Virgil

Stirile zilei

17,202 posts in this topic

Cu un pas în grupele Ligii Campionilor, dinamoviştii se gîndesc deja la întărirea lotului pentru la vară. Oficialii "cîinilor" au luat exemplul Stelei şi testează piaţa braziliană, impresarul Dumitru Tudor propunîndu-le ieri un atacant din Ţara Cafelei, Ze Roberto. Acesta joacă în prezent la Botafogo, are 26 de ani şi i-ar costa în total pe cei de la Dinamo aproximativ două milioane de euro.

sursa : gsp

n`am stiut unde sa includ stirea asta , dar nu cred ca , conteaza prea mult asta ci , ceea ce se intampla :|

Se pare ca porrrcica investeste mult in timp ce oierul cauta doar sa urce in sondaje :(

Macar un antrenor bun de ar aduce , insa nu cred ca avem sanse nici sezonul viitor daca nu se investeste in unele posturi in care stam foarte prost , cum ar fi posturile de fundasi :roll:

Da, da, o sa dea Borcica doua milioane de euro, vezi sa nu. Hai zau, nu mai credeti toate gogosile gsp-ului. Nu mai tineti minte de seria infinita de transferuri ale javrelor : Caicedo, Mateus, etc, toti dati drept "siguri" si care pana la urma n-au venit ?

PS : Iar un jucatori care la 26 de ani e tot in Brazilia nu cred sa fie cine stie ce mare talent.

@strezahuzum

oricum la capitolul investitii sunt peste noi sezonul asta si s-a vazut. Au luat cativa jucatori care nu rup gura targului dar sunt peste jucatori de genu Coman,Lovin,O.Petre, Stancu,Nesu . Or fi cumparat ei 10 , dar din aia 10 , au ramas cu 4-5 care pot oricand intra in primul 11 :roll:

Pe Lobont cat a dat Dinamo? Pe Andrey cat a dat Steaua? :wink:

Marius Croitoru s-a facut remarcat doar la antrenamente.  

Fotbalistul adus de la Vaslui nu s-a integrat în planurile lui Olaroiu, iar la finalul sezonului va fi îndrumat spre o alta formatie.

Adus la Steaua dupa mai multe runde de negocieri la sânge cu Adrian Porumboiu, Marius Croitoru a esuat în Ghencea.

Ce-i drept, mijlocasului nici nu i s-au dat prea multe sanse sa arate ce poate. Motivul? Croitoru nu este în gratiile lui Cosmin Olaroiu, care nu l-a dorit niciodata pe jucator, el fiind transferat la insistentele lui Mihai Stoica. Astfel, Croitoru risca sa aiba aceeasi soarta ca si fostul sau coechipier, Bogdan Panait, cel care a fost alungat din Ghencea dupa doar o jumatate de sezon. Constientizând de-abia acum acest lucru, mijlocasul ros-albastrilor si-a exprimat nemultumirea în cadrul unui cerc de prieteni, deranjat fiind de faptul ca a avut aparitii sporadice si ca nu a evoluat niciun minut în derby-urile cu Rapid si Dinamo.  

De altfel, aducerea lui Elton în Ghencea a fost un semnal clar ca zilele lui Croitoru la Steaua sunt numarate. In fine, chiar directorul executiv al bucurestenilor, Valeriu Argaseala, a lasat de înteles ca fotbalistul transferat de la FC Vaslui se va desparti de campioni la sfârsitul sezonului, spunând ca Marius Croitoru nu se încadreaza în tactica pe care Olaroiu o impune la Steaua.

sursa: prosport

1. Eu sper din tot sufletul ca la vara sa ne despartim de Olaroiu si nu de Croitoru. Oricum, acestea sunt speculatii marca Prosport(baietii au mai inventat o stire doar de dragul de a umple paginile).

2. Referitor la transferurile celor de la Dinamo: cei de acolo sunt zgarciti la punga, dar au un antrenor cu tupeu. Sunt promovati tineri gen Radu Stefan, Ropotan sau Liviu Ganea. Jucatorii pe care i-au adus de afara sunt cel mult mediocri: Blay, Ze Kalanga sau Mendy(plus alte esecuri gen Moss, Smirnovs, Romanovs, Caceido, Stanici, etc.) . Pentru ei cartea castigatoare a fost experienta: au defilat in tur cu Ganea, iar Catalin Munteanu a adus si aduce un mare plus la acest capitol. Acelasi lucru valabil si in cazul lui Lobont. Jucatori experimentati plus jucatori tineri cu dorinta de afirmare, asta a fost reteta succesului la Dinamo, si au reusit acest lucru investind bani putini. Intr-o astfel de echipa, mediocritatea unor jucatori gen Blay nu mai conteaza. Au stiut ce sa investeasca si unde sa investeasca. Au intuit ca au nevoie de un portar cu experienta si l-au adus(aici bravo lor, au facut eforturi sa il aduca pe Lobont si au reusit). Aveau nevoie de un jucator experimentat la mijloc si l-au adus pe Catalin Munteanu.

In contrast, noi am aruncat cu banii pe fereastra pe transferuri dictate de Oli si am pastrat in lot jucatori care nu isi mai au locul in echipa. Trei jucatori au confirmat 100%(Elton, Cyril si Vali Badea). Nu vorbesc de Croitoru pentru ca nu i s-a dat sansa de a juca. In rest...

Ganditi-va: Stancu, Ov. Petre si Coman ne-au costat 2.4 mil euro. Am luat 3 jucatori(doi foarte slabi si unul mediocru - Ov. Petre). Daca eram baieti destepti, luam pe acesti bani un singur jucator, dar bun. Aici vorbesc de un fundas lateral de valoare. Pfertzel de la Livorno, de care se vorbea anul trecut are o valoare de piata cifrata undeva in jurul a 2.5 - 3 mil euro. Sigur, ar cere un salar mai mare decat media de la Steaua, dar daca vrei sa aduci un fundas valoros, fara a risca, trebuie sa faci sacrificii.

De asemenea, au fost pastrati inutil unii jucatori: Lovin, Bostina sau Baciu.

Inca o chestie: daca Banel era sub comanda lui Rednic, credeti ca mai era titular?? In nici un caz. Uitati-va cum l-a desfiintat pe Ze Kalanga dupa un meci impotriva Benficai. Noi ii cocolosim si ii incurajam la nesfarsit. Joaca cine merita, cine este mai in forma. Acest principiu ii lipseste lui Oli. De aici si sezonul dezastruos pe care il traversam.

La cat a jucat Croitoru de cand a venit poate sa fie o stire cu o credibilitate mare, oricum mai normala decat stirea din G.Sp. unde scrie ca unii jucatori sunt invidiosi pe Elton. :roll:

Nu spun ca nu s-ar putea sa se adevereasca aceasta stire, spun doar ca nu se bazeaza pe nimic concret, ci pe deductii logice pe care orice cunoscator de fotbal le-ar putea face.

Si ca tot vorbeai de Lovin..

Surse din cadrul ros-albastrilor ne-au dezvaluit ca Florin Lovin este curtat în continuare de formatia Valerenga.  

Cum ''Ata'' a intrat în dizgratia lui Gigi Becali dupa evolutiile sterse din ultimul timp, mai mult ca sigur Lovin va fi lasat sa plece la vara. Mijlocasul Stelei a ratat un transfer în aceasta iarna la echipa Amkar Perm.

prosport.ro

Asta da veste buna! Ma mir cum nu si-au dat seama norvegienii ce fel de jucator este.

Nici Valerenga nu o fi o super formatie din Europa. Imi aduc aminte cand spunea Lovin inaintea meciului Romania-Bulgaria ca se gandeste serios la nationala. :lol: :lol: :lol:

Tocmai din aceste considerente, Lovin("Lampard din Ghencea") ar putea fi utilizat din nou in meciurile urmatoare, spre disperarea noastra.

Aici se poate discuta orice despre Steaua Bucuresti. Dupa cum se stie, cea mai buna echipa e cea care nu joaca si oricine antreneaza mai bine decat antrenorul platit pentru asta asa ca banuim cam ce se va discuta aici

Imi place cum este mai nou descris acest topic si sunt 100% de acord. :wink:

Stie cineva care este treaba cu Oprita??..scrie in prosport ca a semnat cu Dinamo.

A aparut si pe GSP. Aparent a si semnat. Mai cedam un jucator care ulterior probabil ca ne va face zile fripte in meciurile directe.

Maine-poimaine javrele vor juca doar cu fosti stelisti... :evil:

"Vasile Turcu: "Oprita a semnat cu Dinamo"

Actionarul dinamovist Vasile Turcu a declarat joi, pentru NewsIn, ca atacantul Stelei, Daniel Oprita, a semnat un contract valabil pe patru ani cu gruparea din Stefan cel Mare.

"Oprita a semnat azi (joi n.r.) cu Dinamo, iar contractul lui a fost inregistrat la Liga Profesionista de Fotbal. A semnat un angajament pe patru ani", a spus Turcu. Acesta l-a caracterizat apoi pe fostul stelist: "Este un jucator profesionist, valoros si sper ca el sa fie primit bine de suporterii nostri, pentru ca va da tot ce e mai bun pentru Dinamo".

Daniel Oprita se afla in ultimele sase luni de contract cu Steaua, iar conform regulamentului poate semna cu orice echipa doreste.

"Oprita nu poate juca pana la finele acestui sezon decat la Steaua. La Liga i-a fost inregistrat contractul cu Dinamo, dar el nu are drept de joc la echipa lui Mircea Rednic. Nu se mai fac legitimari, asa ca el poate evolua la Dinamo doar la expirarea contractului cu Steaua", a precizat secretarul general al LPF, Valentin Alexandru, joi, pentru NewsIn."

Sursa: Onlinesport

Foarte trist...

Dam bani grei pe jucatori precum Panait care nu joaca nici macar o jumatate de meci..si ne pierdem gratis altii muult mai valorosi..

Nu m-ar fi deranjat transferul asta daca am fi avut un lot extrem de valoros si oprita nu ar fi avut loc nici macar pe banca de rezerve..dar asa..suntem fraieri..ce sa mai zic..

As face o colectie de injuraturi la adresa celor care conduc clubul... Se tot cacau pe ei ca avem cel mai valoros lot si-asa mai departe, probabil ca pozitia in clasament este una peste asteptari si au hotarat ca e bine sa renunte la unele "piese", ca sa coboram si noi la valoarea rivalelor.

Mi se face greata. Si sincer chiar imi doresc ca Oprita sa joace fotbal adevarat la Dinamo si sa ne faca zile fripte. Imi doresc asta din tot sufletul.

Dam potentiali jucatori valorosi din cauza conducerii tampite care exista la timpul respectiv: Denis Serban, Munteanu, Danciulescu si acum Oprita. Astept cazul Dica dupa cum merg lucrurile.

Cu Dica nu isi permite conducerea sa se joace. Este un jucator mult prea important.

In alta ordine de idei, eu unul mi-l doresc foarte mult pe Wilson de la Corinthans. A implinit 22 de ani in martie anul acesta, are 1.79m, e atacant, titular, a dat 5 goluri anul acesta.

A colaborat foarte bine cu Elton. Am vazut la el plasament bun, suturi precise, pase cu calcaiul. Una peste alta, este un atacant de valoare. Chiar daca se vehiculeaza sume de 3 mil euro, in conditiile in care Elton ne-a costat doar 1.6 mil $, mi-e greu sa cred ca Wilson ar fi cotat la o suma atat de mare. Oricum, daca vrei performanta, trebuie sa investesti.

Mizez si pe puterea de convingere a "piticului atomic". :wink:

Bogdan, pai si de unde pana unde cu Wilson? E doar o dorinta personala, sau chiar se aude ceva? :?:

Nu putem sti daca, conducerea a incercat sa ii prelungeasca contractul lui Oprita sau nu, asta este problema lor privata, ceea ce trebuie sa intelegem este ca Oprita a ales Dinamo, nu l-a impins nimeni din conducere sa faca acest pas si mai nou sa declare ceea ce declara. :roll:

PS: Cu Wilson se pare ca e ceva real, sau asa sustine ProSport-ul editia de ieri.

Bai, da' ati luat-o pe aratura? Daca stau sa caut, cred ca nu era unu' p-aici sa nu-l injure pe Oprita si acum ne plangem toti ca a plecat la caini.

FOARTE BINE ca a plecat! Daca s-a dus la ei, inseamna ca nu-i mai statea inima la Steaua. Iar Oprita nici nu e vreun mare jucator (cred ca a marcat vreo 10 goluri in 4 ani la Steaua) si mai vine si dupa o accidentare urata. Sper macar ca am luat niste bani pe el!

Cu Dica nu isi permite conducerea sa se joace. Este un jucator mult prea important.

In alta ordine de idei, eu unul mi-l doresc foarte mult pe Wilson de la Corinthans. A implinit 22 de ani in martie anul acesta, are 1.79m, e atacant, titular, a dat 5 goluri anul acesta.

A colaborat foarte bine cu Elton. Am vazut la el plasament bun, suturi precise, pase cu calcaiul. Una peste alta, este un atacant de valoare. Chiar daca se vehiculeaza sume de 3 mil euro, in conditiile in care Elton ne-a costat doar 1.6 mil $, mi-e greu sa cred ca Wilson ar fi cotat la o suma atat de mare. Oricum, daca vrei performanta, trebuie sa investesti.

Mizez si pe puterea de convingere a "piticului atomic". :wink:

Ar fi bine daca l-ar transfera Steaua dar .. nu mai cred, Oprita ce pot sa spun despre Oprita, imi pare rau, normal ca daca nu i s-a facut oferta de prelungire a contractului din partea clubului Steaua, a plecat unde era mai bine.

Drum bun!