Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Da' ce conditii ai la noi si ce conditii ai acolo? La noi daca gasesti 2-3 terenuri de fotbal si alea fara plasa la porti. Plus ca nici amicale nu ai cu cine juca la noi. Ce faci, joci cu FC Tusnad?!

@pytycrys

N-avem noi de unde sa stim ce se face si ce nu la antrenamentele Stelei. Prin presa apar vara de vara numa' tiki-taka tiki-taka si articole de indobitocire in masa a suporterilor si pasionatilor de fotbal (avem un exemplu pe forum). Mi-e greu sa cred ca un antrenor care a castigat atatea in cariera nu face o pregatire fizica buna.

Una e sa faci o pregatire fizica buna cat sa n-ai probleme,alta e sa faci o pregatire fizica caresa reprezinte un avantaj. Imi aduc aminte de perioada Forban,pai cate meciuri n-am castigat in ultimele minute si de cate ori nu reveneam in repriza a doua. Ca sa nu mai spun ca Steaua se urca pe adversari primele 15-20 de minute cand se juca pe Ghencea. Acum daca alearga 50 de metri nu mai au forta sa centreze peste primul aparator,asta e conditia fizica - nu faptul ca alearga descreierati ca Surdu si Banel in ultimul minut de joc.

Ca sa nu mai spun ca Munteanu si Petrescu sunt doi antrenori recunoscuti pentru accentul pe care il pun asupra pregatirii fizice. Va spun ca n-au avut vreun manual secret cand au devenit campioni,au impus mentalitate,pregatire fizica si disciplina. La Steaua actuala toate lipsesc cu desavarsire,au numai fite de cumparaturi in Austria si private parties in Bamboo . LOL hai sa mergem in Austria la alte temperaturi,pe terenuri cu iarba de prima mana ca sa revenim in campionat si sa jucam in cu totul alte conditii de temperatura si pe terenuri unde abia daca rasare firul de iarba.

Edited by MadFroG

Indiferent de cat de multa pregatire ai face , trebuie sa stapanesti foarte bine si mingea. Cel mai bun exemplu : Banel Nicolita.

Eu zica ca asta s-ar fi potrivit perfect ca fundas dreapta , cum juca la Timisoara si la Braila , insa a fost pus la mijloc de catre Zenga si acolo a ramas 6 ani.

La Euro 2008 , imi amintesc ca in toate meciurile in care a fost folosit a fost cel mai bun la capitolul km alergati dintre toti cei jucatorii de pe teren. Cu ce a ajutat asta ?

Este adevarat , ca iti trebuie o foarte buna pregatire fizica ca sa nu pici fizic pe final de meciuri ( ex. cel mai bun , Rapid in campionatul de acumn doi ani , daca meciurile s-ar fi terminat la pauza ei erau campioni ) , insa trebuie sa iti mearga si minte si picioarele , chiar si mainile in unele momente.

Tocmai de asta am impresia ca Levy pune accentul pe posesie , facand alergari si pregatire mai mult cu mingea , pentru a creea un mod de posesie care sa tina mingea departe de adversar cat mai mult , pentru al face sa se descopere si pe spatiile ramase sa se finalizeze , e parerea mea.

Dar fiti siguri , nu va neglija pregatirea fizica , altfel nu cred ca mai era asa de laudat in Israel , care desi multi spun ca fotbalul e sub al nostru , eu am inca unele semne de intrebare.

Edited by bogdinho'

Am vazut ce bine a jucat Banel ca fundas dreapta ,cand a fost folosit pe postul respectiv...Trebuia sa vina un mijlocas sa-l acopere,ca era pe nicaieri,mai rau evolua decat mijlocas...

Man,nu te supara,poate esti secundul lui Levy,ne-ai innebunit cu stilul lui,cu posesia,pregatirea ce-o face.Si parca vad ca dupa cateva etape nu e bun si asta...

Pai de ce nu e bun ? Mie imi place stilul lui , am vazut la Unirea cum juca , foarte ofensiv si organizat. Eu nu o sa il critic , ai sa vezi...

Va fi critica t de altii cu Ciobanul in frunte :P

Nu ma supar brother , e parerea ta , o respect.

Edited by bogdinho'

Pai asta zic,sa avem rabdare,sa vedem cum va juca echipa.Una-s antrenamentele,alta e intr-un joc oficial.

N-am zis ca nu e bun,dar mi-e ca asta o sa constatam mai incolo.Bine-ar fi sa fie cum spui tu,sa fie bun,n-am nimic impotriva,dar am rezervele mele.Si poate fi el bun daca nu are cu cine.Ca la ce transferuri a facut Steaua pana acum...

Plus ca e si factorul Ciobi,cum spui si tu.Ca parca vad ca dupa cateva etape va fi facut varza de Cioban pe la gsp,sport.ro...

PLus ca mai e si MM p-acolo,ca secund,ca principal?Cine stie...

PLus ca mai e si MM p-acolo,ca secund,ca principal?Cine stie...

De asta mi-e cel mai frica. Daca ii impune pe Galamaz,Brandan sau Bilasco printre titulari , o sa fie degringolada totala. Gandeste-te ca vor fi lasati in afara jucatori importanti precum Gardos sau Latovlevici.

In atac, de ce sa nu joace Rusescu ? Eu zic ca e mult peste Bilasco , care e la apusul tineretii.

Edited by bogdinho'

La ce e mai bun ? La iesit prin cluburi . Sa fim seriosi , Latovlevici e cel mai bun fundas stanga din Liga 1 , in curand ii va lua locul lui Rat la nationala.

Latovlevici e foarte bun dpdv ofensiv. Poate mai bun si decat Brandan. De cealalta parte, Brandan ofera echipei mai multa siguranta defensiva si este un jucator care stie sa calmeze jocul, nu se panicheaza cand are mingea (are linistea tipica stangacilor, de ex cum o avea Bostina, sau cel putin asa o vad eu). Dar cel mai mare plus pe care-l are Brandan fata de Latovlevici este ca el poate juca si mijlocas (atat central cat si lateral).

Si de ipocrizia si afirmatiile de dobitoci gen "se duce-n club" nu tine. Brandan nu e genul de jucator tampit (gen Tanase, Ndoye) care sa petreaca 6/7 zile si in ultima sa aiba meci.

Care-i problema ca se duce o seara-n club? Hai sa nu mai fim ipocriti si sa ne lasam prostiti de toata tampenia de presa romaneasca. E normal, prefer de 100 de ori fotbalisti precum Brandan decat ca Banel.

La ce e mai bun ? La iesit prin cluburi . Sa fim seriosi , Latovlevici e cel mai bun fundas stanga din Liga 1 , in curand ii va lua locul lui Rat la nationala.

Tu ai in viziunea ta fotbalistii ca fiind calugari din Tibet?

Hai sa fim seriosi..

Brandan e mai bun ca e polivalent,dar strict ca fundas stanga cred ca e mai bun Latovlevici. :)

De asta mi-e cel mai frica. Daca ii impune pe Galamaz,Brandan sau Bilasco printre titulari , o sa fie degringolada totala. Gandeste-te ca vor fi lasati in afara jucatori importanti precum Gardos sau Latovlevici.

Sau Geraldo...

Gandeste-te ca poate si Levy o sa-i impuna pe fostii sai elevi de la Urziceni,nu doar MM.

Da , este si asta posibil. Sunt curios insa ce asezare in teren va folosi Ronni Levy.

Una peste alta , cel mai rau lucru e ca nu mai jucam pe Ghencea. O sa fie foarte greu , atmosfera senzationala facea adversarul sa tremure la propriu.

Ce e cu echipamentul ala Dumnezeule... Dar chiar toate merg din ce in ce mai prost si mai prost...

Sper ca ati vazut ca face gesepeu incepand de azi un " remember " cu Jiji .. de parca am avea nevoie..

Cand incepe primul amical ?

@ Care-i faza cu "Remember Jiji" ?

Edited by Ronnie

În urmă cu cateva minute, Judecatoria Veszprem a anuntat verdictul in Procesul Cozma: Raffael Sandor si Nemeth Gyozo au primit pedeapsa cu inchisoare pe viață, in timp ce Sztojka Ivan, 20 de ani inchisoare, fară drept de eliberare mai devreme de 15 ani.

Una peste alta , cel mai rau lucru e ca nu mai jucam pe Ghencea. O sa fie foarte greu , atmosfera senzationala facea adversarul sa tremure la propriu.

Calmeaza-te. Asta e circul de vara. Exact ca anul trecut. Mai e mult pana incepe campionatul.

Da ma David , dar tinand cont de comportamentul si declaratiile Ciobanului sigur nu o sa mai jucam in Ghencea.

Putem sa jucam si pe Wembley , National Arena sau Allianz Arena , insa nimic nu se compara cu Ghencea. Chiar daca nu este ingirjit stadionul , atmosfera care se creeaza acolo e unica.

Da ma David , dar tinand cont de comportamentul si declaratiile Ciobanului sigur nu o sa mai jucam in Ghencea.

Putem sa jucam si pe Wembley , National Arena sau Allianz Arena , insa nimic nu se compara cu Ghencea. Chiar daca nu este ingirjit stadionul , atmosfera care se creeaza acolo e unica.

Te referi la 'galeria' de la T1, nu?

Te referi la 'galeria' de la T1, nu?

Sau din loje ? :)

Ma refer la atmosfera de pe tot stadionul cum a fost la meciul cu Craiova din debutul sezonului recent incheiat. Intr-o asmenea atmosfera , Steaua e cu un jucator in plus pe teren.

Atmosfera de dupa meci cu : " Sus , sus , sus..." este neinteresanta.

se pare ca astia de la gsp au terminat serialul anti Gigi. dupa episodul 1 :))