Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

legat tot de posturile de mai sus :

"O sa fac reclama la toate televiziunile timp de o saptamana ca sa vina oamenii. O sa vedeti ca vor fi 50 de mii de oameni. Pe aia de la Sud ii stim daca apar... Daca fac probleme, sunt 'sportivii' care se intalnesc cu ei prin cartiere si ii bat dupa", a mai zis Becali.

ba merita mentionat, ca sa nu mai apara liderii asa zisei galerii pe aici pentru a ne explica ce curati ca lacrima sunt ei

Ana Maria Brinza, Anca Maroiu si Simona Gherman, campioane mondiale si europene in 2011, au deschis anul 2012 cu un trofeu. Cele trei spadasine legitimate la Steaua alaturi de Simona Deac au cucerit sambata pentru clubul lor Cupa Campionilor Europeni, competitie desfasurata la Napoli.

bravo fetele :steag_cruce_invers:

Edited by Mem0

Englezii despre Gica Popescu, Steaua si Securitate

Nu Dinamo a fost greseala carierei pentru el! "A incercat să SABOTEZE Steaua din interior?" Ce scriu strainii despre "informatorul Popescu"

"Transferul la Dinamo a fost greseala carierei mele. Trei luni pe care le-am stat eu in Ștefan cel Mare au sters cu buretele cei 5 ani jucati de mine pentru Universitatea" , spunea Gică Popescu in urmă cu ceva timp, insă presa din Anglia ii aminteste "Baciului" e o potentială eroare comisă la inceputurile carierei, care cu siguranță l-ar putea marca mai mult pe fostul international roman.

După ce presa din Romania a scris in urmă cu mai bine de doi ani de o potentială colaborare a lui Gică Popescu cu Securitatea, in perioada 1986-1988, site-ul bleacherreport.com il plasează pe "Baci" intr-un top al fotbalistilor care au avut cariere paralele.

"Gică Popescu a fost informator al Securității, in anii 80 cand, aparent, Politia secretă a Romaniei incerca să doboare Steaua Bucuresti.

Asa cum a scris si The Guardian, viata lui Popescu in calitate de spion l-a adus pe acesta in fata unor conflicte de interese.

"Cel mai interesant aspect al "cazului" Popescu e dacă lucra pentru Securitate si in 1988, cand a jucat 13 meciuri pentru Steaua. Încerca cumva să saboteze Steaua din interior?"

Nu vom sti niciodată", notează cei de la Bleacher Report.

TOP 20 de jucatori care au avut "cariere" paralele cu cea de fotbalist

Steven Gerrard - restaurator
Gică Popescu - informator
Anthony Lapaglia - actor (de fapt, pentru el fotbalul a fost "cealaltă slujbă")
Rio Ferdinand si Ashley Cole - producatori de film
Mat Mitchel-King - fotomodel
Andy Cole - rapper
Ray Wilson (Campion Mondial cu Anglia in 1966) - antreprenor de pompe funebre
Ian Wright - star pop
Morten Gamst Pedersern - component al unui boy-band
Clint Dempsey - rapper
Andy Hunt - proprietar de hotel
Troy Perkins - agent pompe funebre
Steve Savidan - gunoier
David Ginola - viticultor
Vinnie Jones - actor
Stuart Pearce - electrician
Terry Venables - proprietar al unui club de noapte
Socrates - medic
Eric Cantona - actor, politician (aproape :) si model
Djibril Cisse - DJ

prosport

In opinia mea, articolul, sau cel putin referirile la Gica Popescu, sunt un exemplu clasic de prostie vestica, de clisee si amatorism.

Sunt inventii cancan/istice. Popescu POATE o fi semnat el ceva angajament la 16-17 ani (in vreun anume context), o fi dat si vreo nota neutra despre vreunul, dar in niciun caz nu-l califica nici ca informator, in niciun caz ca om care a facut "politie politica" si sub nicio forma ca "spion", cum e prezentat in material.

Daca se va da la CNSAS o decizie de politie politica, atunci sa se faca publice toate notele pe care le-a dat. Dar pana atunci, ce se spune sunt doar calomnii si minciuni.

Popescu mi-e antipatic, Securitatea controla informativ intr-adevar tot ce se intampla in Ghencea, dar nu prin Popescu s-a incercat vreo subminare, sa fim seriosi.

Am vazut si io filmul ala cu Angelina Jolie, care era agent sovietic infiltrat in SUA de la 14 ani si programat sa se declanseze peste 20 de ani, dar am umbra de indoiala ca Postelnicu (ajutat de Netoiu) l-a programat pe Gica Popescu sa se declanseze la meciul cu Benfica.

Popescu (prin taica-su si prin exagerarile oltenilor si ale presei) a mancat mult rahat la un moment despre activitatea de la Steaua, si despre tot contextul respectiv, dar peste ani a fost corect si a prezentat lucrurile asa cum au fost, fara putinta de interpretare.

Vezi aici filmul complet al transferului lui Popescu la Steaua. Edited by Gandalf the White

Scuipati aici:

Cioara_securista.jpg

Mircea Lucescu: "Nora mea a suferit mai mult decat tatal fetei ucise"

"Vom, face o plangere in legatură cu tot ce se spune acolo, toate cuvintele urate. În toată perioada aia n-am luat contact cu nimeni, am fost acuzat si de mita În sfarsit, nu vreau să mai discut problema asta, se va rezolva in instanță.

Într-adevar, pe mine si pe Razvan ne-ati facut niste monstri. Cuvinte de criminal si cuvinte de genul asta... Mi se pare iesit din comun!

Nimic nu este acoperit in povestea aia. Totul este facut pe presupuneri: ba că a fost Razvan, ba că n-a fost Razvan, ba că a traversat strada, ba că n-a traversat, ba că s-a oprit pe refugiu, ba că i-a fost frică că vine din partea aia si s-a dat inapoi. O multime de lucruri sunt acolo", a declarat Mircea Lucescu intr-un interviu difuzat de emisiunea "Drept la tintă".

Cat despre acuzatiile tatalui fetei decedate, care sustine că antrenorul a incercat, prin relatiile lui, să musamalizeze cazul, tatal lui Razvan a declarat. "Nici nu a vorbit cu mine, nici nu m-a cunoscut omul ala . Uitati-vă la ce program am avut, la ce faceam, nici prin cap nu mi-a trecut!

A fost o fată care a traversat strada in mare viteză si incerca să prindă un autobuz, Ce e atat de complicat in toată treaba asta?!

Mă supară minciunile, mă supară acuzatiile, mă supara cuvintele urate, Pe mine m-a facut betiv, pe Razvan l-a facut betiv, noi care nici nu punem gura pe alcool. E o intreagă carieră in spatele nostru care demonstrază că nu suntem aia!

Nu cred că tatal a suferit cat a suferit fata asta acre a facut accidentul. N-a dormit nopti intregi, a fost la psiholog, a avut probleme mari din cate stiu eu.

Nu fac nici un fel de scuze, nu merg mai departe cu toate astea. El sau ea, ea sau el, s-a demonstrat foatre clar că era ea. De ce este neaparat să continue. Pentru că numelel lui Razvan e mai productiv, atrage mai multă atentie", a mai spus Mircea Lucescu.

Edited by Gandalf the White

Omul asta e de-a dreptul incredibil...

Asa-s oamenii la senectute. Din cate-mi amintesc am vazut poze zile trecute cu tatal tinerei ucise care parea devastat si dupa atatia ani. Ma gandesc ca dupa logica batranului viclean,nora lui tine doiu dupa 23 dupa o femeie careia i-a luat viata.

Ma gandesc ca dupa logica batranului viclean,nora lui tine doiu dupa 23 dupa o femeie careia i-a luat viata.

Esti pe-aproape:

Dacă omul ala nu s-a intalnit niciodată cu mine, dacă eu niciodată nu i-am dat telefon, inseamnă că am avut incredere in organele abilitate care au constatat chestia asta. Dacă el zice că timp de doi ani au scos... inseamnă că s-au facut cercetari și recercetari! Pentru care motiv, după 20 de ani a aparut chestia asta? Nu cred că tatal a suferit cat a suferit fata asta care a facut accidentul. N-a dormit nopți intregi, a fost la psiholog, a avut probleme mari din cate știu eu. E cusută cu ață alba Nu fac niciun fel de acuze, nu merg mai departe cu toate astea.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/Mircea-luc...nta-963305.html

Preturi bilete Twente-Steaua 23 februarie 2012,ora 20:00 ora Romaniei.

UEFA Europa League

volgende >

Kaarten

FC Twente speelt op donderdag 23 februari in de knock-outfase van de UEFA Europa League de return tegen Steaua Boekarest. Het duel in De Grolsch Veste begint om 19.00 uur. De kaartverkoop voor Clubcardhouders is gestart bij de balie van Service & Ticketing in de Fanshop en via Online Ticketing.

FC Twente “ Steaua Boekarest

Donderdag 23 februari, 19.00 uur

De Grolsch Veste

Knock-outfase UEFA Europa League

Vrije verkoop voor SCC- en CC-houders. Per (S)CC kunnen vier toegangskaarten worden gekocht. Deze verkoop verloopt ook via Online Ticketing en Service & Ticketing.

Prijzen

Bij Online Ticketing wordt er € 2,- handelingskosten per kaart in rekening gebracht.

Vakken met prijs € 15,-

101 t/m 109

118 t/m 126

135, 136

302 t/m 308

321 t/m 326

Vakken met prijs € 17,50

309, 310

318 t/m 320

Vakken met prijs € 20,-

110,127

311 t/m 317

Openingstijden Service & Ticketing

maandag 13.00 uur “ 17:00 uur

dinsdag 09.00 uur “ 17:00 uur

woensdag 09.00 uur “ 17:00 uur

donderdag 09.00 uur “ 17:00 uur

vrijdag 09.00 uur “ 17:00 uur

zaterdag 11.00 uur “ 17:00 uur

SURSA:www.fctwente.nl

Il Luce nu lasă urme: Linia continuă de unde a facut Lucescu accident a disparut

Linia continuă de la locul unde a avut loc accidentul in care a fost implicat Mircea Lucescu a disparut. Marcajul rutier a fost acoperit cu vopsea albastră fix incepand cu locul unde Mircea Lucescu a incercat să facă stanga pe linie continua peste liniile de tramvai.

În urmă cu două luni, sinele de tramvai erau delimitate de linie continua pe bulevardul Vasile Milea din Capitala Mircea Lucescu a facut accident in momentul in care a vrut să facă stanga pe linie continua ceea ce este, prin lege, interzis. Între timp, linia "vinovată" de accicentul lui Il Luce a fost stearsa, (fiind acoperita cu vopsea albastra?!)

luce_88499600.jpg

Antrenorul declara la scurt timp după accident că nu el este vinovat pentru producerea accidentului. "Am avut prea mare incredere in oameni. N-am dat vina, nu fac proces să mă balacaresc. Sunt singurul care a pierdut in chestia asta. (...) N-am incalcat regulamentul, am traversat strada in mod normal si pană la urmă tot eu sunt vinovat in toată chestia asta, că am provocat eu accidentul", a declarat Lucescu, vineri, intr-o interventie la Kanal D.

Mircea Lucescu a fost externat saptamana trecuta insă va fi tinut sub observatie de catre medici. Spitalizarea l-a costat 8000 de euro iar pentru recuperare va avea nevoie de cel putin 30 de zile.

Vezi imaginile aici, pe siteul Romania TV

Edited by Gandalf the White

"Becali il desfiinteaza pe Chipciu

Alexandru Chipciu este primul jucator al Stelei pe care Ciobanul il ataca furibund in acest an. Finantatorul Stelei a anuntat o sedinta decisiva in care va lua masuri.

Ciobanul a fost extrem de deranjat de gestul lui Alexandru Chipciu de a scuipa un adversar de la Levski Sofia si l-a atacat intr-o interventie televizata.

"Am sa vorbesc cu el personal sa-i spun ca este un gest de vagabond. Daca vrei sa ajungi fotbalist, n-ai voie sa faci asa ceva. E un gest incalificabil, mai ales ca era un meci amical! A facut un gest de golan, de vagabond! Poate ca are un comportament ascuns care ne va afecta. Acest gest ma pune foarte mult pe ganduri", a spus Ciobanul la Digi Sport.

Alexandru Chipciu l-a scuipat pe Toni Calvo de la Levski Sofia in finalul primei reprize, imaginile fiind surprinse de jurnalistii bulgari.

Steaua a platit 1.2 milioane de euro pentru transferul lui Chipciu de la FC Brasov."

Onlinesport

S-a reluat nebunia. Da-le cu pulanu' la viermi si hahalere! Si n-a trecut luna de cand s-au reluat pregatirile.

Edited by ebonyc

Ebonyc, in ce ai citat tu acolo nu vad nimic deranjant. Il urasc pe cioban ca oricare altul dar n-a gresit cu nimic acolo.

Sa ne detasam un pic si sa imaginam o situatie teoretica.

Un jucator al unei echipe scuipa un jucator al altei echipe intr-un meci amical. Patronul jucatorului respectiv il urecheaza pentru gestul sau, gest care pune intr-o lumina proasta echipa. Unde e greseala? Cine a gresit?

Intamplator, pe fond, acum Oierul chiar are dreptate.

I-as da o amenda maxima lui Chipciu pentru ce-a facut. Un Club puternic nu tolereaza asemenea lucruri.

La noi, Ciobanul s-a revoltat ca nu mai e el singurul care se comporta ca un golan-vagabond, desi asta de la Brasov are mult pana sa-l ajunga, e abia la juniori acum.

Un Club puternic se exprima, intr-adevar, public pentru a condamna gestul, dar la noi Ciobanul abia astepta o ocazie sa arate ca el conduce, asta fiind unica motivatie. Confuzie.

Nu, nu! Nu are dreptate in nicio situatie. Indiferent de ce face un anumit jucator e spurcat in public. Nu conteaza ca scuipa sau face un meci mai prost. Indiferent de ce a facut pentru echipa sau club e criticat in public. Nu conteaza ca te cheama Szekely si ai tinut echipa in picioare 5-6 meciuri, nu conteaza ca te cheama Dica si echipa a trait prin golurile tale 3-4 sezoane. Esti in aceeasi oala cu Chipciu care a venit, si-a luat prima de instalare si n-a facut nimic pentru echipa asta. Si orice jucator ar fi fost zici simplu: "a gresit si va fi sanctionat". Nu zici ca e vagabond, ca e hahalera si alte invective. E corect sa-l urechezi, nu sa-l faci albie de porci.

Edited by ebonyc

Nu, nu! Nu are dreptate in nicio situatie. Indiferent de ce face un anumit jucator e spurcat in public. Si orice jucator ar fi fost zici simplu: "a gresit si va fi sanctionat". Nu zici ca e vagabond, ca e hahalera si alte invective. E corect sa-l urechezi, nu sa-l faci albie de porci.

"Am sa vorbesc cu el personal sa-i spun ca este un gest de vagabond. Daca vrei sa ajungi fotbalist, n-ai voie sa faci asa ceva. E un gest incalificabil, mai ales ca era un meci amical! A facut un gest de golan, de vagabond! Poate ca are un comportament ascuns care ne va afecta. Acest gest ma pune foarte mult pe ganduri", a spus Ciobanul la Digi Sport.

Nu l-a facut albie de porci. A spus ca un bagabont, ca un golan. Si intradevar, gestul de a scuipa, in majoritatea situatiilor, adica atunci cand nu iti exprimi dispretul fata de trupul impuscat al unui dictator sau ceva, este un gest de golan, de vagabont.

Si depinde foarte mult si de contextul in care a fost facuta declaratia. Imi inchipui ca intrebarea a fost "ce parere aveti despre gestul lui X de a-l scuipa pe Y intr-un meci amical" sau ceva de genul asta. Tu ai fi raspuns cu "nu comentez"?

In plus titlul e rauvoitor, in nici un caz ciobi nu l-a desfiintat pe Chipciu.

Nu imi place s-o spun, dar e primul gest normal facut de cioban de nu mai stiu cand...

Poate ca am exagerat, poate sunt orbit de antipatia fata de el. Cu orice ar aparea la TV pe mine ma irita. Nu are ce sa caute un patron cu asa ceva. Exista alte persoane in club care ar fi trebuit lasate sa dea declaratiile astea. Cum zicea si Gandalf, el vrea sa arate ca el taie si spanzura si restul sunt niste neavizati si el le stie pe toate.

Edited by ebonyc

Eu as da o parte din vina si pe presa. Daca n-ar fi atat de jigodii si n-ar promova asemenea mizerii multe lucruri ar fi mai bune in tara asta.

Pana la urma ce s-a intamplat? Un semi anonim l-a scuipat pe un alt semi anonim intr-un meci amical la care aproape nimeni nu s-a uitat. Cand negroidul Rijkaard il tot scuipa pe arianul Voller am inteles tam-tam-ul, dar acum?

Edited by axl

Tocmai becali , ala de si-a bagat si si-a scos in mod repetat la telefon cu ziaristii si ziaristele, ala de a jignit de-a lungul timpului atata lume ? El tre sa dea lectii de comportare ?

Tocmai becali , ala de si-a bagat si si-a scos in mod repetat la telefon cu ziaristii si ziaristele, ala de a jignit de-a lungul timpului atata lume ? El tre sa dea lectii de comportare ?

Mersi de completare.

Steaua se intoarce in Ghencea chiar de saptamana viitoare! Teia Sponte si Argaseală au ajuns la un acord cu MAPN

Stelistii se vor intoarce "acasă" chiar de saptamana viitoare, cand va folosi baza sportivă pentru antrenamente. Conform intelegerii dintre cele două parti, Steaua iși va disputa meciurile in Ghencea, in vreme ce partidele importante vor fi sustinute pe Arena Nationala ultima conditie fiind Dorinta lui Ciobanul.

"Am ajuns la acord cu ei. Eu le-am dat niste coordonate lui Argaseală si Teia. În acele limite au putut negocia. După ce se inteleg vor face actele, iar eu o să mă uit pe ele si dau forma finala Acum asteptam să vedem ce spune Justitia. Ce va decide judecatorul, aia facem (n.r. in legatură cu datoriile clubului de fotbal catre MApN). Avem o datorie, dar nu e atat de mare cat spun ei", a declarat Ciobanul.

Deci se sparge si mitul "MApN salveaza Steaua".

Edited by ebonyc

e un lucru bun ca revenim acasa,se pierdusera aproape in intregime identitatea Stelei;pacat ca maimuta ramane si nu da niciun semn de abandon;

mitul ala era prea frumos ca sa fie adevarat, a crezut cineva 100% in el?