Korado

Arena Nationala vs. Ghencea

36 posts in this topic

La cat de importanta este miza pentru tur,crezi ca risca ei sa aduca doar 25000 de stelisit pe Ghencea sau sa aleaga succesul financiar de pe Mall arena cu 50.ooo de stelisti ?

Hai sa fim seriosi.

Poate ca in Orient, asta daca nu cumva ai stat la oficiala, desi si pe acolo sunt indieni si pitipoance. Toate ca toate, avem 3 meciuri cu Dinamo disputate pe teren neutru. S-au dus deplasarile in groapa, meciurile in Ghencea, adrenalina aia cand ieseai cu fularul/esarfa pe strada, la metrou etc. Tot mai sper sa prind un meci in Ghencea cu atmosfera specifica, cand simti Drumul Taberei cum freamata... Aia e, suporterul stelist, suporter de rezultat, s-a facut comod. Ii place hot dogul, cola si atmosfera de occident. Fluieraturi si injuraturi.

CITAT
Empyro:

CITAT(Korado @ Jan 14 2014, 05:56 PM) 675977[/snapback]
La cat de importanta este miza pentru tur,crezi ca risca ei sa aduca doar 25000 de stelisit pe Ghencea sau sa aleaga succesul financiar de pe Mall arena cu 50.ooo de stelisti ?

Hai sa fim seriosi.

Imi pare rau sa-ti spun, dar un astfel de meci obligatoriu ar trebui jucat pe Arena Nationala. Acel prim derbi Steaua - Dinamo 3-2 jucat acolo, m-a facut intr-adevar sa ma simt ca in Occident.

da stiu ca tie iti convine la mall ,ca e aproape ,idea e alta ,e derby spectacolul trebuie sa fie atat in tribune cat si pe teren,pe mall nu prea poti sa il faci ,orice ai spune tu,uita-te la un legia-wisla ,sau partizan-Steaua rosie,nu zic e stadion elegant de occident dar nu e casa suporterului stelist.

Lasand la o parte pe cei care nu mai vin la meciuri oriunde s-ar juca (cum as fi eu), cel putin cei care ar veni pe Ghencea ar veni pentru Steaua, nu pentru stadion.

Normal ar fi sa se joace pe un Ghencea modernizat, dar situatia de la Steaua e atat de departe de normalitate incat nici nu ne putem gandi la asa ceva.

CITAT
Empyro:

CITAT(asprilia @ Jan 14 2014, 08:20 PM) 675989[/snapback]
da stiu ca tie iti convine la mall ,ca e aproape ,idea e alta ,e derby spectacolul trebuie sa fie atat in tribune cat si pe teren,pe mall nu prea poti sa il faci ,orice ai spune tu,uita-te la un legia-wisla ,sau partizan-Steaua rosie,nu zic e stadion elegant de occident dar nu e casa suporterului stelist.

Da, n-o sa te mint e mult mai aproape de mine NA. Sa nu crezi totusi ca mie imi surade ideea de a juca meciuri pe un stadion care nu este "acasa" si nu are cum sa capete acest statut vreodata.

Problema este alta, atmosfera de pe Ghencea a fost in turul acestui campionat identica cu cea de pe NA si uite asa s-a mai spulberat un mit. In locul celor 10.000 de ultrasi care nu canta, ii prefer pe cei 50.000 de "spectatori si cetateni" de pe Arena, care nici ei nu canta, dar macar sunt multi si asta e placut la vedere.

apropo multumit de transferurile iernii astea 3 ? eu mai mult multumit de plecarile unor muraturi decat de transferuri

@Empyro

Intamplator (sau nu!) am ales sa ma prezint in Ghencea la ultimele 2 meciuri disputate, cu Petrolul si Otelul. Si stii de ce? Nu am avut treaba cu echipa, nu voiam sa bata/piarda. In primul rand in acest moment nu se mai pune problema de "bagat bani lui Gigi in buzunar". Se punea daca ambele peluze boicotau meciurile, un lucru imposibil de altfel. Eu pana acum nu am mai fost la meciuri pentru ca nu ma simteam reprezentat de ceea ce se intampla si ma simteam tradat. Am luat decizia de a veni in Ghencea si nu pe Mall Arena (unde nu am fost la niciun meci de-al Stelei) pentru ca am vazut ca exista riscul de a se rupe o mare bucata din istoria noastra si pentru ca am vrut sa imi arat sustinerea pentru vechiul stadion.

Ceea ce imi spui tu denota o diferenta clara de mentalitate intre noi 2. Tu preferi ceea ce este mult si prost, eu ceea ce e putin si de calitate. Nu imi spune tu mie ca aceleasi persoane vin si pe Steaua, ca nu e asa. Sigur, cocalari sunt peste tot, erau si inainte de Mall vor fi si de acum incolo. Aici, in "taranie", nu vin suporterii de rezultat la un meci de cupa cu Otelul, la ora 8, joia. Nu vine taranul cu pitipoanca sa stea pe niste scaune jegoase si sa nu poata sa isi faca o poza pentru facebook. Nu vin turistii pentru ca Stadionul Steaua din Ghencea nu este un obiectiv turistic atractiv. Aici vin oamenii care au sustinut Steaua si in anii 70, 80 sau 90. Mosii aia, majoritatea foste cadre in Armata, care isi aduc aminte de fenta lui Raducanu sau de loviturile libere executate de Dumitru sau Iordanescu. Vin pustii pe care nu ii lasa parintii sa mearga neinsotiti pana in celalalt capat al orasului. Ca-s putini, aia e. Daca va fi stabilitate, oamenii vor veni si aici. Si in plus, acustica in Ghencea e mai buna.

Pe mine nu m-ar deranja ca va duceti si pe Arena Nationala. E treaba voastra, pana la urma. Problema e ca ati ajuns sa va renegati adevarata casa si ca doriti sa se mute echipa acolo. Pasiunea pentru echipa e una, mersul la hotel de 5 stele e alta.

P.S.: Mereu am considerat ca cele mai frumoase meciuri sunt cele in conditii nefavorabile. De ce? Produc cele mai misto amintiri ( vezi cazul Villareal).

Edited by Empyro
Am scos citatele ca sa fie mai usor de inteles.

CITAT
Empyro:

CITAT(asprilia @ Jan 14 2014, 09:15 PM) 675999[/snapback]
apropo multumit de transferurile iernii astea 3 ? eu mai mult multumit de plecarile unor muraturi decat de transferuri

Pai tehnic, nu prea au fost transferuri, cu exceptia lui Tarnovan (cumparat pe un mizilic), toti au venit liberi de contract.

Plecarile muraturilor sunt de bun augur, chiar nu ma asteptam sa se ia o astfel de decizie. Nu sunt adeptul cumparatului de jucatori la bax, dar noi avem niste carente grave pe care nu le-am acoperit.

Odata cu plecarile "muraturilor", ar fi trebuit in mod normal sa ne completam lotul cu cel putin 3 jucatori de valoare apropiata cu titularii. In momentul de fata suntem total descoperiti in aparare, cu doar 3 fundasi centrali de meserie in lot ! :wall:

Keseru este un "transfer" interesant, care are calitati peste ceea ce gasesti in Liga 1, dar ramane de vazut cum se va adapta.

Din punctul meu de vedere, campania de achizitii este una low-budget (la fel ca si in vara), contrar incasarilor clubului. In mod normal ar fi fost cel mai bun moment pentru a incepe dominarea Ligii 1, atat valoric, cat si financiar, prin reinvestirea sumelor castigate in aceasta toamna. Prin transferurile unor jucatori ca Antal, Mateiu, Matel, Eric, etc., nu neaparat ca ne-am fi imbunatatit lotul, dar ne-am fi slabit cu siguranta adversarii.

Iar concurenta a fost mereu benefica. Cel mai de calitate fotbal jucat de Steaua a fost in turul campionatului trecut, cand nu existau niste titulari batuti in cuie. Atunci am vazut evolutii excelente ale unor jucatori ca Popa, Prepelita, Pirvulescu. In turul acestui campionat am vazut o certa scadere de forma si multa lehamite si indolenta din partea tuturor jucatorilor.

Vom vedea ce va fi, insa acest campionat va fi mult mai disputat si asta nu fiindca adversarele au crescut enorm, ci ca noi ne-am depreciat destul de mult.

in mod normal era timpul pt investitii acum ,corect

,dar conducerea nu a facut treaba asta ,sa ia Steaua eventul sau macar sa ia campionatul ,ca de nu ,castanele din foc vor fi greu de scos

Am vazut ca unii vor pe Ghencea altii pe National Arena... In fine National Arena sunt conditi pe Ghencea nu iar cei mai multi prefera conditiile mai bune adica National Arena. Eu vreau Ghencea fara conditi fara nimic nu ma intereseaza Ghencea este casa Stelei si a 2a, a noastra. Desi sunt foarte aproape de National Arena prefer Ghencea ceea ce ma deranjeaza pe mine este ora meciului 21:00 sau 21:30 pentru ca nu am cu ce sa ajung nici macar la unirii nu stiu cati dintre voi ar sta noaptea pe strazi sa ajunga acasa dupa un meci in fine voi perge pe Ghencea atunci cand va fi devreme 19:00, 20:00 sau 20:30 sa am cu ce ajunge acasa iar pe National Arena atunci prind bilet ca poate nu o sa prind bilet la meciurile cu javrele de exemplu iar cand sunt scumpe la peluze 150, 200 lei un singur meci nu-mi permit cu 200 lei vad tot campionatul si in deplasari nu voi merge nu vreau sa dau bani la rivali si sa mai iau si bastoane, scaune sau mai stiu eu ce in cap.

Chiar nu inteleg de ce va cramponati pe tema stadionului unde se va disputa aceste meciuri? Eu prefer NA pt ca acolo sunt posibilitati de coregrafi spectaculoase!!! La un asfel de meci trebuie spectacol atat pe gazon, cat si in tribune!!! Despre aceste 3 meciuri contra potailor, imi doresc din tot sufletul sa cantam cu satisfactie: Si in tur si in retur va ***** Steaua in cur!

Asa e, ce conteaza stadionul? De asemenea, am putea juca in tricouri auriu-turcoaz iar echipa sa se numeasca FC Maneaua. Important e sa ne calificam in grupele UCL.

Edited by #23

Empyro:

Hai sa fim seriosi.

Imi pare rau sa-ti spun, dar un astfel de meci obligatoriu ar trebui jucat pe Arena Nationala. Acel prim derbi Steaua - Dinamo 3-2 jucat acolo, m-a facut intr-adevar sa ma simt ca in Occident.

Dar macar pe national poti sa te duci civilizat la toaleta! mie imi place sa ma spal pe maini.....si inainte si dupa!

Edited by Empyro

CITAT
#23:

Asa e, ce conteaza stadionul? De asemenea, am putea juca in tricouri auriu-turcoaz iar echipa sa se numeasca FC Maneaua. Important e sa ne calificam in grupele UCL.

dar sa iesim totusi din grupe.....macar de pe locul III. mie imi place sa joc in cupele europene primavara ........

CITAT
FCSBValy:

Am vazut ca unii vor pe Ghencea altii pe National Arena... In fine National Arena sunt conditi pe Ghencea nu iar cei mai multi prefera conditiile mai bune adica National Arena. Eu vreau Ghencea fara conditi fara nimic nu ma intereseaza Ghencea este casa Stelei si a 2a, a noastra. Desi sunt foarte aproape de National Arena prefer Ghencea ceea ce ma deranjeaza pe mine este ora meciului 21:00 sau 21:30 pentru ca nu am cu ce sa ajung nici macar la unirii nu stiu cati dintre voi ar sta noaptea pe strazi sa ajunga acasa dupa un meci in fine voi perge pe Ghencea atunci cand va fi devreme 19:00, 20:00 sau 20:30 sa am cu ce ajunge acasa iar pe National Arena atunci prind bilet ca poate nu o sa prind bilet la meciurile cu javrele de exemplu iar cand sunt scumpe la peluze 150, 200 lei un singur meci nu-mi permit cu 200 lei vad tot campionatul si in deplasari nu voi merge nu vreau sa dau bani la rivali si sa mai iau si bastoane, scaune sau mai stiu eu ce in cap.

din pacate Ghencea este un stadion revolut! din pacate si asta este vina armatei care desi se intituleaza proprietar si solicita chirie, nu a facut absolut nimic pentru modernizarea infrastructurii!

gata..... in 2014 nu mai poti sa joci pe astfel de arene .... casa noastra nu este acasa in Ghencea ..... Steaua este acasa acolo unde exista suporteri .... adica peste tot in Romania!

e mai bun nationalul..... fidelitatea fata de grup nu are legatura cu locul unde joci! nu trebuie sa ramanem in epoca de piatra pentru o traditie acum desueta! mai lipseste sa venim la meciuri in itari si opinci, ca niste romani adevarati! important este sa venim dupa Steaua oriunde joaca, nu sa ne lamentam si sa clamam zapezile de altadata.....

frate in loc sa va certati mai bine puneti mana si scrieti un articol despre acest subiect Stadionul din Ghencea vs National Arena...

doar rapidistii pot spune ca pretutindeni e casa lor si e anormal sa compari un lucru care nu-ti apartine cu un loc in care te-ai nascut si ai scris istoria. Casa noastra e unde e inima noastra, ea e Ghencea, chiar daca arata jalnic locul ala, nu trebuie renegat, inlocuit... Prefer Ghencea samantariei arena.

Roma si Lazio joaca pe Olimpico. De ce n-ar juca si Steaua cu Dinamo pe Mall Arena?

Iar in ceea ce priveste Mall Arena vs Ghencea, nu stium cum sa pun in cuvinte sa nu supar sentimentalii. Stiu, Ghencea e Catedrala credintei noastre ros-albastre, dar hai sa fim seriosi pana la urma. Stadionul e o cocina, are nevoie de investitii majore.

Am specificat acum cateva posturi ca (parca) la penultimul meci pe Ghencea de am fost vreo 5-6000 de insi, sunetul fiarelor ruginite de sub scaune acoperea cantecul Peluzei Nord, cand au inceput baietii sa sara pe ele. Mai mult de atat ce sa mai zic? Ca de conditiile inexistente de pe stadion nu trebuie sa mai pomenesc.

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, eu oricum merg pe ambele stadioane caci eu ma duc pentru Steaua, pentru echipa, nu pentru stadion (locatia e o chestie insignifianta pentru mine), dar cand e vorba de Mall vs Templu (in starea lui actuala), prefer Mall Arena. Sa stiu ca nu fumeaza nimeni langa mine (sunt nefumator si detest fumul de tigara), sa stiu ca nu ma ploua/ninge, sa stiu ca daca ma stric la stomac nu ma duc in boscheti si am apa curenta, chit ca e rece si vorba cuiva de mai devreme: oricum tot aia care merg mereu canta pe oricare dintre stadioane, iar Mall Arena macar are acustica mai buna.

Ideal ar fi sa fie renovat stadionul din Ghencea, atunci ar fi toata lumea multumita, dar stim cu totii ca asa ceva este imposibil in momentul de fata.

Pai Olimpico e stadionul pe care joaca ambele echipe romane, e considerat casa lor de catre suporteri. Atat Lazio cat si Roma nu au un alt stadion.

Pot intelege ca se doresc anumite conditii, dar se uita un lucru foarte important: Arena Nationala nu apartine clubului, implicit lui Becali. Sigur, nici arena din Ghencea nu apartine ciobanului, insa faptul ca Steaua si-a disputat acolo meciurile din 74 pana acum o face casa noastra spirituala.

Empyro, explicatia este ca marea majoritate a suporterilor vor sa sustina Steaua doar in anumite conditii ce tin de infrastructura, forma, vreme, mijloace de transport etc. Mai tii minte cand se radea de Dinamo ca au 300 de oameni pe stadion? Adevarul este ca toate cele 3 mari echipe bucurestene, Steaua, Dinamo, Rapid, au o asistenta scazuta in ultimii ani si comparabila. Suntem undeva pe la 6-7000 de spectatori la un meci cu o echipa de mijlocul campionatului, cu un minus pentru noi in ultima perioada pentru ca unii s-au obisnuit cu mall arena si nu mai vin in Ghencea. Iti zic eu ca daca am juca toate meciurile pe stadionul Steaua, lumea aia ar fi nevoita sa se intoarca aici.

Ptiuuu... uitasem de covorul de seminte prezent si pe Ghencea. Care crezi ca sunt explicatiile pentru asistenta foarte scazuta inregistrata in casa noastra ?

Lipsa calitatii/corectitudinii fotbalului, asta te face sa nu mai traiesti/urmaresti meciurile iar asistenta de pe arena(ridicata doar la unele meciuri) vine ca urmare a lipsei alternativelor pentru cei ce au cat de cat idee ce inseamna fotbalul si s-au saturat de mers la mall(daca nu crezi, uita-te cum arata arena plina: zici ca e toata numai tribuna, nu identifici peluzele decat daca stii stadionul, lumea nu se imbraca la fel, nu canta, isi fac poze si le urca pe facebook... decat asa mai bine pas); crezi ca daca echipele din capitala aveau stadioane ultramoderne, erau pline meci de meci? Sau crezi ca la meciurile Stelei pe arena vin doar stelisti?

Legat de covorul de seminte: daca eu ma duc in Gemania si am conditii mai bune de viata, sunt tratat cu mai mult respect decat in saracia de aici, nu inseamna ca eu sunt neamt sau ca Germania e casa mea, inseamna ca am o casa saraca si neintretinuta, dar am o casa, unde m-am nascut si crescut.

Intors in epoca de piatra inseamna acceptarea unor idei vechi de cand lumea: te multumesti cu ce ti se da si nu gandesti ca daca ai lupta/protesta, ai obtine mai mult.

De ce sa ignoram realitatea sau sa acceptam doar ce ni se ofera doar pentru ca e mai usor asa: trebuie construit un nou stadion in Ghencea (nu, nu e treaba suporterilor asta). Normal ar fi sa avem conditii iar faptul ca nu exista nu trebuie sa ne faca sa ne multumim cu variante doar pentru ca se intampla in alte parti ( alea nu sunt exemple ci cazuri similare de anormalitati; sunt curios ce simt suporterii alora cand impart stadionul cu rivalii), e incorect asa.

Edited by dalexandru20

Deci scuza-ma, dar realitatea ta e distorsionata si bazate fie pe ceea ce ai vazut la TV, fie pe auzite de la altii.

Inca o data repet, cei care vin pe Ghencea sunt aceiasi care vin pe Arena Nationala. Citeste postarile mele mai vechi de topicul asta si o sa vezi exemple concrete.

Iti fac si tie aceeasi propunere ca lui rtj, mergem la meci pe Ghencea sa vedeti ce atmosfera e in prezent si apoi pe National.

Am vazut ce e pe arena, stiu si ce e acum pe Ghencea; or fi aceeasi oameni care vin dar eu vorbeam de majoritate, de diferenta care umple arena nu de masa fidela care e in ambele locuri, si nu imi place arena(si am stat de fiecare data in peluza la sud si m-am simtit ca la tribuna): multi pustani cu fete care nu au nicio legatura cu fotbalul, nu mai zic de Steaua, multi care nu canta (decat m--e ca atata stiu), la goluri scot telefoanele, nu saluta echipa, injura jucatorii la orice greseala... nu ma simt eu stelist acolo, poate gresesc si e doar parerea mea dar, cand vad un dobitoc din asta in fata mea, nu mai pot urmari meciul si ma enervez.

Macar pe Ghencea pot urmari meciurile cum trebuie, asa petarda cum e stadionul ala, ma simt bine acolo.

Mai frate, pe Ghencea in peluza la meciul cu Timisoara erau aceiasi pustani apatici care mimau cantatul exact ca pe Arena. Serios, despre ce vorbim ?

Vorbim de un stadion cu traditie vs. o arena sclipitoare iar faptul ca sunt unii care vin si intr-o parte si in alta arata ca s-ar putea face ceva si cu Ghencea daca ar exista interes in acest sens; daca meciul cu Timisoara era jucat pe arena, cum ar fi aratat arena?

La meciul cu petrolul m-am simtit ca in deplasare(pe arena, tot 1-1 a aratat si a meci amical intre nas si fin) cu toata asistenta si acustica mall-ului; cam tot asa a aratat si la returul cu Maccabi Haifa cand le dadeam cu terenul in cap, peluza facea poze iar ai lor cantau si incurajau echipa.

Oare chiar stadionul sa fie problema ?

Din punctul meu de vedere calitatea fotbalului e problema numarul 1(un fotbal bun iti umple stadionul) apoi vine infrastructura, apoi oamenii/suporterii: daca ai fotbal, stadionul e plin, daca ai si unde sa aduni oamenii, se vor reface peluzele/galeriile, daca le ai pe primele doua, copiii de mall se vor rari drastic, vor intelege ca nu mai au ce sa caute la stadion.

Da, e problema (mare zic eu, principala ramane calitatea fotbalului, stadionul ar fi a doua si aproape la fel de importanta) cand numesti casa un stadion unde joaca rivalii de moarte, daca uiti de trecut poti uita si rivalitatea, daca uiti de astea doua, Steaua devine o echipa oarecare care poate juca oriunde si e sustinuta cam de orice leguma care nu tine la traditie, cam ca la americani/chinezi: se joaca fotbal si la aia dar mai au pana sa inteleaga ce e fotbalul.

Petrolul a luat cupa pe arena si au sarbatorit acolo, ramane sa mai ia si Dinamo un trofeu tot pe arena... cum sa numesc eu stadionul ala casa, nu e ca si cum m-as bucura de nevasta altuia?

Asta inseamna civilizatie: sa primesti ce ti se cuvine, iar acum se cuvine un nou stadion(asta e singurul lucru corect), neaparat in Ghencea, si sa joace doar Steaua pe el.

Daca poti si vrei sa intelegi bine, daca nu, imi pare rau dar asta cred eu.

eu stau suficient de aproape de stadion cat sa "aud" golurile si fazele inainte sa le vad la TV

Curios, in mod normal ar trebui sa le auzi dupa: de la microfoanele de ambient din stadion pana la difuzoarele televizorului semnalul de sunet se propaga exclusiv electromagnetic, cu o viteza egala cu o fractiune importanta din viteza luminii, deci timpul in care iti ajunge in casa este practic neglijabil. Pe de alta parte, de la stadion pana acasa sunetul se propaga prin aer cu 320-340 m/s, astfel 1 km distanta inseamna o intarziere de circa 3 s (iar intarzierea corespunzatoare am constatat-o in practica de nenumarate ori urmarind partidele la TV). Pentru a auzi mai intai stadionul si apoi transmisia TV ar trebui sa locuiesti in blocurile din spate la Socului pentru a fi la o saritura peste gard de stadion si ar mai trebui ca transmisia TV sa fie intarziata pe undeva cel putin cu vreo jumatate de secunda (daca ai TV prin cablu, e posibil si asa ceva).

Asta inseamna civilizatie: sa primesti ce ti se cuvine, iar acum se cuvine un nou stadion(asta e singurul lucru corect), neaparat in Ghencea, si sa joace doar Steaua pe el.

Daca poti si vrei sa intelegi bine, daca nu, imi pare rau dar asta cred eu.

Daca vrei stadion nou in Ghencea, fa bine si vorbeste cu MAPN-ul sa il faca. Ca ei sunt proprietarii bazei. Dar fii linistit, nu va investi nimeni din Bucuresti (Primarie sau persoana fizica) in constructia unui stadion cand ai ditamai magaoaia de 55.000 de locuri deja facuta, cu acces facil la mijloace de transport.

Si nu, nu cred in vreun drept divin pe care il au suporterii Stelei in a primi un nou stadion.

Daca vrei stadion nou in Ghencea, fa bine si vorbeste cu MAPN-ul sa il faca. Ca ei sunt proprietarii bazei. Dar fii linistit, nu va investi nimeni din Bucuresti (Primarie sau persoana fizica) in constructia unui stadion cand ai ditamai magaoaia de 55.000 de locuri deja facuta, cu acces facil la mijloace de transport.

Si nu, nu cred in vreun drept divin pe care il au suporterii Stelei in a primi un nou stadion.

Nu-mi place sa repet: nu e treaba suporterilor constructia unui nou stadion, si nu de un drept al suporterilor vorbeam ci de acela al Stelei, ca nu suporterii il primesc, suporterii platesc bilete, bani multi care sunt reinvestiti prin alte parti; nu ia nimeni caramizi de la stadion acasa, stai linistit daca asta credeai.

Sunt constient ca nu vor investi (normal ca nu investesti cand echipa e la privat iar baza tine de o institutie) asta nu inseamna ca e o stare de normalitate; sa se spele cu hardughia aia pe cap, nu se poate ca in douazeci si ceva de ani sa ai un singur stadion unde joaca toate echipele doar pentru ca nu vrei sa asiguri conditii.

Nu-mi place sa repet: nu e treaba suporterilor constructia unui nou stadion, si nu de un drept al suporterilor vorbeam ci de acela al Stelei, ca nu suporterii il primesc, suporterii platesc bilete, bani multi care sunt reinvestiti prin alte parti; nu ia nimeni caramizi de la stadion acasa, stai linistit daca asta credeai.

Sunt constient ca nu vor investi (normal ca nu investesti cand echipa e la privat iar baza tine de o institutie) asta nu inseamna ca e o stare de normalitate; sa se spele cu hardughia aia pe cap, nu se poate ca in douazeci si ceva de ani sa ai un singur stadion unde joaca toate echipele doar pentru ca nu vrei sa asiguri conditii.

Nu ai cum sa construiesti un stadion din biletele pe care le cumpara suporterii romani. Asta e ca aia cu marketingul cand se plang toti ca nu face clubul sute de mii de euro din vanzarea de tricouri dar apoi se revolta ca sunt echipamentele prea scumpe. Nu poti sa-ti permiti datorii la banci pentru constructia de noi stadioane cand nu ai cum sa prognozezi venituri mai mari pe urmatorii ani datorita strict stadionului.

In momentul de fata, in Ghencea iti apar 10.000 de oameni. Asta e media. In mod ideal, ar trebui sa modernizezi Ghencea si sa faci un sistem ca la Kiev (Dinamo joaca pe un stadion de 18.000 de locuri dar la meciurile europene tari si la derbiuri joaca pe stadionul Olimpic de 83.000 de locuri). Nu e neaparata nevoie sa fii proprietar al stadionului, in Estul Europei regula e ca stadioanele sa apartina de institutii ale statului sau primarii. Pai atunci de ce tot ne plangem pe aici si nu cerem MAPN-ului sa modernizeze Ghencea? Nu au interes? Pai atunci care e vina actualului patronat (pe care oricum il atac cand face gogomanii)? Dam in unii dar nu si in ceilalti?

Adevarul este ca statul este un prost administrator. Iar MAPN-ul isi accepta si recunoaste incapacitatea manageriala, bagand in buzunar 300.000 de euro pe an fara a investi nimic din banii aia in stadion. Generalii profita de stelistii care nu ar accepta niciodata plecarea din Ghencea si de stelistii care se tin la nas pe stadion, ignorand starea generala a bazei. Din cand in cand mai baga cate o soparla in presa (ca aia cu preluatul marcii) ca sa tina viu interesul unora pentru Armata, ca proprietar simbolic al echipei.