Sign in to follow this  
Followers 0
radu_ultras

Polo pe apa

397 posts in this topic

Aceasta va fi cea de-a noua prezență a reprezentativei de polo la Jocurile Olimpice, după editiile din urmatorii ani: 1952 (locul 17 din 17), 1956 (locul 8 din 10), 1960 (locul 5 din 13), 1964 (locul 5 din 16), 1972 (locul 8 din 16), 1976 (locul 4 din 12), 1980 (locul 9 din 12) si 1996 (locul 11 din 12).

Marcatorii partidei cu Brazilia: Ramiro Georgescu şi Tiberiu Negrean - 4, Cosmin Radu - 3, Andrei Iosep şi Mihnea Chioveanu - 2, Dimitri Goanţă, Alexandru Matei Guiman, Andrei Buşilă şi Nicolae Diaconu - 1.

Edited by Lari

Succes reconfortant in primul turneu final de la Oradea: Steaua - Dinamo 6-3.

Au marcat: Cristescu 2, Toaca 2, C.Stan, A.Stan

Baietii nostri au avut un inceput sub posibilitati (maidanezii conduceau cu 2-0 in sfertul al doilea) dar au revenit in stil de mare echipa, egalind la 2 in decurs de un minut, dupa care totul a curs in favoarea noastra. De remarcat apararea noastra, aproape impecabila pe tot parcursul partidei, precum si prestatia veteranului Cristescu, autor al unui gol foarte important in ultimul sfert.

Au existat si aspecte negative (mult mai palide, totusi, fata de meciul de ieri contra oradenilor), insa acestea merita discutate cu alt prilej. Acum trebuie sa ne bucuram pentru o victorie categorica impotriva jigodiilor puricoase din groapa, si sa gustam citeva cadre nepretuite oferite de Digi TV cu pocitania Doru Spinu, cel mai urit personaj din lumea poloului autohton, intepenit intr-un rictus strimb dupa aceasta infringere care nu lasa loc decit de un "mars, potaie!" rostit in sila.

Forza Steaua si multa m*ie maidanezilor, in veci!

Pentru cine nu are program de 1 mai, de la 18.30, la bazinul Floreasca din Bucuresti are loc meciul Steaua - CSM Oradea. Miercuri(2 mai), tot de la 18.30 se joaca Steaua - Dinamo.

Cred ca o sa vin, n-am fost niciodata la polo.

Vino, poate dam mwie vreunui bozgor inotator. Eu tinjesc la kalman kadar; are o fatza plingareatza care ma excita si niste buze ce ar viri pe oricine in pacat :))

Ai vazut ce ne-a facut kadar, daca nu l-am iubit suficient in gura?

Edited by blindica

Da, tot la bazinul Floreasca.

Accesul se face pe porti :))

10-5 pentru Dinamo dupa o partida de cosmar pe care vreau sa o uit cat mai repede.

- Cat sa te mai scoata si Dragusin? S-a intamplat sa nu fie intr-o zi extraordinara. Orzoiu l-a surprins cu un sut parabil de la distanta in repriza a doua si cu o bolta spectaculoasa in a treia.

- Pe cand un antrenor adevarat la Steaua? L-am avut pe Viorel Rus, probabil cel mai valoros tehnician roman in activitate si ne-am batut joc de el. Dupa ce jocul s-a rupt la 5-5 si Dinamo a inceput sa ia avans, nu am vazut un time-out cerut la timp care se presupune ca exista pentru a le da posibilitatea jucatorilor sa se calmeze si sa le dai o idee de joc, ceva acolo...

- Daca era o scandura in poarta dinamovistilor astazi, in loc de Stoenescu, sunt convins ca tot Dinamo ar fi castigat. Cred ca 70% din suturile noastre au fost pe centru.

- Trebuia sa defilam anul asta in lupta pentru locul 2, mai ales ca Dinamo l-a pierdut si pe Goanta care a plecat in Elvetia.

Programul meciurilor Romaniei de la Jocurile Olimpice de la Londra

Poloistii tricolorii vor evolua in grupa B, alaturi de ......

Astazi, 15 mai, la bazinul Dinamo, in Complexul din Soseaua Stefan cel Mare, incepe ultimul turneu final al SuperLigii Nationale de polo pe apa. Pentru ca militarii sa termine pe locul secund, in fata eternilor rivali, au nevoie de ........

Steaua - Oradea, marti, 18:15 Digi Sport 3

Steaua - Dinamo, miercuri, 18:30 Digi Sport 3

Steaua - Crisul, joi, 10:00 Digi Sport 3

Edited by f234567k

Viorel Rus este noul antrenor de polo al celor de la Dinamo! Felicitari celor care l-au indepartat pe omul asta de la carma echipei dupa cel mai bun sezon din ultimii ani, cand Steaua a terminat pe 2, surclasandu-i pe caini. Sunt sigur ca daca ramanea la Steaua, pe vremea asta puteam sa speram si ca o sa punem ceva probleme celor de la Oradea. Era unul dintre putinii oameni capabili sa scoata maximum din jucatorii nostri tineri(sunt multi!). Ave Boroi : ))))))

Cristescu si Matei s-au retras... fix p*a transferuri!

Edited by f234567k

Se duce lume la polo?Eu nu sunt din Bucuresti si nu am de unde sa aflu.

N-am fost niciodata, dar nu e o idee rea.

La meciurile dintre Steaua, Dinamo si CSM Oradea, bazinul Floreasca este plin si simti cum tensiunea pluteste in aer la fiecare faza. La meciurile mai putin importante o sa gasesti in jur de 50 de spectatori si multi juniori care asista la meciurile respective. Asta daca te refereai strict ca prezenta a publicului larg si nu ca incurajare a echipei.

Staua - Rapid: 17-7 (3-3, 5-1, 5-1, 4-2)

Oleee, oleee, am troznit catzelele!

7-5, dupa ce am avut 5-2 si am fost egalati la 5! Ce meci...

Bravo lor. 3 eliminari + antrenorul in tribune si totusi Steaua e Steaua !

Edited by Ivanski