Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Faza cu Unirea iar e abureala pentru presa. Se baga si el in seama sa faca "reiting".

Dar ce parere aveti de asta?

Becali: "Bag plugul in terenuri si tai nocturna".

Gigi Becali a sustinut ca Ministerul Apararii incearca sa ii sufle Steaua, dar da asigurari ca acest lucru este imposibil. Becali ar vrea sa plece din Ghencea, dar cere suma pe care a investit-o in baza, aproximata la 3 milioane de euro.

"Am auzit ca Ministerul Apararii vrea sa imi ia Steaua. L-am sunat pe domnul Ministru al Apararii si el ma lua cu 'mai, Becali'. Cand i-am zis 'mai, Gabi' mi-a transmis sa fiu atent cum ii vorbesc, sa am grija. Daca o sa fie cazul, o sa spun eu cine este Gabi Oprea. Sa imi dea banii ca sa plec din Ghencea. Daca imi dau banii, maine plec. Pana nu o sa-mi dea banii, nu plec. E simplu", a spus Gigi Becali la gsptv.

In cazul in care Ministerului Apararii nu va plati suma pe care a investit-o, Becali a anuntat ca are un plan diabolic. "Pe toate terenurile de antrenament o sa bag plugurile. Nocturna o sa o tai din temelii", a adaugat el.

Finantatorul Stelei a dezvaluit ca niciodata nu ar fi investit aceasta suma de bani in cazul in care ar fi stiut ce probleme va avea.

"Nu am de unde sa platesc 1 milion de euro pe an pentru chiria la stadion, in conditiile in care eu am bagat 10 milioane de euro in baza. In plus, mi-au cerut si 1.5 milioane de euro din luma impozitul pe cinci ani si de acum inainte cate 65 de mii de euro. Daca stiam ca trebuie sa platesc 40 de mii, nu mai investeam banii astia si nu mai stateam in Ghencea", a mai spus Becali.

Gigi Becali a mai dezvaluit ca a incercat sa poarte o discutie cu oficialii MAPn, prin care dorea sa le ofere 20 de mii de euro pe luna plus 1.500 de euro pentru fiecare meci disputat, insa acestia au refuzat din start.

Sursa: OnlineSport

Ar fi o idee ca Ministerul Apararii sa incerc sa ia Steaua de la Becali si pentru asta nu mai inchiriaza stadionul...e totusi o intrebare - poate Ministerul pe criza asta si mai ales in situatia actuala a Romaniei sa finanteze Steaua ?

E aproape imposibil sau chiar imposibil sa poata lua Steaua de la Becali. Cel putin in mod legal. Dar, e posibil sa se poata recupera palmaresul, pentru ca face parte din clubul Steaua.

Mai e ceva ciudat. Cand a fost intrebat daca se va infiinta o noua echipa "CCA" care sa joace in Ghencea pe stadionul Steaua, Gabriel Oprea a refuzat sa raspunda.

Am si eu cateva curiozitati:

1. Ati renunta la "a mai tine" cu Steaua in favoarea unei noi echipe, curate si serioase, in conducerea careia sa fie fostele glorii ale Stelei? (adica echipa nascuta din stelism pur si Armata)

2. Daca se va recupera palmaresul, veti acceptati punctul 1?

Eu cred ca as putea face asta, desi mi-ar fi cam greu. Totusi Steaua e un nume greu si important.

@razvan28, probabil ca nu. Dar cu siguranta se vor gasi sponsori.

Edited by Fan FC Steaua

@Fan FC Steaua daca s-ar recupera palameresul atunci Steaua lu` Becali nu mai are voie sa foloseasca numele asta: Steaua Bucuresti. Si-ar numi-o cum vrea el. Si atunci Steaua s-ar crea din D cu palmaresul ei.

Sincer, cred ca si asta ar fi o solutie mai buna decat continuarea cu fecali.

Este incredibil ce se intampla cu Steaua in zilele de astazi.Cred ca acum s-a umplut paharul.Becali poate sa-si ia mercenarii unde vrea el,s-o numeasca Fc Steaua sau cum MORTII lui vrea,dar sa ne lase Steaua.Trebuie s-o luam de la capat.Mori jigodie!

E aproape imposibil sau chiar imposibil sa poata lua Steaua de la Becali. Cel putin in mod legal. Dar, e posibil sa se poata recupera palmaresul, pentru ca face parte din clubul Steaua.

Mai e ceva ciudat. Cand a fost intrebat daca se va infiinta o noua echipa "CCA" care sa joace in Ghencea pe stadionul Steaua, Gabriel Oprea a refuzat sa raspunda.

Am si eu cateva curiozitati:

1. Ati renunta la "a mai tine" cu Steaua in favoarea unei noi echipe, curate si serioase, in conducerea careia sa fie fostele glorii ale Stelei? (adica echipa nascuta din stelism pur si Armata)

2. Daca se va recupera palmaresul, veti acceptati punctul 1?

Eu cred ca as putea face asta, desi mi-ar fi cam greu. Totusi Steaua e un nume greu si important.

@razvan28, probabil ca nu. Dar cu siguranta se vor gasi sponsori.

Ar fi ceva sa putem lua palmaresul echipei lui Becali si sa reinfiintam sectia de fotbal in cadrul CSA Steaua. Dar nu putem face asta decat daca suntem ajutati sa il FORTAM sa faca asta. Altfel, el, asa de bunavoie si nesilit de nimeni, nu va ceda NICIODATA palmaresul sau echipa nimanui. Atata timp cat are ceva de "muls" nu cedeaza "vaca" (Steaua), scuzati metafora. Si chiar daca n-ar mai avea ce sa scoata din Steaua, cred ca ar sta pana ar ingropa-o de tot. Ce sa mai ... un adevarat dinam0vist jegul asta. :rolleyes:

Penescu a fost iar eliberat. A fost in arest doar cat sa-i tremure lui Mititelu chiloteii. Asta da coicidenta.

A fost eliberat imediat dupa ce a renuntat la FC Arges, predand clubul primariei. Ciudata "coincidenta".

"Domnul Becali nu poate să vandă Steaua. Fară el, Steaua nu ar mai exista. Sunt ambitii prostesti ale unor generali, se cere o chirie exagerata Cat timp va exista Steaua, trebuie să joace pe Ghencea. Domnul ministru Oprea poate să nu mai fie in functie peste o saptamana ar trebui să fie mai atent. Plecarea la Buzau mi se pare o aberatie, Steaua se identifică cu Ghencea", a spus Duckadam pentru gsptv.

De ce trebuia sa faca declaratia asta..? :blink: .E contaminat si el . L-a pupat in dos pe cioban lafel ca sclavgaseala si ca limbbi. :ce_oameni:

Atitudinea asta nu e noua.

Da,din pacate.Se stia mai demult ca Duckadam nu zice nimic contra lui Jiji...

L'a ajutat ciobanul cu niste bani pentru operatia la mana.

Edited by RobYnho

Perioada neagra pentru Gigi Becali! Judecatoria Sectorului 5 i-a pus sechestru pe conturi, pentru ca datoreaza 150.000 de euro unei firme de echipamente medicale! Mai nou seful Stelei a ramas si fara cash!

S-a strans latul pentru patronul Stelei! Pentru ca nu mai are bani sa plateasca chiria exorbitanta in Ghencea, MApN a interzis Stelei sa mai foloseasca de arena iar Gigi e fortat sa mute echipa la Buzau.

Cu o etapa inainte de final Gigi a ramas cu doar 60 de mii de euro cash, scrie Libertatea. Seful Stelei nu si-a mai recuperat imprumuturile de zeci de milioane de euro iar afacerile ii merg din ce in ce mai prost.

Mai mult finantatorul Stelei a ramas cu conturile blocate deoarece datoreaza 150.000 de euro unei firme de echipamente medicale.

Becali a spus ca va economisi un milion de euro daca va merge la Buzau, insa oamenii din club il contrazic cu date precise. O treime din buget se va irosi doar din muzeul clubului, magazinul din Ghencea, circuitul arenei, publicitatea din jurul gazonului si parteneriate cu marile firme.

Posibilitatea ca Steaua sa plece din Ghencea si sa-si dispute meciurile considerate pe teren propriu tocmai la Buzau, la peste 100 de kilometri de Bucuresti, i-a bulversat pe oamenii de decizie din club. Chiar daca Becali a declarat ca "voi economisi un milion de euro pe an daca nu mai trebuie sa platesc chiria acea exorbitanta", in urma unei sedinte a celor care conduc efectiv clubul, concluzia a fost una extrem de dura: Steaua va pierde minimum 3 milioane de euro in sezonul 2010-2011 daca va evolua la Buzau. De unde ar proveni aceasta pierdere?

1. Magazinul clubului s-ar inchide. Primul lovit ar fi magazinul oficial, care e amplasat la stadionul din Ghencea si care in zile de meciuri face vanzari si de 30.000-50.000 de euro. Cum sunt minimum 20 de meciuri pe sezon in Ghencea, s-ar pierde 800.000-1.000.0000 de euro.

2. Lacat pe muzeu. Chiar daca nu obtine sume mari de bani de pe urma muzeului, amplasat si el in Ghencea, o data cu plecarea la Buzau, probabil nimeni n-ar mai veni sa-l viziteze, astfel ca nici acei 100.000 de euro n-ar mai ajunge in vistieria clubului.

3. Circuit = scurtcircuit. Cum Ghencea ar fi parasita, nici "circuitul arenei", care se poate face acum aproape zilnic, nu-si va mai avea rostul. Alti 100.000 de euro pierdere.

4. Pierd parteneriatele cu firme importante. În Ghencea, marea majoritate a lojelor, dar si a zonei cu fotolii, toate locuri de lux, sunt oferite unor firme extrem de importante, fie pe bani multi, fie pe sponsorizari. "Cine dracu' ar mai veni la Buzau, unde ar fi 10.000 de buzoieni, fata de Ghencea, unde vine lumea buna si expunerea e alta?", a declarat unul dintre oamenii importanti din conducerea Stelei. De aici s-ar pierde minimum 1,5 milioane de euro.

5. Minus 50 % din panouri publicitare. La meciurile din Ghencea, Steaua poate pune doua randuri de panouri publicitare de jur imprejurul terenului. La Buzau e posibila montarea unui singur rand, deci incasarile ar scadea de la 600.000 la 300.000 de euro.

Orice pierdere pentru cioban e un pas inainte pentru noi.

Mori ciobane!

Edited by pcsbb

O sa vada ca are mult mai mult de pierdut...oricum in 1-2 ani cred ca va lasa Steaua.E atacat din toate partile , acum i-au blocat conturile va ajunge falit :D

Ma dar ceva este dubios aici... pana acum Steaua nu a dat un comunicat oficial pe site'ul clubului.

Aceste lucruri cu mutarea s'a discutat doar prin televiziuni... :hmmm:

Pai poate pana la urma nu se realizeaza "mutarea" la Buzau...Ca multe ce la Jiji sunt sigure,de fapt sunt total pe invers...

http://www.youtube.com/watch?v=L81YVqjeFJs

nu e stire,dar iata cum isi respecta athletc bilbao fostii jucatori...Etxebarria s-a retras anul acesta,iar clubul i-a organizat un meci de retragere contra a 200 din juniorii clubului(mai exact echipa mare contra 200 de juniori,100 au jucat 45 min,iar ceilalti 100 celelalte 45) ...insa nici Etxebarria nu s-a lasat mai prejos,jucand complet gratis ultimul an din cariera(cam toti jucatorii o fac cand se retrag de la athletic)

ps.nu am stiut unde sa postez

Best beer cities in the world

BBC a desemnat orasul Munchen ca orasul cel mai potrivit pentru berea noastra cea de toate zilele!

Berea este foarte populara, al treilea produs consumat dupa apa si ceai, astfel oriunde vei gasi bere vei gasi si oameni.

Care este orasul cu cea mai buna varietate de bere? Unde poti gasii cele mai bune beri si cele cele mai renumite cluburi? Noi am ales 6 din cele mai renumite orase ale lumii pentru berea lor si am intrebat cine are cea mai buna bere. Peste 1200 de raspunsuri au venit imediat de la internautii dupa facebook. Au fost raspunsuri pentru fiecare oras dar in final orasul Munchen a castigat cu 29% din voturi.

beer_infographic.jpg

Orasul Munchen nu a fost un campion surpriza, orasul este gazda a probabil celui mai faimos loc de baut bere Hofbräuhaus am Platzl ca si a festivalului anual al berii, Oktoberfest care a devenit practic sinonim cu berea/ Participantii la festival consuma peste 6 milioane de litrii de bere intr-o perioada de 16 zile.

Traducere si adaptarea facute de mine, ma rog nu sunt chiar exacte dar le-am facut in graba, inital vroiam sa pun in engleza dar am renuntat pt ca nu conrespunde principiilor mele prinvind limba romana.

http://www.lonelyplanet.com/travel-blog/community/?p=2249

Ma dar ceva este dubios aici... pana acum Steaua nu a dat un comunicat oficial pe site'ul clubului.

Aceste lucruri cu mutarea s'a discutat doar prin televiziuni...

Adminu' e in vacanta! :D

nu e stire,dar iata cum isi respecta athletc bilbao fostii jucatori...Etxebarria s-a retras anul acesta,iar clubul i-a organizat un meci de retragere contra a 200 din juniorii clubului(mai exact echipa mare contra 200 de juniori,100 au jucat 45 min,iar ceilalti 100 celelalte 45) ...insa nici Etxebarria nu s-a lasat mai prejos,jucand complet gratis ultimul an din cariera(cam toti jucatorii o fac cand se retrag de la athletic)

Pur si simplu IMPRESIONANT. Dar nu se pot aplica in Romania chestii din lumea civilizata!

Edited by Astristul

Nu o sa vezi asa ceva la noi cand o sa se retraga Petre Marin sau alt jucator care a jucat mult la Steaua si a facut ceva pentru echipa...