Korado

Arena Nationala vs. Ghencea

36 posts in this topic

doar rapidistii pot spune ca pretutindeni e casa lor si e anormal sa compari un lucru care nu-ti apartine cu un loc in care te-ai nascut si ai scris istoria. Casa noastra e unde e inima noastra, ea e Ghencea, chiar daca arata jalnic locul ala, nu trebuie renegat, inlocuit... Prefer Ghencea samantariei arena.

lasa-ma domne cu ce spun tomberoanele ...... aia sunt niste maimute?! nu conteaza ce spun altii, pentru ca in Romania, Steaua este unica si magica! am mai spus-o: suntem aici, prin spirit, de 2000 de ani, de pe vremea statului dac! de aceea numai noi cantam: Romania - Steaua! (nici o alta echipa nu foloseste acest refren)

Edited by vitto

Nu ai cum sa construiesti un stadion din biletele pe care le cumpara suporterii romani. Asta e ca aia cu marketingul cand se plang toti ca nu face clubul sute de mii de euro din vanzarea de tricouri dar apoi se revolta ca sunt echipamentele prea scumpe. Nu poti sa-ti permiti datorii la banci pentru constructia de noi stadioane cand nu ai cum sa prognozezi venituri mai mari pe urmatorii ani datorita strict stadionului.

In momentul de fata, in Ghencea iti apar 10.000 de oameni. Asta e media. In mod ideal, ar trebui sa modernizezi Ghencea si sa faci un sistem ca la Kiev (Dinamo joaca pe un stadion de 18.000 de locuri dar la meciurile europene tari si la derbiuri joaca pe stadionul Olimpic de 83.000 de locuri). Nu e neaparata nevoie sa fii proprietar al stadionului, in Estul Europei regula e ca stadioanele sa apartina de institutii ale statului sau primarii. Pai atunci de ce tot ne plangem pe aici si nu cerem MAPN-ului sa modernizeze Ghencea? Nu au interes? Pai atunci care e vina actualului patronat (pe care oricum il atac cand face gogomanii)? Dam in unii dar nu si in ceilalti?

Adevarul este ca statul este un prost administrator. Iar MAPN-ul isi accepta si recunoaste incapacitatea manageriala, bagand in buzunar 300.000 de euro pe an fara a investi nimic din banii aia in stadion. Generalii profita de stelistii care nu ar accepta niciodata plecarea din Ghencea si de stelistii care se tin la nas pe stadion, ignorand starea generala a bazei. Din cand in cand mai baga cate o soparla in presa (ca aia cu preluatul marcii) ca sa tina viu interesul unora pentru Armata, ca proprietar simbolic al echipei.

Si eu credeam aceleasi lucruri, promovate de unii, ca nu renteaza, dar lucrez in comert: totul este ca suporterul/clientul sa creada ca nu castigi (aproape) nimic(pana acum vreo patru ani), realitatea e un adaos care pleaca in medie de la 50%(mai mare sau mai mic; e corect ca exista si costuri) la produs, ramanand sa mai lasi sau sa cresti la pret in functie de cat vinzi; profita intr-adevar ministerul, asta pentru ca stiu cei de acolo ce au in buzunar, iar eu, ca si client, as fi dispus sa dau pentru ca cred ca asa e corect, dar ii astept pe aia care vor sanctiona ce fac astia(sper sa si existe oamenii astia).

Spui ca nu se poate, am vazut ca iti place istoria(din postari); chiar nu se poate sau nu se vrea, care crezi ca e adevarul?

Eu raman cu ale mele, cred ca nu e corect si normal ce se intampla, cine e de acord cu mine bine, cine nu, sper sa se mai gandeasca daca e sau nu rentabil... ca in comert: daca nu stii cat costa, nu-ti da cu parerea doar gandeste-te ca o fac si nimeni nu ofera nimic gratuit, banii mei merg tot spre Ghencea, e treaba lor daca sunt prosti(sau vor sa para) si nu stiu sa-i inmulteasca(sau nu vor/ nu se impart banii cum trebuie la cati sunt), pana atunci toti au dreptul la o parere dar parerea fiecaruia nu trebuie sa excluda trecutul si sa mature pe jos cu stadionul Ghencea.

Edited by dalexandru20

lasa-ma domne cu ce spun tomberoanele ...... aia sunt niste maimute?! nu conteaza ce spun altii, pentru ca in Romania, Steaua este unica si magica! am mai spus-o: suntem aici, prin spirit, de 2000 de ani, de pe vremea statului dac! de aceea numai noi cantam: Romania - Steaua! (nici o alta echipa nu foloseste acest refren)

Stau langa cei de care vorbesti si momentan ei si petrolistii(vazuti doar la TV) se aduna mai uniti la meciuri decat noi; rapidistii in ziua meciului (sexagenarii si peste, si cei de respectat de pe strazile de aici (crangasi-giulesti, nu am sa iau in calcul adolescentii idioti setati pe lucesc-isme) ies in ziua meciului pe strada si vin la meci cu fularul la gat(fara m..e sau alte scandari tendentioase), stiind imnurile echipei si incurajandu-o, am petrecut si in Ghencea foarte mult timp(chirie in zona) dar spiritul fanilor in jurul echipei echipei e cam pe duca(si nesanatos), astia pe care toti ii arata cu degetul sunt mai uniti ca niciodata desi echipa lor e in groapa. Steaua o fi unica si magica dar suporterii ei nu sunt nici unici si nici magici, iar, exceptand parintii cu ai lor pusti veniti arbitrar pe stadioane, clubul nu a facut nici un pas in sensul asta, nu cauta sa faca un pas spre suporteri sau viitorii suporteri(abia ajuta fostele glorii dupa ce se atrage atentia din mass-media), nu-si promoveaza propriile succese in EUropa(rezultatele, secvente inainte de meciuri cu echipe mari pentru reimprospatarea amintirii/motivarea fanilor ca tot veni vorba de ceea ce dispune pe arena mall; nu, cornflakes pe scaune la un meci nu e de ajuns)Steaua(staff-ul) e convinsa din cauza audientei ca nu are nevoie si de o anumita calitate in randul fanilor.

Nu vreau sa jignesc dar nu arata deloc bine ceea ce se aduna la meciurile Stelei.

Edited by dalexandru20

@dalexandru20

Ai pus punctul pe "i". Calitatea majoritatii suporterilor care mai vin la meci e precara. 2-3-5 mii mai de doamne ajuta si restul 0 barat.

Legat de stadion Ghencea/Arena. Clar ca omenesc e sa ai un stadion decent cu anumite standarde. Ceea ce pe Ghencea nu prea mai exista in ziua de azi. Ideal ar fi sa vina cineva si sa faca un stadion modern de 25-30 mii de locuri pe locul actualului si toata lumea sa fie fericita. Dar sa ne trezim! In momentul de fata nimeni nu are cum sa faca asa ceva. Motivele au fost enumerate mai sus de alti participanti la discutie. Dpmdv cea mai ok solutie cred ca este cea in care meciurile de campionat sa se dispute pe Ghencea(care ar avea nevoie macar de cateva imbunatatiri) si derbyurile,meciurile decisive si meciurile din cupele europene sa se joace pe Arena.

Cred ca mai important decat stadionul pe care se joaca ar fi sa se cante in galeria, arsenalul de scandari,cantece si lozinci sa se imbunatateasca substantial pentru ca la noi inafara de injuraturi la adresa rivalelor si "Lupta Steaua!" + 1,2 cantece nu prea exista nimic altceva. Mie mi se pare mare dezorganizare.

@dalexandru20

De putut se poate construi un stadion si ar fi un mare succes, problema este ca in zona asta a Europei, nimeni nu si-a asumat riscul de a investi in asa ceva. Exceptia ar face-o Donbass Arena si echipele rusesti.

Polonia are o gramada de stadioane moderne (nu doar cele care s-au disputat meciurile de la Euro 2012), dar toate sunt construite din fonduri publice (Guvern sau Primarie).

In cazul Legiei, treaba a stat in felul urmator. Terenul si baza sportiva au apartinut de ministerul apararii (exact ca si la noi), dar a fost cedat Primariei Varsovia care a construit Pepsi Arena pe locul fostului stadion.

Din pacate, in Bucuresti nu se poate face acelasi lucru. Motivul e simplu, in Varsovia (1.7 mil locuitori) exista doar doua echipe importante Legia si Polonia, iar clubul "militar" detine circa 80%-90% din masa totala a iubitorilor de fotbal din capitala Poloniei. Evident, proiectul unui stadion pentru singura echipa din oras cu o cota ridicata de popularitate a prins contur si legitimitate si ulterior s-a si materializat.

In Bucuresti ai 3 echipe care se bat pentru "suprematie", ceea ce face imposibil ca Primaria sa construiasca un stadion pentru vreuna din ele. Daca ar fi fost doar Steaua si Rapid, vorbeam altfel, dar te incurca Dinamo.

Legat de MAPN, cred ca e destul de evident faptul ca Armata este subfinantata de ani de zile, iar posibilitatea modernizarii bazei sportive Steaua este inexistenta. Si-asa ma mir cum de Steaua nu a fost mai incisiva in negocierile purtate, respectiv sa ceara modernizarea sau concesionare cu obligatia clubului de a moderniza stadionul, fiindca nicio alta echipa nu va veni sa joace acolo (respectiv sa plateasca chirie).

Cam asta ar fi problemele, ramanem cu cele doua stadioane asa cum sunt si mi se pare ok acest sistem in care meciurile importante le jucam pe Arena, iar restul pe Ghencea. Nu consider ca este o "profanare", fiindca asa cum am spus se practica pe la case mai mari si am practicat-o si noi in trecut (a se vedea cuplajele din derbiurile bucurestene).

Edited by Empyro

Ma ar fi ok sa ramana asa doar cand se va reabilita masiv arena din Ghencea!!! Nu departe este clipa cand suporteri stelisti vor face surfing cu improvizatile alea de scaune prinse pe acele profile metalice si ca se face surf nu este o mare problema, problema este in cazul in care la noi se ia masuri doar in cazuri de doamne fereste un deces!!! Autoritatile ar trebui sa se autosesizeze si sa oblige detinatorii arenei sa faca ceva pentru ca pe acest stadion integritatea suporterilor este pusa in pericol!!! Eu unul nu doresc pret de 5 lei sa stau cu un picior intr-o groapa si cu unul pe scaun, eu doresc sa platesc un bilet de 15 lei si sa fiu sigur ca nu fac surf cu bancuta prin peluze!!!

Avand in vedere ca suntem persoane fizice cred ca putem face ceva in acest scop sunand la OPC si OPC-ul sa-i oblige sa repare nenorocirile alea de scaune ori sa le scoata si sa faca cum spunea si Empiro http://www.sportschau.de/fussball/bundesli...onindex100.html si asa sunt ferm convins ca stai mai bine pe beton decat pe scaunele alea!!!

Ps: Pacat ca nu sa gandit sa faca si NA asa la peluze si asa nu mai exista nici posibilitatea ca suporteri sa arunce cu scaune!!!

Dane, in Germania, unde din punctul meu de vedere e cel mai bun echilibru intre fotbal, spectacol, bani si spectatori, majoritatea stadioanelor au zone de peluze fara scaune, special pentru galerii. Pana si Allianz Arena are in zona aia scaune ce se pot retrage pentru a te lasa sa stai in picioare. Asa e normal si logic... ultrasii stau in picioare tot meciul si nu au obiecte mari care sa se transforme in arme. La noi te duci in galerie ca sa te odihnesti.

bmg_stadion_2004_920_th.jpg

Ma ar fi ok sa ramana asa doar cand se va reabilita masiv arena din Ghencea!!! Nu departe este clipa cand suporteri stelisti vor face surfing cu improvizatile alea de scaune prinse pe acele profile metalice si ca se face surf nu este o mare problema, problema este in cazul in care la noi se ia masuri doar in cazuri de doamne fereste un deces!!! Autoritatile ar trebui sa se autosesizeze si sa oblige detinatorii arenei sa faca ceva pentru ca pe acest stadion integritatea suporterilor este pusa in pericol!!! Eu unul nu doresc pret de 5 lei sa stau cu un picior intr-o groapa si cu unul pe scaun, eu doresc sa platesc un bilet de 15 lei si sa fiu sigur ca nu fac surf cu bancuta prin peluze!!!

Avand in vedere ca suntem persoane fizice cred ca putem face ceva in acest scop sunand la OPC si OPC-ul sa-i oblige sa repare nenorocirile alea de scaune ori sa le scoata si sa faca cum spunea si Empiro http://www.sportschau.de/fussball/bundesli...onindex100.html si asa sunt ferm convins ca stai mai bine pe beton decat pe scaunele alea!!!

Ps: Pacat ca nu sa gandit sa faca si NA asa la peluze si asa nu mai exista nici posibilitatea ca suporteri sa arunce cu scaune!!!

proprietarii arenei din Ghencea (mapn-ul) nu vor face absolut nimic pentru modernizare. faptul ca nu sunt fonduri pentru asa ceva este o scuza, caci omul gospodar sfinteste locul si s-ar fi putut gasi tot felul de aranjamente pentru a transforma stadionul, inclusiv folosindu-l pe becali! generalii, statul, vrea sa ia, nicidecum sa dea bani! ei au treaba cu marca Steaua, dar stadionul se duce de rapa.......niste lepre.........

Edited by vitto

Ar trebui sa-ti aduc aminte de o chestie, o perioada foarte lunga meciurile importante si derbiurile le-am jucat in cuplaje pe defunctul "23 august".

Dinamo Kiev isi juca meciurile mai putin importante din campionat pe stadion de 2 lei similar cu "groapa", iar restul pe Olimpiyskiy.

Deci asta e chiar culmea, se intampla la case mai mari, dar la noi nu este cazul. Hai sa ne intoarcem in epoca de piatra de dragul traditiei, haideti sa renuntam si la hartia igienica si apa calda, sa incepem sa ne stergem la fund cu stiuleti si sa ne spalam pe dinti cu sare.

Lumea aia nu este nevoita sa se mai intoarca nicaieri, fiindca acum exista o alternativa viabila, iar asistenta scazuta de pe Ghencea exact asta a demonstrat. Oamenii vor conditii, e normal, e firesc in secolul XXI.

O lunga perioada au existat tone de critici la adresa faptului ca pe stadioanele romanesti nu sunt femei si copii, ce conteaza ca Arena Nationala ofera conditii acceptate de toata lumea, mai bine ne intoarcem la vechile obiceiuri.

la noi asistenta la meciuri este determinata si de alti doi factori specifici:

(1) media este programatic impotriva Stelei si invariabil se declanseaza atacuri pentru erodarea masei de suporteri. desi pare absolut ireala o astfel de politica, practic multe emisiuni de sport incearca sa indeparteze suporterul stelist de la stadion invocand mereu si mereu tot felul de scandaluri, axandu-se numai si numai pe critica, pe can-can, pe surse neconfirmate sau nenominalizate! in micimea lor, astfel de ziaristi manipulatori isi inchipuie ca lovesc Steaua si ajung sa preamareasca ca pe o exceptionala victorie faptul ca new Dinamo a atras mai multi spectatori decat Steaua, echipa patronului puscarias, a managerului huligan si a antrenorului manelist cu nevasta curva! .... si uita asa a ajuns prost-sportul sa inchida ziarul si gsp-ul postul TV. se pregateste probabil sport.ro.

(2) fiind cea mai iubita echipa romaneasca, mai mereu Steaua este programata la TV numai la ore de noapte. in Bucuresti este o mare problema sa strabati orasul daca meciurile sunt programate dupa ora 20:00 - 20:30, duminica sau lunea seara. iar daca meciul se joaca in Ghencea, unde nu exista inca metrou, situatia este si mai complicata, caci cine si-ar lasa copilul sa orbecaie pe intuneric printre hartoape. LPF-ul trateaza mizerabil competitia interna, neintelegand ca fara public, spectacolul va avea de suferit si deci si audientele TV vor scadea. in Romania economia de piata este doar mimata si in sport se uita adesea ca cel care plateste biletul, Spectatorul, are intotdeauna prioritate!

Edited by vitto

Dane, in Germania, unde din punctul meu de vedere e cel mai bun echilibru intre fotbal, spectacol, bani si spectatori, majoritatea stadioanelor au zone de peluze fara scaune, special pentru galerii. Pana si Allianz Arena are in zona aia scaune ce se pot retrage pentru a te lasa sa stai in picioare. Asa e normal si logic... ultrasii stau in picioare tot meciul si nu au obiecte mari care sa se transforme in arme. La noi te duci in galerie ca sa te odihnesti.

bmg_stadion_2004_920_th.jpg

Asta nu o stiam,acum vad prima oara!Normal ca la noi vin sa sparga seminte si sa stea in loc sa cante si ne mai miram unde sunt nemtii si unde suntem noi!