Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - IFK Göteborg 0-0

6 posts in this topic

Joi, 30 ianuarie 2014, incepand cu ora 19:30, pe Marbella Stadium,

Steaua - IFK Göteborg

Meci transmis de Digi Sport 1.

IFK, este un club profesionist de fotbal din Göteborg, Suedia, care evoluează in Allsvenskan (prima Liga suedeza). Clubul, fondat pe data de 4 octombrie 1904, a câștigat 18 titluri de campioana cinci cupe ale Suediei și de două ori Cupa UEFA.

Culorile echipei, albastru-alb.

publik-flaggor-fans-supporter-2-960.jpg

"Steaua are parte de o prezentare de gala pe site-ul oficial al celor de la IFK Goteborg, inaintea meciului amical care va le opune in această seara pe cele doua formatii in Spania.

Nordicii caracterizeaza gruparea din bulevardul Ghencea drept "cel mai mare club din Romania", amintind totodata performantele inregistrate in trecut de ros-albastrii.

"Cei care stau bine cu memoria si cei care sunt bine informati isi vor aminti desigur de succesul Stelei din 1986, cand romanii au luat Cupa Campionilor Europeni contra favoritei Barcelona, care o eliminase in semifinale pe IFK, dupa 3-0 si 0-3, calificarea decizandu-se la penalty-uri. Lovituri de departajare aveau sa fie si in finala, doar ca de data aceasta romanii au invins.

Steaua ne-a eliminat si pe noi in aceeasi competitie in sezonul 1988/1989, dupa 1-0 la Goteborg ingerii pierzand la Bucuresti cu 1-5, noteaza site-ul oficial.

Suedezii amintesc si cateva foste mari glorii ale Stelei:

Adversarii nostri din aceasta seara au avut de-a lungul timpului fotbalisti precum Adrian Ilie, Dan Petrescu si Gheorghe Hagi, Maradona din Carpati! - digisport

post-92334-1391081159.jpg

Edited by Empyro

Virgil iti multumesc pentru scurta descriere eu sunt mai tanar si nu am prins meciul cu IFK dar mi-am dorit sa stiu cornica acelui meci,stiu doar despre ei ca la nivel de ultrasi sunt foarte bine organizati la meciurile oficiale sunt una dintre cele mai bun echipe din Suedia.

Astept cu interes meciul pentru ca dupa statistici ar trebui cel putin teoretic de aici sa realizam prima victorie din 2014!

He, he imi amintesc perfect acea zi! A fost unul dintre primele meciuri vazute de mine cu Steaua in Europa. Toate golurile mi-au ramas perfect si azi in memorie. Lacatus a marcat rapid un gol ciudat, fara sa stie initial ca a marcat. Peste alte cateva minute tot el a fructificat o centrare foarte buna venita din partea stanga. Spre finalul reprizei Ilie Dumitrescu a marcat cu o lovitura de cap superba. Dupa pauza, suedezii revin in carti cu un gol marcat din sut sec de la distanta, dar destul de repede se face 4-1, Lacatus reusind tripla dupa un contraatac. In final, Balint a marcat pentru 5-1. Stiu ca nu e ceva prea detaliat, ti-am spus la repezeala ceea ce imi aduc mereu aminte, dar acea zi a fost una speciala mai ales ca se anuntase a fi o zi "plina de meciuri" ceea ce era destul de rar in vremea comunismului. Dupa acest meci, tot dupa-amiaza, a fost televizat si meciul dinamovistilor din Italia cu Sampdoria, unde s-a terminat 0-0, dinamovistii ratand calificarea in semifinalele Cupei Cupelor. Pe seara, si Victoria Bucuresti a jucat la Dresden (acest meci a fost numai la radio) unde a pierdut calificarea in semifinalele UEFA, fiind invinsa cu 4-0. Totusi, in orasul meu, pe seara lumea s-a delectat cu un alt sfert de finala CCE oferit de sarbi, meciul marelui Milan cu Gullit si Van Basten contra campioanei RFG, Werder Bremen (scor 1-0). pentru mine acea zi "plina de meciuri" ramane memorabila, mai ales ca a doua zi urma sa fie ziua mea de nastere...implineam 8 ani :)

PS Daca te ajuta cu ceva, mai jos e rezumatul meciului.

Edited by Lorimer

Campioana meciurilor nule (fara gol marcat), este campioana en titre a Romaniei

Un meci destul de slab facut de Steaua, Reghe a utilizat multe rezerve in partida asta si s-a vazut o prestatie mai slaba decat in meciul precedent cu Dinamo Kiev.

Steaua nu prea a reusit sa isi creeze ocazii clare de gol in aceasta partida. Aveam impresia ca, cei mai multi dintre stelistii care au fost pe teren in acest meci, au jucat parca la egal, de parca, principalul scop era sa nu piarda.

Daca apararea a mers cat de cat, desi au aparut cateva erori in propriului careu, atacul nu a mers deloc. Kapetanos, parca nu era conectat suficient la meci, iar Keseru, din nou, nu a miscat mai nimic. Doar doua suturi pe poarta au reusit sa traga stelistii si alea anemice. In conditiile astea e de asteptat ca Pio si Stanciu sa fie preferati titulari in avanposturi o data cu reluarea returului.

Edited by Stryker

Sign in to follow this  
Followers 0