Virgil

Steaua - Astra Giurgiu 3-1 (1-0)

47 posts in this topic

Miercuri, 18 decembrie 2013, de la ora 20:30, pe Arena Nationala,

Steaua - Astra Giurgiu,

meci transmis de Digi Sport 1.

Steaua a cerut cu insistenta ca ultimele doua jocuri, cel din etapa 19-a si cel din etapa a doua, amanat pentru ca Piturca ca sa-si poate antrena in liniste reprezentativa, sa nu se mai dispute anul acesta. Si invoca pe buna dreptate terenurile inghetate si temperaturile scazute. In plus jucatorii Stelei se afla intr-o forma atat de rea, incat Ion Niculae miliardarul, spera ca echipa sa Astra sa castige atat la Bucuresti cat si la Giurgiu.

Pe ei, pe mama lor e deviza lui Nicolae. Steaua trebuie prinsa si capacita. Numai ca s-ar putea sa fie invers dupa ce am vazut ultimul joc al Astrei cu Vasluiul. O echipa care a cazut de pe valul pe care se afla a dat un gol norocos si apoi a cam fost dominata de echipa moldava.

Cine sapa groapa altuia, poate cadea fara drept de tagada in ea. Da Doamne sa fie asa!

M-a dezgustat virulenta cu care Steaua, cea care a inteles echipa nationala si a ajutat-o, a fost refuzata.

Se pare ca fostul ofiter de securitate, in prezent unul dintre cei mai bogati romani, si l-a alaturat pe Gino Iorgulescu intentiilor de a castiga campionatul. De ce altfel Gino a stat chiar langa patronul giurgiuvean pe toata perioada desfasurarii meciului. Hai ca v-am prins!

Sper ca in acest meci Steaua sa-si depaseasca stare de oboseala, sa castige si sa-i bage un morcov in fund amicului Niculae. Nu de alta dar e certat cu fair-playul.

Edited by Virgil

I. Nicolae: Steaua ne-a facut de ras in Europa!

Ma Ioane, sa ne intelegem, Steaua nu are cum sa ne faca de ras, tocmai pentru ca a ajuns in cea mai tare competitie a UEFA. Tu de cate ori ai fost cu echipa ta? Tu esti de ras, echipa ta pe la sfasitul editiei trecute de campionat o daduse in balbaiala. Cu noroc a prins Europa League.

In balbaiala iti urez sa o dea si in acest sezon.

Auzi la el... vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri.

Edited by Virgil

I. Nicolae si pacaliciul ala de Negoita cred ca pot influenta cu ceva Steaua prin tembelisme basite pe gura.

Asta a mai zis acum cateva luni: "abia astept Steaua sa-i batem sa le sune apa in cap."

Imi doresc enorm ca baietii sa apere onoarea Stelei si sa-l faca pe tembel sa spumeze de furie ca un caine turbat.

Declaratiile astea fac parte din razboiul psihologic.

Totusi declaratia asta, comuna, mai multora din fotbalul romanesc, este oarecum "interesanta" ...

Deci Steaua s-a calificat in cea mai puternica competitie inter-cluburi din lume, unde a facut vreo 3 partide cat de cat decente si a acumulat 3 puncte si cica "ne-a facut de ras".

Intrebarea este cata cinste au adus fotbalului romanesc, cele doua pseudo-pretendente: Astra si Petrolul? Ce este mai rusinos, sa ajungi in UCL si sa strangi cateva puncte sau sa fii eliminat din Europa League, inainte sa intri in grupe? Cine s-a facut de ras pana la urma?

Si inca o chestie, asta asa ca un raspuns, inclusiv pentru unii useri de pe acest site, in legatura cu Steaua in UCL vs altele de prin Liga 1, sa nu ne grabim si sa vedem situatia in ansamblu:

Steaua in grupele UCL, in 7 participari per total, a terminat de 3 ori pe locul 3, asta inseamna un procentaj de 42%. Comparativ CFR Cluj a participat de 3 ori in grupele UCL si a terminat o singura data pe 3, asta inseamna un procentaj de 33%. Si uitati-va ce grupe am avut noi in UCL si grupe au avut CFR Cluj ...

De Uitarea Urziceni nu prea are rost sa pomenim, pentru ca aia au participat o singura data in UCL si au avut o grupa la nivel de Europa League. Si Steaua sau CFR, s-ar fi clasat in acea situatie mai mult ca sigur macar pe un loc 3.

Iar Otelul merita pomenita, doar ca exemplu de cine s-a facut cu adevarat de ras in grupele UCL si astia, ca si Urziceni si CFR Cluj(in 2/3 randuri) au ajuns acolo pe munca altora ...

Edited by Stryker

Nu este vin lor ca au participat pe spinarea noastra, este greseala noastra ca nu am profitat de oportunitatea primita, eu nu inteleg cum au pretentii Astra sau Petrolul sa se numeasca echipe care vor sa participe in CL?

Ei nu inteleg ca nu au nici un fel de procentaj european si vor fi eliminate inca din faza calificarilor,este ceva neclar?

In reste din toate aunate si de lume specificate ma bucura mult faptul ca nu au ajuns cei de la Dinamo in CL pe spatele nostru,asta ma bucura enorm.

Edited by Korado

I. Nicolae si pacaliciul ala de Negoita cred ca pot influenta cu ceva Steaua prin tembelisme basite pe gura.

Asta a mai zis acum cateva luni: "abia astept Steaua sa-i batem sa le sune apa in cap."

Imi doresc enorm ca baietii sa apere onoarea Stelei si sa-l faca pe tembel sa spumeze de furie ca un caine turbat.

Hai frate de ce sunteti rai? Dinamo nu am mai pierdut in Europa de la ultimul insucces cu "marea echipa" Vorskla Poltava! Chiar este si un articol intitulat: "Lista rusini pentru Dinamo".

Esecurile istorice ale lui Dinamo din Europa

Sezonul Competitia Meciul

1956-1957 Cupa Campionilor ȚSKA Sofia (Bulgaria) - Dinamo 8-1 si 2-3

1986-1987 Cupa UEFA 17 Nentori Tirana (Albania) - Dinamo 1-0 si 2-1

1997-1998 Cupa UEFA Knattspyrnufelag (Islanda) - Dinamo 2-0 si 2-1

2007-2008 Cupa UEFA Dinamo - Elfsborg (Suedia) 1-2 si 1-0

2008-2009 Cupa UEFA NEC Nijmegen (Olanda) - Dinamo 1-0 si 0-0

2011-2012 Europa League Vorskla Poltava (Ucraina) - Dinamo 2-1 si 3-2

Ps: Nu stiu ce ma face sa cred ca Nicolae asta este cu cel putin 5 clase mai dobitoc decat Ciobanu!

Trebuie sa-i batem fara drept de apel. Reghecampf probabil ca la asta lucreaza, iar jucatorii trebuie sa-si dea ultima picatura de energie pe teren.

Putem sa-i batem, Astra nu e nici pe departe o echipa mare.

Eu sunt de parere ca, chiar daca pierdem puncte in fata celor de la Astra tot castigam campionatul,in speranta ca ori se vor impotmoli la un momentdat pe langa faptul ca si ei mai au meciuri destul de grele,pe Petrolul, cu Pandurii si sunt sigur ca vor pierde din puncte si cu echipele care se zbat acolo jos la retrogradare.

@Korado

Steaua trebuie sa bata Astra, chiar daca ar pierde campionatul!!

Aici nu mai e vorba de puncte, ci de onoarea clubului, atacat si jignit in mod parsiv de Vama si "Niciolae" ala, stapanul lui.

Iti dai seama ce s-ar umfla pe TV pacalicii aia daca ar bate Astra? Nici nu vreau sa ma gandesc!

Steaua trebuie sa bata cu orice pret!

Steaua joaca cu Astra pe teren. Nu e meciul Vama vs Coana Mitza. Deci, hai sa lasam can-canul ca de treaba asta se vor ocupa oricum cu succes cei doi dupa meci indiferent de rezultat...toate variantele de replici le au deja pregatite.

PS Salut ultima replica data de maestrul xray...CU ORICE PRET! Sa le ia si capetele pe teren daca se poate...sa rezolve coana Mitza si cu arbitrii si cu orice e nevoie! Cu orice pret!!!

Edited by Lorimer

@ Marius

Pai ma gandeam sa-mi intrec fortele cu un rapidist sau cu un dinamovist dar ei parca au cam disparut, nu se mai aude niciun cra-cra, nici un haou-houf.Deci singurului lucur clar de facut este sa ma duc pana la vecinii Bulgari pe la CSKA Sofia mai cant cu ei ceva... :)

Baieti, mai sunt bilete sau nu? Citisem pe prosti.ro sau jegsp.ro cum ca s-au vandut toate, motiv pentru care conducerea Stelei a decis sa vanda bilete si la inelele superioare.

Faza e ca pe site-ul oficial nu scrie nimic despre asta: http://www.steauafc.com/ro/articol/bilete_astra2013/

Edited by eMagic

Presimt ca o sa fie un meci cu goluri multe in seara asta,cred ca o sa ii batem...se pare ca si-a revenit cat de cat Steluta :x

Salut,

am si eu o intrebare. Vreau sa vin diseara cu un banner pe stadion si am inteles ca trebuie sa anunt la club, dar nu stiu unde, la ce nr de tel sau mail.

Ma puteti ajuta cu vreo informatie?

Multumesc!

Arbitreaza Alexandru Tudor. Ma simt reconfortant ca nu arbitreaza Petrescu, Marius Avram, Craciunescu sau altii din esalonul 3 valoric. Hai Steaua!

Salut!

Imi poate spune si mie cineva unde va sta sudul mai exact la acest meci. Cineva mai sus spunea ca la nord, care nord nu stiu, avand in vedere ca Peluza Nord e inchisa pentru noi.

Salut!

Imi poate spune si mie cineva unde va sta sudul mai exact la acest meci. Cineva mai sus spunea ca la nord, care nord nu stiu, avand in vedere ca Peluza Nord e inchisa pentru noi.

Sudul va sta la T2

Salut!

sudul sta cu nordul....in al 2lea inel probabil

//din cate am auzit au vrut sa deschida si inelul 2 dar s-au razgandit...cel mai probabil sudul va sta intradevar la T2

Edited by Maximo

sudul sta cu nordul....in al 2lea inel probabil

Vorbesti prostii, sudul sta la T2.

Vorbesti prostii, sudul sta la T2.

acum mi-a zis si mie cineva...am ediat mesajul :)

Titlu in sport.ro :

"Astra si-a ANGAJAT galerie pentru meciul cu Steaua! De unde aduce Niculae ULTRASI pe National Arena"

Raspuns in sport.ro:

"Niculae isi trimite angajatii pe National Arena, sa-i faca galerie Astrei!"

Sursa: http://www.sport.ro/Liga-1/genial-astra-si...onal-arena.html

E si un comentariu haios la acest articol:

"rapidistu da aur

Acum 8 ore si 39 minute

Niculae a angajat rapidisti, ca-s muritori de foame, i-a cules de prin canale, tomberoane, boscheti, gurile de metrou, gipsanii sunt dispusi sa-l injure si pe bulibasa lor, King Cioaba, pt un covrig uscat..."