Virgil

Otelul - Steaua 1-1 (0-1)

37 posts in this topic

Duminica, 8 decembrie 2013, de la ora 21:00, pe stadionul "Otelul" din Galati,

Otelul Galati - Steaua,

meci transmis de Digi Sport 1.

Partida poate fi considerata o revansa a meciului din Cupa.

Lucrul pe care stelistii trebuie sa-l aiba in vedere, este acela ca Otelul a reusit sa revina de la 0-4 la 3-4 in doar 45 de minute in meciul cu Viitorul. S-ar parea ca antrenorul neamt a reusit sa-i motiveze sa aplice metodele lui. E adevarat ca nici Viitorul nu e o echipa de top.

Cat priveste Steaua, aportul mijlocasilor la marcarea golurilor e tot mai rar. Nu ne putem baza numai pe Piovaccari, ar trebui sa marcheze si Adi Popa, Iancu, Stanciu sau Tanase. Si cat mai repede. Reghe ar trebui sa lucreze special cu ei pentru ai motiva si a le arata cum o pot face.

Jocul Stelei e citit de toata lumea. Poate ca niste mici schimbari in pregatirea tactica, ar da roade.

Pentru acest meci vad un x,2.

cred ca trebuie schimbat,

Steaua - Otelul, Ghencea la 20,30

Postul acesta se refera la meciul din campionat care se va juca la Galati si s-a nimerit sa fie dupa meciul Steaua - Otelul din cupa la care de fapt faci tu referire.

;)

cred ca trebuie schimbat,

Steaua - Otelul, Ghencea la 20,30

Acesta e meciul din campionat din ultima etapa.

Exista si topicul Steaua - Otelul din Cupa Romaniei, care intamplator se va desfasura fix inaintea ultimei etape de campionat, in care Otelul si Steaua se vor reintalni.

Dupa cum am vazut meciul din Ghencea se pare ca si la Galati este o partida destul de grea si daca mai punem la socoteala si conditiile meteorologice nu prevad un meci cu multe goluri totusi sper sa ma insel ( sa marcheze Steau vreo 4-5 ).

Dupa cum am vazut meciul din Ghencea se pare ca si la Galati este o partida destul de grea si daca mai punem la socoteala si conditiile meteorologice nu prevad un meci cu multe goluri totusi sper sa ma insel ( sa marcheze Steau vreo 4-5 ).

Hagi e de acord ca Tarnovan, cel care a dat al doilea gol Otelului in Cupa, sa ramana la Steaua contra unei sume mici. Ar fi un castig pentru Steaua. Acestui baiat ii prevad un viitor mare. In ce priveste meciul s-ar putea sa fie chiar mai usor decat cel din Cupa. Vor intra titularii si vor face legea.

Meciul va fi arbitrat de:

A: Dima Iulian (Bucureşti - Bucureşti)

A1: Nagy Miclos Istvan (Cluj-Napoca - Cluj)

A2: Stoianov Sebastian (Constanţa - Constanţa)

Cine e Dima Iulian, arbitrul de la centru? Iata ce a raspuns intr-un interviu care i s-a luat anul acest pe 15 iunie.

Vineri, June 15, 2012 - 22:11

Si earbitrii fac parte din joc… chiar daca nu sunt actorii principali. Mai mereu injurati, foarte rar aplaudati, arbitrii sunt tot oameni, cu trairi si sentimente...

In etapa cu numarul 23 a ultimei editii de campionat un alt tanar arbitru din esaloanele inferioare isi facea aparitia pe prima scena a fotbalului romanesc. Este vorba despre bucuresteanul Iulian Dima, cel care a debutat la meciul CS Mioveni - Pandurii Targu Jiu (scor: 0-2). In total a condus patru jocuri in Liga 1, 11 in Liga 2 si 116 in Liga 3. A practicat fotbalul la nivel de juniori insa, “atras fiind de meseria celui pe care spectatorii il numeau <Centralul> ”, in 1999 a absolvit scoala de arbitri. In paralel a urmat si cursurile Facultatii de Geografie Bucuresti, devenind manager in turism. Este necasatorit, ii place sa citeasca, sa navigheze pe internet si sa urmareasca meciuri de fotbal.

Cum ai devenit arbitru de fotbal?

Mergand cu fratele meu, fost fotbalist la Rapid Bucuresti, la meciurile lui, am fost atras de meseria celui pe care spectatorii il numeau “Centralul”. Asa a inceput totul. Mi-a placut inca din prima.

La doar cateva luni de la primul joc in esalonul secund ai debutat in Liga 1. Ce ai simtit atunci cand ai primit delegarea? Ti-a fost teama de meci?

Am simtit o mare satisfactie, o implinire, dupa toata munca depusa pana atunci. Ca orice mare jucator, arbitrul trebuie sa fie capabil sa-si stapaneasca emotiile, ceea ce am incercat si eu sa fac la debut. Teama nu mi-a fost, deoarece teama imi este doar de Dumnezeu.

Care este diferenta dintre ligile 2-3 si Liga 1?

Fiecare meci este dificil. Daca vreodata te gandesti ca ai un meci usor, vei fi deconectat, iar performanta ta va avea de suferit. Exista clar o diferenta intre ligile inferioare si Liga 1. Un lucru pe care l-am remarcat este acela ca viteza a crescut. Exista o altfel de tactica, marcaj “om la om”, presing, contraatac, agresivitate si, mai presus de toate, presiune. Trebuie sa te gandesti mereu sa fii la locul potrivit pentru a fi sigur ca iei cea mai buna decizie.

Ce inseamna arbitrajul pentru tine? Ce astepti de la aceasta activitate?

In arbitraj este ca in folozofie: trebuie sa acceptam ca nimic nu este perfect. De la aceasta activitate astept sa-mi transforme potentialul, pe care cred ca il am, intr-un lucru real.

Poti sa ne povestesti o intamplare amuzanta de la jocurile oficiate? Dar una mai putin placuta?

La un meci mi-a scapat fluierul, iar un jucator a calcat pe el, infigandu-l in pamant. Nu aveam altul de rezerva. Imaginati-va cum a trebuit sa suflu in acel fluier plin de noroi. Din pacate, exista si momente mai putin placute in timpul unei partide. Imi amintesc cum un jucator a suferit o comotie pe terenul de joc. Tot meciul m-a urmarit aceasta intamplare si parca fluieram orice atingere.

Ai vreun model printre cavalerii fluierului?

Olegario Benquerenca.

Ce este mai importanta: pregatirea teoretica sau cea fizica? Cat timp le acorzi tu saptamanal?

Amandoua sunt foarte importante deoarece sunt corelate. Le aloc un timp suficient incat sa-mi acorde incredere atunci cand arbitrez.

De ce ai indruma tinerii spre arbitraj si ce sfaturi le-ai da celor aflati la inceput de drum?

Deoarece putini oameni au posibilitatea sa vada de aproape ambitia unor jucatori pe care doar la televizor ii poti urmari, intr-un stadion plin cu spectatori ce isi sustin echipa. Iar tu sa fi cel care trebuie sa contribuie la acest spectacol sportiv. Nu sunt in masura sa dau sfaturi, doar sa recomand celor aflati la inceput de drum sa fie curajosi, sa le placa ceea ce fac, sa se uite numai in fata si niciodata inapoi.

Ce iti place si ce nu?

Imi place tot ceea ce este frumos si care aduce liniste sufleteasca. Nu-mi place ca in ziua de astazi arbitrii nu mai sunt uniti.

Unde te vezi peste 10 ani?

Intr-un punct anume… Si lupt pentru asta.

Interesant interviu, interesant ce vad si ce simtaminte au arbitrii in timpul meciurilor. Sper sa arbitreze corect, sa nu faca excese.

@Virgil

Pot spune ca am ramas placut surprins de Tarnovan! Chiar la un moment dat nu stiam cine este acest Tarnovan si ne intrebam unul pe altul prin peluza cine este Tarnovan? Uni spuneau ca este de la echipa de tineret, alti ca este jucator crescut de Steaua si cand am ajuns acasa sa aflu ca este de la Viitorul! Sper ca sa nu se strice si Tarnovan cum a facut Iancu!

De regula, cine incepe vertiginos se stinge repede si invers. Sunt "n" exemple numai la Steaua.

Sper ca Tarnovan sa fie exceptia, desi dupa un meci, un sprint si un gol, nu prea poti trage o concluzie.

La o echipa ca Steaua trebuie constanta si anduranta la efort si stress.

De regula, cine incepe vertiginos se stinge repede si invers. Sunt "n" exemple numai la Steaua.

Sper ca Tarnovan sa fie exceptia, desi dupa un meci, un sprint si un gol, nu prea poti trage o concluzie.

La o echipa ca Steaua trebuie constanta si anduranta la efort si stress.

Mai ales acum cand "stresul" a primit regim semideschis de puscarie .... sa vezi declaratii peste declaratii cu zeci de reporteri alergand dupa el ....

Otelul - Steaua 0-1 (pauza), dar echipa lui Reghe continua seria prestatiilor slabe.

Tatarusanu 6 - atent la executia lui Iorga, fara probleme in jocul aerian;

Varela 6 - are meritul de a fi inscris, plus cateva interventii curate in momente ce puteau deveni grele;

Szukala 6 - bun in duelurile aeriene, a abuzat de pase lungi fiindca Bourceanu nu a fost prea inspirat la constructie;

Gardos 6 - sigur;

Parvulescu 5 - temator, nu s-a complicat atunci cand a fost pus sub presiune;

Bourceanu 5 - greseli la constructie, mingi pierdute in propria jumatate, are meritul de a centra la gol;

Pintilii 5 - mult sub randamentul din urma cu cateva luni; grosier in unele interventii, iertat de cartonas (glaben/rosu ?) la intrarea asupra lui Cooper;

Chipciu 5 - ne-a oferit o suita de erori, l-a induplecat pe arbitru sa acorde lovitura libera din care a marcat Varela;

Tanase 4 - inexistent;

Prepelita 6 - acceptabil pe un post pe care nu a prea evoluat;

Piovaccari 5 - efort mare, realizari putine.

arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi!

fular-campionii:steag_sah_mic::steag_cruce_invers:

rusinica!! rusinica!! rusinica!!

arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! arbitru e cu noi! !

Nu te grabi, nu te grabi, nu te grabi, nu te grabi, nu te grabi, nu te grabi, nu cred, nu cred, nu cred, nu cred, sa-l vedem si in repriza secunda, sa-l vedem si in repriza secunda...

Edited by Virgil

Asta e fotbal?.... M-am saturat sa vad Steaua ajutata meci de meci de arbitrii si nici asa sa nu castige.

1-1 final. Otelul egaland prin Tudorie.

Parvulescu e pericol. Mijlocul sub forma de altadata, atacul inexistent. Steaua nu a avut atitudine, Otelul, da.

E clar ca Steaua nu mai poate. Al patrulea 1-1 consecutiv. Pacat.

Otelul - Steaua 1-1 (0-1); ca o echipa obosita, Steaua s-a lasat coplesita pe final. La fel a patit-o cu Legia in retur, cu Basel in retur, cu Petrolul. In plus, in meciurile din Liga pierdute cu Schalke si Chelsea am luat goluri in ultimele minute.

Tatarusanu 6 - fara vina la gol, in general bun;

Varela 6 - gol marcat si un joc viguros;

Szukala 6 - in nota obisnuita;

Gardos 5 - destule ezitari dupa pauza;

Parvulescu 4 - gafa de proprtii la golul gazdelor;

Bourceanu 4 - foarte multe erori, e sleit de puteri de vreo luna de zile;

Prepelita 6 - acceptabil;

Chipciu 4 - dezamagitor si in acest meci;

Stanciu 4 - f.f. slab;

Tanase 4 - f.f. slab;

Piovaccari 5 - nesustinut, a avut putine realizari;

Iancu 5 - nu i-a deranjat prea mult pe galateni;

Kapetanos - a jucat prea putin pentru a fi notat.

Si totusi Steaua nu a fost invinsa. Valoarea exista, nu si pofta de joc si determinarea.

Hai sa aruncam totul pe seama conditiilor meteorlogice si sa mergem fiecare sa ne alegem cate un brad din padure, il taieam si plantam alti 10 pe langa, poate asa mai gasim si noi un subiect de disctie despre ceva,ca despre meci...slab tare.

Hai sa aruncam totul pe seama conditiilor meteorlogice si sa mergem fiecare sa ne alegem cate un brad din padure, il taieam si plantam alti 10 pe langa, poate asa mai gasim si noi un subiect de disctie despre ceva,ca despre meci...slab tare.

@korado & Cioli

Zic si eu ca MO din Robotzi: "Te repeti, te repeti, te repeti!

Uite aici de la mine pt voi cu dedicatie! :P

Al patrulea 1-1 la rand in campionat, oarecum ciudat ca se repeta scorul asta, oricum putem vorbi de o criza.

Acelasi joc slab, fara orizont. Doar 3 suturi pe spatiul portii, lipsesc fazele lucrate in atac, Pio nu primit nicio minge utila iar Prepe mutat pe un post pe care sincer nu cred ca l-am mai vazut sa joace, evident ca nu a reusit nimic notabil in atac.

La mijloc Bourceanu a obosit si nu mai da acelasi randament, si cand "gladiatorul" nu mai are aceeasi forta de lupta, jocul Stelei are de suferit. Pintilii a revenit, dar e clar la un nivel scazut, a avut mare noroc ca nu a fost eliminat la imprudenta aia in repriza intai. Poate daca nu se accidenta Filip si juca in meciul asta ar fi fost mai bine.

Benziile sunt foarte slabe, Chipciu nu mai reuseste sa isi revina dupa accidentarea aia stupida, macar a scos lovitura libera din care am marcat ulterior. Tanase, inofensiv, nici cu echipele modeste din campionat nu prea mai misca.

Suna ciudat sa spun asta, dar cred ca ne-a lipsit un pic Popica, al doilea pasator din echipa dupa Bourceanu dupa statistica.

In aparare, greseli in lant la golul marcat de galateni, Parvulescu nu este in stare sa-l inlocuiasca pe Lato, a gresit clar la golul incasat, dar a reusit o interventie buna, zic eu la brazilianul ala care putea scapa singur in careu. Varela destul de bun, chiar daca a fost folosit pe dreapta, pare sa fie un transfer destul de reusit. Pacat ca s-a gresit la marcaj la golu inscris de pustanul ala.

Nici schimbariile nu au ajutat cu nimic, de fapt daca stau sa ma gandesc bine nici nu am avut cine stie ce banca de rezerve in acest meci.

Stanciu foarte modest, se afla intr-o certa scadere de forma, dupa ce incepuse foarte bine in acest sezon, Iancu si el inofensiv, la fel ca si Stanciu, intr-o cadere de forma, dar poate la el este de vina si perioada cand a lipsit din lot din diverse motive. Kapetanos a bifat doar un pic peste 10 minute, timp in care la fel nu a beneficiat de nicio centrare sau pasa mai decenta.

Ca fapt divers, in continuare, nu reusim in partidele de campionat sa marcam din faze de actiune, avem vreo 5 goluri la rand marcate din faze fixe.

Situatie incepe sa se complice un pic in clasament, am cazut pe 3, sigur avem 3 restante in raport cu restul echipelor din Liga, si doua restante in raport cu Astra, care se tine bine deocamdata.

Urmeaza in campionat o partida dificila la Ceahlaul, echipa care in meciul din tur ne-a pus destule probleme.

PS : De data asta nu vreau sa comentez mult pe tema arbitrajului ... Pintilii poate ca merita rosu, a fost o imprudenta, dar sa nu uitam de Benga, care merita un rosu in partida cu Petrolul la o faza mai clara.

Oricum chiar daca era eliminat Pintilii sau nu, nu inseamna neaparat ca Otelul ar fi scos mai mult de un punct in acest meci. Asta nu par sa intelegeaga unii care din prea multa frustrare sau prostie, se leaga de orice posibila greseala de arbitraj in favoarea Stelei, uitand de fazele in care Steaua este dezavantajata. Se face atata tam-tam pentru un amarat de punct castigat de Steaua in acest meci, de parca intreg campionatul ar urma sa fie decis in urma acestui meci si este deja a doua sau a treia situatie de acest gen.

Asta este presa prostiva, pardon sportiva de la noi. Circ, scandaluri, mizerii si minciuni plus multa reclama, sportul a trecut pe plan secundar.

Edited by Stryker

Stryker...intelegi gresit problema arbitrajului. Inca mai sunteti unii care va mintiti cu statistica favorabila ca nr. de infrangeri...0. Nu e deloc bine. Steaua in acest moment ca joc nu mai surprinde pe nimeni, este exact echipa previzibila si stereotipa din perioadele Lacatus - Massimo - Stoichita etc... Trebuiesc luate masuri urgente. Si era mai bine sa fi fost ele luate dupa cele doua meciuri de la Brasov in care Steaua a castigat cu ajutorul arbitrilor 3 puncte. Aceste 3 puncte n-ar mai fi contat azi daca bateam Otelul si Pandurii....ba aveam chiar unul in plus. Dar deh...ati facut facut precum conducatorii Stelei, ati ignorat realitatea fotbalistica si v-ati multumit cu rezultalele....care atunci luate ca atare n-aratau rau deloc.... Azi e ceva mai rau ca atunci, dar inca e bine. Inca, Steaua e favorita la titlu. Sa vedem cata vreme daca o tine in ritmul acesta. Repet....Reghecampf trebuie sa lase la o parte superstitiile si ambitiile si sa gaseasca urgent solutii.

Edited by Lorimer

Stii in ce cauza se ajunge aici? Pentru ca lotul nu mai este echilibrat numeri si valoric ca anul treut, sa stimuleze unii jucatori deja se vad titulari incontestabili, drept urmare se strica si cei tineri Iancu,Stanciu apoi mai intervine si problema prelungirilor de contracte( eu unul personal sunt de parere ca Bourceanu ar trebui sa continue la Steaua pe cand Tatarusanu lasat sa faca banca de rezerver prin alta parte ).

Asa, si ar mai fi o treaba. Acum te plangi ca de ce se joaca acum meciurile, ca e decembrie si ca-s prea multe etc, dar cine D-zeu te-a pus sa amani aiurea-n tramvai meciul de acasa cu U Cluj? Sa-i faci toanele lui Piturca? Stoica si Reghecampf sa-si asume si propriile gafe. Sigur, erau ei atunci pe cai mari, era coool sa dea Stoica mesaje pe feisbuc ca suntem pe primul loc si fara 5 meciuri jucate etc.... acum nu mai e asa cool, nu? Adevarul e ca ei se c... pe ei de frica Astrei acum si vor sa amane meciurile strict din cauza formei sportive...oboseala e numai un pretext, ca si terenurile inghetate etc...

@ Redondo

Nu stiu cum intelegi tu ca inteleg eu problema arbitrajului, poate ca tu intelegi gresit ceea ce inteleg eu.

Eu nu ma mint cu problema arbitrajului, nu am motive sa o fac, am observat ce poate Steaua in acest moment, sunt foarte constient ca, din pacate, echipa a intrat pe o panta descendenta si ca treaba nu mai merge ca in sezonul trecut.

Totusi forma Stelei si arbitrajul de la meciurile Stelei sunt doua lucruri distincte. Problema este ca presa amplifica aceste greseli de arbitraj si incearca sa inoculeze ideea ca Steaua castiga puncte datorita arbitriilor, astfel daca Steaua va castiga campionatul, lumea va spune ca a fost un campionat obtinut cu ajutorul arbitriilor. Asta va ramane in mintea suporterilor adversi, pentru ca asta le place si le convine sa creada.

Pe mine ma revolta toata actiunea asta impotriva Stelei, daca un arbitru greseste si Steaua beneficiaza in urma acelei greseli, apar tot felul de articole cum ca Steaua a castigat puncte cu arbitrii, ca a fost impinsa de la spate de arbitrii, ca viciere de rezultat si altele. Uite numai cat circ penibil a aparut cu Dima dupa meciul de aseara, pentru ce ? Pentru ca nu a dat un rosu lui Pintilii, ca in rest nu cred ca gresit cu nimic, pentru ca la faza aia din careu cu Parvulescu, nu a fost nici vorba de penalti.

DAR cand Steaua merita clar penalti cu Schalke? Cate articole au fost scrise pe tema asta? Poate din penaltiul ala marca Steaua, castiga meciul si nu mai putea presa sa scrie pe urma de "rusinea" de 22 de meciuri fara victorie in grupele UCL. De ce nu s-a facut scandal cand Astra a castigat cu arbitrii meciul cu Gaz Metan ? De ce nu s-a facut scandal etapa trecuta cu petrolistii, cand Benga trebuia eliminat la scorul de 0-0?

Se agita prea mult spiritele, cu aceste greseli pro-Steaua care discutabile pana la urma si se omit greselile impotriva Stelei.

Eu nu zic ca echipa joaca mare lucru in acest moment, ba chiar din contra, am scris in fiecare topic ca am jucam destul de modest, chiar si in topicul curent, dar de aici la pana a spune ca echipa castiga puncte pe mana arbitrajului este nemernicie.

Lasand la o parte subiectul asta, situatia noastra este inca buna, daca batem in restante si scoatem minim 4 puncte din "dubla" cu Astra avem sanse serioase sa speram la titlu. Pana la urma, Astra sunt o echipa modesta care nu cred ca o sa poate sa mentina ritmul, important este ca noi sa ne facem jocul si sa ne ridicam din criza asta.

Spre ca Reghe sa gaseasca cat mai repede solutii si sa aduca echipa acolo unde ii este locul: pe prima pozitie.

Chiar daca castiga Astra campionatul nu o sa ajunga in Liga Campionilor.