Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Becali: Vreau libertate ca să vand Steaua cu un milion de euro

Sa-i uram un bun venit lui hrebe :naughty:

E de fatada vanzarea asta. Gigel e disperat ca nu poate beneficia in parnaie de conditiile VIP pe care le-a avut un bombonel, de exemplu. Asa ca oamenii de bine l-au sfatuit sa renunte la orice il aduce in atentia publicului, pentru ca daca esti in centrul atentiei, se afla tot.

Asa ca vrea sa vanda, de fatada, unui prieten pentru ca reporterii sa nu se mai intereseze despre unde, cand si mai ales cat sta baiatul la parnaie. Asta pentru ca in parnaie se fac frecvent vizite in afara in scop medical care se termina pe la cazino, masaj sau, de ce nu, la vreo vila din pipera. Dar ca sa intre si el pe lista asta e musai sa nu mai sta baietii cu carele de reportaj la poarta puscariei.

"Conform declaratiei lui Bogdan Vlad, avocatul lui Ciobanul, acesta nu s-a referit la Steaua in momentul declaratiei, ci la Avicola Iasi: "Vreau să fiu liber pentru a putea vinde Avicoa cu un milion de euro", ar fi spus Ciobanul." - prosport

"[...] Steaua nu o las niciodata, chit ca o sa vorbesc cu Meme tot timpul pe care il am la telefon. De celelalte afaceri o sa se aleaga praful, dar Steaua va ramane mereui a mea", a spus Ciobanul la tribunal." - prosport

O situatie pur teoretica:

a) Ciobanul eliberat azi, cu toate acuzatiile retrase, fara niciun alt proces, curat ca lacrima, dar Steaua vanduta.

sau

b) Ciobanul sta trei sau mai multi ani la parnaie, fara sa vanda Steaua.

Ce preferati?

Sincer si cu mana pe inima, pe Biblie, pe sabia lu' Kenobi si lupu' lu' Jon Snow: CIOBANUL SA INFUNDE PUSCARIA PENTRU TOT RESTUL VIETII!

"Conform declaratiei lui Bogdan Vlad, avocatul lui Ciobanul, acesta nu s-a referit la Steaua in momentul declaratiei, ci la Avicola Iasi: "Vreau să fiu liber pentru a putea vinde Avicoa cu un milion de euro", ar fi spus Ciobanul." - prosport

"[...] Steaua nu o las niciodata, chit ca o sa vorbesc cu Meme tot timpul pe care il am la telefon. De celelalte afaceri o sa se aleaga praful, dar Steaua va ramane mereui a mea", a spus Ciobanul la tribunal." - prosport

Duap ce ca s-a ales praful de Avicola mai vrea si bani pea ea?

Asta-i ca si cum ai cumpara un Mercedes cu zero km (sau 30-40 km cand iesi cu ea din reprezenta) , bati tara in lung si lat zeci de mii de km, intri prin toate gropile si dupa aia vrei banii pe ea exact cat e pretul de vanzare la reprezentanta, ba-n plus pentru ca nu mai astepti luni de zile pana iti vine masina. Asa fac astia afacerile in Romanica.

Dar poate le plateste salariile la amaratii aia de la Avicola care-l injurau. Desi nu cred.

a, fara sa stau pe ganduri. Stiu ca nu e o buna atitudine civica, dar ma doare-n bascheti ca mai scapa un infractor. E o picatura intr-un ocean, singurul pe care il vreau la parnaie din tot sufletul e iliescu, de la cioban vreau doar sa nu mai aiba legatura cu echipa pe care o iubesc.

PS: ce-ti place sa bagi soparle coane... :beer2:

Mai, voi nu intelegeti ca ciobanul e James Bond?

Cand el zice cevaaaaaaaaaaaaaa.... trebuie sa intelegeti intelesul din spatele cuvintelor sale. Intelegeti?

Deci, daca el a zis ca vinde Steaua...ups!.... avicola.... cu un milion daca il scot astia 3 luni mesajul e asta:

"Lasati-ma un pic liberrrrrr, ca sa fug din taraaaaaaaa... ca sa vand, scuze... si va dau Steaua pe nimic."

Mircea Sandu si Dumitru Dragomir ar putea fi SUSPENDAȚI DIN FUNCȚIE! Au fost trimisi in judecată in cazul dezafilierii Universității Craiova

17 Iunie 2013 16:07

Articol

Comentarii (58)

Mircea Sandu si Dumitru Dragomir au fost trimisi in judecată de Directia Natională Anticoruptie, fiind acuzati de abuz in serviciu in judecarea cazului Universității Craiova

COMUNICATUL OFICIAL DNA

Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie au dispus trimiterea in judecată a inculpatilor:

Sandu Mircea, presedintele FEDERAȚIEI ROMÂNE DE FOTBAL (FRF) si Dragomir Dumitru, presedintele LIGII PROFESIONISTE DE FOTBAL (LPF) si vicepresedinte al FRF, in sarcina carora s-au retinut infractiunile de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor formă calificata infractiunea de folosire a influentei ori autorității persoanei care indeplineste o functie de conducere in cadrul unei persoane juridice fară scop patrimonial, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau foloase necuvenite (art. 13 din Legea nr. 78/2000) si infractiunea de sustragere de sub sechestru precum si a persoanelor juridice fară scop patrimonial, FEDERAȚIA ROMÂNĂ‚ DE FOTBAL si Liga PROFESIONISTĂ‚ DE FOTBAL, in sarcina carora s-au retinut infractiunile de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor in formă calificată si infractiunea de sustragere de sub sechestru.

La data de 20 iulie 2011, la o sedință a Comitetului Executiv al Federatiei Romane de Fotbal s-a hotarat excluderea provizorie a S.C. FOTBAL CLUB U Craiova S.A. Excluderea a fost pusă pe seama incalcarii grave a statutului Federatiei, fară a se detalia si motiva in ce au constat incalcarile si gravitatea lor. Pentru luarea deciziei de excludere, la adoptarea careia nu s-au respectat prevederile statutare, inculpatii Mircea Sandu si Dumitru Dragomir, membri ai Comitetului, in calitatea lor de conducatori ai Federatiei Romane de Fotbal, respectiv ai Ligii Profesioniste de Fotbal si-au folosit influenta si autoritatea față de ceilalti membri ai Comitetului Executiv al Federatiei Romane de Fotbal. Convingerea membrilor Comitetului Executiv s-a format doar pe baza materialului succint incheiat de un consilier juridic si pe sustinerile celor doi reprezentantii ai FRF, respectiv LPF, Mircea Sandu si Dumitru Dragomir. La baza acuzatiilor formulate impotriva S.C. FOTBAL CLUB U Craiova S.A au stat o serie de actiuni civile intentate de club fostului antrenor si manager, actiuni care au fost prezentate, in mod nereal, ca fiind indreptate impotriva federatiei, ceea ce a fost considerat de cei doi inculpati drept incalcare gravă a statutului.

Concret, urmare a deciziei de excludere a S.C. FOTBAL CLUB U Craiova S.A. din Federatia Romană de Fotbal, contractele civile dintre S.C. FOTBAL CLUB U Craiova S.A. si jucatorii sai de fotbal au fost desfiintate, iar jucatorii au fost legitimati la alte cluburi sportive, fară nicio contraprestatie aferentă drepturilor federative ale acestora. Toate acestea, in conditiile in care drepturile federative fuseseră puse sub sechestru legal, aplicat pe seama clubului craiovean, ca urmare a existentei unor obligatii față de bugetul statului. Mai precis, la data de 31 ianuarie 2011, Directia Generală a Finantelor Publice Dolj, dispusese sechestrarea bunurilor mobile ale S.C. FOTBAL CLUB U Craiova S.A. si totodată indisponibilizase un numar de 39 de jucatori de fotbal care aveau incheiate contracte civile cu clubul respectiv, sub aspectul valorii de contract, ca drepturi federative apreciate la suma de 15.800.000 lei.

PREJUDICIU: Suma respectivă de 15.800.000 lei este considerată a fi prejudiciu cauzat prin infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor. În cauză s-a dispus instituirea sechestrului asigurator asupra bunurilor imobile ale inculpatilor Sandu Mircea, Dragomir Dumitru si ale Ligii Profesioniste de Fotbal.

Precizam că această etapă a procesului penal reprezinta conform Codului de procedură penala finalizarea anchetei penale si trimiterea rechizitoriului la instanță, spre judecare, situatie care nu poate in niciun fel să infrangă principiul prezumtiei de nevinovăție.

ISTORICUL CAZULUI

Membrii Comitetului Executiv al FRF care au votat dezafilierea Universității Craiova in 2011 au fost trimisi in judecată pentru abuz in serviciu. Acestia i-au adus lui Adrian Mititlu un prejudiciu de 16 milioane de euro.

În octombrie 2011, membrilor CEx care au decis dezafilierea Craiovei le-a fost comunicat de catre DNA că sunt invinuiti de abuz in serviciu. În data de 20 iulie 2011, Comitetul Executiv al FRF a votat dezafilierea echipei Universitatea Craiova.

Cum a motivat Comitetul Executiv al FRF decizia: "Comitetul Executiv a adoptat in sedinta din 20 iulie 2011, cu zece voturi pentru si 2 abtineri, in temeiul art 18. Alin 2 coroborat cu prevederile art 18 Alin 1 lit b din statutul FRF, masura excluderii provizorii a clubului de fotbal Fotbal Club U Craiova SA, urmand sa supuna aceasta masura validarii primei Adunarii Generale a FRF".

Mitică dispare in concediu

"Speta e finalizata cazul va pleca spre tribunal", au confirmat pentru GSP, oficiali DNA in urmă cu citeva zile. Iar pe Sandu si Dragomir ii asteaptă un set de acuzatii, in capul listei fiind abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave. Iar o masură suplimentară pe care ar urma să o solicite procurorii ar fi aceea de suspendare din functie a presedintilor FRF si LPF! Spre a fi pusă in practica cererea ar trebui confirmată insă de judecatori.

Componenta CEx al FRF care a votat:

1. Mircea Sandu - presedinte FRF (a semnat)

2. Dumitru Dragomir - primvicepresedinte FRF (nu a semnat)

3. Octavian Goga - vicepresedinte FRF (a semnat)

4. Marius Stan - reprezentant al cluburilor din Liga I (a semnat)

5. Cornel Șfaiter reprezentant al cluburilor din Liga a 2-a (nu a semnat)

6. Marian Rusen - reprezentant al cluburilor din Liga a 2-a (a semnat)

7. Stefan Stana - reprezentant al cluburilor din Liga a 3-a (a semnat)

8. Cristi Bobar - reprezentant al cluburilor din Liga a 3-a (a semnat)

9. Paul Costas - reprezentant al cluburilor de copii si juniori (a semnat)

10. Marian Palarie - reprezentant al cluburilor de fotbalul feminin (a semnat)

11. Vasile Avram - presedinte CCA (nu a semnat)

12. Sorin Țerbea - reprezentantul cluburilor de fotbal in sala (a semnat)

3 e numarul dosarelor in care Sandu si Dragomir se află in cercetare la DNA. Pină acum doar cazul Craiovei a inaintat spre tribunal.

Edited by Adrian

Abia astept sa vina ziua in care Steaua nu o sa mai aiba legatura cu clanul fecali. Sper sa vina cat mai repede ziua aia !

PS: Cu Mitica si Mircica la Brutarie!

Edited by Arsenal1886Steaua1947

Ma doare cerebelul cand il vad pe Raul in poza cu Giovanni "8 ani cu executare" Becali.

Proiectul lui Gheorghe Hagi devine cu fiecare zi care trece unul profitabil. După ce a investit aproximativ 10 milioane de euro in fotbal - in Viitorul si in Academie -, "Regele" culege laurii. În iarnă l-a cedat pe Iancu la Steaua, acum a dat o nouă lovitură pe piata transferurilor, bifand prima mutare in strainatate.

Aurelian Chitu, jucator aflat si pe lista Stelei, va ajunge in Ligue 1, la Valenciennes, pentru 700.000 de euro. Mutarea jucatorului dorit si de Steaua a fost intermediată de impresarul Mihai Joita.

Urmatorul produs de export al lui Hagi este atacantul Vlad Rusu. Jucatorul de 22 de ani este in atentia a două echipe din Ligue 1 - Saint Etienne si Valenciennes. Dacă mutarea nu se va concretiza in această vara in iarnă se va face cu siguranță.

"Noul Kapetanos" vs "E prea moale... nu stiu ce are"

În 2009, la un antrenament al echipei secunde, Ciobanul, sfatuit de varul Virgil, a intrerupt antrenamentul lui Leo Strizu: "Ba care esti Rusu? De azi te duci la echipa mare, am auzit că esti mare fotbalist". După acest episod, Ciobanul visa că o să marcheze exact la debut, impotriva Timisoarei: "Am visat că Rusu o să dea gol si o să câștigam. O să iau 30 de milioane pe el, că asta e mare atacant. Va fi cel putin noul Kapetanos", il lauda Becali. După două etape, Rusu a ajuns din nou sub comanda lui Leo Strizu. "Ce să faca ma si Rusu, asta. E prea moale, asa... Nu stiu ce are", a incheiat Becali. În prezent, varful a fost unul dintre cei mai buni oameni de la Viitorul Constanta.

Aia cu Vlad Rusu e trasa de par. Nu cred eu ca o sa ajunga in Ligue 1 dupa un sezon modest in Liga 1. A prins doar 10 meciuri si a marcat 3 goluri. Nu stiu daca a fost sau nu accidentat.

Nu vad niciun motiv pentru o echipa din prima Liga franceza sa-l cumpere. Nu mai e nici tanar si nici nu a rupt gura prin Romania.

Pentru proiectul Viitorul, nota 10. De apreciat.

Fratilor, vesti proaste, fratilor!

Saracu' nea puscariasu' nu o sa poata sa mearga la majorat. 18 ani a asteptat el momentul asta, 18 ani! Si nenorocitii de judecatori nu-l lasa sa mearga sa-si vada fetita lui draga si nedorita, bineinteles(ca doar n-a facut asta 3 fete de placere. Nu! A facut 3 fete pentru ca voia baiat. Da', daca e incompetent, nici macar aici n-a avut noroc. O fi fost din cauza laptelui de oaie. Sau de berbec, ca am inteles ca lui asta ii placea mai mult), cum o sa devina legala si gata de a fi facuta posta de toti prietenii ei stelisti.

UPDATE / Cererea de eliberare a lui Ciobanul a fost respinsă! Patronul Stelei asteaptă acum decizia pentru contopirea pedepsdelor

UPDATE 10:40 / Cererea de eliberare pentru 3 luni a lui Ciobanul a fost respinsa conform Antena 3. În putin timp se va da o decizie si in cazul solicitarii de contopire a pedepselor din dosarul schimbului de terenuri cu MApN cu cea din dosarul Valiza.

Tribunalul Bucuresti decide miercuri dacă admite cererea lui Ciobanul de intrerupere pentru trei luni a pedepsei de trei ani de inchisoare din dosarul schimbului de terenuri cu MApN, urmind să judece si solicitarea de contopire a acesteia cu cea din dosarul "Valiza".

Cererea finantatorului Stelei de intrerupere a pedepsei a fost judecată luni, cind instanta a stabilit că se va pronunta astazi asupra acesteia. Luni, Ciobanul a spus in fata instantei că una dintre fiicele sale implineste 18 ani in 7 iulie si că doreste foarte mult să participe la majoratul acesteia.

Un alt motiv pentru care Becali i-a cerut judecatorului să il lase liber trei luni este pentru a-și face ordine in afacerile pe care le are.

Ciobanul a aratat ca in opinia sa, poate fi lasat trei luni in libertate, pentru că o astfel de situatie nu ar ofensa opinia publică si nici nu ar crea o stare de pericol social, precizind că a facut donatii si acte de caritate de-a lungul anilor. El a mai aratat că nu putea participa in consiliile de administratie ale acestor societăți pe care le detine pentru că ar fi fost acuzat de conflict de interese, dată fiind calitatea sa de europarlamentar si, ulterior, de deputat.

Procurorul prezent la sedință a spus că nu este impotriva documentelor depuse, dar a cerut ca avocatii lui Ciobanul să precizeze temeiul in baza caruia este facută actiunea de intrerupere a executarii pedepsei. Acesta a solicitat ca avocatii să mentioneze dacă sunt mentinute ca motive si problemele familiale ale lui Becali, caz in care se impune efectuarea unei anchete sociale. Becali a mai spus că nu vrea să fie "ipocrit" si să-și folosească familia ca motiv in cadrul cererii de interupere a executarii pedepsei, astfel că a cerut să fie eliminat motivul problemelor familiale dintre temeiurile juridice in baza carora a fost fundamentată actiunea.

Saracu', sa vezi ce posta iese acum la majorat.

Daca ii aprobau iesirea asta cred ca isi facea junioara majoratul pe alt continent. Asa poate sa il faca cu noii prieteni ai ciobanului, in sala de mese. Poate chiar cu program de circ in aer liber.

Edited by LDS

UPDATE 12:00 / Ciobanul s-a suparat pe avocatii sai după decizia de azi, cererea de eliberare fiind respinsa si a cerut apropiatilor să gasească pe altii mai buni: "Gaseste-mi alti avocati, ăștia sunt prosti", ar fi spus patronul Stelei, conform RTV. Bogdan Vlad si Bogdan Barbuceanu sunt avocatii lui Becali.

UPDATE 11:45 / Decizia pentru contopirea pedepselor lui Ciobanul a fost aminată pentru 27 iunie.

Campaniile de pe facebook si din media se pare ca nu au avut succes. Nea puscariasul nu a primit cele 3 luni la care visa.

Dupa ce si-a sabotat singur procesul si cererea de eliberare pentru 3 luni, se pare insa ca a ajuns la o concluzie fantastica: AVOCATII LUI SUNT PROSTI!

Pai ma, se vede ca omului ii prinde bine la reeducare. Bine, in cazul lui nu poate sa fie vorba despre reeducare, ca trebuia sa fie intai educat ca sa poata fi reeducat. Deci, acum ca nea ciobanul primeste in sfarsit educatia care i-a lipsit, rotitele alea ruginite din creierasul lui au inceput sa se puna in miscare.

Si cum iubitorul de oi e un baiat destept, imediat a identificat problema.

Imi pare rau ca decizia de triplare a pedepsei sale a fost amanata pana pe 27. Aveam de gand sa sarbatoresc azi. Asta e...

Daca ii aprobau iesirea asta cred ca isi facea junioara majoratul pe alt continent. Asa poate sa il faca cu noii prieteni ai ciobanului, in sala de mese. Poate chiar cu program de circ in aer liber.

S-a dus MM in America de Sud sa-i gaseasca avocati? A urmarit managerul zeci de dvd-uri pana i-a descoperit pe astia? Stiu eu un avocat bun dar e musulman si nu-i place lui nen'tu Gigi!

Voi ati citit chestia asta? E pe bune sau e o gluma?

Europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor a declarat miercuri că iși doreste o functie la FC Steaua Bucuresti pentru a salva excluderea acesteia din Champions League, scrie Agerpres.

"Eu sunt in Comisia de politică externă a Parlamentului European si l-am bagat si pe Gigi acolo si Steaua este un brand. Mă astept să fiu presedinte onorific sau ceva de genul, să am autoritatea să reprezint Steaua. Va fi o dramă mare, romanii nu mai au nicio bucurie", a spus Vadim Tudor, la sediul Tribunalului Bucuresti.

"Este o mare mahnire că i-au respins cererea (lui George Becali de intrerupere a executarii pedepsei - n.r.). O să iau legatura cu Dorel Onaca si cu oamenii din jurul lui Basescu si să vedem ce putem face si să mă uit in ochii lui să-i spun: 'maine-poimaine termini mandatul, nu-ți manca omenia, lasă loc de bună ziua, pentru că vei fi tratat cel putin la fel cum i-ai tratat pe altii'", a declarat Vadim Tudor.

S-a dus MM in America de Sud sa-i gaseasca avocati? A urmarit managerul zeci de dvd-uri pana i-a descoperit pe astia? Stiu eu un avocat bun dar e musulman si nu-i place lui nen'tu Gigi!

de cand e la mititica, jijel nu mai are nimic cu musulmanii. insa de poponauti sa nu auda in ruptul capului! ii are toata ziua in fund! :bananadance:

in nemasurata-i inteligenta, sunt sigur ca a gasit puterea sa ii multumeasca lui Dumnezeu ca l-a bagat la racoare, avand in vedere canicula de afara...

Voi ati citit chestia asta? E pe bune sau e o gluma?

Europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor a declarat miercuri că iși doreste o functie la FC Steaua Bucuresti pentru a salva excluderea acesteia din Champions League, scrie Agerpres.

"Eu sunt in Comisia de politică externă a Parlamentului European si l-am bagat si pe Gigi acolo si Steaua este un brand. Mă astept să fiu presedinte onorific sau ceva de genul, să am autoritatea să reprezint Steaua. Va fi o dramă mare, romanii nu mai au nicio bucurie", a spus Vadim Tudor, la sediul Tribunalului Bucuresti.

"Este o mare mahnire că i-au respins cererea (lui George Becali de intrerupere a executarii pedepsei - n.r.). O să iau legatura cu Dorel Onaca si cu oamenii din jurul lui Basescu si să vedem ce putem face si să mă uit in ochii lui să-i spun: 'maine-poimaine termini mandatul, nu-ți manca omenia, lasă loc de bună ziua, pentru că vei fi tratat cel putin la fel cum i-ai tratat pe altii'", a declarat Vadim Tudor.

Doar il stii pe Vadim. Cand nu vorbeste cu ducele de Wellington pentru a-l sfatui cum sa-l bata pe Napoleon, cand nu se cearta cu Zavoranca live si in reluare si cand nu il mediteaza pe tanarul Decebal, doar cu fotbalul e.