Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua -“ Nürnberg 1-5 (0-3)

16 posts in this topic

In prima partida amicala din perioada de pregatire a partii a doua a campionatului,

Steaua “ Nürnberg

marti, 14 ianuarie, ora 19:00, pe Stadionul Marbella.

La jumatatea campionatului primei Ligi germane, Nürnberg se afla pe locul 17 din 18 echipe, cu urmatoarea linie de clasament:

17. FC Nürnberg 17 0 11 6 17-33 -16 11

Nürnberg evolueaza in Bundesliga si e fondat in 1900. In perioada de la infiintare pana in prezent, a castigat numeroase trofee:

Campionii Germaniei: 9

1920, 1921, 1924, 1925, 1927, 1936, 1948, 1961, 1968

Cupa Germanei: 4

1935, 1939, 1962, 2007

Nürnberg detine un stadion cu o capacitate de 50.000 de locuri. Aproximativ acelasi numar de locuri pe care il are Arena Nationala din Bucuresti.

Culorile echipei sunt alb, negru si rosu.

d9a22fd016.jpg

Jucatori faimosi care au imbracat culorile clubului:

Cacau

Mehmet Ekici

Roberto Hilbert

Stefan Kießling

Jan Koller

Gerry Neef

Andreas Ottl

Heinz Strehl

Róbert Vittek

Remarc ca Steaua incepe pregatirea cu o echipa mai slaba din Bundesliga, pentru ca pe urmatoarele trepte ale pregatirii de iarna, sa intalneasca echipe din ce in ce mai puternice.

Nota redactiei: Ros-albastrii se vor deplasa, pe 12 ianuarie, in Spania, acolo unde vor participa la primul stagiu de pregatire, de la Marbella. Elevii lui Laurentiu Reghecampf vor fi cazati la Hotelul H10, din Estepona si vor ramane acolo pana pe 23 ianuarie.

Edited by Virgil

Meciul poate fi vazut pe Digi Sport, ca de altfel si celelalte meciuri. Salutm atentia cu care Digi Sport onoreaza Steaua si pe noi suporterii ei. Cati am mai ramas.

Din pacate eram in drum spre casa cand s-a jucat prima repriza, acum am deschis TV-ul si vad: 0-3. Dafuq happened?!

PS: amicalele sunt meciuri in care se experimenteaza si personal sper sa ia bataie in mai toate amicalele ca sa nu li se urce la cap cand incepe campionatul. Mai ales ca avem 3 meciuri cu Dinamo in primavara.

Din pacate eram in drum spre casa cand s-a jucat prima repriza, acum am deschis TV-ul si vad: 0-3.

Intre timp este 4-0 si oricit de amical ar fi cind pierzi cu 4-0 cu penultima clasata in Germania (pentru care tot amical este) nu poti sa emiti pretentii de titlu nici chiar in Romania. In felul asta pierdem SIGUR cu Dinamo!

Eu as prefera sa pierdem toate meciurile amicale sa le castigam pe toate cele oficiale.

+1.

Asta e si ideea, ca daca bat in toate meciuriule astea de testare mi-e sa nu vina cu aere de mari jucatori in campionat, sa le dea Unirea si Concordia cu terenu` in cap.

In fine, Steaua 1 - 5 Nurnberg scor final. Cu ocazia asta se vor concentra mai bine in urmatoarele meciuri (amicale/oficiale).

Ca sa nu mai zic: asta a fost penultima clasata. Peste cateva zile jucam cu Werder, care e pe locul 5 in Bundesliga.

Edited by eMagic

Cind pierzi cu o echipa care n-a cistigat niciodata in tur nu poti vorbii de altceva decit de lipsa de antrenament si/sau vointa. Lucru f. grav! Nu vreau sa deschid o polemica pe aceasta tema, am sa revin (sper sa nu fie cazul) cind vor aparea "surprizele" in campionat!

Cind pierzi cu o echipa care n-a cistigat niciodata in tur nu poti vorbii de altceva decit de lipsa de antrenament si/sau vointa. Lucru f. grav! Nu vreau sa deschid o polemica pe aceasta tema, am sa revin (sper sa nu fie cazul) cind vor aparea "surprizele" in campionat!

Pai nu e clar ca duc lipsa de antrenament? E primul meci pe 2014, baietii vin dupa sarbatori, betii, mancaruri, dormit, frecangeala. Nurnberg pe de alta parte, e gata de inceperea campionatului in Germania, au alta pregatire, determinare, etc.

In plus, sunt meciuri test. Se experimenteaza "combinatii" de jucatori, tactici, etc, prin urmare nu inteleg de ce esti asa surprins de acest rezultat. Cand testezi, e si normal sa nu-ti iasa din prima.

Ideea e ca vom lua bataie (din punctul meu de vedere) si cu Werder, dar nu la acelasi scor.

Eu deja ma gandesc la cele 3 meciuri de pe Mall Arena cu Dinamo, amicalele le voi considera "cantitate neglijabila".

Edited by eMagic

Prietene mie ii este clar ca oamenii vin dupa concediu, Craciun, sarmale dar cred ca tie sau celor din tara in general nu va este clar ca fotbalistii astia nu dau la lopata undeva pe un santier pe 2€/ora. Astia sunt profesionisti (ar trebui sa fie) care iau bani multi sa vina dupa concediu/sarmale/Craciun, top la servici si sa dea un randament cel putin satisfacator in primele zile. Si cei din Germania au avut Craciun/sarmale/concediu si astia sunt oameni care au neveste, copii, amante samd. Dar sunt profeionisti nu sar calul ca-si pierd piinea. Pe teletexul de aici nu scria doar ca Nürnbergul a batut Steaua ci mare de tot "A DESFINTAT Steaua!" Cum te-ai simtii tu ca suporter? Astia nu stiu ca romanii sunt un neam de genii si artisti care traiesc viata ca oricare boem si muncesc doar din cind in cind, ei cred ca la fel ca in lumea normala profesionistii din toata lumea sunt altfel decit neprofesiobistii. Cred ca asta s-ar putea aplica si la romani. Stupizi nu? Pai nu sintem si noi stupizi cind "profesionistii" nostri joaca meciuri oficiale si noi speram ca vor cistiga? Ca vom face peste 10 puncte?

La ce bun atunci amicale cu echipe de valoare daca noi nu sintem in stare inca sa ne miscam?

Si inca ceva: victoriile aduc victorii. Ai auzit sa piarda o echipa mare la scor doar ca era la inceput dupa concediu, Craciun,sarmale? Doar echipele de doi bani se preteaza la asa ceva. Cu antrenori de 2 bani cu manegeri de 2 bani! Pe vremea mea dupa Craciun le scotea nea Teasca sarmalele pe git intre Risnov si Predeal!

S-a demonstrat inca odata ca atunci cand jucam cu echipele nemtesti avem mari dificultati,desi Nurnberg nu e de calibrul lui Schalke sau Stuttgart.

Dar sa privim optimisti pentru ca de la venirea lui Reghe nu am stralucit niciodata in amicale dar am jucat bine in oficiale.

Sa speram ca si de data aceasta se va intampla la fel !

S-a demonstrat inca odata ca atunci cand jucam cu echipele nemtesti avem mari dificultati,desi Nurnberg nu e de calibrul lui Schalke sau Stuttgart.

Dar sa privim optimisti pentru ca de la venirea lui Reghe nu am stralucit niciodata in amicale dar am jucat bine in oficiale.

Sa speram ca si de data aceasta se va intampla la fel !

Nu-i adevarat. Nemtii au inceput pregatirea inaintea Stelei. In plus Reghe a rulat absolut toti jucatorii valizi. Nurnberg e o echipa care joaca in viteza si in forta. Asa cum am vazut la echipa Turciei si chiar a Greciei. Steaua a jucat fara niciun orizont, fara indrumari de la margine si complet haotic.

Nu ma sperii. Mai e mult pana la inceperea returului si in niciun caz echipele romanesti nu se pot ridica la nivelul lui NUrnberg de azi. Asa ca nu-mi fac probleme. Noi suntem romani, Noi suntem romani, etc...

Edited by Virgil

Depinde din ce parte privesti. Nu a batut pe nimeni, dar in 17 meciuri in Bundesliga au batut-o decat 6.

Deci are 11 egaluri si 6 infrangeri.

Clasament

http://prntscr.com/2jcv8b

Meciuri

http://prntscr.com/2jcwg8

http://prntscr.com/2jcw1n

http://prntscr.com/2jcvn9

Da mai pui decalajul de stadiu de pregatire, ca ai nostri au ajuns ieri acolo si cu ce formule ciudate de echipa a jucat Reghe ... ai spectrul complet.

Era un meci prea tare pt unii adusi de cateva zile de la sarmale.

Dar e problema lui Reghe cum ii pregateste.

Latovlevici, după amicalul pierdut contra lui Nurnberg, 1-5: "Era normal să fie asa! Începutul perioadei de pregatire e criminal"

Lato stie pentru ca traieste in interiorul fenomenului. Unii dintre noi stiu dupa o oarecare perioada petrecuta in tribunele stadioanelor unde fotbalul e rege.. Cei mai iuti la minte se prind, nu ca Latovlevici, dar pot intelege in mare masura ce si cum.

Altii se lamenteaza inca din faza incipienta. Cu sau fara motive.

[..............]

Ok, hai sa judecam corect. Si tu ai dreptatea ta, dar si eu consider ca o am pe a mea, iar ideea sta in felul urmator: hai sa ne uitam si la restul amicalelor si la sfarsitul acestora sa tragem niste concluzii, ok?

Nu zice "Hop!" inainte sa sari. Or fi ei profesionisti, dar daca faci o pauza mai mare de 10-14 zile (fara antrenament) si intri in meci, nu dai randament maxim. Si in plus uiti ca rolul acestor stagii de pregatire este exact acela de evita o bataie cu 5-1 in prima etapa din campionat.

Dar repet, hai sa nu ne grabim si sa ii judecam si sa vedem care e treaba pe la inceputul returului, ok?

Prietene mi-ar place si mie sa am optimismul tau dar din pacate nu-l am! Eu traiesc in Germania si aici ti se cere nu doar in fotbal cind esti la lucru sa fi la lucru. Nu intereseaza pe nimeni ce ai facut in timpul tau liber in sensul ca n-ai scuze. Esti la lucru dai 100%! Altfel ramii acasa.

La noi e o conceptie gresita din cauza careia n-am dat inainte dupa "revolutie" sau am facut-o minimal in raport cu alte notiuni. Noi nu ne facem autocritica noi ne gasim scuze!

sunt roman si stelist de peste 50 de ani nu pot sa ma dezic nici de una nici de alta dar nici nu pot baga capul in nisip si spera la minuni pentru ca stiu ca ele (minunile) trebuie meritate!

sunt de acord sa continuam dupa incepera campionatului dar mai bine dupa ce iesim din nou in Europa, abia atunci vedem ce am muncit un an intreg...sau ce nu!

O zi buna!

Eu traiesc in Germania si aici ti se cere nu doar in fotbal cind esti la lucru sa fi la lucru. Nu intereseaza pe nimeni ce ai facut in timpul tau liber in sensul ca n-ai scuze. Esti la lucru dai 100%! Altfel ramii acasa.

Teoria asta despre nemti este frumoasa, nici ei nu au avut scuze cand si-au luat-o acum cativa ani de la Romania in meci amical cu acelasi scor, presa lor i-a facut "carnati" pe fotbalistii din Mannschaft. Dupa aceea carnatii parca au ajuns in nu-sh ce finala la mondial. Poate ajunge si Steaua in vreo finala, mai stii?! :)

Serios vorbind, teoria e aceeasi, in practica toate echipele la inceput de pregatiri nu joaca bine si in ritm, exista rezultate "surprinzatoare". Real Madrid a pierdut Supercupa Europei in fata Galatei pentru ca nu era in sezon (si partida nu era nici macar un amical), apoi cand a contat, i-a facut pilaf in grupele LC chiar in sezonul competitional ce a urmat. Pentru mine 1-5 in primul meci nu inseamna nimic; daca va continua asa si in urmatoarele meciuri fara sa se vada vreo imbunatatire in joc/conditie fizica/ concentrare etc. atunci va fi intr-adevar motiv de ingrijorare.

Nu ar fi fost bine daca am fi jucat cu echipe de Liga a III-a din Gibraltar. "Ne alegem adversari facili pentru a ne amagi ca suntem pregatiti si a-i pacali pe suporteri ca s-a investit in jucatori de valoare. Huo! VPM!"

Am ales echipe mai bune, iar nu e bine.

Tot din seria "Am fost umiliti in Champions League iar echipele de pe locul 8 din campionat rad de noi. Vai, ce tragedie!"

Sign in to follow this  
Followers 0