Sign in to follow this  
Followers 0
radu_ultras

Polo pe apa

397 posts in this topic

In semifinalele EuroCup Steaua va intilni echipa italiana Posillipo Napoli. Prima mansa se va disputa la Bucuresti pe 11 februarie iar a doua la Napoli pe 4 martie.

Salut,

edmond_dantes, ce ne poti spune despre Napoli? Parca am mai jucat cu ei acum un an sau doi si ne-au batut. Cat % sanse crezi ca avem?

Salutare,

O sa public maine o prezentare a echipei Posillipo Napoli. E adevarat, in sezonul trecut al EuroCup ne-au batut cu 11-6, dar trebuie retinut ca meciul s-a desfasurat la ei acasa, iar Steaua avea o echipa cu 2 clase sub cea de acum.

sunt optimist (moderat) privind calificarea. Posillipo a avut un sezon mizerabil (in parte datorita accidentarilor) si se afla acum, la jumatatea campionatului italian, pe locul 9; pentru ei obiectivul principal e sa urce cit mai mult in clasament, EuroCup fiind doar un bonus. Daca ne referim la forma sportiva, nu cred ca in 3 saptamini se pot petrece miracole. Steaua are o sansa importanta; important e sa creada in ea, si sa joace in ambele manse macar la nivelul in care au facut-o la Hannover. In procente, as evalua sansele noastre la 45%; ar fi fost egale daca a doua mansa nu se desfasura pe terenul lor, unde toate circumstantele din afara bazinului le sunt favorabile. Dar dupa ce am invins tilharii in patria lor, la oradia, n-ar trebui sa ne mai sperie nici un hot cu fluier. 

Edited by edmond_dantes

Prezint-o ca articol edmond_dantes, ca e pacat sa ramana doar intr-un colt uitat al site-ului...

CN_Posillipo_logo.jpg Circolo Nautico Posillipo

ISTORIC

Club polisportiv italian, dedicat sporturilor nautice, infiintat in 1925, cu sediul la Napoli. Sectia de polo are in palmares 11 titluri de campioni ai Italiei (1985, 1986, 1988, 1989, 1993, 1994, 1995, 1996, 2000, 2001, 2004) , 3 Cupe ale Campionilor Europeni (1997, 1998, 2005), 2 Cupe ale Cupelor (1988, 2003) si o Supercupa a Europei (2005). In ultimele 3 editii ale campionatului italian Posillipo s-a clasat pe locul 3(2012), 5(2013), 3(2014). Culori:rosu-verde. Disputa meciurile de acasa in piscina Felice Scandone Piscinascandone.jpg cu o capacitate de 4.500 locuri.

In a doua jumatate a anilor '90 Posillipo a fost una din cele mai bune echipe de polo din lume; atunci s-a construit mitul Posillipo, care va fi principalul nostru adversar in confruntarea din semifinalele EuroCup. La succesele din acei ani a contribuit si ex-stelistul Bogdan Rath, membru al echipei napolitane intre 1998-2003.

LOT

1 “ Enrico Caruso (1994); portar

2 “ Vincenzo Dolce (1995); inter/extrema

3 “ Lorenzo Briganti (1994); fundas

4 “ Gianluigi Foglio (1995); fundas/inter

5 “ Filip Klikovac (1989); centru “ 1.89 m/96 kg. International muntenegrean.

6 “ Aleksandar Radovic (1987); fundas - 1.91 m/95 kg. International muntenegrean.

7 “ Vincenzo Renzuto Iodice (1993); fundas - 1.91 m/91 kg. International italian.

8 “ Valentino Gallo (1985); inter dreapta - 1.93 m/95 kg. International italian.

9 “ Elio Russo (1995); inter/extrema

10 “ Zeno Bertoli (1988); inter/extrema - 1.94 m/100 kg

11 “ Jacopo Mandolini (1989); centru “ 1.93 m/90 kg

12 “ Paride Saccoia (1989); fundas - 1.90 m/80 kg.

13 “ Tommaso Negri (1986); portar - 1.98 m/108 kg

Antrenor (interimar; numit doar pina la sfirsitul sezonului curent) “ Mauro Occhiello (din 22.01.2015; fost antrenor al echipei de tineret). Fostul antrenor, Bruno Cufino, considerat unul din cei mai valorosi antrenori italieni de polo, a demisionat pe 22 ianuarie din cauza rezultatelor slabe.

Formatia standard: Negri “ Bertoli, Gallo, Radovic, Renzuto, Dolce, Klikovac

Vedeta lotului e Aleksandar Radovic, poloist cu o forta impresionanta de sut; este golgeterul Posillipo in sezonul trecut si totodata al cincilea marcator din Liga italiana. Va trebui marcat om-la-om, dar cu atentie sporita pentru a evita faulturile la 5m, dupa care el trage direct; este actiunea sa favorita, din care inscrie cam jumatate din golurile sale.

A doua gura de foc a echipei este Valentino Gallo, jucator de baza al nationalei italiene (178 prezente), cu care a castigat argintul la Jocurile Olimpice din 2012 si medalia de bronz la Europenele din 2014. Stingaci rafinat, este cel mai experimentat poloist al lui Possilipo, pentru care evolueaza din 2004, inregistrind 515 aparitii in Serie A. E capitanul echipei si liderul moral de necontestat.

Ar mai fi de remarcat centrul Filip Klikovac, titular al nationalei Muntenegrului la Europenele de anul trecut, jucator cu o prezenta fizica impozanta, precum si Vincenzo Renzuto Iodice, un fundas tinar convocat in premiera in acest an la nationala Italiei “ bun aparator si finalizator inspirat in atac; alterneaza suturile in forta cu finalizari elegante, reusind citeva loburi de efect.

TRASEU INTERN - sezon curent

Sezonul 2014-15 este, pina in acest moment, cel mai slab din istoria recenta a clubului italian. Dupa 12 etape, Posillipo se situeaza pe locul 10 in Serie A, cu 12 puncte si un bilant de 3 victorii “ 1 egal “ 7 infringeri (are un meci mai putin disputat). Regasiti aici http://www.federnuoto.it/discipline/pallanuoto/campionato-a1-maschile.html?view=calendario&cpt=1&fas=55&grn=67  parcursul complet, pe etape, al napolitanilor.

TRASEU EUROPEAN - sezon curent

Liga Campionilor

Qualification Round 1

Posillipo “ Ligamus Tbilisi 12-4

Posillipo “ Spartak Volgograd 8-13

Posillipo “ OSC Budapesta 1-10

Posillipo “ Marseille 13-14

Posillipo “ Radnicki Kragujevac 6-10

Qualification Round 2

Posillipo “ Yuzme Istanbul 14-6

Posillipo “ Szolnok 4-14

Posillipo “ Radnicki Kragujevac 5-9

Posillipo s-a clasat pe locul 3 in grupa si a obtinut dreptul de a participa in preliminariile Euro Cup.

Euro Cup

Qualification Round 2

Posillipo - Kinef 9-8

Posillipo “ White Sharks Hannover 14-9

Posillipo “ Olympic Nice 8-8

Posillipo “ Dauphins Sete 17-9

Posillipo s-a clasat pe locul 2 in grupa si s-a calificat in sferturi

Sferturi de finala

Sintez Kazan “ Posillipo 9-6

Posillipo - Sintez Kazan 12-7

Golgeterii echipei in meciurile europene: Radovic 34 g, Gallo 24, Renzuto 16, Klikovac 14.

ANALIZA JOCULUI

Atac “ se alterneaza asezarile 3-3 si 4-2; directiile principale de atac: angajarea centrului sau schimburi de pase intre jucatorii de pe pozitiile 2-4 cu scopul de a-l pune in valoare pe Radovic, care trage direct sau incearca sa obtina fault pe 5m, urmat de sut. Din cauza faptului ca nu au extreme de meserie, zona de atac e inghesuita pe centru; extremele stau departe de interi, nu sunt angrenate in jocul de pase si nu au pozitii prin care pot ameninta poarta. Ca atare, sarcina finalizarii prin suturi din perimetrul zonei le revine exclusiv interilor, in principal Radovic(stinga) si Gallo (dreapta). Comentatorii italieni remarca faptul ca jucatorii tineri “ Foglio, Dolce, Russo “ evita sa-si asume responsabilitatea sutului, chiar daca au pozitii favorabile.

Nici jocul cu centrul nu da rezultatele asteptate. Klikovac are un sezon slab, cu doar 3 goluri marcate, iar rezerva sa, Mandolini, a fost accidentat la inceputul campionatului si revine greu in forma. 

Superioritatile numerice reprezinta o mare problema a atacului echipei italiene. Intr-un joc ermetic, in care apararile fac legea, eficienta situatiilor de om in plus este foarte des elementul care face diferenta; in conditiile in care 50% e considerat o borna minima a eficientei, este usor de apreciat cit de valoros e procentul de 24% inregistrat de Posillipo in acest campionat. Se cauta prea des finalizari din partea lui Radovic, lucru pe care toti adversarii l-au inteles si-l contracareaza marcindu-l om la om pe muntenegrean; pe de alta parte, mingea nu circula suficient de rapid pentru a le oferi altor jucatori ocazii clare de sut; in consecinta, se intra in panica iar sutul vine fortat, la expirarea superioritatii, prada usoara pentru portar sau aparatori. In ultimele 2 meciuri au functionat bine angajarile pe bara, aducind citeva goluri usoare, dar in continuare se apeleaza prea rar la ele in detrimentul suturilor din perimetru.

Toate acestea conduc la o medie de 7,6 goluri pe meci, sub posibilitatile echipei si evident mult sub cerintele unui loc pe podium. Ca o concluzie, in acest sezon atacul este static, previzibil si foarte dependent de principalul realizator, Radovic.

Aparare “ traditional punctul forte al lui Posillipo si al echipelor italiene, in general, are si ea mult de suferit in campionatul acesta (medie de 8,8 goluri primite pe meci). Napolitanii folosesc preponderent pressing-ul om la om, tactica ce tine la distanta suteorii adversi dar este vulnerabila la intrarile jucatorilor de perimetru, majoritatea eliminarilor suferite de Posillipo intervenind in astfel de situatii. Cealalta varianta defensiva este apararea in zona, care tine sub control centrul advers dar aduce interii mai aproape de poarta. S-au luat multe goluri in aceasta asezare, deoarece aparatorii nu se misca suficient pentru a inchide culoarele de sut, iar portarii n-au o valoare deosebita si nici nu par a fi in forma; de aceea, apararea in zona e utilizata numai cind oboseala generata de pressing o impune, sau cind adversarii au un centru foarte valoros.

Foarte prost se prezinta Posillipo in inferioritate numerica; primesc goluri in 42% de astfel de situatii, una din cele mai slabe cifre din campionatul italian. Au aparatori masivi dar lipsiti de viteza care pot fi surprinsi relativ usor de un joc de pase fluent si rapid; nici portarul nu-i ajuta la acest capitol, primind gol la orice sut decent.

Inca un lucru de subliniat: problemele pe repliere; in fiecare meci Posillipo primeste goluri pe contraatac sau faza a doua, din cauza replierii intirziate. Klikovac (mai ales) si Radovic se intorc greu din atac, fapt ce ofera sansa unor goluri usoare pentru adversari.

VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=s9iWW6i4uZI   et.9 Pro Recco “ Posillipo 8-6

https://www.youtube.com/watch?v=PZHkJJDpRqM  et.11 Roma “ Posillipo 9-10

http://www.dailymotion.com/video/x2ewwht_pallanuoto-a1-maschile-2014-15-bpm-posillipo-1-3-gara-del-16-01-15_sport  et.12 BPM “ Posillipo 13-8  partea 1

http://www.dailymotion.com/video/x2ex7ot_pallanuoto-a1-maschile-2014-15-bpm-posillipo-2-3-gara-del-16-01-15_sport  et.12 BPM “ Posillipo 13-8  partea 2

http://www.dailymotion.com/video/x2exjeu_pallanuoto-a1-maschile-2014-15-bpm-posillipo-3-3-gara-del-16-01-15_sport  et.12 BPM “ Posillipo 13-8  partea 3

SANSE DE CALIFICARE

Principalul atu al italienilor este brandul Posillipo, cunoscut, admirat si temut pe tot continentul. Stim, prin analogie, ravagiile pe care le face numele Steaua in rindul adversarilor de mai mic calibru fotbalistic; la fel stau lucrurile si in polo, multe echipe lasindu-se invinse mental, din momentul tragerii la sorti, de rezonanta brandului Posillipo. E obligatoriu sa depasim acest obstacol imaterial, dar atit de puternic in plan simbolic, pentru a avea sanse reale de calificare. Cred ca studiul video e cel mai bun medicament anti-mit; trebuie ca baietii sa vada cit mai multe meciuri ale adversarilor, sa le simta slabiciunile astfel incit sa poata striga, cu toata convingerea, Regele e gol! Posillipo de azi este o echipa obisnuita, la ani-lumina de forta pe care o emana in anii trecuti, iar rezultate gen 1-10 cu OSC Budapesta, 4-14 cu Szolnok sau 8-13 cu Volgograd au sfisiat adinc substanta mitului.

Am subliniat, pe parcursul acestei prezentari, punctele vulnerabile ale lui Posillipo. Sintetizind, acestea ar fi: atac previzibil, lipsit de viteza, dependent de sclipirile unui singur jucator; aparare masiva dar lenta; portar mediocru. E important sa mentionez ca acestea sunt slabiciuni observabile la o lupa de magnitudinea campionatului italian sau a cupelor europene; nu oricine le poate sesiza si, mai ales, nu oricine le poate specula. Nu vreau sa se creada ca Posillipo e o trupa slaba; e doar o echipa intr-o eclipsa de forma, bintuita de accidentari pe tot parcursul turului, si care are puncte vulnerabile de care pot profita doar echipele ce au depasit un anumit prag valoric. Aici apare intrebarea-cheie pentru calificare: are Steaua, in acest moment, valoarea necesara pentru a intrece Posillipo?

Parerea mea, cu subiectivismul inerent, este ca da. Ca valoare intrinseca, Steaua este, in prezent, la un nivel foarte apropiat de Posillipo; diferenta dintre jucatorii lor de prim-plan si vedetele noastre este mai mult de imagine si expunere decit de calibru, iar la nivelul celorlalti titulari, ce compun osatura echipei, cred ca Steaua e chiar usor superioara. Pentru calificare, insa, va trebui ca baietii nostri sa demonstreze ca se pot ridica la nivelul ritmului propus de orice reprezentanta a scolii italiene de polo; este vorba de un efort constant, in care fiecare faza e importanta, si unde lipsa de concentrare a adversarului e taxata instantaneu. Din pacate, echipele romanesti sunt obisnuite cu efortul in salturi, momente stralucite de joc alternind cu o relaxare paguboasa. Campionatul romanesc, extrem de slab, permite genul asta de abordare a unei partide, iar un astfel de tipar mental, odata instalat, lasa urme greu de sters. E greu ca brusc, la ora Z a unei competitii continentale, niste poloisti romani sa se comporte asemenea celor italieni, egali cu sine in fiecare faza; psihicul, ca orice alt atribut al jocului, se antreneaza. 

Avem nevoie de constanta in joc cu atit mai mult cu cit soarta calificarii, cred eu, se va decide in ultimul sfert al partidei de la Napoli. Oricit de mult mi-as dori, mi-e greu sa cred ca putem transa calificarea in primul meci de la Bucuresti; am avea nevoie de o victorie la cel putin 6 goluri, lucru putin probabil. Principalul nostru atu este siguranta apararii; in atac avem mici probleme, n-am inscris in nici unul din meciurile importante din EuroCup peste 10 goluri, si nu cred c-o vom face nici acum. Vad o victorie in tur la 2-3 goluri diferenta (8-5/6, 9-6/7), iar in retur va trebui sa facem o partida de intensitatea celei de la Hanovra pentru a ne califica. Daca vom rezista, si vom obtine calificarea, meciul acela va fi borna de nastere a unei mari echipe.

Procentual, as evalua la modul abstract sansele Stelei de calificare in finala undeva la 48-49%; micul plus pe care-l acord italienilor vine din obisnuinta de-a evolua la nivel inalt, in meciuri cu o presiune fantastica. Avind in vedere ca returul se desfasoara la ei acasa, voi cobori procentul pina la 45%, fiindca protocolul italian e extrem de tentant pentru un cetatean care traieste cu fluierul in bot; nu atit de tentant precum protocolul din Oradea, campioana europeana a mizeriilor petrecute in culisele acestui sport, dar suficient pentru a le acorda niste sanse in plus gazdelor. Indiferent de evaluarea cifrica, fatalmente subiectiva, cred din tot sufletul ca avem sanse mari de calificare. Cele 2 echipe sunt apropiate valoric, iar plusul de experienta europeana a italienilor poate fi contracarat printr-o pregatire tehnica inspirata a jocurilor si printr-o mobilizare extraordinara a baietilor nostri. Sper ca perspectiva unei finale europene, prima pentru toti jucatorii din lot sa-i faca pe stelisti sa-si depaseasca limitele; oricit ar suna a cliseu, cred ca acesta e ingredientul ce face diferenta la nivel inalt. Fie ca indirjirea romaneasca si mindria sirbeasca sa ne duca in finala EuroCup!

Edited by edmond_dantes

Steaua - Rapid 23-4, intr-un meci din sezonul regulat al Superligii - meci disputat sâmbătă, 24 ianuarie, la orele dimineții. Antrenorul Ionuț Angelescu i-a folosit pe următorii jucători: Mihai Drăgușin, Bogdan Giuclea, Victor Antipa (un gol inscris), Mihnea Chioveanu (6), Andrei Bușilă, Cristian Călin (1), Matej Nastran (2), Miroslav Radjic (2), Daniel Robu (3), Alexandru Ghiban (1), Dimitri Goanță, Marius Florea, Daniel Teohari (2), Pavel Popescu (5). 

Sambata seara i-am umilit pe cioroi la acelasi scor: 23-4. 

Au marcat: Chioveanu 5, Robu 5, Randic 3, Pavel 3, Busila 2, Ghiban 2, Antipa 2, Teohari 1

La sfirsitul anilor '90 zburatoarele negre din ghiulesti luptau pina la capatul puterilor in meciurile contra noastra, izbutind uneori sa ne smulga puncte care contau enorm in lupta pentru titlu cu patrupezii din groapa; in schimb, cind jucau cu fratii lor spirituali - dinamwie, coloratii de sub pod pierdeau permanent. Desi cam tirziu, se pare ca blestemele noastre si-au atins tinta; le doresc rromulanilor sa ramina mereu in stadiul asta de carne de tun.

Astazi, de la ora 17 (in direct la DigiSport3) si miine de la ora 11 (in direct la DigiSport1) Steaua intilneste pe d.inamo in runda a 12-a a Superligii Nationale. In tur i-am muit scurt pe maidanezi cu 7-3 si 9-5, scoruri care totusi nu reflecta adevarata diferenta de valoare dintre cele 2 echipe. Sper ca astazi si maine sa le indesam in boturile lor flaminde atit cit pot ei linge si inghiti.

Forza Steaua! **** d.inamo!

Edited by edmond_dantes

N-am vrut sa comentez la cald rezultatele cu d.inamo din doua motive:

1. exista si explicatii obiective (motivatia extraordinara a potailor, care traiesc doar pt meciurile cu Steaua; programarea meciurilor in ligheanul Floreasca, bazin cu dimensiuni mici care dezavantajeaza ofensiva elaborata; oboseala baietilor nostri, veniti dupa o perioada in care s-a lucrat preponderent fizic) 

2. situatia din clasament nu a fost afectata

As vrea totusi ca poloistii stelisti sa se gindeasca la urmatoarea declaratie a maidanezului stoenescu:  Important e că am luat puncte in fața Stelei și am demonstrat că suntem o echipă de luat in seamă. Cu o echipă de copii, de juniori, de pensionari, ca mine, am reușit să facem față lotului național. http://www.digisport.ro/Sport/POLO/VIDEO+Dinamo+-+Steaua+7-7+Surpriza+in+al+doilea+meci+direct+dint

Edited by edmond_dantes

N-am vrut sa comentez la cald rezultatele cu d.inamo din doua motive:

1. exista si explicatii obiective (motivatia extraordinara a potailor, care traiesc doar pt meciurile cu Steaua; programarea meciurilor in ligheanul Floreasca, bazin cu dimensiuni mici care dezavantajeaza ofensiva elaborata; oboseala baietilor nostri, veniti dupa o perioada in care s-a lucrat preponderent fizic) 

2. situatia din clasament nu a fost afectata

As vrea totusi ca poloistii stelisti sa se gindeasca la urmatoarea declaratie a maidanezului stoenescu:  Important e că am luat puncte in fața Stelei și am demonstrat că suntem o echipă de luat in seamă. Cu o echipă de copii, de juniori, de pensionari, ca mine, am reușit să facem față lotului național. http://www.digisport.ro/Sport/POLO/VIDEO+Dinamo+-+Steaua+7-7+Surpriza+in+al+doilea+meci+direct+dint

Dantes,rezultatul poate sa fie si o urmare a faptului ca echipa actuala este in mare parte formata din mercenari ? Nu stiu citi din echipa provin de la sectiile noastre de juniori si copii,mai mult doi dintre jucatorii de la echipa mare sunt fosti dinamovisti ! Daca am dreptate,despre ce spirit stelist si despre ce rivalitate a unui derby cu Dinamo mai putem sa vorbim ?!

Dantes,rezultatul poate sa fie si o urmare a faptului ca echipa actuala este in mare parte formata din mercenari ? Nu stiu citi din echipa provin de la sectiile noastre de juniori si copii,mai mult doi dintre jucatorii de la echipa mare sunt fosti dinamovisti ! Daca am dreptate,despre ce spirit stelist si despre ce rivalitate a unui derby cu Dinamo mai putem sa vorbim ?!

Intr-adevar, asta e o parte a explicatiei; din actualul lot, numai 3 jucatori (Busila, Ghiban, Dragomir) provin din pepiniera noastra. Busila si Ghiban au evoluat si la alte echipe, iar Dragomir n-are stofa de lider; ne lipseste o voce puternica, un jucator-simbol gen stoenescu la maidanezi. Problema legata de promovarea juniorilor e importanta atita timp cit vrei ca echipa ta sa aiba identitate, personalitate si radacini, nu numai rezultate. Spre exemplu, unul din motivele pentru care a demisionat fostul antrenor al lui Posillipo, Bruno Cufino, a fost tocmai proasta orientare a managementului echipei, exclusiv catre straini sau jucatori de la alte cluburi, ignorind proprii juniori. Dar, pe de alta parte e clar ca nu putem face o echipa valoroasa numai din fosti juniori ai clubului; astept insa de la jucatorii transferati sa fie cu adevarat profesionisti. Exista 2 motivatii interioare pt a bate si umili maidanezii impotenti: una este vocea sufletului pe care o aud stelistii autentici; a doua izvoraste din calculul pragmatic al profesionistului care intelege ca poate progresa doar daca isi respecta meseria zi de zi. Campionatul romanesc e de risul lumii; daca nu esti motivat nici in meciurile cu echipe gen Sportul sau d.inamo, cind o faci? doar cu Oradea? devii un poloist de valoare internationala jucind cu motivatie 100% 4 meciuri pe an?

Vineri si simbata Steaua a invins la Arad echipa locala AMEFA cu 20-5 si 26-8 .http://www.digisport.ro/Sport/POLO/VIDEO+AMEFA+-+Steaua+8-26+Pentru+bucuresteni+urmeaza+meciul+din+

Putin ingrijoratoare declaratia antrenorului Angelescu despre faptul ca nu au iesit schemele incercate; daca n-au iesit cu AMEFA, ce se va intimpla cu Posillipo? in al doilea rind, m-as fi asteptat ca fazele respective sa fi fost exersate cu mult timp inainte

Miine e jocul tur cu Posillipo din semifinalele EuroCup; sa speram ca-i batem fara acele scheme :)

Poate vine si Sudu' la meciul asta; bem, ne ridem, ne simtem bine, aruncam petarde in botu' macaronarilor si, mai ales, afisam niste cirpe

O sa-mi pierd cindva niste minute din viata rememorind cite meciuri importante sau cite titluri nationale au pierdut sportivii/echipele CSA Steaua din cauza lipsei suporterilor pe teren propriu, in timp ce oaspetii aveau, in casa noastra, galerii care-i purtau spre victorie. Din pacate, meciurile alea n-au coincis cu vreun puseu anti-cioban.

Edited by edmond_dantes
1 person likes this

Vineri si simbata Steaua a invins la Arad echipa locala AMEFA cu 20-5 si 26-8 .http://www.digisport.ro/Sport/POLO/VIDEO+AMEFA+-+Steaua+8-26+Pentru+bucuresteni+urmeaza+meciul+din+

Putin ingrijoratoare declaratia antrenorului Angelescu despre faptul ca nu au iesit schemele incercate; daca n-au iesit cu AMEFA, ce se va intimpla cu Posillipo? in al doilea rind, m-as fi asteptat ca fazele respective sa fi fost exersate cu mult timp inainte

Miine e jocul tur cu Posillipo din semifinalele EuroCup; sa speram ca-i batem fara acele scheme :)

Poate vine si Sudu' la meciul asta; bem, ne ridem, ne simtem bine, aruncam petarde in botu' macaronarilor si, mai ales, afisam niste cirpe

O sa-mi pierd cindva niste minute din viata rememorind cite meciuri importante sau cite titluri nationale au pierdut sportivii/echipele CSA Steaua din cauza lipsei suporterilor pe teren propriu, in timp ce oaspetii aveau, in casa noastra, galerii care-i purtau spre victorie. Din pacate, meciurile alea n-au coincis cu vreun puseu anti-cioban.

1. Dantes,te rog sa ma corectezi daca memoria m-a lasat,dar Angelescu nu a mai fost antrenor la noi si a fost dat afara pt rezultatele slabe inregistrate de echipa ?! Oricum,cred ca lotul de atunci era mai slab decit ce avem momentan.Crezi ca Viorel Rus ar fi cel mai indicat sa preia echipa actuala sau cel mai indicat ar fi un antrenor de afara ?

2. Prezenta Sudului ar fi binevenita,dar cred ca sunt obositi dupa meciul de volei de aseara.A fost sala "plina" de ecourile jucatorilor la meciul cu Simleul Silvaniei pierdut cu 3-1.

3. In ce priveste prezenta suporterilor la meciuri,pe mine cel mai mult m-a impresionat un meci din mandatul lui Piti,perioada cind era contestat de peluza,pe atunci era una singura.Un meci,nu imi mai aduc aminte adversarul,cind echipa a obtinut un 11 m in dreptul actualei PN.Toata peluza l-a huiduit pe Claudiu Raducanu inainte de executarea loviturii,a fost ceva de neinteles si de neimaginat,poate unic in istoria fotbalului mondial.

Rog redactia sa readuca pe prima pagina articolul - avancronica pentru meciul cu Posillipo, ce se va disputa maine. Ar fi bine sa stea acolo azi si maine, poate sunt si persoane interesate. Multumesc anticipat !

Mai exact :

11.02. 16:00 Steaua București Posillipo Edited by Empyro

E pus pe prima pagina, dar ordinea este functie de data primei postari.

1. Dantes,te rog sa ma corectezi daca memoria m-a lasat,dar Angelescu nu a mai fost antrenor la noi si a fost dat afara pt rezultatele slabe inregistrate de echipa ?! Oricum,cred ca lotul de atunci era mai slab decit ce avem momentan.Crezi ca Viorel Rus ar fi cel mai indicat sa preia echipa actuala sau cel mai indicat ar fi un antrenor de afara ?

2. Prezenta Sudului ar fi binevenita,dar cred ca sunt obositi dupa meciul de volei de aseara.A fost sala "plina" de ecourile jucatorilor la meciul cu Simleul Silvaniei pierdut cu 3-1.

3. In ce priveste prezenta suporterilor la meciuri,pe mine cel mai mult m-a impresionat un meci din mandatul lui Piti,perioada cind era contestat de peluza,pe atunci era una singura.Un meci,nu imi mai aduc aminte adversarul,cind echipa a obtinut un 11 m in dreptul actualei PN.Toata peluza l-a huiduit pe Claudiu Raducanu inainte de executarea loviturii,a fost ceva de neinteles si de neimaginat,poate unic in istoria fotbalului mondial.

Cred ca am fost singurul nebun la meciul de volei in rest rude nici alea multe.

Edited by NICKSTELIST SI DUPA MOARTE

Dantes,te rog sa ma corectezi daca memoria m-a lasat,dar Angelescu nu a mai fost antrenor la noi si a fost dat afara pt rezultatele slabe inregistrate de echipa ?! Oricum,cred ca lotul de atunci era mai slab decit ce avem momentan.Crezi ca Viorel Rus ar fi cel mai indicat sa preia echipa actuala sau cel mai indicat ar fi un antrenor de afara ?

A mai fost antrenor in sezonul 2007-2008 (loc 3) la sfirsitul caruia a fost inlocuit cu Vlad Hagiu. Lotul de atunci era intr-adevar inferior celui de azi: citeva nume sonore, dar spre sfirsit de cariera (B.Matei, Cristescu, George Georgescu, Cojocariu, Orasteanu), tineri promitatori aflati insa la primii ani de seniorat (Negrean, Chioveanu) si niste mediocri fara perspective (Stancu, Samuila, Lorant, Deacu, Serbanescu). Campionatul ala n-a fost pierdut din cauza lui Angelescu; in sezonul urmator lui Hagiu i s-au adus intariri semnificative - Busila, Ghiban, Gospodinov - si a terminat pe locul 2, la mare distanta de csm Oradea, care i-a administrat niste batai sanatoase.

Eu am incredere in Angelescu; traseul din EuroCup e in mare masura meritul lui si apreciez in mod deosebit ca inca de la inceputul sezonului a vorbit deschis despre ambitiile europene. E mare lucru sa nu te multumesti cu putin, mai ales in conditiile in care istoricul sectiei de polo a Stelei nu abunda in performante continentale. De asemenea, exceleaza in documentarea asupra adversarilor; s-a vazut in meciurile cu Hannover si Oradea ca n-a lasat nimic la voia intimplarii, si ca a disecat in amanunt jocul oponentilor. Tehnic, mai sunt multe lucruri de imbunatatit in jocul Stelei, dar cred ca Angelescu e omul care poate face asta. Pentru primul sezon la conducerea unui lot competitiv, rezultatele sunt remarcabile. Sincer, il vad in acest moment pe Ionut drept al doilea antrenor roman ca valoare, dupa Viorel Rus, dar dl.Rus are deja o virsta si o rutina ce cred ca nu-l recomanda drept om al viitorului. In plus, dinsul prefera sa lucreze cu jucatori tineri, pe care sa-i lanseze spre inalta performanta; are probleme de autoritate cu jucatorii maturi, cu vedetele (chiar din echipa care cistigase 5 titluri consecutive intre 1991-95 au plecat citiva poloisti tocmai din cauza stilului sau inflexibil) si am indoieli ca si-ar putea apropia jucatorii actuali ai Stelei. Singura solutie mai performanta decit Angelescu in acest moment ar fi un antrenor strain valoros - gen Stanojevic, preferabil din scoala sirba. Nu stiu insa daca avem buget pentru asa ceva; chiar daca am avea, eu cred ca Angelescu ar trebui pastrat in primul rind din punct de vedere moral - pentru performanta din EuroCup, unica in istoria Stelei, datorita careia ar merita cu prisosinta cel putin inca 1-2 ani in care sa-si poata pune amprenta asupra jocului echipei.

Edited by edmond_dantes

Multumesc mult Dantes,bag seama ca esti pe felie bine de tot cu tot ce inseamna Steaua ! Doamne ajuta pt miine ! 

CSA Steaua BUCUREȘTI PĂ‚STREAZĂ‚ SUSPANSUL PENTRU MECIUL RETUR

Poloiștii steliști au cedat greu, cu 6-8 in fața redutabilei echipe C.N. Posillipo Napoli, in meciul tur din semifinalele Euro Cup. După un debut in forță, entuziasmul roș-albaștrilor a fost temperat la mijlocul primei reprize, când oaspeții au marcat primul gol. Chiar dacă echipa italiană a condus la două puncte diferență la inceputul celui de-al doilea sfert, echipa noastră nu a renunțat la luptă, egalând in doar două minute. Situația s-a repetat până in al treilea sfert, când scorul a indicat din nou egalitate, 5-5. Din acel moment a contat decisiv plusul de experiență al echipei italiene, care s-a desprins din nou la două goluri și a reușit să păstreze avantajul până la final, chiar dacă CSA Steaua București a fost incurajată permanent de tribunele arhipline de suporteri roș-albaștri. De asemenea, printre susținători s-au numărat și ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa, președintele Federației Române de Polo, Liviu Răducanu și președintele Federației Române de Scrimă, Mihai Covaliu. Marcatorii noștri au fost Petar Filipovic (3), Nicolae Diaconu, Miroslav Randjic și Mihnea Chioveanu.

Meciul retur va avea loc la inceputul lunii martie, la Napoli.

10991387_880426395332740_319873747499109

10450807_880426431999403_309243041979100

10983252_880426298666083_765745732742806

Sursa: fb CSA Steaua

Daca meciul asta s-ar fi jucat de 10 ori in aceleasi conditii nu cred ca Posillipo obtinea mai mult de 2 victorii. Miercuri ne-a rapus un cocktail de factori dintre care cei mai importanti mi s-au parut tracul poloistilor stelisti, incapacitatea de-a fructifica macar unul din momentele psihologice ale partidei si jocul catastrofal in superioritate numerica. Am intilnit un adversar solid, cu o experienta in fazele superioare ale cupelor europene care a contat enorm, dar care nu mi-a lasat nici o secunda impresia ca ne e superior tehnic sau ca forta a grupului. Asa cum recunostea Valentino Gallo, ei nici nu se asteptau sa cistige la Bucuresti; din pacate, au prins o zi in care totul le-a suris. Au avut un portar in zi mare, 2 jucatori exceptionali in atac, Radovic si Gallo, care au punctat in momentele importante precum si o inspiratie remarcabila in tratarea situatiilor de om in plus. N-am reusit nici o clipa sa-i punem in corzi, sa vedem cum reactioneaza sub presiune; mental, ei au controlat tot meciul.

Noi am inceput foarte timorati jocul, lucru greu de inteles atit timp cit aveam atuul bazinului propriu si sprijinul unui public fenomenal; n-am marcat nici un gol in primul sfert, situatie unica in aceasta campanie europeana. In sfertul al doilea ne-am revenit putin, reusind trei goluri prin acest senzational Filipovic, dar pe tot parcursul partidei a fost evidenta dependenta atacului nostru de angajarea centrului. Am ratat oportunitati uriase deoarece italienii se retrasesera in zona, pentru a se apara mai bine la centri; procedind astfel, au deschis unghiuri de sut, care trebuiau speculate de interi. Din pacate, suturile din perimetru au fost dezastruoase; nu tin minte o prestatie mai slaba a actualei echipe a Stelei la acest capitol. Aici se putea cistiga jocul, cu o mica diferenta (1-3 goluri) ce ne-ar fi asigurat un mare avantaj psihologic pentru retur. Dar, cind intr-un astfel de meci reusesti un singur sut bun de la distanta (golul lui Diaconu), orice alt comentariu pe aceasta tema devine de prisos.
Despre situatiile de om in plus nu vad ce-as mai putea spune; eram oarecum pregatit psihic pentru ce s-a intimplat, stiind ca echipa noastra a avut probleme la capitolul asta tot sezonul. Nu ma asteptam insa chiar la un procentaj de 14% (1 din 7); comparati-l cu al italienilor (50%; 4 din 8) si veti vedea una din ariile unde s-a facut diferenta.

Apararea s-a descurcat acceptabil, cu un minus in situatiile de inferioritate, unde eram de obicei mult mai combativi si inchideam majoritatea culoarelor de sut. In schimb Dragusin a fost sub cota lui obisnuita, primind citeva goluri parabile, mai ales la coltul scurt. M-as fi asteptat ca in urma studiului video sa stie unde trag Radovic si Gallo; indeosebi Radovic are finalizari aproape xerografiate, suturi puternice dar nu foarte bine plasate, mai mereu la coltul scurt, jos sau la semi-inaltime.

Problema cea mai importanta, pe care am mentionat-o in postari precedente, este dinamica atacului pozitional. Nu poti trai la nivelul asta doar prin angajarea centrului; e pacat de eforturile lui Filipovic si Chioveanu, care s-au descurcat admirabil, pentru ca orice adversar de valoare se va retrage in zona si va astepta suturile de la distanta. Avem nevoie sa pasam mingea mult mai rapid, pentru a gasi culoare de sut; trebuie sa facem intrari ale unui inter in fata portii pentru a surprinde aparari masive dar statice. Nu in ultimul rind, o solutie adecvata calitatilor jucatorilor nostri mi s-ar parea zona 4-2, cu 2 centri in apa, care are multiple avantaje: reduce previzibilitatea pasei catre un unic centru; ofera mai mult spatiu de actiune unuia din cei 2 centri, fiindca dublajul e mai greu de asigurat (asa s-a marcat golul lui Chioveanu, dar zona 4-2 a fost incercata abia in ultimele 2 minute); deschide mai multe unghiuri pentru cei 2 interi.

Sansele de calificare au scazut mult; personal le evaluez undeva la 15-20%. Repet, echipele mi se par de forte apropiate, dar mi-e greu sa cred ca micile detalii, care fac diferenta intr-un astfel de joc, pot fi reglate in 3 saptamini. Daca atacul pozitional si la om in plus se prezinta astfel la 4 luni de la inceputul sezonului nu-mi imaginez ca va straluci pe 4 martie. Imi doresc doar ca, macar de data asta, baietii sa nu mai fie coplesiti de emotii, si sa evolueze la nivelul posibilitatilor de care dispun. Poate ca, in aceste conditii, forta lor psihica va imblinzi si hazardul; poate vor lua ei conducerea, sau poate Posillipo va rata ocazii de genul celor pe care le-am ratat noi. sunt convins ca, daca-si vor pierde confortul mental, italienii nu vor mai emana forta pe care am simtit-o miercuri. In acest moment, categoric, ei se vad in finala; e posibil ca, in retur, un soc gen 0-2 dupa primul sfert sa-i doboare ireversibil.

Avem noi forta sa facem asta? vom vedea. Tot ce le putem cere baietilor nostri este ca, pe 11 martie, sa fie egali cu ei insisi.

Astazi, de la ora 18, si miine, de la ora 17.30, au loc la bazinul Steaua meciurile Steaua “ CSM Oradea contind pentru etapa a 14-a a Superligii Nationale de polo. Este ultima etapa a sezonului regulat; avem nevoie de o victorie si un egal pentru a ne pastra prima pozitie in clasament.

A venit victoria inca din primul meci 11-7!Am condus chiar si cu 9-3,meritau oradenii o infrangere la scor sa-i scufundam!

Astazi daca nu ma insel ei trebuie sa ne invinga la 2 goluri ca sa treaca pe primul loc!

9-11 in al doilea meci pentru Oradea,astfel oradenii termina pe primul loc sezonul regulat si vor avea meciul 7 al finalei acasa(daca va fi cazul)!Am avut sansa pe final de meci sa inscriem golul care sa ne lase pe primul loc al clasamentului,insa din pacate am ratat superioritatea avuta!

Nu as vrea sa ma gandesc la un 3-3 la general cum o sa fie meciul 7 la oradeni acasa...

Deja vue cu meciul de baschet,victorie meritata a celor din Oradea cu o evolutie f slaba alor nostri.Exact opusul meciului de vineri.Ramine de vazut care ne este valoarea adevarata si de ce apar aceste fluctuatii de la o zi la alta.

Azi, la ora 19.30, ros-albastrii joaca returul semifinalei EuroCup cu Posillipo Napoli. In tur, dupa cum ne amintim, stelistii au pierdut cu 6-8. Sa speram ca ne-am consumat atunci toata doza de ghinion si ca astazi vom evolua cu aplombul si inspiratia care ne-au adus la nivelul acesta. Indiferent de rezultat, eu unul sunt mindru de echipa asta si de saltul valoric fenomenal realizat in acest sezon; nimic din ce s-ar putea intimpla azi nu va sterge aceste cuvinte