Virgil

Otelul - Steaua 1-1 (0-1)

37 posts in this topic

Nu mai repet critica jocului pe care am scris-o si s-a sters. Ma refer la arbitraj.

Problema arbitrajelor pro Steaua este o gogoasa media, ca e Steaua.

Pana si cainii, care in aproape toate meciurile, din acest tur, au beneficiat de greseli de arbitraj(cu Petrolul etc.) s-au gasit sa latre de arbitraje pro Steaua, in frunte cu NeaCoita, javra suprema!!! Incredibil!!!

Mai mult, acum il scot si pe Dima asta "neam" cu Steaua, ca sotia lui face ar parte din comunitatea machedonilor. Te doare capul. E ca si cum Paszkany ar reclama ca un arbitru este roman, sau ciobanul ca un arbitru e ungur (cum a mai facut-o, ca un tembel!)!

In logica asta, la meciul Steaua-Petrolul trebuia sa fie blat, nu-i asa, ca Reghe si Contra sunt nas si fin, sau Danciulescu, finul, trebuia sa-i dea meciul lui Lacatus, nasul, atunci cand noi am pierdut campionatul in 2008. Dinamo- Steaua 2-1.

Si cu Otelu, toti bat moneda de faza cu Pintilii, dar pacaliciul ala de Cooper trebuia dat afara de n ori. La un moment dat, desi avea galben, tabarase pe Gardos si il lovea dand din maini ca o maimuta-n fata bananei.

Mai mult, daca nu era tusierul, Dima asta datea penalty, inexistent, impotriva Stelei! Atunci despre ce intentie pro Steaua vorbim?

Aproape ca nu exista meci in Liga 1 in care sa nu se greseasca.

Si in etapa asta, Petrolul a batut pe Corona cu 3-0, dintr-un penalty inventat si un gol din offside, vizibil si de pe luna! Nu mai insir n exemple.

Nu Steaua este vinovata de greselile arbitrilor, cum nicio o echipa din Liga 1.Greselile apartin exclusiv arbitrilor. De aceste greseli "beneficiaza" aleatoriu mai toate echipele.

Daca aceste greseli ar fi numai la meciurile Stelei, atunci s-ar putea comenta "de ce?".

Asa ... e doar gargara si rautate.

Greseli sunt si vor fi in toate campionatele si la toate nivelele competitionale. S-au luat cupe modiale pe greseli de arbitraj! E grav doar atunci cand este intentie! O fapta buna este despartita de una rea doar de intentie.

Steaua nu a facut 1-1 cu arbitrul, ci a pierdut 2 puncte pe mana si lotul ei subtiat, nerefacut si/sau obosit.

Fata de echipa care fluiera prin Liga 1, acum joaca meciuri tari cu o formula pe care o folosea doar prin Cupa Romaniei.

Formula standard era:

Tata- Lato, Szukala, Chiriches, Georgievski- Bourceanu, Pintilii- Tanase, Rusescu, Nikolici/Rocha, Chipciu.

Cand lipsea unul era deranj ... Cand juca Filip se zicea ca n-are fata de Steaua ... Amintiti-va! Abia dupa meciul cu Ajax "si-a dat drumul" si a fost "acceptat". Acum nici pe ala nu-l mai are ...

Totusi, echipa asta a jucat 28 meciuri in toate competiile si are doar 2 infrangeri: cu Schalke si Chealea. Cat un campionat!! Daca mai punem si meciurile de la nationala, cu 4 infrangeri in 12 meciuri ... avem tabloul complet.

Ca stelisti, ne doare ca jocul nu mai merge ca uns, dar putem gasi si intelegere si speranta de revenire, nu doar sabia scoasa din teaca. Acum sa-i luam capul Stelei si pentru arbitrii care sunt berbeci? Cred ca sunt suficienti cainii si corul de detractori.

Eu cred ca manegerul secolului a urlat din toate puterile dupe meciul cu Petrolul despre cazul Benga si asa fair-play cum ii place sa se considere a tacut in cazul identic Pintilii. Beleaua e ca nu a fost la Galati vorba numai de asta. A mai fost un hent in careu... Ca sa intelegi mai bine la ce m-am referit, iti spun ceea ce a spus marele portar al Sampdoriei si Interului, Gianluca Pagliuca dupa o infrangere in campionat cu 5-0 "mai bine pierzi o data cu 5-0 decat de 5 ori cu 1-0".

Nimeni nu spune ca nu sunt si greseli contra... Totusi per total situatia e asa cum e. Vezi tu, eu nu fac parte din grupul celor care cuvanta chestiuni de genul umblatului la arbitrii. Merg pe ideea unor simple intamplari. Si sper ca totul in aceasta privinta sa se fi terminat la Galati.

Mi-ar fi placut in acelasi timp si mie sa joace Schalke in campionatul nostru, insa nu se poate. Nu ca n-a fost acolo 11m. Iar eu cand vorbesc de presa fac referire la ceea ce spun dupa meci un Ilie Dumitrescu, un Balint, un Vochin etc...nu ma uit in gura stucanilor.

Problema e ca lui Reghecampf i s-a cam urcat rau de tot la cap. Cata vreme si-a vazut de treaba totul a fost ok...pentru ca talent are. Apoi a inceput sa tina cont de vechi dusmanii (cazul M Costea, care cat o fi el de slab, mai slab decat Nikolici si Tatu nu poate sa fie), de superstitii (introducerea lui Nikolici cu Petrolul), de circ la TV (raspunde la toate atacurile maimutoilor, semanand tot mai mult cu Stoica), sa fie mai mereu un car de nervi si sa se transforme precum Zenga in 2004-2005 din tipul simpatic si mereu pus pe glume intr-unul care exploda si daca-i zici "da-te mai incolo". Sa vedem cu ce solutii va veni.

Bine, bine xray, lasa arbitrajele ca alea n-au pana la urma legatura cu jocul. Totusi cand faci referire la cele 28 de jocuri, sper ca nu incerci sa aduci ideile lui Stoica in prin plan si anume cele cu oboseala.

Edited by Lorimer

PS

Mi-a placut realismul lui Chipciu, pe care l-am auzit azi la sport.ro:

" Trebuie sa recunoastem ca avem o oboseala psihica, si nu ma refer la mine, ci la colegii care au jucat atatea meciuri. La mine este o iesire clara din forma si sper sa-mi revin cat mai curand."

@Lorimer

Bine, bine xray, lasa arbitrajele ca alea n-au pana la urma legatura cu jocul. Totusi cand faci referire la cele 28 de jocuri, sper ca nu incerci sa aduci ideile lui Stoica in prin plan si anume cele cu oboseala.

Eu scriu aici ideile mele!

Razboiul tau cu MM, PP, TT ... si cine o mai fi, te priveste! Du-l cu ei! Asa ca, te rog, a "n" a oara, sa ai bunul simt si sa nu mai insunezi ca eu as fi "portavoce" a cuiva din visul tau!

Eu nu sunt atat de limitat, incat daca o persoana, pe care nu o agreez, spune un adevar eu sa sustin ca e o minciuna, doar pentru ca nu-mi place de mutra lui!

Nu sunt nici atat de inchistat mental incat sa cred ca ideile mele nu pot fi identice cu ale altora sau dimpotriva, diametral opuse!

Intodeauna eu analizez ideea, nu persoana care o emite! Asta imi da lejeritatea de a fi cat de cat obiectiv in raport cu emitentul. Exact ca aici pe site!

Punct!

Edited by xray

Asa e...si numai intamplarea face ca ele sa fie mereu identice cu ale domnului cu pricina.

Dar totusi nu ma simt linistit pana nu-mi spui sa vorbesc despre Stoica numai cand voi ajunge sa conduc eu Steaua...adica treaba aia comunista ca seful e sef domne... gata, seful a vorbit...PUNT!!!

Edited by Lorimer

Dar totusi nu ma simt linistit pana nu-mi spui sa vorbesc despre Stoica numai cand voi ajunge sa conduc eu Steaua...adica treaba aia comunista ca seful e sef domne... gata, seful a vorbit...PUNT!!!

Problema ta e ca de la un timp nu te prea mai simti, de nici un fel! Cel putin in dialogul cu mine, ca in rest nu citesc ce scrii.

Problema mea cu tine e de cand mi-ai inchis gura ca am indraznit sa ma leg de gesturile de maimutoi ale lui Stoica...adica stricam eu atmosfera cu alte cuvinte. Si faptul ca esti comunist.

Problema mea cu tine e de cand mi-ai inchis gura ca am indraznit sa ma leg de gesturile de maimutoi ale lui Stoica...adica stricam eu atmosfera cu alte cuvinte. Si faptul ca esti comunist.

Mda ... O idee fixa pare grozava pentru ca iti ocupa intregul creier si o repeti cu obstinatia asinului batut in panta.

In fine ... Sa ne fereasca Dumnezeu de cel care are doar convingeri fixe si nici o indoiala!

Daca nu putem sa fim buni, sa incercam sa fim macar politicosi si bine crescuti!

Inca, Steaua e favorita la titlu.

Cum asa?

N-am mai batut pe nimeni de 5 etape, iar ultimele egaluri le-am scos cu ajutorul arbitrilor (intr`o oarecare masura).

O sa ne revenim cand se termina UCL-ul. :)

Edited by eMagic

Tu nu ai auzit de zicala aia "o echipa mare are rezultate si cand joaca prost" ?

Lorimer aici toata lumea trebuie sa se limiteze la opinii si la dialoguri decente fara a caracteriza si a cantari interlocutorul, poti contracara orice ideie pastrand respect pentru interlocutor! Aici nu ma refer la Xray, pentru ca omul are suficienta eleganta de a iesi nesifonat din contre de genul asta, eu ma refer la persoane cu sechele veci in care daca spuneau ceva erau 4-5 persoane care aplicau metoda de rahat a Antenei 1 in subiectele despre Basescu!

Lorimer aici toata lumea trebuie sa se limiteze la opinii si la dialoguri decente fara a caracteriza si a cantari interlocutorul, poti contracara orice ideie pastrand respect pentru interlocutor! Aici nu ma refer la Xray, pentru ca omul are suficienta eleganta de a iesi nesifonat din contre de genul asta, eu ma refer la persoane cu sechele veci in care daca spuneau ceva erau 4-5 persoane care aplicau metoda de rahat a Antenei 1 in subiectele despre Basescu!

Topicul discutiei este Otelul - Steaua pentru razboi personal aveti PM!