Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Revin. Ai esantion de 10 oameni. Li se spune sa faca 2 liste cu cate 3 nume, una pentru persoanele cele mai respectate din fotbal, a doua pentru persoanele cele mai urate din acelasi sport. 3 din ei il pun pe Becali ca fiind idolul lor; 4 din ei il pun pe Becali la categoria dobitocilor. In total avem cate 30 de nume la fiecare categorie, puse de catre cei 10 sondati. Pe lista de idoli, Becali apare de trei ori, Gheorghe Hagi de doua ori etc... Pe lista de tampiti, Becali apare de patru ori, Dragomir de trei ori etc... Concluzia e ca Becali a luat cele mai multe voturi la ambele categorii.

Astfel de rezultate sunt frecvente cand vorbim de personalitati aflate in mijlocul unui conflict intre tabere foarte fanatice si ireconciliabile. Daca s-ar face acum un sondaj in America cu privire la cel mai bun si mai prost politician. Obama ar iesi primul in ambele categorii: in primul caz ar vota democratii masiv, in al doilea republicanii.

Pac-pac si Becali mai face 10 milioane € stand cu mainile in buzunar!

De unde ia Steaua banii care produc multă invidie printre rivali!

Steaua a câștigat 600.000 de euro numai din biletele vandute la partidele cu Rapid si Maccabi Haifa, meciuri care au avut o medie de peste 40.000 de spectatori. Dacă ar tine-o in acest ritm, cel mai titrat club din Romania ar putea să-și rotunjească bugetul din bilete cu peste două milioane de euro.

Pană la finalul sezonului, Steaua mai are de disputat "acasă" 10 partide, neluand in calcul o eventuală calificare in primavara europeana care ar fi un bonus consistent. După o socoteală simpla cu o medie de 200.000 de euro pe meci, Steaua ar urma să mai incaseze cel putin două milioane de euro numai din bilete.

Din acesti bani, se scad aproximativ 400.000 de euro, chiria stadionului. Lectia pe care trebuie să o invete Ciobanul este să stie să administreze capitalul de suporteri care dau banii pe bilete pentru a o vedea pe Steaua.

Brandul Steaua ar mai putea aduce insă cateva milioane bune din marketing. Anul trecut, in conturile clubului au intrat aproximativ 3 milioane de euro din această activitate, insă in acest sezon suma va fi mult mai mica aproximativ un milion de euro, din cauza inchiderii magazinelor oficiale de la Magazinul Unirea si stadionul Ghencea, care vindeau cele mai multe produse cu insemnele clubului.

Sunt calcule sumare, insă reprezintă dovada că un management profesionist l-ar putea scuti pe Ciobanul să bage mana in buzunar pentru a sustine echipa. Mai sunt de luat in calcul

- banii veniti din participarea in Europa League (peste 4 milioane de euro),

- cei proveniti din drepturile de televizare (peste două milioane de euro) și

- rata din transferul lui Bogdan Stancu (un milion de euro).

Cel putin 10 milioane de euro vor intra in conturile Stelei in acest sezon, din bilete, drepturi de televizare, marketing si din participarea in Europa League.

600.000 de euro a incasat Steaua din biletele vandute la meciurile cu Rapid si Maccabi Haifa. Banii n-au mers insă in conturile clubului :steag_sah_mic:

prosport

Becali schimbă iar atacul!

Iarna va aduce o nouă reformare a lotului Stelei

Rusescu si Nikolici sunt primele nume pe care patronul vrea să le taie de pe lista În locul lor caută fotbalisti după sfatul lui Hagi: doi atacanti si un playmaker. :no:

Steaua continuă să testeze fotbalisti din Dorinta de a fi din nou campioana A rulat sute de nume in ultimii cinci ani si jumatate, cîți au trecut de la ultimul titlul cucerit de roș-albastri, si e gata să continue experimentele. Ciobanul a tras deja concluziile, chiar dacă a mai ramas de jucat incă o lună si jumatate pină se ia pauză: "sunt doi atacanti care nu mi-au placut si vor disparea!". Afirmatia a facut-o in urma partidei cu Maccabi Haifa si se referă la Raul Rusescu si la Stefan Nikolici.

Își permite să-i sacrifice si pentru că ambii au implicat costuri mici atunci cind au fost achizitionati. Pentru fiecare dintre ei a platit 100.000 de euro, Rusescu fiind luat definitiv de la Unirea Urziceni, iar muntenegreanul imprumutat pină in vara lui 2012 de la Poli Timisoara. Clauza de transfer definitiv, in cazul sau, e de un milion de euro. Steaua n-o va mai plati, desi era tentată să facă afacerea ca urmare a debutului incurajator pe care Nikolici il avusese in roș-albastru. Și el, si Rusescu vor fi cedati in pauza dintre tur si retur.

Vor veni minimum doi jucatori

În cazul ex-iugoslavului, e vorba si despre un motiv care nu tine de jocul lui. A ajuns indezirabil pentru suporteri din cauza unei declaratii. "Regret că nu sarbatoresc succesul alaturi de fanii minunati ai Timisoarei", a spus el după ce Steaua a fost eliminată din Cupa Romaniei tocmai de catre Poli. Ultrasii l-au injurat de atunci si pe stadioane, si in aeroport, ba chiar l-au si scuipat la Ploiesti.

Planul pentru iarna asta nu contine insă doar cedari, ci si intariri. Cum a ascultat recent sfaturile lui Iordanescu si ale lui Hagi, Becali urmează iar strategia pe care Gică a apreciat că Steaua ar trebui s-o respecte. "Puneti un numar 10 in echipa asta pe care o are Steaua si veti vedea ce o să iasă! Jocul se va schimba radical in bine". Pe lingă două virfuri care să-i substituie pe Rusescu si pe Nikolici, Gigi caută si un playmaker.

"Fară numarul 10, o echipă nu are sanse să facă rezultate mari. Vă dau un exemplu: in opinia mea, asta e explicatia pentru care Chelsea n-a cîștigat Liga Campionilor pină acum. Pe cind Barcelona are doi-trei capabili să joace rolul acesta"

Gheorghe Hagi

"Vreau fotbalisti de exceptie, care să facă diferenta pe teren, să fie capabili să cîștige meciurile. Dar pot să ofer maximum 1,5 milioane de euro pe unul, mai mult nu! Înainte eram capabil să platesc sume mai mari, dar nu mai pot!"

Ciobanul, patron Steaua

Hagi l-ar lua pe Curelea

Un posibil transfer pentru Steaua inaintea partii a doua a sezonului il reprezintă Costin Curelea. Atacantul de 27 de ani al Sportului i-a fost propus lui Becali tot de catre Hagi. Gigi a incercat să-l ia din Regie chiar dacă spusese că lui nu i se pare "mare jucator", dar "mi-a zis Gică de el că e bun".

Scouterii: Puiu, Hagi si Radoi

Becali a platit milioane de euro pentru fotbalisti care i-au placut lui, asa cum a procedat cu fratii Costea, cu Bajenaru si cu Szekely, spre exemplu, dar i-a mai ascultat si pe altii. La componenta lotului actual au mai contribuit Iordanescu, cel care l-a recomandat pe antrenorul Ilie Stan, plus Hagi si Mirel Radoi. "Regele" a dat referinte despre Prepeliță, in vreme ce Radoi a decis achizitionarea lui Bourceanu, după ce i-a spus lui Gigi: "E ca si cum ai juca in 12 dacă il ai pe Bourceanu in echipa ta! Atit de util este!".

Rusescu e golgeterul!

Dacă in cazul lui Nikolici e evident că el nu s-a adaptat si nu s-a impus la Steaua, intentia de a renunta la Rusescu e stranie dacă luam in calcul randamentul lui Raul de pină acum. Mai exact, el e golgeterul echipei in campionat! Are 3 goluri, cite a mai dat doar Mihai Costea. Rusescu, 23 de ani, a bifat 10 partide in Liga 1, dar a fost folosit si ca extrema nu doar ca virf, si uneori a intrat din postura de rezerva Tot 10 aparitii a bifat si Nikolici, care a marcat o singură data

Credea că dă lovitura

Becali a surprins cind a semnat pentru imprumutul lui Nikolici, in vara asta. Muntenegreanul de 21 de ani nu fusese titular nici pe Bega. În plus, managerul Mihai Stoica s-a opus tranzactiei. "Dar nu mă iau după MM, că el mi-a mai zis si de Dorin Goian că nu e bun pentru Steaua!" a fost argumentul cu care patronul i-a inchis gura angajatului. Acum s-a convins că l-a supraestimat pe Nikolici: "Nu merită să fie titular. E bun doar pe finaluri de meci, ca să facă presing pe stoperii adversarului". :puke:

gsp

Tot ce vine la Steaua si are talent,clar trebuie sa dispara... tot ce e scursura,jeg,nimic,degeaba,ajunge jucator de top:aviz amatorilor t&t-tanase-tatu;logic ca rusescu o sa plece,logic ca tatu o sa aiba contract pe viata iar noua campanie de achizitii(daca intradevar va fi una),va aduce inca o serie de ratati supraevaluati,si daca,daca printre ei va fi si o farama de valoare,va fi desigur extirpata de ineficienta si imbecilitatea analfabetului de cioban...

Gardoș: ruptură musculara va reveni abia la anul Tatu: leziune musculara va fi pe teren la urmatorul meci al Stelei

Tibi Balan: este suspect de ruptură musculara Va efectua marti un RMN si i se va pune un diagnostic

Raduț: ruptură musculara va reveni peste două saptamani

Gabi Matei: operat la genunchi, ligamentele colaterale si incrucisate, va reveni la anul

Galamaz: traumatism craniocerebral, revine peste trei saptamani

Popa: operat de menisc, revine la anul

Becali a incercat sa vanda Steaua

In urma cu o saptamana, Ciobanul a tratat vanzarea Stelei, insa a fost refuzat. Becali a cerut in schimbul Stelei aproximativ 40 de milioane de euro.

Ciobanul s-a intalnit saptamana trecuta cu Viorel Paunescu, fostul presedinte al Consiliului de Administratie al Stelei, si a incercat sa ii vanda echipa.

"Da-mi banii pe care i-am investit si vino sa iei Steaua. Nu-ti cer nici dobanda, vreau doar ce am bagat la echipa", i-a spus Ciobanul, estimand suma pe care a bagat-o la echipa la 40 de milioane de euro.

Totusi, Becali nu a primit raspunsul pe care il astepta. Viorel Paunescu a refuzat din start orice discutie, sustinand ca nu este interesat sa investeasca in fotbal.

"Am bani destui, dar nu-i dau la fotbal! Nu vreau sa preiau nicio echipa din Romania", i-a raspuns Paunescu.

Viorel Paunescu s-a aflat la conducerea echipei ros-albastre intre 1998 si 2003, iar apoi a contribuit la cedarea echipei catre Ciobanul.

In acest moment, Viorel Paunescu ocupa functia de presedinte de onoare al Stelei, pe care o ocupa din iunie 2010.

Onlinesport

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fot...anda-Steaua.htm

Se strange latul?

Edited by y-jam

Parca vad ca zice ca nu e adevarat, ca a facut o aroganta...

Cu fiecare zi ce trece, sansele ca Steaua sa revina in Ghencea sunt tot mai mici. Sefii Ministerului Apararii au insa un plan pentru salvarea acestui stadion.

In cazul in care promoveaza in Liga I, Viitorul Constanta ar putea juca meciurile de pe teren propriu in Ghencea.

Cum acest lucru este destul de probabil, tinand cont de parcursul excelent al echipei lui Hagi in Liga a II-a, generalii pun la cale un plan mai amplu.

Cotidianul Click scrie azi ca tinta finala a reprezentantilor MApN este sa construiasca o noua echipa care sa preia in instanta numele si palmaresul Stelei de la Ciobanul.

Gica Hagi nu neaga posibilitatea ca echipa sa sa joace in Bucuresti sezonul viitor: "Normal ca as putea sa joc in Ghencea, daca Constanta nu-mi creeaza conditiile necesare. Altfel, unde sa joc?"

Pe langa conditiile pe care i le ofera complexul din Ghencea, Hagi ar putea beneficia si de un alt avantaj major - galeria Stelei ar putea fi "adoptata" de clubul "Regelui".

Andrei Ionescu a ajuns la pepiniera lui Manchester United.

Cu fiecare zi ce trece, sansele ca Steaua sa revina in Ghencea sunt tot mai mici. Sefii Ministerului Apararii au insa un plan pentru salvarea acestui stadion.

In cazul in care promoveaza in Liga I, Viitorul Constanta ar putea juca meciurile de pe teren propriu in Ghencea.

Cum acest lucru este destul de probabil, tinand cont de parcursul excelent al echipei lui Hagi in Liga a II-a, generalii pun la cale un plan mai amplu.

Cotidianul Click scrie azi ca tinta finala a reprezentantilor MApN este sa construiasca o noua echipa care sa preia in instanta numele si palmaresul Stelei de la Ciobanul.

Gica Hagi nu neaga posibilitatea ca echipa sa sa joace in Bucuresti sezonul viitor: "Normal ca as putea sa joc in Ghencea, daca Constanta nu-mi creeaza conditiile necesare. Altfel, unde sa joc?"

Pe langa conditiile pe care i le ofera complexul din Ghencea, Hagi ar putea beneficia si de un alt avantaj major - galeria Stelei ar putea fi "adoptata" de clubul "Regelui".

La chestia asta ma gandeam eu si speram de cand a plecat echipa din Ghencea. Daca Armata castiga acel proces, acest lucru ar fi cam cel mai benefic posibil, iar Hagi sa preia palmares, etc si sa transforme Viitorul Constanta in CSA Steaua. :)

Viitorul a castigat cu 3-0. Au marcat Cristocea, Onicas si Lazar.

Deja vu?

Sportiva Alina Dumitru a câștigat, sambata medalia de bronz a categoriei 48 de kilograme la Grand Prix-ul de judo de la Amsterdam.

Alina Dumitru a luat startul in grupa A, trecand pe rand de sportiva din Armenia, Gayane Arutiunyan, si de portugheza Ana Hormigo. În semifinale, sportiva antrenată de Florin Berceanu a fost invinsă de olandeza Birgit Ende, incheind participarea cu medalia de bronz. Ende va lupta pentru medalia de aur cu belgiana Charline Van Snick.

La categoria 52 de kilograme, Andreea Chitu a fost eliminată din primul tur al grupei A de Maria Garcia (Republica Dominicană), in timp ce Corina Caprioriu a pierdut in turul secund al categoriei 57 de kilograme, grupa A, in fata chinezoaicei Hui Wang.

La masculin, categoria 66 de kilograme, Dan Fâșie a pierdut in turul trei al grupei A, in fata rusului Kamal Khan-Magomedov, al doilea reprezentant al Romaniei, Daniel Brata, urmand să ia startul duminica la categoria minus 100 de kilograme.

Grand Prix Amsterdam este dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

Hagi n-a fost primul!

Cu exact 60 de ani inaintea Regelui, Emil Berkessy semna cu FC Barcelona pentru doi ani un contract de 50.000 de pesetas pe sezon

» Pe 17 iunie 1934, Emil Berkessy devenea primul roman care-și punea iscalitura pe un contract cu celebra grupare catalană

» Cu toate acestea, ibericii aveau să-l tină ascuns pe Emilio pină pe 16 iulie, cind faceau oficială trecerea sa in Spania

Nascut in Oradea, trecut prin Valea Jiului, ajuns la Paris, via Ferencvaros.

Emil (Elemer) Berkessy s-a nascut la Oradea, in 20 iunie 1905. Prin 1923, pleacă in Valea Jiului, pentru a evolua aici alaturi de ceilalti doi frati ai sai. Joacă la CAM Petrosani pină in 1928, apoi cei de la Ferencvaros pun ochii pe el. in 1932, Racing Paris, echipă galonată in acea vreme, fondată in 1882, pune ochii pe el. Este imprumutat, doi ani, la pinguini. Joacă senzational, ca mijlocaș central, iar spionii de la FC Barcelona il iau in vizor. Transferul sau la trupa iberică bate orice film.

Tip cult, statea cu sora!

in 1934, presedinte la catalani era Esteva Sala, antrenor Ferenc Platko, cel care fusese jucator la Barça iar ulterior avea să o pregatească pe Venus Bucuresti. Nascut la Budapesta, e lesne de inteles că-l cunostea bine pe Emil. Asa că Gispet, vicele, e trimis la Paris. Povesteste el

Emilio era un timp cult, de familie buna Unul dintre fratii sai terminase ingineria, incă statea cu sora sa, la Paris, pentru a fi ferit de tentatiunile din capitala Frantei. Știam că este dorit de catre cei de la Nacional de Montevideo, dar si de Lille. Pe hirtie, se afla sub contract cu Ferencvaros, de aici era imprumutat la Racing. Ungurii doreau să-l readucă acasa asa că rechini erau multi la usa sa. Îl doream enorm, insă auzisem că e nitel accidentat, nu voiam să aruncam banii pe fereastra L-am vazut la un amical, cu Nisa parca m-am bagat in tribuna printre spectatori, si m-am facut că nu stiu nimic despre el. Am aruncat un «Nu prea e bun!», moment in care au sarit să mă bata Atunci am zis că e cazul să semnam actele!.

Impresarul era să strice tot!

Am aranjat totul cu el. Cerea 50.000 de pesetas pe an (de 50 de ori mai mult decit salariul mediu anual al unui muncitor iberic in 1934), asa că de Montevideo si Lille am scapat repede. Mai ramineau ungurii. N-avea voie să plece decit dacă platea o clauză de eventuală reziliere, 20.000 de pesetas. Chiar si asa, era interzis să ajungă in Europa. I-am dat banii, a achitat tot, iar dezlegarea a luat-o in alb, fară să trecem nimic la casuta cu viitoarea echipă, povesteste Gispet.

Ne-am retras intr-un separeu al unui hotel si am spus că nu beau decit sampanie. Dar cum asta se desface doar la evenimente speciale, l-am rugat să-mi dea unul. Mi-a intins mina si am scos actele. Atunci a aparut impresarul sau, Konya. «Pierdem vremea dacă eu nu primesc nimic!», a spus. Am crezut că pică cerul pe noi. Nu l-am bagat in seamă si, a doua zi, in «L'Auto» a aparut vestea că spaniolii trag de el. Am luat foc! Racing il dorea, fusese curtat, două zile, la Paris, chiar de Real, asa că am facut un efort de alte 10.000 de pesetas si contractul a fost semnat!.

Plopul de 1,91 m

in primul an pe Les Corts, Berkessy a fost titular incontestabil, dar gruparea a cucerit doar Cupa Catalunyei. În sezonul 1935-1936, cu irlandezul Patrick O'Connell la comanda pierde finala Cupei cu Real si termină pe locul cinci in campionat.

Dar Razboiul Civil din Spania bate la ușă si cel poreclit El Alamo (Plopul, pentru inaltimea de 1,91 m) paraseste Spania pentru Le Havre, unde-și incheie cariera de fotbalist, la 32 de ani, după 28 de partide la FC Barcelona si trei goluri marcate.

Revine ca antrenor, la Real Zaragoza si Espanyol, printre altele, apoi se stinge, la 88 de ani, in 1993, tot in Catalunya.

Am trait mereu cu regretul ca după Razboi, nu m-am mai intors, niciodata in Romania

Emil Emilio Berkessy

Au fost patru!

Primul jucator roman de la FC Barcelona a fost Berkessy. Al doilea, Nicolae Simatoc, nascut la Briceni, de opt ori in echipa nationala cunoscut ca Miklos Szegedi, intre 1950 si 1952, cu 34 de prezente la catalani si 2 goluri inscrise. Apoi, 1994-1996, Gheorghe Hagi si, 1995 “ 1997, Gheorghe Popescu.

Sursa

Inceputuri. 1990

Legatura dintre Mircea Sandu si Jean Padureanu este mult mai profundă si mai tenebroasă decat lasă să se intrevadă recenta anchetă a DNA privind presupusul imprumut acordat de seful FRF presedintelui de la Gloria Bistrita. Povestea iși are originile incă din primele luni de după Revolutie, iar firele paienjenisului coboară in profunzimile sistemului care a dus, in doar două decenii, la ruinarea completă a fotbalului romanesc. Fară Padureanu, Halagian, Ianul si altii ca ei, Mircea Sandu n-ar fi preluat puterea. Fară Mircea Sandu, "Cooperativa" si "impresarii" n-ar fi putut parazita fotbalul si drena din sistem sume fabuloase. Cititi alaturi, in interviul cu Mircea PASCU, fostul sef al FRF schimbat abuziv in august 1990, o poveste despre fraude, presiuni politice, interese oculte si o miză concretă: multi, foarte multi bani.

Domnule Mircea Pascu, anul 1990 a fost decisiv pentru destinul ulterior al fotbalului romanesc. Acum e greu de crezut că in primele zile de după Revolutie era altcineva la conducerea federatiei decat eternul Mircea Sandu...În '89 eram vicepresedinte la FRF. Vicepresedinte salariat. Raspundeam de intreaga activitate. Federatia avea si un presedinte de onoare, pe Mircea Angelescu, care raspundea in plan politic in fata partidului. Angelescu nu semna acte.

Ce relatii aveati cu el?

Am avut relatii corecte pană la un moment dat. În 12 decembrie 1989, delegatia Romaniei plecată la Roma pentru tragerea la sorti a grupelor de la Mondialul din 1990 a fost condusă de Angelescu. Pe mine m-au trimis la Moscova, la o intalnire a federatiilor comuniste...

Dacă dumneavoastră erati, de fapt, conducatorul federatiei, de ce s-a procedat asa?

Eu ar fi trebuit să merg la Roma, pentru că raspundeam de relatiile internationale, eram membru FIFA si UEFA, pe mine mă cunosteau toti acolo... În fine. La Roma, delegatiei Romaniei i s-au dat 250.000 de franci elvetieni de la FIFA. Reprezentau un avans pentru participarea la Cupa Mondiala

Apoi?

A venit Revolutia. Angelescu, abia numit ministru al Sporturilor, nu anuntase despre banii de la Roma. Pe 27 decembrie am primit un telefon de la FIFA, mi se cerea să confirmam că am luat banii. Eu habar n-aveam despre ce vorbeau aia! M-am dus si l-am intrebat pe Angelescu. Mi-a raspuns că nu mă priveste problema asta, că banii nu trebuie să ajungă la Ceausescu...

Ce treabă avea Ceausescu, mort din 24 decembrie, cu toată povestea?

Niciuna! Asta a fost explicatia pe care a gasit-o atunci, pe loc, pentru faptul ca după atatea zile, nu anuntase pe nimeni despre incasarea banilor.

"Mircea Sandu nu facea nimic"

Mai departe?

În 4 ianuarie 1990, Angelescu si Dinu - ultimul, proaspat numit ministru adjunct al Sporturilor - mi-au comunicat că nu mai sunt vicepresedinte al federatiei. Asta, desi n-aveau nicio bază legală să mă schimbe, pentru că eu fusesem ales de membrii electori intr‘o Adunare Generală a FRF. Mi-au spus că sunt la dispozitia ministerului În acelasi mod l-au indepartat si pe Dan Matei, secretarul general al FRF. În locul sau l-au pus pe Mircea Sandu, care pană atunci fusese responsabil de sectorul pentru copii.

Mircea Sandu se remarcase cu ceva?

Nu

Ce initiative avusese ca sef la copii si juniori?

Nu facea nimic. Îi mai spuneam eu: "Pune si tu mana si mai scrie un raport!...". N-avea nicio contributie.

E un paradox: Mircea Sandu, venit de la copii si juniori, a dus la dezastru fotbalul romanesc, neglijand tocmai acest sector timp de 20 de ani...

Cat a stat pe functia aceea n-a facut absolut nimic. Nu stia... Cand am plecat eu de la federatie, Romania avea 175.000 de jucatori legitimati. Nu era mult, dar era o anumită bază care acoperea tot teritoriul. Acum abia mai sunt vreo 80.000 si multe regiuni au disparut cu desavarsire din fotbal. Reusisem să ajungem la doi juniori pentru fiecare senior. Acum e invers!

Destituit de oamenii lui Iliescu

Să revenim...

Mircea Sandu a fost numit secretar general al FRF de catre ministrul Mircea Angelescu.

Angelescu, ministru in Guvernul FSN al lui Ion Iliescu...

...Între timp, Angelescu m-a chemat să mă numească secretar general la federatia de tenis, cu care eu aveam unele legaturi. Am refuzat: "Am lucrat 20 de ani in fotbal, raman aici!".

Ce a urmat?

S-au declansat primele alegeri libere la fotbal, pe 13 februarie 1990. Am candidat si am câștigat detasat, cu 260 de voturi, contra lui Andrei Radulescu, fost presedinte al federatiei la inceputul anilor 80 si sustinut de ministrul Angelescu. Radulescu a luat doar vreo 24 de voturi. Pe atunci erau cam 300 de electori la FRF.

Victorie zdrobitoare. Erati cunoscut...

Cand am fost adus la FRF de la Corvinul, Romania era pe locul 27 din 36 posibile in Europa. Eu am venit la federatie pe locul lui Ștefan Covaci. Aveam sarcina precisă de a ridica performantele. În opt ani, Romania a urcat pe locul 7 in Europa, iar echipele de club au inceput să se califice in fazele superioare ale cupelor continentale. În plus, Gabor a fost ales cel mai bun fotbalist al Mondialelor de juniori, in 1983. Performanță unică in fotbalul romanesc, care de foarte mult timp nici macar nu se mai califică la competitia asta.

Dar după Revolutie...

Aceste obiective fixate acum de conducerea FRF, calificarea la turneele finale, consider că nici nu pot fi obiective, ci obligatii! Cum să-ți propui să te califici si să nu reusesti nici macar atata lucru, cand la turneele finale se califică 24 si 32 de echipe? Faceti comparatia! Noi ne-am calificat la Euro 1984 din grupă cu Italia, campioana mondială en-titre, cand la turneul final participau opt echipe! Acum, bugetele pe care le au la dispozitie sunt de peste 1.000 de ori mai mari decat ce aveam noi.

"Bugetul FRF pe un an era de 36.000 de dolari"

Vremurile s-au schimbat față de acea perioada..

Dar s-au schimbat doar in Romania? Numai noi ne-am confruntat cu schimbarile astea? N-au absolut niciun motiv pentru a justifica dezastrul in care am ajuns. Domnule, au o sută de oameni la FRF pentru un calendar la jumatate din cel pe care-l aveam noi!

Atunci câți erati?

Noi eram la federatie 14 salariati. În 1986 am avut un buget total de 36.000 de dolari, atunci a fost apogeul, cel mai mare buget de dinainte de Revolutie.

Au disparut 500.000 de marci si 260.000 de dolari

Să revenim la alegerile din februarie 1990...

Am câștigat. Prima mea intrebare a fost: unde-s banii de la amicalele pe care Romania le sustinuse de la inceputul anului? În ianuarie, Romania a disputat niste meciuri la Marsilia (n.r. - 1-2 cu Marseille), Pisa (n.r. - 0-3 cu Pisa) si München (n.r. - 1-2 cu Bayern). Aflasem că onorariul fusese, la München, de 500.000 de marci germane, la Marsilia - 200.000 de dolari, iar la Pisa - 60.000 de dolari. Ulterior, la Marsilia a fost si un proces si s-a vorbit despre acesti bani... Despre reteta de la München imi spusese chiar Beckenbauer, fusesem acolo si vazusem documentele...

Ce v-au raspuns?

N-am primit nici astazi, după 21 de ani, niciun raspuns.

Cine trebuia să vă raspunda

L-am intrebat pe Cornel Dinu, in acel moment ministru adjunct si care fusese seful delegatiei la acele actiuni.

Cine a luat banii aceia?

Nu pot spune decat cand am dovezi. Dar eu am sustinut mereu ca in Romania, coruptia a inceput intotdeauna cu coruptia din fotbal...

Să revenim. Deci ati fost ales presedinte al FRF.

Am pregatit campania pentru Cupa Mondială din Italia, unde grupa era foarte grea, cu URSS, Camerun si Argentina. Pe ei ii deranja teribil că au pierdut alegerile. Cum nu aveau niciun alt argument de ordin profesional, moral sau sportiv, au obiectat că fusesem conducator al federatiei in perioada comunista Dar cine ridica problema asta? Cornel Dinu era ofiter la Ministerul de Interne, iar Mircea Angelescu - activist, membru de partid! E ridicol: oamenii ăștia au descoperit subit, după Revolutie, că se trageau din familii cu simpatii țăraniste! În schimb, eu chiar avusesem un trecut greu. Fusesem deportat in copilarie, impreună cu toată familia, apoi facusem Armata la detasamentele de muncă fortata..

Ce s-a intamplat mai departe?

Ei sperau să nu obtin rezultate. Dar la Mondiale am avut o participare mai bună ca oricand. Urma să primim un milion de dolari de la FIFA pentru cele patru partide disputate. Milionul asta, dacă ajungea pe mana mea, lua o destinatie in interesul fotbalului romanesc.

Și cum ati fost indepartat?

Și atunci, in ciuda faptului că fusesem ales pe patru-șase ani, asa prevedea statutul pe atunci, au declansat o altă Adunare Generală a FRF ilegala prin ministrul Cornel Dinu. Această sedință putea fi pornită doar de FRF in niste conditii speciale... Fie de presedintele federatiei, fie de Biroul Federal, din motive foarte importante. Dar acea adunare generală din luna august 1990 a fost convocată de ministru. Tot ministrul a selectat 100 de electori si le-a cerut cluburilor să sustină in scris candidaturile. Pe mine m-au propus Jiul, Corvinul si Timisoara. Au fost doi candidati: Pascu si Angelescu, care tocmai fusese eliberat din functia de ministru.

"Cooperativa a schimbat regulile alegerilor după vot!"

Și?

96 de oameni au participat la acele alegeri. 50 au votat pentru Pascu, 46 - pentru Angelescu. Eram câștigator clar. După anuntarea rezultatelor, Cooperativa - adică Jean Padureanu, Vasile Ianul, Mac Popescu - a cerut ca voturile să nu mai fie egale, conform statutului, ci echipele de Divizia A să primeasca fiecare, trei voturi!

Cum, au cerut asta după ce s-a votat?

Da, după! Eu am contestat, dar fară sanse de reusita pentru că sedinta era condusă ilegal de Cornel Dinu. Politicul controla tot... Am reclamat că nu s-a supus la vot cererea Cooperativei. Nu m-au bagat in seama Pană la urmă s-au dat doar două voturi pentru fiecare dintre cluburile de Divizia A. Chiar si asa câștigam, dar in nebunia aceea, cele trei cluburi care mă propuseseră ca presedinte, Jiul, Corvinul si Timisoara, au fost trecute la Angelescu!

Cum ati reactionat?

Am luat atitudine. Eram membru FIFA si UEFA, i-am amenintat că-i reclam. Mi-au raspuns că a fost o revolutie in tara asta... Asta era in august, inainte de venirea banilor de la FIFA.

Am consultat presa vremii. Multe publicatii n-au scris niciun cuvant despre scandal.

A fost o campanie sustinută de presa au participat oameni la care nu m-aș fi asteptat să facă una ca asta. Cabulea, Bocioaca Horia Alexandrescu au avut o atitudine pe care nu pot să o calific...

Cum s-a sfarsit acea poveste?

În timpul sedintei am intrebat pe ce functie a fost ales Angelescu. Mi s-a raspuns că presedinte. Bine, presedinte, dar ce fel? Eu stiam că el are si catedră la facultate, nu era acceptat să fie salariat in două parti. Asa că ei au spus că e onorific. Atunci am contestat alegerile, pentru că nu se putea vota pentru un presedinte onorific. Mi s-a raspuns că nu mai am calitatea de membru al Adunarii Generale! Știau că la alegerile pentru presedinte salariat aș fi câștigat detasat... L-au numit direct pe Mircea Sandu presedinte executiv. Deci Mircea Sandu nu a devenit presedinte fiind votat de membrii fotbalului romanesc, ci a fost numit! În acel haos general s-a ridicat in picioare Koller, de la Baia Mare, si a cerut si un reprezentant al natiunilor conlocuitoare in conducerea FRF. L-au pus pe Kassai. Asa a luat ființă această federatie care conduce si acum fotbalul romanesc!

"Angelescu si Dinu erau prieteni cu Iliescu"

Ati reclamat?

Am contestat la FIFA. În septembrie, forul mondial a cerut explicatii la Bucuresti.

Cum au stins, pană la urma problemele cu FIFA?

Au tinut o nouă adunare generală in ianuarie 1991, in care au infiintat o nouă federatie cu 14 membri fondatori, intre care se numara si femeia de serviciu, cu 10 semnaturi false pe acel tabel... A fost o altă greseala Nu s-a facut niciun transfer de pe vechea federatie pe cea noua Niciun proces verbal, niciun inventar, nimic! Era vorba de foarte multe bunuri mobile si imobile care ar fi trebuit predate...

De ce n-ati contestat in instanță?

N-aveam nicio sansa Erau sustinuti politic.

Politic in 1990?

Oho! Totul era politic... Am vazut ce greutate am avut să dovedesc un adevar clar ca lumina zilei, pentru că am avut un proces cu ei după ce in Italia au facut decontul printr-o firmă belgiana.. Angelescu si Dinu erau prieteni cu Iliescu. Nu aveam nicio sansa Pai, primeam telefoane acasă in miez de noapte, amenințări cu moartea... În Romania n-a fost nicio revolutie, a fost o lovitură de stat, era clar cine trebuia să vină la putere.

Reparatii pe sume enorme si deconturi fictive

Deci s-a schimbat conducerea FRF

Și au inceput... Reparatiile la noul sediu, de la Hotel Parc, s-au facut de catre firma lui Mircea Angelescu, pe niste sume enorme... Deconturile de la Mondiale ar fi trebuit să le semnez eu, pentru că eu am fost conducatorul delegatiei. Nu le-am vazut niciodata De 21 de ani le cer. S-au platit sume enorme ca decont pentru spalarea echipamentului, cand noi il spalasem gratis... S-au decontat sume colosale pentru protocol, fară să fi avut asa ceva. Nu stiu in ce conditii a fost acceptată această federatie de FIFA. Institutia era angajată pe proces verbal din ianuarie 1991, nu din august 1990. Există un gol de cateva luni intre aceste două date care nu poate fi explicat in niciun fel.

Ce interes a avut politicul in această afacere?

Întrebati-l pe Iliescu, nu pe mine.

Cu Petre Roman, premierul de atunci, ati vorbit?

O singură data inainte de Mondiale. Șapte minute am discutat cu el. Dinu nu reusea să-i explice de ce trebuie să motivam financiar echipa la Mondiale. L-am lamurit eu.

Altceva n-ati discutat?

Nu. Dinu si Angelescu vorbeau cu ei... Domnule, trebuie să stie lumea că atunci a disparut o federatie! Bunurile... Unde-s istoricul, rezultatele? S-au facut tot felul de falsuri.

Revenind la momentul Adunarii Generale din august 1990, ce au spus votantii?

Au protestat, dar n-a contat. A fost un grup de presiune Traian Tomescu, Florin Halagian Nu erau multi, dar aveau gura mare. Și ii intimidau pe ceilalti. Traian Tomescu se inscrisese la liberali, Halagian venea de la Dinamo...

Miza erau banii din Italia.

Și nu numai. Aparuseră tot felul de impresari, erau interese mari. În primii ani de după 1990 s-au facut vreo 3.000 de transferuri din Romania in strainatate. Iar primul executat sub control absolut, cu sumă reala a fost cel al lui Hagi de la Steaua la Real Madrid. Atunci s-a facut public, in conferință de presa cu reprezentantii cluburilor, s-a semnat oficial. Restul

Îi mai spuneam eu lui Mircea Sandu: «Pune si tu mana si mai scrie un raport!..». Raspundea de juniori, dar n-avea nicio contributie

Mircea Pascu, fost sef al FRF

36 de milioane de euro este bugetul pe 2011 al FRF

36 de mii de dolari a fost bugetul FRF in anul 1986

Nu eu l-am schimbat pe Pascu, el câștigase deja postul de presedinte onorific si a fost fraier, pentru ca dacă ramanea să candideze cu Mircea Sandu, ar fi câștigat

Cornel Dinu, administrator delegat Dinamo

Nu aveam nicio sansă in instanță. Pai, primeam telefoane acasă in miez de noapte, amenințări cu moartea... În Romania n-a fost nicio revolutie, a fost o lovitură de stat

Mircea Pascu, fost sef al FRF

Edited by Gandalf the White

36 de milioane de euro este bugetul pe 2011 al FRF

Pentru ce acest buget? Maxim 6 deplasari pentru meciuri oficiale in afara Romaniei, cateva meciuri amicale cu adversari foarte slabi (Argentina cerea 2 milioane de euro si nici macar n-a mai venit)... ponderea cea mai mare probabil ca ar fi fost o eventuala premiere pentru calificarea la turneu final pe care o asteptau toti membrii FRF,lucur care nu s-a mai intamplat. Dar nu s-a mai intamplat acest lucru. Atunci? S-a premiat incompetenta? Fara sarcasm dar si asta se plateste in Romania. Sa nu uitam ca este destul de scump tratamentul Nasului la o clinica in Franta. FRF a donat cu generozitate 250.000 de euro pentru saracul batranel, in conditiile in care nici macar 100 de euro nu doneaza pentru copii bolnavi de inima sau leucemie. Trist!

Cine-si imagineaza ca aceste foruri sunt formate din lorzi (nu Lordu' bistritean) sau oameni distinsi se insala amarnic. Am fost la un meci pe Dinamo acum multi ani si la pauza am ajuns la oficiala lor. Era majoritatea conducatorilor fotbalului romanesc inghesuita intr-o sala mica de protocol si singura mancare calda pe care se batea erau cateva bucati de pizza. Daca ati fi vazut cum se impingeau ca mimtocanii, cum vorbeau cu gurile pline , o stare de dezgsut v-ar fi cuprins pe toti. Imaginati-va pe amaratii astia care se inghesuie la o promotie pentru o sticla de ulei. Au inchis usa pe dinauntru timp de 15 minute nemailasand pe absolut nimeni sa intre iar ceialalti pe dinafara trageau ca disperatii de clanta sa intre. Cine credeti ca rupea clanta?? Un binecunoscut impresar din fotbalul romanesc care a inceput sa-i injure pe toti ca l-au lasat fara mancare. A zis ca o sa-l vanda pe Mutu sa aduca mai multa pizza in Groapa. Sef de nemancati era insusi "elegantul" Dragomir. Cel care facuse ceva pentru dinamovisti, Florea Dumitrache, era tinut pe la usa si i s-a dat o sticla de votca s-o bea afara pentru ca era vazut ca: "Ce cauta si asta aici?".

La acvariile din Ghencea aceasi situatie. Meciuri unde multe personalitati vin fara bilete sau invitatii la loje, stau in picioare la intrarea lojei,iar cand nu esti atent iti tireaza mancarea si bautura ta. Am vazut cum unul a fugit la alta loja dupa ce ii fusese sterpelita bautura si s-a intors bombanind victorios cu doar jumatate de sticla. Cam asta e cu sacalii fotbalului romanesc. Multi parveniti,multi mitocani si melteni.

Intr-o era neagra, intr-un vechi castel,

A luat-o la vale un club maricel.

Plange si suspina suflarea stelista

Nu mai are spirit, si-acum zace trista...

Fara sa-si dea seama, clubul lor iubit

A plecat cu Gigi si n-a mai venit.

Ochii ros-albastri vor ca sa mai vada

Galeria Stelei cum a fost odata!

Ghencea sta sa cada, Steaua sta moara.

"Steaua-i a lu' Gigi", spun ei intr-o doara.

Dar si-aduc aminte cine ii vegheaza,

Marius si cu Gica ii imbarbateaza.

Galeria Stelei, rupta-n jumatate,

Se trezeste brusc.. parca-s niste soapte.

Eu sunt, Gica Hagi, Zeul tau iubit,

Eu am fost la Steaua si nu v-am ranit!

Soarta noastra fuse cruda asta data

Marea mea echipa a fost sfaramata!

Dar deschideti ochii... avem meci acus

Stiti ce-i ala DERBY? ... zi-le Lacatus!

Batrana peluza, deodata ingheata.

- "Cand jucam in derby, voi erati in viata!

Va ordon trezirea, cat sa mai dormim?

Steaua suntem noi, si n-o sa murim!"

Un spirit se-nalta si Hagi zambeste.

Galeria Stelei deodata traieste.

Isi deschid plamanii si inspir-adanc.

"Sa mergem in Groapa!", e sloganul sfant!

Sport.Ro ~~

Si cand mai venii o data,
Gasii usa descuiata,
Maica, mama, ce mai fata!
Caci de la buric in jos,
S-a vazut Targu-Frumos!
Si-n mijlocul targului,
Limba cocostarcului

Asta-i in Groapa, usa descuiata si mama-mama, ce mai spirit care se inalta. De-abia astept sa vad limbile cocostarcilor in mijlocul targului. Edited by Gandalf the White

Oficial pe biletefotbalonline.ro nu mai sunt bilete momentat la Finala Europa League 9 mai 2012 National Arena.Dupa ce ca o zi intreaga a fost blocat siteul,azi cand si-a revenit n-am mai apucat sa cumpar :(

Oficial pe biletefotbalonline.ro nu mai sunt bilete momentat la Finala Europa League 9 mai 2012 National Arena.Dupa ce ca o zi intreaga a fost blocat siteul,azi cand si-a revenit n-am mai apucat sa cumpar :(

AWWW ce trist! :( si noi atunci la ce mall mai mergem? :(

Site-ul n-a fost blocat toata ziua, ci a avut o limita de utilizatori. Ai prins bine, n-ai prin iar bine; cam asa a fost treaba.

AWWW ce trist! :( si noi atunci la ce mall mai mergem? :(

Sunteti penibili cu atata aroganta si basinism de parca voi va duceti in fiecare seara la cate o finala de campionat mondial si noapte de noapte f... cate o vedeta porno. Ma jur ca daca aveam bani acum in secunda 2 imi dadeam si eu comanda de bilet la finala Europa League. E o sansa unica in viata pentru unii.

Nu vi se mai scoala daca nu o faceti deloc pe ipocritii?

Sunteti penibili cu atata aroganta si basinism de parca voi va duceti in fiecare seara la cate o finala de campionat mondial si noapte de noapte f... cate o vedeta porno. Ma jur ca daca aveam bani acum in secunda 2 imi dadeam si eu comanda de bilet la finala Europa League. E o sansa unica in viata pentru unii.

Nu vi se mai scoala daca nu o faceti deloc pe ipocritii?

Ai imbatranit si tu Ronnie. Ai devenit intelept ca Yoda.