Virgil

Steaua - Dinamo 1-1 (0-0)

97 posts in this topic

daca ne pretam ca suntem un club cu istorie si un club de legenda al europei de est cel putin, atunci TREBUIE sa avem un stadion propriu.Nu sa jucam pe MALL ARENA.Trebuiesc bagate cateva zeci de milioane de euro serioase in stadion.Cat despre atmosfera...eu am fost dezamagit crunt...ala a fost iad?Sa fim seriosi...sa ne uitam la sarbi, olandezi....sa nu mai zic nemti...acolo atmosfera..nu la noi.

doamne cat de bine ar fi daca s-ar uni nord cu sud.. sa scapam de toti lesinatii care vin in peluze ca la biblioteca.. m-am saturat de specimene d-astea.. sa vii mai ales cu Dinamo in peluza si SA NU CANTI.. deja e bataie de joc :) aseara dupa primele 15 minute abia mai cantau primele 4-5 randuri la nord.. josnic :D

Edited by barichello

doamne cat de bine ar fi daca s-ar uni nord cu sud.. sa scapam de toti lesinatii care vin in peluze ca la biblioteca.. m-am saturat de specimene d-astea.. sa vii mai ales cu Dinamo in peluza si SA NU CANTI.. deja e bataie de joc :) aseara dupa primele 15 minute abia mai cantau primele 4-5 randuri la nord.. josnic :D

asta este cand toti cetatenii f8**i vin in peluza.ar trebui luati toti la capace, cu tiganisme...nu mai veni in m888i ma-tii daca nu canti.

ar trebui luati toti la capace

Asta inainte sau dupa sa va bateti intre voi?

asta este cand toti cetatenii f8**i vin in peluza.ar trebui luati toti la capace, cu tiganisme...nu mai veni in m888i ma-tii daca nu canti.

Ai o mentalitate de om cu 2 clase. Tu nu esti in stare sa gandesti putin inainte sa "deschizi gura" pe net? Sunt si oameni care nu au bani sa dea pe bilet la tribuna dar vor sa vina pe stadion. Ce sa facem cu ei? Ii luam la capace? Cand o sa ai buletin (sau te vei maturiza) o sa vezi altfel lucrurile si nu o sa mai arunci vorbe de copil pe forumuri.

Ca sa ai o galerie zdravana ai nevoie de oameni dispusi sa se consume puternic la un meci. Din pacate, acei oameni se gasesc acum la doua peluze, in locul unui singur grup compact si asta din ratiunile ideologice (deloc neglijabile) pe care le cunoasteti cu totii.

Asa ajungi ca la meciuri cu asistenta ridicata sau medie, sa ai o treime/jumtate care-ti canta in Peluza Nord si Sud, iar restul compus din ceea ce numiti cetateni, adica oameni care in mod normal ar fi fost la T2.

N-o sa invoc si alte tari, dar ii voi da exemplu pe italieni, fiindca romanii in materie de "ultraserie" dupa ei s-au inspirat. Grupul compact al galeriei intotdeauna este comasat la o singura peluza, ca exemple : Curva Nord (Bari, Inter, Parma, Lazio, Cagliar, Brescia, Udinese), Curva Sud (Juve, Milan, Hellas, Roma) sau alte peluza denumite Curva Fiesole - Fiorentina, Curva Pisani - Atalanta, Curva Maratona - Torino, Curva Bulgarelli - Bologna, etc.

Cu mici exceptii cam asa este prin toata lumea asta, deci pretentiile astea ca Steaua sa aiba, nu una, ci doua peluze foarte puternice sunt total exagerate.

Mai mult de atat, in Germania, peluza in care sta galeria echipei gazda, scaunele sunt inlocuite de clasicele "gradene".

Sudtribune Westfalenstadion Dortmund cu gradene :

Die_vierte_Ausbaustufe___Bilder_vom_13072005.jpg

Efectul de "musuroi" obtinut :

sudtribune_1.jpg

20110805_bvb_hsv_0190_2_3__1200px.jpg

Nordtribune Westfalenstadion Dortmund cu scaune, unde se duc suporterii mai putin "patimasi", dar care vor sa

asiste la meci dintr-o peluza din varii motive (pret mic, atasament, etc) :

Die_vierte_Ausbaustufe___Bilder_vom_13072005.jpg

Cam asa trebuie procedat si la noi, printr-un proces de reogranizare, prin care asistati de conducerea clubului (din pacate) poti inlatura "elementele indezirabile" din peluza rezervata galeriei.

Si pentru a disipa orice dubiu, pot sa va spun ca in ceea ce ma priveste, nu sunt membru al vreuneia dintre peluze (Sud sau Nord), nu intentionez sa (re)devin si nici sa fac lobby uneia sau alteia. Tot ceea ce am spus este o realitate de fapt, un adevar incontestabil prezent in toata lumea. Galerie puternica nu poti sa faci cu doua peluze, la fel cum nici atmosfera scontata nu o poti obtine pe stadion atunci cand unii canta hais si altii cea, intr-un "carambol auditiv".

Din pacate la noi nu se poate...Ma doare sa vad ca nu stau in aceeasi peluza pentru diverse motive, si nu ajung la un comun acord. Trist..Prevad un ritmul asta un sfarsit pentru ambele peluze...Imi pare rau sa o spun

Ai o mentalitate de om cu 2 clase. Tu nu esti in stare sa gandesti putin inainte sa "deschizi gura" pe net? Sunt si oameni care nu au bani sa dea pe bilet la tribuna dar vor sa vina pe stadion. Ce sa facem cu ei? Ii luam la capace? Cand o sa ai buletin (sau te vei maturiza) o sa vezi altfel lucrurile si nu o sa mai arunci vorbe de copil pe forumuri.

acei oameni care nu au bani de bilet au venit in peluza si au cantat de fiecare data cu foarte mici exceptii.mai bine taci dracu din gura si nu te mai baga in seama aiurea.eu vb de aia care au venit doar la meciul cu Dinamo sa strige "Bucuresti Steaua Bucuresti" si se comportau ca niste maimute.se vedea clar ca nu au mai fost in peluza.mai tare s-a cantat la meciul cu chiajna sau u Cluj decat la meciul cu Dinamo.deci nu mai vorbi in necunostinta de cauza.

Probabil, stadionul sa fie problema :). Oricum, am identificat unul ideal in Africa de Sud, se numeste Mmabatho Stadium si acolo toti putem avea cate-o peluza, dupa cum urmeaza :

Proiect_stadion.jpg

Atmosfera ar fi senzationala si chiar ideala pentru multe alte sporturi pe langa fotbal, precum aruncarea cu torta sau scaunul, scrima cu betele de steag, concursuri de mancat hot-dog, karaoke pe manele, suta de metri pulane pe ceafa, maraton spart seminte, etc.

Estadio_7.jpg

hai date-n spanac si la fast-food cum au acees aia ? :)

Ma asta este o chestie total aiurea! Stiu ca multi acum spuneti multe ca vezi doamne la Sud lumea se bate si alte balarii! Frate sa nu uitam ca sa stat 4 insi pe metru patrat si cand jANDARMERIA ajunge sa ne inghesuie ca pe sardine, atunci ai si raspunsul corect de ce nu a iesit mai nimic! Eu in prima repriza nu stiu daca am reusit sa flutur steagul mai mult de doua ori a cate 30 de secunde din pricina aglomeratiei! Sper ca oamenii care au fost pe post de umplutura in Peluza Sud aseara si au asistat la conflicte, pe viitor sa nu mai calce prin peluze la asfel de meciuri!

Lumea ar trebui sa inteleaga ca la asfel de meci baietii peluzei sunt cu nervii intinsi la maxim, baietii sunt preocupati de coregrafie si este normal sa te mai enervezi! Vorba lui Choli: "Te duci sa-ti faci un steag, alergi sa iei materiale, te pregatesti o saptamana pt un meci si cand aijungi la stadion teava steagului se rupe!" Nu-ti vine sa-ti bagi **** cand sti ca ai muncit o saptamana pt 5 min si de fapt realizezi ca s-a ivit un factor neprevazut?

OK!

despre ce sa vb?.....despre meci? despre atmosfera?

plm! o sa scriu de toate.

Despre meci. Am fost atat de sigur ca facem scor cu ei incat am luat si la pariuri handicap :) ...

o vai! ce teapa amara mi-am luat! oare cum au putut juca atat de prost? sa nu fi in stare sa-ti creezi ocazii de gol? sa nu ai viziune? sa ti mortis sa driblezi pe toata lumea? sa nu ridici capul din pamant? sa nu fi in stare sa dai o centrare de 5 m in fata portii? sa te calci in picioare...

ce mizerie de meci am facut! unde sunt verticalizarile de anul trecut? unde este presingul de anul trecut? unde este darzenia de anul trecut? ...ambitia? vointa? ....toate astea s-au pierdut?

o reghe! esti atat de orb sa vezi ca acest jucator tanase NU ARE CE CAUTA LA Steaua?

meciul de aseara a fost, probabil, cel mai prost din acest sezon si daca nu ne trezim rapid, s-ar putea sa mai urmeze si altele!

despre atmosfera..

fata de meciurile obisnuite din campionat atmosfera a fost mai ok..dar totusi este la ani lumina fata de ce a fost. cum e posibil sa nu fi in stare sa te organizezi? sa nu fi in stare sa stii sa conduci o peluza? cat de greu o fi sa insiri in fata peluzei 6-7 baieti cu vechime si respectati de toata lumea care sa dea tonul? chiar nu se poate sa existe o corelare a intregii peluze? de ce trebuie sa se cante pe 15 voci? de ce crede cineva ca, daca isi cumpara bilet in peluza are dreptul sa stea ca prostul si sa nu cante? nu bah! daca veniti in peluza cantati in plm sau nu mai veniti....in special la meciul cu dinam0. unde esti jeane sa le spui "cine nu canta masa e o curva" sau "bah esti muist", canta in plm" sau "daca te prind ca nu canti, cobor si te calc in picioare" sau sa stii sa dai tonul unei peluze. Liderii de acum ar trebui sa stie ca atunci cand e peluza plina e nevoie de cateva secunde de tacere si apoi de discutie pana stie toata lumea ce urmeaza sa se cante. Nu poate da tonul cineva care nu este auzit in toata peluza. dar de' .....

Daca nu se face ceva, in maxim 10 ani peluzele steliste vor fi simple amintiri pe peretii de feisbok sau pe pagina youtube.....

trist, foarte trist.

Peluze ok, atmosfera ok, Keseru timp de 1 minut ok, tanase ok inainte de meci.

In rest: meci dezastru! Era sa vomit cand l-am vazut pe Stoican emotionat de aceasta performanta a secolului 21 pt Dinamo. Insa problema e la noi, nu la ei!

Cum sa te faci auzit intr-o peluza cand tu umblii cu porta-vocea la 3.000-4.000 de oameni,acolo iti trebuie 3-4-5 boxe mari amplasate si cand urli odata pai sa stie toata peluza ce urli,asa porta-vocea nu te auzi decat primele 5 randuri ca apoi sus lumea e linistita....

Se ne imprumute liderul galeriei de la dinam0 megafonul cred ca il auzeai de la tribuna a-2-a :)):)) ,iar noi ii invatam putina gramatica pe catei,ca tot le place lor sa scrie gresit aproape orice banner! :))

Aia cu scaunele,daca s-ar putea as da toate scaunele jos de la ambele peluze dupa ce ca sunt vai de mama lor abia mai stau intr-un surub si arata cum arata,tre' sa fi atent sa nu iti rupi si gatul cand sari :)):)) ii vazusem pe unii direct pe jos unii peste altii la golul marcat de Keseru :)) !

Nu prea inteleg ce se intampla la Nord, multi spun ca vin multi cetateni si ca nu canta. Pai, ce sa cante daca tot meciul se cant maxim 3-4 cantece, si fiecare cantec il canti de iti vine rau . Ultima oara, se canta ceva si majoritatea oamenilor din peluza erau plictisiti, li se luase de cantat, si totusi, se striga : Haideti ba, cantati : asta dupa 15 min, dupa alte 15 min s-au gandit sa schimbe cantecul . Oricum, a tinut si ala ceva.

# N-avem un cantec calumea, sa iti faca pielea de gaina cand il auzi, sa vezi cum toata lumea sare, se tin de umeri, sa te faca sa canti si fara sa vrei . Dar daca contam doar Forza Steaua, lupta Steaua, Steaua Bucuresti etc de 1000 de ori la fiecare meci, sigur nu o sa mai cante nimeni in ceva timp.

Emp

Unde se auzea ca eu eram pe maxim randu 10 si abia il auzeam pe Lecce ce mornaia acolo...mai frumos a fost cu Cluj,am fost mai putini dar staiam ce facem,era unii pe prin peluza pe la SUD parca era prima data cand calcau pe acolo,hanar nu aveau ce trebuie sa faca cu alea de jos,cu cupele cu tot mai bine eram 500-1000 dar voinici decat 4000 de cetateni :(

acei oameni care nu au bani de bilet au venit in peluza si au cantat de fiecare data cu foarte mici exceptii.mai bine taci dracu din gura si nu te mai baga in seama aiurea.eu vb de aia care au venit doar la meciul cu Dinamo sa strige "Bucuresti Steaua Bucuresti" si se comportau ca niste maimute.se vedea clar ca nu au mai fost in peluza.mai tare s-a cantat la meciul cu chiajna sau u Cluj decat la meciul cu Dinamo.deci nu mai vorbi in necunostinta de cauza.

e bine ca sustii ce am scris:) numai bine

[..]

Edited by Empyro
La urmatoarea postare de genul asta iei ban direct pentru "adulari dinamoviste" !!

1)Deci la Peluza Nord in prima repriza s-au cantat DOAR 3 sau 4 cantece. S-a cantat un pic, cat a fost coregrafia ,de Steaua (ale Forza Steaua ale Forza Steaua alee) apoi numai de Dinamo. Timp de 45 DE MINUTE. Dupa parerea mea o galerie TREBUIE SA-SI SUSTINA ECHIPA si abea dupa aceea sa se lege de rivali. Poate ca nu sunt nici ultras si nici membru de brigada. Dar stiu macar care este datoria unei galerii.

2) Legat de ce a spus Empyro... Sunt si eu printre cei care ar imbratisa ideea unei singure galerii. Ceea ce mi se pare ironic e ca si ei sunt nostalgici dupa vremurile de mult apuse(ani 90...,inceputul anilor 2000), dupa cum a spus un membru de la Nucleo in clipul de pe net de la Fan Steaua TV. Chiar daca sunt nostalgici ei totusi considera ca "sunt pe drumuri diferite si au ideologii diferite". Credeam ca ideologiile pot fi diferite si intre brigazi...

In fotbal,baschet, polo, handbal etc. se joaca in echipa. De ce? Pai daca ar juca fiecare pe cont propriu ar fi spre dezavantajul clubului pe care il reprezinta. Asa si cu cele doua peluze ale noastre. Sper ca nu m-ati inteles gresit... Ma bucur sa vad ca din ce in ce mai multe persoane imi impartasesc opinia. Nu stiu cati dintre voi sunt membrii de galerie, dar poate ca este un inceput. Sper ca si noi ( ca suporteri) in al 12-lea ceas sa ne trezim.

PS: Sunt un suporter care merge in ambele peluze. Am cantat, am ragusit si voi canta si voi ragusi in continuare!

Edited by Cdragos

O cauza in parte o are si acest forum,cu stupoare observ ca la unele meciuri comentam foarte putini cum merge echipa,in cand este vorba despre un meci capital intra toti "nimenea-n drum" si isi exprima parerea,oameni care practic nu au treaba cu echpa,sunt stelisti se uita la unele filmulete pe youtube si isi imagineaza de ce la noi nu este ca la altii,eu unul prefer sa intre in Peluza Sud numai oameni care canta,sa stea frate unu din voi sau chiar Lecce la poatra de la intrare si sa le explice ba daca intri aici,cand faci spectacol,pe asta ne baza si pe mentalitatea asta functionam,sa vezi apoi cum usor usor se organizeaza baietii si canta frumos,invata si cantecele.

Un alt factor foarte important este si lipsa de comunicare intre peluza si conducere,de ce nu facem intre noi o tombola,adica la fiecare meci ne adunam toti bilete scriem seria pe o foaie de hartie si facem o extragere unde la fiecare meci un suporter a primeasca un tricou gen,apoi sa facem usor usor zidul rosu la sud :) si trecut intr-o mica baza de date(un caiet ceva) ca sa nu mai primeasca si alta data,dar asta numai dupa ce dovedeste ca merita!

Sa vezi cum vine lume apoi in peluza si canta de mama focului,este parerea mea despre ceea ce ar trebui facut asa devine si distractiv sa mergi in Peluza Sud si nici nu me mai facem nimeni "o gasca de golani" sau cum ne mai numesc ei...

Edited by Korado

organizarea pleaca de la cei care conduc peluza.si aici vorbesc de liderii peluzei nord, se stiu si nu am sa dau nume, am sa vorbesc de peluza ca de o "entitate".Daca tu ca si lider de galerie observi ca vin din ce in ce mai putini oameni in peluza si care nu au nici o treaba cu fenomenul ar trebui sa sti ce masuri sa iei.In primul rand sa atragi oameni in peluza care vor sa cante si sa sustina neconditionat echipa si sunt 100001% convins ca sunt foarte multi care vor sa vina sa sustina echipa dar nu se face nimic in sensul asta pentru a atrage aceste persoane.La fiecare meci vad aceleasi fete plictisite si ignorante de parca lor le apartine peluza.Conteaza si atitudinea liderilor si modul in care transmit pasiunea catre cei care vin in peluza.Ar trebui sa se faca in primul rand o "selectie" de bun simt.Eu unul la fiecare meci le-as zice alora care nu au venit sa cante sa se duca sectoarele din marginea peluzei si sa stea acolo daca au venit doar sa vada meciul, poate suna penibil ce zic dar daca transmiti lucrul asta catre oamenii din peluza cu siguranta o sa se faca o selectie naturala.Trebuie creat un mediu propice celor care vin sa cante.

Un meci echilibrat in care Dinamo a fost clar mai organizata. Legat de cantece nu mai zic nimica. O zii buna tuturor suporterilor !