi indrept toata atentia asupra televizorului.Schimb de pe antena1 pe Pro TV sau tvr1 in functie de ce stiri sunt prezentate(adica daca stirile sunt despre Steaua).Insa Steaua,din cate vad eu, nu prea prezinta interes pentru jurnalistii sportivi de la aceste televiziuni.Desi Steaua e singura echipa care a facut ceva pentru fotbalul romanesc, in stirile sportive e pe locul 2 sau cateodata 3(am chiar vazut de multe ori stiri in care nu se vorbea despre Steaua.Se vorbea despre Ciobanul dar nu despre Steaua.Stirile despre Gigi nu sunt despre Steaua pentru ca pe mine nu ma intereseaza daca latifundiarul din pipera se ia de tariceanu sau daca bate cu pumnul in masa.).

E destul de frustrant acest lucru.Steaua e cel mai important club din istoria fotbalului romanesc dar e ignorat.

Nu mi-a pasat pana acum pentru ca aveam macar internetul.Daca nu scria pe siteurile ziarelor de sport macar aflam de pe siteul suporterilor lucrurile de care aveam nevoie.Insa in ultimele zile s-a intamplat un lucru care pe mine m-a enervat la culme.

Transferul anului in fotbalul romanesc este care?Daca intrebati pe reporterii antenei unu o sa va spuna ca transferul rapidistei nico la auxere.WRONG!!!!Transferul anului e transferul lui George Ogararu la Ajax.

Am o intrebare.De cate ori ati vazut reportaje cu George la Ajax? Raspuns: o data(chiar cand s-a transferat)

nicoleta e peste tot.Se vorbeste despre acest trasnfer de parca s-ar fi transferat cel mai bun atacant roman din toate timpurile la cea mai buna echipa de fotbal din lume pe cea mai mare suma din istorie.nico e un atacant slab.a dat 8 goluri in europa(din care 5 cu andorienii si macedonenii in preliminarii) si 7 in div a(la fel de multe au marcat si Tibor Moldovan sau Balba si daca stam sa ne gandim bine si Nicolita,care e mijlocas, a marcat tot 7 goluri.)Cu e e mai bun nico decat George?Ogararu s-a transferat la Ajax fara ajutorul impresarilor,fara ajutorul nationalei.Doar valoarea sa l-a dus acolo, la unul din cele mai bune cluburi din europa, club cu un palamares incredibil si care e invidiat de multi.Si totusi se vorbeste despre nico,noul Henry(mi se pare cea mai mare insulta la adresa lui Henry).Nico a avut bulan intr-un meci, a inchis ochii si a tras si mingea a intrat.Si astfel a ajuns un mare atacant.Ogararu si-a vazut de treaba.A jucat constant bine in ultimele 2 sezoane.A facut f bine faza de aparare si si cea de atac(sigur va aduceti aminte de pasa pentru Cristea din meciul cu Valencia) si totusi e ignorat de televiziunile noastre.De ce?pentru ca el e un om serios.El nu se da in spectacol ca nicoleta(" a fost regie cu Jiul, asa le-am spus celor de la auxerre cand m-au intrebat de ce am luat 5 rosii.noi am vrut sa luam."-penibil ).

Mihai Stoica a spus-o foarte corect:antena1=Rapid cenăl.de Pro TV nu zic nimic pentru ca ei saracii sunt impartiali, si singurul motiv pentru care nu dau stiri multe despre Steaua e faptul ca ei baga mult scandal(au invatat tot de la antena 1 si asta) si nu au timp.

gazeta sporturilor e practic ziarul rrapidului.in afara de Vochin si inca vreo 3 toti pupa in fund rrapidul.prosportul e complet anti Steaua.In iarna, dupa un meci amical jucat slab de Steaua au inceput sa isi bata joc de jucatori si cred ca stiti ce au zis si in UEFA.sport total e inca prea "mic" ca sa conteze.

Ce sa facem?Unul singur a avut curajul sa iasa in fata si sa ajute Steaua(desi a fost doar ajutor moral).Base, il presidente Basescu, omul care a avut curajul sa isi arate adevarata culoare(sau culori) si care a mers cu baietii la "o bere" dupa meciul cu rrapidul.Respect Base!

rrapidul e ajutat de guvern, de tariceanu de multi oameni puternici, Dinamo la fel.e ajutata de militieni.Noi sutem atacati cum putem.De ce nu ne da si noua Armata stadionul asa cum l-a primit rrapdiul?de ce nu ne renoveaza si nou mapnul stadionul asa cum a fost renovat cel al lui Dinamo(de cel a rrapidului nu zic nimic ca numai ma enervez).De ce vrea tariceanu sa dea afara din Ghencea cea mai iubita echipa din tara?de prosti!pentru ca sunt invidiosi si au boala pe succesele Stelei.Doar Base a intevenit ca sa primim stadionul si cred ca merita respectul nostru pentru asta.

Se pare ca suntem singuri impotriva tuturor.Noi, nu giulestenii sau cainii.Noi!Succesele Stelei au starnit multe invidii.Pe langa asta, din pacate, dusmanii lui Gigi(si sunt multi) au devenit si dusmanii Stelei.Suntem singuri.Noi , 62% din romani impotriva restului.

In legatura cu acest 62%.

Am o satisfactie diabolica cu acest 62%.gazeta a incercat pe siteul ei sa arate ca nu sunt 62% din romani stelisti.din pacate au dat gres.M-am uitat aseara pe acel sondaj.Intrebarea era:"credeti ca 62% din romani sunt stelisti?"raspunurile erau asa "DA"-61,9% :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol:

sa moara de ciuda toti! :lol: :lol: :lol:

chiar si singuri suntem mult mai puternici decat restul! FORZA Steaua! spre cl SI 24!

Intre timp s-au schimbat multe. Intre timp am aflat multe. De exemplu nu il mai respect pe Base pentru ca ne-a dat stadionul. Am vazut si eu ca treaba aia a fost facuta doar de ochii lumii, doar ca sa castige fani.

M-a prostit, la fel ca ciobanul. Nu e insa nici o problema. Sunt om, gresesc. Diferenta intre mine si cei ca Alexandru H. e ca eu invat din greseli. Am vazut ca albanezul e un jeg fara margini, am devenit mai radical si am inceput sa lupt impotriva lui. Nu am ales sa ignor, ca altii. Pentru ca mie imi pasa de Steaua, eu chiar iubesc echipa asta.

Alexandru h. poti sa cauti cat vrei tu, ca nu vei gasi niciodata mesaje de sustinere la adresa mizeriei, nu din partea mea.

Vlad, te intreb si eu ceva pentru ca locuiesti in Anglia....de ce aia de acolo nu protesteaza impotriva conducerii prin lipsa totala de la stadion?

Imi permit eu sa raspund, daca nu te superi.

Pentru ca aia din Anglia nu bat suporteri, nu bat ziaristi, nu injura fostele glorii ale clubului, nu distrug centrele de copii si juniori, nu baga echipele in mediocritate, nu au plafoane salariale, isi platesc oamenii la timp, nu isi bat joc de angajati... si pot sa mai spun daca vrei, dar cred ca ai inteles unde bat.

In orice alta tara din lume, daca se intampla ce se intampla la noi, jegul era de mult timp plecat de la echipa. In tari ca Argentina poate era chiar mort.

Edited by Adrian

Stii f bine raspunsul. Hai sa nu comparam mere cu pere. Aici e o alta civilizatie, o alta cultura fotbalistica. Plus ca aici fanii sunt respectati. Desi ai un exemplu cu nucleul dur al galeriei din Manchester. Ei nu mai vin... Dar la ce brand e United se umple de "cetateni" . Pastrand proportiile la fel si la Steaua, nu ai cum alunga cetatenii. Problema e ca nu exista un nucleu care sa dea un exemplu.

Totusi, aici daca o conducere ar face 5% din mizeriile alora ar fi maziliti in sec2 de presa, fani, soc civila(da aici chiar exista). Pana si cetatenii ar boicota. Repet, nu exista comparatie, sunt lumi diferite

Edited by drvladyk

Tocmai asta e, ca am gasit chestii pe care le imputi altora. Problema ta e ca eu nu am astfel de texte. Nu am scris in viata mea ca "din pacate, dusmanii lui Gigi sunt si dusmanii Stelei". Daca ai fi fost mai putin ipocrit, te-ai fi recunoscut in multi din cei care intra si poate sunt amagiti de recentele succese, asa cum ai fost si tu odinioara. Ti-ar fi convenit ca in 2006 sa te ia un moderator de o aripa si sa te bage automat la categoria "oi"? Pai atunci de ce o faci cu altii?

Nu vorbesc despre mine, desigur. Ca elvetian, am dispret pentru Becali asa cum am si pentru ipocriti. Nu suport insa ca un fost becalist sa ma bage in categoria becalistilor fara niciun argument; doar pentru ca asa ii trateaza el pe toti interlocutorii ce nu-i dau dreptate. Sau sa ma injure ca de ce vreau ca Steaua sa intre in CL dupa ce in 2006 folosea intrarea in grupele CL ca un stindard al stelismului.

Nenicule, eu l-am cunoscut pentru prima si ultima oara pe Becali in anul 2000. Mi s-a parut un cretin atunci, mi se pare un cretin si acum. Nu am trecut prin faze existentiale, in care sa am impresia ca omul e un individ superior si ca cei care il injura sunt si dusmanii mei. Nu m-am topit la auzul vestii ca a devenit patronul Stelei, asa cum ati facut-o unii de pe aici, profesori intru antibecalism la 10 ani dupa ce l-ar fi aparat cu pieptul impotriva dusmanilor.

PS. Stii care sunt cei mai fanatici aparatori ai unei religii sau ideologii? Noi-convertitii, aia care au luptat la un moment dat impotriva ideii pe care acum o apara. Torquemada, Pavel din Tars, Goebbels...

Ahahahah

Ce jenant. Omul incearca sa invarta in favoarea lui cuvintele mele. Eu nu am zis ca dusmanii jegului sunt si dusmanii Stelei. Eu am zis: "Pe langa asta, din pacate, dusmanii lui Gigi(si sunt multi) au devenit si dusmanii Stelei." Pentru ca e adevarat. Steaua a suferit foarte mult, pentru ca multi din dusmanii jegului au dat in echipa in incercarea de a da in el. Cel mai bune exemple de aici sunt chiar verii lui dragi. Cati jucatori nu au venit la Steaua pentru ca erau impresariati de dobitocii aia? Mai stie cineva?

Daca ai fi fost mai putin ipocrit, te-ai fi recunoscut in multi din cei care intra si poate sunt amagiti de recentele succese

Alte povesti aiurea. In 2006 inca nu se stia nimic despre jeg. Eu nu stiam ce ii poate capul cu adevarat. Nimeni nu stia. Pe vremea aia jegul nu era prezent la toate emisiunile, nu existau plafoane salariale, nu abera in ultimul hal. Sigur, mizeria dadea si atunci in Steaua, vorbea despre Steaua crestina, etc. Dar in nici un caz nu stateau lucrurile la fel ca azi.

Atunci noi nu stiam. Avem o scuza ca nu am actionat. Acum stim. Acum nu mai avem nici o scuza! Acum, in 2013, dupa ce mizeria asta a fost bagata la puscaria, nu vad ce scuza mai poate avea un stelist adevarat ca sa nu lupte impotriva lui. NU EXISTA!

In 2006 nu existau oi. Pentru ca nici albanezul nu prea exista. De abia dupa ce a dat peste banii din Cl a inceput el sa isi arate adevarata fata. Pentru ca e un om rau si lacom si nu accepta sa imparta nimic cu altcineva. Performantele Stelei au devenit automat ale lui si doar ale lui, asa cum si spunea in CV-ul lui de parlamentar european, unde a trecut chiar si calificarile in grupele CL.

Ca elvetian, am dispret pentru Becali asa cum am si pentru ipocriti.

Ai pe dracu.

Nu suport insa ca un fost becalist

Iar inventezi. Unde, in textul ala, am zis eu ca albanezul e ok sau i-am luat apararea? Unde?

Chiar zic acolo ca nu vreau sa vad nimic despre el. Ii critic pe cei din presa pentru asta. Chiar il atac atragand atentia asupra faptului ca dusmanii lui au devenit dusmanii Stelei.

Sau sa ma injure ca de ce vreau ca Steaua sa intre in CL dupa ce in 2006 folosea intrarea in grupele CL ca un stindard al stelismului.

Hai ca asta e buna. Felicitari. :))

Nenicule, eu l-am cunoscut pentru prima si ultima oara pe Becali in anul 2000. Mi s-a parut un cretin atunci, mi se pare un cretin si acum. Nu am trecut prin faze existentiale, in care sa am impresia ca omul e un individ superior si ca cei care il injura sunt si dusmanii mei. Nu m-am topit la auzul vestii ca a devenit patronul Stelei, asa cum ati facut-o unii de pe aici, profesori intru antibecalism la 10 ani dupa ce l-ar fi aparat cu pieptul impotriva dusmanilor.

Abia astept sa imi arati unde l-am aparat eu cu pieptul impotriva dusmanilor :))

In alta ordine de idei, daca stiai de atunci ca e un dobitoc, tu nu ai nici o scuza. Tu ar fi trebuit sa fii primul care sa fi reactionat impotriva lui. Dar nu ai facut-o. Din lipsa de valori, asa cum am mai zis. Tu n-ai asa ceva. Sigur, ai scris ca il crezi un mare cretin, dar astea sunt doar vorbe. Din moment ce pe tine nu te deranjeaza ca un puscarias controleaza Steaua, ce mai putem spune?

Tu esti doar un mare balon plin de aer cald. Atat. Ai doar vorbe. Te lauzi ca esti destept, ca esti corect, ca esti nu stiu ce si cand vine vorba sa argumentezi ceva, inventezi, imi pui mie in gura cuvinte pe care nu le-am zis niciodata.

Cei mai vechi de pe site ma cunosc. Sa se ridice si sa spuna cand i-am luat eu mizeriei vreodata apararea.

Doar pentru ca in 2006 nu am dat cu el de pamant asa cum dau acum, nu inseamna ca ii luam apararea sau ca eram alaturi de el. La doar un an distanta, in 2007, eu scoteam bannerul ala care la acel moment m-a facut celebru un pic: De ce l-ai luat, Doamne, pe Gascan si l-ai lasat pe cioban?!.

Zic ca m-a facut celebru pentru ca la nu mai stiu ce publicatie l-a intrebat cineva pe cioban cum comenteaza acel mesaj iar el a zbierat ca cel care l-a facut e un cretin. Aia a fost o zi buna.

Deci poti tu sa inventezi linistit ce vrei, ca tot nu vei descoperi nici macar cel mai mic mesaj de sustinere din partea mea pentru cioban. In schimb, desi tu stii ce dobitoc e jegul din 2000, la 13 ani departare tot nu faci nimic. Becalist? Eu cred ca da.