Virgil

Steaua - Petrolul 1-1 (1-0)

46 posts in this topic

Duminica, 1decembrie 2013, de la ora 21:00, pe stadionul Steaua,

Steaua - Petrolul

Meci transmis de Digi Sport 1.

Un meci de totul sau nimic. Un meci care nu se poate termina la egalitate. Petrolul are un lot bun, un joc bun, uneori nu prea are sansa.

Steaua, chiar daca nu mai e pe valul din sezonul trecut, poate sa joace bine si sa-si creeze numeroase ocazii. De ce? Ca sa le rateze Tanase! Numai atat? Nu, ca sa-i treaca pe sub nas lui Kapetanos.

Sper ca la acest meci Piovaccari sa fie apt de joc dupa accidentarea suferita la antrenamente si sa-l faca uitat pe piaza rea Kapetanos.

Cand il vezi cum nu ajunge la nicio minge, cum e prins permanent in offside, te intrebi ce-au avut in cap cand l-au adus. Culmea, pe 20.000 euro salariu lunar platibil la fiecare 30 de zile.

In sfarsit Steaua si-a amintit de Iancu, dupa umila mea parere cel putin egal sau mai bun decat Stanciu, si l-a introdus in teren in repriza a doua la Tg Jiu. Baiatul are stofa de mare fotbalist.

Petrolul e periculoasa in fata portii adverse, unde lunganul de culoare Dore, il inlocuieste cu succes pe Bokila. Inscrie goluri din jumatati de ocazie. Dar nu mi-a teama pentru ca acolo unde el se invarteste il pazesc taticu' Szukala si Varela, ca Gardos e suspendat pentru cumul de cartonase. Ca si Geogevski. Dar pe dreapta, pentru linia de fund il avem pe Chipciu si poate pe Prepelita.

Steaua poate castiga meciul. Ca si in SuperCupa.

Petrolului nu-i acord decat sansa unui meci egal. Dar asta nu se poate pentru ca dupa cum am anticipat in introducere, e un meci de totul sau nimic.

Altfel, sa auzim de bine ca de vazut... Asteptam cu interes acest meci, culmea, de mare interes.

Edited by Virgil

Stadionul Steaua = Ghencea ?

Sau jucam pe Mall Arena ?

Pe Stadionul Steaua, adica pe Ghencea.

Oarecum surprinzatoare decizia, ma asteptam sa se joace pe Arena meciul asta. Chiar sunt curios care e motivul pentru care au luat decizia asta ...

In orice caz, un meci important care trebuie neaparat castigat. Contra si ai lui trebuie sa invete inca o data sa respecte pe Steaua si sa inteleaga ca isi fac degeaba planuri ... un loc de Europa League e maxim ce pot obtine ei in acest sezon cu tot cu Mutu, Bokila sau pe cine mai vor sa aduca.

Edited by Stryker

Stadionul Steaua = Ghencea ?

Sau jucam pe Mall Arena ?

Din declaratiile lui Meme, meciurile din acest final de an se vor juca pe Ghencea (inclusiv derbyul cu Petrolul). E vremea sa umplem Ghencea, sa le aratam jurnalistilor si habarnistilor ca nu vine lumea neaparat pentru Neshional Arina la meciurile Stelei.

PS: motivul este pur economic. Din nou, acelasi MeeMee a declarat ca daca vin doar cateva mii de oameni la meciuri, nu se merita inchirierea Arenei.

Edited by SuperstaR18

La meciul cu gazarii sigur vor veni vreo 5k oaspeti si vor face atmosfera in Ghencea ...

Posibil sa fie un gazon execrabil cu zapada si apa si frig , o sa se dea vina pe starea precara a terenului care nu a permis echipei mai ....bla bla bla ( stiti placa) ....

O tampenie a lui MM chestia asta cu jucatul in Ghencea meciurile importante ....

Parca vad ca se duc si campionat si cupa dupa Europa in saptamana asta ...

Sper sa nu fie asa.

@ Superstar

M-am gandit si eu ca motivul este unul economic, dar nu prea se explica din punctul meu de vedere.

Inchirierea stadionului costa 30.000 de euro pe meci din cate stiu, asta pentru un singur inel.

Daca pui bilete la preturi rezonabile(incepand de la 10 roni), cred ca vin la meciul asta macar 15.000 de stelisti plus galeria petrolista probabil 1500-2000. La un pret mediu de 3 euro biletul nu ai cum sa nu scoti un profit chiar si mic, sau mai bine zis nu ai cum sa iesi pe minus, daca asta e problema.

Daca o sa fie Duminica vremea cum a fost aseara cu Schalke, o sa vina cred vreo 5000 de stelisti pe Ghencea plus petrolistii, probabil vreo 1500 care ar veni si pe Arena. La un pret mediu de 2 euro pe bilet, chiar si daca chiria pe Ghencea ar fi una de ordinul miilor de euro, profitul ar fi unul mic, poate mai mic chiar daca s-ar juca pe Arena.

Si oricum ar fi, nu cred ca cateva zeci de mii de euro fac diferenta pentru un club ca Steaua, care numai din trei remize in UCL urmeaza sa incaseze 1.500.000 de euro.

E clar ca sume de ordinul zecilor de mii de euro, nu ar trebui sa reprezinte o problema pentru Steaua.

Mai degraba motivul ar fi starea mai precara a gazonului de pe Arena.

@ Adrian0808

Nu au cum sa vina asa de multi petrolisti, in primul rand nu cred ca exista asa o cerere mare din partea lor si in al doilea rand, 5000 de bilete nu le-a dat Steaua anul trecut pe Arena ...

S-ar crea o adevarata nebunie daca ar veni atatia, mai ales daca ar incerca sa intre in alte sectoare decat cel destinat oaspetiilor.

In orice caz, Petrolul nu e Schalke, pe astia trebuie sa-i batem, ar fi penibil sa gasim scuze, de genul ca terenul a fost inghetat, inzapezit sau altele.

Edited by Stryker

O tampenie a lui MM chestia asta cu jucatul in Ghencea meciurile importante ....

De ce, ma rog?

Dupa cum se prezina vremea momentan in Bucuresti este greu de crezut ca acest meci va avea audienta foarte buna pe stadion,de altfel ma gandesc cum anul trecut la meciul cu Astra pe Ghencea m-am batut cu zapada la pauza(fun time at the stadium).Sper sa se indrepte cat de putin vremea :)

Daca o sa fie Duminica vremea cum a fost aseara cu Schalke, o sa vina cred vreo 5000 de stelisti pe Ghencea plus petrolistii, probabil vreo 1500 care ar veni si pe Arena. La un pret mediu de 2 euro pe bilet, chiar si daca chiria pe Ghencea ar fi una de ordinul miilor de euro, profitul ar fi unul mic, poate mai mic chiar daca s-ar juca pe Arena.

daca chiria ar fi 5000 de euro la meciul asta si vin 5000 + 1500 de oameni ai profit minim 100%. Asta la un pret mediu de 2 euro/bilet. Eu zic ca e mai bine asa. Plus ca sincer nu ma intereseaza daca ei fac sau nu profit la meciuri. Conteaza doar ca Steaua joaca Acasa. Unde ii e locul. Si asa cum am fost la Valencia si Villareal sau alte meciuri la care ploua torential nici acum nu o sa las 10 fulgi de zapada sa ma sperie. E mai bine sa se joace pe Ghencea. Discutia asta nici nu ar fi trebuit sa aiba loc in birourile de conducere, cu atat mai putin intre suporteri.

Ghencea este casa noastra. Duminica sper sa fim 10000 si sa incalzim stadionul.

Edited by Alex88pl

Probabil ca stadionul va fi plin pe jumatate si inca un pic. Alegerea de a juca in Ghencea mi se pare fireasca. Interesul spectatorilor a devenit mai retinut de cand frigul si-a intrat in drepturi, si de cand Steaua nu mai reuseste sa marcheze mai mult de un gol. Uneori nici atat.

Oricum Virgil trebuie sa recunosti ca ceva acolo la mijloc nu merge la fel de bine ca sezonul trecut.

Am nevoie de o informatie. Vin cu cineva la meci care trebuie sa ajunga in Salajean dupa fluierul final.

Mai prinde vreun autobuz la ora 23:00 spre Unirea? Merci.

Total neinspirate orele la care sunt puse meciurile.

Conteaza doar ca Steaua joaca Acasa [........] E mai bine sa se joace pe Ghencea. Discutia asta nici nu ar fi trebuit sa aiba loc in birourile de conducere, cu atat mai putin intre suporteri.

Ghencea este casa noastra.

Acolo ne este locul, dar trebuie sa recunosti ca arena trebuie cat de cat reconditionata. Nu zic de-un acoperis la peluza si tribuna a 2-a, dar niste retusuri care ar putea face diferenta tot am avea nevoie.

Am fost la 2 din ultimele 3 meciuri pe Ghencea in Peluza Nord si vreau sa-ti marturisesc ca de fiecare data cand au inceput ai nostri sa sara pe scaune, se auzea mai tare "scartaitul" fiarelor de sub scaune decat galeria.

@optarul: sa ia N122 pana la Unirii, iar de acolo ia N-ul care il duce pe el acasa. De exemplu N103, care o ia pe Camil Ressu si ajunge la Granitul. Mai multe infornatii cu privire la liniile de noapte ale RATB ai aici: http://www.ratb.ro/v_noapte.php

Edited by eMagic

Starea casei Stelei, este starea Stelei si demonstreaza clar ca cei din "conducere" vor doar bani. Oricum Steaua nu e a lor! Steaua suntem noi!!!

Starea casei Stelei, este starea Stelei si demonstreaza clar ca cei din "conducere" vor doar bani. Oricum Steaua nu e a lor! Steaua suntem noi!!!

Nu neaparat. Mai stii acum cativa ani ca ciobanul a vrut sa cumpere arena si sa bage bani in ea, dar n-a vrut Armata sa i-l vanda? Caci sincer nici mie nu mi-ar conveni sa bag cateva zeci de milioane de eur intr-o chestie care nu-mi apartine.

@optarul: am uitat sa-ti zic, N122 il ia de la statia RATB pentru autobuz de langa capatul tramvaiului 41, unde mai opreste si 173, de exemplu.

Dicutia e foarte lunga. Pentru o lamurire mai buna priveste cu atentie istoria oarecum recenta, patata de acesti infractori. Citeste si Steaua de la mapn la cioban.

Discutia nu e lunga deloc. Steaua nu detine complexul Ghencea. Nu ai cum sa modernizezi proprietatea altuia.

Nici CFR nu detine baza din Cluj dar am inteles ca au concesionat-o pe 90 de ani...din cate am auzit eu, acum nu se pune problema de modernizare la Ghenea, problema este ca generaii nu i'ar fi concesionat lui nea' gg ( imi cer scuze pentru greseli ).

Cum au spus Stryker si Adrian808, decizia de a juca pe Ghencea este una nefericita.

Frate ti-ai luat bilet??

Probabil ca stadionul va fi plin pe jumatate si inca un pic. Alegerea de a juca in Ghencea mi se pare fireasca. Interesul spectatorilor a devenit mai retinut de cand frigul si-a intrat in drepturi, si de cand Steaua nu mai reuseste sa marcheze mai mult de un gol. Uneori nici atat.

Deci prin logica aia 5-7 mii de suporteri care mai vin, nu mai pot fi numiti "Suporteri de rezultat!" Corect???Sincer la meciul asta vreau sa fim multi, pentru ca Petroliști se lauda ca au inchiriat 15 autocare pt deplasarea asta!.

Nici CFR nu detine baza din Cluj dar am inteles ca au concesionat-o pe 90 de ani...din cate am auzit eu, acum nu se pune problema de modernizare la Ghenea, problema este ca generaii nu i'ar fi concesionat lui nea' gg ( imi cer scuze pentru greseli ).

CFR e proprietar al stadionului. Deci sunt doua cazuri complet diferite.

Chestia e ca oricat ar tipa unii pe aici ca suntem echipa Armatei, legaturile Stelei cu ea sunt acum strict comerciale iar Ghencea a ajuns, din pacate, doar una din optiunile de inchiriat pentru ziua meciului. Sigur, acel patron viitor atotbun ne va moderniza Ghencea fara sa se uite la bani dar pana in acel moment trebuie sa fim constienti ca stadionul se prabuseste cu concursul activ al unei institutii umflate, corupte si depasite. Generalii nu sunt decat niste birocrati iar faptul ca se uita faptul ca odata cu Becali a intrat la puscarie si un ministru al Armatei e trist. Becali e un cretin dar ala isi ceda propriul pamant; Ministerul a cedat terenuri ai caror proprietari eram noi, publicul.

Daca tot ne recomanda Ivanski povestea legaturilor dintre Becali si MAPN (de-altfel o lectura instructiva), ar trebui poate zilele astea sa vorbim si despre cum sumele imense obtinute in anii 90 de catre sectia de fotbal Steaua din transferuri a ajuns in tot soiul de buzunare, pierzandu-se o ocazie importanta de se investi in viitorul sau.

Am nevoie de o informatie. Vin cu cineva la meci care trebuie sa ajunga in Salajean dupa fluierul final.

Poate nu, dar sunt taxiuri.

http://www.ratb.ro/v_trasee.php

Nu stiu, la autobuze/troleibuze care pleaca din zona respectiva (de exemplu care au statia la Billa sau prin zona) - gen 69, 90, 93, 126 sunt ultimele plecari in jur de 23:00 (maxim) din depoul din Vlea Argesului (sau Oltului, ca le confund tot timpul). Deci e riscant. Si oricum autobuzele alea ajung in zona Universitate - Piata Iancului/Muncii - Stadionul National.

Avand in vedere ca meciul se termina la 22:45 cred ca ai destul timp la dispozitie.

Traseu: 385->Pana la Piata Unirii 123->Cet Vitan(de acolo te descurci )