Virgil

Steaua - FC Botosani 4-0 (1-0)

31 posts in this topic

Luni, 31 martie 2014, de la ora 21:00, pe stadionul Steaua zis si Templul Fotbalului Romanesc pana mai ieri-alaltaieri,

Steaua - FC Botosani

Meci transmis de Digi Sport 1.

Botosaniul desi se afla pe un loc onorant pentru o nou promovata, si vorbim aici de locul 9, se afla la 26 de puncte in urma Stelei.

Se pare ca moldovenii si-au luat in serios provocarea de a se mentine in Liga 1 si se afla momentan la 8 puncte inaintea primei echipe aflate pe pozitie de echipa aflata in pericol de retrogradare, respectiv de Sageata Navodari, 24 de puncte.

In urma echipei botosanene se afla CFR Cluj, o fosta campioana si castigatoare a Cupei Romaniei, si o viitoare posibila echipa de Liga a doua (jucatorii nu si-au primit salariile de 4-5 luni, Paszkani nu mai are bani, guvernul lui nu mai e la putere). In urma Clujului se afla Concordia, ACS Poli, Otelul si din nou Clujul (de aceasta data "U") Apoi vine haul.

Desi fata de moldoveni Steaua va juca un meci in plus la jumatatea saptamanii (semifinala de Cupa cu o echipa pe care in primele etape ale sezonului in curs o vedeam mai degraba la retrogradare decat pe locul 4 ( ati ghicit, e vorba de fantoma lui Dinamo), Botosaniul nu poate emite pretentii.

Pronostic Steaua - FC Botosani: 1.

La o simpla privire pe acest meci cotele ar trebui sa fie de 1 leu pentru semnul 1, 35 lei pentru x si 50 de lei pentru 2.

Ca sa vedeti cu cine jucam.

S-auzim de bine, ca de vazut...

Bucuresti, Steaua Bucuresti!

Edited by Virgil

Legat de bilete,acestea se vor pune in vanzare de la ora 16 si au urmatoarele preturi:

Peluze -5 lei

Tribuna a II-a - 10 lei

Tribuna I - 15 lei

Tribuna 0 - 30 lei

Fotolii (VIP) - 50 lei

Sper sa continuam seria buna a rezultatelor,sa ne mentinem la o distana confortabila fata de locul 2.

Daca puteti veni la stadion, nu evitati sa o faceti. Hai Steaua! fular-campionii:steag_cruce_invers:

echipa_are_nevoie_de_tine.jpg

Edited by besliud

Steaua - Botosani 1-0 la pauza, gol Ad.Popa (min.12), dintr-o faza suspecta de offside.

Altfel, stelistii au jucat bine numai in ultimele minute ale reprizei, atunci cand au combinat in viteza, iar Pintilii si Keseru au fost foarte aproape de a marca.

Tatarusanu 5 - nu a fost solicitat;

Prepelita 5 - sub Varela;

Szukala 5 - in scadere evidenta de randament;

Gardos 6 - un juc curat, fara mari probleme in aparare plus cateva incercari timide de a urca in atac;

Parvulescu 4 - slab, se vede lipsa meciurilor;

Pintilii 5 - sarcini rutiniere indeplinite, dar si un glaben care nu-i da dreptul sa evolueze la Timisoara;

Sanmartean 6 - cel mai bun jucator al reprizei, inclusiv pe faza defensiva;

Tanase 4 - lipsit de orizont, pierdut in actiuni fara perspectiva;

Ad.Popa 5 - a inscris, dar a inotat multa vreme printre fundasii advesi;

Chipciu 5 - fara realizari notabile;

Keseru 5 - s-a vazut abia in final de repriza.

Sper ca Steaua sa evolueze suficient de bine dupa pauza pentru a obtine cele trei puncte.

Steaua - Botosani 4-0 (1-0), goluri Ad.Popa, Piovaccari, Parvulescu si Tanase. Lucrurile au mers mult mai bine dupa eliminarea lui Ivanovs. Totusi, ramane o mare parte din prima repriza in care stelistii nu au legat jocul, dar si cateva decizii de arbitraj pe care inamicii ros-albatrilor nu vor pregeta sa le speculeze.

Tatarusanu 6 - sigur in putine situatii in care a fost solicitat;

Prepelita 5 - a jucat pe un post cu care este mai putin obisnuit;

Szukala 6 - inlocuit de Reghe pentru a nu risca un galben si, implicit, suspendarea in meciul cu Timisoara;

Gardos 6 - fara probleme;

Parvulescu 5 - in ciuda golului, a evoluat departe de pretentiile Stelei;

Pintilii 5 - galben luat in prima repriza il determina sa ia o pauza in etapa care urmeaza;

Sanmartean 6 - a jucat foarte putin in repriza a doua, a fost cel mai bun in primele 45 de minute;

Tanase 5 - un gol si o ratare colosala dupa reluare;

Ad.Popa 6 - mult mai bun dupa pauza, assist la golul lui Tanase;

Chipciu 6 - nu s-a lipit de gol;

Keseru 5 - mai slab ca in ultimele meciuri, inlocuit la pauza;

Piovaccari 5 - un gol, insa a aparut destul de putin la finalizare;

Stanciu 6 - vivace, penetrant, un pic egoist;

Varela 6 - a jucat in centrul defensivei, s-a achitat de sarcini.

Joc, faze, ocazii ... intr-un cuvant spectacol!

Bravo!

Sorry, nu am bagat de seama ca in final de meci Pintilii a luat al doilea galben si a fost eliminat. Intocmai ca in jocul cu Astra.

Steaua - Botosani 4-0 (1-0), goluri Ad.Popa, Piovaccari, Parvulescu si Tanase. Lucrurile au mers mult mai bine dupa eliminarea lui Ivanovs. Totusi, ramane o mare parte din prima repriza in care stelistii nu au legat jocul, dar si cateva decizii de arbitraj pe care inamicii ros-albatrilor nu vor pregeta sa le speculeze.

Tatarusanu 6 - sigur in putine situatii in care a fost solicitat;

Prepelita 5 - a jucat pe un post cu care este mai putin obisnuit;

Szukala 6 - inlocuit de Reghe pentru a nu risca un galben si, implicit, suspendarea in meciul cu Timisoara;

Gardos 6 - fara probleme;

Parvulescu 5 - in ciuda golului, a evoluat departe de pretentiile Stelei;

Pintilii 5 - galben luat in prima repriza il determina sa ia o pauza in etapa care urmeaza;

Sanmartean 6 - a jucat foarte putin in repriza a doua, a fost cel mai bun in primele 45 de minute;

Tanase 5 - un gol si o ratare colosala dupa reluare;

Ad.Popa 6 - mult mai bun dupa pauza, assist la golul lui Tanase;

Chipciu 6 - nu s-a lipit de gol;

Keseru 5 - mai slab ca in ultimele meciuri, inlocuit la pauza;

Piovaccari 5 - un gol, insa a aparut destul de putin la finalizare;

Stanciu 6 - vivace, penetrant, un pic egoist;

Varela 6 - a jucat in centrul defensivei, s-a achitat de sarcini.

Note exagerat de mici. Steaua a facut un adevarat spectacol. A fost un joc de nota 8,5. Doar 8,5 pentru ca Steaua poate face meciuri si mai bune, dar cu Botosani nu a fost cazul.

noroc cu arbitrul ca atfel o.zbarceam

gol din offside si din fault....

Blat, furaciune cu arbitrii, cu patronii echipei adverse si cu primaru' Botosaniului. Tu nu vezi ca nu mai putem bate pe nimeni pe bune?

Vinde,pleaca, mori

Vreau Steaua curata

Steaua nu mai e cea de odinioara

Nu mai simt nimic pentru hibridul asta

M*ie mall arena

cateva decizii de arbitraj pe care inamicii ros-albatrilor nu vor pregeta sa le speculeze

Le doresc dansilor sa ma pupe cu buze reci.

O urare speciala pentru patrupede: unul cate unul va tirati dupa hildan!

Edited by edmond_dantes

Hai sa fim realisti. Nu se punea problema obtinerii celor 3 puncte, dar au fost si niste greseli de arbitraj in favoarea noastra.

Peluza Sud la inaltime, putini dar adevarati!

Parerea lui Vochin care a pus lupa pe fazele respective la Fotbal club.

- Off side a fost, dar "milimetric", greu de decelat. A mai spus ca important era si momentul in care a plecat mingea prin deviere. Pe stop cadru mingea era deja in aer.

- Fault nu a fost. Tanase nu s-a miscat. A intrat portarul in el. Chiar a adaugat:" o faza de asta nu se pune fault nici la baschet".

(PS La Szukala s-a dat un fault in atac "la portar". Nici vorba de asa ceva, intarit si de comentatori)

Cateva greseli impotriva Stelei, recunoscute si de Fotbal club:

- Min 29 Keseru a fost oprit dintr-un off side imaginar. Scapase singur.

- Min 57 galben aiurea la Tanase. Nu a fost simulare.

- Imediat dupa acest galben, fault in careu asupra lui Stanciu, sesizat si de comentatori.

Chiar a spus, mucalit, unul dintre ei: "A fost fault la Stanciu, dar nu a mai zis nimic sa nu ia galben ca Tanase"

O zbarceam? ?:D

- Dupa gol au fost 5 ocazii de gol clare pana in min 45(33, 38, 42, 44, 45).

Pana si Naum a spus ca printr-o minune a ramas doar 1-0.

- In repriza a 2-a aia n-au mai contat in joc. Nu mai le enumar ocaziile. Au fost 8 din care 3 goluri si o bara.

Faze video sunt aici:

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Compe...osani+ora+21+00

fular-campionii

Edited by xray

In prima repriza Botosaniul a alergat foarte mult si a aglomerat mijlocul iar pana prin minutul 35 cred ca a fost unul din cele mai slabe jocuri ale noastre din sezonul asta. Enorm de multe pase gresite, dezorientare pe teren etc.

Eu sincer sa va spun, desi sunt un mare fan al lui Reghe (chiar a revolutionat putin fotbalul romanesc), mi se pare ca exagereaza cu sistemul cu chipciu varf retras. Jucand cu varf retras automat avem un stil extrem de tehnic, multe pase, multe combinatii. Cand intalnim o echipa care aglomereaza mijlocul si se apara mai sus avem mari probleme, nu avem valoare chiar asa mare incat sa ne iasa toate combinatiile tehnice. Ne dam prea "Barcelona", mult mai mult decat sunte. Insa intr-adevar poate fi o solutie jocul asta pt echipele care se baga cu fundul in poarta si se apara extrem de jos.

Referitor la sistem ma gandesc si in ideea ca urmeaza la vara calificarile pt Liga Campionilor din sezonul urmator. Nu stiu cat de benefic ar fi un astfel de sistem intalnind echipe de valori ridicate(si nu ma refer la grupe, ci la tururile preliminare + play off).

In sistemul cu piovaccari mi se pare ca echipa arata mult, dar mult mai bine.(apropo ar fi o extrem de mare pierdere daca nu reusim sa il tinem si din vara, am impresia ca i se face o mare nedreptate, valoarea si randamentul pe care il arata ar fi trebuit sa il puna in capul listei de achizitii). Piovaccari e un jucator de mare valoare din punctul meu de vedere. In primii 3 din toata echipa, valoric vorbind.

Imi lasa impresia ca e un moft de-al lui Reghe, el vrea sa faca tot felul de inovatii prin a arata ce mare antrenor este el. Cred ca nu intelege ca e un mare antrenor si fara sa faca inovatii tactice. Nu este la prima incercare de genul asta, aduceti-va aminte de acel sistem cu 3 fundasi centrali pe care l-a incercat sezonul trecut pana a venit meciul de acasa cu stuttgart si probabil a primit interdictie sa mai experimenteze tot felul de sisteme oarecum atipice de joc.

Edited by France98

Eu sincer sa va spun, desi sunt un mare fan al lui Reghe (chiar a revolutionat putin fotbalul romanesc), mi se pare ca exagereaza cu sistemul cu chipciu varf retras. Jucand cu varf retras automat avem un stil extrem de tehnic, multe pase, multe combinatii.

Aseara am jucat strict 4-2-3-1 cu varf impins, in prima repriza Keseru, in a doua Piovaccari.

Erata la comm [#15]

1. " Imediat dupa acest galben, fault in careu asupra lui Stanciu, sesizat si de comentatori. "

Corect: la marginea careului

2. " Dupa gol au fost 5 ocazii de gol clare..."

Corect: Nu toate 5 au fost "clare", ci oportunitati.

Mea culpa!

Eu zic ca Reghe ar trebui sa se gandeasca acum doar la 2 lucruri :

1. Castigarea CUPEI ! Returul cu Dinamo + Finala

2. Pregatirea pentru preliminariile UCL... ( Asta insemnand jucarea tuturor meciurilor ramase din retur, doar pentru a le castiga si a testa jucatorii). De asemenea sa se gandeasca la ce jucatori ii trebuie pentru caleficarea in grupe . Sa nu mai alerge dupa jucatori cum a facut-o in vara trecuta.

Evident ca ar trebui facut tot posibilul pentru :

- pastrarea lui Piovaccari pentru ca incepe sa cunoasca jocul echipei si coechipierii si la randul lui este inteles. Se vede ca are o scoala de fotbal superioara ....

- pastrarea lui Tatarusanu pentru experienta care a acumulat-o ...

- rezolvarea problemelor numite "fundasii laterali" : un inlocuitor pentru Lato si consolidarea pozitiei lui Varela ...

- o dublura pentru Pintili ....

... Si poate se uita si ei la meciurile Barcelonei ... la stilul lor de joc ... la felul cum pun stop si preiau mingea, cum se dau pasele ( dintr-o atingere), cum schimba si alterneaza stanga- dreapta si cum se patrunde central prin defensivele adverse ... cat de repede iau decizii jucatorii in situatii limite .... In seara asta e Barcelona - Atletico !!!!

Ca de obicei Strajerul are impresia ca daca se discuta despre acel offside de la primul gol, se cauta un atac la baioneta la adresa Stelei. Ce e ala offside milimetric?! Ce e ala un milimetru? Il poti tu vedea de la un metru macar? Nu! Deci, cum Dumnezeu sa-l vezi de pe stadion de la zeci de m sau de la televizor? Si totusi l-au vazut toti. Probabil ca a fost offside decimetric. Dar nici ala nu se pune, ca trebuie sa fie decametric. Dar a fost "milimetric"...ca si "11m pe jumatate aparat" si cate si mai cate...

Choli a dorit probabil sa spuna ca mingea aia e totusi rotunda. Si probabil se gandeste deja la meciurile de la anu' unde multe nu mai merg ca aici .... Dar si asta e mai putin important deoarece dupa aspectul jocului era extrem de probabil ca Steaua sa se impuna oricum la scor.

Asadar, se poate face o analiza a meciului si fara a mai lua in calcul acel offside. Fara a-l mai justifica. Fara a mai incerca sa zicem ca n-a prea fost si daca oricum a fost n-avea cum sa-l vada etc. Limpede coane? :)

PS astept o analiza amanuntita cu statistici a jocului din nou foarte bun al lui Tanase.

Edited by Lorimer

Pacat de Piovaccari,ar fi iesit golgheter daca ar fi jucat mai mult si am vazut ca se si intelege bine cu Keseru,din 3 pase au facut golu 5 in cupa.

Probabil se gandeste ca la anu nu o sa mai fie Piovacari si cauta formula de joc pana cand va gasi un inlocuitor,la modul cum se lucreaza la Steaua in momentul de fata imi vine greu sa cred ca oricine vine in postura de atacant nu se adapteaza atata timp ca jocul merge bine la mijloc si este servit atacantul,numai sa o bage in plasa....aici trebuie si putina viziune a jocului.

Ca de obicei Strajerul are impresia ca daca se discuta despre acel offside de la primul gol, se cauta un atac la baioneta la adresa Stelei. Ce e ala offside milimetric?! Ce e ala un milimetru? Il poti tu vedea de la un metru macar? Nu! Deci, cum Dumnezeu sa-l vezi de pe stadion de la zeci de m sau de la televizor? Si totusi l-au vazut toti. Probabil ca a fost offside decimetric. Dar nici ala nu se pune, ca trebuie sa fie decametric. Dar a fost "milimetric"...ca si "11m pe jumatate aparat" si cate si mai cate...

Limpede coane? :)

In [#15] am scris pentru vazatori:

"Parerea lui Vochin care a pus lupa pe fazele respective la Fotbal club.

- Off side a fost, dar "milimetric", greu de decelat. "

Deci, pentru vazatori era clar ca Vochin a spus "milimetric"( si apoi si "infinitezimal"!)

Cauta-l aici si ca un stelist indignat exprimati frustrarea off side-ului "milimetric", nu o mai exersa pe mine:

www.vochin.ro

Limpede, conahsule?

PS

Constat ca iar ai reluat seria "ai n-ai treaba ... ma provoci cu atac la persoana" aproape la fiecare comentariu al meu. Inca nu am raportat, dar vezi-ti de treaba, nu de obsesii.

Edited by xray

Nu stiam ca un stelist este obligat sa-l asculte permanent pe Vochin. Apoi, daca am ceva sa-i spui lui Vochin probabil ca intru pe acel site...Atata vreme cat aici ii reproduci opinia inseamna ca i-o impartasesti... si aici, pe acest site am treaba cu tine in consecinta.

Spor la "reporturi", nu-mi pasa...numai ca pe viitor va trebui sa demonstrezi ce sunt alea "atacuri la persoana". Pana una-alta eu pot sa dovedesc ca dumneata faci propaganda si aperi strict interesele clubului (mai exact celor care conduc clubul), indiferent care sunt alea, ci nu ale Stelei ca si fenomen social. Esti exact la celalalt capat fata de extremistii din fratie, dar tot extremism se cheama.

Edited by Lorimer

si eu o sa dau report ... lorimer trebuie sa mergi sa te tratezi frate :)))