Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Inca o fapta mareata: Jiji a desfiintat Steaua II ...

Becali vrea sa se desprinda de ce inseamna Steaua pana in 2003. Acolo sunt datoriile , mi-aduc aminte ca spunea ceva si garoiul de Iancu in legatura cu asta.

Bun , pai " ruperea " asta de Steaua , de palmares ,de istorie , de stdion ...nu inseamna alta echipa? Nu inseamna o alta echipa infiintata in 2003 ?

Exact , inseamna o echipa fara nicio datorie , de asta vrea Ciobanul sa scape de Steaua de pana in anul 2003.

A si spus Majestatea sa Ciobanul ca noua Steaua se va numi Steaua 2003 si va juca in Voluntari pe stadionul finului Videanu.

Deci , Steaua Ciobanului are doar 2 titluri , o supercupa si o cupa a Romaniei. Atat :)

Deci , Steaua Ciobanului are doar 2 titluri , o supercupa si o cupa a Romaniei. Atat :)

In 8 ani de existenta e ceva pt o echipa sa ia atat + calificari in UCL si UEFA/EL.

Nu cred ca o sa se bage sa faca asa ceva pentru ca ar pierde toti suporterii , chiar si pe cei de ocazie.

Nu cred ca o sa se bage sa faca asa ceva pentru ca ar pierde toti suporterii , chiar si pe cei de ocazie.

Ar ramane destui slugarnici stai linistit

Ar fi bine daca s-ar intampla asa cu suporterii de ocazie , iar cei adevarati ar sustine adevarata Steaua , cea care a triumfat in 86 si care a speriat Europa timp de zeci de ani...

Steaua 94' - Poli Iasi 94'

3 - 1 la turneul final.Un egal cu Petrolul si se califica in semifinale.

@Bogdan si Maye:

Eu vad treaba in felul urmator: Societatea veche are palmaresul si datoriile, societatea noua are locul din Liga I si jucatorii. Asa ca Gigi are urmatoarele variante:

1. plateste datoriile - putin probabil de buna voie

2. nu plateste datoriile si ramane cu palmaresul - ar vrea, dar nu e nici legal si, mai nou, nici regulamentar si risca sa n-aibe drept de joc in cupele europene daca retrogradarea mai poate fi fentata la comisii

3. se desparte de societatea veche (si de palmares, si de datorii) - daca ar fi singura posibilitate probabil ca ar recurge, in final, dar iar nu stiu cat o fi de legal si, mai nou, nici regulamentar si risca sa n-aibe drept de joc in cupele europene daca retrogradarea mai poate fi fentata la comisii

Asa ca:

1. ori da banii din buzunarul propriu;

2. ori, cel putin, nu o sa aibe drept de joc in cupele europene (automat ii intarca balaia), eventual nici in Liga I.

Edited by 1on

Si daca se desparte de societatea veche ce se intampla cu ea, cu palmaresul? Va mai putea avea un viitor acea societate, sub numele ei, Steaua Bucuresti, cu palmaresul, culorile si stadionul...cu toata istoria?

cred ca ar confisca statul palmaresul si sa-l vanda pentru recuperarea datoriilor. Cred, imi dau doar cu presupusul.

Supercupa Romaniei, meci in care se vor intalni campioana Otelul Galati si câștigatoarea Cupei Romaniei, Steaua Bucuresti, se va disputa, in 17 iulie, la Piatra Neamt a anuntat, joi, presedintele FRF, Mircea Sandu, după sedinta Comitetului Executiv.

mediafax.ro

Ii rupe in doua.

N-ar fi rau sa castigam Supercupa.Un trofeu castigat la inceput de sezon poate da un bun moral jucatarilor.

Au intrat spurcatii in A si aud in jurul meu numai numele Stelei.

http://www.gsp.ro/fotbal/Liga-1/reinvie-at...ana-242889.html

Reinvie atmosfera in Ghencea? Ultrasii stelisti au cîștigat meciul cu Jandarmeria Romană

Ghencea a fost pustie in returul acestui campionat, fanii stelisti primind interdictii si amenzi in urma meciului cu Rapid din toamna trecuta [Ce remarca de idiot. De parca cu 400 de oameni s-ar fi umplut Ghencea in fiecare meci din retur. n.m.]

Suporterii stelisti prezenti la meciul din sferturile Cupei Romaniei, din 11 noiembrie 2010, au avut parte de 6 luni de chin, neputind asista la meciurile favoritilor.

Aproximativ 400 de suporteri stelisti au primit interdictii si amenzi in urma acelui meci. Ultrasii de la cele două peluze s-au luptat jumatate de an cu autoritățile pentru a reusi să scape de suspendarea pe termen de 1 an.

VEZI AICI MOMENTUL ÎN CARE SUPORTERII STELIȘTI AU PRIMIT DECIZIA SUSPENDĂ‚RII

În minutul 10 al partidei din 11 noiembrie 2010, fanii Stelei de la tribuna 1 au aprins un numar mare de fumigene si torte, aruncindu-le ulterior in teren si spre tribuna oficiala

Ieri, au fost anulate majoritatea interdictiilor, suporterii cîștigind batalia cu Jandarmeria Romana Din sezonul urmator, acestia vor avea acces pe orice arenă sportiva [Alta remarca de idiot, eu cred ca de azi, si nu din sezonul viitor, vor avea acces pe orice stadion, nu arena sportiva, ca n-au fost interezisi si de a urmari meciuri de pelota basca. n.m.]

Edited by 1on

IATĂ‚ cum Becali poate pierde marca Steaua! FOTO Documentul care e de parte MAPN-ului! Cum poate ramane cu mai putine titluri decat amicul Copos

Ciobanul riscă să piardă marca Steaua, după ce Clubul Sportiv al Armatei a depus o plangere la Tribunal pentru recuperarea brand-ului. Prima infățisare va avea loc pe 13 septembrie, insă procesul se anunță destul de lung si complicat.

Actualul patron al Stelei este sigur că dreptatea este de partea sa, prezentand mai multe documente, insă un act prezentat de cotidianul Ring ii zduncină un pic increderea.

Contractul prin care Clubul Sportiv al Armatei ii acorda, in 1999, lui Viorel Paunescu dreptul de folosință a Stelei contine un punct care poate cantari greu in acest conflict: "Marca de identificare a Asociatiei de Fotbal Club Steaua Bucuresti este cea inregistrată la OSIM, conferind asociatiei dreptul asupra marcii, dobandit si protejat prin Legea nr.84/15.04.1998", se arată in protocolul incheiat intre MAPN si Viorel Paunescu, presedinte atunci al AFC Steaua. Practic, Clubul Sportiv al Armatei Steaua are toate drepturile asupra brand-ului.

Dacă justitia nu-i va da dreptate lui Ciobanul, omul de afaceri va ramane cu o echipă care are in palmares trei titluri de campioană (2001, 2005, 2006), două Cupe (1999 si 2011) si două Supercupe (2001 si 2006).

untitled-1.jpg

untitled-2.jpg

si cum pierde mai exact??? (din cate se vede acolo e vorba de marca de identificare a ASOCIATIEI) ministerul tre' sa recupereze de la asociatia sportiva

Jiji a cumparat tot ce trebuie de la fosta asociatie: palmares si jucatori si a facut SA. marca si-a facut-o singur si o imita pe cea din 86 (cred)

are marca inregistrata la OSIM, are palmares, are tot....

CUM i le pot lua inapoi daca sunt cumparate????

si daca vor se le recupereze generalii jmekeri sa le recupereze de la asociatie care e in faliment de ceva vreme si care sigur nu are in patrimoniu sigla si palmaresul...

plus de asta ce vor face cu ele???fac un alt club profesionist de fotbal? cum? ca din cate stiu eu nu e voie. adica un minister, departament, autoritate guvernamentala nu are voie sa inscrie in competitii afiliate la fifa si UEFA echipe

demers de kkt de la niste jmekerasi din Min Apararii care probabil nu si-au luat banii de la Jiji cum si-au luat ceilalti jmekerasi

Edited by kla2005

Asociatia respectiva a fuzionat cu FC Steaua SA, luand si active si pasive. Deci, respectiva asociatie este legata de actula forma de conducere a clubului. Marca este inregistrata cu toate formele, cele din 47 pana acum.

Si sa zicem ca nu e asa. Atunci FC Steaua SA a inchiriat dreptul de folosinta de la asociatie. Asociatia, daca o sa fie obligata de justitie sa nu mai foloseasca brandul, trebuie sa oblige si FC Steaua sa nu-l mai foloseasca.

SI daca nu are voie sa se duca in europa ce? Crezi ca nu pot cesiona palmaresul? Sau, de exemplu, sa-l dea unor posibili finantatori care vor sa faca adevarata Steaua

Pai care finantatori ma Bogdane , tare frica mi-e ca daca ii este luat Palmaresul si Sigla lui Cioban , nu va avea cine sa se ocupe de Steaua noastra.

E posibil sa evoluam din Liga a 4a , cum e normal. NU stiu ce sa zic , cel mai bn ar fi sa vanda si sa plece.

Da, bai, am vazut pe prima pagina a drogatilor alora de la fcsteaua.ro...

Ciudat. Jidani la echipa, probabil urmeaza musulmani si de ce nu, bozgori. N-are nimic, ne-a Jiji(cu j mic in mortii mamei lui) e bun si n-are nimic cu minoritatile. Si un poponar ar fi bun ,sa stea pe banca langa mache.

Edited by pytycrys

Parerea mea e ca stirea zilei e afirmatia OFICIALA, se pare, data de managerul echipei, unde altundeva decat in cadrul unui post de sport unde isi castiga cinstit painea cea de toate zilele, ca Dica, cel care a dus echipa in finala cupei si a si castigat trofeul, se va desparti de club, pe motiv ca nu face parte din planurile de viitor. Mai pe scurt: bleah...caca cah....esti prost, PA!

RESPECT Dica! Au si ei dreptatea lor, nu esti de Steaua ASTA, la fel cum mai sunt 4-5 jucatori ca tine, numai ca acei fotbalisti vor aduce bani destui de multi bhecaliului, pe cand tu esti doar "expirat". Nu e locul vostru ACOLO, ACUM :tomato:

Edited by steauafan47