Sign in to follow this  
Followers 0
radu_ultras

Polo pe apa

397 posts in this topic

Scirtiie si miroase, adriane. Mi-e imposibil sa inteleg ce-a jucat echipa asta vineri si simbata. O formatie care a atins semifinalele unei cupe europene, care a mai batut horadia de 3 ori in acest sezon, inclusiv la ei acasa, nu poate fi coplesita de trac in halul asta. Nu vreau sa plonjez in paranoia precum maidanezii din groapa, care vede blaturi la fiecare infringere, dar cit de probabil e ca cei mai importanti jucatori sa prinda o forma atit de mizerabila tocmai in finala? inteleg sa ai o zi proasta, dar sa fii penibil in DOUA meciuri consecutive?

Jegurile bastinase n-au facut nimic deosebit; au practicat apararea lor murdara, cu faulturi din 3 in 3 secunde, pentru a impiedica angajarea centrilor. Spre surpriza lor, arbitrii straini au sanctionat prompt faulturile grosolane (16-9! raportul eliminarilor pt Steaua in al doilea meci), dar ce folos, din moment ce ros-albastrii au fost jalnici in superioritate, ratind din toate pozitiile? In schimb, mercenarii h.oradieni au fructificat calm marea majoritate a situatiilor de om in plus; plutea in aer, ca o fatalitate, certitudinea ca Oradea va inscrie din aproape orice superioritate, incit mi-e imposibil ca ceva n-a mirosit urit de tot in tabara noastra. N-am vazut niciodata Steaua la un asemenea nivel, practic auto-dezintegrindu-se; cind bati Montpellier, Hannover si te descurci onorabil cu Posillipo n-ai cum sa fii umilit de o echipa care a avut nevoie de prelungiri pentru a bate pe dinamooie. Nu infringerile ma deranjeaza, ci maniera in care s-a pierdut; practic n-am existat in bazin si ne-am facut ingrozitor de ris, distrugind tot capitalul sentimental acumulat in sezonul asta. Eu voi fi alaturi de Steaua pina la moarte, dar mirosul urit de dupa meciurile astea se va disipa cumplit de greu...

Scirtiie si miroase, adriane. Mi-e imposibil sa inteleg ce-a jucat echipa asta vineri si simbata. O formatie care a atins semifinalele unei cupe europene, care a mai batut horadia de 3 ori in acest sezon, inclusiv la ei acasa, nu poate fi coplesita de trac in halul asta. Nu vreau sa plonjez in paranoia precum maidanezii din groapa, care vede blaturi la fiecare infringere, dar cit de probabil e ca cei mai importanti jucatori sa prinda o forma atit de mizerabila tocmai in finala? inteleg sa ai o zi proasta, dar sa fii penibil in DOUA meciuri consecutive?

Jegurile bastinase n-au facut nimic deosebit; au practicat apararea lor murdara, cu faulturi din 3 in 3 secunde, pentru a impiedica angajarea centrilor. Spre surpriza lor, arbitrii straini au sanctionat prompt faulturile grosolane (16-9! raportul eliminarilor pt Steaua in al doilea meci), dar ce folos, din moment ce ros-albastrii au fost jalnici in superioritate, ratind din toate pozitiile? In schimb, mercenarii h.oradieni au fructificat calm marea majoritate a situatiilor de om in plus; plutea in aer, ca o fatalitate, certitudinea ca Oradea va inscrie din aproape orice superioritate, incit mi-e imposibil ca ceva n-a mirosit urit de tot in tabara noastra. N-am vazut niciodata Steaua la un asemenea nivel, practic auto-dezintegrindu-se; cind bati Montpellier, Hannover si te descurci onorabil cu Posillipo n-ai cum sa fii umilit de o echipa care a avut nevoie de prelungiri pentru a bate pe dinamooie. Nu infringerile ma deranjeaza, ci maniera in care s-a pierdut; practic n-am existat in bazin si ne-am facut ingrozitor de ris, distrugind tot capitalul sentimental acumulat in sezonul asta. Eu voi fi alaturi de Steaua pina la moarte, dar mirosul urit de dupa meciurile astea se va disipa cumplit de greu...

Trist ce spui tu si daca este asa cum spui tu,atunci auto distrugerea nu poate sa plece decit de la jucatorii romani,pt ca nu pot sa cred ca jucatorii straini ar putea sa fie faptasi la asa ceva ! Eu am ramas cu imaginea umilintei sau neputintei de a intelege golul luat de Dragusin din bolta acea ireala,un gol pe care continui sa cred ca un portar de nationala nu poate sa-l ia decit o data in viata.

Sa dea Dumnezeu sa NU se confirme senzatia mea, ca sa-i mai putem privi in ochi pe jucatorii astia, si ca sa mai vina vreodata spectatori la meciurile lor. Strict logic, n-ar fi argumente pentru asa ceva: baietii au salarii bunicele, atmosfera in echipa era buna, toti erau motivati de perspectiva obtinerii titlului, pentru care probabil va exista si o prima. Tehnic, jocul era la un nivel bun; ultimul meci din semifinala cu sportul a fost foarte reusit. Spune-mi tu, ce s-a putut intimpla in 3 saptamini ca totul sa se naruie si sa vedem in apa o umbra de echipa, in care (aproape) toti s-au intrecut in greseli?

Despre Dragusin voi spune doar c-a avut cele mai proaste zile din cariera; goluri ca acelea(au fost 2 bolte ale unui jucator absolut mediocru, cum e cupic, care se mira si el de reusite) se iau doar la juniori. Cel putin al doilea a fost de risul curcilor: labagiul barbos si chelbos era la 8 m, cu adversar pe el si aproape scufundat; 95% din portarii lumii n-ar fi luat gol la faza aia. E posibil ca nesiguranta echipei in cimp sa fi fost generata de poarta; cind stii ca la fiecare atac iei gol, te apasa o presiune incredibila pe faza ta de atac.

Edited by edmond_dantes

Rezultatele si, mai ales, evolutiile ros-albastrilor din meciurile de la h.oradia i-au fost fatale lui Ionut Angelescu. Conducerea clubului a decis sa renunte la serviciile sale; echipa va fi pregătită pina la finele sezonului de Gelu Lisac si Razvan Cristescu.

Personal, nu sunt convins ca dl. Angelescu este principalul vinovat pt ce s-a intimplat la oradia. 

Interesant mod de a conduce o sectie - la polo ajungem in finala si antrenorul este destituit - cu sau far motive intemeiate - dar la handbal,unde avem un retur catastrofal si probabil unic in istoria handbalului romanesc,antrenorul si conducatorul sectiei sunt mentinuti in functie.Culmea rusinei este ca fostul antrenor,Coco Mihaila a fost schimbat dupa citeva rezultate contradictorii,pe cind Viorel Mazilu este pastrat dupa un retur cu infringeri pina in ultima etapa ; Mihaila in calitate de secund la echipa primariei si principal la nationala de tineret are rezultate exceptionale iar Mazilu ne baga in B !!!

Nu sunt eu in mijlocul fenomenului,dar acest gen de a conduce o echipa nu-l inteleg.

Titlul la polo,jocul unde parea sa avem cele mai mari sanse a mers din nou la Oradea.O echipa debusolata,care nu a stiut sa desfaca o aparare oradeana organizata,asta a fost imaginea ns dupa meciul de astazi.Este extrem de trist,deoarece dupa cum spunea Viorel Rus,Oradea a avut o banca destul de batrina si mai ales f scurta,teoretic destul de obosita.Cu toate acestea oradenii s-au dovedit omogeni si bine organizati si merita felicitari deoarece - cel putin in aceste 3 meciuri - s-au dovedit net superiori noua.Daca echipa ramine in aceasta formula este nevoie de un antrenor adevarat,altfel si la anul vom fluiera a paguba.

Noul antrenor al Stelei este Andrei Iosep! L-am apreciat ca sportiv, sper sa se descurce la fel de bine si ca antrenor. Inceputul este promitator; in sezonul asta a scos maximum dintr-un lot plafonat cum e cel al maidanezilor.

Mizeria de m.Gheorghe s-a transferat la horadia. Iata ca incepem sa intelegem prestatiile palide din finala.

Mars din Ghencea, nenorocitule! Sa nu te mai prind in viata ta aici, ca-ti rup picioarele

Mizeria de m.Gheorghe s-a transferat la horadia. Iata ca incepem sa intelegem prestatiile palide din finala.

Mars din Ghencea, nenorocitule! Sa nu te mai prind in viata ta aici, ca-ti rup picioarele

Mai adauga o " urare " si pt Mihnea Chioveanu care vad ca se intoarce la Oradea dupa doar un an.sunt doua pierderi mari si daca lista continua inseamna ca anul viitor avem locul 2 asigurat.

Intr-un comentariu facut pe 12 Iulie in direct la Digi Sport,comandantul CSA George Boroi dezvaluia asteptarile sale privind sectia de polo: "Având in vedere criticile pe care mi le-am insușit in ultima perioadă, că nu am câștigat titluri naționale, nimeni nu pune la socoteală câte finale am pierdut, asta e altă treabă. Vă asigur că și in sezonul următor ne vom bate cu Oradea la titlu mai ales că noul antrenor (n.r. Andrei Iosef) e luat de aici, din curtea lui Dinamo".

In aceeasi interventie a facut si o scurta referire la handbal, spunand: "Finala e greu, pentru că nu am atâția bani ca să facem o echipă gen CSM București sau HCM Baia Mare".

In timp ce unele din jigodiile de la echipa de baieti (mihnea Gheorghe & chioveanu) au vindut finala cu horadia dupa care s-au transferat la mizeriile respective, echipa feminina de polo onoreaza blazonul Stelei. 

Steaua Bucuresti a devenit campioana nationala la polo feminin, elevele antrenorilor Eugen Georgescu și Andrei Stoicut fiind neinvinse in actuala editie de campionat, cu cinci victorii și un egal, la finalul celor trei turnee.

"Echipa a crescut mult in valoare fata de anul trecut. Este meritul fetelor, au muncit foarte mult, iar acest titlu li se datoreaza in primul rind lor. Ma bucur ca am putut sa ne aducem și noi aportul la palmaresul CSA Steaua București din acest sezon. Cele mai multe dintre sportive sunt componente de baza in lotul național de junioare. Imi doresc ca toate sa ajunga sa fie cooptate la naționala de senioare. Abia atunci pot spune ca mi s-a implinit cu totul visul pe care-l am de 10 ani", a declarat antrenorul stelist Eugen Georgescu.

Trebuie remarcat ca sectia de polo feminin a Stelei a fost infiintata abia anul trecut; iata ca, dupa ce in primul sezon s-au clasat pe locul doi, acum au reusit sa cistige detasat titlul.

Felicitari fetelor! 

polo_f_15.jpg

Edited by edmond_dantes

Un transfer excelent facut de Steaua: croatul Ivan Krizman (27 de ani, inter dreapta) venit de la Como Nuoto (locul 10 in prima divizie italiana). Nascut pe 26 noiembrie 1987, Krizman e un produs al clubului Primorje Rijeka; a evoluat pentru Primorje pina in 2011, cind s-a transferat la Jadran Herceg Novi (Muntenegru), echipa cu care a cistigat campionatul si cupa in primul sezon. In 2012-13 Krizman a cistigat din nou Cupa Muntenegrului si a terminat cu Jadran pe locul 4 in Liga Adriatica. In 2013 s-a transferat la Trieste (Italia, A2) iar in 2014 a facut pasul spre prima divizie italiana, la Como. In sezonul trecut a fost unul din jucatorii de baza ai lui Como, pentru care a inscris 14 goluri in campionat (al patrulea marcator al echipei) si 4 goluri in Cupa Italiei. Trebuie mentionat si faptul ca Ivan a evoluat pentru toate nationalele de juniori ale Croatiei.

Puteti urmari una din evolutiile sale aici https://www.youtube.com/watch?v=diXZymJcgG4 (gol - 14.18, pasa fenomenala in centru - 15.51)

krizman.jpg

Fara a rosti fraze bombastice, sunt convins ca Ivan Krizman va fi cel mai bun stingaci din istoria Stelei. Am suferit mereu la acest capitol, neavind jucatori de calitate de mina stinga; chiar si in sezonul trecut, cu cea mai fructuoasa participare europeana a poloului stelist, semifinala cu Posillipo ar fi aratat altfel daca aveam un stingaci de valoare. Acum, cind o sa putem ameninta poarta adversa si de pe flancul drept, vom avea ocazia sa aerisim jocul ofensiv, iar adversarii nu vor mai putea dubla cu usurinta centrul sau interul stinga.

Krizman a acordat ieri un scurt interviu site-ului h2opolo.ro; iata ce a spus:

"Este o experienta noua pentru mine. In Italia sunt multe probleme de ordin financiar. La Como toti jucatorii din prima echipa au plecat tocmai din aceasta cauza. Cand am fost sunat de cei de la Steaua, nu am stat mult timp pe ganduri si am acceptat oferta pentru ca este vorba de un proiect interesant care imi place. Stiu ca Steaua este una dintre primele doua echipe ale Romaniei si chiar daca am avut alte oferte de a juca in Italia, am ales sa vin aici pentru ca mi-a placut proiectul si ceea ce oamenii de aici mi-au spus ca isi doresc sa realizeze in acest sezon. Anul trecut am urmarit echipa in semifinala de Euro Cup cu Posillipo Napoli, iar cand am jucat la Jadran am evoluat impotriva celor de la CSM Oradea. Stiu ca formatia din Oradea castiga de 9 ani titlul aici, dar acum, cu un nou antrenor, care are multa experienta ca sportiv in strainatate, cu ceilalti jucatori noi care vor veni la echipa, nimic nu este imposibil. Este vorba de  doua trei meciuri in care se poate intampla orice, iar Oradea nu este invincibila. Vom face totul pentru a cuceri acest titlu mult dorit aici. Imi doresc sa joc la un nivel cat mai bun, sa ajungem cat mai departe in Cupa Len si sa castig cel putin un trofeu cu Steaua."

II doresc mult succes lui Ivan si sper ca, alaturi de Iosep, sa le rupa capul celor care vor mai indrazni fie si sa gindeasca a vinde meciuri mizeriilor incalificabile din oradia. 

Edited by edmond_dantes

Edmond,unul vine altii pleaca - dupa Chioveanu si Gheorghe a mai plecat si Randic,omul nostru de gol in sezonul trecut.Parerea mea este ca momentan stam mult mai slab ca anul trecut,atit valoric cit si numeric.In aceste conditii,indiferent cit de bun ar fi noul antrenor,semnalele par sa fie mai degraba negative si sansele sa mai luam si noi un titlu la jocurile sportive sunt destul de reduse.Exceptind baschetul,la restul disciplinelor sintem cel mult de locul doi.

Edited by Adrians

Dragos Stoenescu la Steaua ? Poate confirma cineva (eventuala) informatia ? 

Debut in Superliga: Steaua - Dinamo 13-4, un scor normal daca luam in considerare diferenta de valoare dintre cele doua loturi. 

Superliga, 2015-2016, meci 2: Steaua - Dinamo 18-4. Fara alte comentarii. 

ROȘ-ALBAȘTRII I-AU SCUFUNDAT PE DINAMOVIȘTI!

31 de goluri au marcat steliștii in dubla contra eternei rivale, Dinamo.

Scorul de 18-4, inregistrat astăzi, vorbește de la sine-CSA Steaua București a dominat categoric partida retur din prima etapă a Superligii Naționale. 
Echipa și marcatorii: Alex Bowen (5), Dimitri Goanță (4), Djordje Filipovic (3), Daniel Robu(3), Daniel Teohari (2), Alexandru Ghiban (1), Mihai Drăgușin, Petru Ianc, Nicolae Diaconu, Andrei Bușilă, Nicola Murisic, Ivan Krizman, Pavel Popescu și Dragoș Stoenescu. 

Cel mai bun marcator a fost Alex Bowen, nou venit in echipa roș-albastră. Americanul a reușit incă de la debut să inscrie de 5 ori, prilej cu care ii dorim multe realizări alături de echipa celui mai titrat club din România.

Felicitări echipei și antrenorului Andrei Iosep!

12006238_1007072332668145_34688267108601

Sursa: fb CSA

Edited by xray

CSM Oradea - Steaua 9-10 si ... 9-10 in Superliga, iar elevii lui Iosep au sase puncte in fata adversarilor la titlu (42 de puncte - Steaua, 36 de puncte Oradea). Golurile invingatorilor au fost izbutite de Filipovic (3), Diaconu (2), Ghiban, Goanta, Bowen (3) [in prima partida], respectiv Filipovic (3), Murisic (3), Krizman (2), Ghiban, Goanta [in partida a doua]. Victoriile nu ar fi fost posibile, sustin cei de la Prosport, fara prestatiile foarte bune ale portarului Stoenescu. Felicitari !

CSM Oradea - Steaua 9-10 si ... 9-10 in Superliga, iar elevii lui Iosep au sase puncte in fata adversarilor la titlu (42 de puncte - Steaua, 36 de puncte Oradea). Golurile invingatorilor au fost izbutite de Filipovic (3), Diaconu (2), Ghiban, Goanta, Bowen (3) [in prima partida], respectiv Filipovic (3), Murisic (3), Krizman (2), Ghiban, Goanta [in partida a doua]. Victoriile nu ar fi fost posibile, sustin cei de la Prosport, fara prestatiile foarte bune ale portarului Stoenescu. Felicitari !

Start bun pentru echipa de polo feminin in Cupa României!

CSA Steaua București a câștigat primul meci al Cupei României, contra echipei Torpi Tg Mures cu 10-6 (2-2, 1-1, 5-1, 1-2). 
Cele mai bune marcatoare steliste au fost Claudia Pilică (4), Briana Mihailă (3) și Ana Șerbănescu (3).
Competiția, aflată la cea de-a IV ediție, se desfășoară la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea și a aliniat la start patru echipe.
Astăzi, de la ora 17.00, echipa noastră joacă contra celor de la Rapid.

12316560_1050974188277959_24945644718227

Steaua s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a dispus in semifinale de Sportul Studentesc cu 17-5!

Steaua - Oradea 3-5 in finala Cupei Romaniei 2016. 

Dinamo - Steaua 3-8 si 3-7 in prima etapa a returului Superligii.