Sign in to follow this  
Followers 0
Ivanski

Situatia marcii inregistrate "Steaua"

71 posts in this topic

Domnule vitto, cred ca ar trebui sa faceti un exercitiu de sinceritate si sa ne descrieti raporturile dumneavoastra cu clubul.

asta este problema unora? cine este vitto, ce raporturi are vitto, ce ma mana pe mine....... toate copilariile de pe lume?! si daca o sa stii tu mai multe despre mine ce se va intampla? faptele conteaza, nu prejudecatile!

voi cititi ce scriu eu, ce probleme ridic? puteti sa va ganditi cat de cat serios la respectivele semnale, la comentariile mele? aveti capacitatea de a combate pe text, de a discuta serios, de a rationa..... va puteti rupe de visarea copilareasca si sa va integrati cum necum in realitate? Steaua nu este o notiune abstracta, un concept teoretic, o vorbire aiurea pe net! Steaua este o echipa reala, un organism viu, Steaua este speranta si bucuria atator mii de oameni si voi o tratati ca si cum ar fi un experiment si vi se pare ca mai important este sa va impuneti voi punctul de vedere personal, decat sa va intrebati cum poate Steaua sa reziste, sa creasca, sa devina mai buna!?

Edited by vitto

Fac abstractie de prima parte a comentariului pentru ca nu vreau sa ma mai cert cu tine.

1. Nu i-am vazut pe viu, dar te asigur ca nici nu vorbesc din auzite. Mi-am facut datoria morala de suporter stelist, am urmarit documentare sau emisiuni cat sa imi fac o parere, umila ce-i drept, despre jucatori precum Iordanescu, Raducanu sau Lita Dumitru. Si stai linistit ca stiu si despre blaturi facute de jucatorii stelisti in perioada aia.

2. Te rog sa nu aduci vorba de varsta aici, ca nu suntem in lumea reala sa ne domnim. Asta e un forum in care ar trebui sa primeze ideile, nu altceva. Si cred ca sunt in stare sa duc unele discutii cu monstrii sacrii ca tine.

@cotordragos:

Aici nu e vorba numai de suporterii stelisti, defapt nu prea are treaba cu fotbalul. Romanii au fost manipulati, prostiti si impartiti in atatea tabere incat e aproape imposibil sa duca o discutie despre orice domeniu fara cearta (atentie, cearta, nu contrazicere!).

Imi cer scuze pentru off-topic, e ultima data.

sigur ca varsta nu conteaza! numai ca spre deosebire de tine, eu stau la "catedra" ..... simbolic ..... nu predau stelismul, dar in mod sigur te pot examina obiectiv. nu esti inca pregatit! sigur, faptul ca ai putut raspunde civilizat ma face sa afirm ca ai frumoase perspective. continua sa citesti, asculta-i pe cei care cunosc si nu te lasa purtat de subiectivism! in viata numai boul este consecvent! in rest.....iti doresc numai bine si sa te poti bucura mereu la victoriile Stelei!

Si acuma ce sa facem. Sa stam cu mainile in san si sa ne acceptam soarta?

Aceste conflicte noi le-am inceput si tot noi ar trebui sa le stopam. Nu am nici o putere, nu sunt nici membru al nici unei brigazi, sunt doar un umil suporter care merge la peluza (n-are importanta care)dar mi se pare corect in acest moment ca fiecare lider de galerie din fiecare peluza sa se adune la o masa si sa discute problemele care le au si sa le rezolve odata pentru totdeauna.

Probabil ca este usor pentru mine sa vorbesc, dar asta nu inseamna ca nu este varianta cea mai corecta de abordare.

nu domnule, nu sta cu mainile in san, nu accepta prostia si platitudinea, aroganta si infantilismul, mitocania si lipsa de cultura, de intelegere a realitatilor! iesi in public, expuneti ideile, lupta pentru ele. obiectivitatea si seriozitatea trebuie sa invinga pana la urma ura si abjectia, mai ales daca toti cei care combat se declara, si chiar sunt, "suporteri Steaua"!

nu domnule, nu sta cu mainile in san, nu accepta prostia si platitudinea, aroganta si infantilismul, mitocania si lipsa de cultura, de intelegere a realitatilor! iesi in public, expuneti ideile, lupta pentru ele. obiectivitatea si seriozitatea trebuie sa invinga pana la urma ura si abjectia, mai ales daca toti cei care combat se declara, si chiar sunt, "suporteri Steaua"!

nu stam cu mainile in san, incercam zi de zi sa avem ceva de mancare pe masa... macar pentru copii, sa ne asiguram ca vom avea si maine un acoperis deasupra capului ... si ca ai nostri copiii vor avea macar o mica sansa in aceasta viata la ceva normal...

dumneavoastra domnilor vitto si ivanski se pare ca uitati unde traiti...

domnule vitto, scrieti foarte frumos si dupa felul in care combateti as dori sa va spun doar ca atacarea gloriilor steliste asta toamna a fost o mare eroare tactica, psihologia maselor zice ca atunci cand nu stapanesti media sa nu te implici direct in conflicte, pentru ca vei fi prezentat drept agresor, indiferent care este adevarul...

domnule ivanski, pana cand oamenii de jos, noi, amaratii, prostii, cei de joasa factura, manelisti si inculti nu vom avea un standard de viata asemanator germanilor, sau macar polonezilor nu cred ca este indicat sa aveti pretentii sa avem moralitate, principii, sau sa alegem politicieni cu principii, sau sa implementam modele....

intr-o lume ideala domnilor peluzele Stelei n-ar fi fost ocupate in proportie de 50% de persoane cam "slabe pe turloaie"- cum ar zice nea Marin- care nu pot, nici macar daca ar fi entuziaste, sa sara si sa urle un meci intreg. (asta e paranteza pentru topicul cu stadionul)

intr-o lume ideala am avea peluze care canta non-stop si incurajeaza echipa, pentru ca intr-adevar incurajarile conteaza....

intr-o lume ideala, creditorul nu s-ar crede Sf. Gheorghe, chiar daca are niste merite incontestabile....

intr-o lume ideala managementul echipei ar accepta criticile suporterilor si faptul ca de multe ori a gresit, nefiind Steve Jobs sau alti manageri legendari....

numai de bine oamenilor care traiesc in aceasta lume si incearca sa supravietuiasca

PS: sunt curios daca acest creditor va rezista epurarii din fotbalul romanesc(daca paine nu va mai fi, atunci macar circul va trebui controlat) si daca cel care va urma... daca nu rezista.... va face mai multe ...

asta este problema unora? cine este vitto, ce raporturi are vitto, ce ma mana pe mine....... toate copilariile de pe lume?! si daca o sa stii tu mai multe despre mine ce se va intampla? faptele conteaza, nu prejudecatile!

Eu m-am adresat respectuos, nu cred ca e nevoie de asemenea complexe de superioritate,

mai ales daca aveti varsta de care ati amintit pe alt subiect. De ce va este teama pana la urma in a raspunde rugamintii mele?

Eu m-am adresat respectuos, nu cred ca e nevoie de asemenea complexe de superioritate,

mai ales daca aveti varsta de care ati amintit pe alt subiect. De ce va este teama pana la urma in a raspunde rugamintii mele?

ti-am raspuns foarte corect si nu te-am luat in balon! daca ti-am facut o observatie nu inseamna ca te-am facut de ocara! a fost doar un raspuns mai "aprins"! nu exista nici o referire personala in mesajul meu asa ca nu trebuie sa te necajesti!

sincer mi se pare o aiureala "rugamintea" ta! .....si tipic mioritic: intotdeauna exista o conspiratie, un motiv ascuns! trebuie....obligatoriu!

Nu va mai risipiti de pomana. Nimeni si nimic nu-i poate lua Stelei actuale dreptul de folosire a marcii Steaua. De fapt CSA a pierdut de acum 2 ani procesele pe speta asta.

1. Se face o confuzie intre dreptul de a folosi brandul Steaua si actuala sigla a FC Steaua, inregistrata la OSIM in 2004 de catre Becali(SC FC Steaua Bucuresti 2003 SA).

In 2003, Becali a schimbat sigla si a inregistrat-o la OSIM. Vedeti aici evolutia siglelor:

http://prntscr.com/2lbm3c

Certificatul de marca este un act de proprietate care confera titularului un drept exclusiv asupra marcii pe o perioada de 10 ani, urmand ca dupa aceasta perioada marca sa fie reinnoita pe alte perioade a cate 10 ani.

Deci, dupa 10 ani, ori reinnoieste ori schimba iar sigla. Asta nu are NICIO legatura cu dreptul de folosirea a marcii Steaua, ca denumire!!! E vorba doar de un desen(logo-ul clubului)!!

2. Dreptul de a folosi marca Steaua(nu e vorba de sigla) a fost cesionat, forever, de CSA lui AFC Steaua Bucuresti in 1999(fosta sectie de fotbal CSA). Aia cu Paunescu.

3. In 2003 cand AFC Steaua Buc s-a asociat cu SC FC Steaua Buc 2003 SA(FCSB, a lui Becali), a transferat activele la FCSB, iar dreptul de folosire a marcii Steaua a ramas la noua entitate formata, FC Steaua Bucuresti, rezultata prin asociarea AFC Steaua Buc(organizatie non profit) si SC FC Steaua Buc 2003 SA(agent economic).

4. In 2007 AFC Steaua Buc, care acumulase datorii uriase la stat pana in 2003, a fost lichidata si radiata.

Ne avand succesori, dreptul de folosire al marcii, care este drept patrimonial, a ramas FC Steaua Bucuresti.

Drept patrimonial= drept subiectiv care are un continut economic, poate fi cedat prin act juridic, transmis prin mostenire si exercitat prin reprezentare. Dreptul la actiunea pentru valorificarea lui este, de regula, supus prescriptiei extinctive.

FCSB are doar drept de folosire nelimitat si neingradit. Nu-l poate vinde, cesiona etc.

Acest drept va ramane atat timp cat va fiinta FC Steaua Bucuresti actuala, cu actionar FC Steaua Bucuresti 2003 SA.

Becali poate vinde FC Steaua Bucuresti 2003 SA, ca societate, dar fara dreptul de folosire am marcii Steaua.

Prin 2011, 2012 am scris detaliat despre acest subiect. Plus au fost si articole "arhiva" a lui pindean pe tema asta.

PS

O situatie asemanatoare a fost la Poli Timisoare, unde Zambon a cumparat clubul, dar nu si brandul Poli(palmares, culori, marca...). Nu se putea!

ASFC Politehnica este asociatia recunoscuta de FRF si TAS ca fiind detinatoarea palmaresului istoric al Politehnicii Timisoara. Este un drept patrimonial.

Dupa ce a castigat la TAS, impotriva lui Zambon, ASFC Politehnica Timisoara i-a cedat lui Marian Iancu(Poli Stiinta-BkP) palmaresul si culorile. In aceste conditii, in plan sportiv, doar Marian Iancu avea dreptul sa foloseasca denumirea Politehnica, palmaresul si culorile. Nu si Zambon sau altii.

Palmaresul a revenit la actualul club indirect, prin asocierea Poli Stiinta Timisoara(Bkp-Iancu) cu ASFC Politehnica Timisoara, pentru ca numai membrii fondatori au dreptul sa detina acest palmares, nu si un agent economic.

Intre Poli Stiinta(Iancu) si ASFC Politehnica Timisoara nu este o fuziune pentru ca nu permite legea. Este o asociere in participatiune: "noi venim cu logistica si participarea in Liga I, iar dansii cu palmaresul, culorile si tot ce trebuie.", a spus Iancu.

Exact ca in cazul Stelei, unde ASFC Politehnica a fost AFC Steaua Bucuresti, iar Iancu(Poli Stiinta Timisoara- Bkp) a fost Becali(SC Steaua Buc 2003 SA).

Diferenta este ca AFC Steaua Bucuresti s-a dizolvat in 2007 si dreptul de folosire(nu de proprietate) palmares, culori etc ... a ramas noua entitate juridica FC Steaua Bucuresti, creata prin asociere in participatiune 2003.

Deci, Becali(SC FCSB 2003 SA) nu este proprietarul palmaresului, culorilor etc. , dar are dreptul de folosire.

Juridic, prin radierea AFC Steaua Bucuresti, acum nu mai exista proprietar al acestui drept patrimonial. Nici macar CSA-ul, pentru ca l-a cedat prin act juridic in 9 aprilie 1998, prin ordin ministru MAN, fostei sectii de fotbal, devenita, prin ordin de ministru MApN, asociatie sportiva AFC Steaua Bucuresti.

Am gasit articolul unde am mai scris despre asta. E aici:

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/33936

Cititi si comm de acolo a lui Gandalf the White (F. Pindean)

Edited by xray

nu stam cu mainile in san, incercam zi de zi sa avem ceva de mancare pe masa... macar pentru copii, sa ne asiguram ca vom avea si maine un acoperis deasupra capului ... si ca ai nostri copiii vor avea macar o mica sansa in aceasta viata la ceva normal...

dumneavoastra domnilor vitto si ivanski se pare ca uitati unde traiti...

domnule vitto, scrieti foarte frumos si dupa felul in care combateti as dori sa va spun doar ca atacarea gloriilor steliste asta toamna a fost o mare eroare tactica, psihologia maselor zice ca atunci cand nu stapanesti media sa nu te implici direct in conflicte, pentru ca vei fi prezentat drept agresor, indiferent care este adevarul...

domnule ivanski, pana cand oamenii de jos, noi, amaratii, prostii, cei de joasa factura, manelisti si inculti nu vom avea un standard de viata asemanator germanilor, sau macar polonezilor nu cred ca este indicat sa aveti pretentii sa avem moralitate, principii, sau sa alegem politicieni cu principii, sau sa implementam modele....

intr-o lume ideala domnilor peluzele Stelei n-ar fi fost ocupate in proportie de 50% de persoane cam "slabe pe turloaie"- cum ar zice nea Marin- care nu pot, nici macar daca ar fi entuziaste, sa sara si sa urle un meci intreg. (asta e paranteza pentru topicul cu stadionul)

intr-o lume ideala am avea peluze care canta non-stop si incurajeaza echipa, pentru ca intr-adevar incurajarile conteaza....

intr-o lume ideala, creditorul nu s-ar crede Sf. Gheorghe, chiar daca are niste merite incontestabile....

intr-o lume ideala managementul echipei ar accepta criticile suporterilor si faptul ca de multe ori a gresit, nefiind Steve Jobs sau alti manageri legendari....

numai de bine oamenilor care traiesc in aceasta lume si incearca sa supravietuiasca

PS: sunt curios daca acest creditor va rezista epurarii din fotbalul romanesc(daca paine nu va mai fi, atunci macar circul va trebui controlat) si daca cel care va urma... daca nu rezista.... va face mai multe ...

Steaua nu tine de nivelul de trai! fara suparare, dar Steaua este un vis frumos si visurile trebuie sa transceada realitatea, indiferent de cenusiul existential..... vom continua sa visam cat timp vom fi "oameni", adica "trestii ganditoare"!

cred ca managementul si patronatul accepta critica si comentariul, dar si cei care critica ar trebui sa invete niste reguli elementare! intr-o adresare zbierata, aproape sigur orice dialog se transforma intr-o conversatie autista....un dialog al surzilor in care fiecare parte este convinsa ca este infailibila si nu este deloc interesata de argumente! cea mai elocventa situatie similara se intampla si aici, pe acest site!

lasati-l pe creditor..... nu conteaza cine se crede el! macar becali a facut ceva pentru Steaua, atat cat l-a dus capul, atat cat a putut, atat cat i-au permis vremurile! hai sa facem cu totii ceva mai mult decat sa vorbim critic si sa injuram! cel mai usor lucru pe lume este sa vorbesti .... cel mai greu este sa faci "binele" tu insuti! invatati sa fiti recunoscatori celor care fac bine, chiar si cand acest bine nu va pare indeajuns de multumitor!

eu repet: azi, acum, ca patronat nu exista alternativa serioasa, sigura si mai buna decat becali! Steaua nu trebuie sa ia calea aventurii si a experimentelor, caci acesta ar fi drumul cel mai sigur catre autodistrugere si esec! momentan asta este Romania si de aici trebuie inceputa discutia!

N-ai sa vezi vitto, "aia" n-au facut niciun fel de bine, ci doar rau, au supt lupoaica Steaua de sfarcuri si de vitalitate, nu exista merite. :blink: , cu toate ca multi in sinea lor recunosc ca au existat decizii bune si merite.

Edited by Empyro

N-ai sa vezi vitto, "aia" n-au facut niciun fel de bine, ci doar rau, au supt lupoaica Steaua de sfarcuri si de vitalitate, nu exista merite. :blink: , cu toate ca multi in sinea lor recunosc ca au existat decizii bune si merite.

acest fel de abordare conduce invariabil catre blocarea totala a comunicarii, a dialogului ...... cand pleci la o "discutie" convins ca cel din fata ta nu este doar tampit, ci si rau intentionat, orice efort devine ..... apa de ploaie ..... iar pana la insulte numai este decat un mic pas!

@vitto

ok, poate am exagerat putin cu reactia mea, nu neg, cine stie, poate nu am inteles umorul tau.

Daca erati barbat raspundeati la intrebare, asa insa o dati in diverse. Nu e o mare problema daca nu cunosc legaturile dvs. cu clubul, insa amandoi stim ca majoritatea userilor care v-au citit postarile se intreaba acelasi lucru.

@vitto

ok, poate am exagerat putin cu reactia mea, nu neg, cine stie, poate nu am inteles umorul tau.

Daca erati barbat raspundeati la intrebare, asa insa o dati in diverse. Nu e o mare problema daca nu cunosc legaturile dvs. cu clubul, insa amandoi stim ca majoritatea userilor care v-au citit postarile se intreaba acelasi lucru.

bunicul meu a fost unul dintre "fondatorii" clubului de fotbal al armatei! sper ca acest raspuns multumeste si pune capat dezbaterilor legate de legitimitatea unor comentarii! eu am aceasta legitimitate pe cale naturala....este un "drept"!

bunicul meu a fost unul dintre "fondatorii" clubului de fotbal al armatei! sper ca acest raspuns multumeste si pune capat dezbaterilor legate de legitimitatea unor comentarii! eu am aceasta legitimitate pe cale naturala....este un "drept"!

O mica paranteza d-le Harald. Omul stie prea multe lucruri din culisele de alta data ale Stelei ca sa-ti pui problema ca e platit de Mihai Stoica. Poate ar fi mai usor de inteles, daca multi ar citi randurile, iar nu printre randuri ! :)

Edited by Empyro

Mie tot nu imi prezinta incredere acest personaj pe nume Vitto. A aparut de nicaieri si se crede cine stie cine.

Am spus si eu chestia asta, dar citeste atent si vei vedea ca are informatii care nu sunt de pe internet (ex. cele despre baschet) dar sunt veridice. Si ceea ce am vrut sa punctez este faptul ca insinuarile si acuzatiile sistematice sunt precum picatura chinezeasca. Stiu foarte bine ce vorbesc fiindca acelasi tratament mi-a fost aplicat si mie, cand la inceput am fost MM, apoi mache, apoi xray, care la randu-i a ocupat cam toate functiile posibile la SC FC Steaua si in realitate e un om obisnuit.

Intentiile lui vitto se vor vedea pe parcurs, iar pentru cei care sunt intr-adevar intrigati de identitatea lui poate ca daca i se va da credit, incet, incet va spune mai multe lucruri despre el.

Nu-mi place atitudinea lui aroganta, dar pe de alta parte si el a fost intepat cam peste tot. Personal, de un lucru m-am convins, are cunostinte despre Steaua si stelism care le exced pe cele ale unui suporter obisnuit.

P.S. : Imi cer scuze pentru offtopic.

Edited by Empyro

Mie tot nu imi prezinta incredere acest personaj pe nume Vitto. A aparut de nicaieri si se crede cine stie cine.

era mai spectaculos daca scriai o fraza mai completa, de genul: "...... a aparut de nicaieri si se indreapta catre niciunde!....." fii mai literar un pic, lasa-te purtat de oniric......

Am spus si eu chestia asta, dar citeste atent si vei vedea ca are informatii care nu sunt de pe internet (ex. cele despre baschet) dar sunt veridice. Si ceea ce am vrut sa punctez este faptul ca insinuarile si acuzatiile sistematice sunt precum picatura chinezeasca. Stiu foarte bine ce vorbesc fiindca acelasi tratament mi-a fost aplicat si mie, cand la inceput am fost MM, apoi mache, apoi xray, care la randu-i a ocupat cam toate functiile posibile la SC FC Steaua si in realitate e un om obisnuit.

Intentiile lui vitto se vor vedea pe parcurs, iar pentru cei care sunt intr-adevar intrigati de identitatea lui poate ca daca i se va da credit, incet, incet va spune mai multe lucruri despre el.

Nu-mi place atitudinea lui aroganta, dar pe de alta parte si el a fost intepat cam peste tot. Personal, de un lucru m-am convins, are cunostinte despre Steaua si stelism care le exced pe cele ale unui suporter obisnuit.

P.S. : Imi cer scuze pentru offtopic.

un "credit" bancar ar fi ideal....... (mai glumim)

Pierdere grea pentru Becali: a ramas fara marca Steaua!

Seria problemelor pe care patronul clubului de fotbal Steaua le are continua. Dupa cele din justitie si cele de sanatate, Becali se confrunta cu batai de cap si la echipa de fotbal.

Omul de afaceri nu mai are dreptul sa foloseasca marca "Steaua Bucuresti" incepand de joi.

29 ianuarie a fost ultima zi in care Becali putea sa foloseasca marca "Steaua Bucuresti". Termenul legal a expirat, iar Clubul Sportiv al Armatei vrea sa ii interzica definitiv lui Becali sa-si mai asocieze numele cu Steaua.

Drept urmare, Armata a depus o cerere de inregistrare a aceleiasi marci la OSIM, iar generalii sustin ca Becali a folosit tot timpul ilegal "Steaua Bucuresti".

Clubul de fotbal poate solicita de asemenea prelungirea dreptului de a folosi marca Steaua, insa acest lucru nu s-a intamplat pana acum.

Armata si Ciobanul se dueleaza si in instanta asupra dreptului de a folosi marca Steaua.

http://www.ziare.com/Steaua/stiri-Steaua/p...-Steaua-1280111

Edited by Harald

...si sa vezi atunci dezbinare intre stelisti, si pe buna dreptate.