Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

gata adriane s-a rezolvat :D acuma putem sa vorbim doar despre Steaua ? daca si acuma la fiecare meci mai vad vreun comentariu despre becali sparg monitorul..

p.s. oare Teia Sponte ar reusi sa conduca Steaua catre o alta directie ?

Prietene, acum mingea e in terenul nostru. Daca vrem sa facem ceva, putem sa avem Steaua noastra inapoi. Daca ne bagam picioarele, sa nu ne surprinda daca ajunge pe mana altui jeg.

Da' trebuie sa fim uniti. Nu tre sa fim ca romanii dupa revolutie, divizati, interesati doar de propria persoana, lenesi, etc.

Acum trebuie sa tragem, sa aratam lumii ca ne pasa de echipa, ca nu vrem ca ea sa ramana in mainile unui infractor.

Daca nu facem nici acum nimic, atunci e clar...

Apropo Mustata a pus toata discordia noastra de pe forum pe seama lui Adrian Pacurar!!! :))

Tot el spunea ca abia asteapta sa ne vada pe noi astia contestatarii cum vom sustine echipa acum! Va rog din tot sufletul pe toti care nu veneati la meciuri din acest motiv, sa veniti alaturi de aceasta echipa pentru ca nu este bucurie mai mare, decat bucuria de castigarea campionatului fara acest personaj denigrant pentru acest club!

Nu fii asa iute la manie, nu era nici o ironie. Era realitatea.

Iti cunosc destul de bine trecutul pe forum.

In sinea voastra deja va ganditi ca ce se intampla cu echipa, daca nu mai ia titlul la anul, daca ajunge in B, ca nu mai baga Jiji bani....

Sa vezi cati or s-o dea cotita,ca de fapt sa vezi si sa nu crezi.........................

Nu fii asa iute la manie, nu era nici o ironie. Era realitatea.

Iti cunosc destul de bine trecutul pe forum.

In sinea voastra deja va ganditi ca ce se intampla cu echipa, daca nu mai ia titlul la anul, daca ajunge in B, ca nu mai baga Jiji bani....

Ce trecut pe forum ? Pe ce lume traiesti ?

Cum sa gandesc asa ? Citeste din nou ce am scris anterior , poate intelegi mai greu tu . :)

Senzational! Ciobanul a parasit tara! :)) Sosia Ciobanului a sarit gardul palatului prin spate si s-a prezentat in arestul militiei!!! =))

Edited by LDS
s-a prezentat... Invata sa folosesti cratima, ca din clipa de fata trecem la sanctiuni !

Si pentru a mai strica seara unora...Pe 27 Mai se da sentinta si in "cazul valiza" !

Edited by LDS

Pe la 7 jumate asa am zis ia sa trag eu un pui de somn, ca n-am nimic de pierdut. Si ma trezesc acum juma' de ora, Pisi sforaia in sufragerie, cu televizorul urland. Eu nu ma uit la TV, eram unaware de ce se intamplase, ma duc la baie, ma pis, si-mi zic ia s-o trezesc pe maimuta si s-o iau in dormitor, cand ce vad, cand sa sting teveul, footer mare, cu rosu, de sarbatoare, 3 ani de inchisoare cu executare, HA! Mi-a trecut somnul instantaneu.

Acuma sa vedem, citesc aici ca se doreste revenirea langa echipa, sustinere neconditionata, alte alea, DE CE? Ca sa-i bagati imputitului in cont bani exact atunci cand are mai mare nevoie? Nu, neicusorilor, sezonul asta care vine ar trebui jucat cu un minim de spectatori, cu cat mai putini bani din bilete. Pai sa-i alimentam noi singura sursa de venit? Sa-l astepte contul dolofan cand iese? Cum ar fi ca incasarile Stelei sa fie minime atunci cand iese? Si cum ar fi sa aiba cateva milioane la iesire?

Mintea mea imi spune ca acum e momentul, acum insemnand sezonul viitor, sa nu se mai mearga deloc la meciuri, adica sa nu mai mearga nici nehotaratii, elvetienii sau nostalgicii, pleava se va cerni si nu va mai veni nici ea, vor fi doar cativa ametiti condusi de Mustata, si la peluza biletele-s ieftine.

Puneti-va un pic in locul lui, esti la parnaie si Steaua produce bani in continuare versus esti la parnaie si singura ta sursa de venit nu-ti mai aduce nimic, ba chiar consuma.

Oricum ar fi, asta e o zi mare pentru stelisti si anti-becalisti, sa ne dea Dumnezeu sanatate.

Pe la 7 jumate asa am zis ia sa trag eu un pui de somn, ca n-am nimic de pierdut. Si ma trezesc acum juma' de ora, Pisi sforaia in sufragerie, cu televizorul urland. Eu nu ma uit la TV, eram unaware de ce se intamplase, ma duc la baie, ma pis, si-mi zic ia s-o trezesc pe maimuta si s-o iau in dormitor, cand ce vad, cand sa sting teveul, footer mare, cu rosu, de sarbatoare, 3 ani de inchisoare cu executare, HA! Mi-a trecut somnul instantaneu.

Acuma sa vedem, citesc aici ca se doreste revenirea langa echipa, sustinere neconditionata........

Mintea mea imi spune ca acum e momentul, acum insemnand sezonul viitor, sa nu se mai mearga deloc la meciuri, adica sa nu mai mearga nici nehotaratii, elvetienii sau nostalgicii, pleava se va cerni si nu va mai veni nici ea, vor fi doar cativa ametiti condusi de Mustata, si la peluza biletele-s ieftine.

Nu zic ca nu este ok ceea ce spui, insa dupa cum stii si tu totul este interpretabil.

In cazul de fata presa aservita si sustinatorii ciobanului vor asocia lipsa suporterilor de pe stadion cu lipsa maimutei din loja.Lipsa suporterilor coroborata cu sustinerea fatisa a celor din Peluza Nord in frunte cu Mustata,care este prezentat mereu ca si liderul galeriei Stelei,va duce inevitabil la afirmatii de genul:"vedeti ca suporterii il iubesc,nu mai este el nu mai vin nici ei la stadion"

A,daca lipsei de pe stadion i s-ar face publicitatea necesara,ca sa inteleaga tot prostul de ce nu se mai prezinta lumea in tribune,asta ar fi altceva,nu ar mai lasa loc de interpretari.

Pai da, Clausblaus, presa poa' sa zica orice. Dar e irelevant ce zice presa atat timp cat nu mai intra bani in cont. Ce vrem, impresie buna in mass media cu 30.000 de bilete vandute la un meci oarecare sau nu ne intereseaza ce zice presa dar tot sezonul viitor nu intra bani in contul impricinatului?

@clausblaus

Momentan, Steaua nu ii mai aduce imagine lui Jiji, nu-l mai propuleaza la TV zilnic. Papagalii astia din presa o sa uite de Jiji pana la toamna daca nu iese din puscarie.

Acum este momentul sa-l lovim la buzunare.

De fapt, de cand a venit becali la Steaua, acum este cel mai bun moment sa-l dam jos. Stadionul gol la majoritatea meciurilor si, din cand in cand, la meciuri cu Chiajna, Botosani sau Corona Brasov (unde free-gigistii o sa lipseasca cu desavarsire) cateva mii de suflete care sa-l conteste intreg meciul. Trebuie sa aratam ca nu il sustinem, ca il vrem plecat!

Sa ne inchipuim sezonul urmator. X este la conducere, jucam pe Nationala. Abonamente nu se scot. Primele 3, 4 meciuri au 1000 de spectatori. Deja X e in pierdere, pentru ca nu isi scoate nici chiria. Muta echipa pe Ghencea unde, e clar, nu mai vine toata pulimea sa-si ia floricele si hotdog, vin, cum zicea Mo mai sus, desi e improbabil, pe langa cei 1000 freegigisti inca 1000 frygigisti, la sud, cantandu-i de bine.

Ce spuneti voi, Mo si axl, ar fi de preferat sa se intample in viitorul apropiat.

Sa se ajunga incet-incet la un mic haos in club si in jurul lui. Atunci poate sansele sa lase Steaua cresc.

Momentan, Steaua nu ii mai aduce imagine lui Jiji, nu-l mai propuleaza la TV zilnic.

Deocamdata nu e chiar asa, Steaua o sa-i faca in continuare imagine ciobanului, mai ales daca ajunge in UCL.

Doar daca lucrurile vor evolua in sensul spus de tine si de axl putem sa vedem ca Steaua nu-i va mai aduce nici imagine. Dar asta doar timpul ne va lamuri mai bine.

Degeaba ii aduce imagine daca nu se poate bucura de ea. El tine neaparat sa apara el la TV, sa-i fie ceruta parerea in toate domeniile, de la fotbal la religie.

Faci pariu cu mine ca, dupa cateva saptamani de dezbatere acerba, Jiji n-o sa mai fie pomenit pe la TV decat rar? Audienta nu era adusa de discutiile despre becali, audienta era adusa de tampeniile spuse de el.

Sa nu uitam ca presa a sucit si va suci multe minti.Cei mai inceti in gandire au fost intotdeauna influentati puternic de catre presa si din pacate astia sunt destul de multi.(ca sa nu spun majoritari)

Nu vreau sa cobesc,insa stau si ma gandesc la procentajul sanselor de acum puse in balanta cu cele de acum cativa ani,cand protestau ambele peluze.Acum,sa nu uitam,Peluza Nord il sustine pe fata,tribunele nu prea au fost alaturi de protestatari nici inainte,sau mai bine zis erau dupa cum batea vantul,ca in final sa ramana de partea neagra a baricadei.

Suta-n milion veti primi vesnic aceleasi motivatii puerile: "daca nu ne ducem noi oricum se umple stadionul de cocalari si samantari."

Mi-as dori sa nu fie asa si sa ma insel,insa timpul a demostrat, pana acum, ca stelistii sunt multi dar nu sunt uniti!

Degeaba ii aduce imagine daca nu se poate bucura de ea. El tine neaparat sa apara el la TV, sa-i fie ceruta parerea in toate domeniile, de la fotbal la religie.

A, asta da, din perspectiva asta asa e. :)

Faci pariu cu mine ca, dupa cateva saptamani de dezbatere acerba, Jiji n-o sa mai fie pomenit pe la TV decat rar? Audienta nu era adusa de discutiile despre becali, audienta era adusa de tampeniile spuse de el.

Ar fi un pas important pentru noi, pentru eliberarea definitiva a Stelei.

Corect ce spui, asta era dureros, ca lumea era asa atrasa de tampeniile debitate de el.

Ultima zi de libertate a lui Ion Popescu (Opinii)

Ion Popescu, nume convenabil, care ii permite sa se piarda in anonimat pastrandu-si totusi o bruma de respectabilitate, este un barbat in floarea varstei. Are 56 de ani, este sanatos, are o familie frumoasa si numeroasa. Din pacate pentru el, are si ceva probleme cu Justitia.

Ilustrul domn Popescu a fost prins de oamenii legii, fie ca ei sunt politisti sau procurori, cu cateva cecuri fara acoperire. Cumpara diverse de la companii mari sau de la persoane fizice potente din punct de vedere financiar, le platea cu cecuri, numai ca respectivii aveau o mare surpriza cand se duceau la banci sa incaseze banii. Afacerea asta a mers o buna bucata de timp, astfel ca Popescu a acumulat o avere frumusica.

Produsele luate cu cecurile fara acoperire le revindea, iar banii astfel obtinuti, curati, ii investea in diferite afaceri. Unele dintre ele, o ferma de pasari si o firma de constructii, n-au mers. Asta pentru ca Ion Popescu nu e un foarte bun afacerist.

A dat insa lovitura cu o echipa de fotbal, una dintr-o comuna oarecare din Campia Romana. Profitand de faptul ca satenii tin mult la echipa lor, el si-a construit rapid un renume. Costurile efective au fost acoperite in scurt timp prin vanzarea de bilete si fonduri de la autoritatile locale.

In aceasta postura, de prosper om de afaceri, finantator de club de fotbal si veritabila vedeta locala, l-a gasit procurorul care a preluat cazul cecurilor fara acoperire. Acesta, ajutat de niscaiva mascati, l-a "saltat" pe domnul Popescu si l-a proiectat direct intr-un birou de la etajul doi al Parchetului de pe langa un tribunal judetean.

Din primele interogatorii, omul legii si-a dat seama ca Ion Popescu nu este tocmai nevinovat, iar Ion Popescu a realizat faptul ca trecutul l-a prins din urma. Pentru ca era totusi o infractiune nu foarte grava, ma rog, fara violenta, iar presupusul infractor nu ameninta linistea publica, cercetarea si judecarea s-au facut cu Popescu in stare de libertate. Sigur, au mai contribuit si prefectul judetului, primarul localitatii si cativa afaceristi mai rasariti, care au vorbit despre cat de mult bine a facut Ion Popescu atat prin sustinerea echipei de fotbal, cat si prin ajutorul acordat ocazional, de obicei la vremea colindei, satenilor mai amarati.

Finantatorul nostru si-a angajat cativa avocati priceputi, din Capitala, si a reusit s-o duca din termen in termen cativa ani buni. A ajuns chiar sa creada si el ce spuneau avocatii in sala de sedinta, anume ca este nevinovat, ca cecurile alea ar fi avut o oarecare acoperire si ca pagubitii s-au lasat pacaliti mult prea usor, adica le-a convenit si lor.

A venit insa ultima zi de proces. Au fost, pe rand, fond, apel si recurs. Pentru ca Justitia functioneaza, cazul trebuia sa aiba o finalitate. Ion Popescu nu a dormit bine. A vrut sa plece pana la Bucuresti in toiul noptii, insa a fost oprit de un echipaj la intrarea pe autostrada si intors din drum pentru ca nu-si platise rovinieta.

Patronul nostru, credincios de fel, s-a gandit ca poate fi un semn, i-a fulgerat prin minte ideea de a fugi unde vede cu ochii. I-a trecut insa repede pentru ca, nu-i asa, el n-a facut pana la urma nimic rau.

Cu inima indoita s-a trezit, si-a facut toaleta si a plecat la club. Acolo a dat cateva ordine obisnuite si s-a indreptat catre sediul Primariei. La alegerile din vara trecuta, Ion Popescu a fost ales consilier local si pentru ca e un om atat de important pentru comunitate a primit un birou doar al lui.

In birou a stat acest stalp al societatii ore intregi, asteptand vesti de la tribunal. A iesit pe holuri, a glumit cu cunoscutii, a facut cinste la birtul de vis-a-vis. Ceva nu era totusi in regula, o simtea in stomac. La un moment dat, sa fi fost spre sase seara, primeste un telefon. "Sefule, trei ani!" In prima faza Ion Popescu nu intelege. "Ce trei ani, ba?" Vocea din receptor se fastaceste, tremura, nu stie cum sa transmita mesajul. "Trei ani cu executare, n-am putut sa fac nimic mai mult!" Punct.

Lui Ion Popescu nu-i vine sa creada. Isi trece mainile prin par, se asaza pe un scaun, se ridica, se asaza pe un altul. Hotarat lucru: n-a fost ziua lui norocoasa. S-a gandit sa fuga, dar deja e prea tarziu, masina numita Justitie s-a pus in miscare. Sa se dea cu capul de pereti? Nu. Ion Popescu se duce acasa, isi face bagajul si asteapta linistit sa fie ridicat.

In mod normal, povestea lui Ion Popescu nu ar interesa pe nimeni. Cel mult familia ar fi afectata, iar batranii care au primit "o suta" la birt si-ar exprima o parere de rau. Daca inlocuim insa numele lui Ion Popescu cu cel al lui Ciobanul avem circ.

In esenta lucrurile se petrec la fel, numai ca fiecare reactie este surprinsa de camerele video. Fiecare clipire este analizata de indivizi insipizi care isi imagineaza ca au ceva in cap. Sunt discursuri halucinante, Dumnezeu este amestecat cu fotbalul, diavolul cu politica si toate astea cu Justitia, afacerile si interesele la nivel european.

Iar in drumul catre puscarie este insotit de un cortegiu format din zeci de masini ale posturilor si postuletelor TV.

Principial si faptic, intre fictivul Ion Popescu si realul George Becali nu sunt diferente. Ambii sunt infractori dovediti si condamnati ca atare. Numai ca unul se duce sa-si ispaseasca pedeapsa cu bruma de demnitate care deriva din numele sau comun, dar sonor, in timp ce celalalt este plans de o intreaga Armata de indivizi servili care incearca sa inoculeze ideea unei sentinte nedrepte.

Iar sentinta aceasta este nedreapta nu pentru ca infractiunea n-ar fi fost comisa, ci pentru "Becali nu merita asta, nu e el cel mai mare infractor din Romania!"

SURSA

Cu Ciobanul după gratii, Steaua primeste sprijin din partea unor suporteri celebri. Fostul mare tenismen Ilie Nastase a facut primele demersuri de a ajuta clubul din Ghencea.

Îmi pare rau pentru ceea ce i s-a intimplat lui Gigi. Numai prin asa ceva să nu ajungi să treci. Legat de Steaua, chiar am vorbit cu domnul Viorel Paunescu, si dacă va fi nevoie eu sunt dispus să mă implic total si neconditionat pentru binele echipei. Steaua este un nume uriaș in sportul romanesc, acum echipa este campioana

Aș putea convinge anumiti oameni de afaceri sau companii mari să semneze contracte de publicitate cu clubul din Ghencea. Dacă mi se va cere sprijinul, il voi da imediat, a explicat Ilie Nastase.

Asta mai lipsea acum..

Acei investitori straini trebuie adusi DUPA plecarea ciobanului, dupa ce acesta vinde clubul, in eventualitatea ca o va face. De aia ca sa il vanda, nu trebuie sa castige Steluta cash.

Avocatul lui Becali: Jurnalistii sa semneze un memoriu pentru el. Stiti ca va iubeste!

Bogdan Vlad, unul dintre avocatii lui Ciobanul, a declarat, miercuri, dupa o vizita la Penitenciarul Rahova, unde este incarcerat latifundiarul, ca jurnalistii vor fi rugati sa semneze un memoriu pentru a-l ajuta pe patronul Stelei.

Avocatul nu a vrut insa sa dezvaluie mai multe detalii. Intrebat de jurnalisti daca cei pe care Ciobanul i-a ajutat vor semna o petitie pentru eliberarea acestuia, Vlad a precizat ca nu ei trebuie sa faca acest lucru, ci jurnalistii.

Victor Becali, in vizita la Gigi: Nu vrea sa fie vazut dupa gratii de sotie si fete

"Voi trebuie sa semnati. O sa va rog sa-mi semnati un memoriu", a spus avocatul. Dupa ce i s-a precizat ca Becali a avut uneori o atitudine nepotrivita fata de jurnalisti, Vlad a replicat ca latifundiarul ii iubeste pe acestia. "Cand l-ati hartuit si nu l-ati inteles in momente grele, doar atunci a avut o atitudine mai urata. Stiti ca va iubeste pe toti si voi il iubiti pe dansul", a mentionat avocatul.

Acesta a adaugat ca, printre lucrurile pe care le-a solicitat Becali in celula, s-a numarat si o icoana, sustinand ca, "daca esti credincios, nimic nu iti poate zdruncina credinta in Dumnezeu".

Becali, scos din sarite in prima zi de puscarie: E nervos, i-au facut o manevra!

De asemenea, avocatul a mai spus ca Becali a mai primit un televizor, cel de-al doilea chiar, pentru ca primul era prea mare pentru incaperea in care se afla. In plus, latifundiarul a mai solicitat si un "coffee maker", a precizat Bogdan Vlad, adaugand ca, daca cererea e legala, "evident ca va primi tot ce-si doreste".

Totodata, acesta a asigurat ca Becali "are o morala extraordinara" si ca se simte foarte bine. Dupa ce i s-a spus ca o avocata, care era in vizita la altcineva si care l-a vazut pe Becali, a zis ca acesta era trist si deprimat, Bogdan Vlad a replicat ca femeia "minte".

Dezvaluirile omului care l-a vizitat pe Ciobanul in puscarie

"Minte! Cred ca s-a intalnit cu altcineva, de fapt. Pe cuvantul meu, Becali are moralul ridicat", a sustinut avocatul. In plus, acesta a mai adaugat ca va merge cu dosarul si la CEDO, avand un termen de sase luni pentru a face acest lucru.

Deputatul Ciobanul a fost condamnat, luni, de catre instanta suprema la trei ani de inchisoare cu executare, sentinta fiind definitiva.

Ba da' de cate luni e asta la parnaie de nu mai poate si tre sa plece neaparat de acolo? 3 luni? 8 luni? 2 ani?

De cat timp e acolo?

JENANT!

E disperat deja, dupa 2 zile. Nu stie ce sa faca ca sa scape.

E gata cu el!

Pai Adriane, in afara de campania electorala, cand au trecut 2 zile in care sa nu-l intrebe nici un ziarist nimic, in care sa nu fie el cel mai important?

Normal ca e disperat sa scape...

Presimt oricum ca si saptamana viitoare ii va aduce o veste proasta. Pana acum a fost gasit vinovat in 2 dosare dar nu a fost destul sa-i convinga pe unii ca merita sa putrezeasca in puscarie. Sa vedem daca 3 condamnari vor reusi.

Ciobanul e incoltit din toate partile, urmatorul termen in Dosarul Valiza urmind să aibă loc luni, pe 27 mai, la Curtea Supremă

Orice condamnare in acest dosar, chiar si sub cei 3 ani pe care ii execută acum, ii poate aduce un spor de pedeapsă cu inchisoare, surplusul urmind să ramină la aprecierea completului de judecata

"Orice condamnare mai mică decit cei 3 ani pe care ii are de executat acum nu il poate afecta in nici un fel pe Becali". Acesta a fost mesajul trimis in public, cu referire la deznodamintul din Dosarul Valiza, imediat după ce Gigi a primit sentinta in Dosarul schimbului de terenuri cu MApN.

Doi avocati cu renume, contactati in cursul ultimelor două zile de Gazeta Sporturilor, au lamurit ce riscă latifundiarul dacă va fi condamnat si pentru "Valiză", termenul fiind pe 27 mai. Au pus si o conditie: să nu le fie dezvaluită identitatea.

"Doar judecatorii decid dacă dau spor sau nu"

Concluzia nu numai că diferă mult față de ceea ce se stia pină acum, dar il plasează pe finantatorul clubului din Ghencea intr-o situatie de-a dreptul disperata Riscă să-și prelungească regimul de privare de libertate peste acesti 3 ani din prezent dacă va fi iar condamnat.

Explică unul din cei doi avocati: "Plecam de la premiza că va fi condamnat. Să zicem că va primi 2 ani, sub cei 3 de acum. Va fi a treia condamnare, se vor descontopi pedepsele, va avea una de 3, una de doi ani si incă una de doi ani. O va efectua pe cea mai mare, cea de 3 ani, numai ca de la două pedepse in sus, există un spor de pedeapsă care poate fi dictat. Ramine la aprecierea completului de judecată să stabileasca in functie de gravitatea faptelor, dacă dă acest spor!".

"Poate primi incă un an si jumatate"

Cit ar insemna acest surplus de pedeapsă care ar trebui executată peste cei 3 ani? "Acest lucru e doar la latitudinea judecatorilor. Pot da 6 luni, un an, un an si jumatate, repet, depinde de concluzia la care ajung. Oricum, acest spor nu poate depăși pedeapsa primită in respectivul dosar, de care am convenit că ar fi de doi ani".

Ultima chestiune pe care GSP a incercat să o clarifice in această speță e daca din practica penală de pină acum, in astfel de situatii, s-a acordat sau nu, in majoritatea cazurilor, acest spor. "Probabil că in peste jumatate din cazuri, persoanele care au avut mai mult de două pedepse, au incasat si acest spor, numai că totul depinde foarte mult de faptele pentru care esti judecat", a adaugat unul dintre avocatii consultati de Gazeta

De acest caz ii era cel mai teamă

Persoane din anturajul lui Becali vorbesc despre faptul că acesta era, inainte de ziua de luni, cel mai preocupat chiar de Dosarul Valiza. "De asta mi-e cel mai frica nu de schimbul de terenuri", repeta Gigi chiar si in prezenta avocatilor sai. Pină acum, la precedentele instante, Becali a fost achitat in acest dosar, care se află in plină judecare la completul de 5 judecatori de la Înalta Curte de Casatie si Justitie.

Circ cu psihologul

În chiar prima zi pe care si-a petrecut-o la Penitenciarul Rahova, Gigi a reusit să socheze. Procedura de initiere pentru orice persoană privată de libertate presupune o discutie cu un psiholog. "Acesta incepuse să-i vorbeasca iar domnul Becali i-a zis «cred că tu ai nevoie de mine să-ți intaresc psihicul», după care s-a terminat discutia", a dezvaluit avocatul latifundiarului.

"Eu n-aș cere gratiere"

"Să fie demn, asa cum a fost si luni! Să nu ceară clemență din orice parte. Cel putin eu nu sunt de acord cu gratierea. Dacă imi dau si 20 de ani, nu cer două zile de clemență. Ce-i aia?! Platesc si cu asta basta", a spus Ioan Becali la Realitatea TV, unde a facut si o declaratie socantă: "Libertatea e importanta insă nici să fiu liber si sarac nu mi-ar conveni. Ce să fac, să stau pe stradă si să n-am ce să maninc?!".

TV si DVD player in celulă

Printre solicitarile pe care le-a avut, Becali a trecut in cap de listă un televizor si un DVD player. Ionuț Lutu i le-a dus ieri, numai că primul aparat, un LCD, n-a corespuns cerintelor din penitenciar. Lutu a fost nevoit să cumpere un televizor cu tub, pe care i l-a dus in celulă lui Becali.

"Va fi horror!"

Un fost detinut de la Penitenciarul Jilava, Miron Cozma, care a stat acolo mai bine de 7 ani, il atentionează pe Becali: "Conditiile sunt mai bune pentru că m-am luptat eu ca detinutii să nu mai manince fasole cu viermi si să nu mai fie rasi in cap. Totusi, acolo faci duș o dată pe saptamină si nici nu vă imaginati ce e Jilava: gindaci, plosnite, goange, sobolani".

sursa:gsp.ro