Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Corona Brasov - Steaua 1-1 (1-0)

29 posts in this topic

Sambata, 02.11.2013, de la 20:30, pe stadionul Tineretului,

Corona - Steaua

Meci transmis de Digi Sport.

In etapa trecuta Steaua a avut meci la Brasov cu FC.

In aceasta etapa adversara va fi Corona. Tot la Brasov si tot pe stadionul Tineretutului.

E rost ca Steaua sa mai castige inca odata.

Corona, la decizia LPF-ului face efortul de a juca acest meci, la doua zile dupa meciul de la Galati, cu Otelul, in Cupa Romaniei.

Dar sa citam textul pe care Corona l-a publicat pe propriul site:

"Liga a decis ca Steaua trebuie să joace sambată deoarece vor avea miercuri, 6 noiembrie, meci in Champions League. Normal că era mai convenabil pentru noi să jucam duminică sau luni, dar trebuie să ne conformam deciziei, care este una regulamentara Adversara noastră din Cupa Oțelul va juca in campionat doar luni, 4 noiembrie, dar acum nu mai conteaza Sper ca baieții să se mobilizeze și să facă o figură frumoasă impotriva campioanei." - Nicolae Manea - Președinte ASC Corona Fotbal.

Un nou meci pe care Steaua il va juca in asezarea 3-4-3. E greu sa schimbi de la o zi la alta felul in care vei juca, dar nu imposibil. Si iata ca Reghe o face.

Corona, o echipa proaspat promovata in Liga 1-a, nu prea a tinut pasul cu restul echipelor si se afla pe locul 17, cu urmatoarea linie de clasament:

12 1 2 9 7-19 5

Probabil ca Steaua se va juca de-a soarecele cu pisica in acest meci, rolul pisicii apartinandu-i.

In incheiere nu pot sa nu-mi amintesc un slogan celebru:

"Aduceti-ne echipe mai tari fiindca in Champions League vom fi praf!" Nimic mai adevarat.

Fotbalul romanesc se afla la subsolul fotbalului european. Si cand ma gandesc ca in urma cu cateva generatii, tari ca Turcia, Grecia, Bulgaria, etc, tremurau cand jucau impotriva noastra. Acum tremuram noi cand jucam impotriva lor.

Asta se intampla fiindca sefii FRF si LPF au arvunit pe viata cele doua institutii ale fotbalului din Romania, progresul acestui sport fiind redus la zero virgula unu.

Edited by Virgil

Inaintea meciului de sambata, trei evenimente de o importanta aparte s-au intamplat in aceasta saptamana.

1. Meciul Steaua - U Cluj din etapa a 14-a s-a amanat.

2. L. Reghecampf si-a prelungit contractul cu Steaua cu inca doi ani.

3. Gigi B. a fost mutat la inchisoarea Poarta Alba din jud. Constanta.

S-o luam de la coada la cap. Mutarea la Poarta Alba a creditorului ii ofera acestuia posibilitatea de a re-actiona pentru obtinerea libertatii, la Tribunalul Constanta.

Avocatii spera ca Becali sa fie eliberat conditionat de Tribunalul din Constanta, cel care va judeca acum cazul patronului Stelei, avand in vedere ca el se afla acum la Poarta Alba. Avocatii vor stramuta dosarele lui Becali in acest oras.

Deja avocatul Paula Iacob se pare ca stie despre unele solutii de la Constanta. "Ii respect pe cei de la Judecatorie si Tribunal si Curtea de Apel din Constanta, pentru ca au dat solutii corecte in cazuri dificile", a spus Iacob. Aceasta a citat un caz in care un client de-al sau, un tanar care facuse trafic de droguri, a primit inchisoare cu suspendare "pentru ca a avut un comportament foarte bun, era un copil bun care a avut un moment de ratacire". Sursa: Onlinesport.ro

Iacob a mai declarat ca "exista o cerere de gratiere formulata pentru Becali, care ar putea fi acceptata in urmatoarea perioada".

Dumitru Dragomir a declarat la inceputul saptamanii ca Becali ar putea fi eliberat pana pe 14 noiembrie. "Domnul Dragomir ar putea avea dreptate, ar putea fi liber", a mai spus Iacob.

Dragomir a afirmat si el miercuri seara ca "nu sunt oracol, dar am auzit ceva de la avocatii lui Becali despre eliberarea sa".

Prin ramanerea lui Reghe la Steaua, echipa isi va continua desigur drumul stralucitor in campionat si exista posibilitatea formarii unei echipe competitive pentru Liga Campionilor. Reghe va pierde o parte din jucatorii actuali prin plecarea la echipe din strainatate sau prin renuntarea la cei care nu fac fata exigentelor sale.

Cat priveste meciul amanat cu U Cluj, ma gandesc ca Steaua isi doreste toti jucatorii valizi si in plina forma, inaintea meciului de la Basel.

Edited by Virgil

Steaua intalneste la Brasov echipa a II a oraslui, dupa ce in urma cu o saptmana a intalnit FC Brasov principala echipa aceasta fiind invinsa cu scorul de 1-2 ureaza acum o partida aparent mai linistita dar nu se stie niciodata unde se ascunde lupul in blana oii,poate din anumite motive se vor relaxa jucatorii si aici poate veni prima supriza a campionatului pentru Steaua.

Dar daca facem o analiza dupa jucatori si forma echipelor ar merge un 2 solist scor 0-4.

Brigada de arbitri pentru acest meci:

A: Marcu Florin Mihai (Oradea - Bihor)

A1: Orbuleț Mircea (Bucuresti - Bucuresti)

A2: Marchidanu Marius Cristian (Braila - Braila)

R: Dan Florin Costin (Oltenita - Calarasi)

Se aude frumos de la televizor cum canta galeria noastra.. :)

LE: nu-i prieste Lili Sandu lui Lukasz... :wall:

Edited by Dadootza

tanase este praf!, tatu....

e ok sistemul 3-4-3 dar sa ai si jucatori

trebuie scos tanase, tatu, kapetanos neaparat

Pe langa aceste cizme adunate rezultatul la pauza este Corona Brasov - Steaua Bucuresti 1-0.

Oare polonezul nostru incearca la pariurile vreo combinatie 1pauza/2final ?

Echipa nu se misca prea bine,atacuile serioase lipsesc,nu fructificam acolo in fata,dupa cum am spus in postul de mai sus,sper sa nu fie prima greseala a sezonului. :steag_sah_mic:

cand am zis eu ca Steaua nu mai joaca nimic.....

imi este scarba de joc, jucatori, de simularile si de tragerile de timp ale taranilor

:puke: :puke: :puke: :puke: :puke:

Edited by choli

Cand esti prins de vreo 20 de ori in off-side cu o asemenea echipa in fata....nu e de bine.

nu e vb de echipa, e vb de jucator...cand esti prins de n ori in offside, cand mingea sare din tine ca din gard...te duci in ..............si te lasi de fotbal....

oare cine a adus asemenea specimene la Steaua?

nu cumva mita? oarba dupa ea!

Incet-incet se duce si mitul lui Reghe.

Cristea, Kapetanos, Nicolic, Tatu, nu au ce cauta la Steaua.

Edited by Virgil

Incet-incet se duce si mitul lui Reghe.

o da! perfecta dreptate. oare de ce nu mai jucam nimic?

ca a schimbat sistemul si nu avem jucatori pt sistemul asta?

Asta este ...

Miercuri la Basel sper sa ne edificam si asupra obiectivului UCL sau EL .

Daca nu reusesti sa dai 5 goluri lui Corona nu este nici o sansa in Europa ... Vezi Borusia care au jucat si ei fotbal cu echipa lui Maxim .... vezi Real care a dat vreo 7 echipei lui Rusescu ...

Si astea joaca in UCL si tot la 3 zile au cate un meci si tot 3 obiective cel putin au fiecare in sezonul asta ...

Cred ca luna asta, ciobanul ar trebui sa le dea salariile alora de la Corona ... Iar REGHE salariul lui Stoican :)

Parca nu mai stiu fotbal astia ... de cateva meciuri nu au mai reusit sa traga si ei de la 20/25 m ...

Slabuti spre penibil din ce in ce mai evident .... Mie groaza ca urmeaza meciurile cu ASTRA/PETROLUL/Pandurii ...

Edited by ADRIAN0808

Asta este ...

Miercuri la Basel sper sa ne edificam si asupra obiectivului UCL sau EL .

Daca nu reusesti sa dai 5 goluri lui Corona nu este nici o sansa in Europa ... Vezi Borusia care au jucat si ei fotbal cu echipa lui Maxim .... vezi Real care a dat vreo 7 echipei lui Rusescu ...

Si astea joaca in UCL si tot la 3 zile au cate un meci si tot 3 obiective cel putin au fiecare in sezonul asta ...

Cred ca luna asta, ciobanul ar trebui sa le dea salariile alora de la Corona ... Iar REGHE salariul lui Stoican :)

Parca nu mai stiu fotbal astia ... de cateva meciuri nu au mai reusit sa traga si ei de la 20/25 m ...

Slabuti spre penibil din ce in ce mai evident .... Mie groaza ca urmeaza meciurile cu ASTRA/PETROLUL/Pandurii ...

Sunt perfect de acord cu tine, dar comparatia cu echipe precum Real sau Borrusia sunt prea grele,adevarat echipa nu joaca nimic momentan,insa trebuie sa ne gandim ca totusi stie el ce face cu echipa asta,a spus de multe ori in momentul in care nu o sa mai fie in stare sa da singur la oparte,acum ce vreti dupa un egal sa-si de-a omul demisia?

E usor sa zicema ca de maine Cristea,Tatu,Nico si Tanase nu mai sunt buni de Steaua,dar pe cine naiba sa aduci si cel mai important cui naiba sa-i vinzi pe astia ca sa ai bani sa-i aduci pe aia ???

Astia reprezinta Steaua in 2013 cu astia defilam pana la altii,pentru mine importnat este ca atunci cand ii prind pe catii sa-i mai execute de 2-3 ori la rand si eu pot sa ma declar multumit de perioada lui Reghe.

Jucatorii devin nepasatori si figuranti. Asta din cauza faptului ca sezonul trecut a fost unul fantastic si la fiecare meci prost facut de ei toata lumea am sarit sa spunem ca nu ne puteam lua de ei . Asa s-a intamplat si la primul meci mai prost si la al 2-lea , si la al 3-lea si tot asa. Au alibi acum. Dar gata ! Degeaba faci un sezon bun daca nu iti continui prestatia buna si in al 2-lea . Au intrat in meci cu nasul pe sus si fara motivatie .

Lumea zice ca Steaua nu face fata in UCL pentru ca avem campionatul slab. Eu nu prea cred... Tu daca bati doar cu 2-1 la Brasov , doar cu 2-0 pe Timisoara acasa , te incurci cu Corona , pe Dinamo nu o calci pe cap cand e vai de capul ei , cu Vaslui la fel , inseamna ca tu nu esti mult mai buna decat ele . Esti doar mai buna si atat.

Ia sa fi zdrobit noi toate echipele astea , cred ca aveam cel putin 4 puncte in UCL dupa 3 etape .

Tatu e anti-talent pur . Saracia de MM cand si-o da seama ca degeaba incearca sa demonstreze cat de bun a fost transferul lui ...

Asta e , daca se punea performanta pe primul loc si nu banul , atunci din alea 20,30 de milioane de euro se investea cel putin 10 doar in transferuri .

Respect Alex Chipciu ! Va face un meci mare la Basel .

La Basel ne vom juca tot sezonul european. Egalul nu ne ajuta cu mai nimic, deci ori batem, ori nu.

Kapetanos a fost adus ca o solutie de moment, mai bun decat Nikolic tot este, dar e destul de limitat. Parea altfel acum 2-3 ani pentru ca atunci Steaua arunca toate mingile ploaie in careu si se mai loveau de el...mai un gol in ultimul minut, mergeam sontac-sontac spre locurile 4-5.

Tatu e ceva de speriat in acest moment...nici pana acum nu-nteleg cum de a inceput atat de bine la Steaua acum 2 ani... golurile marcate cu TSKA Sofia si Dacia Mioveni au fost ale unui jucator de rasa...

O alta petarda astazi care si-a batut joc de 3 ocazii bune a fost Tanase.

Ramane sa speram ca batem in Elvetia dar nu e un pronostic prea realist.

Edited by Lorimer

Cand esti prins de vreo 20 de ori in off-side cu o asemenea echipa in fata....nu e de bine.

Corect! Desi peste jumate au fost fluierate aiurea, au ramas nepermis de multe pe bune!!!

Kape parca era din alt film ... Nu e admisibil, cand joci la Steaua, sa te prinda de parca ai sta la pomana pentru Avantul Barsana in meci amical cu Cuca Macaii ...

Cele mai enervante sunt greselile astea impardonabile in aparare. Lato cu Basel, Szukala cu Corona, Tatarusanu si cu polonezul la primul gol cu Schalke si tot Tatarusanu in etapa a 6-a cu Gazu. Si ce coincidenta toate la scorul de 0-0.

Are dreptate Reghe ca este vorba de atitudine, nu se poate sa o comiti in halul asta, astea sunt greseli pe care ar trebui sa le vedem la echipe gen Dinamo, adica echipe de la jumatatea clasamentului in jos, sau echipe gen rapid, adica de prin Liga secunda, nu la Steaua, campioana Romaniei si particianta in grupele Champions League.

Meciul de azi slab, mult sub nivelul unei campioane, posesie buna dar mai mult sterila, cateva ratari, o gafa imensa, doar un gol marcat si cam atat, e inutil sa ne gandim ce sa va intampla miercuri daca ne vom prezenta la fel.

Mai calm fratilor ! Se mai intampla si accidente. Chiar daca jocul nu convinge, lucrurile se pot redresa. Basel au facut si ei egal tot cu o nou-promovata.

Jucatorilor le-a intrat in cap o chestie si anume faptul ca sunt cei mai buni. Tatarusanu spunea dupa meciul din etapa trecuta de o distanta de nu stiu cate puncte fata de Petrolul, ca si cand restantele ar fi castigate. Antrenorul trebuie sa remonteze atitudinea pozitiva, dar si fanii al caror atasament poate fi pus la indoiala. Lider in campionat prezente de 5-7 mii de spectatori, rusinos !

Poate ca intr-adevar ne-am saturat de victorii si ne trebuie un "respiro" si noua, sa revenim la mediocritatea anterioara.

Accidente , accidente .... dar de la accidentele astea au ajuns sa vina la stadion doar 4/5 k spectatori ....

Daca aveau in meciul asta 3 bari / 10 suturi scoase de portar si 15 cornere cred ca nu eram asa suparat chiar daca pierdeau meciul ...

Dar nu inteleg cum poti avea tupeu sa vorbesti sau sa-ti spui fotbalist cand nu esti in stare sa dai 3/4 goluri pe meci cand faci parte dintr-o echipa cum e Steaua si joci cu CORONA/Brasov/Dinamo ....

Nici un meci nu seamana cu altul indiferent cat de slaba este echipa, in Romania tate echipele joaca maxim cu Steaua pentru ca asta e meciul pe care il asteapta un sezon intreg. fular-campionii

Empyro :

Nu neaparat la rezultat ma refer ... aici suntem in grafic ( in campionat) din multe puncte de vedere.

Ma refer la modul de abordare al unei partide ... Pai am impresia ca jucatorii isi dau seama deabia dupa ce se termina meciul ca adversarul a jucat sa arate ca nu sunt cu mult inferiori lor ... deci s-a autodepasit in evolutie , chiar daca a avut doar 2 suturi la poarta lui Tata ...

Asta e problema ... atitudinea lor ... daca intri in meci decis sa dai minim 3/4 goluri adversarului ( si jocul si exprimarea arata lucrul asta) atunci sigur nu pierzi acel meci ... chiar daca il gastigi cu 1-0 cu gol in minutul 90 din penalty.

Tu chiar la asta te referi aici :

""Valoarea intotdeauna se reflecta si in profesionalism. Fata de sezonul trecut exista niste carente, stiti voi cine (undeva prin centrul ofensivei).

Pe de alta parte intelegeti ca aceasta lipsa de concentrare are la baza motive intemeiate (privind prin perspectiva mentalitatii romanesti) : lider in tara cu 2 partide in minus, reiterarea scenariului din sezonul trecut.""

Unde mai pui ca Szukala, Tatu, Kape, Varela, Niko nu sunt romani si deci am putea gandi ca au o alta atitudine vis-a-vis de mentalitatea lui Tanase/Stanciu/Lato.

Reghe bajbaie. Schimba sistemul de joc cum isi schiba chilotii. Asa ceva nu e indicat in timpul desfasurarii campionatului. O schimbare de sistem de joc o poate face in timpul pregatirii de vara, eventual in cea de iarna.

E derutat si nu stie ce sa mai incerce.

Sigur ca si jucatorii au vina lor. Dar vina cea mai mare e a acelora care i-au adus pe Kapetanos si Cristea, jucatori in pragul falimentului si le-au acceptat salariile cerute. 20.000 euro, respectiv 15.000 euro lunar. Asta in timp ce jucatori in forma care dau totul pe teren n-au nici macar 10.000 lunar. Ma gandesc la Filip, la Iancu, etc.

Cand exista nemultumiri nici echipa nu mai joaca asa cum trebuie. Ma astept si la mai rau. Adica sa fim eliminati in sferturile Cupei sau sa pierdem locul 1. Nu sunt piaza rea, spun doar ceea ce cred.

Edited by Virgil

Sign in to follow this  
Followers 0