ar3s

Steag

16 posts in this topic

La cat se ridica costul pentru realizarea unui steag ( 2m x 2m ) ?

# Daca iti faci un steag, o sa vine vreunu din peluza sa comenteze ca ce e cu tine aici si cu steagul ?

Sunt niste bani, mai ales daca esti singur. Gandeste-te ca trebuie sa iei material, vopsele, pensule de diferite marimi etc. Cel mai bine e sa te combini la bani cu inca unul sau doi prieteni.

Legat de a doua chestie, dimpotriva, e foarte bine ca aduci steaguri, atata timp cat nu folosesti logouri ale brigazilor din peluza.

Asteptam poze cu steagul daca il faci.

Edited by rtj

Eu recomand steaguri facute din material usor (fasul ala ca de steag)! Daca faci un steag dintr-un material greu si te duci la un meci singur sau cel putin doar tu il fluturi singur in peluza, te asigur ca vei avea o mare febra musculara! Toate steagurile mele sunt facute din material specific steagurilor si se gasesc la metru! Achizitia in sine este simpla, iti va mai ramane sa gasesti o croitorie buna si gata steagul!

Vorba lui Lecce: "Brigazile au multe steaguri, dar predomina culori anonime de Steaua gen negru si alb asta tinde spre pierderea identitatii! Daca tot faceti steaguri, folositi fratilor culorile clubului ca si asa suntem majoritatea imbracati in negru!

PS: @ ar3r dimensiunea ideala la un steag este de 2,5x2,5 metri, ca 2 pe 2 iese sincer cam bizar fata de steagurile din peluze. Gandeste-te putin ce diferenta va fi in momentul in care te duci in peluza si vei flutura un 2x2 pe langa unul care flutura un 4x4 diferenta este uriasa! :)) Daia zic 2,5x2,5 minim este mult mai ok.

Uite un ex doar ca sa vezi cum se vede.

exemplu_diferenta_steag.jpg

Edited by besliud

Eu recomand steaguri facute din material usor (fasul ala ca de steag)! Daca faci un steag dintr-un material greu si te duci la un meci singur sau cel putin doar tu il fluturi singur in peluza, te asigur ca vei avea o mare febra musculara! Toate steagurile mele sunt facute din material specific steagurilor si se gasesc la metru! Achizitia in sine este simpla, iti va mai ramane sa gasesti o croitorie buna si gata steagul!

Vorba lui Lecce: "Brigazile au multe steaguri, dar predomina culori anonime de Steaua gen negru si alb asta tinde spre pierderea identitatii! Daca tot faceti steaguri, folositi fratilor culorile clubului ca si asa suntem majoritatea imbracati in negru!

PS: @ ar3r dimensiunea ideala la un steag este de 2,5x2,5 metri, ca 2 pe 2 iese sincer cam bizar fata de steagurile din peluze. Gandeste-te putin ce diferenta va fi in momentul in care te duci in peluza si vei flutura un 2x2 pe langa unul care flutura un 4x4 diferenta este uriasa! :)) Daia zic 2,5x2,5 minim este mult mai ok.

Uite un ex doar ca sa vezi cum se vede.

exemplu_diferenta_steag.jpg

Imi spui si mie te rog de unde ai achizitionat material pt steagul tau rosu-albastru ? Ms!

o sa-mi fac si eu un steag de 4 x 4,5 m + 1 sau 2 japoneze

care este grosimea maxima a batului cu care te lasa sa intri?

Edited by choli

Imi spui si mie te rog de unde ai achizitionat material pt steagul tau rosu-albastru ? Ms!

Uite de ex chiar astazi am cumparat 6 metri de albastru si 6 metri de rosu din care o sa-mi iasa doua steaguri de 3x3 metri! Am gasit din fericire un material foarte bun si ma costat 50 de ron!

Materialele le-am cumparat din Pantelimon de la o firma de prin zona Fantanica, urmeaza sa ma duc la o croitorie si sa le dau la facut. Revin cu informatii dupa ce aflu ce pret obtin pentru manopera steagurilor!.

@Choli

Ma vere daca vi la SUD nu-ti mai fa steag ca ai ce flutura de la mine! :)) Are fratele tau steaguri pt tine! :))

Incerc sa vad cat ma costa sa-mi faca croitoreasa sigla SUD din material si cusut pe steag :D

pt mine e complicat sa vin la sud..o sa vin odata ca prea m-a innebunit toata lumea cu sudu'.

mai bine zi de concurs, ai dat premiile? :))

Uite de ex chiar astazi am cumparat 6 metri de albastru si 6 metri de rosu din care o sa-mi iasa doua steaguri de 3x3 metri! Am gasit din fericire un material foarte bun si ma costat 50 de ron!

Materialele le-am cumparat din Pantelimon de la o firma de prin zona Fantanica, urmeaza sa ma duc la o croitorie si sa le dau la facut. Revin cu informatii dupa ce aflu ce pret obtin pentru manopera steagurilor!.

@Choli

Ma vere daca vi la SUD nu-ti mai fa steag ca ai ce flutura de la mine! :)) Are fratele tau steaguri pt tine! :))

Incerc sa vad cat ma costa sa-mi faca croitoreasa sigla SUD din material si cusut pe steag :D

Pai trebuie sa o cautam pe fata sa vedem cum facem! Fularul il cumpar direct de la Stadion si nu are rost sa-l cumpar inainte! Dar sincer nu stiu cum ramane pana la urma ca voi ati modificat premiile pe parcurs! Asa ca ramane sa vorbim cu Dadotza si sa vedem unde prefera sa mearga.

@Choli

Stiu ca de obicei se vand la role de 100 m, daia te intrebam de unde ai achizitionat. Ms din nou, sper sa gasesc magazinul.

Gata am si pretul final la manopera! :))

Manopera steag model SAH cu tiv de jur imprejur 70 ron! Cost final doua steaguri 3x3 metri, materiale 50+70 manopera= 120 RON

@alex

Vezi tata ca da si la metru! La primele steaguri facute dupa ce am scos tiganii din Europa, tin minte ca materialul a fost la kg! Tin minte ca atunci mi-am tapitat tot interiorul de la masina rosu-albastru sa moara tiganii! :))

Uite in poza asta :D

masina.jpg

Edited by Empyro
Nu esti intreg la minte ! :))

Ma la cat i-mi ragaia tiganii sub balcon, merita si ei sa le fac o aroganta! Mai tare era cand trebuia sa se urce cate un tigan in masina la mine si sa vezi cum se topea tiganu precum dracu la tamaie!

am dat steagul la facut

4 m inaltime cu 4,5 m latime

cost 116 lei materiale si 50 lei manopera

maine e gata

problema mea este batul..nu stiu daca ma lasa cu grosimea aia pe stadion

:steag_cruce_invers:

am dat steagul la facut

4 m inaltime cu 4,5 m latime

cost 116 lei materiale si 50 lei manopera

maine e gata

problema mea este batul..nu stiu daca ma lasa cu grosimea aia pe stadion

E mai complicat cu grosimea, oricum la dimensiunea aia o sa ai de vaslit :))

In fata la Dragonul Rosu, exact la piciorul podului este Sam Expo, acolo cautati material pentru "captusala". In mod normal este doar la sul de 50 si de 100 m, dar puteti lua si la metru daca va rugati putin de vanzatori.

Ultima oara era cam 1,4 lei/ml (latimea este 1,5m) - deci pentru un steag de 4,5x4 m se consuma 12 ml = 16.8 lei + cusutul

Edited by Maresal

In fata la Dragonul Rosu, exact la piciorul podului este Sam Expo, acolo cautati material pentru "captusala". In mod normal este doar la sul de 50 si de 100 m, dar puteti lua si la metru daca va rugati putin de vanzatori.

Ultima oara era cam 1,4 lei/ml (latimea este 1,5m) - deci pentru un steag de 4,5x4 m se consuma 12 ml = 16.8 lei + cusutul

Un loc unde as putea sa fac tot steagu ? Material, cusut, scris si ce vreau pe el ?

# un pret?