Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Pandurii Tg Jiu - Steaua 1-1 (1-0)

10 posts in this topic

Sambata, 23 noiembrie 2013, de la 20:00, pe stadionul municipal "Tudor Vladimirescu",

Pandurii - Steaua

Meci transmis de Digi Sport.

Partida intre singurele echipe romanesti participante in competiile UEFA. Cu siguranta va fi un meci frumos.

Echipa gorjeana, cu Cristi Pustai la conducere si cu Eric de Oliveira, conducatorul de joc din teren, vor incerca sa se ridice la nivelul jocului prestat de jucatorii Stelei, atent dirijat de pe margine de L. Reghecampf.

Mi se pare ca in aceasta perioada a competitiei numarul 1 a fotbalului romanesc, Steaua e superioara echipei oltene. Chiar daca in ultimele doua jocuri, cu Corona si Basel, ambele in deplasare, ros-albastrii au obtinut egaluri identice, 1-1.

Aflata pe locul 4 in clasament, Pandurii au obtinut pana in prezent 23 de puncte din 13 jocuri si 30 - 17 golaveraj. Campioana dupa numai 11 jocuri este liderul de necontestat, cu 29 de puncte si un golaveraj de exceptie, 27 - 7.

Daca Steaua vrea sa-si depaseasca atitudinea complet nesatisfacatoare din partida cu Corona, va trebui sa se implice cel putin asa cum au facut-o la Basel.

Respectam Pandurii dar asteptam succesul Stelei. Pentru ca avem cu ce. Si inca ceva. Reghecampf ar trebui sa nu se mai joace de-a fotbalul, in speta sa nu incerce sisteme noi de joc si jucatori din linia a doua valorica.

Sunt fericit si ma simt bine dupa ce am vazut la Basel!

Salut...sunt din Petrosani..si vreau sa merg la meciul Pandurii-Steaua...vreau sa merg in Galeria Stelei.ma poate ajuta cineva cu 2 bilete?platesc biletele si le preiau personal.

Ma uitam zilele trecute la niste poze cu unele galerii din europa si am ramas stupefiat cand am vazut ca unele dintre ele fac coregrafii si in deplasare, am si eu o intrebare si nu vreau sa fie mare tema de discutie, de ce la Steaua la meciurile importnate din deplasare nu se face asa ceva ci doar pur si simplu se baiguie niste cuvinte, chiar nu exista aceea persoana care sa fie atat de competenta sa se ocupe de asa ceva?

Eu unul sunt dispus sa pun acolo o suma mica de bani numai sa vad asa ceva si fac pariu ca oricat ar pune fiecare tot ar iesi ceva frumos, parca am devenit o echipa de pluton din punctul asta de vedere, inainte parca abia asteptam sa ajung la un meci sa vad ce le mai trece prin cap celor de la Peluza Sud, poate chiar si NORD.

ON-TOPIC: Campionatul asta si asa cum este el a devenit vad ca o cursa de urmarie prosteasca a echipelor de la locul 2 in jos, nici prin cap nu imi trecea acum cateva luni ca Steaua va fi pe primul loc si cu 3 meciuri in minus,chiar atat de slab este nivelul in Romania sau asa a fost din de fiecare data?

Steaua e condusa cu 1-0, dupa golul marcat de Eric in poarta parasita de Tatarusanu pentru a degaja balonul la o faza periculoasa.

Edited by Virgil

Cand era la Medias acum vreo 3-4 ani, Eric a marcat un gol identic contra dinamovistilor la 0-0 in min. 90...identic!

In min 47 Szukala egaleaza cu o lovitura de cap. Pana la final Steaua a mai avut cel putin 3 ocazii clare de a marca, respinse de portarul Mingote.

Scor final 1-1.

Joc foarte slab, multe pase la interceptie (mai ales tanase), pur si simplu nu exista idei de joc.

La ce sa te astepti cand joci mereu cu 2 mijlocasi defensivi care uneori strica jocul adversarilor uneori pe al tau, cand ai un singur atacant in lot(piovaccari), cand 2 petarde ca Tanase si Popa au locul asigurat in primul 11 si jucatori ca Pirvulescu si Radut sunt mereu tinuti pe banca si uneori neinclusi in lot?

Steaua are nevoie de un coordonator de joc care sa creeze faze periculoase si sa ofere sanse bune atacantilor sau in cazul nostru singurului atacant al nostru. Acesta e Radut, de care Reghe isi bate joc.

Pirvulescu (nu stiu cata lume isi mai aminteste) e mijlocas stanga de meserie, nu fundas stanga. A fost reprofilat ca n-avea loc de speranta eterna dodel.

O sa ne-o luam si de la Schalke si de la Chelsea tot la scor, dar pe langa asta vom pierde o gramada de puncte in campionat daca continuam cu tactica asta ultra defensiva.

Tin minte ca Radoi zicea ca trebuie sa existe si oameni care sa care pianul nu numai cei care sa stie sa cante la pian.

Steaua din prezent are in teren numai jucatori care nu stiu sa cante la pian si se prefac ca-l cara, sau cum a spus Boloni de Bourceanu "el face risipa de energie, dar ar trebui sa-si foloseasca si mintea." Iar spectatorii vin sa-i asculte pe cei care canta la pian, nu sa ii vada pe unii care doar cara pianul si caratul pianului nu aduce trofee.

Cat despre Bourceanu nu inteleg de ce unii il considera un jucator bun sau chiar de baza. Are o pozitionare slaba in teren, greseste multe pase, face faulturi stupide, da foarte multe pase in spate cand nu e presat de nimeni, opreste sau incetineste contraatacurile Stelei, ia galbene degeaba si ii place foarte mult sa tipe la coechipieri cand i se pare lui ca au gresit. Eu sper sa scapam de el in iarna si Neagu care a jucat bine meciul asta sa il inlocuiasca in primul 11.

Mie mi-ar placea ca prima echipa a Stelei sa arate cam asa:

Tatarusanu(Cojocaru)- Matel sau Alcenat, Tsukala(Marc de la Ceahlaul), Gardos, Latovlevici - Chipciu, Neagu, Radut, Pirvulescu - Stanciu, Iancu.

Ma uitam aseara la joc, parca ceva nu se leaga intre ei,unii parca nici nu mai au pofta de a juca fotbal, Tanase asta e rupt de realitate nici nu stiu ce cauta la Steaua.

trebuie schimbati multi...tatarusanu, tanase, Adi popa, latovlevic, georgevski, stanciu, kapetanos...toti astia trebuie sa faca o pauza...trebuie sa stea rezerve...o parte din ei pot fi lasati sa plece...cum au intrat chipciu si mai ales Iancu s-a vazut...avem nevoie de fotbalisti cu creier si mai ales, cu pofta de joc...tanase, stanciu si kapetanos si-au atins de mult nivelul maxim si joaca din plictiseala, sau din orgoliu...parerea mea, chiar si despre stanciu, este ca ar tb lasat sa plece...Adi popa, lato si georgevski sunt blazati, uzati maxim, trebuie sa stea rezerve o perioada mai lunga pana isi gasesc claritatea si pofta de joc.

Edited by ssinpadureacualune

Sign in to follow this  
Followers 0