Virgil

Claudiu Andrei Keserü

29 posts in this topic

s_28_keseru_2013.jpg

Nume complet: Claudiu Andrei Keserü

Data nașterii: 2 decembrie 1986 (27 de ani)

Locul nașterii: Oradea, Romania

Înalțime: 1,78 m

Numar pe tricou: 28

Picior: stang

Claudiu Keseru asteapta la Oradea sa se finalizeze negocierile cu Steaua.

Daca va ajunge in Ghencea, atacantul intra intr-un club select: va fi primul varf de picior stang dupa 11 ani!

Ultima data cand in tricoul campioanei a jucat un atacant stangaci a fost in 2003 si era vorba despre Claudiu 'Blocnotes' Raducanu.

El a devenit golgheter atunci, cu 21 de reusite, cate a marcat si Rusescu anul trecut.

Hagi este omul care a spus in dese randuri ca o echipa mare nu poate miza doar pe jucatori de picior drept de la mijloc in sus. In opinia sa, un stangaci face diferenta esentiala in atac.

Ca o poveste frumoasa, la 17 ani, cand a ajuns la Nantes, francezii l-au elogiat pe Keseru spunand ca aduce mult cu legendarul bulgar Hristo Stoichkov.

sursa: sport.ro

600795-01.jpg

Edited by Virgil

Nu cred ca Steaua doreste sa-l rateze pe Keseru. E vorba doar de suma de transfer, care variaza intre 1 milion si 1,2 milioane.

Pe Wikipedia e dat ca transferat la Steaua (Keseru, wikipedia). Acest lucru m-a determinat sa deschid acest topic.

Cred in acest transfer cu toata fiinta mea. :blush:

Edited by Virgil

Keseru va castiga 400.000 anual la Steaua plus bonusurile de performanta.

Pe fir a intrat si formatia de Liga secunda din Franta,Angers, care cica l-ar dori pentru revenirea in Ligue 1. Keseru e insa ferm, vrea sa revina in tara.

Edited by Virgil

Pana la urma transferul este 100 % realizat?

Nu am auzit nimic inca concret.

Reghecampf despre transferuri: "Keșeru, rezolvat. Urmează Sanmartean"

Antrenorul Stelei a spus ca pană la reunirea echipei, speră ca toate transferurile dorite in Ghencea să fie rezolvate.

Laurențiu Reghecampf, antrenorul Stelei, a spus, intr-o intervenție telefonică ÎN DIRECT, la Digi Sport Special, care mai sunt jucatorii pe care-i dorește in Ghencea și pe care speră să-i aibă la prima ședință de pregatire din acest an, reunirea fiind programată pe 9 ianuarie.

Keșeru s-a rezolvat, dar nu vreau să discut aceste probleme la televizor. Cand jucatorul va semna, atunci Meme va ieși public intr-o conferință de presă și va anunța transferul.

Luchin este și el o soluție pentru Steaua, dar a fost o discuție pană acum. Am vorbit cu Meme, este ok, dar acum urmează ca el să vorbească cu patronul.

Sanmartean, urmeaza Să vedem ce se va intampla in perioada care a ramas pană vom pleca in primul cantonament. Da, și pe el il dorim , a spus Reghecampf la Digi Sport.

Va intreb si eu pe voi sa nu vorbesc in lipsa de cauza si de cunostina, are cu ce sa ajute Sanmartean la varsta lui pe Steaua,inteleg experienta este un factor important,dar....??

Va intreb si eu pe voi sa nu vorbesc in lipsa de cauza si de cunostina, are cu ce sa ajute Sanmartean la varsta lui pe Steaua,inteleg experienta este un factor important,dar....??

Tipul nu mi-a placut niciodata. E fitos, joaca numai pe bani multi si se da lovit ori de cate ori are ocazia. In plus e un jucator lent.

Poate ca daca ar fi avut doar 30 de ani...

Nu e jucator rau dar la varsta sa ar fi o idiotenie sa-i dai un salariu urias. In general, in fotbal e bine ca jucatorilor mai in varsta (32+) sa le dai contracte anuale, pe care sa le prelungesti dupa caz. Motivul e foarte simplu: nu mai poti sa-l vinzi iar performantele lui rareori devin mai bune odata cu trecerea timpului. Si un al doilea motiv: ramai blocat cu niste salarii uriase (cazul lui Porumboiu) si devii incapabil sa raspunzi in timp util la oportunitati.

Mai bine ca a picat transferul. Ma amuza faptul ca unii de pe aici ii lauda managementul lui Stoica dar transferurile inca se fac pe obsesiile invechite ale lui Becali (il iau pe Keseru ca il lauda Piturca, il iau pe Sanmartean ca il lauda Porumboiu). Calea Chiriches/Chipciu e deocamdata calea optima pentru noi.

Steaua a fost la un pas să-l piardă pe Keșeru! Semnează și va fi prezentat vineri (ora 13:00, LIVE pe Digi Sport 3)

Mult-așteptatul transfer al lui Claudiu Keșeru la Steaua a fost finalizat! Cu ceva emoții, deoarece detaliile financiare au fost la un pas să sisteze negocierile, atacantul a semnat in cele din urmă contractul propus.

Steaua anunță că fotbalistul va fi prezent la primul antrenament al anului 2014, care va avea loc pe terenul din Ghencea. Keșeru a efectuat vizita medicală joi dimineață și va fi prezentat oficial vineri, in cadrul unei conferințe de presa

De la ora 13:00, Digi Sport 3 și www.digisport.ro transmit ÎN DIRECT conferința de presa in care Claudiu Keșeru va oferi primele sale declarații in calitate de jucator al Stelei.

sursa: digisport.ro

Edited by Virgil

In sfarsit primul transfer cu adevarat mai importnan din cariera lui Reghe ca antrenor,imprumuturile nu se pun.

In sfarsit primul transfer cu adevarat mai importnan din cariera lui Reghe ca antrenor,imprumuturile nu se pun.

Piovaccari se pune ... chiar nu stiu care erau rezultatele si evolutia din sezonul asta fara italian !!!

Sa vedem ce are de gand .Sa joace fotbal ori sa faca tusa ??? E sansa lui sa arate acum ca stie fotbal ,pana acum nu a avut prestatii stralucite.

The Special One a avut la un moment dat un citat interesant, in care explica de ce este bine sa transferi jucatorii in pauza de vara si asta se explica prin faptul ca au mai mult timp de acomodare,la Keseru am citit ca a jucat ultima data pentru Bastian in 21 decembrie deci nu cred ca are nevoie de prea multa adaptare la nivelul scazut din Liga I pe langa asta si faptul ca este roman si cunoaste limba este un mare avnataj, in rest sper sa lege relatiile de joc cu atacantii si mijlocasii cat mai repede, abia apoi se poate spune ca creste in valoare si forma.

e bine ca are o mutra mai aparte ca altfel nu l-ai putea descoperii pe teren dupa cum nu apare la minge. Probabil, SPER ca-i intr-o forma f. proasta TRECATOARE, ca dupa ce a aratat pina acum asi putea sa-i iau locul la cei peste 50 de ani ai mei si cele 100 Kg :no:

Sa speram ca evolutiile lui mai sterse din amicale sa fie doar o aparenta!!!

Eu unul sunt de parere ca repatrierile fotbalistilor care n-au confirmat in strainatate reprezinta un pas inapoi. Hai, sa zicem, nu te-ai acomodat acolo, vino inapoi in tara...dar frate...sa-i dai cel mai mare salariu?

Numai noi, romanii, ii privim ca pe niste vedete, cand de fapt ei erau niste no-nameri la echipele de club. Nu voi intelege niciodata logica asta a romanilor.

sa-i dai cel mai mare salariu unuia care nu nimereste mingea decat cu stangul, si nici cu ala mereu, unuia care nu stie sa spuna multumesc cand primeste o pasa de gol, unuia care nu stie sa dea la randul lui o pasa simpla unui coechipier aflat cu poarta goala in fata... cred ca pe-asta l-au luat chiar si fara sa studieze vreun DVD! Keseru are multe de dovedit, dar daca nu devine mai altruist si joaca tot intr-un picior nu va realiza mare lucru. potential are. dar au fost atatia nascuti talente care au murit sperante...

Dupa cum ii e scris numele - Keserü - cred mai degraba ca numele lui se pronunta Cheseriu, decat Cheseru.

sa-i dai cel mai mare salariu unuia care nu nimereste mingea decat cu stangul, si nici cu ala mereu, unuia care nu stie sa spuna multumesc cand primeste o pasa de gol, unuia care nu stie sa dea la randul lui o pasa simpla unui coechipier aflat cu poarta goala in fata... cred ca pe-asta l-au luat chiar si fara sa studieze vreun DVD! Keseru are multe de dovedit, dar daca nu devine mai altruist si joaca tot intr-un picior nu va realiza mare lucru. potential are. dar au fost atatia nascuti talente care au murit sperante...

I-a multumit :yes: .Asa sunt jucatorii astia de atac,mai egoisti,vor mereu sa inscrie,sa arate ca au valoare.

varela_keseru_pio_660x400.jpg

asta este diferenta dintre putzoii nostri si fotbalistii adevarati. aia adevarati au simtul realitatii si nu isi asuma toate meritele in inscrierea unui gol, care se datoreaza in fapt pasatorului intr-o proportie covarsitoare. de aceea cand jubileaza la inscrierea golului il arata cu degetul pe pasator, creatorul golului.

Dupa cum ii e scris numele - Keserü - cred mai degraba ca numele lui se pronunta Cheseriu, decat Cheseru.

Asa este. Asa a pronuntat si nea Imi.

keserü inseamna "amar" si se pronunta < che'-she-riu >

Sursa: Google translate( are buton pentru "listen")

http://translate.google.com/#hu/ro/keser%C3%BC

Edited by xray

Antrenamentele lui Thomas Neubert l-au speriat pe Claudiu Keseru: Mi se parea imposibil să rezist!

Keseru explică de ce a avut probleme la inceput, cind a ajuns la Steaua: l-a dat peste cap pregatirea, mai dură decit cea cu care fusese obisnuit.

Cel mai nou golgeter al Stelei, Keseru, 27 de ani, dezvaluie unul dintre ingredientele care au pastrat titlul in Ghencea: pregatirea fizică foarte dură a unei formatii care de doi ani iși domină adversarele datorită fortei si a capacității de efort impresionante.

"Am avut nevoie de o perioadă de acomodare după transferul la Steaua. Cu ce mi-a fost cel mai greu să mă obisnuiesc? Cu antrenamentele extrem de grele, mai grele decit cele pe care le intilnisem anterior in cariera Aproape că-mi venea să renunt simteam că n-o să fac față!", povesteste Claudiu.

Remarca ii apartine unui fotbalist care a petrecut 10 ani in Franta, in primele două ligi! Keseru a bifat in Hexagon inclusiv un club cu traditie mare si cu facilități de pregatire bune, precum Nantes. Iar in prima parte a sezonului a evoluat in Ligue 1, la Bastia, intr-una dintre cele mai tari competitii din Europa.

Reghecampf a sesizat că atacantul adus in iarnă si prezentat ca un star are probleme de adaptare si l-a folosit mai putin la inceput, introducindu-l treptat in echipa Claudiu a marcat 6 goluri in campionat, cel mai important fiind cel egalizator din derby-ul cu Dinamo, in egalul 1-1 obtinut de roș-albastri in minutul 89. Și a inscris apoi contra "ciinilor" si in Cupa la 5-2 pentru stelisti.

240 de meciuri a strins Keseru in primele două ligi din Franta, in zece ani pe care i-a petrecut ca profesionist in Hexagon. A marcat 73 de goluri in toată această perioada

Sursa: GSP

1) Keseru a intrat si in cartea recordurilor ros albastre.

Este primul stelist care a inscris sase goluri intr-un meci(Steaua - Pandurii 6-0), devansandu-si antrenorul, Costel Galca(5 goluri), care avea renumele de "Pentacostel". De vineri, Keseru este "Șeseru"!

2) Keseru a intrat si in legenda Ligii 1, alaturi de Hagi.

Claudiu Keseru este al saselea fotbalist care a marcat 6 goluri in campionatul Romaniei.

1937: Thierjung (Chinezul Timisoara “ CAO Oradea 7-3)

1955: Ciosescu (Știinta Timisoara “ Dinamo 8-0)

1986: Hagi (Sportul Studentesc “ FC Olt 7-5)

1988: Vaiscovici (Dinamo “ CSM Suceava 9-1)

1993: Marian Popa (Farul Constanta “ Otelul Galati 6-3)

2014: Keseru (Steaua - Pandurii 6-0)

Performanta realizată de atacantul Stelei l-a impresionat si pe fostul golgheter Rodion Camataru. Cami a marcat 5 goluri intr-o partidă cu Jiul Petrosani in sezonul 1986-1987, la finalul caruia a câștigat Gheta de Aur, cu 44 de reusite.

Este o realizare extraordinara ce să zic! E foarte greu să marchezi de sase ori la antrenamente, dar intr-un meci oficial. E drept, că fundasii echipei Pandurii au lasat spatii foarte mari in aparare, iar Keseru, fotbalist cu experiență a stiut să speculeze gaurile. Nici la handbal nu e prea usor să inscri sase goluri, a declarat Rodion Camataru pentru SportNews.ro.

Edited by xray

Este absolut magnific acest baiat , marcheaza din toate pozitiile , un adevarat killer. Nu imi imaginez nici acum , cum Costel Galca putea sa spuna ca are nevoie de Bokila , dupa fiecare meci in care Claudiu rupea plasa , iar Reghecampf il tinea pe banca de rezerve. Din punctul meu de vedere , a intrat deja in clubul select al bombardierilor istoriei ros-albastre altaturi de Lacatus sau Dumitrescu.Sper sa il mai tina , urmeaza meciuri importante , Aalborg , Dinamo Kiev , plus campionat , cupa Romaniei , cupa ligii ;

Edited by Il Padrino