Virgil

Steaua - Union Berlin 1-1 (0-0)

9 posts in this topic

Luni, 20 ianuarie, de la ora 19:00, pe stadionul Marbella,

Steaua - Union Berlin

Meci transmis de Digi Sport 1.

Union B. se afla pe locul 5 in Liga secunda din Germania:

5 1. FC Union Berlin 19 9 4 6 31-26 5 31

Pe primele doua locuri, cu sansa maxima pentru promovare in Bundesliga, se afla FC Koln cu 39 de puncte si SpVgg Greuther Fürth cu 35 de puncte.

Union B. a fost infiintat in 20 ianuarie 1966.

Dupa nume, Union Berlin, par cel mai accesibil adversar al Stelei de pana acum din stagiunea de pregatire. Totusi majoritatea caselor de pariuri de pe net ii considera pe nemti usor favoriti in acest meci ...

De precizat ca pe 16, Union Berlin au invins cu 5-0 pe Freiburg, echipa aflata pe locul 16 in Bundesliga, in cadrul unui meci amical. Inca un amanunt, la Union Berlin, evolueaza atacantul slovac Adam Nemec, nu stiu daca va mai aduceti aminte, dar in 2012 scria in presa ca ar fi vrut Reghe sa-l aduca la Steaua, slovacul find pe atunci liber de contract.

In fine, sper ca stelistii sa aiba o prestatie mai buna decat in meciul cu Lucerna.

Gol Piovaccari in minutul 49.

In prima repriza Kapetanos a fost prins deseori (ca de obicei), in offside. L-as porecli Kapetanos mana moarta. Aportul lui in atacul Stelei e zero. Are insa unul dintre cele mai mari salarii de la Steaua, 20.000 de euro pe luna!

Edited by Virgil

1-1! Simon Terodde marcheaza pentru berlinezi, dupa o dominare prelungita a echipei germane.

n-am jucat nimic ca de obicei, dar baietii au scuze sunt dupa Craciun, sarmale stiti voi! :bananadance:

Golul a fost mai mult sau mai putin al italianului in rest greseli, jocul nu se leaga, nimeni nu doreste cu adevarat sa cistige. Si cum aceeasi oameni i-am vazut jucind fotbal trebuie ca vina este altundeva...pe linga sarmale , Craciun...

Eu unul nu vad nici o schema tactica ca la celalalte echipe! Nimeni nu stie unde paseaza si de ce o face cind o face, nimeni nu-i acolo unde credea colegul ca ar trebui sa fie samd. Cred ca Regekampf are un preparator grozav, bea multa apa si stie sa se certe cu toata lumea...dar mai mult ma indoiesc ca cunoaste.

Pana la urma ni se tot spunea ca tot ce conteaza este ca Steaua sa-si castige competitia interna...ca sunt nu stiu cati ani de cand n-a mai luat un trofeu bla bla bla... stim prea bine cine era cu de-astea. Daca vor lua titlul, insemna ca e bine, nu? Ca doar nu joaca aici in tara cu nemtii. Nimeni nu stie ce meciuri are acum in amicale Astra sau Petrolul. Din punctul meu de vedere, este o tampenie faptul ca aceste amicale de curtea scolii se dau la TV. Pe vremuri nu se aflau nici macar rezultatele unor asemenea "partide".

Oare evolutiile lui Lato are legatura cu timpul in care acesta sta pe Facebook si intreaba pe la ora 2:00 daca mai sunt stelisti & steliste on? :))

Atacul nostru este cvasi-inexistent.

Si nu ma refer la goluri, ci la a mai crea faze de atac, desi avea in fata o echipa "second hand".

Sunt sceptic in privinta returului ... Au plecat 3 atacanti si a venit ... doar Keseru.

Keseru pare ca a venit din Liga a 2-a nepaleza, nu Ligue 1 franceza :D

Parca si Pio, cand l-au luat de pe plaja si l-au dus la amicale ... a mai miscat ceva. O pasa, o maslina, o atentie ...

Pentru mine este clar ca au bulit si campania asta de transferuri, in special pentru posturile unde se impunea intarire ca o necesitate.

Revenind la meci ...

Inteleg, ca nu poti sa alergi la 100%, dar sa nu legi 2-3 pase in superioritate numerica pe faza de atac ... nu prea e un semn bun.

In repriza a 2-a, nemtii astia de Liga a 2-a, ne-au pasat ca la ... handbal ...

Ai nostri alergau dupa minge ca bezmeticii. In duelurile 1-1, tehnice, nu fizice, se jucau aia cu noi, ca la miutza ... Asta m-a enervat, mai ales ca Steaua nu mai era incropita pe improvizatii si pustime.

Cand nu poti sa alergi tu, nu ai forta fizica, alergi mingea, dar asta presupune stapanire de sine, tehnica, demarcare etc. ... nu te duci, ca rusu', cu capul inainte unde-i gramada mai mare. Aproape fara exceptie, Chipciu, Iancu, Popa, Keseru etc... cam asta au facut.

In fine ...

Meciurile astea mai tari s-au luat ca reteta comerciala. Din drepturile de televizare a achitat o parte din costurile de pregatire. Ceea ce nu este un lucru rau.

Am renuntat sa mai comentez scorurile din amicale,eu cred ca Tanase trebuie trimis la munca bruta zilnica!